Eendrachtbode Castella-Vaatwas B B. Betoog Werelddierendaq 1953 D.D.D. r VIRIGLEY leRuq in 6e moööep blinkender vaat en zachtere handen! Jan Overeenkam De W mterdienst regeling Srouif en wrijf 9e Jaargang No. 44 TWEEDE BLAD 25 Sept. 1953 Met HheamatiscSie Pijnen mest IJ niet door blijven lopen. emigreert ENGELMAN ew@st@iL: tanden Wét adem Fris Itsaraaes! ooral nu EEN DOELMATIGE VINDING Regeren is vooruit zien, maar de lessen van het verleden moeten in acht genomen worden, want de toe komst is niets anders dan het ver leden, dat door een andere poort binnenkomt. Toen Nederland in 1940 door de oorlog werd overvallen, waren wij daarop ter nauwernood voorbereid. In het kader van onze neutraliteits politiek dier dagen, was de hoop dat de dreigende oorlog aan ons voorbij zou gaan, sterker dan het besef dat wij te allen tijd op alles voorbereid moesten zijn. Bovendien: iedere oorlogservaring was ons geslacht volkomen vreemd. De gevolgen waren in alle opzichten meer dan verschrikkelijk. In die gevolgen liggen de lessen voor het heden en de naaste toe komst opgesloten. De voornaamste les is, dat wij allen tesamen met nietaflatende kracht er naar moeten blijven stre ven dat de oorlog zich nimmer her halen zal. Helaas echter is dit niet alleen van ons afhankelijk. De oorlog kan aan vredelievende volkeren worden opgedrongen. Zouden we daar in verkeerd begrepen idealisme - geen rekening mee houden, we zou den het gevaar naar ons toetrekken. Trachten het gevaar af te wenden doch er tegelijkertijd op voorbereid zijn dat is de juiste middenweg. De hele opzet van de B.B. toont aan dat ook waar het de bescher ming van de burgerbevolking betreft de lessen uit de afgelopen oorlog ter harte genomen zijn. De organisatie is deze keer grondig voorbereid, er zijn grote hoeveelheden uitstekend materieel aangekocht en ook ten aan zien van de opleiding heeft men er naar gestreefd improvisaties zoveel mogelijk te vermijden. De vrijwilli gers, die zich voor de B.B. melden, hebben de zekerheid, dat zij door geoefendheid en uitrusting een korps zullen gaan vormen dat, als de nood ooit aan de man mocht komen, kan dienen als een schild voor ons volk. Raai zo uit, met wortel en tak. Neem Kruschen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang, vonden tienduizenden baat en verlichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kru schen regelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiverende organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wondermiddel. De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamen lijk brengen ze Uw ledematen die bevrijding van stramheid en pijn. Op 4 October zal het wederom Werelddierendag zijn en ofschoon deze instelling voor dierenvrienden een vanzelfsprekend iets is, zijn er nog altijd genoeg mensen, die hier slechts een medelijdende glimlach voor over hebben. „Laat men eerst maar het leed van de mensen ver zachten", zo wordt den dierenvrien den menigmaal van die zijde toege voegd, „dan komen de dieren daar na wel aan de beurt Nu klinkt een dergelijke uitlating wel heel fraai, maar op de keper beschouwd, is zij toch moeilijk te verdedigen. Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent Dat wij verplicht zijn om „onze broeders hoeder" te wezen, zal geen weldenkend mens willen tegenspre ken, maar impliceert dit nu dat wij het dier, dat toch ook een schepsel Gods is, aan zijn lot zouden moeten overlaten De vraag te stellen, is haar te beantwoorden en daarom geldt hier: én het één én het ander Dat dergelijke betreurenswaardi ge uitingen vernomen worden, komt meestal voort uit het feit, dat „men" geen voorstelling heeft van het leed dat de dieren van de mensen onder vinden. Bijzonder erg is het daarbij, dat velen, die beter konden en moes ten weten, zich met de dooddoener „het zal wel niet zo'n vaart lopen" van deze zaak afmaken. Wie zo spreken, vergeten dat het dier in Nederland en in vele andere landen vrijwel rechteloos is en over geleverd aan de genade van zijn heer en meester. Zeker; in onze wetgeving is het mishandelen en pijnigen van dieren zonder noodzaak strafbaar gesteld, maar de desbetreffende bepalingen zijn te enen male onvoldoende. Wanneer de mishandeling geschiedt met een Zogenaamd „redelijk doel", dat wil zeggen om geldelijk gewin, dan is vrijwel alles ten opzichte van 't dier geoorloofd. Dan mogen kal- ■WHTBTT7" Niet krabben.De helder vloei- I |- 8 B& bare D.D.D.kalmeert de jeuk U JLi O JL%. 