Eendrachtbode Puistjes VfRlGlEY teRuq in 6e moöóeR D.D.D. Sanapirin aaa r -m WEK DE GAL IN UW LEVER OP Jan Overeenkam 9c Jaargang No. 45 TWEEDE BLAD 2 Oct. 1953 Raadsvcrslag St. Maartensdijk V emigreert niet Raadsverslag Scherpenissc (Nog) NIET toegestemd in garantstelling voor het Tehuis Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? ENGELMAN De Kalktoestand Als laatste. .Garant voor het Thoolse Tehuis Woningverdeling is moeilijk. Dinsdag 29 September om tien uur ver gaderde de voltallige gemeenteraad te St. Maartensdijk. Goedgekeurd was de begrotingswijziging van de kapitaaldienst Woningbedrijf, even als de vacantietoeslagregeling 1953. Dhr. P. C. van Splunter vraagt rijwiel- vergoeding voor zijn zoontje dat de U.L.O. school te Tholen bezoekt. Dit verzoek wordt ingewilligd. Een circulaire van het Ministerie van Wederopbouw enz. maakt duidelijk dat het weer mogelijk is over te gaan tot woning verbetering en splitsing met premie. De Vereniging van Ned. Gemeenten afd. Zeeland houdt Vrijdag 2 October een pro testvergadering in Middelburg tegen de woningtoewijzing verdeling, zoals deze vorige week door de Minister bekend werd gemaakt en waarbij haar inziens onze pro vincie te sober is bedeeld. Verzocht wordt aan de burgemeesters, wethouders, raadsleden en secretarissen deze bijeenkomst te willen bijwonen. Burgemeester wethouders en mogelijk nog een of meer raadsleden van St. Maartensdijk zullen er heen gaan. Bij voldoende deelname rijdt er een bus. Goedgekeurd wordt gemeentebegrotings wijziging 1953, die een meerdere inkomste aangeeft vanweg een extra rijksbijdrage van 21.016. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletje». GARANTIE GELDLENING Het laatste punt van deze korte agenda is het voorstel tot het verlenen van een garantie voor de geldlening „Tehuis voor Ouden van Dagen te Tholen". De voor zitter zegt dat een en ander in een voor vergadering al is toegelicht en besproken. Indien iemand hierover nog het woord wenst in het openbaar, kan hij z'n gang gaan. De heer Koopman zegt'dat men zijn standpunt kent. Hij is tegen. Weth. Bout wijst op het nuttige van zo n instelling. De heer Koopman vindt zo'n stichting pas nuttig, wanneer ze zelf voor exploitatie kan zorgen. Over vele stichtingen wordt ge klaagd omdat men er te weinig vrijheid heeft. Hij wil niet oordelen over deze Thoolse Stichting, want die werkt nog niet. Mijn motief om hier tegen te zijn is dat er 'n gebouw wordt gezet, dat zichzelf niet ren dabel kan maken, aldus de heer Koopman. Weth. Bout zegt dat men hier mensen kan zien lopen die geen behoorlijke verzorging hebben. Weth. Hage vindt zo'n instelling goed. En waar die instelling geld moet lenen moet ze ook een borg hebben. Dat zijn wij dan in dit geval. Er is altijd gejammerd dat er niets wordt gedaan voor de bejaarden. Nu gebeurt er iets. Zeker, het is erg duur, maar hij wil toch niet achterblijven met vóór- stemmen. De voorzitter herinnert er aan, dat er niet gesproken wordt over subsidie, maar uit sluitend garantie. Wanneer de Stichting dus zou moeten liquideren met een tekort, eerst dan moeten de gemeenten bijspringen. In de toekomst zullen we voor de Ouden van Dagen toch moeten betalen. De heer Geluk verklaart het ook niet aan te durven. De heer Langejan vraagt of het dag. be stuur ook nog komt met een voorstel voor een eigen gebouw. De voorzitter antwoordt dat hij daartoe geen kans ziet. De heer Langejan vindt