WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND MattenVerdelg zei r WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT RAADSVERSLAG ST. FILIPSLAND COMMENTAAR Het Parlementair Overzicht Drie-jarenplan van Minister Staf Zijn vijf divisies noodzakelijk 10e Jaargang Nr. 4 11 December 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen DE SINTERKLAASBALANS Het oude traditionele sinterklaas feest ligt weer achter ons. Het is weer vrijwel overal gevierd. Mis schien is hier en daar de stoomboot vervangen door de auto of, nog moderner, door een helicopter, de hoofdzaak is echter: de sint, die kwam voor de kinderen en ook voor de ouderen. Uit het maandverslag van de Ne derlandse Bank bleek, dat in No vember heel wat geld is opgeno men. Sinterklaas kost geld, al lijkt het een tegenstrijdigheid, want hij geeft immers altijd met milde han den Maar ja, die man uit Spanje is ook geen millionair en bovendien willen de neringdoenden ook wel eens een extraatje verdienen. Geef ze eens ongelijk. Tussen Zaterdag 28 Nov. en Vrijdag 4 Dec. waren de winkels tot 21 uur open. Dit was in het ge hele land geen onverdeeld succes. De laatste paar avonden werd dan wat extra gewinkeld, maar overi gens is het publiek de avondkoop veelal ontwend. Het zou interessant zijn om hier uit tevens op te maken, dat de win kelsluitingswet mede oorzaak is voor het feit, dat ons volk tegen woordig minder uitgaat. De ver- maakcentra in het gehele land ma ken melding van achteruitgaand bezoek, zowel in bioscoop, theater, concertzaal als café-restaurant. Ons volk schijnt de laatste jaren voor wat de avonduren betreft, hui selijker te zijn geworden. Dat heeft z'n goede zijde. Voor alle branches is deze sin terklaas trouwens toch geen onver deeld succes geweest. Er is nog wel veel gekocht in het algemeen, maar er waren toch belangrijke verschui vingen. Er is ontzettend veel snoep ge kocht (100% meer dan vorig jaar volgens ruwe schatting) en veel minder nuttige artikelen. Ook de afdeling luxe heeft een vrij grote terugslag moeten boeken. De curve is gestegen bij banketbakkerijen, chocolaterieën, voorts bij de speel goedzaken en textielbedrijven. Alle andere branches meldden geringere verkoop dan vorige jaren. In de af deling kleine kleding (b.v. heren mode-artikelen) was de stijging na genoeg even groot als in de snoep- afdeling. Radio- en electriciteits- zaken boekte de grootste terugslag, ca 50%. Luxe-artikelen ca. 35%. De boek- en kantoorboekhandel moest eveneens een veer laten: ca 15 minder dan vorig jaar. Natuurlijk moet men dit gemid deld en over het gehele land ge nomen zien, zodat plaatselijk wel belangrijke verschillen kunnen op treden. Opvallend was veelal ook, dat de middenstand enige bezorgdheid toonde, omdat een paar dagen voor de 5e December nog maar weinig was omgezet. Maar men moet de huid nooit verkopen voor de beer gevangen is en nu is dit spreek woord wel negatief ten opzichte van de bedoeling, maar het is toch wel duidelijk, dat men eerst op de avond van 5 December iets definitiefs kan zeggen omtrent een voor- of achter uitgang in de verkoop. Jong en oud kreeg intussen het hun toebedachte deel. Over schenkingen, bouwplannen, krotopruiming, verdeling woningen en tenslotte afscheid van de niet terugkerende raadsleden. Vorige week kwam de raad des avonds om 7 uur in openbare vergadering bijeen, waarop onmiddellijk ook weer besloten zit ting volgde. En toen werd het weer half tien, eer heropening volgde. Naar aanleiding van de vastgestelde notulen, deelt de voor zitter mede, dat b. en w. de adoptie ge meenten Hengelo, Delden en Ambt Delden hebben bezocht. In Hengelo was daarbij tegenwoordig het adoptiecomité, dat mee deelde een motorbrandspuit met trekker (jeep) ten geschenke te zullen geven. Het dag. bestuur bracht ook een bezoek aan Nordhorn. Door de inwoners van het Graaf schap Bentheim is voor St. Filipsland ruim 60.000 Mark bijeengebracht of wel 54.000 onder voorwaarde