EENDRACHTBODE s BOUWPLAN 1954 EU J' r leruq in öe moööeR Ook Spierpijn 3 A i =J«i Weer praat je Burgerlijke Standen Jan Overeenkam 10e JAARGANG No. 14 TWEEDE BLAD 19 FEBRUARI 1954 in de geïnundeerd geweest zijnde gebieden Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden OUD-VOSSEMEER V ST. ANNALAND STAVENISSE In de verschillende dorpen op het eiland Tholen zijn praatavonden ge houden door assistenten der R.L.V. D. over het bouwplan 1954 in de geinundeerd geweest zijnde polders. Voor de grondgebruikers die niet op deze avonden konden zijn laten we hier beknopt volgen wat daar behandeld is. De weersomstandigheden zijn in algemene zin gunstig geweest voor een goede ontzilting. We vonden op 19 Januari in de langer geinun deerd geweest zijnde polders veelal zoutcijfers die lagen tussen de 3 en 7 gr. Wanneer de vorst geen spaak in het wiel had gestoken, dan waren we 1 Febr. met de bemonstering be gonnen. Noodgedwongen wordt nu de begindatum verlegd naar een later tijdstip. Bij het ter perse gaan van dit artikel hopen we echter met de' bemonstering bezig te zijn. Bijzondere omstandigheden daar gelaten hopen we U allen rond 15 Maart een advies te hebben ver strekt. en rheumatische pijnen wrijft U weg met Wanneer U zich realiseert dat circa 1200 monsters genomen moe ten worden, dat ±1100 boeren van een individueel advies moeten wor den voorzien, dan begrijpt U wel wat er in korte tijd moet gebeuren. U kunt echter op ons rekenen. U kunt ons ook helpen dat ieder op tijd zijn advies krijgt door Uw sectienummers mee te brengen van de percelen op de advieszitdagen en door op de aangegeven tijd te verschijnen, zoals op het oproe pingskaartje staat vermeld. Zaai niet eerder in, behalve gerst, dan wanneer de zoutcijfers U be kend zijn. Op deze wijze zou U, zonder ditzelf te weten, tegen advies kunnen zaaien, waardoor de vergoeding bij eventueel mislukken vervallen zou. De L.J.G. is bereidwillig te hel pen bij de monstername, waar wij en U niet anders dan danbaar voor kunnen zijn. Denk er wel om, dat in diepere lagen het zoutgehalte hoger is dan genoemde cijfers. Dat kan een ge vaar zijn voor 1954. De zon kan immers het zoute water naar de bovengrond zuigen en een droge periode tot in de bouw voor, zou ongunstige gevolgen voor het gewas hebben. Toch moeten er voor elk gewas hoogst toelaatbare zoutcijfers wor den aangenomen. Hieraan zal strikt de hand worden gehouden bij de inzaaiadviezen. Hier volgen dan de verschillende gewassen met daarbij de hoogst toe laatbare zoutcijfers en de mogelijke reacties die te verwachten kunnen zijn. Zomergerst: overal. Bij slechte structuur Kenia, anders Balder. Suiker (voeder) bieten; 7—8. Lager suikergehalte lj/2%, minder goede houdbaarheid, struc- tuurbederf mogelijk. Zaai vroeg rijpende rassen, o.a. Hilleshög en Kühn. Bij deze cijfers ook Wester- wolds zaaigras en spinaziezaad. Denk aan bietenaaltje. Haver 6—7. Laag hl. gewicht. Rassen Marne, Abed, Minor, Major. Lucerne 6. Zorgen voor voldoende verkrui meld zaaibed. Ras o.a. Dupuits. Zomertarwe 4. Laag hl. gewicht. Ras Peko. Voor eventueel doorzaaien van witte ras sen zoals Staring en Alba neme men Blanka. Vlas 3-4. Geringe vezelkwaliteit en gehal te. Zorgen voor fijn zaaibed. Ras Wiera en Concurrent. Kans op doorgeknipte kop. Rode klaver 3. Neem voor groenbemesting hop- perups