WEEKBLAD VOOR HET EILOND THOLEN EN ST.FILIPSLOND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Herverkaveling Tholen STRIJD TUSSEN DE GROTE TWEE Algemene Beschouwingen in Eerste Kamer RAADSVERSLAG ST. ANNALAND Er is een groot woningtekort Bouwrijp maken van de Cureelanden Ambtswoning voor de Burgemeester Nu garant voor het Tehuis En dan nog eens de brandspuit 10e Jaargang Nr. 14 19 Februari 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1-.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Na de motie van Prof. Romme over de vrijere loonvorming die speelde tijdens de belastingdebatten blijft de verhouding tussen de twee grote partijen in ons land ge spannen. De k.v.p. en de p.v.d.a. zitten elkaar gedurig dwars. Zowel Prof. Romme als mr Burger ge-, bruiken iedere gelegenheid, hetzij in, hetzij buiten het parlement,om elkaar eens goed de waarheid te zeggen. De dagen, dat de smalle basis de hoogste staatsmanswijsheid was, zijn reeds lang vervlogen. De k.v.p. denkt er niet meer aan om alleen met de socialisten in een Kabinet te gaan zitten. Zij begeren de brede basis, zoals die de laatste jaren er steeds is geweest. Het debat loopt over de vraag of de christelijke partijen nog wel reden van bestaan hebben. Al de zwaar wichtige problemen over doorbraak e.d. komen daarbij te pas. Men mag dit debat dat reeds sinds 1945 wordt gevoerd ernstig nemen, maar toch ook weer niet al te ernstig. Men moet, als men de ver schillende redevoeringen leest, niet vergeten, dat de Statenverkiezingen weer in 't zicht komen. In de Paas week gaan we weer naar de stem bus. En maken de Nederlanders zich in de meeste gevallen niet al te druk over de Provinciale Staten een feit is, dat de partijleiders in ons land met spanning de uitslag tege moet zien. De laatst gehouden verkiezingen voor de gemeenteraden we zen uit, dat de k:v.p. weer komt op zetten, al was de winst van de p.v. d.a. nog lang niet teniet gedaan. Ook de andere christelijke partijen hebben het er niet zo slecht afge bracht. Zal de doorbraak verder gaan Zal de p.v.d.a. dus in kracht toenemen Dit is de grootste vraag, die de partijleiders zich stellen. Zij denken daarbij twee jaar vooruit; aan 1956, waarin wij ons opmaken om naar de stembus te gaan, die de samenstelling van de Tweede Ka mer zal bepalen. Aangezien geen enkele partij in staat is om de vol strekte meerderheid te behalen, gaat het er om of de rechtse meerderheid zal blijven of niet. Zij is momenteel uiterst klein. De 30 k.v.p.-ers, 12 a.r. en 9 c.h.u.-ers vinden een links blok tegenover zich van 49 man. Het gaat dus om twee zetels. Twee ze tels, die voor de confessionelen van het grootste belang zijn. Daarbij be hoeft men alleen maar te denken aan het bijzonder landbouwonder wijs. Telkens weer ziet men op dit terrein rechts en links tegenover elkaar staan. En telkens weer kan rechts na veel hangen en wurgen een kleine meerderheid behalen. De debatten over een prot. chr. land bouwschool in de N.O.P. zijn daar van het laatste bewijs. En zo zijn er natuurlijk nog wel andere kwesties op te noemen. In deze strijd nu tussen rechts en links, past het debat over de chris telijke partijvorming. De Eerste Ka mer kon daar tijdens de debatten over de Algemene Politieke- en Fi nanciële Beschouwingen uiteraard niet aan ontkomen. De heren In 't Veld (arb.) en Kropman (k.v.p.) kruisten geducht de degens met elkaar, terwijl de rest min of meer toekeek. Men liet die grote partijen maar twisten. Het was overigens de enige belangrijke kwestie, die aan de orde kwam. Verder was er op politiek gebied niet veel te ver- •tellen. Het Kabinet zit nu stevig in het zadel. De algemene indruk is, dat het goed werk levert. Over de* politieke samenwerking tussen de vier partijen valt ook niets te ver tellen. Hoe leeg het momenteel wel is in onze algemene binnenlandse politiek bleek wel uit het feit, dat Anema (a.r.) zich op het stand punt stelde, dat hij niet behoefde te spreken. Deze nestor bespaarde de kamer daarmee een rede, die onge twijfeld weer goed zou zijn geweest. Want elke redevoering van deze oud-hoogleraar is een kunststukje. De a.r. zweeg dus. Hoe moeten we praten over het bestaansrecht van de christelijke partijen zo vroeg de financiële specialist Prof. Hellema (a.r.). De a.r.