de voor het Tehuis genoemde cijfers om van achter over te vallen. Aangezien echter alle gemeenten er in toestemden en bezien uit het oogpunt van liefdadigheid zal hij voor stemmen. Na deze discussie wordt gestemd. Tegen de garantieverlening zijn de heren Koopman en Gluk. De andere vijf stemmen voor. De tegenstemmers zeggen, dat ze hopen in deze verkeerd te hebben gestemd. RONDVRAAG De heer Geluk vraagt of er bij de ge meentelijke slachtplaats een lichtpunt kan worden aangelegd. Het is daar erg donker. De voorzitter gelooft dat dit vrij duur zal zijn. De heer Langejan vindt dat men eerst eens de gehele verlichting moet zien, wil men daarover gaan oordelen. Er zullen dan wel fouten gemaakt zijn, maar in deze houdt men toch altijd wel klachten. Weth. Bout gelooft ook dat er wel klach ten zullen komen, maar die zullen er ook altijd wel blijven. De heer Zwagemaker vraagt hoeveel nieuwe woningen er al zijn verkocht. De voorzitter antwoordt: alle acht. We hebben er 10 gekregen, maar er zijn er 2 voor de Ambachtsschool, waarvoor we er nog 2 bijkrijgen. De heer Zwagemaker: Voor wie is dan de achtste De voorzitter: Voor Lindhout. De heer Zwagemaker vindt dat hiermee iets niet klopt. In een vorige vergadering waren er 7 verkocht. De heer Lindhout zou er hier geen van krijgen. De voorzitter zegt dat hier een misver stand in het spel was. Hij meende dat Lind hout er een buiten de toewijzing zou krijgen, maar in Middelburg verklaarde men dat deze bij de toewijzing was inbegrepen. Zo was dus de achtste ook meteen weg. De heer Zwagemaker kan de verdeling niet bekoren. Er worden woningen toege wezen aan mensen, die een flinke goede woning hebben. Dat kan de bedoeling van de Minister niet zijn. Weth. Bout is het er mee eens, dat er wel eens woningen zijn toegewezen aan hen die reeds een woning hebben. En dan kan men wel zeggen: er komt dan toch weer een woning leeg, maar die is meestal dan ook al verdeeld aan zoon of dochter. Zo gaan die mensen wel van de aanvraaglijst, maar daarmee is niet van bovenaan afgewerkt. De heer Langejan: de woningcommissie heeft toch ook een woord. Weth. Bout: Er zijn nog veel problemen. Zo zit de gemeente-opzichter nog in de pastorie, maar men is aan het beroepen en wanneer er een nieuwe predikant komt moet hij in de pastorie, dus Jasperse een andere woning. en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden ged ood De heer Geluk gelooft dat Jasperse al veel eerder een woning had kunnen krijgen, maar er zeker te goed zit. Weth. Bout. Jasperse heeft een ander laten voorgaan en dat was mooi. Dat wil de heer Geluk niet ontkennen. De voorzitter vindt dat men hierover na de officiële zitting nog wel wat kan napraten en daarom sluiting. Terwijl de andere gemeenten op Tholen en St. Filipsland zich zij het sommige aarzelend garant stelden voor een door de Stichting voor het Thoolse en St. Filiplandse Tehuis voor Ouden van Dagen aan te gane geldlening, stak Scherpenisse een spaak in het wiel door dit verzoek niet in te willigen. Men zat overigens wel erg moeilijk om in deze een besluit te nemen. Tenslotte bleek de meerderheid toch tegen. Het is een vérstrekkend besluit. Omdat al de andere gemeenten die garantstelling slechts aanvaardden onder voorwaarde dat elke betrokken gemeente dit zou doen. Zodat het Tehuis weer op een schopstoel zit. Tenzijtenzij de tegenstemmers in Scherpenisse, nu alle andere gemeenten het risico wél aanvaarden, alsnog