mËËÊËm$. 6 B\\ aankop POLITIERECHTER ZX*M. -CURSUSSEN Groei van de Burger-Luchtvaart va" 1 grote tebe Jt CasleHa tandpasta hebt U t\jdeVi)b recht op j&iwÊk,. f® een stuk CasteNa-sPeCl ial voor 8 een ENGELMAN STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE SANAPIRIN jaagt kou JL en pijn uit Uw body T ST. FILIPSLAND Bij de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn moet gij zeker Xruschen nemen. ANNA JACOBA POLDER PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS de voorzitter kennis bij zijn opening, die na een welkomstwoord het feit onderstreepte, dat de gevolgen van de laatste inundatie zwaarder zijn dan men ooit had vermoed. Kijk naar de St. Annalandse polder, die slechts kort dras heeft gestaan. Men heeft er nog aardappelen verbouwd, maar hoeveel slechte komen er niet uit. Zo ook met de, uien. Zaak is het deze producten zo spoedig mogelijk op te ruimen, daar er misschien an ders niets van overblijft. Gezien de ver wachtingen in de meer overstroomde pol ders viel de gerstopbrengst over het alge meen nog niet tegen, (al komt het wel voor dat men niet meer oogst dan 30 mud van de 10 gemeten). Sommigen zullen moeten er kennen, aldus de voorzitter, dat weer grote fouten zijn gemaakt om tegen alle waar- schuwingen in, de grond toch diep te be werken. Laten we er toch voorzichtig mee zijn. Maak voor de schaderegistratie, die in volle gang is, thuis reeds alle benodigde gegevens op. Dit bespoedigt de zaak. De heer Kooijman wenste op dit ogenblik ook nog eens zijn dank te betuigen aan de Noordelijke provinciën voor de geschenk zendingen, die hetzij in vee of geld, binnen kwamen. Voor Zeeland werd reeds 208.000,geschonken. Over de herverkaveling kon spreker wei nig meedelen dat niet al bekend was, of liever gezegd: niets. Het wachten is op pu blicatie in de Staatscourant, waarna met de uitvoering van de aangenomen wet kan wor den begonnen. In dit verband wijst spre ker op het gele kaartje dat alle land eigenaren en pachters is toegezonden en waarop wordt geadviseerd na te gaan of alle pacht-, koop- en verkoopcontracten goed in orde zijn met 't oog op de lijst van recht hebbenden. Ook werd er op gewezen, dat van St. Annaland nog niemand zijn land beschikbaar stelde in tegenstelling met andere gemeenten teneinde elders te gaan boeren. Plaatsing in de N.O.P. is nog moge lijk. ZAADTELERSORGANISATIE Hierover sprak de heer Meihuizen uit Groningen, die op het belang hiervan wees, omdat de zaadteler door middel daarvan op de hoogte kan komen of hij met een bonafide handelaar te doen heeft, ja dan neen. In ver band met de watersnood kan dit jaar zo n advies nog gratis worden verstrekt. Men hoeft slechts elke teeltaanvrage door te sturen naar het Landbouwhuis te Goes. Spoedig daarop krijgt men de aanvrage terug en indien de zaak safe blijkt te zijn, staat er een desbetreffend stempel op. GRONDBEWERKING, GIPSSPREIDING, enz. Daarover sprak de landbouwassistent van de Rijksvoorlichtingsdienst de heer Markusse die sedert de laatste maanden in het eiland werkzaam is. Slechts beknopt kunnen we zijn uitvoerige voor- en toelichting weer geven „om der wille van de plaatsruimte". Eerst wijst spreker op de grondbewerking van de akkers die lang onder water stonden en het daarmee samenhangend bouwplan. Hij adviseerde voor die gronden het plan ongeveer te verdelen in: 1/3 in te zaaien met' gerst; 1/3 met wintertarwe; 1/3 met andere gewassen, waarbij hij voornamelijk denkt