-partij viert in April van dit jaar haar 75-jarig bestaan. Moet dan nog over dit bestaans recht worden gesproken De c.h. zweeg wat dit betreft ook. Alleen stelde de 75-jarige dr Kolff nog eens duidelijk vast, dat zijn partij nooit kan behoren tot een conservatief blok, onder leiding van de v.v.d., omdat de c.h.u. nu eenmaal niet conservatief is. Weliswaar moest hij toegeven de gedachte van prof. Oud (v.v.d.) over een derde macht het samengaan van v.v.d., a.r. en c.h. niet geheel te hebben afge wezen, maar dan moest hij wel we ten, wat het liberalisme van de v.v.d. nu precies betekent. Hoe staat de v.v.d. in sociaal-economisch op zicht Naar de mening van dr Kolff is het evenmin mogelijk om de oude, rechtse coalitie tot leven te roepen. Neen, de huidige gang van zaken vond hij zo slecht nog niet. En de heer Kolff prees de Regering om haar voortvarendheid. De k.v.p. en de p.v.d.a. moet maar niet al te veel ruzie maken, want ,,deze scher ven brengen zeker geen geluk". Een eventuele nieuwe Kabinetsformatie zou dan wel zeer moeilijk, worden Volgens Prof. Molenaar tv.v.d.) beheersing van de twee grote par tijen geboden. Ook hij zag hoe wel zelf in de oppositie zijnde geen kans om zonder moeilijkheden een formatie voor een nieuw Kabi net te maken. De heren In 't Veld en Kropman stoorden zich niet erg aan deze welgemeende raadgevingen. De so cialistische fractievoorzitter zeide dat de p.v.d.a. zich over de wan- hoopspolitiek van Prof. Romme niet erg ongerust maakt. Prof. Romme had gevraagd kleur te bekennen. Politiek is dit niet moeilijk, aldus mr. In 't Veld. Wij zijn geen vleu gelpartij. In onze partij is een grote mate van eenstemmigheid, zonder dat wij een toevlucht nemen in vaagheden. Wij pakken aan en schuwen het licht der openbaarheid niet. En levensbeschouwelijk is de kleur van de p.v.d.a. ook duidelijk: zij is kleurloos. Alle gezindten wer ken samen aan een gemeenschappe lijk programma. Het is zeker niet juist, dat de Humanisten daarbij de overhand hebben. ,,Ja maar, U hebt geen beginsel", zo repliceerde de heer Kropman. „U bent lid van een partij, die op houdt als het interessant wordt, n.l. als het gaat om het verband tussen zedenleer en 't leven. Een r.k. poli tiek betekent de volledige ontplooi ing van de volwaardige persoonlijk heid, op alle levensgebieden. De p.v.d.a. en de v.v.d. zien dit niet zo, ofschoon ik de tijd zik komen, dat men bij de p.v.d.a. de woorden socialisme en progressief zal laten vallen. Deze twee partijen kunnen de weg naar het herstel via het Evangelie niet volgen," zo luidde de conclusie van mr Kropman, die te vens de opvatting bestreed, dat er in de k.v.p. meer onenigheid bestaat dan in andere partijen. Wij hebben soms verschil van mening over sociaal-economische vraagstukken, maar verder zijn we het eens. Kun nen de socialisten dit ook zeggen Hebben zij zelfs geen interne moei lijkheden op internationaal gebied De heer Kropman doelde hier op het feit, dat de voorzitter van de Eerste Kamer, de socialist Jonkman, tegen het E.D.G.