op dit besluit terugkomen. Een niet uitgesloten mogelijkheid, waar dit besluit hun toch wel erg moeilijk viel. En omdat allen er wel het nut van inzien, maar bij de vraag of zo'n Tehuis wel rendabel zou blijken te zijn, bleven steken. (Verslag van een medewerker) Deze voltallige openbare vergadering werd Maandag 28 September om half vier gehouden onder leiding van burgemeester Bouwense. Ingekomen was een brief van de Vereni ging van Ned. Gemeenten in Zeeland, waarin wordt meegedeeld dat Vrijdag 2 October a.s. in Middelburg een vergadering wordt gehouden in verband met de laatste (provinciale) woningtoewijzing. Daarbij is Zeeland maar armzalig bedacht. Waartegen men op die bijeenkomst wenst te proteste ren en waartoe burgemeester, wethouders, raadsleden en gemeentesecretarissen in Zee land worden uitgenodigd. In deze gemeente zullen de beide wethou ders deze vergadering bezoeken. Van het Ministerie is bericht ingekomen, dat een 7-lokalige school zal worden goed gekeurd. Oók, dat het weer mogelijk is over te gaan tot woningsplitsing met premie. De heer Johs. Hage vraagt of de ge meente nog 30,wil betalen in het meer dere bedrag dat het dempen van de water put heeft gekost. Er was nl. geraamd 217,terwijl het 276,kost. In de meerdere 60,- vraagt hij de gemeente de helft voor haar rekening te nemen. Daar tegen is geen bezwaar, al zal het dag. be stuur nog trachten de helft van 30,te krijgen van St. Maartensdijk. Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet gerust alles waar de maag naar vraagt. Sommige men sen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij on verwacht opkomend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verleden. VERKOOP GEMEENTEGROND De voorzitter deelt de vergadering mee, dat de heren Robbe en J. Hage tot overeen stemming zijn gekomen wat de bedoelde grond betreft. Daarom stellen B. en W. voor de grond te verkopen voor de richt prijs. Daartoe wordt besloten. DE GARANTSTELLING VOOR HET TEHUIS Dit punt was in een vorige vergadering aangehouden. De bedoeling is al wel be kend. Het gaat om het garant zijn door de gemeente voor een bepaald bedrag van de geldlening die de Stichting voor het Tehuis voor Ouden van Dagen moet aangaan voor de bouw. Een borgstelling dus. De voorzitter van de Stichting, de heer W. L. Blindenbach van St. Maartensdijk had voor de openbare vergadering nog een toelichting gegeven. Naar aanleiding daar van vraagt de heer IJzerman of de behoef- tigen toch ook een kans maken daar in te komen of is het alleen maar voor de beter gesitueerden. Dan heeft het z.i. geen nut. Die andere mensen hebben de maatschappij opwekkend-p ij nverdr ij vend toch ook opgebouwd en behoeven niet on verzorgd achter te blijven. Weth. Kleppe stelt daartegenover ook een vraag, nl. of men hetzelfde kan geven met minder geld. De heer IJzerman wijst er op, dat er hier toch ook een „Harkpot" is. Kan het daar niet uit betaald worden De voorzitter antwoordt dat aan de betrokken commissie gevraagd kan worden of ze die bijdrage willen storten in de kas van het Burgerlijk Armbestuur. Weth. v. d. Jagt zegt bezwaar te hebben tegen het feit, dat de stichtingscommissie Tholen maar voor een evenredig bedrag garant is als de andere gemeenten. Wanneer alle andere gemeenten hiertoe ook besluiten, wil ik niet tegen stemmen, aldus weth. v. d. Jagt. De heer Hartog zegt voor te zullen stem men, onder dezelfde voorwaarde, nl. dat dan