WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIFSLOND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Plaatselijk nieuws Het Thoolse Roode Kruis vergaderde Twee voorvechters nemen afscheid Eerste Kamer aanvaardt grenswijziging Utrecht Parlement wacht drukke tijd 9e Jaargang No. 46 9 October 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen HELPT HELPEN Wanneer er in deze dagen over het Roode Kruis wordt gesproken of daarvan wordt gelezen denkt menigeen aan een textielpakket. De ene categorie is blij dat er zoiets als een Roode Kruis is ontstaan, een andere categorie gebaart heftig dat zo'n instantie „voer hun part gestolen kan worden, wanneer ze zien, wie er zoal een textielpakket krijgen." Die heftig heid wordt heviger naarmate er sprake is van een collecte. Dan moet men z'n geweten toch kunnen vrijpleiten. Wij zijn met de voorzitter van de Roode Kruisafdeling Tholen de laatste, die geen critiek heeft op de uitdeling van die pakketten. Daarover is zonder moeite een apart artikel te schrijven. Maar het verheugt ons toch wel bovenal dat in elk geval de getroffenen hun deel hebben gekregen of zullen krijgen. Beter tien pakketten uitgereikt aan hen, die het eigenlijk niet toekomen, dan één werkelijk getroffene over het hoofd gezien. En die laatste categorie is het inzonderheid, die het Roode Kruis wél een warm hart toedraagt. Daarvoor te geven, daarvoor te werken is nog altijd meer dan de moeite waard. Met het hartstochtelijk beroep dat de voorzitter op alle leden, ja op het gehele eiland deed om mee te werken aan het Roode Kruis kunnen we dan ook van harte instemmen. U behoeft U niet verantwoordelijk te achten over wat met Uw gaven wordt gedaan. U is niet verantwoordelijk wanneer Uw naaste tegen het geweten in bevestigend ant woord op een formulier wanneer daar in waarheid „nee" had moeten staan. U is alleen maar verantwoordelijk Uw naast lief te hebben. Dan is het Roode Kruis motto ook het Uwe: HELPT HELPEN. Het systeem becritiseerd Bovenstaande heeft in feite niet direct te maken met het onderstaan de verslag. Maar het is toch juist datgene wat er onder de massa leeft als men het heeft over het Roode Kruis. Omdat we allen bij elkaar zo graag iets grijpen dat als veront schuldiging kan dienen om nu of in de toekomst de portemonnaie dicht te houden. En het heeft weer wel met het verslag te maken omdat het een verslag is van een Roode Kruis- vergadering. Het was een algemene vergade ring van deze bekende nationale instantie, al beperkte het zich thans tot de afdeling Tholen, waarom ze ook voor dit maal in Oud-Vosse- meer in hotel Lagaay werd gehouden. De opkomst was niet groot. Er waren slechts 25 stemgerechtigde leden aanwezig, waarbij dus het be stuur was inbegrepen. Belangstelling was er wel van de zijde der artsen, die allen behalve die van Tholen en Oud-Vossemeer aanwezig waren. Burgemeester Bouwense van St. Maartensdijk opende als afdelings voorzitter met een welkomstwoord. Daarna herdacht hij thans in al gemene vergadering het verschei den van dokter Tazelaar, de grote voorvechter van de Thoolse afde ling, die, aldus burgemeester Bou wense, een grote leegte in onze afd. achterliet. Ook in de toekomst zal zijn werk in ere gehouden worden. Een tweede in het algemeen nog meer bewogen feit dat de afdeling beleefde, was de ramp op 1 Februari jl. Allen die daarbij het leven lieten werden herdacht. Met vreugde gewaagde de voorzitter van de grote offer- en hulpvaardigheid der bevolking, het meeleven in bin nen- en buitenland, het mee lijden en de belangstelling van ons Vor stenhuis. De ramp heeft ook laten zien de ontembare geestkracht en het honkvaste der Zeeuwen. Her bouw op het land en in huis werd zodra mogelijk