of de goedkopere goede ras sen van Rode klaver. Aardappelen 1,53. Minder goede kwaliteit. Minder houdbaar. Structuurbederf. In natte zomer kans op veel rot. Alpha minst zoutgevoelig. Uien 2,5. Minder goede kwaliteit, koprot. Blauwmaanzaad 1,5. Fijn zaaibed noodzakelijk. Erwten, Bruine (witte)bonen, Mais, lager dan 0,5. Zeer structuurgevoelig en zout gevoelig. Wat betreft de St. Annalandse Polder, de Muije en de Oudeland- polder van St. Maartensdijk kun nen degenen, die voorjaar 1953 een zoutcijfer van 6 en minder hadden op hun percelen alle gewassen zaaien, behalve blauwmaanzaad, erwten, mais, bruine en witte bo nen. De grondgebruikers in de St. Annalandse polder worden collec tief voorgelicht. Met ernstige na druk wil ik U wijzen op het vol gende: Wordt tegen advies gezaaid, zo kan geen aanspraak worden ge maakt op enige vergoeding bij even tueel mislukken. De ass. R.L.V.D. J. Markusse. Neem een of twee Rennies, en op 't zelfde moment is dat zuurbranden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennis zijn hygiënisch ver pakt één voor één. Ze zijn smakelijk en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. (Van onze weerk. medewerker) Over de invloed die de maan (niet!) op het weer heeft, hebben wij al eens geschreven. Maar er zijn meer verschijnselen, die vooral in de winter, wanneer het op onze breedte langer nacht dan dag is, als weervoorspellers worden ge zien. Zo werdt er wel gezegd (en dit niet alleen in ons land) „Een bleke maan kondigt regen aan, een witte maan schoon weder". Deze, als ook vrijwel alle verschijnselen, die wij straks nog zullen noemen, hebben betrekking op de zichtbaar heid van maan en sterren. De zichtbaar- of helderheid neemt toe naarmate de lucht droger is en neemt af zodra de lucht vochtiger wordt. Wanneer er veel waterdamp in de atmosfeer komt, wordt het licht van maan en sterren verbor gen en verfletst, zodat kleine, zwak ke sterren in het geheel niet meer zichtbaar zijn. Zo is het ook met die bleke maan. Die wijst er op, dat de luchtvochtigheid groter wordt, hetgeen over het algemeen ongun stig is en aanleiding kan geven tot regen. Schijnt de maan wit, dan is de lucht vrij droog. Wat hiervan de oorzaak is, wist men vroeger niet, maar de ervaring leerde, dat de kans op mooi weer dan veel gro ter is dan wanneer de maan er maar een beetje bleekjes uitziet. Behalve van de maan wordt dit ook wel van de sterren gezegd. Vooral tijdens koude winternachten met vorst wordt er door velen acht geslagen op de helderheid van de sterren. Zijn alle sterren duidelijk te zien en zijn er ook vele kleine sterren zichtbaar, dan wijst dit op vrij dro ge lucht en kan de temperatuur bij windstil weer sterker dalen dan wanneer de lucht vochtig is. Gaat de temperatuur dan dalen, dan kan er al vrij spoedig mist ontstaan, die een verdere sterke temperatuurda ling tegen gaat. De maan en de sterren verande ren niet van lichtsterkte. Zij liggen ook veel te ver buiten onze damp kring om ook maar enige invloed op het weersverloop te kunnen uit oefenen. In de winter hoort men soms ook spreken over een liggende of z.g. „sledejagende maan". Er wordt be weerd, dat er storm komt wanneer de maan op zijn rug ligt. „Staande maan, liggende matrozen, liggende maan, staande matrozen. Dit moe ten wij in zijn geheel tegenspreken. Het betreft