WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Politieke en Economische Integratie SCHENKT KLEUTERSCHOOL Met Sint Nicolaas soms al strenge vorst WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Zijn socialisten Regerinsstandpunt ontrouw geworden? Bijzonderheden die zich deze eeuw voordeden Bevolking Kreis Bentheim aan de gemeente St Filipsland 10 Jaargang No. 3 4 December 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen zo ongunstig als men hoort verkondigen. Minister De Bruyn toonde zich optimistisch over de gang van za- Aan de vooravond van de Mi nistersconferentie, die verleden week in Den Haag werd gehouden, heeft zich in de oude balzaal van de Staten van Holland, waar nu de Tweede Kamer vergadert, een de bat ontwikkeld, dat direct verband hield met de beraadslagingen van de Ministers in de De Lairesse-zaal, die ook al te vinden is op het unie ke Binnenhof. De Ministers van Buitenlandse Zaken van Klein Euro pa (Benelux, Frankrijk, Italië en Duitsland) spraken over brandende Europese problemen: de tot stand- koming van een Europees politiek gezag. Bij het debat over de begro ting van Buitenlandse Zaken zal er alle aanleiding zijn om hierop te rug te komen. Wij volstaan dan ook ditmaal met de opmerking dat het enige „winstpunt" van deze confe rentie is, dat Nederland zijn hals starrige houding tegen directe ver kiezingen voor de Europese volken kamer heeft laten varen en dat alle andere moeilijkheden nog steeds niet zijn opgelost. En zoals te doen gebruikelijk is, men stelt dan een studiecommissie in, die medio Maart haar rapport klaar moet hebben. Maar deze commissie heeft geen en kele richtlijn ontvangen, zodat de kans groot is, dat zij „in's 'blaue hinein" werkt. De Ministers van Buitenlandse Zaken hebben geen kans gezien de ze richtlijnen voor de commissie op te stellen. Daar is de situatie op dit moment te verwarrend voor. Nu mag het als bekend worden ver ondersteld, dat Nederland er be zwaar tegen heeft boven de Kolen- en Staalgemeenschap en de Europe se Defensie Gemeenschap een Euro pees Politiek Gezagsorgaan in te stellen, als dit laatste orgaan geen andere taak krijgt dan alleen maar te overkoepelen. Nederland vindt terecht, dat het scheppen van zulk een orgaan geen reële zaak is. Men maakt een gemeenschap, die een lege huls zal zijn, omdat zowel de K.S.G. als de E.D.G. over haar eigen organen beschikken. En de Nederlandse Regering, gesteund door het Parlement, stelde op de conferentie te Rome en op al de besprekingen die daarvoor hebben plaatsgevonden: Politieke integratie is best, maar zij moet absoluut wor den verbonden aan een economi sche eenwording. Dat is begrijpe lijk, want een gemeenschappelijke markt in Klein Europa, de vrijheid van het goederenverkeer, is voor ons land een groot levensbelang. Wij moeten het van export hebben. Eind April heeft de Tweede Ka mer een debat gevoerd over de sa menhang van de politieke- en eco nomische integratie. Een debat, dat daarop uitliep, dat alle fracties de communisten zonderen wij ge makshalve maar uit zich achter de Regering schaarden en verheugd waren, dat onze Ministers de poli tieke integratie niet van de econo mische wilden losmaken. Maar ter wijl de Ministers in Den Haag hun hoofden braken over de bijna on oplosbare problemen, terwijl ieder een zich afvroeg hoe men een tus senoplossing zou kunnen vinden tussen het Franse en het Neder landse standpunt op dit gebied, stond de heer Nederhorst in de Tweede Kamer op en hield een re devoering, die ongetwijfeld ver over de landsgrenzen bekendheid heeft gekregen. ZIJN ER ANDERE WEGEN? De heer Nederhorst (arb.) nu, bleef de samenhang tussen de po litieke en economische integratie voorop stellen. Maar, zo vroeg hij zich af, als nu