WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Pasen PAASFEEST WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT NIEUW LEVEN De eerste stappen op de Herverkavelingsweg SCHATTING SANERING VERDELING 10e Jaargang No. 22 16 April 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Pasen is het feest van de opstan ding. Opstanding is nieuw leven uit de dood. De christenheid herdenkt op het.Paasfeest de opstanding van Christus, de Zoon van God, na het sterven op de Goede Vrijdag. Op standing is dus het symbool van het eeuwige, onsterfelijke leven. In de natuur manifesteert zich dat nieuwe leven steeds weer zo onge veer in de Paastijd. De natuur, die maandenlang dor en doods was, ontplooit zich opnieuw. De knoppen worden dikker en gaan uitbotten tot bloesems. Als de bloesems vallen, vormt zich de vrucht en zonne warmte met regenwater doen die vrucht ontwikkelen tot rijpheid, tot de dag des oogstes. Ook de natuur is onsterfelijk. In het najaar sterft zij af en lijkt dan dood. Maar als in het voorjaar de dagen gaan lengen en de zon steeds meer kracht krijgt, dan ontwaakt die natuur opnieuw om zich ten volle in al haar pracht en schoonheid te ontplooien. Het voorjaar en de zomer, de periode van het nieuwe leven, het is weer komende. De natuurlijke warmte zal straks de kachel weer tijdelijk doen verdwijnen. De dagen lengen en we krijgen weer lange avonden. We verheugen ons op de komende mooie maanden, waarin we zullen kunnen genieten van al het schoons, dat de natuur ons biedt in grote verscheidenheid en rijkdom. In de zomer komt ook weer de va- cantietijd, waarin we zullen kunnen rusten van de achter ons liggende arbeidsperiode, en waarin we weer nieuwe krachten zullen verzamelen voor de komende tijd. In deze tijd van het jaar denken we luchtiger over het leven. Het lijkt vaak, of we zorgelozer worden. De winter, die ons maandenlang binnen hield, is verdwenen. Steeds meer lokt het zachtere weer ons naar bui ten. Het wordt weer drukker op de wegen, want we willen allemaal, steeds weer opnieuw dat wondere gebeuren in het voorjaar aanschou wen. Ons leven, met z'n dagelijks kleine en grote zorgen, lijkt dan anders te worden. Natuurlijk zijn die dagelijkse beslommeringen er ook in de mooie maanden van het jaar. Maar je be ziet ze dan anders. Je leeft opgewek ter, omdat je in de natuur een part ner, een bondgenoot vindt. De natuur doet immers zo weldadig aan. En waarom zou je je blijdschap daarover niet op een andere wijze uiten Het vacantieseizoen begint met Pasen, heeft men wel eens gezegd. Rond de Paastijd zie je de eerste trekkers alweer naar de Jeugdher bergen gaan, die hun deuren ge opend hebben. En de seizoenbedrij- ven hebben zich ook reeds gereed gemaakt om hen, die naar verpozing zceken, daartoe i£ de gelegenheid te stellen. Straks 'zullen er weer stampvolle treinen en bussen dwars door ons kleine landje snellen, om de vele vacantiegangers naar de oor den hunner bestemming te brengen. Zo'n Paasweekeind leent zich im mers bij uitstek voor een kort bezoek aan familie en kennissen. De natuur is herrezen uit haar tijdelijke dood. We voelen ons ver want met haar en zijn blij. Blij om al dat schoons, dat zij ons in de komende maanden weer te zien zal geven. Blij ook, omdat we opnieuw weer bevrijd zijn van de druk, be vrijd uit de ban van koude en don kerheid. De winter is nu definitief vertrokken: het is Pasen. En we zien in de weiden de lammeren rondspringen. Op de boerderij zoeken de kuikentjes naar stig naar het eten. Overal zien wij het nieuwe leven groeien. De dieren genieten van het leven, dat hen ge schonken is. Wij genieten van dit