WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND De Mensen en de Herverkaveling Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Moeders van vandaag Klein Industrie is mogelijk en nodig THOLEN 10e Jaargang No. 25 7 Mei 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn De afgelopen week waren er vele gedenkdagen. Daarop hebben we in ons vorig nummer gewezen. We staan thans opnieuw voor een ge denkdag. De omstandigheden zijn er nu eenmaal oorzaak van dat de gedenkdagen dicht op elkaar vol gen: 30 April, 4 en 5 Mei. En nu staan we voor Moederdag. Mis schien durven we daar niet zo goed voor uitkomen. Uiterlijk vinden we het wat sentimenteel. Maar binnen in ons verdraagt zich dit sentiment bijzonder goed. Niemand behoeft zich er voor te schamen, dat men ten aanzien van zijn moeder wat sentimenteel is. Vroeger dachten we er niet aan om daarvoor een bijzon dere dag aan te wijzen. Het was toch wel goed, zo zeiden we en dat zeggen er nog velen. Maar er is toch niets verkeerds aan om „moe der" eens extra in het middelpunt te zetten. Daarom rangschikken we deze dag maar liever niet onder de gedendagen, zoals we die de afge lopen week beleefden, maar zien het meer als een bedenkdag. Te bedenken wat een moeder voor haar gezin betekent. Te be denken wat een moeder voor zor gen heeft. Als kind kunnen we dat niet vatten. Dat vooral weten de kinderen van vroeger, die nu moe der zijn het beste. Maar met zijn allen kunnen we het proberen daar iets van te begrijpen en van dat po gen mag men een tastbaar blijk ge ven. Dat is de betekenis van de kleine surprice die het gezin geeft op moederdag aan haar die nog al tijd de ziel van het gezin vormt. Bovenstaand opschrift is een variant op de titel van het voor deze Moederdag 1954 bij de uitge verij La Riviere 6 Voorhoeve te Zwolle verschenen vierde druk van „Wij vrouwen van vandaag" door L. A. Lever-Brouwer (1). Dit boek behandelt verschillende facetten van het vrouwenleven. Het laatste hoofdstuk hiervan is „Ouder wor den." We zullen hieruit enige pas sage's citeren. „Iedere leeftijd heeft zijn eigen sfeer- zijn eigen licht, zijn eigen don ker. In een rhytme als van jaarge tijden en van dagen verloopt ons le ven: van het fleurige begin, over de volle wasdom, naar het donkere einde - opgaan, blinken en ver zinken in eeuwige kringloop. In deze kringloop glanst onze jeugd als het stralende begin, de veertiger jaren brengen de levens middag, waarop de zon schijnt in haar kracht en dan rond de zestig, zeventig, tachtig, ligt de vallende avond. En in elke periode is er het ouder worden." Begerenswaard is dit ouder wor den bij de jeugd, spijtig wordt het gezegd, wanneer men werkelijk al „ouder" is. De moeders van vandaag staan in de chaos, die twee wereldoorlo gen achterlieten. Ze staan op de aarde, die schokt en beeft op haar grondvesten, waardoor alles in be roering is en niet tot rust kan ko men. Ook het vrouwenleven niet, ja juist dat niet. De vrouw heeft een veel meer zelfstandig bestaan gekregen, een echt volwaardig mens en niet alléén bestaande uit en door en voor en om de man. Ze ziet tegenwoordig alle beroepen en alle mogelijkheden voor zich open liggen, ze wordt voor haar prestaties niet meer met een hongerloon afgescheept. Maar de grootste verandering is wel, dat de vrouw heel anders gezien wordt dan vroeger. Waardoor ze ook zichzelf anders ziet. Dit raakt haar wezen. Maar zal haar het vrouw zijn nooit ontnemen. Ze kan ook in onze tijd moeder blijven. Het is ook in onze tijd de ziel van het gezin. En ze blijft moeder, ook al heeft de ploegschaar van de tijd haar voren getrokken, de milde trekken en de diepe blik der wetende en begrijpen