WEEKBLDD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLQND EENDRACHTBODE m WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht COMMENTAAR sl&fk: Verstopping Winterhanden geféést Weer praat je 5 Maart 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot Donderdagmiddag 1 uur aangenomen 10c JAARGANG No. 15 26 FEBRUARI 1954 TWEEDE BLAD PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS MOEILIJKHEDEN? SPORTHOEKJE Vorstgrens lag zeer lang over ons land 10e Jaargang Nr. 16 het midden van het land Vrijdagmorgen 19 Februari 3 tot 6 cm sneeuw lag. Ook deze depressie deed de vorst weer naar Hof nr-vrvrrJon tprun rlrinnon Da Hplarnn vol- zuiden en westen al meer dan 10 dagen dooide met middagtemperaturen boven het vriespunt. Fj»n nrnt(> tpnpncfpllinn -ranpn wii VriirHrr verzoek inkwam voor vrijstelling reinigings rechten. De voorzitter antwoordt dat deze door het dao. bestuur worden behandeld. t7 vt/\/\/v Zondag 28 Februari 1854 THOLEN Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur Ds. Bakker uit Giesendam. Woensdag 3 Maart (Biddag) 10 en 3 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Geref. Kerk 10 uur Leesdienst 5 uur Ds. J. H. van Halsema Woensdag 3 Maart (Biddag) 10 en 5 uur Ds. van Halsema Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30.uur Leesdienst Woensdag 3 Maart (Biddag) 10, 2.30 en 6.30 uur Ds. Lichtenberg nm. H. Doop Chr. Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Chr. Geref. Kerk Woensdag 3 Maart (Biddag) 10, 2.30 en 6.30 uur Ds. H. v. Leeuwen uit Zaamslag Ned. Prot. Bond 5 uur Ds. O. Elseman, N. H. pred. te Bergen op Zoom Woensdag 3 Maart (Biddag) Geen dienst OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. R. C. van Putten Geref. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. A. Koning Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds. D. J. van Dijk Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Ds. P. Honkoop uit Rijssen STAVENISSE Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds. Bouter Oud Geref. Gemeente 9.30 uur dhr. Slager - 2 uur Leesdienst - 6 uur dhr. Slager ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur Rehoboth 7 uur Ds. Emmerzaal uit Zwijndrecht Oud Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. J. Brons Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur Leesdienst Woensdag 3 Maart (Biddag) 10 en 6 uur Ds. de Blois uit Rotterdam 2 uur Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Kerk 10 en '2.30 uur dhr. Wildschut uit Rot terdam Geref. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. J. H. v. Halsema Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur Ds. v. Gilst uit Dirksland ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst Dinsdag 2 Maart om 7 uur Ds. Verhage Oud Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst ANNA JACOBA POLDER Geref. Kerk 2 x Ds. Bouwmeester uit Rotterdam THOLEN Ds. P. v. d. Bijl uit Driebergen heeft het beroep naar de Chr. Geref. Kerk te Tholen aangenomen. Ds. J. H. Halsema bedankte voor het beroep naar de Geref. Kerk te Nederhorst ST. MAARTENSDIJK De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk bracht een beroep uit op Ds. B. Eijsenga te Bar- neveld. De heer L. J. Koopman Mzn en S. van Gorsel werden als notabelen gekozen. Tot ouderling werd de heer H. v. Dijke Iz. benoemd. STAVENISSE De kerkeraad der thans nog zelfstandig staande Oud Geref. Gemeente is voornemens aan te sluiten in ruimer kerkverband en wel bij de Oud Geref. Gemeenten in Nederland. Voorbereidende onderhandelingen zijn reeds in vergevorderd stadium. Alleen de lande lijke classicale vergadering moet nog be slissen. VRAGEN STAAT VRIJ. 1. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mogelijk. 