-verdrag heeft ge stemd. De president kon deze op merking overigens best waarderen. Over de financieele beschouwin gen valt weinig te melden. Een be langrijke conclusie was te trekken: bijna alle partijen drongen aan op bezuinigingen, zodat de rijksuitga ven zullen dalen. Dit is het liedje van verlangen. Het uitgavennivieau stijgt nog steeds, maar het is zonder twijfel, dat wij daarmee in een on houdbare situatie dreigen te gera ken. Vooral als de tijden slechter worden. Dat dit gebeurt, staat vast. De vraag is maar, wanneer en in welke mate. De heer In 't Veld was de enige, die zich aan een voorspel ling durfde wagen: na 1960. Want dan zijn de gevolgen van de tweede wereldoorlog te boven. Laten we slechts hopen, dat hij ongelijk heeft. Er is niemand, zelfs de k.v.p. niet die hem dat kwalijk zal nemen... (Nadruk verboden) In verband met de begrafenis van het raadslid W. Snoep werd de raadsvergade ring inplaats van Dinsdag jl. op Woensdag 17 Februari gehouden, waarbij alle leden tegenwoordig waren. De voorzitter, burgemeester J. v. d. Bos opende de vergadering met het ambtsgebed. Daarna herdacht de raad het overlijden van de heer W. Snoep. De voorzitter wees er hierbij op, hoe dit zo plotseling overle den raadslid slechts kort de gemeentebe langen mocht behartigen. Dit deed hij ech ter op een wijze, die ieders bewondering afdwong. Op rustige en zakelijke manier gaf hij zich met een helder verstand en groot verantwoordelijkheidsgevoel aan de publieke zaak. In hem hebben wij een goede bestuurder in vooruitstrevende zin verloren. Ontroerend was de tijding, dat deze man in de volle kracht van zijn leven uit ons midden door de dood is weggerukt en dat zo plotseling en volkomen onverwachts. Niet minder ontroerend is, dat hij een jonge vrouw met vier zeer kleine kinderen heeft achtergelaten. Met deernis en innig medelijden denken wij aan dat jonge, va derloze gezin en wij wensen dat God, Die geen rekenschap geeft van Zijn 'daden, deze jonge weduwe met haar kinderen, alsook de bejaarde vader van de overledene, in deze dagen kracht moge schenken om dit smartelijk verlies in stille berusting te dra gen. Daarna verzocht de voorzitter ter her denking van het medelid Snoep enige ogen blikken stilte in acht te nemen. HERSTEL NU VLOTTER, WONINGNOOD GROOT. In verband met de eerste openbare ver gadering in 1954 wierp de voorzitter ver volgens een korte terugblik op het afge lopen jaar en gaf in summiere bewoordin gen de plannen aan, die nog onder de loupe genomen moeten worden, waarvan sommige op korte termijn. De voorzitter verklaarde hierbij niet in herhalingen te willen vallen, waar nog tij dens de installatie op 18 Nov. jl. verschil lende aspecten van het gemeentelijk le ven naar voren zijn gekomen. Hij wees nog slechts op het wonder, dat door de ramp geen slachtoffers te betreu ren zijn, temeer waar de nood op de 1ste Februari toch ook zo groot was en de ma teriële schade aanzienlijk. Het herstel van de hierdoor verloren gegane woningen is niet zo snel verlopen als de getroffen inge zetenen dit wel hadden gewenst. Dat is wellicht toe te schrijven aan het feit, dat het hier particuliere woningbouw betrof, aldus de voorzitter. Thans heeft het wederopbouwplannetje goedkeuring verkregen van de hoofdinge nieur-directeur v. d. wederopbouw, enz. zo dat er thans goede verwachting is, dat dit herstel nu vlot verlopen zal. Ook wees spreker op de woningnood, wat hem in de korte tijd, dat hij hier werk zaam is, duidelijk bleek. Na een globaal onderzoek kwam vast te staan, dat 60 ontoelaatbare samenwoningen voorkomen, waarvan er 30 zeer slecht behuisd zijn. Het aantal woningen dat verbeterd of aan gevuld zou moeten worden kan zonder meer op 100 worden bepaald, waarvan vele huizen een grootte hebben variërende van 60 tot 100 m3. Bedenkt men hierbij nog dat er weinig nieuwbouw plaats had, dan ligt het voor de hand dat het tekort aan huizen groot en de woningnood ontstellend erg te noemen is. Er gaat dan ook