J V Jan Overeenkam r VAL DA teRUQ in 6e moööeR SPORTHOEKJE 9e Jaargang No» 51 TWEEDE BLAD 13 November 1953 schijn en werkelijkheid DE^AOHTE VALDAMILD DE VOETBALCOMPETITIE (a) uitslagen van Zaterdag 31 October Kogelvangers 1DEB 1 31. Ook in deze vierde wedstrijd wist de Willemstadse ploeg de titel van ongeslagen te handhaven. Tweemaal gelijk en tweemaal gewonnen, het betekent voor de club uit vier wedstrijden 6 punten. Daarbij moet niet vergeten worden, dat het zelfs een ge lijk spel tegen Seolto wist af te dwingen, de ploeg die thans aan kop staat, mede ook omdat het meer wedstrijden speelde dan het ook nog ongeslagen NAC. Alles bij elkaar toch een goede prestatie van de Kogelvangers, waarbij men eigenlijk niet weet waar ze het vandaan halen. Zaterdag was het zelfs niet eens zo moeilijk tegen het slapjes spelende DEB een overwinning te boeken. Reeds voor rust nam het een 20 voorsprong, dank ook zij het feit dat in de eerste helft de Bredase club nogal pech had bij het schieten. In de tweede helft kwam er aan beide kanten nog een doelpunt bij met aldus een uitslag als hier boven gemeld. VrederustSeolto 14. In onze verwachting hadden we een klei ne hoop dat het best eens kon gebeuren dat Vrederust voor Seolto een struikelblok betekende in de overwinning-serie. We schreven er echter bij dat Vrederust dan volledig zou moeten uitkomen. Dit laatste was echter niet het gval en mede daardoor is zeker weer deze nederlaag te verkla ren evenals de vorige. De Graaf kan nog steeds niet meedoen en dit werkt schijn baar zo deprimerend, dat de rest er ook niet zo erg veel van terecht brengt. Voor de rust ging het in deze wedstrijd nog wel. Reeds in de eerste minuten neemt Hooge- steger de leiding. Net voor rust weet dan Seolto gelijk te maken. In de tweede helft is de fut er uit bij Vrederust. Op een voudige wijze weet Seolto te winnen met 1—4. WHS—Chrislandia 3—1. Met drie doelpunten in de eerste helft kon WHS de gelijke spelen van voorgaande jaren tegen de Heiningers overtroeven. Een voorsprong waaraan de scheidsrechter ze ker niet tegenwerkte. Het bericht dat de Chrislandianen de laatste wedstrijden vrij krachtdadig waren opgetreden was ook tot hem doorgedrongen en dat was vanaf het begin merkbaar. Zelfs twijfelachtige over tredingen stond hij niet toe. Het blijkt ook noodzakelijk ze wat in toom te houden. On derling viel er overigens niets voor, al mopperden de gasten wel nu en dan tegen de scheidsrechter. De drie doelpunten van WHS werden gemaakt door Cor v. d. Maas, de eerste uit een ❖rije trap, even buiten het strafchopgebied die door een eigen speler werd geraakt en in doel ging, de tweede uit een schuivertje die de links binnen aan de midvoor toespeelde en de derde uit een strafschop toen v. d. Maas door de keeper aan zijn been werd vast gehouden. Ondanks nog enige gevaarlijke schoten in de tweede helft, maakte de thuisclub er geen doelpunt bij, terwijl Chrislandia de eer wist te redden na even tevoren hard tegen de lat te hebben ge kogeld. NACSmerdiek 74. In een doelpuntenrijke wedstrijd heeft Smerdiek Zaterdag beide punten in Breda moeten laten. Smerdiek, dat in gloednieuwe shirts speelde deze middag, behoeft over het spel toch niet ontevreden te zijn. Na 8 minuten had de thuisclub reeds een 20 voorsprong door twee doelpunten van linksbinnen van Hulst, waarvan vooral het tweede van goed allooi was. Hij passeerde een paar tegenstanders en schoot daarna van buiten het strafschopgebied in de uiter ste hoek. De wedstrijd werd in hoog tempo gespeeld. De aanvallen van de NAC-linker- vleugel waren zeer gevaarlijk en