dat hiervan een kleuter school in steen zal worden gebouwd. De heer Jansen, architect te Almelo zal voor dit gebouw gratis een bestek maken. Be grijpelijk werden deze geschenken onder hartelijke dank aanvaard, iets waarmee de raad zich unaniem kan verenigen. BRANDWEERGARAGE Het dag. bestuur stelt daarna voor aan het architectenbureau Rothuizen en 't Hoofd op te dragen om een schets te maken voor een brandweerautogarage met gemeente werkplaats, een en ander in overleg met de Inspecteur van het Brandweerwezen. Men zal dit gebouw dan plaatsen op de hoek Achterstraat-Schoolstraat. Men vindt het alleszins goed. In snel tempo worden een aantal inge komen stukken afgewerkt, zoals procesver baal van kasopname en goedgekeurde raads besluiten, Het Prov. Bestuur heeft ook geen bezwaar gemaakt tegen het salaris van mr. de Boer, door B. en W. benoemd als amb tenaar ter secretarie voor de tijd van 1 jaar op een arbeidscontract voor 3000,per jaar inclusief. Van de gemeente Zierikzee de mede deling dat op de Beatrixschool geen leer lingen meer kunnen worden toegelaten, in dien de gemeente niet is aangesloten bij de gemeenschappelijke regeling. De voorzitter vindt het in het belang van de kinderen om hierbij aan te sluiten. De heer Verwijs vraagt naar de conse quenties daarvan. De voorzitter zet de rechten en plichten uiteen. Betaling per leerling blijft hetzelfde. Men gaat met aan sluiting accoord. Een verzoek van mej. W. Kempeneers- den Braber, gemeentehuisschoonhoudster om een vaste aanstelling, dit met het oog op de pensioenregeling. Tot op heden werkte zij op arbeidscontract. B. W. stellen voor dit verzoek in te willigen en haar een salaris te geven van 500.per jaar, alles in begrepen, zulks met ingang van 1 Januari 1954. De Raad kan zich met dit voorstel verenigen. Noodzakelijk is om het wederopbouwplan van de A.J.Polder voorlopig vast te stellen, noodzakelijk door de ontstane verandering vanwege oorlogshandelingen. Ook het wederopbouw- en uitbreidingsplan der ge meente, dat door de ramp veel wijzigingen onderging. Beide plannen worden zonder veel commentaar voorlopig vastgesteld. De verzekering tegen fraude wordt van 800.tot 12.000 verhoogd. De toelage van de secretaris woonruimte commissie, de heer M. A. Geense wordt voor 1954 evenals in 1953 op 25.ge steld. De voorzitter deelt dan mede, dat een lokaal van de school aan de Lageweg ge durende 11 weken is verhuurd aan de Heide Mij voor 10.per week. Wed. Fontijne-Vermaas verzoekt tege moetkoming in de kosten voor het bezoeken van de O.L. school door twee van haar kinderen. Per maand zal 7.70 worden ver goed per kind, omdat dit gezin in de Polder is geëvacueerd en ter plaatse nog geen woonruimte beschikbaar is. Afstand circa 5 km. Voor kennisgeving wordt aangenomen een schrijven van de Ned. Architectenbond om aan particulieren geen opdracht te geven voor bouwwerkplannen. Op verzoek van de Keuringkring Vee en Vlees wordt de kostenomslag en inkomsten deling gewijzigd, zoals in de vroegere regeling. De N.V. Bouwkas Noord Ned. Gemeen ten vraagt de gemeente om een commissie te benoemen. Gesuggereerd wordt dezelfde heren te benoemen, die thans in de ver kavelingscommissie zitting hebben, nl. J. Verwijs, Joh. v. Dijke Az, G. Hooglander Fz, M. Reijngoudt Cz., A. I. Clarisse en J. van Elsacker. Zulks voor 1 jaar, daar het plan bestaat om in 1955 de bouwkas- spaarders zelf in de commissie te benoemen. Alle leden kunnen zich hiermede ver enigen, zodat genoemde heren in deze com missie zitting zullen nemen. Ingekomen is ook het bestek en tekening van de architect Bije te Veere tot het bouwen van een woonhuis voor het Hoofd der O.L. school. Na inzage besluit men tot deze bouw. Het zal nu worden aanbesteed. De P.Z.E.M. wil het transformatoren station verplaatsen en verzoekt daartoe een grondruil aan de gemeente. Het nieuwe station komt tussen de Achterstraat en Wilhelminastraat. De P.Z.E.M. moet van het oude station alleen de beide