WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLANO Kleuterschool Plaatselijk Nieuws officieel geopend Kortste dagen de Temperatuur WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Het beste paard struikelt wel eens. In Poortvliet werd de mooie »i *1 niet evenredig met Eind Januari gemiddeld het koudst THOLEN iOe Jaargang No. 8 8 Januari 1954 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Er is rust in het parlementaire leven. De leden van de Eerste- en Tweede Kamer kan men in deze eerste week van Januari niet vinden in de vertrouwde vergaderzalen van het Haagse Binnenhof. Lang zal deze rust echter niet duren. De Eer ste Kamer komt de twaalfde reeds bijeen, terwijl verscheidene leden van de Tweede Kamer binnenkort in de afdelingen zullen gaan om zich een oordeel te vormen over het televisiebeleid van Minister Cals. In deze korte rusttijd kan men zich afvragen wat er in die laatste weken voor Kerstmis precies is ge beurd. En dan komt men tot de ont dekking, dat er een merkwaardige fout is gemaakt. Een fout, die het bewijs is, dat zelfs ons departement van Financiën en ons parlement kunnen falen bij de wetgevende ar beid. Per 1 Januari is de belasting verlaging een feit geworden, terwijl op die datum bovendien een vereen voudiging van de loonadministratie tot stand is gekomen. Er is een zgn. coördinatietabel ontworpen. In deze tabel is rekening gehouden met de belasting, die betaald moet worden over de kinderbijslag. Ook gaat deze tabel er van uit, dat er geen belasting wordt geheven over het werknemersaandeel van de premie voor de Werkloosheidswet en de Ziektewet. De werkgevers kunnen de netto-lonen nu vlugger vaststel len. Aan de hand van een tabel kunnen zij aflezen hoeveel belas ting betaald moet worden, waarin dan de kinderbijslag en de premie inhouding ingevolge de sociale ver zekeringswetten zijn verwerkt. De Eerste Kamer heeft in haar eindspurt voor Kerstmis nog veel wetsontwerpen aanvaard. Op 22 Dec. gingen bijv. alle belastingvoor stellen en de coördinatie van de so ciale verzekeringen onder de hamer van voorzitter Jonkman door. Maar men vergat 't ontwerp aan te ne men inzake verhoging van de kin derbijslag en van de loongrens der sociale verzekeringswetten. En met deze verhogingen is in de coördina tietabel rekening gehouden. De kinderbijslag wordt eens in de drie maanden uitgekeerd. Het is dus in theorie mogelijk, dat een werk nemer in dit geval een weeklo- ner zegt: „Mijn baas houdt te veel belasting af, want hij houdt rekening met een verhoging van de kinderbijslag, die nog niet door de Eerste Kamer is aanvaard". Dit is slechts theorie, want er is geen twij fel aan of onze senatoren zullen nog deze maand met de genoemde ver hoging accoord gaan. En het wets ontwerp heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1954. Zo is dan de merkwaardige si tuatie ontstaan, dat het complex van belastingmaatregelen op 1 Januari j.l. niet geheel gereed was. Wie treft daarvan de schuld Er is geen twijfel aan of de Eerste Kamer heeft de meeste schuld, al zijn er dan voor haar verzachtende omstandig heden. Zij heeft het betreffende ont werp vlak voor Kerstmis van de Tweede Kamer ontvangen. Maar de Tweede Kamer heeft het in een bliksemtempo behandeld zij ont ving het ontwerp ook laat en direct naar de Senaat doorgestuurd. Zijn de ministers dan de schuldi gen Ook niet, want zij moesten wachten op het overleg in de Stich ting van den Arbeid. Zij hadden in feite niets anders te doen dan de bereikte overeenstemming in een wettelijke vorm te gieten. Zo zit men in de vicieuze cirkel. De Eerste Kamer heeft meer dan eens blijk gegeven snel te kunnen werken. Aanvankelijk was het nog haar bedoeling geweest om tussen Kerstmis en Nieuwjaar te vergade ren. Zou zij dit gedaan hebben, dan was er geen kou aan de lucht en zouden alle formaliteiten nog voor 1 Januari vervuld zijn. De fout is niet meer te herstellen en dit werpt een smet op onze se naat, die juist als Kamer van Re visie op dergelijke dingen behoort te letten. Maar overigens is het een fout zonder gevolgen. Maakt de Eerste Kamer dus wel eens een fout, de Tweede Kamer is daar evenmin