WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLOND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT. Bouwcontingent van 174+000 WOüillQCll werd over de provincies verdeeld» Raadsverslag St» Filipsland Ook hier garantie voor het Thoolse Tehuis THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 9e Jaargang Nr. 44 25 September 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Noa steeds is de woningnood in ons land doeleinden worden da Nog steeds is de woningnood in ons land een van de grootste volksvijanden. Vele duizenden gezinnen en jonge mensen, die een gezin willen stichten, ondervinden dage lijks de gevolgen van het tekort aan woon ruimte, dat in de ene gemeente groter is dan in de andere, maar dat overal in den lande een storende invloed heeft op dat, wat ons als „huiselijke" Nederlanders zo lief is: een gezinsleven binnen de muren van een eigen woning. Er wordt door de Overheid al het moge lijke gedaan om die grote nood te lenigen. Ieder jaar worden door het Rijk honderden millioenen guldens bijgepast bij de bouw kosten van nieuwe woningen. En in alle ge meenten kent men verordeningen, die tot doel hebben de beschikbare woonruimte op zo eerlijk mogelijke wijze over alle gega digden te verdelen. Het is duidelijk, dat deze medewerking van de Overheid aan een zeker maximum gebonden is. Er zijn, behalve de woning nood, nog vele andere belangen van het grootste gewicht, die van het Rijk enorme financiële offers vragen. Maar niet alleen de geldkwestie maakt het nodig ergens een grens te trekken. Behalve geld is er nog iets anders nodig om huizen te bouwen: materialen en arbeidskrachten. Bij het Op stellen van plannen voor woningbouw moet rekening worden gehouden met de aantallen bouwvakarbeiders, waarover men in ons land beschikt. Al zou tweemaal zoveel geld voor woningbouw kunnen worden uitgetrok ken. dan zouden daardoor nog niet meer woningen worden gebouwd. Er moet een evenwicht zijn tussen de omvang van de bouwplannen en de hoeveelheden arbeids krachten, die voor het uitvoeren van die plannen nodig zijn. Verstoring van dit evenwicht zou allerlei schadelijke spannin gen en ontoelaatbare prijsverhogingen tot gevolg hebben. Het zijn deze overwegingen geweest, die de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting ertoe hebben gebracht ook voor de periode van L954 tot en met 1956 een schema op te stellen voor een verdeling van de bouwactiviteit over het gehele land. Zoals in de Troonrede werd aangekondigd, zal gestreefd worden naar het bouwen van ongeveer 65.000 woningen per jaar, dat is dus in de periode van 1954 tot en met 1956 een totaal van 195.000. Voor bijzondere doeleinden worden daarvan 21.000 wonin gen „in reserve" gehouden. Over de ver schillende provincies konden dus worden verdeeld 174.000 woningen. Hoe is nu deze verdeling tot stand gekomen De commissie, die de Minister over deze verdeling heeft geadviseerd, heeft een Be rekening gemaakt van de behoefte aan woningen, die in elke provincie bestaat. Er is daarbij gebruik gemaakt van de inzichten van werkgroepen, waarin zowel de provin cies als de gemeenten waren vertegenwoor digd. Aan vier factoren is bij de berekening aandacht geschonken. In de eerste plaats aan de te verwachten groei van de bevol king in de verschillende provincies. Ver volgens heeft men een raming gemaakt van de veranderingen, die in de bevolking van de provincies zullen optreden door vertrek en vestiging. Ten derde heeft men berekend, hoeveel woningen in elke provincie in de plaats zullen moeten komen van krotten. En tenslotte is bestudeerd, hoe groot in elke provincie het bestaande tekort aan woningen is. Bij de verdeling van het aantal nieuwe woningen is met dit tekort op zodanige wijze rekening gehouden, dat