alles, dat God ons in de natuur door zijn haar goedheid wil brengen. Ieder jaar weer. En al blijven de zorgen ons bij, al is de internationale toestand nog steeds van die aard, dat de rimpels op ons voorhoofd niet weg willen trekken, nu gaan we er anders over denken. We mogen niet ondank baar zijn. Want de natuur trekt zich niets van al die zorgen aan, en blijft in haar cirkelgang doorgaan. Zullen we dan niet opnieuw verheugd zijn over de opgaande lijn, die zij nu weer te zien geeft Paasfeest. Zullen we er blijde van genieten Ieder op onze eigen manier We wensen het U, lezer en lezeres. We wensen U van harte goede, prettige, gezegende Paas dagen toe. Opdat we allen tezamen daarna met frisse moed weer op nieuw verder kunnen gaan met het werk, dat ons zal wachten Verheugd over de wetenschap, dat de mooiste tijd van het jaar weer komende is. (iii) Dat zijn de kardinale punten van de herverkaveling: na samenvoe- ging van het versnipperd grondgebied de verdeling en sanering. Men kan die aanleg van nieuwe wegen nog wel toejuichen. Daarbij hoopt men weliswaar, dat de weg niet juist door zijn land zal komen o[ dat men er om andere oorzaak tijdelijk ongemak van heeft. Maar overigens gaat dit nog wel. Dat kan nog gewaardeerd worden. Zo is het ook bij de ontwatering. Men hoopt wel, dat men uiterst voorzichtig te werk zal gaan, inzonderheid voor wat de drainage werkzaamheden betreft, men hoopt dat dit zal gebeuren door een zo mogelijke vaste en betrouwbare ploeg van mensen, die er iets meer van weten, maar tenslotte neemt men aan, dat ook dit nog wel zij nut zal afwerpen. Goed, dan zal men zelfs het ongemak en de schade die als gevolg van deze be- en verwerking kan ontstaan gedurende het eerste jaar nog voor lief nemen. Maar dan komt het gevreesde: de samenvoeging van het versnip perd grondgebied of liever: in eerste instantie: de inlevering van alle grond in de herverkavelingspot, opdat men daar weet over hoeveel en over welke grond men de beschikking heeft. Daarna de kwestie waarnaar men het meest benieuwd is, waarvan men ook het meest huiverig is: sanering en verdeling. Twee punten, die nu nog zó onzeker zijn, dat er begrijpelijk enige, ja behoorlijke schuwheid voor bestaat. Want: ,,we weten wat we nü hebben, maar niet wat we krijgen. Gaan die verbeteringen ons veel geld kosten of krijgen we zelfs nog minder grond dan we nu hebben „En sanering? Ze hoeven mij niets van een andermans grond te geven." Nee, dit zijn nog punten waarmee men het minst vertrouwt is en ook kan zijn in het gehele herverkavelingsgeval. Want: „die grond van mij is toch heus zo slecht nietLaat ze er maar af blijven Het zijn gedachten, die ook dikwijls worden geuit over deze inder daad niet eenvoudige problemen. Sanering zal zeker daar, waar veel kleine boeren huizen niet een voudig zijn. We achten het zelfs een probleem, dat bezwaarlijk voor honderd procent opgelost zal worden, dat niet uitvoerbaar is, zoals men het zich voorstelt. Tenzij... tenzij de verwachting niet beschaamd wordt, tenzij er inderdaad behoorlijke animo tot emigratie is, tenzij er dus velen aan de oproep gehoor geven en elders hun geluk willen beproeven. KARTERING EN SCHATTING Het is wel duidelijk, dat voor een dergelijk plan van schatting der gronden, kortom voor de gehele re gistratie het betreffende gebied goed in kaart gebracht moet zijn. Teneinde dit in kaart brengen te be spoedigen, zal gebruik gemaakt worden van de K.L.M. Luchtkartering gaat vanzelfspre kend vlugger dan wanneer het op andere manier gebeurt. En het is nu eenmaal van be lang, dat er spoedig een goede hoogtekaart van het eiland be schikbaar is. Daarom