deuren met lipssloten hebben. Overigens kan de ge meente met het oude station naar believen doen. Na een uitgebreide discussie en kennisneming van tevoren door de districts opzichter Kloet verstrekte inlichtingen wordt dit voorstel aanvaard. Het Prov. Bestuur deelde mede, dat het presentiegeld voor de verkavelingscommissie gelijk mag zijn aan dat voor een gemeente raadslid (per zitting). Dhr. Verwijs vindt dat er ondanks het gedane beroep op verandering geen verschil is ontstaan. De voorzitter zegt van wel. Nu is het zo dat lid en plv. lid 2.50 krijgt, tevoren was dat 1.25. Voorgesteld wordt om aan de heer Kloet in overleg met Ged. Staten een gratificatie te verlenen voor het zeer vele werk dat hij na de ramp deed. Allen zijn hier hard voor. Het straten- en rioleringsplan is naar het Prov. Bestuur gezonden. De Raad kan zich behoudens een paar wijzigingen met het plan verenigen. Op voorstel van de heer Quist zal ook een rioleringsplan voor de Polder worden gemaakt. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de chr. school op oud-ger. en ger. grond slag waarvan het bedrag per leerling over 1952 25.60 bedroeg 342,41 te veel aan voorschot kreeg en dit bedrag terug betaald moet worden. Voor vakonder wijs over 1949 84.—, over 1940 50,83 te veel en over 1951 171,81 te weinig. Over 1952 ook nog 207,68 te weinig. Deze bedragen zullen worden verrekend. Het huldigingscomité, gevormd voor het afscheid van de heer Kuiper als Inspecteur L.O. hij gaat met pensioen vraagt een bijdrage voor een te geven huldeblijk. St. Filipsland zal hieraan 10.geven. BEGROTING 1954 In verband met de ramp en de daaruit voortvloeiende vele werkzaamheden kon geen begroting worden opgemaakt. In over leg met Ged. Staten is besloten om dezelfde posten als in de vorige begroting voors hands aan te houden. Over enige posten ontstaat nog enige discussie, bijvoorbeeld over de kolentoeslag voor de Ouden van Dagen. Dat bedroeg vorig jaar 40.per gezin of 20.voor een alleenwonende. B. W. gaven de inwoners gelegenheid zich hiertoe aan te melden. De Raad zal de aanvragen beoordelen en daarna het bedrag vaststellen. De begroting wordt daarna voorlopig vastgesteld. Een krotwoning met erfpachtsrecht van J. Neele wordt op voorstel van het dag. bestuur aangekocht voor 1500.plus 575.voor herstelkosten die Neele aan dit gebouw liet verrichten. Een en ander krachtens het delegatiebesluit en behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Na enige discussie, waarbij weth. van Nieuwenhuijze het erfpachtsrecht nader toelicht, wordt, zoals gezegd, deze woning aangekocht. Twee andere zwaar beschadigde wonin gen worden eveneens overgenomen. Op de plaats hiervan is een straat geprojecteerd. De waarde (voor de ramp) van deze woningen werd door taxateurs op 4200. en 4500.bepaald. De eigenaars is een woningwetwoning aangeboden, zodat zij dan bij aankoop der huizen ook de bouwpremie krijgen. De heer Kosten besloot hierop in te gaan. Dhr. Quist hield het nog in beraad. Besloten wordt de woningen voor genoemde prijs aan te kopen. Enige schenkingen voor de raadszaal worden onder dank aanvaard, nl. een tinnen inkstel van de fa. Samson, een Vuga- schilderij, voorstellend de grote Kerk te Goes van mej. Ina Rahuizen en een schil derij met electrische klok van de gemeente Hengelo. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden worden onderzocht door een daartoe benoemde commissie, bestaande uit de heren Stormezand. Verwijs en Quist. Na rapport wordt tot toelating geadviseerd. Allen voor. Als leden van de woonruimtecommissie worden herbenoemd de heren L. Abrahamse, C. A. Capelle, J. Labruyère, F. A. Vaders en benoemd Joh. van Dijke. RONDVRAAG De heer stormezand vestigt de aandacht van B. en W. op het feit dat er hopen zand in een tuin liggen, daar verzameld door de Ned. Heide Mij. Kan B. en W. hieraan geen bestemming geven. De tuin kan dan worden gespit. De voorzitter zal vragen wat de Heide Mij met het