die provincies, die de grootste achterstand hebben, een groter deel van haar tekort zullen kunnen inlopen dan de provincies met de kleinste achter stand. Rekening houdend met al deze factoren, kwam de volgende verdeling tot stand. Voor Zuid-Holland in drie jaren totaal 36.900 woningen, voor Noord-Holland 25.200, voor Noord-Brabant 22.500, voor Gelder land, 18.300, voor Limburg 15.000, voor Overijssel 11.400, voor Utrecht 9.900, voor Drenthe 4.500, voor Groningen 4.200. voor Friesland 3.450, voor de Noord-Oostpolder 2.300 en voor Zeeland 1500 woningen. Een aantal van 19.500 woningen is in reserve gehouden voor migratie en ver vanging. 12.000 daarvan zijn bestemd voor vervanging van krotwoningen. Omdat de Minister, die dit verdelings schema dezer dagen in Den Haag bekend maakte, het principieel niet juist acht, dat de centrale overheid ook de verdeling over de verschillende gemeenten verzorgt, heeft hij aan de Colleges van Gedeputeerde Staten van elke provincie verzocht, zich met die verdeling over de gemeenten te willen be lasten. (Nadruk verboden) Premie voor woningverbetering Een nieuwe motorspuit en bergplaats Een prachtig aanbod voor een kleuterschool Tenslottet de Hengelose biggen groeien best De openbare raadsvergadering op 21 Sept. jl. wordt op de gebruikelijke wijze door de voorzitter, burgemeester L. J. de Jonge, ge opend. Hij deelt mede dat de heer Gouds waard met kennisgeving afwezig is. Voorts dat de 6 Oostenrijkse houten wo ningen zijn aanbesteed en aan de heer P. de Raat als laagste inschrijver gegund. Twee houten woningen, geschonken door de ver eniging van Ned. Gemeenten zullen nog volgen. Thans geldt de ramptoelage, zo zegt de voorzitter verder, ook voor de secretaris en gemeenteontvanger. De houten woningen zullen worden ge geven aan degenen, die een bouwplicht heb ben. Er zijn weliswaar reeds genoeg ge gadigden, mgar toch zal nog een oproep worden gedaan, opdat ieder in de gelegen heid is, die in aanmerking zou komen. Ds. de Lint verzoekt om met het oog op de verbouwing in de consistorie cate chisatie te mogen houden in het oude ge meentehuis en op de zolder daarvan enig meubilair te mogen opbergen uit die consis toriekamer. Dit verzoek wordt z.h.st. in gewilligd. Voor hetzelfde doel wordt een school lokaal gevraagd in de A.J.Polder. De voor zitter merkt hierbij op, dat de Raad dit niet kan toestaan, daar dit verzoek aan het schoolbestuur moet worden gericht. De heer F. den Braber verzoekt om een tuintje te mogen huren achter de Wilhel- minastraat. B. en W. stellen voor om dit opzichter Kloet te laten bezien en indien het mogelijk is het te verhuren voor 7.50 per jaar. Het is ongeveer 140 m groot. Wordt goedgevonden. De heer W. van Dommelen en andere be woners van de Achterstraat verzoeken om een uitweg achter hun woning, daar de uit gang langs de schuur van A. Verwijs is vervallen nu dat gemeentegrond is gewor den. Een twee meter brede uitweg zal wor den toegestaan onder voorwaarde dat per woning 1.per jaar vergoeding wordt gegeven, daar het anders na verloop van jaren een eigendomsverlies voor de gemeente zou kunnen betekenen. De Ver. tot wering van het schenden van Gods Heilige Naam vraagt subsidie. Voorgesteld wordt door B. en W. om dit af te wijzen, waartoe wordt besloten. Het raadsbesluit tot grondaankoop van de erfpachter M. Noordhoek en van het erf- pachtsrecht van Notaris v. d. Velde is goedgekeurd. Eveneens van de gronden van M. Bierings, J. Maas e.a. De rampgratificatie voor de gemeente-ambtenaren is goedgekeurd. Geen opmerkingen worden gemaakt inzake het controlerapport kasopname, enz. De stichting R.K. Mil. Tehuizen vraagt subsidie. Wordt afgewezen. GARANTIE WORDT VERLEEND Aan de orde is dan het verzoek van de Stichting Tehuis voor Ouden van