'n enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN veren in kleine kistjes zonder licht worden opgesloten, dan mogen paarden en honden aan staart en oren gecoupeerd worden, omdat daardoor hun marktwaarde stijgt. Maar ook zonder dit redelijk doel J' Zó stond ik daar perplex. Een mond zonder tanden, niettemin sprakeloos. Ver bouwereerd. Overrompeld. Uit het veld ge slagen. Met een figuurlijk blauw oog van wege de figuurlijke klap in m'n gezicht. Ik bedoel vanwege dat bericht van Kees over de herverkaveling. En dat zo onmidde- lijk na m'n vacantie-thuiskomst. 'k Had natuurlijk ook wel eens eerder over ruil- en herverkaveling gehoord. Er zelfs over meegepraat. Als iets dat nog in een oneindig verschiet lag. Als iets dat geen werkelijkheid zou worden voor al eer het Tehuis voor Ouden van Dagen in Tholen zou staan. En ik een tehuis-leeftijd had be reikt. Als het een beetje wil, staan we nu straks voor het Thoolse Tehuisen ook voor de herverkaveling. Toen die gedachte goed doordrong, was ik ook meteen weer anti-perplex, had tanden met haar, onverbouwereerd, overrompeloos, stond in gedachten in m'n eigen veld zonder een figuurlijk blauw oog en deelde zelf klap pen uit. Giftige klappen met m'n tong. Tegen Kees. Alsof Kees in eerste instantie voor die herverkaveling had gezorgd. Ook al is hij dan vóórstander. En ik brulde hem toe: Herverkaveling is socialisatie. Maar toch voor de grote man. Die slaat er z'n sla'tje uit. De kleine en de grote man. Maar de vele middenmannetjes zoals ik zijn de dupe. Let er maar op. Word ik er beter van Krijg ik er beter land door Er is niet beter dan wat ik nu heb. Ze willen me hier en gunter douwen. Of een stuk van een vuile boer geven. Het is een aantasting in m'n eigendomsrecht. Nooit van zoiets gehoord, niet eens in de bezettingstijd. Toen lieten ze tenminste alles nog onder lopen en had ieder evenveel te weinig. Ongehoord is het zónder mij óver mij te beslissen. Waar blijft de democratie. Waar m'n invloed toen ik m'n hokje rood maakte Nu zijn al die Kamerleden vóór herverkave ling. Ën raak ik m'n goed lapje grond kwijt. En krijg iets wat me niet aanstaat terug. Dat weet ik nu al. Zwijg man over werk loosheid, over betere waterleiding, over egalisering, nieuwe toegangswegen, zwijg Ik heb er genoeg van. Genoeg van aard appelmoeheid, genoeg van de Civa die m'n natte, noch m'n droge geleverde aardappelen uitbetaalt, genoeg bij voorbaat van de herverkaveling. Hoe komen ze er bij. Ieder uur van de dag blazen ze van de toren om niet in zieke grond te gaan werken of zo weinig mogelijk. En nu willen ze die zelfde grond gaan verkavelen. Wie zet er nu een nieuw ameubelement in een huis dat nog verbouwd moet worden. Wie gaat er nu verkavelen, terwijl onze dijken nog geen steek meer bescherming bieden dan vóór Februari? Wie zegt dat ik straks geen perceel terug krijg met bietenmoeheid, met minderwaardige hoeken, met aaltjes en andere bodemziekten Weg met die geldelijke verrekening Ik word er niet beter van Ik Toen moest ik werkelijk even adem schep pen, na zo'n onafgebroken verluchting. En dat gaf Kees gelegenheid weer iets in het midden te brengen: „Wek de gal in uw lever op zo lees ik herhaaldelijk in advertentieslachte hij. „Maar jouw gal behoeft niet te worden opgewekt, als het over herverkaveling gaat. Integendeel. Een anti-opwekker was voor jouw béter. Béter dat is het bij jouw mannetje, je zou wel herverkaveling willen, al zal je misschien blijven volhouden van niet, wanneer je maar zeker wist er béter van te worden. Het in teresseert me niet of