Plaatselijk Nieuws WEEKBLOD VOOR HET EILAND THSLEH EN ST.FILIFSLQNO Wijzigingen ten goede zetten zich voort Garant voor het Tehuis WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT COMMENTAAR Uit Troonrede Het Parlementair Overzicht ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 9e Jaargang No. 43 18 September 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen GUNSTIGE OF ONGUNSTIGE ECONOMIE Wanneer we de Troonrede en de Millioe- nennota aan een beschouwing onderwerpen, dan is het eerste het meest verheugende feit de eenstemmigheid over de door ons land te voeren Europese politiek, in de an dere, het feit, dat we dit jaar het record slaan met een tekort van bijna 1 milliard. Als we rekening houden met de watersnood ramp, die onze schatkist al 400 millioen kostte en in het komende begrotingsjaar opnieuw 400 millioen zal vragen, dan mo gen we toch aan de andere kant zeggen, dat het ondanks alles nog meevalt. Wie de laatste jaren de gevolgde finan ciële politiek van onze regeringen nauwkeu rig heeft bekeken, kan een gevoel van wre vel niet onderdrukken, maar moet toch eer lijk bekennen, dat, ondanks de ongunst der tijden, de financiële toestand van ons land vrij gunstig is geworden. Vooral ten op zichte van het buitenland, krijgt de gulden, als internationale valuta, heel langzaam aan weer een betere naam. Men heeft, om maar eens een voorbeeld te noemen, meer ver trouwen in de Hollandse gulden, dan in de Franse franc, de Belgische franc en zelfs in het Engelse Pond. Met belangstelling heeft Amerika toegezien, hoe wij proberen de eindjes aan elkaar te knopen en dat is tot nu toe altijd gelukt, zij het ook wel eens met kunst en vliegwerk. En nu staan we weer aan het begin van een zittingsperiode en als we de boeken geopend hebben, grijnst ons dat cijfer van 995 millioen tegen. Het is een tekort, dat toch op de een of andere wijze ondervan gen, weggewerkt zo men wil, moet worden. Hoe denkt minister van der Kieft dit te doen Hij heeft al een tip van de sluier opgelicht en laten weten, dat het niet on waarschijnlijk is, dat er geld geleend zal worden van de publiekrechtelijke lichamen. Er zal dus naar alle waarschijnlijkheid geen beroep gedaan worden op de vrije kapitaals markt. En hiermee kunnen wij het niet eens zijn. Het min of meer uitschakelen van het particuliere kapitaal is een ongezonde toe stand, welke zich eerst na deze oorlog heeft gemanifesteerd. Want de Staat trekt op deze wijze geleidelijk aan meer kapitaal toch zich, dat feitelijk behoort aan het volk, aan de maatschappij, waarin wij leven. De Staat werkt zich op deze wijze op tot al geheel bezitter van het geld, tot kapitalist en achteruitgang van het particulier initiatief, algemene verademing is 't gevolg. Streeft de regering dan naar Staatssocialisme Er is meermalen gezegd, dat dit niet het geval is, maar telken jare opnieuw zijn er tekenen, die daarop wijzen. En dat is verontrustend. Temeer, omdat ook het buitenland deze ont wikkeling met argusogen gadeslaat. De z.g. gunstige economische toestand, waarin, volgens de regering ons land ver keert, is derhalve een kunstmatig geschapen toestand. Uiteindelijk zal het gevolg zijn kapitaalverarming in de particuliere sec tor, met als gevolg werkloosheid en een langzame neergaande lijn over de gehele bevolking. Op het eerste oog lijkt het dus, dat we, ondanks het tekort van bijna 1 milliard gulden, ons geen zorgen behoeven te ma ken. De minister zal ook nu wel weer middelen vinden om dit tekort voor het einde van het nieuwe begrotingsjaar weg te werken. Maar de wijze, waarop dit ge schiedt, stemt ons somber. Men kan dus niet spreken van een werkelijk gunstig eco nomisch beeld. Integendeel, er is alle re den om rimpels te trekken. Men moet niet uit het oog verliezen, dat wij in de eerste plaats een kleine natie zijn met een groot bevolkingsoverschot ieder jaar, dat we op de duur niet meer in staat zullen zijn nieu we grond aan te winnen en dat verdere uitbreiding van de industrie percentsgewijs niet groot meer kan zijn. We zitten zonder koloniale rijkdommen en zullen ook spoedig de greep op de Antillen en Suriname ver liezen. Nieuw-Guinea zal ons de eerste ja ren veel geld kosten, zodat de vooruit zichten allesbehalve gunstig zijn. Of de politiek, zowel financieel als eco nomisch, welke de regering de laatste