dagen voor Tholen en St. Filipsland. Gevraagd wordt een garantstelling voor een bedrag van 42.220,De gehele geldlening be draagt 345.000,Er komt een rijksbij drage van 73.200,50 verpleegden kun nen worden opgenomen. In deze gemeente is er thans reeds 1 aan vrage. De verplegingskosten zijn circa 30.per bed. De voorzitter merkt op dat de naam Thoolse stichting zal dienen te ver anderen in Stichting voor de Eilanden Tho len en St. Filipsland. De voorzitter zegt dat hieraan grote behoefte is, zodat B. en W. voorstellen deze garantie te verlenen. Weth. Mol voegt hieraan nog toe, dat dit verzoek meermalen bespreking van het dag. bestuur heeft uitgemaakt. Men vreest ook, dat er niet voldoende animo zal zijn om de ge meente te verlaten. Maar zelf een gebouw stichten is voor deze gemeente zeker on mogelijk. Daarvoor is de gemeente te klein. Verzorging, enz. kortom de gehele exploi tatie onoverkomenlijk zijn. Er wordt verder nog even over gedis cussieerd, maar uiteindelijk besloten de ge vraagde garantie toch te verlenen. VERBETERINGEN Het schoolbestuur te A.J.Polder verzoekt om het schoolplein aan de Noordzijde te betegelen en om een fietsenbergplaatsje. De Inspecteur adviseert tot goedkeuring van dit verzoek. De Raad gaat er ook mee accoord. Verder verzoekt dit bestuur om de muren met hardboard te bekleden voor wat het onderste deel betreft en boven met zacht- board. Het Dag. Bestuur bezocht de school en kwamen tot de conclusie dat er werkelijk iets aan moet worden gedaan. De kalk valt er af, de muren schimmelen, het is er steeds een rommel. De technisch opzichter Kloet had de muren willen bespuiten met beton- emaille. Toen werd het door de Inspecteur afgewezen. Na toelichten door weth. van Nieuwenhuijze en na de conclusie van dhr. Quist dat het dan wel afdoende zal zijn, wordt besloten dit werk op te dragen aan de heer C. v. Schelven voor 2880, Aan de gemeente is toegestaan grond te verkopen aan de inwoners die willen her bouwen en dat niet op hun eigen grond kunnen doen. Het prov. bestuur heeft ook toegestaan presentiegeld te verlenen aan de verkave lingscommissie tot 50% van het presentie geld der raadsleden. De toegevoegde ge meente-ambtenaren krijgen dat echter niet. Dit laatste kan dhr. Quist niet vatten. Die ambtenaren moeten hiervoor 's avonds even goed overwerken. Weth. v. Nieuwenhuijze antwoordt hierop, dat deze een vast salaris hebben. Er zullen nog pogingen worden aangewend Ged. Staten van dit besluit te rug te brengen. Blijkens een missive van de Min. van Binnenlandse Zaken geldt ook voor dit jaar de ziektekostenregeling gem. ambtenaren, zoals ook de verhogingen zijn toegestaan. De Centrale Dienst schrijft, dat ze de warme maaltijd die aan de Techn. Ambte naar wordt verstrekt wel noodzakelijk acht, gezien de lange werkdag, maar dat de ge meente deze dient te betalen, daar ze die zelf niet voor haar rekening kan nemen. De gemeente wil deze nuttige persoon niet laten verhongeren en zal het dan wel voor eigen rekening nemen. Verlengd wordt de werkingsduur der gem. belastingen, daar ze dit jaar aflopen. Het salaris van de vakonderwijzeres te A. J. Polder wordt conform de aanvraag vastgesteld op 439,83. Gevraagd wordt door de Ned. Ver. voor A.V.O. om de bijdrage van 5.op 10,per jaar te brengen. Accoord, zeg gen de raadsleden. Afgewezen wordt echter het verzoek om 10,per jaar van de Ver. Ned. Ge- sprekscentrum. Aan het commando luchtverdediging wordt een schoollokaal verhuurd voor het geven van lessen ad 5,per avond. Meegedeeld wordt dat de 3e Ambtenaar ter secretarie geen korting op het salaris meer behoeft te krijgen in verband met het niet bezitten van een diploma Gemeente administratie. Voorheen werd deze 108, per jaar gekort. WONINGVERBETERING Er komen weer aanvragen