de ogen blijven aantrekkelijk. Daarom is haar die Moederdag van harte gegund en wensen we ze allen toe, jonge of oudere moeders, dat al hun kinderen, groot of klein, dié dag in het bijzonder zullen be seffen en waarderen, wat moeder voor hen is. -1) Het aangehaalde boek „Vrouwen van Vandaag" is thans dus bij de boekhan del en uitgever verkrijgbaar en o.m. een passend moederdag-geschenk en kost ge bonden 5.90. Opnieuw kwam de herverkaveling en met name die op het eiland Tholen in het middelpunt te staan, toen Dinsdag 4 Mei te St. Maartensdijk in hotel Gaakeer een Volkshogeschooldag was georganiseerd en twee sprekers de oud-burgemeester van Nederhemert, de heer J. Roseboom en ir. M. A. Geuze te Poortvliet de menselijke kant van de herverkaveling behandelden terwijl Drs. M. C. Verburg, Directeur E.T.I. v. Zeeland, sprak oven „Is herverkaveling alleen voldoende voor de welvaart van het eiland Tholen." Men heeft immers niet alleen maar met de gronden te maken, maar ook of zelfs in de éérste plaats met de mensen, in het herverkavelingsgebied. Zo is het zeer gewenst dat de bevolking voldoende ook practische voor lichting krijgt. Maar het is ook nodig, niet alleen t.a.v. een herverkaveling, maar voor de gehele ontwikkeling van ons eiland, dat de bevolking wordt geactiveerd, dat men de problemen rond werkloosheid, rond bevolkingsafvloeiïng, rond recreatiemogelijkheden niet alleen maar afschuift op de overheid, maar deze zelf onderkent, duidelijk voor ogen houdt en meewerkt aan geboden of geschapen oplossingen. Dan alleen kan de rijksbemoeienis en de hulp der over heid volledig worden uitgebuit ten gunste en ten bate van de streek. HET DOEL VAN DE VOLKSHOGESCHOOL Men kan het vergeven, dat de Volks hogeschooldag juist op 4 Mei de gemeente en polderbesturen naar St. Maartenssdijk deed roepen, wanneer men hoort hoe weinig blanco data er zich maar meer bevonden in de agenda's van de uitgenodigde sprekers. Er was haast geen mogelijkheid meer over, hoewel ook de initiatiefnemers er van over tuigd waren, dat een herdenkingsdag als de vierde Mei voor ons land is, niet persé de meest gewenste datum kan zijn om met name de vooraanstaande burgers der ge meente in een vergadering bijeen te roepen, zodat ze op het ogenblik van herdenking niet in eigen dorp konden zijn. Dat heeft aan de herdenking zelf overigens weinig afbreuk gedaan, waar deze ook op deze vergadering in alle eerbied werd nageleefd. Hoewel dit alles weinig met het doel van deze bijeenkomst heeft te maken, wilden we hieraan niet voorbijgaan, opdat het mis schien geen regel worde, dat dergelijke centrale bijeenkomsten juist op 4 Mei plaats vinden. Wat de belangstelling betreft bleek de datum wel zeer geschikt te zijn, daar zo goed als iedereen van de genodigden aan wezig was. Afgevaardigden waren er van alle ge meente- en polderbesturen, waaronder de burgemeesters van Poortvliet, Stavenisse en St. Annaland. Mr. J. G. Schlingemann, voorzitter van de Volkshogeschool Zeeland riep de aanwezi gen een welkom toe, inzonderheid de hier- voren genoemde sprekers. Hij gaf vervolgens de leiding aan de heer H. Lugtmeyer van de Ned. Volkshoge school, die er op wees hoe het doel van een Volkshogeschooldag is datgene te be spreken wat ons bindt en scheidt. BEVOLKING ACTIVEREN, VERTROUWE KWEKEN De oud-burgemeester van Nederhemert, de heer J. Roseboom vertelde daarna van zijn ervaringen in de Bommelerwaard en het Land van Maas en Waal, waar ruilverka velingen op grote schaal plaats vonden en plaats hebben. Daarbij wees hij inzonder heid op de menselijke kant van de verkave ling. Reeds in 1940 bestond daar het voor nemen tot een ruilverkaveling te komen. Dat