zand in de tuin aan de Beatrix- straat van plan is. De heer Stormezand vraagt ook hoever B. en W. zijn met krotopruiming, waarvoor toch 10.000,— is uitgetrokken. De voor zitter antwoordt dat er al krotten zijn ge kocht en over andere nog wordt onderhan deld. Dhr. Verwijs merkt op zojuist van weth. Mol te hebben vernomen, dat er morgen een lichtpunt zal worden geplaatst aan de trap Oostdijk-Emmastraat. Spreker zegt dat het bij het hulppostkan toor ook zeer donker is. Het zal worden bekeken. Nu door de bouw van nieuwe woningen zo goed als alle volkstuintjes verloren zijn, vraagt de heer Verwijs of de gemeente in andere kan voorzien. De voorzitter antwoordt dat dit de aan dacht heeft, doch vrijwillige grondverkoop vindt men zo maar niet. Voor tuintjes kan niet worden onteigend. Dhr. Verwijs vraagt ook of de 6 Oos tenrijkse woningen al verdeeld zijn. Spre ker hoorde, dat er van die 6 twee ont trokken zijn voor de gemeente, is dat zo? De voorzitter zegt dat ze nog niet ver deeld zijh. Juist is dat er twee door de Directeur van Wederopbouw aan de ge meente zijn toegewezen. Dat bevreemdt de heer Verwijs. Zij waren toch bestemd voor rampslachtoffers Dhr. Verwijs gaat onmiddellijk over op een ander chapiter en zegt dat er besloten is de trottoirs voor fietsers te verbieden, evenals voor handkarren en zeker als rij wielstalling voor de woningen. Dit nu ge beurt tegenwoordig dikwijls. Er zullen maat regelen genomen worden om dit euvel te gen te gaan. De heer Quist vestigt de aandacht op de trottoirs in de Polder. Door het leggen van een kabel door de P.T.T. is het trot toir vanaf Quist tot Gebr. Everaers ontzakt. Op het andere trottoir bij woningbouw Geense ligt een hoop grond en dat juist op een kapot gereden rioolputdeksel. Ook hier voor zullen maatregelen worden genomen. AFSCHEID Waar de heren Guiljam en Goudswaard niet in de nieuwe raad terugkeren, zegt de voorzitter hen hartelijk dank voor wat ze in de afgelopen jaren voor de gemeente hebben gedaan, in het bijzonder na de ramp. Beiden geëvacueerd, waren toch reeds op de eerste raadsvergadering aanwezig. Verstrek kende besluiten zijn genomen voor de op bouw, daarvan getuigt de lening van 700.000,Het was mij een genoegen met U samen te mogen werken, aldus de voorzitter. Ik hoop op Uw verder mee leven en wens U en Uw gezin Gods ze gen toe. De heer Guiljam dankt voor de waarde rende woorden en hoopt dat zijn wens in vervulling mag gaan. Spreker dankt voor de vele verstrekte inlichtingen en alle raadsleden voor hun prettige omgang, even als het secretariepersoneel. Dat onder Gods zegen de samenwerking in de nieuwe raad ook goed mag zijn tot heil van de gemeente. Ook de heer Goudswaard dankt het dag. bestuur, de raad en het secretariepersoneel en sluit zich overigens aan bij de woorden van zijn voorganger. Er was in snel tempo gewerkt, maar het was toch half één eer de 30 agendapunten geheel waren afgewerkt. Daarna volgde sluiting. Onder het motto „Ratten Verdelg ze organiseert de Plantenziektenkundige Dienst in samenwerking met de gemeenten-bestu ren deze winter weer een landelijke actie ter bestrijding van de bruine rat, n.l. in de week van 1219 December 1953. Niemand weet hoeveel ratten er in Neder land zijn. Naar schatting zijn er ongeveer tien millioen, hetgeen er op neerkomt, dat iedere Nederlander er een rat op na houdt. Ratten planten zich zeer snel voort. Na drie maanden is een rat volwassen. Bij een dracht van 2126 dagen is het een rattenpaar mogelijk elke maand een nest jongen te hebben, varierende van 5 tot 9 stuks. In een jaar tijd kan dit rattenpaar onder gunstige omstandigheden circa 300 nakomelingen hebben. De schade, die de bruine rat veroorzaakt, is aanzienlijk. Een rat moet zoals alle andere knaagdieren knagen wil hij zijn knaagtanden op juiste lengte houden. Zijn knaaglust viert hij bot op letterlijk alles: deuren, vloeren, dakbal ken, waterleidingen, electriciteitskabels,' emballage enz. Daarnaast