practisch geen dag voorbij, aldus spreker, of men komt vragen om een woning. Gelukkig dat bijna allen blijk geven particulier te willen bouwen met de bestaande premie-regeling. Aanvragers worden op een lijst gezet, waarop thans 40 woninggegadigden staan. De conclusie is dus wel eenvoudig: inten sieve bouw van woningen is een gemeente belang van de hoogste orde. Wellicht bevat dit alles weinig nieuws voor U. Gelukkig noemde de voorzitter het ook, dat de leden de vaste wil hebben om via realisatie van het uitbreidingsplan dit ernstig woningtekort te doen verminderen. Een gezond standpunt, want inlopen van dit tekort is op andere wijze noch moge lijk, noch gewenst. De hoofdingenieur-directeur v. d. Weder opbouw sprak er dan ook zijn voldoening over uit, dat begonnen wordt met verwe zenlijking van het uitbreidingsplan. De voorzitter is hierbij van mening, dat dit niet alleen een verlichting van de woning nood zal brengen, maar ook een zeer nood zakelijke verfraaiing van de gemeente, zo dat het welzijn en de welvaart der gemeen te er door wordt bevorderd zowel als de welstand der gemeente als verschijnings vorm. Spreker weet dat dit alles veel tijd van de raad zal vergen, ook werkkracht en be sluitvaardigheid. Snelle hulp is dubbele hulp. Met spanning wordt dan ook gewacht op het aantal woningen, dat de gemeente bij de contingentering zal worden toegewe zen. Hopenlijk worden wij in die verwach ting niet teleurgesteld. ANDERE PUBLIEKE WERKEN. Ook op ander terrein zullen verschillen de wereken en plannen onze aandacht vra gen zei Burgemeester v. d. Bos, zoals het rioleringsplan, verbetering der nog uit keien bestaande straten, leggen van trot toirs, verbetering straatverlichting en voor zover mogelijk het aanbrengen van beplan tingen, de bouw van een brandweerkazerne. Spreker noemde dit slechts een greep uit het vele wat verricht moet worden. Op een ander terrein ligt ook nog een ruim ar beidsveld, t.w. bouw van nieuw wijkge- bouw voor het Groene Kruis, badhuis, ver enigingslokaal, enz. De voorzitter eindigde zijn nieuwjaars rede met de wens, dat Gods zegen op al de werkzaamheden moge rusten en hoop te dat ieder, die een taak bij de gemeente te vervullen heeft, het ware belang daarvan zal dienen met liefde voor de plaats onzer inwoning. God beware ons en onze ingeze tenen voor al hetgeen, wat tegen Zijn Wet indruist en voor alle ramp. Wethouder Goedegebuure dankte de voorzitter voor de geuite wensen en bood namens de raad wederkerig de beste wen sen aan de voorzitter en zijn gezin. INGEKOMEN STUKKEN. Het controlerapport van kasopname wordt voor kennisgeving aangenomen. De begroting 1954 is goedgekeurd, waar bij Ged. Staten dankt voor de snelle be handeling en accurate verzorging. De voor zitter meent dat deze noot voor de samen stellers hiervan zeker tot voldoening zal zijn. Ged. Staten geven verder in overweging de geblokkeerde gelden uit het gemeente fonds over de jaren 19481950 voor ver snelde afschrijving te gebruiken. Met deze wijziging gaat men accoord. In verband met de opheffing van de con sumptiebeperking en de huurverhoging, worden op advies van de Min. v. Binnenl. Zaken de salarissen van het gemeenteper- soneel verhoogd. Daartoe wordt een nieuwe salarisverordening in het leven geroepen voor het personeel ter secretarie, waar dhr. Kaashoek, thans als commies, de heer Leu- ne als adjunct-commies en mej. v. d. Male als typiste werkzaam is, evenals voor de gemeentebode, onderhouder gemeentehuis, klokluider en havenmeester, welke salaris sen op een vast bedrag worden gebracht. Ook de lonen van de werklieden worden hierbij aangepast. Hiertegen heeft niemand bezwaar. Aan het bestuur der bijz. school wordt op haar verzoek het maximum-voorschot verleend ad 191% X 26,02 