ook alle betrokken gemeenten meedoen. De heer IJzerman ondersteunt het voor stel van de heer Hartog. Na nog enige dis cussie blijft men met twee voorstellen zitten. Het hiervoren genoemde van de heer Hartog en het voorstel van weth. v. d. Jagt om dit te aanvaarden, wanneer de gemeente Tholen als stichtingsgemeente met een groter be drag uit de bus komt (daarvoor garant is). Het voorstel van de heer Hartog wordt met 5 stemmen tegen verworpen. Alleen de heer Hartog en de heer IJzerman stemmen voor. De heer Kievit onsteunt vervolgens het voorstel van weth. v. d. Jagt. Ook dit wordt echter verworpen, nl. door de twee blanco stemmen van de heren Hartog en IJzerman, door het tegenstemmen van Bijnagte, de Goffau en weth. Kleppe, zodat alleen weth. v. d. Jagt en Kievit voor zijn. Nu deze voorstellen zijn verworpen zit men in een zekere impasse, waar men thans niet uitkomt. Daarom wordt er maar van afgestapt. Nou zeg, U verandert toch ook wel eens van gedachten? Vindt U het dan zo vreemd, dat ik in een week tijds ben omgedraaid als een herfstblad van een boom. „Het kan verkeren", zei Brederode al in de tijd van mijn bet-overgrootvader. Zo is het nu ook bij mij „ver keert". Nee, niet omdat die oude ford, die U vorige week zag, het niet deed. Dat ging wel. Hij heeft me bij een tiental bureaux gebracht, dat ouwe ding. Emigratie-bureaux. Dacht U al eens over emigratie Nee, nou wacht er dan ook nog even mee. Ze zeggen wel, dat ze je weg wil len helpen. Maar ze helpen alleen in naam. In daad sturen ze je van kastje naar de muur. Zodat die ouwe ford ook van kastje naar de muur reed. En het niet eens zo vlug had begeven, als ik het niet had be geven. Maar ik kreeg er schoon ge noeg van. Wat ze niet allemaal moeten weten, als je gaat emigre ren, althans wanneer je daartoe een poging aanwendt. Ze vragen het hemd van je... kent dat bekend ge zegde wel. Maar apropos, waarom bent U eigenlijk tegenstander van emigratie, ik bedoel van herverkaveling Dat is nog niet zo gek, als het op het eerste gezicht wel lijkt. Een be tere waterleiding en dus waterlozing op je land, een gemakkelijker toe gangsweg, geen sloot, geen berm, twee en half maal de pachtwaarde, als je het land dat jaar niet kunt be werken. Nou, dat is ook beter als de juun in dit seizoen. En dan bo vendien nog opheffing van de werkloosheid. Hoe kunnen we aan de millioenen voorbijgaan, die de regering hiervoor beschikbaar stelt. Grijpt ze, anders gaan ze onze neus voorbij. Welnee, dacht U dat ze de boel helemaal door elkaar gooien Niks van an, daar zorgt ondergetekende wel voor. Je kunt er zelfs béter van worden. Dichter bij huis of misschien je eigen land terug met een veel betere afwate ring. En er nog een stukje bij ook. Kees begreep niets van mijn en thousiasme voor de herverkaveling, terwijl ik vorige week nog zo'n hef tig tegenstander was. Begrijpt U het ook niet? Ja, hum, kijk eens, die ouwe ford, die ik kreeg om te emi greren is weg. Ik heb nu een an dere, ietwat anders van model. Kijkt U hieronder maar. Wel op vooruitgegaan niet? Dat komt om dat ze me hebben aangezocht om lid te worden van de herverkave lingscommissie. En me vast een voorschot gaven. Zodat er een iet wat moderner fordje uit de bus is gekomen. Maakt U zich over die herverkaveling niet meer ongerust. Ik breng U wel naar de „wens- zitting" en dat in een wagentje dat heel wat geriefelijker over het hob belend wegdek van onze polder wegen