hier een zuiver astrono misch verschijnsel dat afhankelijk is van de respectievelijke standen van maan, aarde en zon. Veel opgeld doet hier en daar ook nog de z.g. maanster. Dit is een zwakke ster, die zich dikwijls dicht bij de maan ophoudt. In wer kelijkheid is zij nog een onnoeme lijk grote afstand ervan verwijderd, maar vanaf de aarde gezien, lijkt zij toch dicht bij de maan te zijn. Het zou slecht weer inhouden, wan neer de maan zijn „sloep", zoals de ze kleine maanster wel wordt ge noemd, binnenhaalt of inscheept. Ook dit verschijnsel berust op een toename van de atmosferische voch tigheid. Neemt deze toe, dan zijn de zwakke sterren moeilijk meer waar te nemen, vooral in de nabij heid van de maan, waarvan het schijnsel in deze vochtige lucht wordt verstrooid en het lijkt alsof de maan het zwakke sterretje heeft ingescheept. Verkouden en hoestende kinderen Mijnhardt's Kinder Hoestsiroop Verzachtend, Losmakend, Hoeststiilend DE VORSTPERIODE De vrij strenge vorstperiode, op 22 Januari begonnen, loopt ten ein de of is op het moment, dat dit arti kel verschijnt, al afgesloten. Krach tige hogedrukgebieden boven Scan dinavië en Rusland hebben dagen lang grote hoeveelheden ijskoude lucht uit Oos-Europa, met name uit Siberië, naar onze omgeving ge transporteerd. In de nacht en och tend van 2 Februari kwam de grootste koude voor. De laagste temperaturen in verschillende de len van ons land waren: Den Hel der: 11, Terschelling (Gonio): 11, Vlissingen: ~-12, Schiphol: 12, IJmuiden: —12, Leeuwarden: 12, Eelde: —13, Beek: —14, Eindhoven: 14, Deelen (bij Arn hem): 14, Twente: 15 gr. C. Het grootste deel van de vorst periode wordt gekenmerkt door stralend weer, terwijl er, afgezien van de Waddeneilanden en het uiterste noorden van Friesland en Groningen, geen sneeuw lag. Maandag j.l. is dat veranderd. Sto ringen trokken over de Britse eilan den naar onze omgeving en brach ten in de noordelijke helft van Ne derland plaatselijk meer dan 3 cm sneeuw; in het zuiden viel regen. Merkwaardig was de grote tempe- ratuurtegenstelling op 8 Febr. In het grootste deel van het land dooide het en alleen het uiterste N.O. had nog vorst. Omstreeks het middaguur meldde Leeuwarden 3 gr. C. bij onbewolkt weer en een matige westenwind. Op hetzelfde moment vroor het in Eelde 4 gr. bij bedekte lucht en windstilte. Wan neer Koning Winter deze week de biezen pakt, is dat tactisch beke ken. De winter heeft nu lang ge noeg geduurd en de kassen van vele ijsclubs raken leeg. POLITIERECHTER MIDDELBURG Ter zitting van de Middelburgse Politierechter werd J. K„ straatma ker te St. Maartensdijk veroordeeld tot 40,boete sub 20 d. h. om dat hij na 10 a 15 borreltjes te heb ben genoten zonder de minste aanleiding een zekere C. N. mis handeld had. Samen hadden L.M.D. los-arbei- der te St. Annaland en D. v. B. los- werkman uit Amsterdam, bij een caféhouder te Oud-Vossemeer een ruitje kapot geslagen. Zij moesten hiervoor ieder 10,betalen. De landarbeidster M. E. K. te St. Annaland had een in de buurt wo nende vrouw mishandeld toen deze kwam vragen of haar man ook bij hen op bezoek was. 30,— was de prijs voor deze mishandeling. BURGERLIJKE STAND over de maand Januari 1954 Geboren: 17 Jan.: Dirk Adriaan, zn. van Abraham van Driel en Maatje Helena Vaders. 