WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT COMMENTAAR Het Parlementair Overzicht NIET MEER GARANT VOOR HET THOOLSE TEHUIS DE BEGROTINGSRACE Voor Kerstmis alle hoofdstukken gereed Voor het Kerstnummer De hoogste tijd RAADSVERSLAG ST, ANNALAND De St* Annalandse Raad stelt zich 10e Jaargang No. 5 18 December 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen DE LOONSVERHOGING EN DE PRIJZEN (Van onze economische medewerker) I. De grote vraag, die in deze da gen op vrijwel ieder s lippen brandt, is: hoe wordt de situatie na 1 Jan. a.s., als de huren en lonen worden verhoogd? Want een loonsverho ging is natuurlijk heel mooi, zowel voor de werknemer als voor de fis cus, maar het geld zal toch ergens vandaan moeten komen en iedereen begrijpt wel, dat die loonsverhoging op de een of andere manier geheel of gedeeltelijk verdisconteerd zal moeten worden in de prijzen van de meest belangrijkste voedings- en ge bruiksartikelen, alsmede de tarieven van de diverse vervoersmaatschap pijen, aangezien de belastingverla gingen, direct en indirect, op geen stukken na de loon- èn huurverho ging opvangen kunnen. Zeer zeker niet voor de middenstander. Men moet dus rekening houden met prijsstijgingen. Duurder wordt in de eerste plaats de thee. De be trokken organisatie heeft juist een dezer dagen besloten de prijs van dit artikel te verhogen en wel van 1030 cent per 500 gram. Zo zal een pakje thee van 100 gram van 56 komen op 62 cent en van 74 op 78 cent. Weliswaar heet het, dat deze prijsverhoging het gevolg is van de prijsstijging op de wereld markt, maar men kan gevoeglijk aannemen, dat dit al bij voorbaat een prijsverhoging is, welke ver band houdt met de komende loons verhoging. Officieel zijn nog geen verdere prijsstijgingen van voedingsmidde len bekend. Hetgeen evenwel niet wil zeggen, dat die prijsstijgingen niet zullen komen. Het staat b.v. wel zo goed als vast, dat de prijs van het volksbrood in Januari met 1 a 2 cent zal stijgen. De melkprijs zal voorlopig wel ongewijzigd blijven. Zoals men weet, is de prijs van de melk juist een paar weken geleden hoger ge worden, welke stijging verband hield met de nieuwe garantieprijs voor de boeren. De prijs van olieën en vetten blijft voorlopig eveneens onveranderd, zulks omdat b.v. de margarineprijs enige tijd geleden ook al werd verhoogd. Ten aanzien van de andere le vensmiddelen verwacht men in de loop van het eerste halfjaar 1954 lichte stijgingen, met name voor de meelproducten, grutterswaren, co mestibles en blikgroenten. Het staat namelijk al vast, dat de blikprijs (afgewerkt product) met ca. 8 zal stijgen. Enige prijsstijging zal ook nood zakelijk zijn in de textielhandel. Weliswaar zal deze niet groot zijn, maar vooral voor kleine mode artikelen zal een hogere winkelprijs zeer spoedig noodzakelijk worden. Ten aanzien van de gebruiksarti kelen e.d. zijn de vooruitzichten nog onzeker. Maar ingewijden in deze kringen achten een prijsstijging van ongeveer 10% op de duur onver mijdelijk. Met de prijs van luxe arti kelen (waarvan de winstmarge groot is) zal het wel meevallen, te meer, omdat de omzet de laatste ja ren toch al vrij aanzienlijk gedaald is. De detaillisten zullen met een ge ringer winstmarge tevreden moeten zijn, aangezien het fabrieksproduct uiteraard duurder wordt. Logisch is het, dat de productie prijs op de grote fabrieken van alle artikelen duurder wordt. Zo staat het wel vast, dat de papierprijs met 8—20 zal stijgen. Niet in één keer, maar wel in de loop van 1954. Het gevolg zal zijn, dat al het ver werkte papier ook in prijs zal moe ten stijgen. Dat geldt dus zowel voor druk- als copieerwerk, als voor boeken, tijdschriften en nieuwsbladen. Er kan echter mo menteel nog niets met zekerheid ge zegd worden t.a.v. de prijsverho ging van verwerkt papier. Onbe werkt papier gaat reeds eind Dec. in prijs stijgen. Rijwielen zullen