glijdt dan die ouwe ford van vorige week. Kees heeft geglimlacht, toen ik hem vertelde van het lidmaatschap van die herverkavelingscommissie en toen ik hem die nieuwe voor schotford liet zien. En zei alleen maar: „omdat je er béter van bent geworden." Snapt U zoiets? Ik niet. Vast staat dat deze ford gereed staat om U straks naar de wenszitting te brengen. Om beurten astublief vraagt JAN Een commissie wordt aangewezen, die de begroting 1954 en de rekeningen 1951 en 1952 zal onderzoeken. Deze commissie be staat uit de heren IJzerman, Kievit en Bijnagte. Per 1 October treden de leden van de woonruimtecommissie af. Van de vorige aanvullende verkiezing hebben de heren D. Quaak en Kievit hun benoeming tot lid van de woonruimtecommissie aangenomen. Men zit dus nog met 1 vacature. Hierin wordt de heer M. IJzerman gekozen, maar hij bedankt maar direct. Dan weet men waar men aan toe is. Hetzelfde geval doet zich voor, nadat de heer Hartog 6 stemmen op zich heeft verenigd. Vervolgens wordt de heer J. Lind hout gekozen, die niet direct kan bedanken, omdat hij niet op de vergadering is (geen raadslid). De overige aftredende leden wor den alle herbenoemd. Hiervan namen de aanwezigen hun herbenoeming aan. De heer Bijnagte wil in dit verband wel iets opmerken, nl. dat hij heeft bemerkt, hoe B. en W. wel eens een advies van de huur- commissie niet opvolgen en een ander besluit nemen. Bovendien hoort de huurcommissie daar nog niets van ook. De voorzitter wou dit punt juist ook aanroeren. Juis deze middag is door het dag. bestuur besloten tot verhuur van een gemeentewo ning aan de heer Calsman. Er is een beroep gedaan op Ged. Staten om een toewijzing daar meerderen moeilijk zitten. De heer IJzerman merkt op dat er dikwijls wordt be weerd dat men boven aan de lijst staat en een ander voor gaat. De voorzitter ant- OV w woordt dat het mogelijk is, dat iemand die onder aan de lijst staat toch een woning krijgt voor de anderen. Dat hangt helemaal van de urgentie af. De heer Bijnagte vindt dat eigen mensen moesten voorgaan. De voorzitter antwoordt dat dit de aangewezen standplaats is voor de heer Calsman. Daarna wordt het in stemming gebracht om de ge meentewoning te verhuren aan de heer Calsman. 3 stemmen zijn voor, 4 blanco. Met klem zal om woningtoewijzing worden aan gedrongen, daar er hier in geen drie jaar zijn gebouwd. De Raad onderstreept dit graag. HOOFDPIJN? Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Mij nhardt Hoofdpijntabletten. Koker 80 ct. RONDVRAAG De heer IJzerman vraagt hoe het er bij staat met de na de watersnood geschonken goederen. De voorzitter antwoord dat eerst aan slachtoffers is uitgereikt, daarna is het restant overgedragen aan de diaconiën. De heer Bijnagte zag graag dat de twee stoepen bij C. v. d. Graaf en J. Slager gemaakt werden. De voorzitter antwoordt hierop, dat er geen goedkeuring was en het alzo niet kon worden uitgevoerd, tenzij de raad er mee accoord gaat. Daartoe wordt besloten. De heer Bijnagte vraagt voorts of er al nieuwe vloedplanken zijn besteld. De polder heeft de zaak flink in orde ge maakt. Laten wij het ook zo doen. De voorzitter zal het met de Rijkswater staat bespreken. De heer Hartog merkt op dat de verlaatput in de Kaaistraat bij dhr. A. Jasperse niet goed meer functionneert. Het zal worden bekeken. De heer IJzerman wijst er nog op, hoe bij het lossen van gips de draden van het electrisch net geraakt worden. De mensen zitten daarna zonder stroom. Wanneer zou dat nu eens ondergronds komen (de electri- ficatie). Ook hieraan zal de voorzitter aan dacht besteden. Daarna sluiting. Tandheelkundige Inrichting Spreekuren t Donderdags van 10.30 tot 13.00 uur en volgens afspraak Stationsstraat 42a Telef. 