gaat hij zich te buiten aan eieren en kuikens, ja zelfs big gen en jonge kalveren valt hij aan en wat nog erger is, jonge kinderen en zuigelingen in de wieg zijn niet veilig voor hem. Een rat eet 25 gram voedsel per dag. Op een boerderij in Groningen werden on geveer 300 ratten geteld. Een eenvoudig rekensommetje laat zien, dat deze ratten de opbrengst van één hectare in een jaar tijd opvraten. De totale schade door de ratten wordt op 35 millioen gulden per jaar ge taxeerd. Naast deze materiele schade bestaat er een nog groter gevaar, n.l. het overbren gen van besmettelijke ziekten zowel op mens als dier. De ziekte van Weil, para- typhus, trichynose, mond- en klauwzeer, varkenspest, pseudo-vogelpest vinden in de ratten zeer geschikte verspreiders. Er is derhalve veel aan gelegen, dat bij de komende bestrijdingsactie kan worden gerekend op de medewerking van de ge meentelijke autoriteiten en van de burgerij. Vele honderden gemeenten werken reeds mee in het kader van de landelijke acties of voeren het gehele jaar door een syste matische rattenbestrijding uit. Tegenover de uitstekende resultaten, in deze gemeenten verkregen, staan echter nog vele mislukte acties. Het merendeel van deze mislukkin gen moet volgens de antwoorden op een enquêteformulier, dat de Plantenziekten- kundige Dienst aan alle Nederlandse ge meenten toezond en dat betrekking had op de resultaten van de actie van 1952 worden geweten aan een gebrek aan mede werking van de zijde van de burgerij. Als iedere Nederlander „zijn" of „haar" rat op ruimde dan zouden er zeker niet veel over blijven. Maar dan zou iedere vrouw of man en ieder kind op jacht moeten gaan en dat kan nu eenmaal niet. De kinderen moeten er bovendien helemaal buiten blij ven, want dit doden van dieren is nu niet bepaald een prettig werk. Vele gemeenten hebben reeds een rattenbestrijdingsdienst of kunnen rekenen op de medewerking van vrijwilligers die onder leiding van een rat- tenspecialist de lokaas-porties uitleggen. Teneinde zekerheid te hebben, dat het ver giftigde lokaas op de juiste plaats wordt uitgelegd, is het noodzakelijk, dat iedereen, in wiens omgeving ratten vertoeven, de burgemeester van zijn woonplaats hiervan in kennis stelt. De lokaasporties zijn be reid op basis van Scilla-extract. Dit lokaas is practisch ongevaarlijk voor mens en huis dieren (behalve voor konijnen). Vrij regelmatig verloopt de be handeling van de verschillende be grotingsvraagstukken. Nog een klein rukje en Kamer en Regering kunnen tevreden zijn over de pres taties, die zij sinds October hebben geleverd. De krachtsinspanning is ditmaal wel heel groot. En om met succes het einde te kunnen halen, moest voorzitter Kortenhorst enkele krachtdadige maatregelen afkondi gen. Dat er ook vergaderd zou wor den op de Woensdagavonden, was te verwachten, want aan het einde van deze race met de tijd wordt ieder jaar het aantal avondvergade ringen op drie per week gebracht. Maar niemand zal verwacht hebben, dat ook de Maandagen met de avonden gebruikt zouden worden. Dat vergt van onze volksvertegen woordigers ongetwijfeld heel veel. Zolang de debatten nog tam ver lopen, is dat niet zo erg. Dan laat men het denken en het praten aan de specialisten over. Dat gaat echter niet meer als de begrotingen van Oorlog en Marine aan de orde ko men. Twee grote vragen worden hierbij behandeld. Ten eerste: is het nieuwe driejarenplan van Minister Staf verantwoord en ten tweede: mag het Humanistisch Verbond zich bezig houden met de geestelijke ver zorging van de militairen. En zo ja, hoever mag deze verzorging zich uitstrekken? Wat dit laatste pro bleem betreft, werd er uiteraard een tegenstelling geschapen tussen de confessionele en de niet-confessi- onele partijen. Minister Staf maakte zich ovèr dit probleem niet druk. Hij liet de Kamerleden maar debatteren en zei langs zijn neus weg daar heel veel van te hebben geleerd. En in tussen gaat hij zijn gang. De mili taire