aan bieten (laat dan eerst een grondmonster nemen Misschien dat er op de lichtere gronden wat aardappelen kunnen worden gepoot, maar daaraan is toch altijd nog een tamelijk risico verbonden. Waarom dan wel wintertarwe Deze vraag door spreker zelf gesteld wordt ook door hem beantwoord. Men staat immers nu voor de natte periode, dus de, ontziltings- tijd voor de zoute gronden. Bovendien als men allemaal zomertarwe zaait, hoe komt men dan straks klaar. De risico's moeten dus verdeeld worden. Immers, indien de winter tarwe mislukt, kan men altijd nog zomer tarwe inzaaien. Welke rassen: Spreker noemt vooraan de Heine 7, daarna Alba Staring. Hij adviseert echter deze te verdelen over de verschillende gronden naar beste weten. Men heeft voor Heine 7 per gemet 75-80 kg nodig. Landbouwherstel vergoedt bij mis lukking de kosten. Spreker wijst op het verkeerde om reeds op de zaaivoor gips te strooien. Dit moet pas na de laatste inzaai. Kijk heus niet op die paar sporen. Zaai eind September, eerst Staring, daarna Heine 7. Cultivator niet, maar ploeg op wintervoor. Het eerste gaat te ongelijk. Maar niet dieper dan 8 cm ploe gen, waarmee nu direct begonnen kan wor den. Doe het niet meer als het te nat wordt, Strooi dan de helft gips op de onge geploegde grond en bewaar de helft tot het voorjaar. Drie factoren zijn nodig voor herstel van de grond: a. gips, b. kalk in de grond, c. werking van de plantenwortel. GIPSVERSTREKKING Als voorbeeld noemt spreker de St. Anna landse polder waar een 610% zoutgehalte is gevonden en waarvoor men per ha 1 ton gips alleen dit jaar krijgt. In de Middeland- polder te St. Maartensdijk ligt dit weer ge heel anders en wordt veel meer verstrekt door het groter zoutgehalte. De Suzannapolder en Annavosdijk met 10- 20% zout 1 ton per ha en volgend jaar weer 1 ton. De Breedevlietpolder en Uiterst Nieuwland bij een afslipbaarheid van 11- 20% 2 ton en volgend jaar nog 2 ton, bij 21-30% 4 ton evenals volgend jaar en bij 31-40% tweemaal 6 ton. Krijgt U te veel gips kom dan, krijgt U te weinig, stelt U zich dan ook in ver binding met de heer Markusse. Verdeel Uw gips naar gelang de lichtere of zwaardere (geinundeerde) grond. Houdt er rekening mee, dat gipsverstrek- king volgend jaar tussen Mei en September wordt verwacht. HET BIETENAALTJE Spreker tracht de aanwezigen te over tuigen van het grote gevaar van dit aaltje, dat nu voorkomt op overstroomde gronden, waar het vorig jaar niet was. Laat bij bietenzaai monsters nemen. Dit kan lagere geldopbrengst voorkomen. WEILANDEN OPNIEUW INZAAIEN Geconstateerd is, dat bovenstaande veel te weinig wordt gedaan. Men kijkt maar naar de vorige inundatie, toen de weilanden uit zichzelf herstelden, maar de zoutcijfers liggen nu anders. Het wordt strekgras en vossenstaart, anders niet. In de weihoek bijvoorbeeld wordt het een nul. Dringend adviseerde spreker dan ook om opnieuw in te zaaien. Men kan nu of binnenkort een fraismachine krijgen, die de graszoden uitstekend afsnijdt, daarna direct inzaaien. Er is een gunstige financiële rege ling gemaakt, waartoe men zich met de heer Markusse in verbinding stelle. Ook die het zelf bewerkt krijgt vergoeding. MEDEDELINGEN Daarna deed de heer Kooijman nog enkele mededelingen. In de eerste plaats dat ge tracht wordt voor komend jaar de gemid delde tarweprijs weer op 26 cent de kg te houden; dat er ter plaatste getracht wordt een cursus Boekhouden en Bedrijfsleer te krijgen; dat boven de