aangepakt. Er kwamen en er rezen ook moei lijkheden, aldus de voorzitter. Neem ontmoet veel critiek. Omdat er zo vooral de uitdeling der textiel- pakketten. Het toegepaste syteem gemakkelijk misbruik van gemaakt kan worden en ook wordt gemaakt. Gelukkig dat de getroffenen niets te kort komen, wat het voornaamste is. De reden van dit systeem dat door het Hoofdbestuur is gebruikt, zal dan ook wel gegrond zijn. Toch deed dit alles veel afbreuk aan de goede naam van het Roode Kruis. Het moet daarom te meer betreurd worden dat een en ander niet in plaatselijke handen is gelegd ter betere controle. Ook in het afdelingsbestuur - het is geen geheim meer rommel de het. Door verkeerde voorlichting aan de pers en de daaruit voort vloeiende berichten werd aan een en ander bovendien geen goed gedaan. Het Roode Kruis is evenwel vast be sloten voort te gaan en doet daarom een beroep op alle leden haar werk te steunen en zich daarvoor in te spannen, zodat het de plaats weer krijgt die het toekomt. Met deze woorden opende burge meester Bouwense de bijeenkomst. Hij moest vervolgens de teleurstel lende mededeling doen, dat burge meester Verburg van Stavenisse be richt van verhindering had gezon den en de filmvertoning alzo niet kon doorgaan- Het lag nl- in de be doeling de film ,,de vloed over Sta venisse" te vertonen, maar de heer Verburg had ook niet voor een plaatsvervanger gezorgd, zodat dit gedeelte van de agenda moest ver vallen. Verkiezing door leden Ingekomen was voorts een schrij ven van de heer A. P. Bil te St. An naland, die allereerst meedeelde tot zijn spijt ook verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen, maar nu toch schriftelijk wel enige aanmer king wenste te maken bij het punt bestuursverkiezing. Hij had altijd gemeend dat het Roode Kruis een instelling voor allen door allen was en alzo niet boven af geregeerd moet worden, maar door zeggings- schap van alle leden. Het was name lijk zo, dat bij het bedanken van de heer Jb. Moerland als pl. vertegen woordiger van het Roode Kruis te St. Annaland geen ledenvergadering was belegd teneinde een andere te benoemen, maar dat deze door het bestuur was aangewezen in de per soon van de heer C. J. C. Boot te St. Annaland. Dit nu noemde de heer Bil „ondemocratisch", dienten gevolge onwettig en dientengevolge ook aanvechtbaar evenals alle door de heer Boot gedane verrichtingen. Volgens de mening van briefschrij ver had men rekening te houden met de invloed die het volk (de leden dus) daarop moeten hebben. Het spijt hem dan ook zeer dat er geen vergadering was belegd en, zo be sloot schrijver: „met de hieruit voortvloeiende consequenties dient men rekening te houden." De voorzitter merkt naar aanlei ding van dit schrijven op, dat het voornaamste in deze brief reeds een punt van overweging heeft uitge maakt in het bestuur. Vroeger deed men het altijd wel zo, maar in een gehouden vergadering -al geruime tijd geleden was al eens besloten dit te veranderen in de goede zin. Het is echter tot op heden uitge bleven, maar het was juist deze avond een der oorzaken, dat het be stuur meende haar mandaat geheel ter beschikking te moeten stellen- Daarom vooral spijt het de voorzit ter dat dit schrijven nog is binnen gekomen, temeer waar de heer Boot bijzonder goed werk deed voor de St- Annalandse bevolking in de moeilijke dagen en een groot deel van die bevolking hem daarvoor dan ook zeer dankbaar is. We wen sen nochtans iets dergelijks te voor komen, vandaar onder andere deze ledenvergadering. De vergadering neemt met dit antwoord van de voorzitter genoe gen, zodat het schrijven verder voor kennisgeving wordt aangenomen. De rekening 1952 werd nagezien door een daartoe benoemde com missie, bestaande