humanistische tehuizen zullen worden gesteund maar er komen geen humanistische geestelijke ver zorgers in het leger. Humanistische militairen kunnen na aan enige voorwaarden te hebben voldaan verlof krijgen om gedurende een paar dagen een bezoek te brengen aan een Humanistisch vormingscen trum. Natuurlijk was het een debat, waarin de taak van de Overheid op de voorgrond stond. Het anti-kerke lijk karakter werd met een zekere felheid geplaatst naast het ontnemen van de vrijheid aan een serieuze be weging. Opmerkelijk was dat Pater Stokman (k.v.p.) en dr. Bruins Slot (a.r.) elkaar wel vonden in hun af schuw van het Humanisme, een godsdienst zonder God, maar dat zij uit elkaar gingen bij de practische beoordeling van het beleid van de minister. De k.v.p. toonde zich in dit opzicht iets toleranter dan de a.r., hoewel het nog lang niet zeker is of Pater Stokman namens zijn gehele fractie sprak. Wie de r.k. bladen van deze week er op nagelezen heeft, kan licht tot een andere ver onderstelling komen. Belangrijker was het nieuwe plan van Minister Staf voor onze defen- sieopbouw. Zoals men weet, zijn we nu aan een vierjarenplan bezig, waarvoor jaarlijks 1500 min. wordt uitgetrokken. Aan het einde van 1954 hopen we dan drie sterke divisies te hebben met legercorps- eenheden. Maar wat moet er na 1954 gebeuren? Dit was een vraag die de kamerleden reeds bij de be groting voor 1952 hebben gesteld. En nu kwam het antwoord van Minister Staf. ,,Wij gaan proberen", zo zeide hij, „om in de jaren 1955, 1956 en 1957 nog twee divisies erbij te maken. Aan het einde van dit driejarenplan hebben we dan vijf divisies en dat is precies wat men in Nato-verband altijd van ons heeft gevraagd. Natuurlijk moest onze voortvarende Minister van Oorlog daar een belangrijke voorwaarde aan verbinden: de Amerikanen moeten het materiëel leveren. AMERIKAANSE STEUN Er zit dus een speculatief element in dit plan, maar Minister Staf kon mededelen ,dat de Amerikanen reeds toezeggingen voor steunver lening hebben gedaan. Het nieuwe plan zal in 1955 1495 min. vergen, in 1956 1408 min. en in 1957 1305 min. De uitrusting van een divisie zonder legercorpseenheden kost 435 min.. Als deze divisie valt onder de Amerikaanse steun verlening, dan krijgen we 350 min. cadeau, zodat Nederland nog maar 85 min. hoeft te betalen. De op richting van een divisie met de nodige legercorpseenheden kost 995 min., waarvan de Amerikanen 850 min betalen, zodat wij dan nog 185 min bekostigen. Van de Amerikaanse steun hangt het dus af of Minister Staf dit plan kan uitvoeren. Om de drie divisies die we eind 1954 moeten hebben in stand te houden (in totaal 85.000 man zal 530 min. per jaar uitgetrokken moeten worden. De Kamer de heren Fens (k.v. p.). Vermeer (arb.), Korthals (v.v. d.) en Roosjen (a.r.) vroeg zich af of Minister Staf niet te hoog mikt. Hebben we genoeg beroepsperso- neel voor dit plan? Wat gebeurt er als de Amerikaanse steun niet door gaat Zijn vijf divisies wel nodig De critiek was vrij fel. Maar Minis ter Staf bleef doodkalm. „De Nato heeft vijf divisies gevraagd", zo antwoordde hij. „En als de Ameri kanen geen materiële steun verlenen, dan komt er niets van dit plan te recht. Dat was zakelijk. En bij velen rees de gedachte, dat de Kamer te weinig rekening heeft gehouden met de onderhandelingspositie waarin Minister Staf binnenkort komt te verkeren. Over enige weken begin nen de onderhandelingen in Parijs tussen de Nato-landen. Dan zal worden vastgesteld wat er de laatste jaren is gebeurd en wat Europa nog moet doen. Het Amerikaanse Con gres dringt steeds meer aan op het verlagen van de uitgaven, en dat terwijl onze drie divisies nog niet volledig van materiëel zijn voorzien? Wat kan Minister Staf nu beter doen dan met een vijf divisie-plan komen De andere landen is hij dan voor en hij heeft in ieder geval een grote kans dat onze drie divisies perfect in orde komen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1