ging niet zonder tegenstand. En dan staat men wel eens te vlug klaar met schelden van: Die mensen zijn er te stom voor. Beter is evenwel de oorzaak van de tegenstand te zoeken. Daarom werd er bij ons, aldus spreker, een Welvaartsstichting gevormd. Vergeet niet dat we een 14 jaar geleden veel meer dan nu te doen hadden met mensen van de oude garde, die nog geen landbouwonderwijs kregen of op andere manier werden ontwikkeld zoals thans vrijwel overal het geval is. Daarom zijn we ons door het vormen van commissies gaan bezig houden met de mensen in het verkavelingsgebied zelf, om dat zij het zijn, die daarmee te maken heb ben. De bevolking dient geactiveerd te worden. En zo werd veel bereikt door het organiseren van cursussen, door voorlich ting, door Maatschappelijk Werk en door Gezinszorg. De heer Roseboom wees er voorts op, hoe heel wat verbeteringen in de verkaveling niet voldoende door de gebruikers worden opgevangen. Neem bijvoorbeeld alleen maar het bij houden van sloten. Hoe gemakkelijk wordt dat niet verwaarloosd en toch, hoe gemak kelijk is het juist dan om de sloten goed bij te houden. Wanneer de bevolking hierbij niet geactiveerd kan worden, rijst soms wel de vraag of men het wel als geoorloofd mag achten om deze grote bedragen in die gron den te besteden. Daarom is het nodig, dat de mensen er van doordrongen worden, wat er gaat gebeuren, dat ze daarin meeleven. Laat ze het begrijpen. Vertrouwen en nog eens vertrouwen is nodig. Wat moet er al niet gebeuren bij samenvoeging In de genoemde riviergebieden komen in totaal 90 nieuwe boerderijen. Misschien lijkt het onbegonnen werk de mensen te activeren Dat is het toch niet, wanneer er mensen ge vonden worden die met tact en geloof de bevolking bijstaan. Daarom hebben we men sen van het ene gebied gebracht naar de verkavelde streek om ze te laten zien, wat er ging gebeuren. Dat brengt winst, dat geeft vertrouwen, daardoor wordt inzicht verkregen. 1800 boeren hebben gezien hoe de verkaveling in de practijk werd toege past. Wij hebben alles geactiveerd: de vrou wen evengoed als het onderwijzend per soneel. Aan de gehele bevolking is voor gehouden de beweging die er in hun gebied plaats vond. Het gevolg ervan is, dat ieder veel meer voelt voor de ontwikkeling van hun eigen gebied. Kadercursussen werden opgericht opdat men over voldoende leiding kon beschikken. En nu leeft er wat in de streek. Uit eigen kring zijn een 7 tal commissies gevormd, die ieder hun eigen doel hebben, hetzij be vordering van kleuteronderwijs, maatschap pelijk werk, arbeidsmogelijkheden, sport, landbouwonderwijs, sociale zorg, enz. Iedere commissie bracht rapport uit en het gevolg hiervan is, dat er thans een nota op tafel ligt bij Ged. Staten, waarin is vervat hoe het in het verleden was, wat er heden gebeurt en wat nodig is om het in feite toch „achtergelaten" platteland verder op gang te brengen. Concreet staat wat er moet gebeuren: kleuterscholen, zwembasin, tennis banen, enz. enz. kortom alles wat ze in de stad al jaren hebben. Al jaren zijn we in vergelijking met de stad tekort gekomen. Daarom is het sterk gesteld bijna zo, dat men nauwelijks zovele millioenen voor een verbetering van de gronden mag uitgeven, wanneer men daarbij niet een paar millioen aan toevoegd voor sociale aangelegenheden. Spreker wees er op, dat er dan echter ook belangstelling moet zijn en intensief mede leven van de bevolking voor de gehele aan gelegenheid, waarna hij de vlotte causerie beëindigde met de wens dat de tijd gegeven mocht worden dit mooie vredeswerk te kun nen blijven doen en naar zijn mening zou, de Zeeuwse vasthoudendheid indachtig zijnde, dit, ondanks misschien