4987,17. OVEREENKOMSTEN INZAKE KOOP EN PACHT VAN LAND Zoals bekend behoeven alle over eenkomsten betreffende koop en pacht van land, gelegen in de nieuwe herverkavelingsgebieden, de goedkeuring van de herverkave lingscommissie Zeeland. Het komt echter nog voor, dat een pachter grond overdraagt aan een ander of afstand doet van zijn pachtrecht zonder de vereiste ver klaring van geen bezwaar van de Herverkavelingscommisie aan te vragen. Bij overdracht van pacht moet öf een schriftelijke pachtovereenkomst met de onderpachter worden aange gaan, óf een schriftelijke ontbin dingsovereenkomst met de verpach ter worden gesloten, waarna een nieuw contract kan worden aange gaan met de nieuwe pachter. Ook afstand van een pachtrecht vóór het einde van de pachttermijn (dus pachtbeëindiging) moet bij schriftelijke overeenkomst worden vastgelegd. In al deze gevallen is de goed keuring door de Herverkavelings commissie vereist. De formulieren voor het aanvra gen van geen bezwaar zijn gratis verkrijgbaar bij de assistent van de voorlichtingsdienst voor Grond- en Pachtzaken, de heer P. C. J. Steen- dijk, Voorstraat 6 te Stavenisse. Het niet naleven van de hier boven vermelde bepaling kan tot gevolg hebben, dat belanghebben den worden benadeeld. EMIGRATIE NAAR CANADA De Regering heeft besloten, dat de landbouwers uit de herverkave lingsgebieden, die emigreren en hun eigendomspercelen beschikbaar stel len voor de sanering door ze over te dragen aan de Stichting tot het be heren van landbouwgronden, de waarde daarvan, plus alle uitkerin gen van landbouwherstel, uitge keerd krijgen in de valuta van het land, waarheen zij emigreren. Hoewel reeds op verschillende ivijze bekendheid is gegeven aan deze faciliteiten, is tot nu toe voor de emigratie zeer weinig belang stelling uit de herverkavelings gebieden getoond. Hoewel men van Canadese zijde over het algemeen bezwaar heeft tegen groepsvorming, is het volgens Dr. Ir. Tuinman, landbouwattaché in Canada, mogelijk, dat kleine aan tallen, bijvoorbeeld 5 of 6, zich in elkanders nabijheid kunnen vesti gen. Overigens zijn zij, die over be paalde connecties in Canada be schikken, volkomen vrij zich te ves tigen, waar zij willen. Voorts moge worden opgemerkt, dat betrokkenen over het bedrag, dat zij op grond van de deviezen- regeling kunnen meenemen, slechts kunnen beschikken na een verblijf van minstens één jaar in Canada, en dat niet in het vooruitzicht kan worden gesteld, dat in Canada een gebied kan worden gevonden, waar hetzelfde bedrijfstype voorkomt als in het herverkavelingsgebied. Het Hoofd van het Bureau van Uitvoering voor de Herverkaveling Tholen. Bij verordening worden de werkzaamhe den van de ambtenaren van de burgerlijke stand verdeeld. Zoals bekend zijn dit. 1ste ambtenaar: burgemeester J. v. d. Bos; 2e ambt. de commies ter secretarie J. F. Kaas hoek: 3e ambt de gemeente-ontvanger M. van Dijke. In verband met de per 1 Januari jl. in werking getreden huurverhoging, worden de huurbedragen der gemeentewoningen bewoond door de rijkspolitie en het post kantoor, hierbij aangepast. De heer J. den Engelsman wijst er in dit verband op, dat verven van de woninc Koster noodzakelijk is. De voorzitter antwoordt dat hiertoe het voornemen reeds bestaat. Punt 13 van de agenda is een zeer be langrijk punt en daarom ook een zeer be langrijk besluit dat moet worden genomen Hierbij wordt nl. voorgesteld een nieuwe stap te doen tot het verkrijgen van bouw terrein door verwezenlijking van het uit breidingsplan voor zover het betreft de Cureelanden, Hoenderweg en Nieuwstraat In de toelichting wordt er op gewezen hoe men 17 December jl. besloot om een eerste stap te doen door middel van door trekking van de Julianastraat. Dit was een kleine, maar zeer belangrijke