ja ren heeft gevolgd, de juiste is, zal eerst in de toekomst beoordeeld kunnen worden. Vast staat intussen, dat de welvaart, die er ogenschijnlijk in ons land heerst, geen gezonde welvaart is. Ten slotte de loonpolitiek. Er is nog allesbehalve overeenstemming over het feit, hoeveel de arbeiders per 1 Jan. a.s. er bij zullen krijgen. Zijn we goed ingelicht, dan staat het NVV aan de kant van het hoog ste percentage, het C.N.V. en de K.A.B. aan de tegenovergestelde kant: maximum 5 Voeg hierbij nog, dat de werkgevers een vrijere loonpolitiek wensen, dan ligt het voor de hand dat we vóór 1 Januari op dit gebied nog vele moeilijkheden zul len moeten overwinnen. Dat er in de be groting 1954 niet reeds rekening is gehou den met hogere lonen, lijkt ons niet juist. En tegenover die loonpolitiek vinden we het ook jammer, dat minister van der Kieft niets heeft laten horen over efficiency, bezuiniging op de verschillende departe menten. Het ambtenarenapparaat is meer dan topzwaar en het kan er bij ons niet in, dat hierin niet eens met vaste hand het mes gezet kan worden. Men zou het onge twijfeld met veel minder ambtenaren kun nen stellen, gezien de arbeid, die het leger ambtenaren thans verricht. Wat harder werken en wat minder personeel zou ook een niet te versmaden bezuiniging ten ge volge hebben. Verzachting loon- en inkomsten belasting. Compensatie voor rijksgepen- sionneerden. Jaarlijkse bouw van 65.000 wo ningen. In Nieuw-Guinea aanmoediging van particulier initiatief. -Verbod van fabrieksarbeid van meisjes beneden de 15 jaar. Wetsontwerp inzake concurren tie. Indiening televisieplannen. Spoedig wetsontwerpen over Be nelux. 9. Besprekingen met Suriname en Nederlandse Antillen. 10. Export zal worden gestimuleerd. 11. Spoedige behandeling wetsont werp schaderegeling watersnood. 12. Nota over de middenstand. 13. Instelling van bedrijfsorganen. 14. Maatregelen tot verbetering van de toestand in de zeevisserij. 15. Nieuwe Woningwet en Ruimte- wet. 16. Wijziging loonpolitiek. 17. Ontwerp Politiewet op komst. 18. Standpunt Friese taal- en rechts leven. 19. Wetsvoorstellen school- en col legegelden. 20. Kleuter- en Nijverheidsonderwijs wet. DE TROONREDE Verschillende wetsontwerpen aangekondigd Dinsdagmiddag heeft H. M. de Koningin, der traditie getrouw, in de verenigde ver gadering van de Staten-Generaal de troon rede uitgesproken, waaruit wij de volgende belangrijkste punten memoreren: Na begonnen te zijn met een overzicht van de internationale politieke en militaire situatie, alsmede het verloop der Benelux- onderhandelingen, deelde H. M. mede, dat de regering aan de landsregeringen van Su riname en de Ned. Antillen voorstellen heeft gedaan om te komen tot hervatting van het overleg over de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk; men mag aannemen, dat de be sprekingen spoedig kunnen aanvangen. Ten aanzien van Nieuw-Guinea zijn maatregelen in het belang van de econo mische, geestelijke en sociale verheffing van de bevolking in voorbereiding. In het bizon der is de aandacht gericht op verbetering en uitbreiding van de landbouw voor eigen voorziening, naast winning van exportpro ducten. Particulier initiatief zal aangemoe digd en gesteund worden. Vervolgens herinnerde Koningin Juliana aan de watersnoodramp, die ons land dit jaar getroffen heeft, die zoveel leed bracht en zoveel schade aanrichtte, maar die ook zoveel medeleven uit binnen- en buitenland ten toonspreidde. Het Rampenfonds en het Roode Kruis hebben veel gedaan om de ge troffenen tegemoet te komen. Het wetsont werp inzake de schade regeling zal spoedig in behandeling komen. De ramp stelt hoge eisen aan de schatkist en heeft verschillende takken van de agrarische productie ernstig getroffen. De wijze, waarop de schok is op gevangen, getuigt van de economische weer standskracht, waarover ons volk thans weer beschikt. De wijzigingen ten goede, die reeds eerder in het buitenlandse betalingsverkeer was opgetreden, zette zich voort. Productie en werkgelegenheid liggen op een hoog niveau. Onmisbaare voorwaarden voor een blijvend gunstige ontwikkeling is een verdere ver groting van de export en een zo ruim en vrij mogelijk internationaal handels- en betalings verkeer. Een nota over het middenstandsvraagstuk zal dit jaar in de Kamers komen. Er is goede hoop, dat de door