waarschijnlijk niet duurder worden. De gewone rijwiel-industrie ondervindt de laat ste jaren een vrij grote concurrentie van de bromfietsfabrikanten en de omzet van gewone rijwielen is sterk dalende. Waar de prijs van een rij wiel (in verhouding tot de brom fiets) momenteel al vrij hoog is, staat het wel vast, dat men deze prijzen niet zal verhogen. Wel ver wacht men een prijsstijging van de rijwielonderdelen. Ook verwacht men dit voor bromfietsen, motoren en scooters. Een percentage wilde men voorhands nog niet noemen, doch men denkt aan ongeveer 10%. Wat de tarieven van de openba re vervoermiddelen betreft, heeft de Spoorwegen op een desbetreffend verzoek van de Algemene Bond van Forensen medegedeeld, dat de rei zigerstarieven na de 5 loonsver hoging voorlopig althans niet omhoog zullen gaan. Dit is dus een voorzichtige officiële mededeling. Van in de regel goed geïnformeer de zijde vernamen wij echter, dat men in Utrecht al plannen ontwerpt voor een verhoogd tarief, zowel voor het reizigers als het goederen vervoer, waarvoor evenwel de mi nister zijn toestemming zal moeten geven. Ten aanzien van de dochteron dernemingen der Spoorwegen is eveneens al bekend, dat een aantal maatschappijen overwegen om eveneens de tarieven te verhogen. Dit betreft voornamelijk die maat schappijen, die tot nu toe hun tarie ven niet of nagenoeg niet hebben verhoogd. Van de zijde der K.L.M., alsmede van de voornaamste grote scheep vaartmaatschappijen wilde men geen enkel commentaar geven op deze vraag, hoe het staat met de ta rieven in het komende jaar. Blijk baar wil men eerst even de kat uit de boom kijken. De tarieven van beide categoriën liggen over het al gemeen vrij gunstig tegenover die der buitenlandse luchtvaart- en scheepvaartmaatschappijen. Verho ging zou betekenen, dat dit gunstige voordeel zou worden verminderd. Voor wat de diversen betreft, is het niet uitgesloten, dat de kappers tarieven verhoogd zullen worden met 540 cent voor bedragen bene den de gulden en met 15—25 cent voor bedragen boven de gulden. De organisaties moeten in dit opzicht evenwel nog een besluit nemen. Verhoogd wordt ook de premie van de vrijwillig verzekerden bij verschillende maatschappij-zieken fondsen. Men streeft er naar deze te uniformeren voor het gehele land en deze zullen dan worden opge trokken tot het hoogste reeds be staande tarief. Dit was evenwel al lang in de pen en houdt dus vrijwel geen verband met de komende loonsverhoging. Maken we ten slotte een voor zichtige globale schatting, dan kun nen we, aan de hand van de ons thans reeds ten dienste staande ge gevens vaststellen, dat het leven in 1954 van 4 13 duurder zal wor den. De verhogingen zullen welis waar zeer geleidelijk aan geschie den, maar men moet er althans re kening mee houden, dat eind 1954 over de gehele linie een gemiddelde verhoging te zien zal geven van minstens 10%. Waarmede dan de reële waarde van de 5 loonsver hoging geheel zal zijn verdwenen en 1955 reeds een tekort op het huishoudbudget te zien zal geven. II. HUURVERHOGING VAN WONINGWETWONINGEN E.D. Indien het in behandeling zijnde wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen, zullen de ge meenten en de woningbouwvereni gingen dienen over te gaan tot ver hoging van de huurprijzen van een aantal woningwetwoningen, nood woningen en woningen gebouwd met steun van de Hypotheekrege lingen 1940 en 1941. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft dienaan gaande een circulaire tot de ge meentebesturen gericht. Uit de in houd daarvan blijkt, dat voor alle woningwetwoningen tot stand ge komen vóór 5 Mei 1945 de huur prijzen met 17, 20, 23, 26 of 29% zullen worden verhoogd naar ge lang van de klasse, waarin de ge meente is ingedeeld. De woningwet woningen, die na 5 Mei 1945 zijn tot stand gekomen en waarvoor steun is verleend op voet van de Beschikking Bijdragen Woningwet- bouw 1948 zullen op dezelfde wijze in huur worden verhoogd. Bij deze categorie kan de Minister in bepaal de gevallen de verhoging tot een lager percentage beperken n.l. voor die woningen van deze groep, waar voor anders een aanzienlijke hogere huurprijs zou ontstaan dan voor ge lijkwaardige woningen van die groep in dezelfde gemeente. De ge meentebesturen zullen daartoe ge motiveerde voorstellen aan de Mi nister kunnen doen. De huurprijzen van woningwet woningen, waarvoor steun is ver leend op voet van de Beschikking verminderde bijdragen 1950 en 19501 en van de Beschikking Bij dragen Woningwetbouw 1950 zul len niet worden verhoogd. De noodwoningen, gebouwd vóór 27 December 1940 zullen met het in de gemeente geldende percentage worden verhoogd. Die, gebouwd na evengenoemde datum zullen op ge lijke wijze worden verhoogd, tenzij op voorstel van het gemeentebe stuur de Minister tot een lager percentage besluit. Voorts zullen alle woningen, ge bouwd met steun volgens de Hypo theekregelingen 1940 en 1941 met het desbetreffende percentage wor den verhoogd. Tenslotte geldt voor de in com plexen vóór 27 December 1940 tot stand gekomen woningwetwoningen voorkomende bedrijfsruimten, dat geen huurverhoging zal plaats vin den, tenzij een nieuwe huurovereen komst wordt aangegaan. In dat ge val zullen de huurprijzen ten hoog ste met de desbetreffende percen tages worden opgetrokken. (Nadruk verboden). De Tweede Kamer vergadert maar door. De begrotingen moeten vóór Kerstmis af. Dat is het ideaal van iedere Kamervoorzitter. Dus ook van voorzitter Kortenhorst. En dat betekent, dat iedereen die iets met het Parlement te maken heeft, onder hoogspanning werkt, dat de Ministers elkaar in een ijltempo achter de Regeringstafel opvolgen en dat op één dag soms meer dan drie begrotingen aan de orde komen. Maar het lukt, dat staat nu wel vast. Weliswaar zijn daar vier avondver gaderingen per week voor nodig en zal de Kamer in de Kerstweek ook vergaderen, maar het luktEn dr. Kortenhorst kan tevreden zijn. De laatste weken zijn er in verschillende dag- en weekbladen beschouwingen gegeven over de vraag of deze haast wel geboden is. Nu kan men zeg gen, dat in deze bladen schrijvers aan het woord zijn, die bij een iets langzamer tempo het hoogste be lang hebben, want van de parlemen taire journalisten wordt misschien nog het meeste gevraagd. Zij mogen geen specialist zijn, maar moeten toch ieder begrotingsonderdeel kun nen beoordelen. Dat is echter de reden niet, dat er in de bladen wordt geklaagd over het tempo. Per slot van rekening heeft de jour nalist zich te richten naar datgene, wat er gebeurt, het is zijn eigen be lang er bij te zijn. Maar er is een ander argument. De voorlichting schiet nl. schromelijk tekort. Op één middag komen soms zoveel onder werpen aan de de orde, dat het onmogelijk is het gesprokene op reële wijze weer te geven. Boven dien: de lezer zal het vele parlemen taire nieuwe niet meer kunnen ver werken. En met die voorlichting is de democratie gemoeid. Want een Parlement zonder voorlichting is geen Parlement. De parlementaire perstribune heeft dan ook de laat ste weken deze klacht geuit. En men moet zeggen, niet zonder suc ces. Voorzitter Kortenhorst is hier wel gevoelig voor, maar bovenal handhaaft hij het ideaal om voor Kerstmis klaar te zijn. De argumen ten, die daarvoor pleiten, zijn sterk. In de eerste plaats geldt hier de ge woonte. Maar in de tweede plaats moet men niet vergeten, dat ook de Eerste Kamer zich nog door de sta pel papier, die begroting heet, moet doorwerken. Zij is daar meestal Maart/April mee gereed. Formeel kan de Regering geen geld uitgeven voor de volksvertegenwoordiging dit goedkeurt. Op de Eerste Kamer kunnen onze Ministers niet geheel wachten. Is de Tweede Kamer ac- coord gegaan, dan kunnen de uit gaven, wat de „eenvoudige" posten betreft, geschieden. De Ministers halen dus ruimer