WEEKBLQD VOOR HET EILQND THOLEN EN ST. FILIPSLQND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT COMMENTAAR Het Parlementair Overzicht WEK DE GAL IN UW LEVER OP AMSTERDAM TOCH ONZE HOOFDSTAD Parlementsleden krijgen hogere vergoedingen THOLEN Maak U los uit de greep van Rheumatische Pijnen. OUD-VOSSEMEER Niet langer met tegenzin ST. ANNALAND 9e Jaargang Nr. 51 13 November 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen MIDDENSTAND EN LOTERIJWET Enige weken geleden zijn er moeilijkhe den gerezen tussen de middenstand van het dorp Oud-Beijerland en de justitie. De mid denstand in dit nijvere dorp had een win kelweek georganiseerd met diverse attrac ties. O.a. was er een soort verloting, waar voor Burgemeester en Wethouders van deze gemeente toestemming had verleend.) De zaak was dus formeel en volgens de wet telijke bepalingen in orde. Maar de justitie dacht er anders over en nadat de midden stand gewaarschuwd was, omdat hier sprake zou zijn van overtreding van de loterijwet, ging men over tot het verba liseren van die winkeliers, die trots de waarschuwing doorgingen met hun attrac ties. Aangezien het corps der plaatselijke politie niet groot is, kreeg de groepscom mandant van dit dorpje assistentie van de politie uit omliggende plaatsen en voor zo ver ons bekend is, werd tegen een vrij groot aantal winkeliers proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van de lo terijwet. De rechter zal dus hier het laat ste woord spreken en hoe dit zal luiden, weten we ongeveer wel aan de hand van gebeurtenissen in deze geest, die al eerder in andere delen des lands hebben plaats ge had. De Beijerlandse middenstand zal ver oordeeld worden: Boete. De bestaande loterijwet is geheel ver ouderd. Practisch is het momteneel zo, dat vrijwel geen enkele verloting gehouden mag worden voor commerciële doeleinden. Charitatieve verenigingen krijgen vrijwel altijd de vereiste vergunning van de mi nister van Justitie. Kleine plaatselijke ver enigingen krijgen doorgaans eveneens van B. en W. de vergunning tot het houden van een loterij ten bate van de kas, mits het bedrag der loterij niet boven een bepaald maximum uitgaat. Dit maximum is onlangs weliswaar verhoogd, maar dit zegt niet zo veel. Gaat men boven dit bedrag uit, dan is de vergunning nodig van de minister van Justitie Onlangs is in hoogste instantie Hooge Raad der Nederlanden uitgemaakt, dat de abonné's van een dagblad géén beslo ten gezelschap vormen. Door deze uitspraak is iedere vorm van prijsvraag in een dag- of nieuwsblad verboden. Maar dit houdt tevens in, dat een klantenkring van een bepaalde winkelier evenmin een besloten kring vormt en dat zodoende iedere vorm van loterij of prijsvraag, georganiseerd door een winkelier of combinatie van winke liers (middenstandsvereniging) ook niet meer is toegestaan. Het is wel duidelijk dat het de middenstand thans onmogelijk is nog een of andere vorm van attractie voor het publiek uit te denken, zonder in conflict te komen met de loterijwet. Ieder initiatief wordt op deze wijze gedood. En dat in een tijd, waarin de middenstand zo ongeveer de hardste klappen krijgt We schreven al: de loterijwet is ver ouderd en deze dient nodig te worden her zien. Er zijn plannen daartoe, doch erg voortvarend is de regering niet met haar plannen in dit opzicht. Het is tenminste nog niet bekend, op welke wijze men deze wet wil wijzigen, nog minder, wanneer die wijzigingen ingediend zullen worden en wanneer de beide Kamers der Staten Ge neraal hierover te beslissen krijgen. Het zou ons daarom ook helemaal niet verwon deren, als er in het huidige parlementaire jaar