nog enorme te ondervinden moeilijkheden, ook zeker lukken in dit gebied, op het eiland Tholen. VELERLEI MENSELIJKE FACETTEN Ir. Geuze wees er op, hoe men op het eiland net zou goed door de verkaveling als door de ramp werd overvallen, zij het dat het eerste een gevolg was van het laatste. Bij het bespreken der menselijke kant van de herverkaveling staat voorop, dat we rekening moeten houden met de bevolking van het eiland, ja zelfs met die van het gehele land. We hebben te maken met de publieke opinie in de Noord-Oost-Polder, omdat een aantal pioniers bijkans wordt verdrongen door de boeren uit de verkavelingsgebieden, nu aan hen bedrijven worden toegewezen. Men klaagt, dat er veel te veel Zeeuwen komen: 25 en dat er al 5 van de 11 bestuursleden der Overijselse Landbouw Maatschappij Zeeuwen zijn. Zo ook in de Braakman, waar 13 van de 26 boerderijen werden toegewezen aan mensen uit de ver kavelingsgebieden. Zo hebben we dus ook rekening te houden met de menselijke zijde aan de overkant en niet alleen maar met de herverkaveling hier. Spreker herinnerde aan het feit, dat er altijd veel strijd om de grond is geweest. Dat was reeds het geval bij de Romeinen, dat was later in de Middel eeuwen en dat is nu nog zo. Ook thans heeft een belangrijke grondherziening in de wereld plaats. Ir. Geuze stond vervolgens stil bij het ontstaan van de versnippering der gronden op Tholen: de onmogelijkheid tot andere arbeid, de streekgehechtheid, de scholing. Waren er in 1910 op het platteland honderd ambachtsscholen meer gebouwd, dan was het nimmer nodig geweest een boek te schrijven over het Kleine Boerenprobleem, zo werd eens gezegd. Aan de versnippering zal een eind moeten komen en de wet vernieuwing landbouw gronden wijst in die richting. We kunnen er ook niet mee blijven doorgaan. Spreker noemt een voorbeeld, hoe in Scherpenisse een bedrijf zich na enkele geslachten in 8 bedrijfjes splitste, die nu sanering zullen vragen of weggaan. Het zal thans een jaar of 5 duren, eer we weer tot vrije grondverhandeling kunnen overgaan. Daarna wees ir. Geuze er op, hoe deze herverkaveling in een ander licht kwam te staan door het Deltaplan en hoe er zo veel mogelijk rekening wordt gehouden met een toekomstige noodzaak. Vervolgens kwam hij tot de meer mense lijke kant der herverkaveling. Neem een prima in orde zijnd bedrijf, aldus spreker, wat kan men daarop anders dan schade hebben door de herverkaveling: procentuele grondafstand door verbetering waterlopen en wegen. Voorts zijn er de mensen die weggaan en hun eigendommen moeten achterlaten voor een pachtbedrijf. Weliswaar kan op gun stige voorwaarden worden gepacht, maar h< is nochtans voor velen een opoffering. Toch hebben we goede hoop, dat de sanering op behoorlijke manier kan geschie den, zo verklaarde ir. Geuze, daar voor de nieuwe campagne een 40 tal aanmeldingen tot emigratie naar andere polders binnen zijn. Vergeten we niet, dat wanneer zij het niet doen, er altijd nog een 5000 aanvragers in ons land gereed staan, die om deze gron den zitten te springen. Bij de persoonlijke kant komt ook het feit, dat we tot tweemaal toe overstroomd gebied hadden en nu weer met de herver kaveling zitten. Men krijgt ander land en met een ander denk ik ook, dat mijn land toch maar het beste is. Ook zit er de gedachte dat men de grond van je overgrootvader niet mag verwisselen. Spreker meende dat men dit echter niet te tragisch moest opnemen, wanneer vaststaat, dat als men de geschiedenis eens wil nagaan er practisch geen grond meer in handen is van de oorspronkelijke families. Ten 5e noemde ir. Geuze de schatting die onder eigen verantwoordelijkheid wordt uit gevoerd. De