werd reeds begonnen met uitleggen van de witte schijven, ja de circa 1000 be nodigde schijven liggen practisch reeds allemaal op de bestemde plaats. Het is voor de opnamen be langrijk, dat ze op dezelfde plaats blijven liggen. Vandaar dat hiertoe een en andermaal een verzoek is uitgegaan van het Bureau van Uit voering. Ook na het fotograferen moeten deze schijven nog blijven liggen. Men zal er goed aan doen, ter bespoediging van een en ander, dit verzoek ter harte te nemen. Straks zal het vliegtuig op circa 7000 meter hoogte, vliegend van Oost naar West over ons eiland de opnamen maken. Later kunnen deze foto's bij de toedeling nog goede diensten bewijzen, afgezien dus van de kaart die er van ge maakt zal worden. Een andere eerste stap tot uitvoe ring van de herverkaveling is de schatting. Daartoe werden over de 4 her- verkavelingsgebieden in Zeeland algemene richtlijnen vastgesteld. Met de schatting zelf is reeds een begin gemaakt. Op ons eiland werkt men thans met 3 ploegen, nl. in de gemeenten Scherpenisse, St. Maar tensdijk en Stavenisse. Bij deze schattersploegen zijn per sonen uit de gemeente zelf, inge schakeld. Het zal nodig zijn tot 5 ploegen uit te breiden, daar hiermee dit jaar wel gemoeid zal zijn en het Ook zeer gewenst is, dat het dit jaar klaar komt. Hoewel men er in principe niet voor is, om ook gedurende de zo mermaanden deze werkzaamheden te verrichten, teneinde vernieling der gewassen te voorkomen, zou dit door de tijdnood misschien nog noodzakelijk kunnen zijn. Voor het eiland Tholen is een coördinator-schatter aangewezen opdat men op hetzelfde niveau zal blijven, terwijl over de vier gebieden in Zeeland weer een su per-controle-apparaat staat, zodat in het algemeen gezien, deze schat ting evenzo overeenkomt. Men schat op een wijze zoals niet eerder is toegepast. Het schijnt een zeer billijke wijze van schatting te zijn. Thans wordt nog geen reke ning gehouden met verwaarloosde grond. De verwaarlozing word op genomen vlak voor het moment, waarop men tot toedeling overgaat en betekent voor de betreffende grondeigenaar een vermindering van zijn grondtegoed. Het nu geen rekening houden met verwaarloos de grond houdt in, dat deze perce len voor de verdeling nog op een behoorlijk niveau gebracht kunnen worden. De uitkomsten van de schatting worden, tegelijk met de lijst van rechten voor een ieder ter inzage gelegd, nadat de rechten eerst onderzocht zijn. Ieder, die meent dat daarin onjuistheden voor komen, kan daartegen zijn bezwa ren kenbaar maken. De garantie be staat dat al deze reclames behan deld worden tot men uiteindelijk tot overeenstemming is gekomen of met een uitspraak van de recht bank genoegen moet nemen. Wanneer deze schatting eenmaal is vastgesteld, is geen wijziging meer mogelijk. Bij de toedeling kan men dus geen reclame's meer ma ken over de geschatte waarde der toebedeelde grond. De ervaring heeft geleerd, dat juist dan veel (nutteloze) reclame's worden ingediend. Vandaar wordt ook hier met nadruk geadviseerd de schattingslijsten nauwkeurig te be studeren, niet alleen van de grond in eigen gebruik, maar van de ge hele omgeving. Waar schatting zo nauw ver band houdt met toedeling van de gronden straks, moge het de lezer duidelijk zijn, dat deze schatting van grote betekenis is, ja men kan het zelfs zo stellen, dat er het welsla gen van de ruilverkaveling, van de toedeling in hoofdzaak van afhan kelijk gesteld moet worden. In deze heeft de heer Massink, aan wie dit gedeelte van de herverkaveling in het bijzonder werd toevertrouwd een zeer verantwoordelijke taak. VERDELING Dit behoort zeker niet tot de eer ste stappen