blijkt, dat in de prac- tijk geen meerderheid is te vinden voor de vrijmaking van het goede renverkeer in Klein Europa, dan moet men bedenken, dat er ook nog andere middelen zijn om tot de eco nomische integratie te geraken. Want economische integratie is niet alleen vrijmaking van de goe derenstroom, maar ook coördinatie van het financiële, monetaire en fis cale terrein. En als het nu zo zal lopen, dat we de politieke integra tie moeten aanvaarden om de E. D. G. in andere landen vooral Frankrijk, dan kunnen we ook vol staan met de coördinatie van de drie genoemde gebieden. Begint men daarmee, dan zal de economi sche integratie vanzelf een feit wor den, omdat de gemeenschappelijke markt daarvan een logisch gevolg zal zijn. Men kan de heer Nederhorst er dus niet van beschuldigen de sa menhang van de politieke en econo mische integratie niet belangrijk meer te vinden. Wat hij doet is slechts een vooruitkijken voor het geval het Nederlandse standpunt niet aanvaard zal worden. Maar juist dat vooruitkijken is hem kwa lijk genomen. Niet door Minister Zijlstra, die niet inging op de po litieke aspecten van deze zaak. Met zijn grote kennis van zaken stelde deze vast, dat een gemeenschappe lijke markt eerder is te bereiken dan de coördinatie van het financiële fiscale en monetaire terrein. Dat een gemeenschappelijke markt niet vol doende is voor de economische in tegratie, leert de Benelux. De co ördinatie is dus noodzakelijk. Maar waarom zullen we met het moeilijk ste beginnen Verscheidene Kamerleden namen het standpunt Nederhorst echter hoog op. Aan de vooravond van de Ministersconferentie schiet de heer Nederhorst een bres in het Rege ringsstandpunt, aldus de heer Blais- se (k.v.p.). De heer Van Leeuwen (v.v.d.) ging al spreken over het „incident Nederhorst" en de heer Schouten (a.r.) betwijfelde de juist heid van de rede zeer sterk. Zij be tekent volgens hem in ieder geval een verzwakking van het Rege ringsstandpunt. De hele wereld weet dat Nederland allereerst een vrije markt wil. En op het moment dat niemand nog weet hoe de ont wikkeling precies zal gaan, komt de heer Nederhorst vertellen, dat de economische integratie ook anders is te bereiken. Neen, de heer Schou ten was daarover niet verrukt en hij vond de' redevoering dan ook tactisch onjuist. Maar de socialis tische afgevaardigden zijn nog lang niet overtuigd. Dat zal de komende weken wel blijken. Wij hebben slechts een mogelijk heid geopperd voor de toekomst, maar primair stellen wij ons onver kort achter het standpunt van de Regering, zeggen zij. BEGROTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN Dit debat van goed gehalte overheerste totaal bij de begro ting van Economische Zaken. Dat was niet zo erg, want veel nieuwe problemen zijn ook nu weer niet aan de orde gekomen. Het was voor Minister Zijlstra overigens weer eens een geijkte gelegenheid om een voortreffelijk betoog op te zetten over het thema: structuur en conjunctuur. Wat het verloop van de conjunc tuur betreft, durfde hij geen voor spellingen te doen. Momenteel heb ben we een aarzelende conjunctuur. Maar het gaat niet op om een eco nomische terugslag te verwachten, omdat het al zolang is goed gegaan. In deze moderne tijd beschikken wij over mogelijkheden om tegendruk te kunnen uitoefenen als de con junctuur terugloopt. En verder blij ven we afhankelijk van buitenland se factoren. Als b.v. de productivi teit in Amerika terugloopt, zullen we daar onmiddellijk de weerslag van ondervinden. Staatssecretaris Veldkamp deelde mede, dat de Middenstandsnota bijna gereed is. Binnenkort wordt zij gezonden na interdepartementaal overleg - naar de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de Minister raad. De situatie, waarin de Mid