vrij van. Wij hebben het tenminste weinig kunnen waar deren, dat de Tweede Kamerleden in de laatste week voor Kerstmis een voorschot hadden op hun ver hoogde schadeloosstelling. De Eer ste Kamer had dit ontwerp welis waar goedgekeurd, maar er ontbrak aan dit voorstel nog altijd de hand tekening van H. M. de Koningin. Het geven van voorschotten is niet ongewoon. Ook de ambtenaren krijgen wel eens geld, voordat een ontwerp is aangenomen. Maar de Kamerleden kunnen dit beter niet doen. Dat zij zelf hun schadeloos stelling kunnen verhogen is reeds een moeilijk probleem en dat moet hen nopen de formele kant van de zaak tot het uiterste strikt in acht te nemen. Daarvoor zitten zij nu eenmaal in een glazen huis. Maar ach, het beste paard strui kelt wel eens. Zelfs onze volksver tegenwoordiging. Deze wetenschap mag er echter nimmer toe leiden, dat men in 'n „anti-parlementstem- ming" gaat verkeren. Want wie het werk van onze volksvertegen woordigers nauwlettend gadeslaat, die weet, dat zij arbeiden in het be lang van het land en dat zij zonder aanzien des persoons dit werk ver richten. Op belangrijke ogenblikken blijkt het steeds weer, dat onze par lementsleden volksvertegenwoordi gers zijn in de ware zin van het woord. Wat dat betreft is menig land ook in West-Europa er heel wat minder gunstig aan toe. (Nadruk verboden). i Ziet U zelf maar op de foto. Is het geen aardig gebouwtje? En nu ziet U het alleen maar aan de buitenkant. Wanneer U in de gelegenheid was het ook van binnen te bekijken, dan zoudt U het met ons eens zijn: licht, lucht, kortom prachtig. Vele Poortvlietse ouders kunnen in hun handen klappen dat er thans een kleuterschool is, een model kleuterschool met een leid ster en helpster, die vertrouwen inboezemen, met mooi speelgoed, ja met ook nog een zandbak er voor. Want het is toch maar een voorrecht te weten, vooral in de grotere gezinnen, dat de kinderen een poosje goed „bewaard" zijn. En dat zijn ze in een huidige kleuterschool niet alleen maér. Integendeel. De opvoedende tendenz die er tegenwoordig uitgaat van een goede kleuterschool, waarbij we dan in de eerste plaats goede leiding inclusieveren, speelt een nog voornamer rol dan het „bewaren". Daarom mogen er nog meer verheugd zijn dan alleen de ouders die er het meest van profiteren. Daarom ook mag en was men zeer dankbaar tegenover degenen die hiervoor hebben gezorgd. Daarom was men haast beschaamd met al die goede giften van Haarlemmermeer, Zweden en het Franse Comité. Dr. J. P. HEYE-SCHOOL Die officiële opening vond op ge paste wijze Dinsdag 5 Januari des nm. om 2 uur plaats in het school- gebouwtje zelf. Burgemeester v. Doorn riep de aanwezigen een hartelijk welkom i Hollandse gemeenten. Daarnaast wilde men toch iets aparts doen voor Poortvliet en zo viel het oog door een toevallige omstandigheid na een gesprek met burgemeester van Doorn op het houten ge bouwtje dat eerst als noodschoollo- aauwcüiHcn tcju uaticn A. WCJLJVUJLH i.. i. i 1 i i u u- i j i kaaltie dienst deed en later nog als toe, waarvan in het bijzonder mej. i i A j hu ncoprorono moor r\r\ n ar Afrc>rt- hulpsecretarie, maar op dat ogen blik zo goed als overcompleet was. genodigden uit de Haarlemmermeer, Pe zaak was vrijwel direct beklon- lt ken, omdat de medewerking zo H. J. Glasz, Inspectrice van het Kleuteronderwijs te Dordrecht, de waaronder de burgemeester mr. J. F. Jansonius, burgemeester D. G. Bouwense van St. Maartensdijk/ Scherpenisse als voorzitter van het Ned. Roode Kruis, afd. Tholen, de andere afgevaardigden uit de Haar lemmermeer en verdere genodigden, waaronder de voltallige gemeente raad, het gemeentepersoneel en ver tegenwoordigers van de Poortvliet se ouders, van wie er kinderen naar school komen. Na deze korte begroeting door burgemeester van Doorn, kreeg mr. J. F. Jansonius het woord. Deze burgemeester van Haarlem mermeer schetste de eerste kennis making met de Poortvlietse gemeen te op ió Maart jl. hoe hij en de an dere afgevaardigden toen zo zeer onder de indruk kwamen van het getroffen gebied, omdat men ook verderop het eiland bezocht. Zeer was men getroffen door de betoon de hartelijkheid waarmee men