adem als zij hun begroting in de Tweede Kamer er door gesleept hebben. Veel gevaar valt dan niet meer te duchten, want onze Senatoren bepalen zich tot de grote lijnen. Een begroting afstem men om redenen buiten de cijfers gelegen, doen zij niet gauw. Als zij het niet eens zijn met het beleid van de betrokken bewindsman, dan heb ben de Senatoren heus nog wel an dere middelen bijv. een motie om hem dat duidelijk te maken. De haast van de Tweede Kamer is dus verantwoord. Maar tussen dit „ver antwoord zijn" en het bezwaar van de gebrekkige voorlichting zal een oplossing moeten worden gevonden. Zou men de debatten, die in de afgelopen week hebben plaatsge vonden, moeten weergeven, dan was daar een hele krant mee te vul len. Het belangrijkste was wel, dat de Kamer Dinsdag j.l. accoord is gegaan met de verhoging van de uitkeringen der verschillende socia le verzekeringen. Dit was noodza- lijk als compensatie voor de huur verhoging. De lonen gaan per 1 Jan. met 5 omhoog. En daarom is het logisch, dat ook de sociale uitkerin gen met 5 zullen stijgen. Want hier betreft het vaak gevallen, voor welke de huurverhoging een grote aderlating zal betekenen. Voor Kerstmis zal de Eerste Kamer deze ontwerpen nog goedkeuren. Helaas zijn er nog de z.g. achtergebleven groepen. Dat zijn die mensen, die alleen maar de huurverhoging te dragen hebben, doch die daarvoor geen directe compensatie krijgen. Zij verdienen geen loon, noch krij gen zij uitkeringen. Deze groepen zijn volgens Minister Suurhoff heel slecht te helpen. Dit kan slechts ge beuren bij een individuele regeling en dit zou inhouden dat we een du plicaat armenzorg zouden krijgen. „Als U een idee hiervoor hebt", aldus de bewindsman, „dan graag, want het is triest, dat dit schrijnen de probleem niet kan worden opge lost door het ontbreken van een uit voerbare regeling". HET HUMANISME Als het maar enigszins mogelijk is, komt de geestelijke verzorging door het Humanistisch Verbond aan de orde. Zo ook weer bij de begro ting van Sociale Zaken. Ditmaal werden er geen principiële beschou wingen gehouden, maar concen treerde het debat zich op een con creet feit. Minister Suurhoff had nl. voorgesteld dat het Rijk de kosten voor een aanstelling van een tweede humanistische verzorger in de ar beidskampen zou dragen. Mag. Stokman (k.v.p.) rekende voor, dat de geestelijke verzorging door het Humanistisch Verbond meer kost dan de verzorging door de r.k. gees telijken. En de heer Stapelkamp (a.r.) meende, dat het Humanisme niets is voor de arbeiders. Zij zit ten daar heus niet op te wachten. Het humanisme is iets voor intellec tuelen of voor beter gesitueerden, maar zeker niet voor arbeiders. Het Humanistisch Verbond doet daarom in de arbeidskampen niet aan gees telijke verzorging, maar het bedrijft zonder meer propaganda. Daarte gen verzette Minister Suurhoff zich met kracht. Zelf geen Humanist zijnde, meende hij toch, dat arbei ders die niet meer door de Kerk be reikt worden, toch wel behoefte kunnen hebben aan geestelijk-zede lijk contact. Maar dit zal volgens hem niet betekenen, dat de groep buitenkerkelijken voor het Huma nistisch Verbond gemonopoliseerd zal worden. De tweede geestelijke verzorger is slechts tijdelijk aange steld in verband met de watersnood. De rechtse meerderheid der Kamer was echter niet te vermurwen. Een motie Stokman om de toestand van 1953 te handhaven, werd met stem men van rechts tegen links aange nomen. En verder interpelleerde de heer Bommer (arb.) nog over de huur prijzen van woningen die na 1948 zijn gebouwd. Maar dat was tever geefs. Een motie om zonodig een soepel beleid toe te passen voor het geval de verhouding tussen de voor- en naoorlogse woningwetwo ningen zou worden scheefgetrokken werd met grote meerderheid van stemmen verworpen. H.H, Adverteerders en correspon denten herinneren we er aan, dat het Kerstnummer op Woensdag 23 December