binnen voor woningverbetering, zodat B. en W. voor stellen hiertoe 8000,uit te trekken. De heer Verwijs vraagt nadere inlichtin gen, b.v. of degene die schade aan hun wo ning hebben daarvoor ook in aanmerking komen. Hierop wordt bevestigend geant woord. Een uitvoerige bespreking volgt hierover. Tenslotte zal men deze 8000, toch uittrekken voor dat doel. Het Hoofd van de O. L. school vraagt •een vakonderwijzeres te benoemen. B. en W. zullen trachten dit gedaan te krijgen. ANDERE MOTORBRANDSPUIT Waar de oude motorbrandspuit door de ramp vrijwel waardeloos is geworden, wordt op voorstel van B. en W. besloten, althans in principe, over te gaan tot aankoop van een andere met treker. T.z.t. zullen dien aangaande nadere voorstellen worden ge daan. Ook een nieuwe bergplaats en magazijn is nodig voor deze spuit. Voorgesteld wordt dit te bouwen op de plaats van de ver woeste woning van G. v. d. Dussen in de Achterstraat. Beide voorstellen worden na bespreking aanvaard. Dhr. Quist merkt nog op dat de A. J. Polder zijn spuit dan zeker weer terug krijgt. De voorzitter meent dat dit nodig zal zijn, omdat men zich straks vlug kan verplaatsen. KROTWONINGEN B. en W. stellen ook voor over te gaan tot aankoop van een aantal krotwoningen en vragen machtiging hiervoor om te be ginnen 10.000 uit te trekken. Een 30-tal huizen komt hiervoor in aanmerking. Mo menteel zijn een L0-tal eigenaren bereid te verkopen. Op verzoek van de voorzitter geeft de heer Bonga, die hierover al eerder en el ders besprekingen hield, op dit chapiter een nadere en uitvoerige toelichting. Het komt er op neer dat betrokkenen onder zeer aan nemelijke voorwaarden weer een veel beter eigen huis kunnen krijgen. Alle Raadsleden zijn het er dan ook over eens, dit te moe ten aanmoedigen en stemmen voor beschik baarstelling van 10.000, Meegedeeld wordt dat het Dag. Bestuur a.s. Woensdag en Donderdag een tegenbe zoek zullen brengen aan de adoptie-gemeen te Hengelo en aan Stad en Ambt Delden. De heer Guiljam, oudste raadslid is ge durende die dagen waarnemend burgemees ter. De heer Guiljam vraagt aan het Dag. Bestuur de dank over te brengen namens de bevolking, in het bijzonder wel voor de vele geschonken biggen. Ze groeien hard. EEN (STENEN) KLEUTERSCHOOL Meegedeeld wordt ook, dat via dr. Mes, lid van Ged. Staten het aanbod kwam van de Vereniging van Ned. Gemeenten om een stenen kleuterschool te bouwen voor 54.000,—. Men zou die in de korst mogelijke tijd willen opbouwen, opdat er dan voorlopig gewoon onderwijs in kan worden gegeven tot de lagere scholen klaar zijn. Een ander aanbod is dat van mej. Glasz, Inspectrice van het Kleuteronderwijs, die kans heeft een houten gebouw uit Zweden voor dit doel te krijgen. Opbouw hiervan kost evenwel ƒ20.000,—. De voorzitter stelde zich nog met mej. Glasz in verbinding en deze adviseerde het aanbod van de Ver. van Ned. Gemeenten met beide handen aan te grijpen, daar het Zweedse gebouw nog maar dubieus was. Wel kan dan worden verzocht om de in ventaris voor deze kleuterschool. De Raad vindt dit alles prachtig en is zeer erkentelijk voor dit mooie aanbod, dat gaar ne wordt aanvaard. Tenslotte is er nog het voorstel om de toelagen voor schoolschoonmaakster, graf delver en gemeentegeneesheer te laten ver vallen en de salarissen nu te brengen op 300,—, 150,— en 1160,—, waarna de toeslagen zijn verwerkt. Accoord. RONDVRAAG De heer Guiljam zag gaarne dat er een lichtpunt kwam aan het station R.T.M. waar ook de buspassagiers uitstappen. Het is daar zeer donker. De voorzitter zal het met de P.Z.E.M. bespreken. Dezelfde wijst op het gevaar dat brom fietsers veroorzaken in het straatje tussen de Anthonie- en Julianastraat, vooral voor spelende kinderen. De voorzitter vindt het moeilijk. Men kan geen