werd ontvangen in Poortvliet. Met veel ambitie en liefde heeft zijn gemeen te dan ook gewerkt in het grote ge zelschap van de adopterende Noord groot was. In de eerste plaats van mijn gemeenteraad, aldus spreker, die ik ook op deze plaats daarvoor nog wil danken, maar daarnaast ook van andere gemeentenaren en particulieren. Een particulier bedrijf nam de electriciteitsaanleg voor haar rekening, een andere het lood- gieterswerk. Spreker had het zeer getroffen, dat Poortvliet aan deze school de naam had gegeven van de bekende kindervriend en dichter Dr. J. P. Heije, die in de Haarlemmermeer heeft gewoond en daar is begraven. Spreker hoopte dat de vriend schap tussen de gemeenten besten digd zou blijven en eindigde zijn toespraak met enkele passende ge dichten uit de werken van Dr. J. P. Heije te citeren en met de wens dat het voor de kinderen een blij verblijf zou mogen zijn. Hiermee was de Kleuterschool aan Poortvliet overgedragen. INVENTARIS UIT ZWEDEN En toen was de tweede schenker aan de beurt. Namens het Ned. Roode Kruis en met zeer hartelijke dank aan de gever: de Zweedse vereniging Radda Barnen, droeg burgemeester D. C. Bouwense als voorzitter van de afd. Tholen v. h. Roode Kruis de prachtige inventaris over. Hierbij sprak hij de wens uit, dat het eiland Tholen nimmer zal vergeten wat medemensen voor ons hebben gedaan nè de ramp, „toen een vloedgolf van liefde over ons is gekomen." HAAST BESCHAAMD VOOR DAT VELE In een hartelijke toespraak dank te burgemeester van Doorn éllen voor dit alles. Hij wees er op, hoe hier een lang gekoesterde wens in vervulling gaat, hoe de aan deze school gegeven naam als nagedach tenis aan de grote kindervriend Dr. J. P. Heije tevens de liefde symbo liseert van de Haarlemmermeer. Is het niet wonderlijk, dat èn Nederland èn Zweden èn Frankrijk meewerkten aan deze Poortvlietse kleuterschool, ja niet maar mee werkten, maar daaraan alles deden? Moge God deze landen, welke zo veel deden, voor rampen sparen", aldus burgemeester van Doorn, die verder ook mej. Glasz dankte voor haar medewerking, vol lof was over de uitvoerders inwoners van Haarlemmermeer die verzocht aan de Haarlemmermeerders de grote erkentelijkheid van Poortvliet over te brengen aan de gehele ge meente, zoals ook aan Burgemeester Bouwense t.a.v. het Roode Kruis en Radda Barnen, die het Franse Co mité dankte voor de mooie gift en concludeerde, dat men beschaamd was, omdat men zich moest afvra gen, waaraan dit alles te hebben verdiend. Spreker eindigde met de wens, dat God ons voor verdere rampen mocht sparen en deze kleuterschool mocht bloeien tot in lengte van da gen. Weth. v. d. Slikke onderstreepte deze woorden en wenste nog eens nadrukkelijk zijn dank over te bren gen aan de gemeenteraad van Haar lemmermeer. De heer M. C. van Ast, raadslid sprak over de lang verwachte, veel gewenste, veel besproken kleuter school, waarnaar jaren is gestreefd en die er nog zo onverwacht is geko men, zij het als gevolg van een noodlottig gebeuren. Weth. G. K. J. Krijger vond dat men niet mocht vergeten wat in deze ook door burgemeester van Doorn is gedaan. Mej. H. J. Glasz, inspectrice, roemde de inrichting als zijnde een modelschooltje, had ook het volste vertrouwen in de leidster met haar helpster en zag slechts de ene fout, nl. dat het spoedig te klein zal blij ken te zijn. Zij gewaagde van de wonderbaarlijkste hulp die door Zweden is en nog wordt geboden en wat vooral ook door het Ned. Jeugd Roode Kruis is verzet. Mevr. Kugel vergat niemand, toen ze namens de ouders haar dank betuigde voor deze mooie kleuterschool en liet door middel van een meisje bloemen aanbieden aan mej. Glasz. Het Hoofd der school, mej. K. Janse voegde er in een vlotte kern achtig speechje het hare aan toe. Tenslotte gaf architect C. W. de Geus uit Haarlemmermeer een toe lichting op het in de school aange brachte schild, waarop de wapens van Haarlemmermeer en Poortvliet, welke de hulp van eerste aan laatst genoemde gemeente symboliseert. Op uitnodiging van burgemeester van Doorn gebruikten de genodig den daarna een verversing in het gemeentehuis. Inmiddels hebben de kleuters de school al enige