realisatie var het uitbreidingsplan. Maar voldoende bouw grond werd er niet door verkregen. Door verwezenlijking van het bouwrijp maken der Cureelanden, waarin het de be doeling is een straat door te trekken naai de Hoenderweg en de Nieuwstraat wordt naar de mening van het dag. bestuur, een goed klimaat geschapen voor een gezondf ontwikkeling der gemeente. In dit gebied is nl. o.a. het nieuwe wijkgebouw voor het Groene Kruis geprojecteerd, terwijl daat ook gunstig gelegen bouwterrein voor de stichting van andere gebouwen van open baar nut (verenigingsgebouw, e.d.) aan wezig is. B. en W. zijn dan ook van mening, dat hiermee een gemeentebelang van de eerste orde wordt gediend, aldus wordt in het prae-advies vermeld. Er wordt voorts op gewezen, dg.t in verband met de bestaande plannen voor woningbouw en vooral ook met de voor genomen stichting van een wijkgebouw voor het Groene Kruis spoed betracht moet worden, waarom het noodzakelijk is over te gaan tot. 1. de aankoop, desnoods tot de onteige ning, der benodigde grond; 2. het bouwrijp maken van het bedoelde terrein; 3. het treffen van al die maatregelen, nodig of wenselijk om meergenoemd plan te verwezenlijken. Aldus het voorstel van het dag. bestuur. Zonder verdere discussie en ook zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel aanvaard, wat voor ons, evenals voor de lezer, wel een blijk is, dat e. en a. reeds eerder door de raad zij het dan niet in openbare zitting werd besproken. NIEUWE LEERMIDDELEN. Het bestuur der bijz. school diende een aanvraag in tot vervanging van verouder de leermiddelen en een geringe uitbreiding laarvan. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken dat het leesonderwijs nog plaats vindt men uit 1923-daterende leesboekjes, die vanzelfsprekend nog in de oude spel ling staan. De behoefte is er dus zeker en waar bo vendien de normale aan het onderwijs te 'tellen niet worden overschreden door in williging, wordt alzo voorgesteld. De heer Stols wijst er op, dat men over de jaren 19531955 een toeslag heeft voor gesteld wat ook is aangenomen van f 6,per leerling als toeslag op verbete ring van de leermiddelen. 'dij gelooft dat dit onvoldoende is. Daarom icht hij het gewenst, dat de Hoofden der scholen eens een volledige opgave doen van wat er nodig is en dan te trachten deze moeilijkheden direct op te lossen, desnoods net intrekking van de thans toegezegde toe lagen, omdat die er toch nog onvoldoende -ijn en men dan nog jaren tobben moet en de gemeente er niet van af is. De voorzitter antwoordt dat hij reeds aan de heer Boot heeft gevraagd om een der gelijke opgave te doen en voornemens is dat ~>ok aan dhr. Kalle te vragen. Dat is dus dezelfde gedachtengang. De heer Boot ver klaarde moeilijk te werken door de achter stand in leermiddelenvervanging en aan vulling. Men gaat met het voorstel van B. en W. 'nzake inwilliging van eerstgenoemd ver zoek accoord en stemt eveneens in met wat dhr. Stols hieromtrent verder heeft aange voerd, waaraan bovendien de voorzitter reeds had gewerkt. AMBTSWONING. Het dag. bestuur vraagt de raad mach tiging de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester voor te bereiden, (aan trekken van een architect en opmaken van een plan, tekening, enz.). Dit in verband met de binnenkort te verwachten verdeling van het woningcontingent 19541956. De woning zal gebouwd moeten worden met premie woningbouw. Gedeputeerde Staten staan hier, aldus in het prae-advies, gunstig tegenover. De heer Stols vraagt waar die ambts woning zal komen te staan. De voorzitter antwoordt, dat men het hierover nog niet eens is. Men had ge dacht aan de Cureelanden en er is al dik wijls van gedachten gewissel door het

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1