kale kostprijsvergoe ding voor de geinundeerde (onvoldoende opgebrachte) grond ook wel ondernemings vergoeding zal volgen; dat er dit jaar 7000 ha minder kleiaardappelen zijn verbouwd of ongeveer 10%. Bij de rondvraag kwam de voor de kleine boer beroerde aardappelmoeheidswet ter sprake. Men was door sommige uitlatingen van mening, dat er voor de getroffenen ook in 1954 wel ontheffing zal worden gegeven. De voorzitter moest dit ten sterkste ont kennen en wenste in deze geen illusie te scheppen. Reken dus niet op ontheffing aardappelmoeheidswet. Sombere wolken trokken over, toen de uitbetaling ter sprake kwam door de C.I. V.A. van de nat- en drooggeleverde aard appelen tijdens de rampdagen. En harde woorden werden aan dat adres gericht, nu nog steeds maar een voorschot is uitbetaald. Ook voor de Z.L.M. is deze kwestie haast een obcessie geworden, die ze voor haar leden nog maar niet opgelost kan krijgen. Een ergerlijk iets. Nadat al dit nuttige, noodzakelijke, leer zame en ook ergerlijke naar voren was ge bracht sloot de heer Kooijman met een woord van dank de vergadering om goed 10 uur. t Tandheelkundige Inrichting Spreekuren Donderdags van 10.30 tot 13.00 uur en volgens afspraak Stationsstraat 42a Telef. 728 Afspraak en inlichtingen Antwerpsestraatweg 431 BERGEN OP ZOOM SCHIETWEDSTRIJDEN .Prinses Juliana" trof het de eerste Zater dag goed met het weer, zodat na de middag druk werd geschoten. Op de korte baan ging dit zeer vlot, maar op de 100 meter baan had men nogal eens moeilijkheden door de slechte patronen. Men schiet daar nl. met scherp, waartoe men duitse geweren en patronen gebruikt. De aan de vereniging verstrekte patronen voldoen lang niet alle aan de gestelde eisen. Dat werkt voor de schutter niet prettig. Het bestuur heeft nu besloten om iedere schutter die gebruik gemaakt heeft van die slechte munitie voor elke kogel die de loop verliet maar de schijf niet bereikte, een andere partoon te verstrekken en die schutters als nog in de gelegenheid te stellen eenzelfde aantal patronen voor zijn betreffende korps en of personele serie te verschieten. Bij gunstig weer belooft het een drukke finale te worden. EEN LANGE WEG Men was reeds begonnen met het begin tot vernieuwing van de weg Stavenisse St. Annaland, nl. op het zgn. „Diepe Gat". De aannemer W. van Vossen en Zn moest er na enkele dagen, toen al zand, enz. was aangevoerd en afgravingen waren verricht, weer mee ophouden op order van hoger hand. Het schijnt dat ook hier de herver kaveling in de weg zit. We zullen het nog maar niet wagen om de vermoedelijke wijzi gingen mee te delen. Al met al zal het „een lange weg" worden, eer dit kort traject vernieuwd is. OM RAAD EN BIJSTAND De Burgemeester van Stavenisse brengt ter openbare kennis, dat de Maatschappelijk Werkster, Mej. A. Paling, te beginnen op 15 September a.s., spreekuur zal houden in de daarvoor bestemde barak in Het Bos: iedere Dinsdag van 1415 uur en iedere Donderdag van 1920 uur. Degenen, die met gezinsmoeilijkheden te kampen hebben, kunnen zich tot Mej. Paling om raad en bijstand wenden. Mej. Paling is voorts voornemens de uit lening van boeken voort te zetten en wel iedere Donderdag van 2020.30 uur, even eens in bovenbedoeld gebouw. AANBESTEDING Bij de op 11 September jl. door architect B.N.A. Jac. Faas te Biervliet gehouden openbare aanbesteding te Stavenisse, voor: A. Het bouwen van een woning en het herstellen en uitbreiden van een landbouw- schuur