eigenschap ligt er een goede om dit aan de zuinige kant te doen, maar dat mag ook weer niet tè werden, omdat er dan weer tekort gedaan zou wor den aan de uitvoering van werken. Dan is er de noodzaak voor sommigen elders te moeten wonen door verwoesting van het oude bedrijf of door sanering, dus van het dorp naar de polder. Nu is het eigenlijk vanzelfsprekend, dat men zo dicht mogelijk bij zijn bedrijf zit. maar voor die tot heden in het dorp woonde is het toch ook weer een grote verandering. Het valt alles onder de menselijke kant van de her verkaveling. Ten 7e noemde ir. Geuze in dit verband de Sanering. Men is met studie hieromtrent bezig. Thans is nog niet bekend welke mo gelijkheden er zijn. Dat hoopt men wel te weten in het voorjaar 1956. Nu is er mo menteel wel een wedloop gaande om aan de 2 bunder te komen omdat men hoopt met deze bedrijfsgrootte gesaneerd te zullen worden, maar dan vergeet men dat we zo nodig als uitgangspunt moeten nemen, dat deze herverkavelingswet 1 Februari 1953 van toepassing is verklaard, althans deze datum als uitgangspunt heeft. Daarom is het nu nog een grote vraag wie er in sanering valt of wie er juist buiten blijft. Ik weet dat hiermede de moei lijkheden komen. Immers, daarbij komt de vraag: Waar trekt men weg. Uit de ene gemeente misschien velen, uit de andere helemaal niet. Weer een ander facet is het werk zelf. Men zal het per streek (gemeente) aan pakken en het vlug mogelijk zien af te werken, maar er is allicht een jaar bij, dat men er ongemak door heeft. Het is niet leuk onverwacht een bulldozer op zijn grond te zien verschijnen. De Heide Mij nam op zich om de betrokkenen tijdig te waarschuwen zoveel als mogelijk is. Als 9e punt noemde ir Geuze de wens- zittingen. Het is logisch dat men allen de gunstigste wensen voor zichzelf doet, maar het zal niet alles verwezenlijkt kunnen worden. Hij wees er daarna op, dat de Agrarische Commissie, zoals dikwijls wordt gemeend, het maar niet voor het zeggen heeft, maar adviescommissie is met leden die dit geen van allen graag doen, maar hun bezwaren terzijde stelden, omdat het een algemeen be lang is, dat er mensen uit eigen omgeving in deze commissie zitting hebben. Hij pleitte ook voor begrip voor de men sen van het Bureau van Uitvoering, die gescheiden van gezin hier hun taak kregen. Hij wees op het belangrijke van de voor- en nazorg bij verkaveling en op de tot op heden zo geringe emigratie belangstelling (naar het buitenland) terwijl toch ook hier zulke mogelijkheden liggen. Ir. Geuze was er van overtuigd, dat men de vele problemen van mens tegenover mens zal moeten oplossen. Alleen dan zal men over hopenlijk 5 jaar kunnen zeggen, dat dit experiment als geslaagd kan worden be schouwd. ENKELE VRAGEN Nog voor de koffietafel kreeg de ver gadering gelegenheid vragen te stellen, waarvan enkelen gebruik maakten. Zo werd er aan getwijfeld, dat men naar de Am bachtsschool zou gaan wanneer er (zij het tijdelijk) zoveeld geld verdiend kon worden als grondarbeider. Het gevolg zal dus zijn dat men na de herverkaveling, weer meer werkloosheid zal hebben. Een oplossing, zo werd hierop geant woord, zou kunnen liggen, wanneer men vooruitlopend op het Deltaplan of als eerste voorziening daartoe, bijvoorbeeld werd overgegaan tot afdamming van de mossel kreek c.q. Eendracht. Een andere opmerker hoopte dat het onderwijs in betere banen zou worden ge leid. Vooral het Kleuteronderwijs zit nog in het hoekje waar de slagen vallen. Deze vraagsteller pleitte voorts te komen tot een school voor bijzonder lag. onderwijs en v.g.l.o. Bij beantwoording hiervan werd ver klaard, dat het goed is kleuter en b.l.o. te stimuleren, maar