20 Jan.: Pieter, zn. van Anthonie Jacobus van Driel, en Lutje Veldstra. Ondertrouwd: 30 Jan.: Adrianus Vriens, 24 jr. fabrieks arbeider, wonende te Halsteren en Gonda Plandsoen, 21 jr. zonder beroep, wonende te Oud-Vossemeer. 30 Jan.: Johannes Voshol, 25 jr. fruit kwekersknecht, wonende te Zevenhuizen en Maria Hendrika van Dienst, 21 jr. zonder beroep, wonende te Oud-Vossemeer. Gehuwd: 5 Jan.: Hendrikus J. A. M. Huijsmans, 25 jr, landbouwer, wonende te Dinteloord en Petronella C. Y. Brooijmans, 22 jr. zonder beroep, wonende te Oud-Vossemeer. Overleden: 2 Jan.: Adriana Franken, 80 jr. zonder beroep, echtgenote van Cornelis Gerardus Hommel. Loop der bevolking Ingekomen: Johanna A. C. Veth, uit Amsterdam naar A 171. Jans Landa met kind uit Bergen op Z. naar Bill. Vertrokken: Catharina J. van Engelen, van B 363 naar Voorburg. Elisabeth N. den Engelsman, van C 100 naar Rotterdam. Hendrika L. van Dijke, van B 56 naar Hilversum. Abraham Janssens, van B 66 naar Uit- huizermeeden. proefrit Tènslotte vang je vlieger eerder met stroop dan met azijn, zodat ondegetekende zich verplicht ge voelde zich behoorlijk voor te stel len aan de nette meneer in wie de zelfde ondergetekende op dat ogen blik een beul zag. De reden van dat „zien" was gelegen in het feit dat ik op punt stond op m'n oude dag een proefrit af te leggen voor een rijbewijs. Zwijgend liep de meneer (omdat andere erge woord niet meer te gebruiken) voor me uit en stapte in de auto, waarmee ik zou bewijzen, dat ik kon rijden zon der bomen te ontwortelen of hek ken te forceren. Met een roffelend hart klom ik achter het stuur en opende het examen met de ceremo nie van 't wegrijden. Ik kon de ver schillende foefjes en handgrepen dromen, maar vergat nu, dat het raadzaam is een \^agen in z'n eerste versnelling te zetten, wan neer je van je plaats wil komen, vooral bij proefrijden. De motor loeide als een bataljon straaljager, terwijl ze op de plaats rust bleven. Ik begon maar vast te zweten en herstelde m'n fout, zo krukkig, dat het geknars van het schakelen de vogels op de vlucht joeg. Beste beurt De eerste vijf meter sloegen we over, omdat we een keurige sprong maakten. Met sussende woorden deed de nette meneer me snelheid verminderen. Zinloos, want ik had veel beter de eer aan mezelf kun nen houden en hem verzoeken naar huis te gaan. Na zo'n daverend be gin kun je vanzelfsprekend je matjes wel oprollen. Dat deed ik echter niet en gezapig sukkelden we over de weg. Aan het einde moesten we rechtsaf, maar ik hoefde m'n rich tingaanwijzer niet uit te steken, want die had al sinds de start hard nekkig opzij gewezen. Weer een beste beurt Ijverig schreef m'n buurman m'n stommiteiten op, en het was maar goed,, dat z'n blocnote nieuw was, want de ene stommiteit stapelde zich op de andere en ik kwam in een stemming om harakiri te plegen. Een kind met een autoped was blijkbaar uitgestuurd om mij te p..., een juffrouw sprong pardoes van haar fiets, zoals dames dat nu een maal graag doen, een stoomfiets- berijder verleende geen voorrang, een bromfietspiraat reeds links en er waren veel meer stoepen dan anders. Ik kon met geen mogelijkheid een denkbeeldige garage binnen rijden, bleef steken tussen twee stenen palen en reed met een stalen gezicht een straat in, waar borden stonden te schreeuwen, dat je er alleen maar lopen mocht. De man naast me zuchtte verdrietig