het viel de Smerdiekse half Stoutjesdijk niet mee vat te krijgen op Van Hulst-Uytendaal. In deze periode kwamen er voor Smerdiek wel enkele kansen, die evenwel onbenut ble ven. Na een half uur kwam weer een ge vaarlijke aanval over links. Uytendaal gaf voor en via de schoen van de Graaf ver dween de effectvolle bal in het doel: 30. NAC vond het niet genoeg. De linksbuiten kreeg de bal te pakken, zwenkte naar bin nen en het was 40. Toen kwam Smerdiek aan bod. Hartog kreeg uit een wirwar het leer toegespeeld op 2 meter van het doel: 41. 5 minuten voor rust snelde de NAC- linksbuiten nog eens door de hele Smer diekse verdediging heen en keeper Verjaal was voor de vijfde maal geslagen. Toch kwam Smerdiek door een fout van de doel man nog tot een iets draaglijker ruststand. Hij had de bal reeds in zijn handen, liet ze weer glippen en Meeuwissen tikte de bal in het verlaten doel: 52 ruststand. Er werd direct gedraaid. Smerdiek kwam er beter in en het ging meer gelijk op. Potter verhuisde naar de backplaats, Robbe kwam in de voorhoede. Niemand kon echter in de 55ste minuut midvoor de Ridder meer stuiten, toen de Smerdiekse achterhoede voor vermeend buitenspel bleef staan: 62. Vanaf die tijd kreeg de thuisclub het zwaar te verduren. Keeper Raaijmakers moest herhaalde malen handelen optreden. Op rechts kreeg Kampman een bal vrij, die een mooie voorzet doorgaf naar Robbe, wiens schot pas in het net tot rust kwam: 63. Een kwartier voor het einde lukte het zelfde nog eens: 64. Door de invallende duisternis was het spel bijna niet meer te volgen, het leek de eindstand te worden. Midvoor de Ridder dacht er anders over. 9 minuten voor tijd voerde hij NAC naar een nog groter overwinning: 74. In de 2e klasse B won Smerdiek 2 van Seolto 2 met 42. Dinteloord 2 belde tijdig af, zodat WHS 2 vrij kreeg. (b) Uitslagen van 7 November Met ons sporthoekje moest vorige week ook de „verwachting" blijven overstaan en kwam deze vanzelfsprekend te vervallen. U had anders kunnen lezen, dat we de wed strijd Seolto en NAC als de belangrijkste in deze 6e ronde beschouwden en dat we NAC de overwinning hadden toegedacht, hoe moeilijk hen dit overigens ook zou val len. Die verwachting is uitgekomen. NAC heeft het tot een overwinning kunnen bren gen en dit betekent veel voor de club zelf, maar is ook tekenend voor de gehele afde ling. De Bredase ploeg moge in de toe komst nog eens een slippertje maken ze kan lang niet altijd met dezelfde spelers uitkomen het is onbetwist het elftal dat verdiend aan de kop te komen en te blij ven. Alle clubs die tegen dit elftal speelden zullen het ongetwijfeld met ons erkennen: technisch de meerdere. Seolto—NAC 3—4. Behalve een belangrijke, was het ook een interessante ontmoeting. Ondanks de Bre dase meerderheid vanaf het begin nam de thuisclub de leiding na circa 10 minuten. En daarin kon NAC slechts verandering brengen toen het tijd was voor rust, maar nog een strafschop aan hen werd toege kend: 11. De spanning zat er na het ver strijken van deze eerste helft alzo nog veel meer in dan bij de aanvang. In de tweede helft kreeg NAC de sterke wind mee, zodat vanzelfsprekend de bal zich vrijwel geregeld op de Seolto-helft bewoog. Het was al spoedig 12 en juist toen be ging de thuisclub de fout zich terug te trekken in de verdediging, wat nog nim mer tot een goede aanval heeft geleid. Het lag er dik op dat de thuisclub door deze tactiek meer grond zou verliezen dan win nen en het werd dan ook 13. Eerst toen begrepen de Zevenbergenaren dat het an ders moest. Een offensief werd geopend en spoedig kwam het resultaat toen