niets van terecht komt. Misschien ho ren we er wel wat van in de volgende Troonrede... Welke weg staat de middenstand nu nog open om een attractieve winkelweek te or ganiseren Het beste lijkt ons, dat de middenstandsverenigingen zich hierover in verbinding stellen met de plaatselijke po- litiecommandant. Hij zal, aan de hand van de wet en mede aan de hand van recente uitspraken door verschillende rechterlijke instanties, kunnen beoordelen, wat nog wel mag en wat niet. Het komt ons evenwel voor, dat er niet veel meer is. In bepaalde plaatsen houdt men van tijd tot tijd z.g. gratis koopdagen. Zonder in conflict te ko men met de justitie. Maar er zijn ook plaatsen, waar de politie dergelijke acties verboden heeft, op straffe van proces-ver- baal. Er zijn ook plaatsen, waar men z.g. Braderies houdt en waar men voor iedere bestede gulden een genummerde bon uit reikt. In feite is deze bon een lot, want op de koopavonden wordt via de micro foon bekend gemaakt, op welke nummers er prijzen gevallen zijn, welke prijzen door de deelnemende neringdoenden beschikbaar zijn gesteld. Maar in andere plaatsen zijn dergelijke „loterijen" verboden geworden. Het verbod in Oud-Beijerland b.v. is een pendant hiervan. In feite kwam het op het zelfde neer. Het gaat niet de goede kant uit in ons land. Men kan het de middenstand ook te moeilijk maken. De justitie blijkt zich klaarblijkelijk) op het standpunt te stellen, dat iedere vorm van attractie, loterij, gratis koopdag e. d. verboden moet worden, want een winkelier moet op normale wijze zijn omzet kunnen handhaven; kan hij dit niet, dan moet hij maar verdwijnen. Als de justitie zich geroepen gevoelt om de wet te handhaven, dan eerbiedigen wij dit. Al blijft het dan nog een open vraag of het juist is, als de ene politie-autoriteit de wet zus uitlegt en de ander zo. Maar men moet het de middenstand niet te moei lijk gaan maken. Op deze wijze doodt men ieder initiatief. Wat zeggen vele winkeliers al in deze dagen „De aardigheid raakt er af. Je kunt je klanten niet eens meer een pleziertje doen..." De grote middenstandsverenigingen heb ben deze loterij-aangelegenheden thans in studie. Daarover horen wij te zijner tijd nog wel het een en ander. Het feit evenwel dat juist tegen de feestdagen de activiteit der politie verscherpt is en dat juist in deze tijd vrijwel iedere attractie wordt verbo den, stemt somber en ontevreden. Heeft Nederland een hoofdstad of niet Dat was een der vragen, waarmee de Tweede Kamer zich bezig hield tijdens de behandeling van de begroting van Binnen landse Zaken. Moet een wet dit regelen Minister Beel meende van niet. Amster dam wordt alleen maar in de Grondwet genoemd als-stad-der inhuldiging. De Rege ring en het Parlement zijn er niet gevestigd. En daarom heeft het begrip hoofdstad althans juridisch geen wezenlijke be tekenis. De bedoeling van de Minister van Binnenlandse Zaken was niet slecht. Maar de Kamer viel over de woorden „geen wezenlijke betekenis". „U moet die passage in de Memorie van Antwoord corrigeren", zo zeide de heer Beernink c.h.„maar als U dat niet doet, dan blijft Amsterdam voor ons toch de hoofdstad Het debat kwam al aardig in de sfeer van het sentiment Amsterdam is hoofdstad krachtens haar heerlijk wezen en rijke geschiedenis, aldus de heer Scheps (arb.). Maar de v.v.d.