voor de Erven de Wed. Joh. Hage- Lüijk aan het Molenpad en B. Het bouwen van een schuur en berging voor de heer M. Moerland aan de Oude- landsedijk: waren de volgende inschrijvingen binnen gekomen: Voor A 1.N.V. Aannemersbedrijf Mij G.Z.H. Gouda 37.369, 2. Adr. Muller-Franke, St. Maartensdijk 34.900,— 3. Joh. van Gorsel, Scherpenisse 34.780, Voor B 1. Aannemersbedrijf Gebr. v. Kempen en Zn. te Bergen op Zoom 11.730, 2. Adr. Muller-Franke, St. Maartensdijk 11.000,— 3. N.V. Aann. Mij G.Z.H., Gouda 10.499,50 Beide werken zijn aan de resp. laagste in schrijvers gegund. HET DORPSHUIS Naar wij vernemen zal het nieuwe Dorps huis binnenkort in gebruik genomen kunnen worden voor velerlei doeleinden. Het ge bouw zal o.a. verhuurd worden voor familie feesten als bruiloften e.d., allerlei vergade ringen enz. enz. De huurvergoeding is door het Stichtingsbestuur voorlopig vastgesteld op 10.per avond (kosten verlichting, verwarming en schoonhouden inbegrepen). Voor het eventueel gebruik van servies goed e.d. dient een afzonderlijke (billijke) vergoeding te worden betaald. Zij, die het Dorpshuis wensen te huren, dienen zich te wenden tot de Voorzitter van de Stichting Dorpshuis Stavenisse, Burge meester L. A. Verburg. NAAR HET ZIEKENHUIS Zaterdagmiddag wilde de 74 jarige weduwe Rozemond-Hoek een familiebezoek afleggen op de haven alhier. Zij struikelde over de oneffen straat en kwam zodanig te vallen, dat zij een woning moest worden bin nengedragen, waar dokter Zoeteman even later een dijbreuk constateerde en over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Met een speciale ziekenauto werd zij daarheen vervoerd. WOONHUIS VERKOCHT Deze week werd voor de heer M. K. Priem door notaris Blindenbach in het café van P. Hendrikse een woonhuis verkocht, staande aan de Voorstraat. Koper werd de heer Johs. Heijboer voor de som van 4075,—. NUTSBIBLIOTHEEK GEOPEND De bibliotheek in de Nutskleuterschool wordt weer opengesteld. Er is gelegenheid tot lening van boeken elke Maandag van 78 uur en elke Donderdag van 45 uur. Evenals vorig jaar zijn weer een 200 tal nieuwe boeken aangekocht. Velen zullen ongetwijfeld weer gebruik maken van deze gelegenheid om door het lezen van boeken de lange winteravonden op nuttige en aangename wijze te vullen. SUCCES VOOR „OP STAP" Zaterdag jl. was „Op Stap" te gast bij de W.S.V. „Weest Kwiek" te Roosendaal. Vele groepen waren aanwezig, o.a. uit Eind hoven, Breda, Oud-Gastel en Oudenbosch. Ondanks de zeer zware concurrentie wist „Op Stap" de 2 uitgeloofde Bekers beide 1ste prijzen te winnen en nog een extra prijs voor de Junioren. Oefening baart kunst. MOOIE OPBRENST In het tijdvak van 112 Sept. werd in deze gemeente gecollecteerd voor het Kon. Wilhelminafonds (kankerbestrijding) Deze collecte werd gehouden door een 10 tal dames van de Bond van Plattelands vrouwen en bracht het mooie bedrag op van 195.50. Rekenen wij daarbij het bedrag dat de afdeling aan contributie inde, dan maakt dit een totaal van 477,50. Een woord van dank aan gevers en col- lectrices is wel op z'n plaats. HAND AAN DE PLOEG Een handige en goede hand aan de ploeg is nodig, om iets te presteren bij de op a.s. Zaterdag te houden ploegwedstrijd, die wordt georganiseerd door de L.J.G. streek Tholen en St. Filipsland en met de andere wedstrijden wordt gehouden op het terrein van de heer J. J. Noom onder St. Maartens dijk. Die andere wedstrijden zijn een trac- torbehendigheidswedstrijd en