denstand verkeert, vond hij niet ken met de P.B.O. en dat optimis me putte hij uit de wetenschap dat binnenkort verscheidene product en bedrijfschappen tot stand zullen komen. De wettelijke voorbereidin gen daarover bevinden zich reeds in een vergevorderd stadium. Tussen de bedrijven door aan vaardde de Tweede Kamer nog een wetsontwerp om een Raad voor de Jeugdvorming op te richten, die de Minister zal adviseren over de vor ming van de jeugd buiten school verband. Op de begroting van Oorlog en Marine komen we nog nader terug. De Kamer werkt momenteel in een moordend tempo. Ook de Maanda gen worden ingeschakeld, zodat het aantal avondvergaderingen in één week thans op vier is gebracht. Het Kamerleven is een vermoeiend le ven en daarom valt het niet te ver wonderen, dat meer dan eens een blik op de kalender wordt geslagen om te kijken wanneer de verlossen de Kerstdagen eindelijk aanbreken. (Nadruk verboden). algemeen ningen en De Bilt 14 gr C en in Sittard zelfs ruim 18 graden C vroor Mijn schimmel, die zich over het algemeen weinig van het slechte (Van onze weerkundige medewerker) Het is voor Sint Nicolaas en zijn knechten niet altijd een heerlijk va- cantiereisje om in deze tijd van het jaar, wanneer er in Spanje nog heerlijk nazomerweer voorkomt, naar ons land te komen. Wij had den deze week een kort interview met de Sint en vroegen hem of hij tegen het Hollandse klimaat kon. Hij liet één der Pieten een stapel jaar boeken halen en noemde ons de meest markante weersomstandighe den, die hij op 5 en 6 December vanaf 1900 al had meegemaakt. Het zal misschien aardig zijn deze eens te noemen, want wij zien dan dat Sint zowel strenge vorst, sneeuw als ook storm, en onweer heeft ge trotseerd. In 1903 lag er sneeuw, maar veel sneeuw lag er in 1937, toen de „schimmel" eerst ijsnagels onder moest hebben vanwege het gladde wegdek en de gladde dakpannen. In 1906 kwamen er onweersbuien en guur weer voor. Zeer slecht was het weer op Sints verjaardag in 1913, toen er bij een krachtige kou de Noorwesten wind sneeuw en ha gelbuien vielen. Dit is de Sint dan ook niet in zijn dikke kleren en baard gaan zitten. Maar hij heeft na deze verjaardag veertien dagen met griep in bed gelegen. Dat was toen de beruchte „Spaanse griep". In 1919, 1922 en 1940 woei er een flinke storm. Op 5 December 1940 werden in De Bilt windsto ten van ruim 100 kilometer per uur waargenomen. Met angstige harten heeft men die avonden gezongen: „Zou de goede Sint wel komen, als hij 't weer zo lelijk vindt?" „Bij enkele hoge schoorstenen woei ik bijna van het dak en hier en daar heb ik meer door de schoorsteen laten vallen dan men had verdiend", aldus de Sint. „Maar er zijn ook wel Sinter- klaasdagen geweest, waarbij ik mij nog in Madrid waande, b.v. in 1929, 1931 en 1934. Toen steeg de tem peratuur overdag tot 12 a 13 gr C en daalde 's nachts niet lager dan tot 6 a 8 gr C. Zoals men mij later vertelde, was December 1934 in Nederland de warmste December maand van de laatste 128 jaren." „Maar Sint", was onze vraag, „hebt U ook al wel eens kennis ge maakt met onze Hollandse winters?" „Ik ril er nog van", zei de Sint, „wanneer ik denk aan de jaren 1921, 1925 en 1933. In de nacht van 5 op 6 December 1921 vroor het in De Bilt 16 graden. Ik dacht dat is heel wat en zoiets zal ik hopelijk niet meer mee maken, maar vier jaren later, in 1925, was het zelfs nog iets erger. Deze zeer koude, Siberische winternacht vergeet ik vast niet. Zo hier en daar keek ik die nacht eens even op een thermo meter en zo zag ik, dat het in Gro- weer en de kou aantrekt, kon het deze nacht ook haast niet harden. Vele keren hebben wij die nacht achter een warme schoorsteen staan klappertanden. Ook in 1933 vroor het o.a. in de Achterhoek 