728 Afspraak en inlichtingen Antwerpsestraatweg 431 BERGEN OP ZOOM van onze Cultuurgronden Met grote zorg gaan de land- bouwlaboratoria voort de toestand van onze cultuurgronden nauwkeu rig te bepalen. Men vergelijkt de si tuaties van diverse jaren, bepaalt voor- en achteruitgang en dient met de verkregen gegevens de voorlich ting. Jaarlijks worden grondmon sters onderzocht op hun kalkgehalte. Voortdurend blijkt, dat de helft van onze zand-, dal- en veengronden niet voldoen aan de eisen die men ten aanzien van het kalkgehalte mag stellen. Tot welke grote productieverlie zen deze ongunstige toestand aan leiding moest geven tonen al te vaak de proefvelden aan. Een ander ge brek, dat zich gedurende de laatste 10 jaren voordoet is de behoefte aan magnesia. Terecht kent men daarom bizon- dere waarde toe aan kalkmeststof- fen, die magnesiumgehalte bezitten. De wijze waarop de aanwezige stof fen tot een meststof zijn gebonden, is ook van belang; zo kent men b.v. magnesia-poederkalk, waarin de kalk in twee bindingsvormen aan wezig is: als kalkhydraat en als koolzure kalk. Deze vorm van samenstelling is voor de kalktoestand van de grond hierom zo belangrijk, omdat zij een volledige werking verzekert en de meststof voor zware en lichtere gronden geschikt maakt; een fijne kalkmeststof zal de gewenste aan passing van de zuurgraad zeer be vorderen. Het duidelijkst zal men echter de verbetering in de opbrengst kun nen constateren. door Jf HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden 27 „En waarschuw me, als jullie serieuze trouwplannen hebt. Misschien heb ik dan nog wel een paar centen in een oude kous voor jullie." Hij keek haar verrast aan. „Heb je een spaarpotje, mam „Ik zeg niets," antwoordde ze raadselachtig. „Doch heb maar geen vrees, dat jij met lege handen zult komen. Daar heeft je ouwe moeder wel voor gezorgd, jongen. Het was toch te verwachten, dat je vandaag of morgen met een meisje thuis zoudt komen. Breng je haar eens een weekeind mee „Ik zal het haar voorstellen, mam." Toen de vrouw hem Maandagmorgen vroeg naar de trein bracht, zei ze ten afscheid: „Doe mijn hartelijke groeten aan Nora, wil je „Ik zal het doen," zei hij, nog even haar hand druk kend. De trein vertrok en hij wuifde haar nog na, tot ze uit het oog verdwenen was. En dit beeld, de eenzame vrouw op het station, de vertrekkende trein nakijkend, bleef hem zijn hele leven bij. Nog diezelfde avond moest marinier van Veen op het Compiesbureau ko men, alwaar hij de schok van zijn leven kreeg. „Van Veen, er is zo juist telefonisch bericht geko men van een dokter uit Amsterdam, dat je moeder plotseling ernstig ziek is geworden. Hier is een reis- pas, voorlopig voor drie dagen. Je kunt terstond gaan, maar laat me morgen of zo even horen, hoe het is. Als het nodig is, kun je langer verlof krijgen. Ingerukt." Enkele minuten later liep een zenuwachtige marinier naar het station. Moeder ernstig ziek... Dat was nog nooit gebeurd. Hij had zijn moeder nooit anders dan kerngezond gekend. Ziek was ze, bij zijn weten, nog nooit geweest. Nu ja, wel eens een keer hoofdpijn of zo. Maar ziek... Eens had zijn moeder