-er Van Leeuwen werd emotioneler dan alle andere Kamerleden. Het moet niet zo zijn, dat de Nederlanders zeggen: wij hebben eigenlijk geen hoofdstad, maar Amsterdam wordt-als zodanig beschouwd, maar dat mist elke wezenlijke betekenis. Neen, we moeten kunnen zeggen: Amsterdam is onze hoofd stad, kom er naar toe en geniet van haar universiteit. De nuchterheid van de heer Verkerk (a.r.) deed bij deze uitroep ver geleken, kil aan. Niet teveel over dit pro bleem nadenken, zo luidde zijn stelling. Anders komt men tot de conclusie, dat we een hoofdstad hebben zonder raadhuis, een hofstad zonder paleis, en daarnaast een Rotterdam dat rustig opstoomt... Minister Beel heeft alle misverstand maar weggenomen. Dat moest hij wel, want de heer Beernink (c.h.), had gezegd, dat men op de lagere school een onvoldoende voor aardrijkskunde krijgt als men niet weet welke stad de hoofdstad van ons land is De bewindsman zong Vondel na: „Bemint dan Amsterdam, de glorie van Uw steden, de pijler van de Staat". En daarmee heeft hij alles weer goedgemaakt. De vraag of de positie van de hoofdstad wettelijk geregeld moet worden de heer Weiter heeft daar op aangedrongen zal overigens worden voorgelegd aan de commissie die de wijzi ging van de Grondwet bestudeert. Men mag blij zijn, dat er nog een pro bleem Amsterdam was tijdens de behande ling van dit eerste begrotingshoofdstuk. Want verder kwamen al de bekende vraag stukken weer aan de orde, zonder dat er iets nieuws werd gezegd. Het belangrijkste uit het antwoord van Minister Beel was wel, dat hij geen enkele toezegging kon doen over verdergaande denivellering van de ambtenarensalarissen in 1954. En wat de positie van de oud-gepensionneerden betreft, deelde hij mede, dat de adviescommissie Van Poelje zal worden gevraagd met spoed een rapport uit te brengen. De Regering is er van doordrongen, dat een spoedige be slissing noodzakelijk is. Het andere probleem dat met „spoed" wordt afgewerkt, is de Friese kwestie. Alle adviezen zijn nu binnen. Het vraagstuk komt binnenkort in de Ministerraad en daarna zullen de Friezen wel tevreden zijn. Het politievraagstuk is nog steeds niet ge regeld. De verbetering van de salarissen der burgemeesters is niet voldoende, de financiële verhouding tussen Rijk en Ge meente geeft geen reden tot juichen, de ge meenteclassificatie moet worden opgeheven: het zijn de jaarlijks weerkerende problemen, die na lang wachten wel eens tot het ver leden zullen behoren Maar tijdens deze behandeling is men er geen steek mee op geschoten. VERHOGING SCHADELOOSSTELLING Tussen de behandeling van de begrotings hoofdstukken door kwam het voorstel van de Regering aan de orde de schadeloos stelling van de Kamerleden te verhogen. De Tweede Kamerleden krijgen als ook de Eerste Kamer accoord gaat met ingang van 1 Januari 1953 10.000.als zij niet verder dan 10 km van het binnen hof wonen. Tussen 10 en 75 km ontvangen zij jaarlijks 10.600.-— en wonen zij nog verder weg, dan wordt de schadeloos stelling 11.200.Tot nu toe zijn deze bedragen resp. 7200.—, 7800.en 8400.Ook de vergoedingen voor de de Eerste Kamerleden zullen omhoog gaan. Voor het bezoeken van een vergadering of een commissie krijgen zij resp. 50. 40.of 30.per dag. Dit is afhanke lijk van het aantal kilometers, dat zij van het Binnenhof af wonen. Daarnaast kunnen zij die heel ver wonen, nog een vergoeding van 30.krijgen als zij op de dag voor dat de vergadering begint, van huis moeten om op tijd aanwezig te zijn. De Tweede Kamer heeft niet gesproken over de schade loosstelling van de Eerste Kamer. Het is een goed gebruik, dat men dit niet doet. Maar ook over haar eigen schadeloosstel ling is niet veel gezegd. De communist Gortzak deed een poging om deze verhoging als onrechtvaardig voor te stellen, daar „de arbeiders" maar 5 krijgen. Minister Beel antwoordde zeer terecht, dat het Kamer lidmaatschap een zeer drukke functie is. De problemen zijn zo ingewikkeld, dat de