13 gr C. Neen, geef mij maar regen en wind, dan vind ik het weer niet zo lelijk als in die strenge kou". Tot zover Sint Nicolaas. Laat dus de wind maar door de bomen waaien, maar mocht het Sintnicolaasnacht eens flink vriezen, gooi dan een extra schepje kolen in de kachel, opdat de Sint en zijn schimmel zich boven op het dak even kunnen warmen. „Maar", heeft de Sint beloofd, „zo koud en slecht kan het niet zijn, komen doe ik zeker." HET WEER IN NOVEMBER De gemiddelde etmaal-tempera tuur bedroeg te De Bilt 7.2 tegen normaal 5.4 gr C. Er werden 3 vorstdagen gemeten tegen normaal 7. Het was een sombere maand met in De Bilt 24 uren zonneschijn tegen normaal 55 uren. Het was in De Bilt op een na de droogste Novem- bermaand van de laatste 100 jaren. Er viel nu 17 mm regen, maar slechts 14 mm in 1920. Ook elders in ons land bleef het een zeer droge maand. In Den Helder viel 46 mm, in Groningen 22 mm, in Vlissingen 16 mm en in Maastricht 12 mm. Op deze beide laatste stations was No vember de laatste 80 jaren niet zo droog geweest. Wij kunnen op een zeer zachte en droge herfst terugzien, met te wei nig zon, weinig vorstdagen en heel weinig dagen met onstuimig herfst weer. Nadruk verboden. De aanleiding van een vorstelijke schenking „Wij kinderen hebben op school „van Tante Luzi, van de grote nood „gehoord in de overstroomde ge bieden en wij hebben zoveel mede- „lijden met die armbe vaders, moe- „ders in kinderen. Wij zouden „graag iets liefs zeggen en ook iets „goeds doen. Daarom hebben wij „gistermiddag wat geld ingezameld. „Het is niet zo veel, maar misschien „kan iemand daarmee naar Holland „gaan en helpen." Deze uit het hart van kinderen ener kleuterschool te Nordhorn, hoofdplaats van het Graafschap Bentheim in Duitsland, gegrepen woorden, vervat in een simpel brief je begin Februari 1953 aan het Rode Kruis geschreven, vormde onder meer aanleiding tot een groot scheepse actie tot inzameling van gelden voor de getroffenen, in het watersnoodgebied in Nederland. De toendertijd te Nordhorn heer sende moeilijkheden in de grote textielbedrijven, waarbij het was ge komen tot verschillende stakingen en politieoptreden, werden opzij gezet door een werkelijk op waar dige wijze opgezette hulpactie voor de door de watersnood getroffenen in Nederland. De districtscourant, de „Grafschafter Nachrichten" van 3 Februari 1953 gaf in een bijzonder tot de bevolking sprekend artikel een beeld van de omvang van de ramp en de nood waarin de mensen in het overstroomde Nederlandse gebied Verkeerden. Bestuurscolleges, organisaties van handwerklieden en leiding gevende personen werden opgeroepen voor een eendrachtige samenwerking. Allerwege werd medegevoeld en dit was de aan leiding om reeds de volgende dag op de voorpagina een mededeling van de Kreisverwaltung te drukken, dat op Vrijdag 6 Februari 1952 om 6 uur des avonds, Verenigingen, genootschappen aller standen en kerken welk tot hulpverlening aan het door de stormcatastrophe ge troffen gebied, bereid waren, wer den uitgenodigd in het Raadhuis van de Stad Nordhorn, bijeen te komen om plannen de campagne te maken. De opkomst was buitengewoon, de grote ontvangstzaal te klein om de vele afgevaardigden te bergen. Op de bekende Duitse wijze, werd onder het motto „Hand in Hand fürs Nachbarland" (hand in hand voor het nabuurland), in enkele dagen onder leiding van de Oberkreisdirektor Dr. Mawick een appèl ontketend, hetwelk haar weer-ga niet kende. De inzamelingsactie Als symbolisch teken voor een wederopbouw in het overstroomde Nederlandse gebied werd besloten een huis- en straatcollecte te houden ten behoeve van een tehuis of ge bouw voor kinderen. Van 15 tot 22 Februari 1953 werd door meer dan 30 besturen van verenigingen en