uit de heren Blin- denbach en Bolk van St. Maartens dijk en Polderman van Oud-Vosse meer. Deze heren zullen ook voor 1953 de financiële controle uit oefenen. Interne moeilijkheden Men is dan toe aan het punt be stuursverkiezing. De voorzitter ver klaart openlijk dat er moeilijkheden waren gerezen tussen secretaris en zijn persoon. Later nam de heer Treurniet ontslag. Het Hoofdbestuur bemoeide er zich mee en de eerste moeilijkheden werden opgelost, zo dat onder andere de heer Treurniet weer in functie trad. Tot een alge hele oplossing kwam het echter niet. Mede daarom treedt het gehele be stuur af en op verzoek van het Hoofdbestuur wordt sanctionnering door de leden gevraagd, zodat alle bestuursleden ook weer herkiesbaar zijn. Verder wenst de voorzitter hierop niet in te gaan, zijnde niet in het belang van het Roode Kruis. De voorzitter voegt er vervolgens nog aan toe, dat voorheen 5 inwo ners van St. Maartensdijk (stich tingsgemeente) in het bestuur zit ting hadden. Daar het evenwel een „Kring Tholen" werd meende men dat er meer evenredige vertegen woordiging moest komen, zodat er niet in de twee ontstane „smerdiek- se" vacatures is voorzien en voorge steld wordt het Smerdiekse tal op 3 te handhaven. Uit de vergadering komen er evenwel stemmen om van iedere eiland gemeente slechts 1 bestuurs lid te benoemen- Dit om een nog betere evenredigheid te verkrijgen, nu het toch zeker wel de „kring Tholen" is geworden, in de tweede plaats met het oog op mogelijke in de toekomst te vormen meer „zelf standige" plaatselijke kernen (welk plan de voorzitter in de toekomst verwezenlijkt zag) en in de derde plaats om afgezien van alle persoon lijke gerezen moeilijkheden de be staande kwestie zonder onderscheid des persoons op te lossen. Van de St. Annalandse leden kwam in deze geest een voorstel. Leden van Oud- Vossemeer wensten nog meer klaar heid in zaken wat de ontstane kwes ties betrof. Anderen wensten hoe wel in principe niet tegen het St. Annalands voorstel de uitvoering daarvan nog uit te stellen. Tenslotte werd met een meerder heid van 13 tegen 12 het St. Anna lands voorstel aanvaard om per ge meente 1 bestuurslid te benoemen. Bestuursverkiezing. Daarop volgde bestuursverkiezing Als vertegenwoordiger voor Stave nisse werd herbenoemd burgemees ter L. A. Verburg: voor St. Anna land de heer C. J. C. Boot; voor St. Maartensdijk burgemeester D- C. Bouwense: voor Scherpenisse de heer A. Verstijnen; voor Poortvliet de heer S. A. de Haas: voor Tholen de heer J. A. Gelderblom en voor Oud-Vossemeer burgemeester mr. J. Versluys. Afscheid De Graaf en Bastiaanse Als gevolg van deze verkiezing namen dus de heren W. G. Basti aanse en J. de Graaf, beiden van St. Maartensdijk afscheid als bestuurs lid. Van het vele werk dat deze heren voor het Roode Kruis deden gewaagde de voorzitter in het kort in zijn dankwoord. Het trof hem pijnlijk hiervan te moeten scheiden- inzonderheid van de heer De Graaf, die met geen enkele der bestaande kwesties te maken had. En die woorden van dank willen we hier graag onderstrepen- Vanaf 1945 de oprichting van de kring Tholen waren beide heren be stuurslid. De een, de heer W. G. Bastiaanse als secretaris meer op de voorgrond tredend. Iemand waar mee we dan ook met het oog op publicatie in onze krant nogal eens van doen hadden. Daarom kun nen we ook met vrijmoedigheid on derstrepen dat het inderdaad zeer, zeer veel was, wat deze afdelings secretaris voor het Roode Kruis over heeft gehad. En naast hem voor ons wat meer op de achtergrond - stond als penningmeester de heer de Graaf. Hij moge niet zo in het open baar zijn opgetreden door zijn andersliggende functie, hij was en is voor honderd procent Roode Kruis man. Met erkenning