dat v.g.l.o. maar beter kan verdwijnen, omdat er zoveel andere moge lijkheden zijn en juist de v.g.l.o. mogelijk heid zo gering of onvoldoende is. Kortom, het is voor het platteland van weinig waarde. Hoe men over voor- en nazorg dacht en de voorlichting was een andere vraag. Hier over werd opgemerkt, dat men te maken heeft met 2 categoriën, de ene boeren stand die met de verkaveling direct te maken krijgt en het overig deel der be volking. Voorlichting wil men geven door per gemeente een 5-tal lezingen te houden en in de nabije toekomst de gemeentebestu ren o.m. eens uitnodigen in de Scherpenisse polder te kijken. Op wat het per ha zal gaan kosten, kon geen officieel antwoord worden gegeven. Het is echter niet zo, dat de onkosten geheel op dit geslacht behoeven te drukken, omdat de herverkavelingsrente een looptijd van 30 jaar heeft. Na beantwoording van deze vragen was het programma voor de middag afgelopen en ging men gezamenlijk aan de goede koffiemaaltijd. DE ANDERE WELVAARTSMOGELIJKHEDEN Zijn die er nog Over deze vraag sprak de Directeur van het E.T.I. in Zeeland, drs. M. C. Verburg. Na een inleiding en vergelijking tussen een industriële en een landbouwgemeente kwam drs. Verburg tot de conclusie dat kleine industrie op ons eiland nodig en mogelijk was. Waarom het nodig is Die noodzaak blijkt wel duidelijk uit de ontwikkeling van de bevolkingsgroei en de nochtans vrijwel stabiliteit van het inwo nertal op Tholen en St. Filipsland. In 80 jaar zijn er immers haast evenveel ver trokken als er in dit gebied wonen. In 1880 waren er 15.700 inwoners, thans circa 17.800. Gedurende de jaren 1948—1953 nam de beroepsbevolking toe met 580 man, waarvan er 540 wegtrokken. Het probleem is dus om nieuwe welvaartsbronnen te vin den. Door deze ontwikkeling krijgt men ook een veroudering der bevolking. De jonge ren trekken weg en met hen de initiatieven. Dat is niet het geval bij de Landbouw, waarbij dat juist duidelijk uitkomt. Daar gaat het immers wel van vader op zoon en zit men niet met verandering, waarom men op dit gebied dan ook wel progres sief is. Spreker noemde als oorzaak van dit alles het isolement, waarin de provincie zit en sommige gedeelten daarvan in het bijzonder. Vlissingen bijv. maakte een geheel andere ontwikkeling door dan Tholen. Eerstge noemde plaats spoorverbinding en Schelde. Men mag aanvoeren, dat op het eiland Tho len in 1928 een brug kwam, maar vergeet dan ook niet, dat daarna de crisis de ont wikkeling stoorde en vervolgens de oorlog. Drs. Verburg zag in geen geval meer grote mogelijkheden de tuinbouw te intensiveren op ons eiland. Tot op heden had men meer seizoenwerkloosheid, maar er zal steeds meer constante werkloosheid komen indien dit probleem geen oplossing vindt. Men moet er wel op rekenen dat er in 1960 na beëindiging van de herverkaveling een 1000 mannelijke werklozen zullen zijn in dit gebied. Nu reeds dient dus over de mogelijkheid tot industriële ontwikkeling te worden ge dacht. En de plannen daartoe zijn, zoals soms wordt gezegd, zeker niet te groot. Het streven is bijvoorbeeld voorlopig een tweetal bedrijven te krijgen, waar een 50 mensen geplaatst kunnen worden. Dit zou een nieuw element betekenen in de thoolse gemeenschap. Spreker geloofde dat de angst als zou er door deze industrialisatie een te kort aan landarbeiders kunnen ontstaan geen grond had. Anders trekken de mensen immers toch weg en dat zou z.i. niet meer het geval zijn, wanneer er hier mogelijk heden komen. Ook is er niet veel grond nodig, dat aan de landbouw onttroken zou moeten worden. Op een paar ha. kan men al veel doen. Spreker prijst het initiatief van Tholen om al industriegrond