de rechts binnen met een fraaie kopbal de achterstand tot 23 terugbracht. Er zat nog een kans in. De bekende NAC-aanvoerder Ben Bee- renschot stak er een stokje voor. Uit een vrije trap buiten het strafschopgebied schoot hij onhoudbaar in: 24. De moed was er toen ver uit en het was meer geluk dan wijsheid dat Seolto de achterstand uitein delijk nog kon inlopen tot 34. Een moei lijke maar verdiende overwinning voor de ongeslagen NAC-veteranen. SmerdiekVrederust 24. „Van Smerdiek menen we dat het in staat is thuis een overwinning te boeken op Vrederust", zo luidde onze niet ge publiceerde verwachting. Het is heel anders uitgelopen, zo anders, dat de thuisclub nog van geluk kan spreken, dat het met zo een kleine nederlaag het veld kon verlaten. Nu zat het Vrederust niet bepaald tegen, vooral onmiddellijk na de aftrap d.w.z. na circa 9 minuten spelen toen Hoogesteger de bal op het middenveld oppikte en na het passeren van een paar spelers op nog zeer verre afstand met wind mee een schot naar het doel joeg en tot ieders verrassing, niet in het minst van de Smerdiekse keeper, de bal ook in het net verdween. De druk werd op het Smerdiekse doel steeds ster ker. Na 20 minuten hield Vergouwe wel rekening met de wind en buiten bereik van de keeper schoot hij hard in. Even daarna zette dezelfde speler goed voor. De Graaf ook weer van de partij kon er niet bij, maar A. v. d. Hoek zag z'n kans schoon en tikte beheerst in: 03 en thee. In de tweede helft ging het bij Smerdiek wel wat beter, dank zij de wind, maar het veldspel bleef toch nog ver beneden peil. Er werd slecht geplaatst en de trapvaste Vrederust-verdediging kon steeds tijdig wegwerken. Na 9 minuten werd de eer ge red. Keeper de Bruin trapte uit voor de voeten van Meeuwissen. Met een prima boogbal over de uitgelopen keeper werd het 13. Door goed samenspel bleven de Vrederust-aanvallen evenwel veel gevaar lijker. In de 65ste minuut ontsnapte het Smerdiekse doel opnieuw ternauwernood aan doorboring. Twee minuten later was er heus geen redden meer aan. Vijfwinkel brak alleen door en met een keihard schot bracht hij de stand op 14. Dat Kampman tenslotte in duidelijke buitenspelpositie er voor het einde nog in slaagde 42 van te maken was slechts een formaliteit. DEBChrislandia 32. Daar is de andere Bredase ploeg er dan toch ook in geslaagd een volledige winst te boeken. En nog wel tegen Chrislandia. Niet dat dit qua techniek zo moeilijk is, maar het moet voor de kalme DEB-mensen toch niet zo eenvoudig zijn geweest tegen de felle Chrislandianen partij te geven. Het is hun gelukt, al begon het anders, nl. toen Heiningen de leiding nam. Vrijwel onmid dellijk daarop volgde de gelijkmaker en ook al niet lang daarna weer een doelpunt van Chrislandia: 12 ruststand. Een mooie omhaal van de Bredase mid voor en het was spoedig na hervatting ge lijk. Toen circa 10 minuten voor het einde de linksbinnen van DEB tegen de paal kopte, was het voor de toegeschoten rechts buiten niet moeilijk onbereikbaar te scoren: 32. De eerste overwinning voor DEB was een feit. KogelvangersWHS 14. Het was ditmaal na lange tijd aanvoerder Soeters zelf weer eens die z'n club naar de overwinning voerde. In de tweede helft tegen wind in stuwde hij met z'n collega-back Keur de middenlinie naar voren, wat tot gevolg had dat deze op haar beurt het middenveld beheerste. Het was de laatste meer zo, dat aanvoer der Soeters zich, wanneer hij moest aan vallen terugtrok en daarmee ook de mid denlinie meetrok. Hij heeft nu weer laten zien, dat die tactiek verkeerd is en de aanval de beste verdediging vormt, zeker