op de herverkavelings weg. Integendeel, ze komt vrijwel achteraan. Na wat hierover op de reeds eerder aangehaalde voorlich tingsavonden is gezegd, zullen we er hier kort in zijn. Het behoort im mers niet tot de eerste stappen. Theoretisch komt dus voor de toedeling alle grond in de herverka velingspot. Daaruit krijgt iedere eigenaar en gebruiker dan zijn por tie weer. Men moet dus iets hebben ingeleverd om iets terug te krijgen. In eerste instantie wordt er naar gestreefd ieder terug te geven wat hij inbracht, gerekend naar de waarde, niet naar de grootte. Dus zoveel mogelijk gelijksoorti ge grond. Maar er komt nog heel wat meer bij kijken, een questie die we t.z.t. nog wel eens afzonderlijk kunnen aanroeren met de daarbij behorende wenszittingen, enz. Toe deling wordt gemakkelijker, naar mate er meer grond in het herver- kavelingsgebied vrij komt. En daar mee zijn we dan toe aan de SANERING En zelfs in deze zijn de eerste stappen al gedaan. Het is de lezer ongetwijfeld bekend, dat enkele weken geleden de eerste 5 land- Zoals het met de discipelen ging, zo gaat het ook dikwijls met ons. Het verdriet kan soms zó groot zijn, dat we niet vertroost willen worden; dat wij hen, die ons willen bemoe digen, niet geloven. Maria Magda- lena wilde de discipelen vertroosten en bemoedigen; zij had immers de Heere zelf gezien. Maar zij geloof den haar niet. Als de Heere aan twee anderen, die naar het veld gin gen, verschijnt, en zij het discipelen meedelen, geloven zij het wederom niet. Als dan de Heere Zelf in hun midden verschijnt, moet Hij hen be straffen vanwege hun ongeloof. Ongetwijfeld zullen zij wel be schaamd geweest zijn. Zo gaat het altijd met het ongeloof, het wordt steeds beschaamd. Zouden zij steeds geluisterd hebben naar wat de Heere over Zijn lijden en sterven heeft gezegd en hoe Hij na drie dagen zou opstaan, dan hadden zij met blijdschap de aankondiging van Zijn opstanding aangenomen. Nu treurden en weenden zij voort, zon der enige zekerheid te hebben over wat van hun geliefde Meester was geworden. Ongeloof geeft nimmer blijdschap, ongeloof is zonde. Onge. loof is ook God maken tot een leu genaar, omdat men niet gelooft, wat Hij in Zijn woord, de Bijbel zegt, omtrent de opstanding van Jezus Christus, Zijn Zoon. Er zijn nog altijd veel mensen, die aan de opstanding van Jezus Chris tus twijfelen, die het een sprookje noemen, of een verdichtseltje van mensen. Zij, die de Bijbel kennen, weten, dat dit boek op vele plaatsen, zowel in het Oude als in het Nieuwe Testament spreekt over de opstan ding van Hem, Die de dood heeft overwonnen, Die de dood heeft ver slonden tot overwinning. Hij is die grote Herder der schapen, Die uit de doden was wedergebracht door de God des vredes. Hij kent Zijn schapen en wordt door Zijn schapen gekend. Die Jezus als de opgestane Heere vindt, ontvangt opstandigs- kracht en opstandingsvreugde. Als de vrouwen naar het graf gaan komen de engelen hen tege moet met de vertroostende woorden: Gij zoekt Jezus Hij is is hier niet, maar Hij is opgestaan. Zij, die met Hem verbonden waren, zullen met Hem verbonden blijven. Hij is im mers hun Heere en MeesterHij is Toen Hij nu opgestaan was, zeer vroeg op de eerste dag der week, verscheen Hij het eerst aan Maria Magdalena, uit wie Hij zeven duivelen had uitge worpen. Deze, heengaande, boodschap te het aan hen, die met Hem geweest waren, welke treurden en weenden. En toen deze hoorden, dat Hij leefde, en door haar gezien was, geloofden zij het niet. (Marcus 16 912) verschenen aan Maria Magdalena, Hij openbaarde Zich aan twee die naar het veld gingen, Hij vertoont Zich in het midden