Kamerleden moeten kunnen beschikken over binnenlandse en buitenlandse literatuur. Bovendien hebben zij vaak een administra tieve kracht nodig, terwijl men tevens niet moet vergeten, dat de kosten van levens onderhoud en verblijfskosten behoorlijk zijn gestegen. Het is altijd gemakkelijk een dergelijke verhoging te becritiseren. Maar men moet niet vergeten, dat niets zo onzeker is als Kamerlid te zijn. Men kan van partij ver anderen, men kan na vier jaar niet her kozen worden; kortom ook een Kamerlid moet verantwoord zijn ten opzichte van zijn gezin. Dat men nevenfuncties heeft, is niet te verwonderen, want van het bedrag der schadeloosstelling moet men alle onkosten' zelf betalen. En voor een afgevaardigde uit Limburg zijn deze hoog. Het is de kunst om de bedragen zo te bepalen, dat men geen beroepspolitici kweekt, maar dat men toch ook niet de financiële omstandigheden voor de Kamerleden zorgelijk maakt. De Tweede Kamer heeft met 766 st. het voorstel aanvaard. Tegen waren de communsten, de s.g.p. en de heer Beerninck (c.h.). Deze laatste heeft echter voor deze afwijkende houding geen motivering ge geven. In de avondvergaderingen was de begro ting van Maatschappelijk werk behandeld. Tussen de vele details door ontpopte zich ineens een motie van Prof. Lemaire (k.n.p.) over de positie van de Indische Nederlan ders in Indonesië. Zij moeten zelf bepalen of zij naar ons land willen terugkeren. Nederland zal eventueel voorschotten voor de overtocht moeten verlenen. Minister van Thiel wist niet zo gauw wat hij moest doen. Het gaat hier om 125.000 mensen. De k.v.p.-er De Graaf had reeds gezegd, dat deze mensen in Indonesië moeten blijven. Het vervelende was, dat deze motie door Prof. Gerbrandy was mede-ondertekend, ter wijl deze, toen dit voorstel werd ingediend, voorzitter was. „Ik zal nog wel eens met de echte voorzitter praten, hoe deze motie in behandeling moet komen." zo zeide de be windsman niet bepaald elegant. (Nadruk verboden) ZONDAGSDIENST ARTSEN Dr. P. J. Duinkcr, Tholen, tel. 40. Dr. A. Kugel, Poortvliet, tel. 10. BURGERLIJKE STAND Geboren: 2 Nov.: Johannis, zoon van J. Kot en M. van Dijke. 9 Nov.: Neeltje Dingena, dochter van C. G. de Jonge en W. van 't Hof. 11 Nov.: Karei Marinus, zoon van K. M. Kurvink en A. M. Ribbe. Gehuwd: 29 Oct.: Jacob Quist, 23 jaar en Maria Quist, 22 jaar. 12 November: Christiaan Antonius van der Rijsen, 27 jaar, wonende te Tholen en Maria Catharina van Tilburg, 22 jaar, wo nende te Tholen. Overleden: 23 Oct.: Maatje Bout, 55 jaar, wonende te Tholen, e. v. Leendert de Jonge. 6 Nov.: Karei Giljam, 84 jaar, wonende te Tholen, wed. van Hendrina Quakkelaar. OPBRENGST COLLECTE Opbrengst collecte voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen te Tholen 158.91. KLAPROOSCOLLECTE De Burgemeeste van Tholen vestigt in het bijzonder de aandacht op de klaproos collecte op Zaterdag 14 November a.s., waarvan de opbrengst dient voor het on derhoud der graven van hen, die in de jongste oorlog hun leven gaven voor de bevrijding van ons land. Doet Uw vader landse plicht en geeft met milde hand. HOOGWATER Hoogwater in de week van 15 tot en met 21 November 1953. Zondag vm 10.00 en nm 22.32 uur Maandag vm 10.46 en nm 23.43 uur Dinsdag vm 11.45 en nm uur Woensdag vm 0.48 en nm 13.15 uur Donderdag vm 1.40 en nm 14.06 uur Vrijdag vm 2.34 en nm 15.00 uur Zaterdag vm 3.22 en nm 15.46 uur Zaterdag 14 November Eerste Kwartier te 8.52 uur. Zaterdag 21 November Volle Maan te 0.12 uur. Doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en steken en die stramme pijn in ledematen en gewrichten. Daarom kunnen mannen noch vrouwen op