mag de kring Tholen het werk van beiden blijven gedenken. Zij zullen het Roode Kruis als zodanig een warm hart blijven toe dragen. Er waren geen belangrijke punten meer bij de rondvraag, zodat de voorzitter in zijn slotwoord nog meedeelde, dat het in de bedoeling ligt binnen afzienbare tijd opnieuw een ledenvergadering te houden, waarin de nadere plannen van de Kring zullen worden voorgelegd. Hij hoopte dat dit mooie werk op ons eiland levend mag blijven en deed een hartstochtelijk beroep op de aanwezigen daartoe met alle andere leden mee te werken. Dit be roep willen we tenslotte gaarne onderstrepen. Met terzijdestelling van alle fouten die gemaakt zijn of nog gemaakt zullen worden of met het op de koop toe nemen daarvan. Vroeger kwamen ook rampen voor. Rampen zoals we in Februari meemaakten. Daarbij vielen direct slachtoffers, maar nog meer omdat hulp in die tijd zo lang uitbleef. Hoe hadden we er nu voor gestaan als er in Februari en daarna niet zo'n intens meeleven was geweest, niet zo'n enorme hulp was geboden, ook door het Internationale, ook door het Nederlandse Roode Kruis. Deze vraag beantwoorden, betekent gelijk dat men er nimmer spijt van heeft aan zoiets mee te werken of daaraan bij te dragen. Na een debat van enkele uren heeft ook de Eerste Kamer de grens wijziging van de gemeente Utrecht aanvaard. Deze kwestie, die in de Tweede Kamer zoveel stof heeft doen opwaaien, werd nu behandeld in de rustige en zakelijke sfeer, die aan onze Senaat identiek is. Annexaties vallen altijd wel mee, zo redeneerde bijna alle sprekers. De oppositie verstomt op het mo ment, dat de strijd beslecht is- En de ervaring heeft niet zelden ge leerd, dat de nieuw gevormde ge meente in staat is om weer een eigen gemeentelijk leven te leiden. Anders gezegd: de Eerste Kamerleden stonden op het overbekende stand punt, dat de soep niet zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend. De oppositie durfde men wel aan. Dat bleek overduidelijk uit de eind stemming. Zonder hoofdelijke stem ming ging het wetsontwerp onder de hamer door van voorzitter Jonkman. Slechts drie leden vroegen aante kening, dat zij geacht wensten te worden te hebben tegengestemd; nl. de heren Reyers, Gerritsen en Vixseboxse. Alle drie leden van de c.h.-fractie. De bezwaren die zij hadden levenskrachtige randgemeenten wor den opgeheven en teveel agrarisch gebied wordt aan zijn bestemming onttrokken worden door de an dere fracties ook wel gedeeld. Maar als men staat voor de vraag of Utrecht in zijn te nauwe jasje kan blijven rondlopen of dat hem een ruimer colbert moet worden aange meten, dan is de keuze niet zo moei lijk. Vooral niet als men moet aan nemen of verwerpen. Minister Beel had het dus vrij ge makkelijk. Zijn enige tegenstander in dit debat was de heer Reyers (c.h.) Maar dat betekende niet, dat de hele Kamer nu enthousiast was voor de gemeenschapsraad, die te Zuilen wordt ingesteld. Het waren alleen de heren Teulings (k-v.p.) en in 't Veld (arb.), die deze proef wel eens wilden nemen. De heer van Walsum (arb.) stond er niet geestdriftig te genover. Net zo min als de heren Tjalma (a.r.), de Vos van Steenwijk (v.v.d.), Sassen (k.v.p.) en Bran denburg (c.p.n.) Maar goed, de proef wordt genomen. En Minister Beel vraagt zich ook af wat er van terecht zal komen. Dat er tijdens dit debat geen nieu we argumenten naar voren te bren gen waren, zal niemand verwonde ren- De schriftelijke voorbereiding heeft enige jaren geduurd en de Tweede Kamer is tijdens de monde linge behandeling ook niet kort van stof geweest. De problemen waren dus wel bekeken. Vandaar dit debat zonder enige opwinding. Althans niet bij de Kamerleden. Slechts de vele Utrechtse ambtenaren, die de