bij zo'n harde tegenwind. WHS schijnt niet zo erg op wind in de rug te zijn, want al spoedig na de aftrap slaagde Kogelvangers er door zijn midvoor in een voorsprong te nemen, toen de WHS keeper niet stevig ingreep en de bal liet glippen. Overigens speelde men voorname lijk op de Willemstadse helft, dank zij het taaie volhouden ook van Mosselman, die een kwade tegenstander had in z'n lange Willemstadse collega. Verscheidene goede kansen, door de WHS-half den Engelsman en linksbuiten Scherpenisse geboden, ble ven zonder resultaat door het niet tijdig aanwezig zijn van midvoor en rechtervleu gel. Dit was het geval met bijna ruststand, toen de linksbinnen scherp doorgaf naar rechts, waar Moerland snel toeliep om de keeper onhoudbaar te passeren: 11. De tactiek van de tweede helft schetsen we hiervoor reeds, wat tot gevolg had, dat er dikwijls mooie kansen kwamen, inzonder heid van de naar de rechtsbuitenplaats ver huisde den Engelsman. Enkele schuivers gingen net naast de paal. Een doorloopbal benutte Heijboer en 20 minuten voor het einde was het dezelfde speler die met een ver schot over de uitgelopen keeper heen de stand op 13 bracht. Kogelvangers ver wisselden zonder te waarschuwen van kee per en dat bezorgde WHS het vierde doel punt, toen de scheidsrechter voor penalty floot, zodra de keeper pakte. Cor v. d. Maas bracht de stand op 14. Kogelvan gers was voor de eerste maal geslagen. De stand in deze klasse is na 6 wed strijden: g. gw. gel. vl. pnt. v. t. Seolto 6 4 1 1 9 18 11 NAC-vet 4 4 0 0 8 21 10 WHS 6 3 1 2 7 19 15 Kogelv. 5 2 2 1 6 9 7 DEB 6 1 3 2 5 12 16 Vrederust 6 1 1 43 11 19 Thol. Boys 0 0 0 0 0 0 0 In de 2c klasse B speelde Vrederust 2 tegen Smerdiek 2 en won met niet minder dan 84. De verwachting. Op 14 November krijgt men bij gunstig weer de volgende ontmoetingen. NACTholense Boys. De Tholenaars worden meteen maar op de zwaarste proef gesteld. Afijn, ze kunnen op een goed veld en tegen een uitstekend elftal deze compe titie openen. En de nederlaag, die ze onge twijfeld tegemoet gaan, betekent zeker geen schande, wanner men even de stand tot op heden bekijkt. WHS verwacht Smerdiek en ook weer de stand bekijkend zou men zo kunnen schrijven: een overwinning voor de thuis club, maar dan vergeet men dat het altijd een ontmoeting is: WHS/Smerdiek of an dersom en dan is een voorspelling moeilijk, temeer omdat WHS zeker niet ver boven de Smerdiekenaars uitsteekt. Op papier heeft de thuisclub de meeste kans. En dat heeft Vrederust ook, die in staat moet zijn met haar voorhoede de Kogelvangers-de fensie te overvleugelen. Maar daartoe moet het zich dan ook uitermate inspannen. Het schijnt vreemd, maar toch niet uit gesloten, dat het Chrislandia wel eens zou kunnen zijn, die Seolto opnieuw een neder laag toebrengt, ook al is weer op pa pier de Zevenbergse ploeg ongetwijfeld de sterkste. In de 2e klasse B krijgt Smerdiek 2 geen gemakkelijke taak tegen Dinteloord 2. We vrezen voor de thuisclub het ergste, al is dat nog maar een nederlaag. En dat toch ook wel voor VVN 3 dat WHS 2 verwacht. Kogelvan gers 2 zal niet in staat zijn boven VVN 2 uit te kraaien en voor Seolto 2 zal dat evenmin eenvoudig zijn, nu Vrederust 2 op bezoek komt. Mogelijk dat men reeds om 3 uur begint. Ja, dat laatste zei de kolenboer ook tegen me, toen ik hem knip ogend toevoegde: In elk geval heb ben we deze maand te pakken en dat betekent een maandje uitgespaard met de kolen. ,,Het is maar schijn", repliceerde de zwarte optimist, het is nog geen Mei. De werkelijkheid ziet er misschien wel anders uit." Ik mag lijden dat die optimist