beschik baar te krijgen. WAT ZOU ER KUNNEN GEBEUREN Het is zeker niet de bedoeling dit alles force majeur te bewerken, indien dat mo gelijk was. Nee, een geleidelijk begin en waar de fabrikanten in het algemeen de buitengemeenten opzoeken is dit zeker niet onmogelijk. Die mogelijkheid wordt groter, wanneer de Regering en Prov. Overheid iets gaat doen, al is het dan nog niet direct het verklaren tot ontwikkelingsgebied, steun is nochtans onontbeerlijk. Even onontbeer lijk is de medewerking van de bevolking zelf. Spreker denkt aan een mogelijkheid van hout of metaalbewerking. Daarnaast zijn er ook plaatselijke mogelijkheden, zo als bijvoorbeeld de Banketfabriek te Poort vliet. Dat het met de Vlasfabriek te St. Maartensdijk niet is doorgegaan wijdt spre ker aan sommige overheidspersonen. Op gebied van scholing zullen er verschillende dingen nodig zijn. Het E.T.I. zal aan even tuele plannings graag haar medewerking verlenen, opdat deze huidige bevolkings ontwikkeling een halt kan worden toegeroe pen en de trek ten dele kan worden tegen gegaan. Door een en ander op voorzichtige wijze aan te pakken ziet spreker ongetwij feld zeker enkele mogelijkheden tot kleine industrie op het eiland Tholen. Ook dit in teressant betoog werd gevolgd door enkele vragen. De heer Geuze wenste hierbij nog even naar voren te brengen dat het Kringbe- stuur der Z.L.M. zeker niet afwijzend staat tegenover industrialisatie, al is het niet haar ideaal dat in ieder dorp industrie gaat verrijzen, maar op zo weinig mogelijk plaatsen wat kleine industrie. Spreker ge looft dat dit ook mogelijk is met hulp uit de omgeving zelf, wanneer de spaargelden productief worden gemaakt, waardoor men tevens enig recht en wat zeggenschap zou krijgen. Spreker kreeg echter wel eens de indruk, dat ieder zich wèl gerechtigd achtte te oordelen over de landbouw, maar wanneer de landbouw zich over een andere branche ging uitlaten het er dan al vlug tegen zit. Daarmee is mr. Schlingemann het volkomen eens, die industrie niet boven al het andere wil zien gesteld, maar daardoor deze in dustrialisatie ook niet geheel verwerpt. Hij vindt dat men bijvoorbeeld niet mag verge ten eerst die voorwaarden te scheppen (zo als betere verbindingen, e.d.) die tot een industrie kunnen leiden. U is het na bovenstaande wel met ons eens, dat in deze uren heel wat woorden gewisseld werden, als U ook weet, dat dit nog maar een uittreksel daarvan is. Het slotwoord van mr. Schlingeman en dat van de heer Lugtmeyer was daarom ook zeer kort en van laatstgenoemde ook zakelijk, toen hij meedeelde nog graag meer belangstelling te zien voor de Volkshoge school, waarvan men voor 2.50 per jaar lid is. De initiatiefnemers kunnen op een ge slaagde bijeenkomst terugzien waarvoor grote belangstelling was. ZONDAGSDIENST ARTSEN Dr. A. Kugel te Poortvliet, tel. 10 Dr. L. D. A. Looysen te Tholen, tel. 49 HOOGWATER in de week van 9 t.e.m. 15 Mei Zondag vm 8.33 uur nm 21.00 Maandag 9.33 22.04 Dinsdag 10.36 23.08 Woensdag 11.37 23.55 Donderdag 0.06 12.33 Vrijdag 1.00 13.23 Zaterdag 1.45 14.05 Zondag 9 Mei Eerste Kwartier te 7.17 uur. Maandag 17 Mei Volle Maan te 10.47 uur BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op Dins dag, 11 Mei 1954, het eerste gedeelte en op Vrijdag 14 Mei d.a.v., het overige gedeelte. Tegen Donderdag, 13 Mei a.s. bestaat ge legenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen 4 Mei 1954 Burgemeester en Wethouders voornoemd. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat op Woensdag 19 Mei a.s. van 12.0013.00 uur ten huize van de gemeentearts Dr. P. J. Duinker gelegenheid

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1