3. Gewenste herkenningsletters aangeven, naam en adres vermelden. 4. De vragen worden in de kopij zo kort mogelijk weergegeven. Elk antwoord geldt dus één bepaald geval. 5. Bij kwesties inzake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeten branche en adres van het bedrijf worden opgegeven. 6. Een postzegel voor doorzending insluiten. PLUIMVEE Kipeieren onder duiven. Men vraagt mij of kippeieren onder dui ven uitgebroed kunnen worden. Ja ik heb iemand gekend, die er zeer goede resulta ten van gehad heeft. Krieleieren van alle rassen lenen zich daar het beste voor. Men laat de duif haar tweede ei leggen. De tijd van het eerste ei telt niet mee, want dat wordt alleen maar door de duivin bebroed. Hoofdzaak is, dat het brcedhokie van de duiven volledig kan afqesloten wor den om het uitvallen en weglopen van de onder de duif gedroogde kuikens te voor komen. Raadzaam is het nest in half-don- ker te leggen. Het is zelfs gelukt, dat de kuikens een paar weken onder de hoede van de duivin bleven, die ze verwarmde onder haar vleugels. Toch is het raadzaam de nemen en in een kunstmoedertje groot te brengen, wat meestal lukt. De duivin liet dan alleen de kuikens onder zich opgroeien gedroogde kuiken onder de duif weg te als de doffer van het eerste moment af buiten gezicht en gehoor van de duivin gesteld werd. Als de leeftijden niet meer dan een week verschillen, kan het samenvoegen van meerdere broedsels geschikt gebeuren. Roestplekken in de oren wanneer hanen en hennen met grote oor schelpen (zoals zw. Minoca-haan) ouder worden, dan gaat de kwaliteit der oor schelpen steeds achteruit. Er komen van die geelachtige roestplekken in, soms ook wel rood. Vooral wanneer ze veel aan de wind zijn blootgesteld geweest! Een af doend middel om dit te verhelpen is mij niet bekend. Als het ruien niet vlug ver loopt voege men bij het meel een beetje bloem van zwavel, want veren hebben ook zwavel nodig. Oude kippen In het algemeen ruimt men de kippen op tegen de tweede rui. Wie valnest-controle toepast, kan de allerbeste legsters nog ge rust een jaartje aanhouden. Voor fokhennen en -hanen is dit natuurlijk wat anders. Als het opfokken niet zo duur was, zou men na éénlegjaar al met voordeel kunnen op ruimen. Hoewel gefokt voor de slacht, mogen de dieren de laatste week van hun leven niet ruw en wreed behandeld worden. Ook zij behoren op lange transporten water te krijgen en gevoederd te worden. Als het dan toch moet, doodt dan snel en radicaal volgens de regels van de kunst. Gebruik geen bijl, maar een scherp mes. Te dikke dame is 30 jaar, weeg 88 kilo bij een lengte van 1.60. Zij ziet in, dat dit gewicht veel te hoog is, zeker voor deze leeftijd. Zij vraagt, wat het beste middel is, om van het overtollige vet af te komen. Er is haar aangeraden elke morgen op de lege maag een paar uitgeperste citroenen te ge bruiken en ze vraagt, of dat kwaad kan. Antwoord-Dr. Sc. Uitgeperste citroe nen vormen beslist geen vermageringsmiddel Dit vocht bevat veel vitamine C, een stof, die tijdens een vermageringskuur niet ge mist kan worden. Citroenhap moet nooit verdund worden genuttigd en zeker niet op de nuchtere maag. Wij kunnen u aanraden het boekje „Zo wordt u slank" van dr. Alfreda Briedé (uitgaven Born, Assen). Een succesvolle diëetmethode om snel slank te worden en het te blijven. Hierin staan 168 goede en smakelijke dagmenu's, over zichtelijk ingedeeld o.a. naar het seizoen en speciaal samengesteld voor de neder- landse keuken. Prijs 2.90. J.A.M. (Per brief) Naar aanleiding van uw brief met verzoek om mede te delen welke afstand voor bepaalde bomen bij het planten langs de scheidslijn van 2 erven moeten