rijpere leeftijd zonder Kruschen Salts. De zes minerale zouten die Kruschen bevat, sporen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking. Onzuiverheden in het bloed kunnen zich dan niet vastzetten en pijn verwekken, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Dat is het hele geheim van Kruschen en zo werd de kleine dagelijkse dosis tot heil van tienduizenden lijders aan rheumatische pijnen. OPBOUW Door het architectenbureau C. de Rooij te Willemstad werd opdracht gegeven aan dhr. J. J. Vos alhier tot het herbouwen van een woning voor dhr. M. de Rooij te Sta- venisse voor de som van 22.109, BETONNING EENDRACHT De betonning van de Eendracht bij Tho len is wederom geheel normaal en is op enkele "punten enigszins uitgebreid. HET NATIONALE PARK Te weinig bekend is nog in het gehele land het prachtige nationale park „De Hoge Veluwe". Juist voor de Zeeuwen, die eens van de waterkant naar het bos wil len biedt dit nationale bezit, dat nien in zijn opzet met het Krugerpark in Zuid- Afrika kan vergelijken, unieke mogelijk heden. Over dit park en zijn natuur, kunst en cultuur, flora en fauna komt de bekende schrijver en houtvester A. E. Wigman, die zelf op De Hoge Veluwe werkt, praten en prachtige lichtbeelden, naai- originele foto's uit de natuur, laten zien. Het is een uitnemend initiatief van het Nutsdepartement Tholen de heer Wigman te verzoeken naar Tholen te komen. Op Woensdag 18 November a.s. wordt deze Nutsavond gehouden in de zaal van het Hof van Holland. DAMSPORT Uitslag onderlinge competitie, gehouden op Dinsdag 10 November 1953. Senioren: S. SchotD. de Vos 11 M. de Heer-^A. Schot 20 Junioren: J. ElenbaasS. Bout 20 K. DeurlooS. de Korte 20 J. PriemC. Elenbaas 02 G. MeermanD. Zwagerman 02 K. JansenG. de Hond 11 C. de JongeG. Meerman 20 M. TazelaarK. Jansen 20 W. de JongeC. de Jonge 20 U zult 'g morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering*en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. BURGERLIJKE STAND Over de maand October 1953 Geboren: 1 Oct.: Elisabeth Maria, dochter van Pieter Cornelis Veraart en Maria Cornelia Th. Dekkers. 5 Oct.: Johanna Aagtje, dochter van Adriaan Capelle en Aagtje van As. 4 Oct.: Johannis Jan, zoon van Johannis Cornelis Geuze en Willemijna Elizabeth van Tiggele. 15 Oct.: Hendrika, dochter van Cornelis Pieter de Schipper en Ruurdtje v. d. Heide. Gehuwd: 6 Oct.: Hubertus N. F. P. Brooijmans, 24 jaar, landbouwer, wonende te St. Anna land en Maria Petronella Corns, 27 jaar, zonder beroep, wonende te Oud-Vosse- meer. 8 Oct.: Izaak Marinus van der Weele, 32 jaar, bakker, wonende te Dinteloord en Pieternella Jacomina van Driel, 23 jaar, zonder beroep, wonende te Oud-Vossemeer. 13 Oct.: Franciscus Petrus Havermans, 24 jaar, landarbeider en Anna Cornelia van Loenhout, 20 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Oud-Vossemeer. 15 Oct.: Kornelis Johannis Boogaart, 26 jaar, landarbeider, wonende te Oud-Vosse meer en Wilhelmina Bosters, 21 jaar, zon der beroep, wonende te Oud-Vossemeer. 29 Oct.: Adrianus van der Zande, 37 jaar, landarbeider en Johanna Petronella Havermans, 21 jaar, zonder beroep, bei den wonende te Oud-Vossemeer. Overleden: 15 Oct.: Johanna Theuns, 43 jaar, zonder beroep, echtgenote van Cornelis A.nthonius Boogaart (overleden te Bergen op Zoom). 