dagen „geprobeerd" We hopen dat nog vele kleuters daarvan zullen profiteren (met hun ouders), opdat zij dan ouder gewor den weer zullen mogen meewerken aan de bloei van de gemeente Poortvliet. (Van onze weerkundige medewerker) Dinsdag 22 December bereikte de zon het z.g. winterpunt van haar baan. Dat wil voor de bewoners op het noordelijk halfrond zeggen: de laagste stand aan de hemel. Nu is er in werkelijkheid, wat de lengte van de dagen betreft rond de Kerst dagen maar weinig verschil, n.l. niet meer dan een paar minuten. Op Nieuwjaarsdag komt de zon 's morgens een minuut vroeger op en gaat zij 8 minuten later onder. Het is een bekend verschijnsel, dat het langer worden van de da gen omstreeks midden-Januari het eerst 's avonds merkbaar is. Opper vlakkig bezien, zou men kunnen denken dat de temperatuur het laagst zou zijn tijdens de dagen, waarop de zon het kortst boven de horizon staat. Zoals echter in de homer de warmste periode onge veer een maand na de langste dag valt, zo valt ook de gemiddelde koudste periode een maand na de kortste dagOver decaden bere kend, is de derde decade van Jan. (1031 Januari) gemiddeld de koudste van het gehele jaar. December is in het gehele land de minst zonnige maand. Bekend zijn b.v. de z.g. donkere dagen vóór Kerstmis. In De Bilt schijnt in De cember de zon gemiddeld 42 uren, tegen in Januari al weer 50 uren. Een bepaald droge maand is De cember over het algemeen niet. De maanden met de minste regenval zijn in ons land Februari en Maart met minder dan 50 mm. Het komt tijdens vorstperioden in deze tijd van het jaar, vooral in strenge winters, dikwijls voor, dat de kou omstreeks de Kerstdagen tot even na Nieuwjaar, door een perio de met zachter weer wordt onder broken. Ook de tot nu toe laatste strenge winter van 1946—1947 gaf in deze periode een onderbreking te zien. In de eerste decade van Jan. begon het weer te winteren. Groene KerstWitte Paas Deze mening houdt men er niet alleen in ons land op na, maar ook in de buurlanden. Nu zijn over het algemeen Witte Kerstdagen in ons land zeldzaam. Zou dus genoemd gezegde uitkomen, dan zou men ook een dikwijls voorkomende Witte Paas mogen verwachten. In werkelijkheid is dit eveneens een vrij grote zeldzaamheid. Toch zit dit geloof vrij diep geworteld en zijn er veel rijmpjes over bekend, waarvan wij er hier een paar noe men. „Geeft Kerstmis warme zonne schijn, dan zal er met Pasen nog houtvuur zijn"; „Vliegen op Kerst dag de muggen rond, dan dekt op Pasen de sneeuw de grond". Getest aan de werkelijkheid (met behulp van klimatologische gegevens), kunnen wij zo goed als geen waar de aan deze rijmpjes toekennen. Bevroren wasgoed Een lezer stelde de vraag, hoe het toch mogelijk is, dat het buiten hangende natte wasgoed al hard bevroren was, terwijl zijn geijkte thermometer nog bijna twee graden boven het vriespunt aanwees. Dit verschijnsel is niet zo'n grote bij zonderheid. Dat natte wasgoed gaat in de droge lucht, vooral wanneer er een fris windje waait, snel op drogen. Voor het verdampen van het water is warmte nodig en die warmte wordt aan het wasgoed ont trokken. Dit wasgoed gaat daar door afkoelen, hetgeen, in geval de luchttemperatuur dicht bij het vries punt ligt, tot onder het vriespunt kan doorgaan. Het gevolg is dan, dat het wasgoed al hard wordt door bevriezing, terwijl de luchttempera tuur nog boven het vriespunt ligt. Dit verschijnsel zal vooral optreden bij helder weer en een droge koude oostenwind. Niet bij rustig weer met dikke mist, daar de verdamping dan zo goed als nihil is. (Nadruk verboden) ZONDAGSDIENST ARTSEN Dr. P. J. Duinker, Tholen Tel. 40 Dr. A. Kugel, Poortvliet, tel. 10 BEKENDMAKING Aan belanghebbenden wordt ter kennis gebracht, dat de aangifte biljetten voor de hondenbelasting in de loop van Januari worden ver zonden. Iedere houder van een hond is zenden en wel vóór 15 Februari '54. verplicht een aangiftebiljet in te Zij die in de loop van 1954 hou der van een hond worden, moeten hiervan eveneens door middel van een aangiftebiljet kennis geven. Indien vóór 31 Januari a.s. geen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1954 | | pagina 1