voor de Z.P. M.ers een huishoudestafette en sprietlopen. Niet alleen de „zelfploegers" en handelaren zullen hierbij geinteresseerd zijn. Vermoede- delijk komen vele anderen hier ook een kijkje nemen. CANDID AATSTELLING Voor de gemeenteraadsverkiezing, die op 28 October a.s. zal worden gehouden zijn de candidatenlijsten Dinsdag jl. ingeleverd. Het zijn: Lijst L. J. van Nieuwenhuijze 1 K. Goudswaard 2 C. Aarnoudse 3 A. Kaashoek 4 Lijst P. Mol 1 L. Quist 2 J. Verwijs 3 G. Hooglander Fz. 4 Joh. van Dijke Az. 5 C. van Westen 6 M. C. Noorthoek 7 Joh. Reijngoudt Jz. 8 D. Tichem 9 P. C. Wagemaker 10 Lijst S.G.P. F. Vaders 1 M. Reijngoudt 2 J. Wagemaker Sr. 3 M. den Engelsman 4 C. M. Neele 5 C. Nieuwelink 6 A. Nelisse 7 P. Ligtendag 8 Lijst C.H. C. A. Stormezand 1 A. K. Guiljam 2 J. van Gastel 3 W. G. van Nieuwenhuijze 4 G. Bossers 5 Lijst A.R. P. Bolier 1 A. C. van Strien 2 P. Boudeling 3 De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en ingewanden aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, onzuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen gesmoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige ge vallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen VOOR GRIEKENLAND Op haar beurt hielp deze gemeente een getroffen land, toen door de kinderen van de chr. school een bedrag werd ingezameld ad 275,50 voor de rampslachtoffers in Grie kenland. Gezien wat deze gemeente in Fe bruari zelf overkwam, een mooi gebaar. Men weet immers zelf wat een ramp be tekent. S.G.P.-BESTUUR Tot leden van het definitieve bestuur der S.G.P.-Kiesvereniging zijn gekozen de he ren Jac. Wagemaker, voorzitter; J. Sonne- veld, secretaris; M.Reijngoudt penningmees ter, A. Boone, F. Vaders, C. Nieuweling en M. Noorthoek. LEDENVERGADERING A.R. KIESVER. Zaterdagavond kwam de Anti-Revolu- tionnaire Kiesvereniging in ledenvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer J. P. van Dijk. Na het lezen van de notulen gaf de heer P. Boudeling enige toelichting op de voor bereidende besprekingen inzake samenwer king met de andere partijen (de C.H.U. en S.G.P.) voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen. Door verbrokkeling van een der partijen was dit nu niet meer mogelijk. De voorzitter stelde daarom voor nu zelf met een lijst uit te komen. Daar de vorige lijst aanvoerder, de heer A. L. Abrahamse, de pensioengerechtigde leeftijd heeft, moest naar een ander omgezien worden. Hierover ontstond dan ook een langdurige discussie. Tenslotte werd de heer P. Bolier gekozen als lijstaanvoerder waaraan nog drie namen werden toegevoegd en wel: de heren C. J. van Strien, P. Boudeling en G. J. de Jager. Na in de rondvraag nog enkele algemene zaken besproken te hebben sloot de heei P. Boudeling deze vergadering. Zondag 20 September 1953 THOLEN Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Geref. Kerk 10 en 5 uur Ds. J. W. Esselink jeref. Gemeente 30, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Chr. Geref Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Ned. Prot. Bond 5 uur Ds. J. J. Goorhuis, N. H. pred. te Tilburg OUD VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. R. C. van Putten Geref. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. A. Koning Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds. D. J. van Dijk Collecte voor de Chr. Kleuterschool Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Kerk 10 uur Leesdienst 6 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Oud Geref. Gemeente 9.30 en 6 uur dhr. J. W. Slager 2 uur Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. de Bres 2 uur Ds. van Putten Oud Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Dinsdag 22 Sept. 7 uur Ds. de Jong van Kralingseveer Rehoboth 7 uur Ds. Mantz uit Rotterdam SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur Ds. Brons - H. Doop Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Donderdag 24 Sept. 7 uur Ds. Blok uit Rotterdam POORTVLIET Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur dhr. Wilschut uit Rotter dam Geref. Kerk 10 uur Leesdienst 5 uur Ds. A. Koning Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur Leesdienst ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst Oud G e r. Gem. 9.30, 2.30 en 6 uur Ds. Wilting van Doe- tinchem ANNA JACOBA POLDER Geref. Kerk 2 x Ds. J. van Halsema van Tholen. ST. ANNALAND De in de laatst gehouden ledenvergadering der Ger. Gemeente alhier gekozen ouder lingen Johs. Elenbaas en M. v. d. Klooster hebben hun benoeming aangenomen. Voor diaken bedankte de heer M. v. Beek. VOOR DE De Politierechter te Middelburg veroor deelde D. S„ visser te Tholen tot 25, boete sub. 10 d. h„ omdat de.tï ten nadele van P. B. een palingfuik had weggenomen De hulpbesteller der P.T.T. te Tholen, D. F. v. d. L. werd veroordeeld tot 30 boete sub. 10 d. h., omdat hij opzettelijk een brief, welke door hem bezorgd moest worden, heeft achter gehouden en vernie tigd. Hij schreef een anonieme brief aan de directeur en schoof de schuld op een col lega. W. v. d. W„ timmerman te Roosendaal werkte aan de bouw van een schuur te St. Filipsland. Van dat werk had hij wat hout mee naar huis genomen zonder hier voor vergunning te hebben gekregen. Dit kostte hem 30 boete sub 10 d. h. Daar het vistuig van de landarbeider P. S. te St. Maartensdijk was gestolen nam hij zelf ook maar een kruisnetinstallatie weg. Bij verstek werd hij veroordeeld tot 20 boete sub. 10 d. h. J. V. Landbouwersknecht en J. Q. beiden te St. Filipsland, hadden hout, dat na de ramp was aangespoeld en vanwege de ge meente was verzameld, mee naar huis ge nomen. Bij verstek werden zij ieder veroor deeld tot 15 boete sub. 10 d. h. M. H. timmerman te Dinteloord werkte aan een schuur te St. Filipsland en had van dat werk wat hout mee naar huis genomen om een konijnenhok te maken. Hij werd ver oordeeld tot 25 boete sub. 10 d. h. Belangstellenden zagen het reeds in de advertentie die vorige week in onze uitgave was opgenomen, hoe de Z.L.M. bij vol doende deelname deze winter weer verschil lende cursussen organiseert. Graag herinne ren we er hierbij nog even aan, gezien het nut van deze cursussen in een tijd waarin men niet meer zonder „z'n weetje" kan stellen. Zo ligt het in de bedoeling te St. Maar tensdijk een plantenziekte- en bestrijdings- cursus te geven. Te Poortvliet een land bouwwerktuigencursus, te St. Annaland een cursus in Landbouwboekhouden en Belas tingrecht en te Oud-Vossemeer een aardap- pelselectiecursus. Dat de burgerluchtvaart over de gehele wereld in populariteit sterk stijgt, bewijzen de cijfers over het jaar 1952 die kortgeleden door de ICAO werden gepubliceerd. De regelmatige luchtlijnen produ ceerden gedurende het afgelopen jaar 39.500 millioen ton/km en ver voerden 15 meer passagiers dan in 1951. Het totale in 1952 vervoer de aantal passagiers was zo groot, dat op een traject van Montreal naar