inrijverbod uitvaardigen omdat het dan ook voor de gewone rijwielen geldt. Men zal onderzoeken wat er aan te doen is. De heer Verwijs wijst op het drukke ver keer met de B.B.A.bussen. Het passagiers vervoer uit schouwen en Duiveland is zó danig dat de mensen uit onze gemeente vrijwel altijd moeten staan. Spreker zejg gaarne dat B. en W. zich met de directie in verbinding stelden en verzochten om ieder uur inplaats om de 2 uur een dienst te laten rijden. De voorzitter antwoordt dat de dienstregeling reeds is uitgebreid. Er rijden bussen vanaf Zijpe met passagiers uit Schouwen rechtstreeks door. Toch zal ér op worden geattendeerd. De heer Verwijs vindt dat er nog iets aan het noodgemeentehuis hapert. Er is namelijk geen brievenbus. Het is zeker nodig. Er zal in worden voorzien. De heer Verwijs vraagt ook aan wie de houten woningen zullen worden toegewezen. De voorzitter antwoordt: aan degenen die een claim hebben. Weth. Mol voegt er nog aan toe dat behoeftige gezinnen voorrang zullen hebben. B. en W. geven een aantal namen op aan de Directie van Wederopbouw. Deze wor den doorgestuurd aan het Roode Kruis, dat toe wijst. De heer Quist vestigt de aandacht van B. en W. op het lijkenhuisje, waarvan de deur altijd openstaat in de A.J.Polder. Voorts dat het trottoir daar kapot is ge reden door auto's met puin. Ook hieraan zal aandacht worden besteed. Daarna sluiting. ZONDAGSDIENST ARTSEN Dr. A. Kugel, Poortvliet, tel, 10 Dr. L. D. A. Looysen Tholen, tel. 49 HOOGWATER in de week van 27 Sept t/m 3 Oct 1953 Zondag vm 6.07 en nm 18.30 Maandag 6.53 19.22 Dinsdag 7.49 20.22 Woensdag 9.00 21.38 Donderdag 10.19 23.00 Vrijdag 11.40 Zaterdag 0.10 12.41 Dinsdag 29 Sept. Laatste Kwartier te 22,51 uur. REINIGINGSDIENST Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op Dins dag, 29 Sept. a.s. het eerste gedeelte en op Vrijdag 2 Oct. a.s., het overige gedeelte. Tegen Donderdag 1 October a.s. bestaat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. COLLECTE T.B.C. De ten bate van de chr. t.b.c. organisaties I.P.S. en D.E.L. gehouden collecte bracht 215,47 op. GESLAAGD Voor vakbekwaamheid coiffeur in het herenvak slaagde te Breda de heer J. Schot Bzn. alhier. LAATSTE CONCERT Bij gunstig weer zal de harmonie „Con cordia" a.s. Zaterdag om half acht een populair concert op de kiosk geven. Met dit concert wordt dan het zomerseizoen ge sloten. MET EIGEN MIDDELEN GEBLUST Dinsdag jl. werden de inwoners opge schrikt door de sirenes. Het bleek dat brand was ontstaan in de keuken van de groente handelaar J. Nelisse-Mennes. De brand weer behoefde echter geen dienst meer te doen, daar dit begin met eigen middelen reeds was geblust. BEEN GEBROKEN De 16-jarige Cor Bakker, die eind vorige week met zijn vriendjes aan het voetballen was op de gemeentewei aan de rondweg sprong op een ogenblik de bal achterna toen die werd weggetrapt. Hij kwam ongelukkig met zijn voet op de bal terecht, viel en brak zijn been. Hij moest voor behandeling naar Bergen op Zoom worden vervoerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: 13 Sept.. Maria Christina, dt. van J. M. Verbiest en M. J.'de Nijs 19 Sept.: Maria Jozina, dt. van M. J. Moeliker en H. B. I. Gebraad. Gehuwd: Geen. Overleden: 9 Sept.: Gilles Pieter de Kok, 56 jr. echt genoot van Jannetje Maria Thiel. 13 Sept. te B.o.Z.: Gerrit Amsing, 72 jr. wedn. van Julia Marie Ernestine Grosjean. WEDVLUCHT „DE TROUWE DUIF" In concours waren vanaf Quivrain 62 duiven, afstand 135 km. G. Havermans l, 3, 11; J: Tholenaar 2, 4, 5; A. v. Treijen 6, 8, 21; J. Nuts 7; J. Boogaart 9, 19; A. Lindhout 10; A. v. Driel 12, 13; A. Rijnberg 14, 20; G. Hoek 15; L. M. de Heer 16, J. v. d. Zande 17. 