zich vergist, al gun ik hem graag de kooltjesverkoop. Tenslotte kan hij nog optimist zijn, want het is inder daad nog geen Mei, maar een maandje langer dan vorig jaar heb ben we toch zonder kachel te pak ken. Schijn en werkelijkheidhet komt in onze maatschappij nog al eens voor. Je kan een stevige hand krijgen en hartelijke begroeting van iemand die er geen snars van meent. Gelukkig wanneer je het dan alvast weet. Schijn en werkelijkheid, dacht U dat dit ook nooit voorkomt tussen officiële instanties, personen, bijeen komsten en wat dies meer zij Ja, zelfs in de krant is er verschil tussen schijn en werkelijkheid. Dat kan ik U wel duidelijk maken met een voorbeeld. Ik zal daartoe aan de zetter vragen of hij de „schijn" cur- sief zet en de „werkelijkheid" ge woon. Als U het zonder meer had ge lezen, had U gedacht dat de schijn werkelijkheid was en de werkelijk heid schijn. Afijn, ik krijg dan het volgende resultaat, wanneer ik de schijn en werkelijkheid van een ver slaggever en zijn verslag onder Uw aandachtige aandacht breng. „Natuurlijk weer een half uur te laat. Blauw van de smerige pijprook, anderhalve man en een paardekop." „„De afdeling Krabbenkreek van de eilandvereniging ter bevordering der belangen van Gepensioneerde Lantaarnopstekers hield haar ver gadering in de grote zaal van restau rant Vergezichtalhier „O wacht, daar heb je Koos van Dirk ook. Handjes geven, sigaartjes opsteken, biertje bestellen. Welja, waarom ook niet, we hebben de tijd. Vrouwlief zal wel wachten onder leiding van de heer KKousemakerDe vergadering was even tellen, vier, vijf, zeven stuks. Nou ja vrij goed bezochtDe voorzitter opende de bijeenkomst met een kort woord van welkom en gaf een beknopt overzicht van het werk der afdeling in het afgelopen jaar „Kerel, kerel, wanneer zul jij es leren behoorlijk te praten en dan een beetje beknopt en zakelijk te zijn. 't End is er van weg. Ja, toe maar, zwam maar door. Je snapt niet wat straks die secretaris in z'n jaarver slag nog te zeggen kan hebben, na dat de voorzitter hem het gras waarempel, daar zegt ie 't al: de secretaris al 't gras voor de voeten wegmaaien nou, d'r is nog maar 'n bedroefd klein plukkie voor 'em overgebleven „„en gaf vervolgens het woord aan de secretaris de heer K. Kinkert voor het uitbrengen van het jaar verslag. De penningmeester S. van Stuijverknijper bracht verslag uit omtrent de toestand der geldmidde len laat ik er om denken dat ik die namen in m'n verslag zet, anders kijken die lui me nooit meer an. Stuijveknijper komt er weer niet uit, weet verschil niet tussen- debet en credit, geeft ook niet waaruit bleek dat er momenteel een bedrag van 4.44 als batig saldo in kas is. De voorzitter bracht beide functionnarissen hartelijk dank voor het vele werk door hen verricht."" „weer een kans voor Ome Klaas om een kwartier vol te praten. Me neer de sikkeretaris ja en onze minister van financiën de heer v. d. Kieft. Hoopt natuurlijk dat het in de krant komt met (hilariteit) maar je zult niet vet soppen, vader!" „„en stelde vervolgens de be stuursverkiezing aan de orde. Zowel voorzitter als secretaris waren aan de beurt van aftredenBeiden wer den bij acclamatie herkozen."" Ziezodie zitten weer voor een jaar. Klaas zou zich geen raad weten als hij geen voorzitter meer was. Bij acclamatie, d'r doet er niet één z'n mond open. Wacht ja, die schijn heilige Bram Borst: „Voorzitter, je most et mae weer doeie en de sikke- taris ök, docht ik zo." Wéér een speech van Ome Klaas..." „„De voorzitter dankte mede na mens de secretaris voor dit bewijs van vertrouwen."" „Nou, die