je vóór- of tégenstander van verkaveling bent. Dat moet je zelf weten. Maar dan moet je het ook reeël wil len zien. Dan moet je het verstandig bekij ken. Dan moet je niet pratenals een I kip zonder kop." Aldus Kees. Men begrijpe dat er toen voor mij geen gal genoeg te vinden was om daarop te antwoorden. Schor schreeuwde ik hem toe nooit geen galopwekkende middelen annon ces meer te zullen lezen in Nederland. Om dat nu m'n besluit wel vast staat. Ik ga emigreren. Ik laat ze hier verkavelen zoveel ze willen. Mij niet meer gezien. Zelfs een langdurige bloedbroeders vriendschap, zoals tussen Kees en ondergetekende wordt door een herverkaveling verbroken. Wat let me nog hier te blijven Ik emigreer 1 Ik heb al een vervoermiddel gekocht. Je ziet 'm hierboven staan. Er is nig plaats. Wie emi greert mee. Mij niet meer gezien in een her- verkavelingsgebied. Ik trek naar betere oorden. Met m'n ouwe Ford. Liefhebbers gevraagd om mee te toeren. Opschieten, ik geef zo gas, weg van een herverkaveling, zegt Jan. ^enuwrust. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNrlARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. worden de dieren in ons beschaafd geheten Nederland op meer dan gruwelijke wijze mishandeld. Wie kennis neemt van de Proces sen-verbaal door de Dierenbescher ming, de Rijks- en Gemeentepolitie en door de Koninklijke Marechau- sée maand in, maand uit tegen die renbeulen opgemaakt, schaamt er zich soms voor tot het genus mens te behoren. Voor geval men zou menen dat hier overdreven wordt, volgen en kele voorbeelden: honden worden met hamers de schedel ingeslagen: katten worden doodgetrapt: konij nen levend gevild; bokken met zak mesjes door ondeskundigen gecas treerd; kalveren uit hoge veewagens gegooid, enz. enz. Dat de bedrijvers van zulke euveldaden thans flinke boetes en zelfs hechtenis tegen zich horen eisen door het Openbaar Mi nisterie, is van harte toe te juichen, maar hoe menigmaal gebeurt het niet dat mishandelingen niet gecon stateerd worden door politie-ambte- naren, zodat geen proces-verbaal wordt opgemaakt Geen wonder dat Dr. Mr. W. Hugenholtz te Leiden, vice-voorzit- ter van de Nederlandsche Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren nadat reeds eerder vanuit de boe zem der Vereeniging soortgelijke projecten waren opgesteld en inge diend -het door hem gemaakte ontwerp voor een Dierenwet lan ceerde het motto: „Dierenbescher ming is bestrijding van menselijke misdadigheid". Dat zulk een ontwerp spoedig in de één of andere vorm tot wet moge worden, is natuurlijk de hartewens van alle dierenvrienden en daarmee zou Nederland tevens de achter stand hebben ingehaald, die het bij vele landen heeft, waar reeds voor treffelijke wetten over Dierenbe scherming van kracht zijn. Zoals bekend, wordt Werelddie rendag op 4 October gehouden om dat op deze datum Franciscus van Assissi overleed, wiens hart zo warm klopte voor mensen en dieren. Moge dan ook deze Werelddie rendag bij ons het besef van de eerbied voor het leven versterken, een gevoel dat de grootsten onder ons altijd hebben gekend Tandheelkundige Inrichting Spreekuren t Donderdags van 10 30 tot 13.00 uur en volgens afspraak Stationsstraat 42a Telef. 728 Afspraak en inlichtingen Antwerpsestraatweg 431 BERGEN OP ZOOM Op 4 October a.s. zijn we weer toe aan de winterdienstregeling voor spoor en bus. Over het laatste zijn we ook nu weer vlug uitgepraat. Er verandert niets in de vertrekuren. Het aantal busdiensten blijft ook gelijk, zodat, indien U de huidige vertrek- en aankomsturen weet, de winterdienst ook al bekend voor U zal zijn. Over de spoorwegen valt trou wens evenmin veel te vertellen. De vertrekuren uit Bergen op Zoom, zowel naar Zeeland als de andere kant uit, blijven eveneens gelijk aan de zomerdienstregeling. Vermeldingswaard voor onze om geving is echter wel de wijziging die er is aangebracht door de nieu we lijn Rotterdam'—Amsterdam. Het bekende „Maasstation" in Go Rotterdam komt namelijk te verval len. Daarvoor in de plaats krijgen we „Rotterdam Noord", vanwaar een uurdienst loopt via Gouda naar Amsterdam. Dit om de drukke lijn Rotterdam.Den HaagHaarlem Amsterdam wat te verlichten. Dit houdt dus ook in dat alle treinver keer uit en in de richting Gouda over dit station loopt. Maar het be langrijkste hiervan voor de reizigers die richting Gouda—Utrecht enz. uit moeten is wel, dat men nu in het bekende station D.P. te Rotter dam kan overstappen in de trein naar Gouda. Deze stopt dan in: Rotterdam-Noord, Gouda (waar men overstapt voor Woerden Utrecht), Amsterdam. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Tot op heden moest men immers voor die route (Gouda) altijd van D.P. naar het Maasstation trammen of lopen en had dan niet veel tijd voor een directe aansluiting. We hebben het nog steeds over „D.P." gehad. Maar ook de sta tionsnamen in Rotterdam zijn met de nieuwe dienstregeling veranderd. Er wordt niet meer gesproken over Rotterdam Delftse Poort (D.P.) maar van het Centraal Station (C.S.) en Rotterdam Feyenoord wordt Rotterdam-Zuid. Alleen het „Beursstation" blijft dus ongewij zigd. Hamea-Gelei voor Uw banden Vermeldt zij hierbij nog dat de uit Utrecht komende treinen naar Rotterdam CS aldaar aansluiten op de halfuurdienst richting Dordrecht, c.q. uurdienst richting Roosendaal. Tenslotte tippen we uit de winter dienstregeling nog aan, dat de snel heid van de treinen tussen Krabben- dijke en KruiningenYerseke weer kan worden opgevoerd, waardoor de reisduur enkele minuten kan worden bekort. Aan een der grootste bezwaren van de overigens bedrijfszekere en goedkope A.I.V. inkuil- methode, nl. het verdunnen en ver delen van het zuur, is een einde ge komen door een practische vinding: een glazen zuurpompje. Alle nadelige invloeden van het zuur (schade aan huid en kleding) die de toepassing van deze inkuil- methode in de weg stonden zijn hier door weggenomen. De eenvoudige en goedkope in stallatie bestaat uit een glazen pomp je, dat aan het ene einde door een rubberslang aangesloten is op de waterleiding en dat aan de andere kant met een sproeislang, eindigend in een 1 meter lange omgebogen buis, het verdunde zuur vlak boven het gras brengt. Het pompje heeft een zijdelings gepla.atste zuigopening, die voorzien is van een slangetje, dat in een fles met onverdund zuur hangt. Het water, dat met grote snelheid door het glazen pompje stroomt, zuigt daar een hoeveelheid zuur aan, zo dat een mengsel verspoten wordt. Een knijpkraantje regelt de door laat van het slangetje, dat in de fles met zuur hangt. Om de juiste verhouding (6 liter water en 'n liter zuur) te verkrijgen, moet men de juiste stand van het knijpkraantje vaststellen. Daartoe hangt men het aanzuig- slangetje in een bakje met een liter water en houdt de sproeislang boven een emmer. Zodra de liter verspoten is, trekt men de emmer weg en meet de inhoud. Bevat de emmer 7 liter, dan heeft hen dus de juiste stand gevonden. Is de hoeveelheid kleiner of groter dan moet het aanzuigslangetje res pectievelijk iets meer dichtgeknepen of iets verder geopend worden. Heeft men de juist stand vast gesteld, dan blijft de meng verhou ding constant. Het pompje, een aantal meters rubberslang en nog enkele kleiner benodigdheden bieden voor zeer ge ringe kosten een doelmatige instal latie, nauwkeurig en onverslijtbaar. De Rijkslandbouwconsulent voor Z.W. Friesland te Sneek verstrekt voor zover nodig, inlichtingen. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v, d. Linden 27 Hoofdstuk 7 De biecht van een moeder En gingen veertien dagen voorbij. Nol was een weekeind in Amsterdam geweest, maar had thuis niets verteld. En op gezette tijden fietste hij naar de Papen- drechtse dijk, waar de gelieven elkander ontmoetten. Ook was Nora een keer met de bus in Rotterdam ge weest. „Ik moet toch even naar een kennis," had ze gezegd, „en tegen de tijd, dat jij vrij van dienst bent, zie je me wel in de buurt van de kazerne." Ze hadden een paar uurtjes gewandeld en met de laatste bus was Nora weer huiswaarts gegaan. Op een mooie Octoberdag was Nol weer met week eind verlof thuis. Moeder van Veen had gemerkt, dat haar zoon stiller was dan gewoonlijk. Ze had hem Zaterdagsavonds scherp aangekeken onder het lamp licht, maar ze vond niet, dat hij er slecht uitzag. Overigens, hij was niet van koekdeeg en de militaire dienst was in ieder geval niet zo zwaar als het werk op de werf. Doch ze had onmiddellijk door, dat er iets was. Wat, kon ze aanvankelijk niet bevroeden. Nol zei niet veel. Hij bladerde wat in een tijdschrift, dat iedere Zaterdag bezorgd werd en toen zijn moeder koffie had ingeschonken, zei hij opeens: ,,Zeg, mam, ik ben onlangs in Streefkerk geweest." De vrouw schrok op en keek hem verbaasd aan. „In Streefkerk? Waarom?" „Och, zo maar. Ik ben een eindje wezen fietsen, op een Zondagmorgen. Ja, stom eigenlijk, want Zondags is daar niets te beleven. Je had me zoveel van je ge boorteplaats verteld, dat ik het eens wilde zien. Ik had informaties willen nemen over onze familie, maar toen ik er eenmaal was, durfde ik niet best meer. Bovendien, de kerk ging net uit en toen ben ik maar weer weg gereden. Erg groot is het dorp ook niet, he Langs de dijk staan wat huizen en dan heb je één grote straat, de Kerkstraat, waar ook wat huizen links en rechts staan. Dat is eigenlijk alles." Moeder van Veen knikte. „Ja, en als je de Kerk straat helemaal uitloopt, dan zie je ongeveer een kilo meter buiten het dorp aan je rechterhand een grote boerderij. Daar woont je grootvader." „Nou, misschien ga ik er nog wel eens heen." „Doe het maar niet, Nol." Hij keek haar verwonderd aan. „Waarom niet, mam „Ze kennen je toch niet en als je er zou komen om te vertellen, dat je mijn zoon bent, heb je kans, dat ze onvriendelijk zullen zijn. Blijf er maar vandaan. Dat heb ik liever." Hij haalde zijn schouders op. „Net zoals je wilt." Na een poosje vroeg hij: „Heb je naderhand nooit meer wat gehoord van je vriendin, die je toen geholpen heeft Ze knikte. „Een jaar later ongeveer heb ik een ondertrouwkaart gehad. Ze woont nu in Groot-Ammers aan de dijk in een laag huisje. Haar man is timmerman. Ik kende hem wel, want in mijn tijd scharrelde ze al zo'n beetje met hem." „Waarom ben je er nooit meer heengegaan, mam?" „Och, wat moet ik er doen Het is nu al weer zoveel jaren geleden. Ze zal zelf al wel grote kinderen hebben. We zijn vervreemd van elkaar. Ik ben nu al meer dan twee en twintig jaar uit huis vandaan." Meer werd er niet over gesproken. Maar de vol gende dag, toen ze 's middags een wandeling door de stad maakten, zei Nol opeens: „Mam, straks als we thuis zijn, zal ik je nog een nieuwtje vertellen." „Best, Nol. Is het goed nieuws „Ik denk van wel, mam." „Zou ik het kunnen raden vroeg ze lachend. „Ik geloof het niet," antwoordde hij een beetje ver legen. Toen ze een paar uur later thuis waren en de vrouw thee gezet en ingeschonken had, zei ze, zich aan tafel zettend: „En nu het grote nieuws. Zal ik het eens ver tellen Nol van Veen heeft een meisje." De jongen werd rood tot in zijn nek. „Hoe... hoe... weet U dat, mam Ze lachte. „Lieve, grote jongen van me, je gezicht is een open boek. Ik kan er alles in lezen. En toen je gistermiddag thuis kwam, zag ik onmiddellijk aan je gezicht, dat er iets ongewoons in je leven was gekomen. Vertel me eens wat van haar, Nol." De jongen begon, eerst aarzelend, maar langzamer hand meer op zijn gemak, te spreken over Nora Man- sink en van de moeilijkheden, die er nu reeds tussen hen beiden waren. Toen hij eindelijk uitgesproken was, zei de vrouw: „Neem dat van die kruidenierszaak niet te zwaar, Nol. Als het zover komt, dat jullie een paar worden, neem het leven dan, zoals het is. Maak er geen nieuwe moeilijkheden bij. Als jullie genoeg van elkaar houden, dan vallen alle moeilijkheden automatisch weg. Je weet, welke moeilijkheden je moeder heeft moeten overwin nen, om de weg naar het geluk te kunnen gaan." „Misschien heb je wel gelijk, mam." (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 5