18. GEVONDEN Inlichtingen omtrent 1 gevonden steek- sleutel en 1 zilverbon van 1.zijn te verkrijgen bij de Rijks politie. NOG NIET TERUG De 17-jarige J. B. verliet Dinsdag de ouderlijke woning om naar zijn werk te gaan, doch keerde na afloop van het werk niet naar huis terug. Vermoed wordt dat hij in Zuid-Holland verblijft, en aldaar werk zoekt. Niettegenstaande een ingesteld politie onderzoek is hij nog niet opgespoord. VROUWENVERENIGING GER. KERK Naast de bestaande mannenvereniging is thans door een aantal leden der kerk over gegaan tot oprichting van een vrouwen vereniging, waarvan tot voorzitter is ge kozen Mevr. Koning. EEN AARDIGE PRIJS Niettegenstaande het feit dat een belang rijk gedeelte van zijn afzetgebied door de ramp onder water geraakte heeft dhr. P. A. Mees, alhier, het gepresteerd om qua omzet de 2e afnemer te zijn van de chemicaliën fabriek Philips. Als beloning daarvoor is hem en zijn echtgenote door deze fabriek een 5-daagse reis naar Parijs aangeboden. NAAR „SLIK" EN SUIKER Volgende week begint de suikerbieten campagne. Dat hoeft nog geen modder te betekenen, maar de kans wordt er toch groter door. Vast staat dat het uiteindelijk suiker wordt. In deze gemeente is voor de Ver. Coop Suikerfabrieken Dinteloord een nieuwe laadinstallatie geplaatst door de firma M. Oerlemans en Zn. te Tholen. De vorige installatie werd, zoals voldoende be kend, door de watersnood vernield en ver oorzaakte tijdens die vernieling ook nog grote schade. De huidige installatie is nog groter, circa 1 meter hoger en 1)4 meter breder. Men vermoedt dat ze gemakkelijker zal werken dan de vorige. Deze week zou ze nog geprobeerd worden. Ook met de in stallatie van Puttershoek, die hoegenaamd geen schade opliep werd proefgedraaid. Het is tijd dat de voorbereidingen klaar zijn, want de campagne staat voor de deur. TOCH OP REIS De stormachtige zuid-wester van Dinsdag jl. herinnert U zich nog wel. Evenals de flinke regenvlagen. Maar dit alles deed niets af aan het optimisme van de voorzitter van het Comité, dat 'n reis voor de Ouden van Dagen had georganiseerd, de heer P. van Amerongen. „Ales loopt uitstekend, behalve het weer", zo zei hij monter en dook wat dieper weg in zijn kraag voor een nieuwe regenplens. „De stemming zit er al in". Dat was Dinsdagmorgen jl. om 10 uur toen de touringcar arriveerde om de deel nemers aan deze laten Ouden van Dagen tocht op het schoolplein op te halen. In af wachting van deze komst hadden de be jaarde reizigers een schuilplaatsje in de school gezocht. En de bejaarden bleken on- verveerd. Alles was gereed. Zou men zich nu door dit koude, natte, stormachtige weer laten afschrikken In geen geval. In stappen maar. En zo gingen omstreeks 10 uur de 30 inwoners boven de 65 jaar met begeleiders toch nog een uitstapje maken, zij het dan op een zeer gure herfstdag. Het bleek in de bus zeer gezellig te zijn. Men was nu allemaal bij elkaar in tegenstelling met andere jaren, toen de reis per luxe auto werd gedaan. En de Comité-voorzitter had gelijk: ondanks het weer zat de stemming er in. Er klonk zo nu en dan zelfs een liedje uit de oude doos. Maar toen waren ze al op de terugweg en verheugd vanwege het goede verloop en de even goede con sumpties, die waren genoten. 's Morgens deed men eerst Breda aan, waar de koffie werd gebruikt. Daarna werd naar Blijdorp in Rotterdam gebust. Daar ging de grootste belangstelling uit naar de vissen verzameling... omdat men daar ten minste droog en beschermd stond. Na het eten ging het naar het Groot Handelsgebouw, waar men tot aan de derde verdieping kon rijden en waar men een indruk kreeg van een bouwwerk dat toch heel iets anders is dan onze dorpswoningen. Via de tunnel kwam men weer in Breda waar opnieuw werd geconsumeerd. Om goed zeven uur was men aan de Javadijk, op muzikale wijze verwelkomd door „Accelerando". En