tribune bevolkten, staken na afloop hun enthousiasme niet onder stoelen of banken. Na een annexatiestrijd van meer dan veertig jaar, heeft deze stad het pleit gewonnen en is zij vergroot met 2900 ha. Druk programma Intussen is de noodzakelijke stilte voor de politieke storm weer inge treden. Het is deze week vrij rustig geweest op het politieke erf. Maar volgende week begint het grote sei zoen, dat zeker tot Kerstmis zal duren. Op 13 October komt de Eerste Kamer weer bijeen om de ook reeds veelbesproken Zondagswet te behandelen. Dergelijke principiële kwesties kan men aan de Senaat overlaten. En een dag daarna be gint de Tweede Kamer aan de be handeling van de wet op de waters- noodschade, waarover ook het laatste woord nog niet is gezegd. Maar dit alles is slechts voorspel. Op 20 October gaat het pas goed beginnen en wel op twee fronten: in de Kamer en op het Plein. In de Kamer krijgen we dan de Algemene Beschouwingen. Zij worden ditmaal gehouden zonder schriftelijke voor bereiding. Dat zal de levendigheid en de actualiteit ongetwijfeld bevor deren. Het is een politiek debat bij uitstek, waarbij alle partijen haar posities nog eens zullen bepalen, zo wel ten opzichte van elkander als tegenover het Kabinet- Het heeft natuurlijk weinig zin om een politiek debat te houden zonder het hoofd probleem van de binnenlandse poli tiek (huurverhoging, belastingver laging, loonsverhoging) te bespre ken. Ook daarover men weet, dat er reeds vele wetsvoorstellen zijn ingediend houdt men direct alge mene beschouwingen. De millioenennota zal evenmin buiten het gesprek kunnen blijven, terwijl tenslotte de wetsontwerpen inzake de coördinatie van de sociale verzekering, die nimmer zijn afge handeld, ook aan de orde zijn ge steld. Wellicht herinnert men zich, dat er een ruzie is ontstaan over de vraag of men de leeftijdsgrens, waarop de kinderaftrek eindigt, wel zou verlagen tot 16 jaar. Al deze vraagstukken waarschijnlijk stuk voor stuk komen op 20 October en de volgende dagen aan de orde. Er zullen zware slagen vallen. Vooral op het moment, dat de wets ontwerpen zelf aan de orde komen. Dan zal blijken, hoe de definitieve houding der partijen zal zijn. Over belangstelling zal ons parlement de komende weken niet te klagen heb ben Maar ook buiten de Kamer is 20 October een belangrijke dag. Dan vergaderen nl. in Den Haag de Mi nisters van Buitenlandse Zaken van Klein Europa over de vraag hoe de toekomstige Europese Regering en het toekomstige Europese Parlement er moeten uitzien. Hoge ambtenaren hebben zich gedurende de afgelopen dagen in Rome daarmee bezig ge houden. Men is niet tot overeen stemming gekomen. Nederland houdt zeer terecht vast aan het standpunt, dat de politieke integratie moet samengaan met de economi sche. Dat is ons levensbelang. En daar hangt ook vanaf hoe de Euro pese Regering er moet uitzien. Moet zij alleen maar een overkoepeling zijn van de K.SG. en de E.D.G. of ook van andere sectoren Zo niet als men de economische integratie er niet bij betrekt heeft een Euro pees politiek gezag dan wel enig nut? Wij geloven dan van niet. En het schijnt dat de Regering er ook zo over denkt. Men is het in Rome over de Europese integratie niet eens geworden. Nederland zal nu positie moeten kiezen: volhouden of toegeven. Dat is een vraag, die voor de verdergaande integratie van Europa van het grootste belang kan zijn en die de Regering en misschien ook het Parlement zullen moeten op lossen. Een vraag van de eerste orde, waarover we de komende we ken zeker nog het nodige zullen vernemen. Nadruk verboden. ZONDAGSDIENST ARTSEN Dr. R. C. Renes Oud-Vossmeer, Tel. 19 Dr P. J. Duinker, Tholen, Tel. 40

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1