de regering ge wenste verwezenlijking van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie op basis van vrijwilligheid zal kunnen geschieden. Het vraagstuk der bezitsvorming is in studie, in samenwerking met de commissie bezits- spreiding. Een krachtig landbouwonderwijs zal verder worden bevorderd. Het streven haar een verlaging van de kostprijs van landbouw- en visserijproducten en het voe ren van een actief afzetgebied vormen meer dan tevoren een belangrijk onderdeel van de landbouwpolitiek. Maatregelen tot verbete ring van de toestand in de zeevisserij zijn in voorbereiding. Betreffende de woningnood bevordert de regering verwezenlijking van een bouw programma van 65.000 woningen. Verder overweegt de regering of de tot dusver gevolgde loonpolitiek gewijzigd moet worden Het werkgelegenheidsaspect en het behoud van de arbeidsvrede zijn hierop van veel belang. Indiening van een wetsontwerp tot het verbod van arbeid in de industrie voor 14-jarige meisjes is te verwachten. Bizondere aandacht zal worden besteed aan die gebieden in ons land, waar achter stand aanwezig is op maatschappelijk, cul tureel en hygiënisch terrein. Verder kondigde H.M. nog aan: een ont- werp-politiewet, binnenkort het standpunt van de regering t.a.v. de Friese taal in het rechtsverkeer, een ontwerp-woningwet en een ontwerp ruimtewet, en een aanvullend wetsontwerp betreffende de inkomsten- en loonbelasting, waardoor een geleidelijker verloop van de progressie wordt verkregen. Dit zal een voelbare vermindering van de druk betekenen, in het bizonder ook voor de lagere inkomstenklasse en de midden groepen. Verder is de regering van plan aan een relatief achterblijven van de grote gezinnen een eind te doen komen. Ten aanzien van het televisiebestel zal de regering binnenkort haar plannen voor leggen. Op het gebied van het onderwijs zal aan dacht worden besteed aan het kleuteronder wijs, waarvoor een wetsontwerp gereed is, alsmede voor het voorbereidend hoger en het hoger onderwijs. Met de bede, dat God de leden van de Staten-Generaal in het komende jaar wijs heid en sterkte moge schenken, om de taak als goede vertegenwoordigers des volks te verrichten, verklaarde H.M. de zitting der Staten-Generaal voor geopend. Bijna 'n millard tekort Onmiddellijk na de opening der Staten- Generaal, heeft de minister van Financiën, J. v. d. Kieft, de millioenennota bekend ge maakt. Er is een tekort van 401 millioen op de lopende dienst, alsmede een tekort van 594 millioen op de kapitaaldienst. In totaal dus te deficit van 995 millioen. De uit gaven zijn geraamd op 6512 millioen, de inkomsten op 5517 millioen. Voor de over stromingsramp is voor de tweede maal rond 400 millioen uitgetrokken. En ten slotte vraagt de bewapening in 1954 wederom 1500 millioen gulden. Voor wat betreft de uitgebreide bizonder- heden van de financiële begroting, geven wij hier in het kort de voornaamste details weer. Enerzijds bleef de betalingsbalans in 1952 een gunstig beeld vertonen, anderzijds kre gen we in begin 1953 een harde klap door de watersnood, die grote financiële offers van ons vraagt, waarvan ook de Troonrede gewaagde. Desondanks liep de Staatsschuld per 30 Juni têrug tot 22.800 millioen, het geen een gunstig teken is. Verlaging der belastingen in 1954 zal de schatkist ruim 423 millioen kosten. Hiervan noemen we o.a. verlaging der suikeraccijns (35 mill), Afschaffing 30% tarief van de Omzetbelasting (10 mill.), verlichting in komstenbelasting en loonbelasting (175 mil.) verlaging vennootschapsbelasting (56 mill.), verdubbeling kinderaftrek (16 mill.), af schaffing schoolgelden (20 mill.), en de ver laging op huisbrand en schoeisel (26 mill.). De andere verlagingen zijn voorlopig pro memorie, doch het totaal verlies voor de schatkist wordt, zoals gezegd, geschat op 423 millioen. Een reële deking voor het tekort ad 995 millioen is nog niet gevonden. Waarschijn lijk zal het gezocht moeten worden in nieuwe leningen bij de publiekrechterlijke lichamen. Dus niet via de kapitaalsmarkt Ten slotte vermelden we nog, dat er meer geld beschikbaar gesteld zal worden voor onderwijs en cultuur, 4,9 millioen meer voor kunstsubsidies, voor het afsluiten van water wegen 5 millioen, terwijl ook hogere be dragen uitgetrokken zijn voor volksgezond heid, sociale voorzieningen en emigratie. In deze