toen was de weers gesteldheid stukken beter. Laat men het weer buiten beschouwing, dan waren alle reizigers zeer tevreden over dit late uitstapje, dat qua verzorging en qua stemming toch zeer wel slaagde. WINTER-LEESSEIZOEN Ook de volksbibliotheek „Elck wat Wils" begint met het winter leesseizoen. Dit be tekent dat weer iedere Zaterdag (vanaf 10 October) boeken worden uitgereikt. In de zomermaanden gebeurt dat sinds de laatste jaren om de 14 dagen Vrijdags. De laatste Vrijdaguitreiking is op 2 October a.s. Voor het winterseizoen zijn weer 170 nieuwe boeken aangekocht, opgenomen in een suplement, dat bij de bibliothecaris A. Gunst verkrijgbaar is. De nieuwste werken komen daarin voor, zoals de trilogie van Lode van de Schelde „De aarde geeft en neemt". Van Rennes-Boldingh „Het oude posthuis". Van Hans Martin „Het Verlan gen". Van Ds. Meerburg „Legerpredikant in Korea". Mary O'Hara „Wervelwind". Van Noël de Gaulle „Demasqué bij dag licht", boeken van Anna v. Gogh-Kaul- bach, Van Hoogstraten-Schoch, van A. J. Croninj den Doolaard, Vicki Baum en veler lei ontspanningslectuur. Hoewel het uitlenen in Februari jl. vier weken stil lag, kwam men ook in de af gelopen winter en zomer aan de ruim 10.000 boeken die werden uitgeleend. In de winter periode bedroeg dit namelijk 6774 boeken, in de zomerperiode 2600. Hieruit blijkt dat er nog altijd ruim gebruik van wordt ge maakt, mede dank zij het feit, dat ook jaar lijks de nieuwste en grootste werken worden aangekocht. Zolang het oude gemeentehuis niet verbouwd is worden de boeken in een lokaal van de Openbare lag. school uit gereikt. COLLECTE T.B.C.-BESTRIJDING De voor de gezamenlijke chr. organisaties voor T.B.C.-bestrijding gehouden lijstcollecte bracht ter plaats het mooie bedrag op van 262,24. GEVONDEN Een damesarmband en een windjack. In lichtingen bij de rijkspolitie. EEN KLEUTERSPEELTERREIN Naar we vernemen is er overleg gaande tussen het Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk alhier en tussen het bestuur van de Kleuter school over een speelterrein voor de kleu ters. Bij de kleuterschool zelf bestaat er practisch geen mogelijkheid tot uitbreiding van het huidige ietwat bekrompen speel- plaatsje. Het overleg schijnt reeds in een vergevor derd stadium te zijn, zodat wordt aange nomen dat het desbetreffende verzoek zal worden ingewilligd. Dit zou dan een speelterreintje worden op een gedeelte van het kerkplein, nl. het lin ker stuk vanaf de woning Abr. v. d. Meer naar de kerk toe. In de buurt van eerst genoemde zou ook de ingang komen In het komend voorjaar zal het dan in gebruik worden genomen. Het is nog zo gek niet. PROVINCIALE WEDSTRIJD Zaterdag 19 Sept. was het op de schiet baan van de Schietvereniging „Prinses Juliana" een gezellige drukte. Het was de tweede dag van de gehouden provinciale schietwedstrijden, waaraan verschillende verenigingen uit de Provincie, alsmede de Nationale Reserve en het Politiekorps deel namen. Hier volgt de uitslag: Korpsbaan Nationale Reserve Staf, le pr. 229 pt. Schietver. C. Goes I, 2e pr. 218 pt. Pr. Juliana, St. Annaland, 3e pr. 217 pt. Excelsior, St. Maartensdijk, 4e pr. 215 pt. Schietbaan 't Zand, Middelburg, 5e pr. 214 pt. le prijs geschonken door Corns. J. J. Kooijman. 2e prijs geschonken door M. Kolf, S.W.G. 3e prijs geschonken door de Koninklijke Jagersvereniging te 's-Gravenhage. 4e prijs geschonken door de Districts commandant Ballegoijen de Jonge, Zeeland, te Middelburg. 5e prijs geschonken door de Koninklijke Jagersvereniging te 's Gravenhage. Al deze prijzen waren medailles. Personele Baan le pr.: P. Kloosterman, Kapitein Nationale Reserve te Nisse, met 49-44 pt. 2e prijs: W. van den Berg te Goes, met 49-43 pt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1