worden genomen, delen wij u mede, dat de preciese beoordeling van de heersen de gebruiken of reglementen ons niet moge lijk is. U kunt dit slechts door de rechter laten vaststellen op grond van verhoor van deskundigen. Bij gebrek van gebruiken of reglementen zijn de afstanden voor een heg 50 cm en voor hoogopgroeiende bomen 2 meter. Voorzover wij hebben kunnen na gaan, zijn hoogopgroeiende bomen die, welke een hoogte bereiken (en hebben) van 3 meter. Wij raden u dan ook aan, om terzake informaties in te winnen ten gemeentehuize en daarna de hulp van een deurwaarder in te roepen. A.B. Gaarne zou ik van u vernemen, of de coco cola fabriek vóór de oorlog van 1940 in Amsterdam stond en wanneer coco cola voor het eerst in Nederland gemaakt werd. Antwoord-H. Voor de oorlog werd er wel een kleine hoeveelheid gemaakt in Amsterdam, maar in 1947 is deze fabriek officieel begonnen met de fabricage. L.S. vraagt of het thans lopend ver volgverhaal in boekvorm zal verschijnen. Antwoord-H. Hierop moeten we ont kennend antwoorden. Dit verhaal is niet in boekvorm uitgegeven en dit komt ook zeer waarschijnlijk niet. S.S. betaalt reeds jaren 3.huur voor zijn woning tot vorig jaar Juli 1953 de woning van eigenaar verwisselde en hem door de nieuwe eigenaar een verhoging van 0.50 werd opgelegd. Nu wil die eigenaar weer 29% huurverhoging (in de 5de klas se) opleggen op die 3.50. Is dat toegestaan of mag hij niet meer dan 29 van 3. heffen Antwoord-H. - Het is heel goed moge lijk, dat de opgelegde verhoging van 0.50 ten onrechte heeft plaats gehad. Wij kun nen dat zo niet beoordelen, omdat er moge lijk iets aan de woning verbeterd is. Wendt u derhalve tot de huuradviescommissie. W. Mijn dochter gaat met een geschei den man trouwen, die een kind moet onder houden. Wanneer er op zijn loon beslag wordt gelegd, verandert hij van werkgever. Kan men ook beslag leggen op zijn in boedel Antwoord-mr S. Wij hebben, zoals u ziet, de vraag niet helemaal overgenomen zoals u het schreef, aangezien wij niet be grijpen, wat u precies wilt weten. Uit het door u gegeven voorbeeld blijkt eens te meer van de moeilijkheden, die zich in de praktijk voordoen bij het innen van vast gestelde uitkeringen. Toch is de door u genoemde wijze van beslag de meest ge makkelijke wijze van executie. Daarnaast blijft gewoon derdenbeslag mogelijk, terwijl ook beslag op roerende goederen toegepast kan worden. Daaronder valt dus ook de inboedel; niet geheel, omdat de wet een uitzondering maakt voor bepaalde zaken, welke uit humaniteitsoverwegingen aan de beslagene worden gelaten. G.N. Een van ouds bekend gezegde is, dat Pasen altijd wordt gehouden op de Zon dag na de Maartse volle maan. Dat is in 1954 niet zo. Want het is nu Pasen op Zon dag na de vierde of wel na de Aprilse volle maan. Kunt u mij hiervan de reden duidelijk maken Antwoord-WA. De regel is, dat Pasen valt op de eerste Zondag na de eerste volle maan na het begin van de lente. De lente begint dit jaar op 21 Maart, de eerstvolgen de volle maan daarna schijnt op 18 April. Toevallig is dit een Zondag; dat is dus meteen de Paaszondag. Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65 ct. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE THOLEN 5 Maart Vrouwen Wereldgebedsdag 17 Maart Verg. N.C.V.B. ST. ANNALAND 26 Februari: Jaarvergadering Weegbrugver eniging „De Concurrent". 4 Maart. Jaarverg. s.v. „W.H.S.". 5 Maart: Jaarverg. Boerenleenbank. STAVENISSE 1 Maart: Voorlichting Huisvrouwen. 