blijft verder nog wel een half uurtje aan 't woord. Even maar een kopje koffie bestellen. Goeie genade, waar gaat het nu over. Dat wordt kouwe koffie. Als we samenwerken kunnen we veel ve reiken." „„/n een levendige discussie be spraken de leden vervolgens de taak der afdeling in het komende jaar. De voorzitter betoogde tenslotte de noodzaak van eendrachtige samen werkingaangezien alleen op deze wijze iets bereikt kan worden. Bij de bespreking van de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering..."" „Wat dat voor een ding is weet ik ook niet, een beschrijvingsbrief." waarmede de vergadering accoord gingwerden als afgevaar digden aangewezen de voorzitter en de secretaris „die twee gaan dus samen weer een dagje naar Utrecht, daarna vol gen dan de declaraties wel. Nou de rondvraag. Allemensen, nou komen ze los De waterleiding wat heeft dat nou met lantaarnopstekers te maken zedelijke verwildering goed zo losbandige jeugd de hond van boer Proppen die de men sen in de benen bijt politie te laks burgemeester te veel weg te weinig in de krant over het werk van de vereniging v. d. Kieft salu heren, de rest schrijf ik thuis wel, misschien is m'n vrouw nog wakker en na een geanimeerde rond vraag werd de vergadering met een woord van dank door de voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten."" Jan. P.S. In schijn schreef ik boven staande, in werkelijkheid heb ik het voor een deel ergens gelezen. Geef me dan toch de verslaggevers van de Eendrachtbode maar. TEGEN HOEST PASTILLES BOEKENNIEUWS Zo ongemerkt, dank zij het gunstige na jaarsweer zijn we in de wintertijd gekomen. De tijd met de lange avonden, de cadeau- tijd, de tijd voor mooie boeken. En dat is ook de tijd voor een nieuwe catalogus van Meinema, de bekende Delft- se uitgeefster. Behalve de boekjes die nooit te ouderwets zijn en die het altijd weer doen, kondigt de uitgeefster weer verschillende nieuwe boekjes aan. Doen we daaruit dan een greep: EN DE SCHOENTJES WAREN WEG Een boekje voor meisjes van 68 jaar van Lies Veenhoven, 32 blz. 6 illustraties. Een leuk, gezellig boekje voor meisjes, die genieten zullen van Klaartjes avontuur met haar nieuwe schoentjes, die op onverklaar bare wijze verdwijnen en gelukkig weer terecht komen. Ze waren weggeno men door een arme stoelenmatter, die ze voor zijn dochtertje zo goed kon gebruiken. Aardig wordt verteld, hoe de verdwenen schoentjes bij Klaartje terugkomen en... hoe de stoelenmatter en zijn dochtertje worden geholpen. EEN SIGAAR VOOR OUWE GEURT Voor jongens van 811 jaar, door Piet Terouw, 56 blz., 17 ill. Wim wordt door z'n vriendje meegenomen om bramen te zoeken op 't land van een oude, knorrige boer. Hij wordt „gesnapt" en weet een afrossing af te kopen door de boer een sigaar te beloven. Op welke manier Ouwe Geurt de sigaar krijgt leest men dan verder in een zeer aantrekkelijk jongensverhaal. HET GEHEIM VAN DE OUDE WATERMOLEN Voor jongens van 912: Het valt niet mee als één van de schoolkameraden ge daan weet te krijgen dat de lui je niet meer mee laten spelen. Al weet je, dat het gelijk aan jou kant is en al houd je tenminste één vriend over. En als dan de school makker, die je lelijk behandelt door de boswachter gesnapt wordt op een verbo den plaats, kost het je heel wat zelfover winning om voor je vijand een goed woordje te doen. Van dit en nog veel meer wordt even romantisch als spannend verteld door G. van Heerde in bovengenoemd boekje met 80 blz. en 27 ill. DE HUT VAN OOM TOM Voor jongens en meisjes van 10 jaar en ouder. Dat is een oude bekende, ge schreven door H. Beecher-Stowe, opnieuw