a.s. verschijnt. Mogen we daarom de adverten ties Maandag binnen hebben en de copie van de correspondenten Dinsdagmorgen. Ook voor het Oudejaarsnummer laatste advertenties u i t e r 1 ij k Maandag 28 December en laatste copie Dinsdagmorgen 29 Decem ber in Tholen. is het nu Uw Nieuwjaarsgroet op te geven. Dan is U zeker van een goed plaatsje in het uitgebreide Oudejaarsnummer, waarvoor we reeds thans Uw speciale aandacht vragen. Vele dagen zijn gemoeid geweest met de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Als men de debatten vooral over het lager- en nijverheidsonderwijs hoort dan krijgt men het gevoel als of de oude schoolstrijd weer in alle hevigheid is opgelaaid. En inder daad, op tal van punten bestaan er wrijvingen. Maar in het algemeen valt dit nogal mee. Minister Cals, wie een gebrek aan voortvarend heid wordt verweten, heeft zich er best doorheen geslagen. Een voor naam punt in het debat was de overbezetting van de klassen. Wat dat betreft, staat Nederland bijna onderaan op de wereldranglijst. Maar de scholen zullen in 1954 als paddestoelen uit de grond verrij zen, zodat de minister goede hoop heeft voor de toekomst. En datzelf de heeft hij, wat betreft de oplei ding van onderwijzers. Veel nieuws is er uit deze begro ting niet gekomen. Zuchtend en steunend gaat de Kamer haar weg naar het Kerstrecès. Een weg vol voetangels en klemmen. Maar als het einde is bereikt, zal zij onge twijfeld weer tevreden op haar pres tatie terug zien. De traditie is dan gehandhaafd, de begrotingen waren ook in 1953 voor Kerstmis klaar. En als men de rust eenmaal weer heeft, is men vergeten ooit geklaagd te hebben over het waanzinnige tem po... (Nadruk verboden) In verband met de nog beschikbare plaats ruimte kon het volledig verslag van de gis teren te St. Annaland gehouden openbare raadsvergadering niet meer in dit nummer worden opgenomen. Hieronder volgt daar van een beknopte samenvatting, terwijl het verslag dan a.s. Donderdag in het Kerst nummer wordt afgedrukt. Behandeld werd een verzoek van de be woners van de Klippelstraat, waarin werd gevraagd: le verplaatsing van de nachtbrander, staande op de hoek van de haven naar de linkerhoek van de Klippelstr. voor betere verlichting; 2e gesloten verklaren voor het verkeer in één richting van het zgn. brandslop en een verbod voor het doorgaan van vee; 3e verandering van het in de Suzannaweg recht vóór genoemd slop staande straatlicht in een nachtbrander; 4e verbetering van de weg, lopende van de Klippelstraat tot het brandslop. Op voorstel van het dag. bestuur besloot men het onder punt 1 genoemde aan te houden tot het plan verbetering straat verlichting in haar geheel. Het onder 2 ge noemde zal bij realisering van het weder- opbouwplan onder ogen worden gezien. Aan het onder 3 genoemde verzoek wordt voldaan en het onder 4 genoemde voor kennisgeving aangenomen, omdat hierin toch verbetering komt na verwezenlijking opbouwplan. Het verzoek van de Stichting Tehuis voor Ouden van Dagen te Tholen om de garantstelling voor dat Tehuis te bestendi gen, (nu Scherpenisse hieraan niet mee doet), werd afgewezen met alleen de stem men van de wethouders voor. De moeilijk heden voor het inmiddels reeds aanbestede Tehuis nemen dus toe, terwijl het gebouw er nog niet staat. De leden-tegenstemmers betreurden het weliswaar dat Scherpenisse niet meedeed, maar blijven bij hun voor waarde, dat alle gemeenten moeten mee doen, terwijl ze er over het algemeen toch huiverig van zijn en zodoende zich vorig maal al slechts aarzelend achter het Dag. Bestuur stelden. Het bleek nu echter, dat in het door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluit de clau sule niet is opgenomen, „onder voorwaarde dat ook alle andere gemeenten meehelpen." Maar de raadsleden hebben daarop wel aangedrongen, blijkens de notulen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1