West Europa bijv. 7.000.000, zouden zijn vervoerd, hetgeen het inwonertal van Londen of New York overtreft. In de U.S.A., waar in 1946 het aantal afgelegde passagiers/km door de lucht nog geen derde deel was van hetgeen de Pullman treinen alleen in de eerste klasse vervoer den, werd in de jaren '51 en '52 met 20 overtroffen door de bur gerluchtvaart. In 1937 bedroeg het totale aantal gevlogen km 266 millioen, 1952 toonde een getal van 1680 millioen km. Het totaal aantal vervoerde passagiers in 1937 bedroeg 2,5 mil lioen, in 1952 45 millioen. Wat betreft de vooruitgang in het vrachtvervoer; in 1937 nog geen millioen ton/km in 1952 925 millioen ton/km. In dat jaar werd 5 maal zo veel vracht vervoerd dan in 1946 het geval was bij de luchtvaartmaat schappijen in IATA verband. DRUKTE IN DE LUCHTVAART Over de eerste zeven maanden van 1953 is het passagiersvervoer bij de K.L.M. met 15 toegenomen in vergelijking met 1952. In deze maanden vervoerde de K.L.M. nl. 331.500 passagiers tegen 288.000 in dezelfde periode van 1952. De drukte in de luchtvaart neemt zienderogen toe. Op 28 Juli j.l. wer den op de Amsterdamse luchthaven Schiphol 2307 passagiers afgehan deld, het hoogste aantal tot dan toe. Sindsdien is dit record weer twee maal gebroken met 2876 passagiers op 29 en 2399 op 30 Augustus. Het ziet er naar uit, dat deze records binnenkort weer overtroffen zullen worden. Ook op London Airport wordt het dagelijks drukker. In Augustus vervoerde de K.L.M. bijna 6500 passagiers uit Londen, het hoogst tot op heden behaalde aantal. Dit be tekent, dat de K.L.M. in Augustus elke dag met vijf volbezette Con- Vairs uit Londen is vertrokken. Ook het vervoer van Amsterdam naar New York neemt toe. Zondag 30 Augustus bijv. vertrokken vijf grote viermotorige vliegtuigen met passagiers en vracht naar New York. Onder deze vliegtuigen be vindt zich de nieuwe Superconstel- lation met 80 zitplaatsen. Sinds en kele weken voert de K.L.M. 21 re tourdiensten met passagiers en vracht tussen Nederland en de U. S. A. uit. VISSEN VLIEGEN IN PLASTIC-„BASSIN" ROND DE WERELD De K.L.M. heeft thans voor het vervoer van levende vissen plastic „zakken" in gebruik genomen spe ciaal om deze spartelende passa giers een goede en geriefelijke over tocht te bezorgen. Het is dus in het geheel niet verwonderlijk meer, wanneer een verzamelaar van exo tische vissen bijvoorbeeld in Zuid- Amerika op zekere dag via de post bode een doorzichtig plastic zakje in de hand gestopt krijgt met de mededeling „Alstublieft, de bestelde visjes uit het verre Oosten". De nieuwe verpakking heeft vele voordelen. In de eerste plaats is het gewicht vrij gering een zeer voornaam punt in de luchtvaart, voorts is kans op lekkage uitgeslo ten, terwijl de geschubde passagier een geriefelijke overtocht heeft en de gehele wereld over kan reizen in zijn prive-zwembassin. Dit is het ze ker, want men moet zoveel mogelijk de vissen gescheiden houden en zeer zeker uitkijken, dat geen vechtlus tige sterkere en zwakkere broeders in de zelfde „zak" een plaatsje krij gen. Ook in het toevoeren van de vereiste zuurstof is op een handige wijze voorzien, terwijl de vis gedu rende zijn reis zijn speciale vissen- menu krijgt opgediend. De K.L.M. kan heden met zijn veeljarige ervaring op het gebied van dierentransporten door de lucht een nieuwe categorie passagiers van de welbekende service laten genie ten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 2