der elven. Hier hebben wij een drievoudige getuige nis. Eigenlijk is dat al meer dan genoeg om Zijn opstanding te be vestigen. Maar er zijn er nog meer, die dat wondere gebeuren vermel den. God Zelf is het, die mede ge tuigt van de opstanding van Zijn Zoon, door Hem een plaats te geven aan Zijn rechterhand, en door Hem met eer en heerlijkheid te hebben gekroond. Het Paasfeest spreekt ons niet maar alleen van de opstanding van Jezus Christus, maar het spreekt ons ook van opstanding en leven. Jezus Zelf heeft eens gezegd: „Ik ben de opstanding en het leven. Die in Mij gelooft, zal leven, al ware hij ook gestorven. En een iegelijk, die leeft en in Mij gelooft, zal niet sterven in eeuwigheid." Jezus was de trouwe Dienstknecht en Hij heeft Zijn dienstwerk ten einde ten verricht. Hij sprak, han gende aan het kruis: „Het is vol bracht In dat volbrachte werk nu rust God. En in al dat volbrachte werk kunnen alle gelovigen rusten. Onze godsdienst is niet een gods dienst van doen, maar van gedaan. Dat is naar de Schriften, naar de Bijbel. Een ieder, die dat volbrachte werk van Christus, als gedaan voor hem of haar, aanvaardt, wordt door dat volbrachte werk volkomen vrij gesproken van dood en oordeel. Hij leeft en zal leven tot in eeuwigheid. Maar ieder, die dat werk ver werpt, zal eens ervaren, dat de op gestane Heiland leeft, en dat aan Hem gegeven is: alle macht in hemel en op aarde. Dat de Vader Hem het oordeel heeft gegeven en dat Hij oordelen zal allen, die zich tegen Hem hebben verzet. Tegen dat oor deel baat geen enkele uitvlucht. Aan dat oordeel is nu nog ontkoming door aanneming van Zijn verlos singswerk, door te schuilen achter Zijn bloed. Zij, die dat doen, en zij die dat gedaan hebben, hebben de beteke nis van Pasen, van de opstanding leren verstaan en zullen zich daarin eeuwig verblijden. Zij zijn opge staan met Hem, tot een eeuwige heerlijkheid. bouwers uit ons eiland naar de Noord-Oostpolder zijn vertrokken. Voor sommigen was de woning daar nog niet geheel klaar, zodat vrouw en kinderen later komen. Maar de mannen zijn er al bezig, zoals ook op ons eiland, de thans noodzakelijke voorjaarswerkzaam heden te verrichten. Het zijn de eersten nadat de her verkaveling voor ons eiland een feit werd. De pioniers, die nog voldoen de spirit bezitten elders opnieuw aan te pakken, in de hoop dat ze voor hun gezin een beter bestaan kunnen vinden. Dat begin wordt hun ge makkelijk gemaakt. D.w.z. in zo verre, dat wanneer men als emigrant naar de N.O.P. aanvaardbaar wordt geacht, de grond er ook beschikbaar wordt gesteld. We hopen dat het deze eerste vijf thans oud-eilandbe woners wel moge gaan. Succes. Door het vertrek van deze 5 land bouwers kwam er voor de herver kaveling circa 70 bunder vrij. Met dit ingeleverde land zijn reeds een gedeelte bij de herverkaveling be trokken landbouwers schadeloos ge steld, omdat hun eigen land door een of andere omstandigheid dit jaar niet kan worden beboerd (uitvoering van werken in de Scherpenisse pol der en bij Stavenisse). Verder kon den reeds enkele bedrijfjes worden gesaneerd -verkroot. Het is nog alles op bescheiden wijze. Maar niettemin een begin van het te verwezenlijken doel om ook op ons eiland levensvatbare bedrij ven te krijgen. Het zal niet eenvou dig zijn dit doel te verwezenlijken. Vooral in die gemeenten, waar zoals bijv. te St. Annaland zeer veel kleine landbouwers zijn. EMIGRATIE. Verwezenlijking van dit gestelde doel zal nauwelijks mogelijk zijn, tenzij de gekoesterde verwachting niet wordt beschaamd, dat er nog een zeer grote belangstelling voor

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1