en schreef. Met heel veel moeite scharrelde ik achterstevoren de straat uit, zonder de lak te bescha digen, maar ik kwam met m'n achterschip zo grieselig dicht bij een woudreus, dat m'n motor van schrik afsloeg. Ik had er toen uit moeten springen, dan zou ik tenminste die handkar met rust gelaten hebben. Maar nee, eigenwijs zijn, nog een verkeken kans wagen, doortobben tot bij een wilde manoeuvre het vervoermiddel van een voddenman door de bum per van m'n huurslee een halve slag gedraaid werd. Deze uitschie ter deed alleen de jeugd plezier be leven, omdat er op die voddenkar luchtballons hingen. Geen schade, geen verkeerspolitie met meetlatten en notitieboekjes, geen portefeuilles uit de zak, maar de minachting van de expert naast me en van de lompenridder, die me een grote sufferd vond en daar geen geheim van maakte. Mistroostig reed ik terug naar het beginpunt en het kon me niets schelen, dat hij daar bijna tegen de voorruit schoot, omdat ik veel te hard remde, toen een grijsaard de schatten van Drees dreigde te ver spelen. Theorie kreeg ik niet meer in de werkelijk zin van het woord. Wel drie dagen later bericht dat ik het nog eens mocht proberen. En ik begon op m'n oude dag opnieuw aan die vuurproef zegt Jan. Petronella A. C. Verhees, van A 99 naar Nieuw-V ossemeer. Marinus H. A. Verhees, van A 99 naar Nieuw-V ossemeer. Engelsbertus H. A. Verhees, van A 99 naar Nieuw-Vossemeer. over de maand Januari 1954 Geboren: 18 Jan.: Apolonia A„ dochter van A. D. Goedegebuure en C. Lanooy. 25 Jan. te Bergen op Zoom: Hu- berdina A„ dochter van J. Boon en H. P. Goedegebuure. 31 Jan.: Adriana L„ dochter van I. Vroegop en N. M. J. v. d. Weele. Gehuwd: Geen. Overleden: Izaak Overbeeke, 83 jaar, echt genoot van A. K. Scherpenisse. Elizabeth J. Kramer, 85 jr, wed. van P. J. Soeters. Loop der bevolking. Ingekomen: J. v. d. Bos en gezin van Arne- muiden. G. Wielaard van Stavenisse. Vertrokken: Jan L. Theunisse naar Dordrecht. Johs. P. M. v. d. Male naar Roo sendaal. over de maand Januari 1954 Geboren: 28 Jan.: Cornelis, zoon van Leen- dert van Haaften en Pieternella Quist. Huw.-aang.: 8 Jan.: Cornelis Adriaan van Be- veren, 28 jaar en Jacoba Maria Pot- appel, 19 jaar, beiden wonende al hier. 27 Jan.: Marinus Gerardus Goe degebuure, 19 jaar en Aplonia Quaak, 17 jaar, beiden wonende alhier. Huwelijken: 28 Januari: Cornelis Adriaan van Beveren, 28 jaar en Jacoba Maria Potappel, 19 jaar, beiden wonende alhier. Overlijden: Geen. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden 43 „Maar moeten we niet in krijgsgevangenschap?" vroeg Nol na enige tijd. Nora haalde haar schouders op „Heel wat jongens uit Papendrecht zijn behouden teruggekeerd. Voor zover ik weet zijn de meesten ongedeerd, maar van gevangenschap heb ik niets gehoord." „Dus de Duitsers zijn hier nu de baas?" Ze knikte. „En lopen ze zo maar rond? Ook hier in Papendrecht Opnieuw knikte ze. „Heb je ze al gezien?" „O ja, ze komen wel eens in de winkel het een en ander kopen." „Maar je verkoopt toch niet aan hen vroeg hij verontwaardigd. Ze haalde haar schouders op. „Dat moet jeZe hebben bonnen van de Weermacht en je bent verplicht er op te leveren. Alles is intussen vrijwel op de bon gekomen. Ja, we hebben er een hele administratie bij gekregen." „Dus ik hoef helemaal niet meer terug te gaan naar