25 Maart: Bijeenkomst Plattelandsvrouwen. EILAND THOLEN 15 Maart Verplichte voorjaarsstierenkeu- ringen. DE VOETBALCOMPETITIE Men hoopt a.s. Zaterdag de bal weer te kunnen doen rollen. En het programma uit geschreven voor 30 Januari jl. is daarbij nog van kracht. Dat betekent dat WHS het elftal van Tholense Boys verwacht en daarbij na goed aanpakken wel een kans maakt op de volle buit. Voor Kogelvan gers zal dat niet meevallen, waar Smerdiek op bezoek gaat. We nemen zelfs aan, dat de bezoekers de grootste overwinningskans hebben. Ook voor Vrederust vrezen we het ergste, waar NAC op bezoek komt. Ten slotte zal de laatste thuisclub wel kans zien de twee punten te behouden, nl. Seolto dat DEB verwacht. We nemen aan, dat ook het uur ongewijzigd is, dus nog om 3 uur zal worden gespeeld. Prot. Diepenhorst, aar net oansisi-u ccu veel belangrijker taal is. Deze is ook veel langer gebruikt. Als de Twentenaren, de bevolking van Overijssel, Brabant en Lim burg sterker uit het verleden gaan leven, kan de Regering er niets meer tegen doen. In het noorden een winterjas kouder dan in het zuiden (van onze weerkundige medewerker) Het is op zichzelf geen zeldzaam ver schijnsel, dat het in de noordelijke provincies nog vriest, terwijl het in het midden en zuiden van Nederland dooit. Dit geschiedt dan meestal wanneer de vorst langzaam vanuit het zuiden ons land gaat verlaten. Dit kan dan één tot drie dagen aanhouden, maar dan is het óf overal dooi óf de vorst is teruggekomen, zodat het overal weer vriest. De laatste weken doet zich echter een opmerkelijk verschijnsel voor, dat wel een zeldzaamheid is. Toen wij aan 't begin van deze week dit artikel schreven, lag de vorstgrens al dagen midden over ons land. Het begon Woens dag 10 Februari, toen een depressie met legen de vorst uit het zuiden en westen van ons land verdreef. Er viel hierbij ijzel en sneeuw, met als gevolg plaatselijk zeer aereil UUK Wcuen, aan uc z,aaiv wtiu 111CU3 veranderd en de twee communistische mo ties werden afgestemd met slechts de stem men van de communisten voor. (Nadruk verboden). gladde wegen. De vorstgrens werd tot onge veer de lijn Emmen-Meppel-Lemmer-Alk- maar terugedreven. Daar wist de vorst zich ook de daarop volgende Donderdag en Vrij dag staande te houden. Zaterdagnacht 13 Febr. deed de dooi een nieuwe aanval en dit keer met succes. Het ging nu ook in het uiterste noordoosten van Groningen dooien, al werden te Midwolde die middag nog grote ijswedstrijden gehouden met o.a. Van de Voort c.s. Deze dooi heeft in het noorden drie da gen geduurd. Toen kwam de vorst weer terug en zelfs in Zeeland kwam 's nachts weer 1 a 2 gr. vorst voor. Dinsdagmorgen 17 Febr. vroor het in Groningen al weer 7 graden. Daarna nam de vorst weer iets af, maar Donderdagmorgen 18 Febr. kwam overal lichte vorst voor. Vanuit het westen naderde een depressie, die in de middag en de daarop volgende nacht, met uitzondering van Zeeland, overal sneeuw veroorzaakte. In Vlissingen viel vier mm regen, terwijl in v an net ixoningm vv uucmmiaiuuus net verzoek om per inwoner 1 ct inplaats van een halve ct te willen subsidiëren voor het bekende doel. Waar het voorheen al af gerond was tot 10.stellen b. en w. voor hetzelfde bedrag te handhaven. Dat vinden de leden goed. De Kerkeraad der Geref. Gem. verzoekt om de greppel tussen schoolplein en schuur van L. de Keijzer te rioleren en daarna dichten, om het dan als pad naar tuin achter de kerk te gebruiken. Dat wederopzegging wordt goedkeuring verleend. Voor kennisgeving werd aangenomen de goedgekeurde verordening reinigingsrechten. In verband met de herverkaveling zal kennis gegeven worden van eventuele uit voering volgens uitbreidingsplan Er is een toewijzing bouwvolume voor 5 woningen voor de 3 komende jaren. Het dag. bestuur is van mening dat verwezen lijking van dit volume maar zo spoedig mo gelijk moet geschieden, waarmee de leden het eens zijn. Men houdt