WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND keRstmeöitAtie keRstfeest 1953 Plaatselijk Nieuws mmsmsmmÊammmmmmmmmmmmmmmssmmBm NT IEDER I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT keRStstemminq Voor het Oudej aarsnummer THOLEN CORRESPONDENTEN ADVERTEERDERS 10e Jaargang No. 6 23 December 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Nog altijd is het Kerstfeest. Dat wil wat zeggen in deze wereld die vol onrust en zorgen is. Heeft een ver maard schrijver, Virgil Gheorghiu, in zijn boek: „Het 25e uur" niet gezegd: „Op de keper beschouwd is alle vreugde onzin." Denk ook zelf eens aan wat er per dag aan ellende geleden wordt. Dan verstilt veel oppervlakkig gelach. Of u moet als een kind uw handen voor de ogen houden en verstoppertje spelen. Kerstfeest is een vreemd feest- Het wordt feestelijker naar de mate waarin we onze ellende beseffen. U weet waar het woord Kerst feest vandaan komt Kerst Christus. Dus: Christusfeest. Dat betekent twee dingen. Ten eerste: het is een feest, er mag vreugde zijn. Ten tweede: het is een feest om Christus. Wie is die Christus? En waarom is het feest Als we dit nagaan blijkt dat er bijna 2000 jaar geleden een Kind, Jezus Christus, geboren is en dat deze verjaardag nog steeds tot blijdschap aanleiding geeft. Waar om Dat lezen we in het tweede deel van de Bijbel, het Nieuwe Testament. Daar staat o.a., in Johannes 3 vers 16, in mijn Bijbel blz. 982: „Want alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn enige Zoon gegeven heeft, opdat een ieder die in Hem gelooft, niet verderve (verloren ga), maar het eeuwige leven hebbe". God geeft Zijn Kind aan een wrede, harteloze wereld, opdat de wereld, U en ik, niet verloren zal gaan. Dus anders is dat wel het geval. Dat is de ernst van ons leven zoals God het ziet. Ons leven dat in allerlei opzicht zonder God geleefd wordt. Terwijl we zonder Zijn wil niet eens kunnen adem halen. Hoe is het mogelijk dat we Hem veracht hebben- Maar dat God nu toch nog ons liefheeft. Qat Jezus naast ons komt staan in armoede, ellende en dood. Hij heeft met ons meegeleefd en de gebrokenheid van ons leven heeft Hem schier radeloos gemaakt (Marcus 3:21). Hij heeft het zich aangetrokken. Heel letter lijk: tot Zich getrokken. Hij droeg de nood, het lijden en de schuld als de diepste oorzaak van alles. De straf die ons de vrede aanbrengt, was op Hem. Deze liefde kan Johannes niet begrijpen. Dit is zonder maat, daar om alzó lief.... Van Kribbe tot Kruis werd Jezus' leven één Lijdensweg. Men moest zo'n Redder niet. En u Natuurlijk doet U aan Kerst feest/U vindt Kerstklokken prach tig. Kerstkransen en wat niet al meer. Is dit dan verkeerd? Helemaal niet. Als u tenminste Christus zelf niet vergeet. Het is pas echt Kerst feest als we het Kerstevangelie ge- w* loven, deze blijde tijding: U is ge- jjli boren de Zaligmaker, de Verlosser, ml Christus, als Koning in een kribbe. Zo arm werd Hij omdat wij zo arm eigenlijk zijn. Bid met de dichter Koos van Doorne: Er is niet veel veranderd, Heer, sinds Bethlehem: Gij zijt voor ons een kind gebleven; om Dien wij Kruisten te Jeruzalem behoeft geen Kerstvreugd prijsgegeven Nu wij Uw dag weer zullen vieren bij kaarslicht en bij rooden .wijn, en onze woning zingende versieren omdat wij menen zonder kwaad te zijn, doe, Heer, ons toch verschrikt begrijpen dat Golgotha begint bij Bethlehem: wien rond Uw stal slechts dromen rijpen, hij zoekt vergeefs een nieuw Jerzalem. Het kruispunt is geen ander hout dan het kribbehout. Het hout van de ondank: geen plaats. Wie in Jezus gelooft, wie niets van zichzelf verwacht, maar alles jj|| van Hem, die mag blij zijn om Zijn liefde tot zulk een zondaar als u bent. Omdat het op Golgotha aan het Kruis voor Hem duister was is het ook in 1953 nog feest. „Komt, verwondert u hier, mensen Ziet, hoe dat U God bemint Ik hoop dat U goede Kerstdagen zult hebben Stavenisse. H. Bouter We staan aan de vooravond van het Kestfeest. Het Kerstfeest van 1953. Veel lectuur dat ons dezer dagen bereikt, maakt ons, als we het niet wisten, daarop attent. Onze ge