verteld door Frieda van Felden, met 128 blz. en 28 ill. Een boeiende en ontroerende beschrijving van de ellende die het vroeger slavenleven in de Verenigde Staten van Amerika met zich bracht. Een boek dat iedereen gelezen moet hebben. Het is een kleine greep uit een veelheid voor jong en oud, die in Meinema's nieu we catalogus zijn te vinden en bij deze uitgever (te Delft) of via de boekhandel besteld kunnen worden. DE STALTIJD VOOR HET VEE Nu het tijdstip is aangekbroken waarop het vee in de stal wordt geplaatst, willen wij op een mogelijkheid wijzen om onze dieren én de stal zindelijker te houden. Verschillende veehouders maken reeds gebruik van de zogenaamde staartbinder in de vorm van een touw, dat aan een loop- lijn is bevestigd. Dit blijkt een goede ma nier, maar er zijn enkele opvallende na delen aan te wijzen. Een touw, op zichzelf al moeilijk te be vestigen, knelt spoedig en door het schu ren en trekken van de dieren is het zeer wel mogelijk, dat wondjes ontstaan. Ook een combinatie van touw en leer is niet ideaal. Toch wil men in ieder geval voorkomen, dat het vuil door de zwiepende staart overal heen wordt geslagen, tot op de uiers toe. Het is ons verschillende malen geble ken, dat de rubber staartbinder in dit ge val een eenvoudige oplossing is. De grote elasticiteit van rubber geeft al direct een voorsprong op touw, dat rek baarheid volkomen mist. Deze staartbinder heeft een speciaal geconstrueerde lus, die wanneer op de juiste wijze bevestigd afknellen van de staart zal voorkomen. Bij het liggen zal de koe geen last heb ben van de staartbinder, omdat deze steeds voldoende meegeeft. Er zijn altijd nog veehouders, die het opbinden van de staart overbodig vinden. Maar laat men zich de moeite eens ge troosten tegelijk met het opstallen de staar ten op te binden; men zal dan zien dat men daar veel profijt van heeft. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden 31 „Ik heb een grootvader en een grootmoeder in Streef kerk. Van moeder's zijde. Van vader's zijde is alles dood. Vader was trouwens enig zoon. Ik heb ook nog een oom en een tante, een broer en een zuster van moeder. Maar ze zijn gebrouilleerd. Ze wilden al se dert moeder's huwelijk niets meer van haar weten. Ik... heb bericht gestuurd van moeder's overlijden en ik had de stille hoop, dat men nu wel zou komen. Dat na de dood alles wegvalt, wat verdeeld en gescheiden houdt. Maar ze hebben daar niet eens de moeite genomen om te schrijven. Niets hebben ze van zich laten horen." „Dat is niet erg menselijk, wel?" vond het meisje. Hij dacht na en trommelde met zijn vingers op het tafelblad. „Noor, je hebt nu wel gezegd, dat je met me wilt trouwen, omdat jij van me houdt en dat verder alles van minder belang is. Maar ik moet je nog meer vertellen. Je moet het weten. Over moeder's huwelijk.' Ikzelf weet het ook nog maar enkele maanden." „Vertel het dan maar, Nol, maar het zal voor mij toch geen verschil maken." En de jongen vertelde van de veel oudere zeeman, de neef van zijn moeder, die in Streefkerk over huis kwam. Van de liefde, die tussen de veel jongere vrouw en de zeeman groeide, van de scène, die er ontstond, nadat hij de hand van Elsje van Veen had gevraagd, van haar vlucht naar Rotterdam, daarna naar Amster dam en van het huwelijk in Engeland. Van de plotse linge dood van zijn vader en van het feit, dat zijn moe der nooit pensioen kreeg, omdat het Engelse huwelijk ook niet door de maatschappij, waarvoor zijn vader had gevaren, was erkend. Van de zelfopoffering van zijn moeder, die uit werken ging, om haar zoon een behoorlijke