genootschappen in het gehele Graafschap Bentheim, bestaande uit 65 gemeenten met 96.000 inwoners, inzamelingen georganiseerd. Het resultaat van deze fraaie en zo buitengewone spontane giftenver zameling was ontzagwekkend. Niet minder dan 15.000 geldsbedragen werden ontvangen tot een totaal van ruim 64.000 D.M. Op keurige lijsten een tweetal ordners vol is alles geregistreerd, de arbeid hiervoor geschiedde ge heel vrijwillig. Ieder hielp, zover hulp kon worden gegeven, als goede buren, geheel volgens pagina grote oproepen in de Duitse cou ranten. Het was een prachtig gebaar van de organisatoren, deze door de ge hele bevolking van het Graafschap Bentheim bijeengebrachte gelden, beschikbaar te stellen voor de bouw van een school in een gemeente, welke door de watersnood zwaar geteisterd was. Door bemiddeling van de des betreffende autoriteiten, mocht de gemeente St. Filipsland zo gelukkig genoemd worden de gedachte van de schenkers te verwezenlijken. In verband hiermede heeft de Consul Generaal der Nederlanden te Kleef, met het gemeentebestuur van St. Filipsland, afgelopen week een bezoek gebracht aan de Ober- kreisdirector Dr. Mawick, de Land- rat Zahn en hun staf. Bezoek Consul Generaal en Burgemeester en Wethouders van St. Filipsland aan Nordhorn Op Vrijdag 27 November jl. werd het Nederlandse gezelschap in het imposante gebouw van de Kreis officieel ontvangen. Nordhorn is een typische Duitse Industriestad, welke door de oorlog, zwaar heeft geleden, doch waar de nieuwe huizen en grote gebouwen en kantoren op zeer verantwoorde en architectonisch schone wijze zijn herbouwd en maakt een welvarende indruk. In 1946 heeft de gemeente door het buiten haar oever treden van de rivier de Vechte ook een grote overstroming van een stadsdeel be leefd en het is ook wellicht daarom, dat de bewoners zo voortreffelijk hebben aangevoeld, en medegeleefd met dat wat hun Nederlandse buren in het overstroomde gebied door de Februaristorm in 1953 trof. In een gevoelige rede, waarbij Dr. Mawick de gemeente St. Filipsland een kleuterschool aldaar aanbood, werd een overzicht gegeven van de totstandkoming van deze schenking en terecht genoemd een waardevol hoofdstuk uit de geschiedenis van het Graafschap Bentheim. Hij hoopte, dat in de straks tot stand gekomen school gezonde kinderen zullen opgroeien en deze school hen de gedachtenis zal geven dat er in het Graafschap Bentheim hulpvaardige buren wonen, die voor alles vreedzame samenleving en samenwerking over de grenspalen wensen en voorstaan. De Burgemeester van St. Filips land heeft de dank van het gemeen tebestuur vertolkt voor deze waar lijk Koninklijk schenking en ver zocht allen die gelden bijeenbrach ten en van hoog tot laag daartoe medewerkten, recht hartelijk te dan ken voor de betoonde hulp aan men sen in de nood. Het had hem uit de opgesomde cijfers en gegevens diep getroffen de grote offervaardigheid van de bevolking, die zelf door veel en velerlei leed getroffen en nauwe lijks meer dan het dagelijks brood hadden, zo mild en spontaan hadden gegeven.en daardoor hadden mede gewerkt aan een mooie daad van saamhorigheid en Christelijke naas tenliefde. Wethouder van Nieuwen- huyzen gaf daarna een overzicht van de verwoestingen van de na tuurramp op 1 Februari jl, te St. Filipsland, terwijl de Consul Gene raal, de Heer A. J. Jurgens, de dank voor de ontvangst en de wijze waar op de hulp en schenking door de Kreis Bentheim werd georganiseerd, overgebracht. Een interessant bezoek aan de binnenstad werd vervolgens ge bracht, waarbij ook het raadhuis, dat enkele jaren geleden werd ge bouwd en ingericht was met recht zaal en bibliotheek voor de bevol king, in ogenschouw werd genomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1