dachten worden afgeleid van de da gelijkse sleur van het leven. En de aandacht gevraagd voor het kerst gebeuren, een gebeuren dat alle eeuwen heeft overleefd. We wor den bepaald bij eenvoudigheid en armoe en daarom is het contrast van onze juist in deze dagen letter lijk verlichte wereld des te groter. Een enorme tegenstelling. Zodanig, dat een stil verlangen in ons kan opkomen naar die lang vervlogen tijd, naar die zo veel minder ge jaagde periode bij de aanvang van onze jaartelling. De wereld van nu met zijn me chanisering en materialisering van de mens, met z'n atoomsplitsing en overrompelende techniek is haast niet te verplaatsen in het kerstge beuren. Wat leeft er in de wereld aan de vooravond van het Kerstfeest 1953? Dat straks de Grote Vier in Ber lijn bij elkaar komen om te praten over de wereldproblemen, die ons allen in de ban van de oorlogsvrees houden Praten over de geschillen, die er nog bestaan tussen de Wes telijke en Oostelijke wereld, tussen de vrije volkeren en hen, die indi vidueel niet meetellen. Als die ge dachte er is aan de vooravond van de Kerst, dan kan ons dat hoopvol of somber stemmen. Dat hangt van onze natuur af. Er zijn nog zoveel vragen, waarop het moeilijk is een antwoord te geven. Wat hebben wij, gewone mensen van alle dag, verstand van de hogere politiek Onze wensen zijn niet zoveel: alleen maar een redelijk bestaan, ons da gelijks brood, voldoende kleding en dekking en... vrede. Geen welden- kendmens verlangt naar oorlog: we zijn de periode van 1940—1945 als het er op aan komt, nog lang niet vergeten. We verlangen slechts een eenvoudig huisje, groot genoeg voor ons gezin, een stukje grond, gezondheid en kracht, levenslust en arbeid. Zo heel veel is dat niet, dat we vragen, alleen maar datgene, wat ons levensvreugde geeft. Wie zal het ons misgunnen En toch wat een voorrecht is deze algemene genade ook niet. Vraag dat maar eens aan een zieke, die we juist in deze dagen wel bij zonder mogen gedenken. Vraag het aan iemand gelukkig dat men ze zeldzaam meer tegenkomt die toch nog werkelijk armoe lijdt. Vraag het aan hen, die dit jaar zó geslagen werden, dat hun levens lust is ontnomen. Ook bij deze voorrechten wor den we rond het Kerstfeest meer dan ooit bepaald. Die te bezitten mag een reden zijn tot voldoening en tevredenheid. Dan is het ook ge makkelijker het optimistisch te be kijken en willen we de goedwillen de politici wel op de voorgrond schuiven. Dan willen we ook wel zien, dat trots alle mislukkingen, trots de langzame vorderingen, de eerlijke en ernstige pogingen naar een vrede gestaag voortgang vin den, dan zit er zelfs nog wel enige vertrouwen in ons op die overwin ning. Een groter voorrecht is evenwel dat de kerstgedachte zich bestendig doet gelden tegenover de ontheili ging door de mensheid bedreven en tegenover de wanhoop, waarin zij verzonken ligt. De echte boodschap van kerstmis komt rechtstreeks in strijd met onze ervaringen, met onze hoop, met ons verlangen inzake de vrede der we reld. Zij verzet zich regelrecht te gen de neigingen, waardoor het mensdom van nu wordt voortgedre ven. De grote oplossing is in de we reld niet te vinden. Die oplossing wordt ons gereikt in het evangelie. Daarin wordt ons de werkelijke, duurzame, innerlijke, individuele vrede aangeboden. Dankbaar kunnen we zijn, dat we in gezondheid dit Kerstfeest 1953 weer mogen vieren. Maar zullen we ook nu de echte blijde boodschap weer miskennen, het aanbod van de werkelijke vrede niet aanvaarden We wensen U van harte: geze gende Kerstdagen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Voor de gemeenten Tholen, Oud- Vossemeer en Poortvliet hebben Zondag dienst: Dokter L. D. A. Looysen te Tho len, tel. 49. Dokter R. C. Renes te Oud-Vos- semeer, tel. 19. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag 28 December Kwartier te 6.43 vm. vm. vm. vm. 10.23 11.44 0.22 1.27 nm. 23.04 nm. 23.47 nm. 13.00 nm. 13.55 Laatste uur. HOOGWATER Hoogwater in de week van 27 December 1953 t. m. 2 Januari 1954. Zondag vm. 7.43 nm. 20.04 Maandag vm. 8.25 nm. 20.50 Dinsdag vm. 9.17 nm. 21.50 Dinsdag 5 Januari Nieuwe Maan te 3.21 uur. HERZIENING PLAN VAN UITBREIDING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de Raad dier gemeente in zijn ver gadering van 18 December 1953 is verklaard, dat de vaststelling van een herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente wordt voorbereid. Tholen, 21 Dec. 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. A. J. v. d. Hoeven V. Laban. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat a.s.jaar voor de herijk van maten en ge wichten zitting zal worden gehou den in het gym. lokaal der Open bare Lagere School, alhier, op Dins dag, 5 Januari 1954 van 10.30— 12.00 en 13.0016.30 uur voor hen, wier naam begint met één der let ters A t.m. M; op Woensdag, 6 Januari 1954 van 10.00—12.00 en 13.00—16.00 uur voor de letters N t.m. Z. Belanghebbenden wordt ter ken nis gebracht: 1. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moe ten worden aangeboden om on derzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moe ten zijn gemaakt en daarna in gewreven met gekookte lijnolie; 2. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1954 gestempeld moe ten zijn met de letter v en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Middelburg op de 2e Donder dag en de daarop volgende Vrij dag van elke maand; 3. dat de maten en gewichten, wel ke zijn gestempeld met het af- keuringsmerk niet in winkels enz. mogen worden terugge bracht; 4. dat ten bate van 's Rijksschat kist betaald moet worden voor het onderzoek der maten en ge wichten (keurloon) en voor het Mogen we de copie voor het Oudejaarsnummer uiter lijk Dinsdagmorgen binnen hebben. De gewone advertenties voor het belangrijke Oude jaarsnummer gelieve U voor Dinsdagmiddag 13 uur in Tholen bezorgd te heb ben of eerder bij onze plaat selijke agenten. De laatste Nieuwjaarswensen worden tot Maandag 13 uur aange nomen. justeren der gewichten (justeer- loon) en 5. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kun nen worden. (De gezegelde en veloppe, afgegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewich ten franco per post worden op gezonden, daar de gewichten anders aan de eisen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen, terwijl een postbewijs tot een be drag, overeenkomende met de som van 20 cent, voor elk ge wicht moet zijn ingesloten. Dit bedrag kan ook op postrekening nr. 425038 van Ijkkantoor te Middelburg worden gestort.) BEKENDMAKING Het hoofd van het gemeentebe stuur van Tholen brengt ter open bare kennis, dat door Burgemees ter en Wethouders vanaf heden tot en met 17 Januari 1954 voor een ieder ter inzage is gelegd een uit gewerkt, bij besluit van de raad van 18 December 1953 voorlopig goed gekeurd plan, tot onteigening van de percelen, of gedeelten daarvan, kadastraal bekend als gemeente Tholen, sectie E, nrs. 30, 31, 193, 194, 345, 348, 360 en 380. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, A. J. v. d. Hoeven. MUTATIE VISSERIJPOLITIE De heer A. Jumelet te Tholen, dekknecht aan boord van De Raaf van de Visserijpolitie, wordt met ingang van 28 Dec. a.s. naar Brui- nisse overgeplaatst als waarnemend schipper op het politievaartuig De Arend. AFLOOP AANBESTEDING Maandag 21 Dec. jl. werd door het architectenbureau Wesselo en Voorst uit Bussum te Tholen aan besteed het bouwen van een tehuis voor ouden van dagen voor het eiland Tholen en St. Filipsland. De inschrijvingen waren: P. Hoppenbrouwers, Bergen op Zoom 299,450.—. A. J. de Kok, Bergen op Zoom 302.000,—. Chr. Videier, Bergen op Zoom, 306.300,—. Firma Geerding te Rotterdam 325.750,—. S. de Vries, Breda ƒ337.200,—. Gebr. Everaers en v. d. Berg te Steenbergen 345.200, A. de Kok te Bergen op Zoom, 352.495,—. D. Burgers, Tholen ƒ353.573, Jac. Vos, Tholen, ƒ362.400,—. VERKIEZING AMBTSDRAGERS N. H. KERK In de Ned. Herv. Kerk te Tho len werd Zaterdagavond jl. de ver kiezing van ambtsdragers gehou den. Tot ouderling werden herko zen de heren H. Cornelisse en C. Riedijk en tot diaken de heren J. Bal en J. v. Dijke.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1