Rotterdam „Nee, beste jongen, voor ons is de oorlog voorbij. In Frankrijk wordt nog gevochten. Maar nu genoeg gepraat. Jij gaat er niet meer over denken en rustig slapen. Des te spoediger ben je weer beter en kun je hier aan het werk. Wees dankbaar, dat jij nog in leven bent. Duizenden zijn er gebleven op de slagvel den Langzaam sterkte Nol aan. Aanvankelijk kon hij de nederlaag van Nederland moeilijk verwerken. Op de eerste dag, dat hij een uurtje op mocht, zat hij voor het raam en zag een vrachtauto met Duitse soldaten door de straat gaan. Hij klemde de lippen op elkaar en balde de vuisten. „Nee," zei hij zacht, toen de wagen uit het gezicht verdwenen was, „voor ons is de oorlog niet voorbij; die begint pas." HOOFDSTUK 6 De organisatie Geleidelijk aan begon Nol weer belang te stellen in de zaak. Toen hij voor het eerst beneden kwam, werd hij door Peters en Hoffman gefeliciteerd. Nol dankte beiden en wandelde naar het magazijn. Ver baasd bleef hij staan, want het magazijn was voor driekwart leeg. Er stonden maar enkele balen en een paar kisten. Verder het gebruikelijke leeg goed en het grote vat met azijn. Maar de hoek, waarin anders volop rijst, gort, havermout en andere grutterswaren lagen, was geheel leeg." Verwonderd liep hij naar het kantoor, waar Nora en Hoffman zaten te werken. „Zeg, hoe komt het magazijn zo leeg riep hij uit. „Meid, je hebt zowat niets in huis! Hoe komt dat?" Ze zuchtte. „Omdat er oorlog is, beste jongen." „Ja, maar: in de winkel dan Verkoop je dan niet meer zoveel „Natuurlijk niet. Iedereen krijgt maar mondjesmaat. Wij krijgen toewijzingen, ook op bonnen." Doch 's avonds, in de goed-verduisterde huiskamer, zei Nora op gedempte toon: „Maak je maar geen zor gen, Nol; ik heb nog wel wat achter de hand, als het nodig is. Ik heb meer, dan je denkt." „Waar?" vroeg hij verwonderd. „In de kelder, maar die is nu geblindeerd en er is maar één toegang, via het magazijn. Niemand zal het luik ontdekken. Probeer morgen maar eens, of je het ziet. Dat lukt je vast niet." „Maar waarom heb je dat gedaan „Ik heb een tip gekregen. Ze zouden komen voor raad opnemen en als je teveel had, moest je het ver kopen. Ja, ik ben daar gekIk heb het helemaal in m'n eentje gedaan, nadat ik de kelderdeur heb laten dichtmetselen. 's Avonds, als iedereen weg was, sjouw de ik zakken, balen en kisten naar beneden." „Maar, meid, dat is toch onmogelijk „Niets is onmogelijk," antwoordde ze hard. „En weet jij, hoe lang deze oorlog zal duren? We moeten ook om onszelf denken en om de kinderen. En om het be lang van de klanten. Want na de oorlog komt er ook weer een tijd en let eens op: als je in de oorlog je klan ten goed bedient, blijven ze ook daarna je klant." „Onzin," antwoordde Nol; „als je iedereen datgene geeft, waar ze volgens hun bonnen recht op hebben, dan kunnen ze immers niet ontevreden zijn „Jij kletst als een kip zonder kop. Maar houd je mond dicht; zelfs Hoffman en Peters weten het niet. De laatste vertrouw ik voor geen cent. Hij is altijd zo vriéndelijk tegen die Duitsers." In het magazijn was derhalve voor Nol niet veel meer te doen en dus zocht hij naar ander werk. „Neem jij de bonnenadministratie maar voor je rekening. Daar heb je gauw genoeg dagwerk aan. Let maar eens op," voorspelde zijn vrouw. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 5