opvoeding te kunnen geven. „Eens, op school, zeiden de jongens, dat ik geen va der had. Omdat ik net zo heette als mijn moeder. Ik zei dit thuis en moeder antwoordde, dat vader die een neef was van moeder ook van Veen heette. Ik heb die jongens toen afgetuigd. Maar nu weet ik, dat ik mijn moeder's naam draag. Ik heb het getuigschrift van de school gezien. Ik weet het nu ook van de andere officiële papieren, die ik in huis gevonden heb. Neder land erkent geen huwelijk, dat door twee Nederlandse onderdanen in Engeland is gesloten. Wel, wanneer minstens een der partijen de Engelse nationaliteit be zit. Doch dat maakt voor mij natuurlijk geen verschil. Ik heb het bewijs, dat vader en moeder in Engeland voor een geestelijke gehuwd zijn. Volgens de Engelse opvattingen is dit huwelijk rechtsgeldig. Maar in Ne derland is men in dit opzicht waarschijnlijk nog te con servatief. Nu weet je, Nora, als het tot een huwelijk zou komen tussen ons, dat afgeroepen zal worden: Arnoldus van Veen, zoon van Elsje van Veen, over leden, en Eleonora Mansink, dochter van die en van die. En iedereen, die het lezen zal in de burgerlijke stand van de krant en horen zal tijdens de huwelijks plechtigheid, zal ontdekken, dat ik, volgens Nederland se begrippen, een onechte zoon ben. Ik wil je dit nu vertellen. Dan weet je het en kun je er eventueel je conclusies uit trekken." Hij keek haar aan en zweeg. Het meisje dacht na en lachte eindelijk. Ze stond even op, keek hem op nieuw aan en ging toen achter zijn stoel staan. Toen legde ze haar armen om zijn hals en trok zijn hoofd naar zich toe. „Nol van Veen, ik heb vanmorgen ge zegd: je moeder heeft een grote taak verricht. Toen je vader voortijdig stierf, stond zij alleen in het leven en had zij de zware taak om je alleen op te voeden tot een behoorlijke burger. Daarin is zij geslaagd. Je bent een nette vent. Dat je in ons land alleen maar de naam van je moeder draagt, maakt voor mij geen verschil en doet voor ons verder niets terzake. Ik houd van jou en van jou alleen. En wat de mensen zullen zeggen en denken, laat me ijskoud. Versta je? Ik vind het fijn en ridderlijk, dat je dit alles vandaag vertelt. En ik vind het nog mooier, dat je je moeder in bescherming neemt en dat je haar blijft hoogachten, ook nu ze in het graf ligt. Ze had een lief gelaat, Nol, en ik weet nu meer dan vanmorgen, dat ze een schat van een vrouw is geweest. Het spijt me, dat ik haar niet bij haar leven heb gekend. Maar dit is nu allemaal voorbij. Voor mij zul je zijn de man, die ik wil liefhebben. Die me zal helpen in het leven. De moeilijkheden, die jij ziet, zullen wegvallen, als we eenmaal getrouwd zijn. Het portret van je vader en dat van je moeder zullen in ons huis een ereplaats krijgen. Wij mogen nooit vergeten, wat je moeder voor je heeft gedaan. En evenmin, dat je vader je moeder waarschijnlijk even lief gehad heeft, als wij van elkander houden." Nol draaide zich om en greep het meisje, dat hij met een ruk op zijn schoot trok. „Noor, schat van me, ik dank je voor dit alles. Nu zie ik ook geen beletsels meer. We zullen later gelukkig zijn met elkaar Einde van het eerste deel» TWEEDE DEEL HOOFDSTUK 1 Huwelijk In Papendrecht waren de meningen verdeeld over het huwelijk van Nora Mansink en Nol van Veen. Dit was ook het geval aan de overkant van het veer, voor wat betreft Geurt Koldenbrink en de dochter van boer van Gent. Er zijn nu eenmaal altijd mensen in de wereld, die het geluk van anderen misgunnen. (Wordt vervolgd) Eendrachtbode tttt ttM •f ff ff

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 5