23 Oct.: Maria Witte, 78 jaar, zonder beroep, weduwe van Marinus v. d. Hou ten (overleden te Bergen op Zoom). Loop der bevolking. Ingekomen: Wilhelmina Bosters van Nieuw-Vosse- meer naar A 152. Andries Geertse van Domburg naar A 55. Vertrokken: Elisabeth J. van Luijk van A 4 naar Arnhem. Anna G. Koning van B 362 naar Haar lem. Maria P. Ooms van C 33 naar St. An naland. Jacobus J. Havermans van A 175 naar Bergen op Zoom (met echtgenote). Pieternella J. van Driel van B 378 naar Dinteloord. Adriana Aarnoudse van A 119 naar Rot terdam. Grietje E. Husemeier van B 143 naar 's-Gravenhage. Johannes A. Boogaart van A 160 naar Schipluiden. Cornelis van Driel van A 12 naar 's-Gra venhage. Jacoba Quist van C 95 naar Arnhem. GEVALLEN Dat in de Veerstraat tijdens regenachtig weer voorzichtigheid geboden is door de klei die door het bietenvervoer aldaar te recht komt, bleek weer toen op één dag twee personen kwamen te vallen. Mej. L. Wessels viel en brak een arm, de echtgenote van M. v. Driel liep door dezelfde oorzaak een enkelblessure op. BEGRAFENIS DR. JEKEL Zaterdag werd op de Algemene begraaf plaats het stoffelijk overschot ter aarde be steld van Dr. A. Jekel, die op 4 November op 82-jarige leeftijd te Oud-Vossemeer was overleden. Namens de familie sprak dhr. A. Laban uit 's-Gravenhage en gaf een korte schets van de overledene als medicus en als mens en memoreerde dat dhr. Jekel een voortref felijk medicus was en tot het laatst toe de ontwikkeling van de geneeskunde volgde. Dr. Moelker uit Den Haag sprak als jongere vriend en collega van de overle dene. Tot slot sprak Ds. Elseman een enkel woord, las een gedeelte uit Romeinen'12 en sloot met het Onze Vader. Mede waren o.a. aanwezig Dr. Looysen en Dr. Renes, het Bestuur van de Protes tantenbond, wijkverpleegster Zr. de Nooijer en jhr. J. Vredenburgh. Resultaat Handen als fluweel! U behoeft de dagelijkse afwas niet meer met tegenzin te doen. Dat vervelende werk wordt een pleziertje met Castella Vaatwas. In een handomdraai is alles aan kant... ook het vuilste en vetste vaatwerk blinkt U weer tegen. Een eetlepeltje Castella Vaatwas verschaft U genoeg Actief Schuim, om stapels borden, lepels, pannen etc. in een omezien te reinigen. U kunt ook Uw handen zonder ongerustheid aan dit heerlijke sop toevertrouwen: zij worden zacht als fluweel Haal zo'n pak Castella Vaatwas 25 ct) nog vandaag in huis BURGERLIJKE STAND over de maand October 1953 Geboren: 3 Oct.: Marinus, zn. van Johannes J. v. Gorsel en Anna A. Keur. 5 Oct.: Adriaan Jan, zn. van Hendrik L. v. d. Klooster en Sara Scherpenisse. 9 Oct.: Mattheus Leendert, zn. van Leen dert A. v. Poortvliet en Sandrina J.Vroepop. 15 Oct.: Maatje Adriana, dt. van Cornelis Koster en Wilhelmina M. Koster. 16 Oct.: Apolonia, dt. van Johannis Wal- hout en Maria van Dijke. 24 Oct.: Janna Maria, dt. van Adriaan Heijboer en Pieternella van Dijke (wonende te Poortvliet). 26 Oct.: Tannetje Leuntje, dt. van Adr. Fase en Catharina C. Weyler. 26 Oct.: Jan Johannis, zn. van Abraham J. Scherpenisse en Maria K. den Engelsman. Getrouwd: 1 Oct.: Adriaan Kaashoek, 47 jaar en Apolonia J. Goedegebuure, 44 jaar. 22 Oct.: Jacob van der Klooster, 25 jaar en Johanna P, Goedegebuure, 22 jaar. 22 Oct.: Adriaan Kaashoek, 33 jaar en Jacoba Dekker, 31 jaar. 29 Oct.: Adriaan Heijboer, 25 jaar en Cornelia P. Rijnberg, 22 jaar. Overleden: 15 Oct.: Abraham Boon, 62 jaar, echt genoot van H. A. Elenbaas. VAN HET HERVERKAVELINGSFRONT II) „Herverkaveling", voor het over grote deel van onze inwoners is dit thans nog slechts een woord, al is het dan een woord dat bij menig een al enige kribbel te weeg brengt, straks evenwel wordt het een zaak waar heel onze eilandbevolking mee te maken krijgt. Velen, nog niet allen, zijn er reeds van op de hoog te dat het eerste object, dat wordt uitgevoerd de Scherpenissepolder is. Zeker bij belanghebbenden zal de vraag rijzen: waarom nu eerst daar. Wel, dat is louter en alleen omdat er van