dit voorshands nog in eigen handen. De tekening voor de nieuwe school is met enige wijziging terugontvangen van de Inspecteur. Dhr. de Goffau vraagt wanneer die nieu we school er nu eens zal komen. De voorzitter antwoordt dat nu bijna alles klaar is om spoedig te kunnen begin nen. De Bond van Mobilisatie-invaliden vraagt een bijdrage. Men besluit eenzelfde bijdrage te geven als vorig jaar. kregen. B. en W. stellen voor die te plaat sen op het stuk grond bij het schoolplein en deze grond gratis beschikbaar te stellen. Dhr. IJzerman vindt de plaats niet de meest geschikte. De voorzitter zegt dat het daar toch wordt opgeknapt en er ook be planting komt. Daarna gaat de raad met toestemming accoord. Vastgesteld wordt de rekening van het Burgerlijk Armbestuur 1952, welke door de commissie van onderzoek in orde is bevon den. De gemeentebegrotingen 1953 en 1954 worden gewijzigd. De aparte scholenbegro ting 1953 wordt op die van 1954 gebracht. RONDVRAAG Dhr. Hartog vraagt waarom de raads leden niet zijn uitgenodigd bij het afscheid van het Hoofd der School, dhr. Kouman. Hij ziet dit wel niet als een verplichting, maar waar B. en W. en ouders wel uit genodigd waren, achtte hij het wel op zijn plaats geweest, dat ook de raadsleden hier bij tegenwoordig waren. De voorzitter antwoordt, dat het afscheid was georganiseerd door het onderwijzend personeel. Ter elfder ure is ooki B. en W. uitgenodigd, omdat de voorzitter er naar informeerde. De heer IJzerman informeert naar het t.b.c.-fonds. De voorzitter zegt dat dit zo weg kan. De heer IJzerman vraagt ook of er geen het bestrooien van die weg dij gladheid met zand, of enige an dere daarvoor geschikte stof, dan wel tot het met schoon wa ter voldoende bevochtigen van die weg bij droogte; b. na het ruimen van sneeuw, ha gel of ijs van het dak of de goot, te zorgen, dat de sneeuw, de ha gel of het ijs, voorzover terecht gekomen op de weg, binnen een uur na afloop der werkzaamhe den van de weg verwijderd zijn. En artikel 159: „Het is verboden zich op een verharde weg, die niet glad is tengevolge van vorst of sneeuw, te bevinden met een eenhoevig dier, waarvan de hoeven voor zien zijn van een beslag, dat uit stekende scherpe delen aan het loopvlak heeft." Dit is dus weer ter bescherming van de bruikbaarheid der wegen. Daar voor gelden trouwens nog meer ver boden. Daarover een volgende aflevering. nemingen zich zo uitbreiden, dat iedereen werk kan vinden. De sociale verzekeringen, hoe nuttig en onmisbaar die ook zijn mogen, nooit zo zwaar op de bedrijven gaan druk ken, dat zij de animo om de arbeidsgelegen heid te vergroten in sterke mate doen ver minderen. Dat wij niet ver van deze critieke situatie af zijn, wordt bewezen door het al te grote succes van de fiscus en van de zo juist geplaatste lening. HERVERKAVELING THOLEN OVEREENKOMSTEN INZAKE KOOP EN PACHT VAN LAND Zoals reeds in een publicatie van 12 Februari jl. in dit blad werd vermeld, be hoeven alle transacties betreffende gronden binnen het herverkavelingsblok de goed keuring van de Herverkavelingscommissie Zeeland. Een dergelijke goedkeuring wordt door deze Commissie vastgelegd door het af geven van een zgn. Verklaring van geen bezwaar. Duidelijkheidshalve wordt er langs deze weg op gewezen dat in alle gevallen, waar bij de notarissen hun tussenkomst verlenen, de verklaringen van geen bezwaar door deze notarissen zelf worden aangevraagd. In andere gevallen is de heer P. C. J. Steendijk te Stavenisse steeds bereid U in lichtingen te verschaffen en U zo nodig te helpen aan de formulieren voor het aan vragen van een verklaring van geen be zwaar. Het Bureau van Uitvoering.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1