schertsend ge zegd: „Moeders hebben geen tijd om ziek te zijn." De trein snelde naar de hoofdstad en Nol van Veen zat aan het raampje en wist niet, wat hij ervan denken moest. Het was nog maar enkele uren geleden, dat hij afscheid van zijn moeder had genomen. Toen had ze niets gemankeerd. Ze was zlfs vroeg opgestaan om zijn ontbijt klaar te maken. Samen hadden ze zitten eten en samen waren ze naar het station gegaan. En nu... ernstig ziek... In Amsterdam spoedde hij zich naar de Sint Nico- laassteeg. In het straatje, zag hij enkele mensen staan voor de deur. Een bang voorgevoel bekroop hem. De vrouwen zagen hem komen en schrokken; ze draaiden zich om, toen hij de deur opende en de trap opliep. Daar, in de kamer zaten ook drie vrouwen, de buren. Ze stonden op en een van hen kwam naar hem toe. „Is... is..." begon hij angstig. „Je möeder heeft niet geleden, Nol," zei de buur vrouw, en ze bracht hem naar de smalle alcoof, waar zijn moeder de slaap des doods sliep. Er lag een vredige trek op haar gerimpeld gelaat. De reeds grijzende ha ren lagen netjes in twee strengels naast haar hoofd op het blankwitte laken. De handen, wasbleek, waren gevouwen. De buurvrouw trok zich zacht terug, toen de mari nier daar aan het voeteneind bleef staan kijken. Toen welde er een kreet uit zijn haast dichtgeknepen keel: „Mam Discreet sloot de buurvrouw de deur tussen het al coof en de voorkamer. Toen wenkte ze de andere vrouwen, die zacht de trap afgingen. Zelf ging ze bij de tafel zitten en wachtte. Het duurde lang, maar de vrouw wachtte geduldig. En toen Nol eindelijk weer terugkeerde in de voor kamer, zei de vrouw nogmaals: „Je moeder heeft niet geleden, Nol. Het was hartverlamming. We wisten, dat ze een hartkwaal had, maar ze heeft het voor jou altijd verborgen gehouden. En ze wilde ook nooit, dat wij het zouden vertellen. Het is een zachte dood geweest, Nol. Je hebt een lieve moeder gehad, jongen, zoals er maar weinig zijn in de wereld. Ze heeft je met ere groot gebracht en ze heeft altijd gezegd: Tot zolang moet ik leven. Dat heeft ze bereikt." Nol bleef daar staan, bij de tafel, en keek wezenloos voor zich uit. Hij antwoordde niet en de vrouw begon zenuwachtig te worden. Ze wist niet beter te doen dan op te staan. „Ik ga nu maar, Nol, en als je me nodig hebt, roep je maar, hoor. De thee staat op het lichtje. Als je wilt, kun je vanavond wel bij ons eten." Nog steeds zei de jongen niets en de vrouw haalde haar schouders op. Enfin, zij had haar burenplicht gedaan. Vrouw van Veen lag er netjes bij daar zou nie mand wat van kunnen zeggen. Later op de avond kwam de benedenbuurman nog even boven. Nol zat aan tafel en keek even op, toen hij binnentrad. De man stak zijn hand uit en Nol drukte die. „Van harte gecondoleerd met dit verlies, Nol," zei hij. „Het is een zwaar verlies, jongen, want een moeder is alles voor je en vooral, als je ook al geen vader meer hebt. Er is één troost, dat ze niet geleden heeft. Ze was om zo te zeggen: meteen uit de tijd. Maar oh... nu moeten we eens praten over de begrafenis, he? Ja, dat is wel naar, maar het moet toch ook. Hier is al een verklaring van de dokter; dat papiertje heeft mijn vrouw voor alle securiteit meegenomen. Weet je ook,, waar de papieren, polissen en zo, zijn Nol schudde ontkennend het hoofd. „Nee... Laat me nog maar even alleen. Ik... ik zal het wel eens op zoeken. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 5