genoemde polder een hoogte- kaart aanwezig is. Er doen hierom trent reeds andere geruchten de ronde, zoals er zoveel geruchten rond de herverkaveling circuleren. Dat maakt de zaak er niet beter op, om dat geruchten „ergens over" zelden goede uitwerking hebben. Bij de her verkavelingsgeruchten willen we thans even stilstaan. En beginnen dan met de vraag te stellen, een vraag op de man af: „Hebt U ver trouwen in de agrarische commissie op ons eiland Het overgrote deel of bijna iedereen zal deze vraag met ja beantwoorden. Het zijn vertrou wensmannen van onze landbouwende bevolking. Voor vele zaken hebben ze met hart en ziel gewerkt en men mag aannemen dat ze dit ook zullen doen bij de nu toch eenmaal onver mijdelijke herverkaveling. Is het dan niet beter hen dat vertrouwen te schenken. Dat zal de moeilijke en veelal ook wel zeer ondankbare taak van deze commissie vergemakkelij ken. Het is hier niet een pleiten voor de herverkaveling. Daar valt niet meer voor of tegen te pleiten. Ze komt er nu eenmaal. Het is even min een pleiten voor de personen. Het wordt slechts opgemerkt in het algemeen belang. En uit dat oogpunt is het ook onze bedoeling zoveel mo gelijk van onze ruimte af te staan indien dat gewenst en nodig blijkt om U ook langs deze weg voor te lichten over deze onvermijdelijke her verkaveling. We zijp heel dankbaar dat wij op onze beurt van deskundi ge voorlichting verzekerd kunnen zijn. En zullen daarom onder deze rubriek zo lang dat nodig is het nieuws brengen rond de herverkave ling en de voorlichting, aanwijzingen of toelichting die voor betrokkene van belang zijn. Daartoe wordt de gelegenheid tot vragenstellen vanaf heden ook gaarne opengesteld. Vra gen, c.q. klachten die in overleg met de deskundigen zullen worden be antwoord of behandeld. Thans delen we nog mede, dat voor het gehele eiland Tholen de assistent van de R.L.V.D., de heer J. Markusse, Molendijk C 31 te St. Maartensdijk, tel. 20 is aangesteld om op ieder terrein van de herver kaveling inlichtingen te verstrekken, indien hem dit wordt gevraagd. We geloven dat men bij hem nimmer te vergeefs zal aankloppen. Ons eerste advies na bovenstaande is: zit li met vragen of moeilijkheden op dit gebied, vraag het deze deskundigen. Laat li niet beïnvloeden door ge ruchten, die op een hoek of een beurs zo gemakkelijk verspreid wor den, dikwijls zonder enige grond, geruchten die veel ellende en ver warring te weeg kunnen brengen. De agrarische commissie en assistent kunnen U alle gewenste inlichtingen geven. Vraag het hen gerust, vraag ook op vergaderingen. Men doet dit niet zo gemakkelijk, dikwijls bevreesd te worden uitgelachen. Stoort U er zich niet aan. Laten we gezamenlijk beginnen, nu we toch voor dit feit staan, om de herverkaveling op ons eiland zo goed mogelijk te doen sla gen. Dat is aller belang. Meen niet dat het gaat als bij de kinderen, dat de een een lekker snoepje van een ander afpikt. Daar komt nog wel een en ander voor kijken. Laten we straks niet moeten zeggen te hebben getracht het geheel te doen instorten, maar dat, toen er toch eenmaal ge bouwd moest worden, we ons steen tje hebben bijgedragen. Loop der bevolking Ingekomen: Jacob Gunter, van Oost-Kapelle. Maria P. Brooymans-Ooms, van Oud- Vossemeer. David Ridderhof van Stavenisse. Vertrokken: Adriana W. Overbeeke naar Marknesse (N.O.P.) Arie Neef, naar Zwijndrecht. Anton J. van Dijk, naar 's Gravenhage. Adriaan S. Suurland en gezin naar Ber gen op Zoom. Cornelia van de Boogaart-Hage naar Bergen op Zoom. Albertus M. Boot naar Breda. Jan A. den Engelsman naar Canada.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1