begroting zijn nog niet verwerkt de eventuele gevolgen van een mogelijke loonsverhoging, aan de ene kant door ver hoging van de inkomsten aan loon- en in komstenbelasting, aan de andere kant door verhoging van de uitgaven voor Rijks personeel. Belastingverlaging ondanks tekorten Zo is Prinsjesdag weer voorbij. Het was de jaarlijkse stoet, die door de Haagse straten trok; rijk aan kleuren en aan tradi tie. Een schouwspel dat na de oorlog ieder jaar meer toeschouwers schijnt te trekken, hetgeen niet te verwonderen valt, want Prinsjesdag is en blijft de unieke ontmoeting tussen Vorst en volk. Niet alleen de ont moeting in de Ridderzaal, want deze heeft slechts staatsrechtelijke betekenis, maar ook met de gewone man, die 's ochtends vroeg is opgestaan om maar een glimp van H. M. de Koningin te kunnen opvangen. Nauwelijks is de Staten-Generaal in ver enigde zitting geopend, of de beide Ka mers gaan weer uit elkaar. Om drie uur ging in de Tweede Kamer de bel, teneinde de traditionele agenda op deze dag af te werken: de indiening van de rijksbegroting en het opmaken van de nominatie voor voorzitter. Minister v. d. Kieft was present, met het koffertje waarop geschreven staat: „de derde Dinsdag in September". De bun del papier, die begroting heet, was weer bijeengehouden door een groot oranje lint en Kamerbewaarder Brinkert. mocht de rijks begroting naar voorzitter Kortenhorst bren gen. Ieder jaar hetzelfde tafereel, dat ech ter ieder jaar opnieuw boeit. Zal het de Kamerleden nu ook geboeid hebben? Zij hadden in de Troonrede reeds gehoord dat de begrotingsontwikkeling in vergelijking met andere jaren niet zo gunstig was, maar zij hadden ook gehoord, dat er een belang rijke belastingverlaging op stapel stond. En nog wel een verlaging van de loon- en in komstenbelasting Wij zijn er vast van overtuigd, dat deze mededeling belangrijker werd geacht dan het indienen van de millioenennota. De be langrijke tegemoetkoming van de Regering inzake de belastingen is niet alleen prettig voor alle belastingbetalers, zij is ook een politieke manoeuvre, waarvan men het ge wicht niet moet onderschatten. Reeds enige weken terug hebben we er op gewezen, dat over vraagstukken als belastingen, lonen, vrijere loonvorming en gezinspolitiek de me ningen geducht verschilden. En iedereen vroeg zich af, hoe de afloop zou zijn, want men wist dat de k.v.p. na haar neder laag weer in het offensief zou gaan. En of dit offensief het einde van het Kabinet zou betekenen, was voor velen een vraag. Nu heeft de Regering zeer tactisch voor een groot deel de wind uit de k.v.p.-zeilen genomen. De dividendbeperking wordt niet verlengd, de investeringsaftrek verbeterd en de belastingen voor de middengroepen wor den verlicht, zodat er plaats is voor enige tevredenheid. Natuurlijk kan het bedrijfs leven nog wensen hebben en het vraagstuk van een vrijere loonvorming blijft actueel. En daarom ook de strijd tussen socialisten en 'katholieken op dit punt. Maar het zou van de k.v.p. wel erg ondankbaar zijn om nu net te doen of er niets gebeurd is. Dat zal zij ook wel niet doen. Natuurlijk op ver schillende punten zal nog een robbertje ge bokst worden, maar van haar kant lijkt ons op dit moment niet veel gevaar te duchten. Het zou wel eens zo kunnen zijn, dat het zwaartepunt van het offensief tegen dit Ka binet verlengd is van de k.v.p. naar de p.v.d.a. Hoe zullen de socialisten reageren op deze belastingverlaging, die voor kort volgens Minister v. d. Kieft de omstan digheden zijn niet gewijzigd nog onmo gelijk was? In de loop van de komende weken zullen we de bedenkingen tegen deze maatregelen uit socialistische hoek wel ho ren, wat nog niet betekent, dat deze be zwaren tot oppositie op alle fronten in de Kamer behoeft te leiden. EEN BOM Juist door deze tactische zet van de Re gering zal de Prinsjesdag 1953 als een on vergetelijke de geschiedenis ingaan. De aan kondiging van de belastingverlaging is als een bom ingeslagen en wat dat betreft kan zij tevreden zijn over haar succes. Kan men nu zeggen, dat de Regering toen de critiek heel fel werd, gauw een an der jasje heeft aangetrokken? Men zou het zeggen, als men de cijfers ziet: een begro tingstekort van bijna een milliard, een kas tekort van 800 tot 1200 millioen gulden. En dan een verlaging van de loon- en in komstenbelasting, die 190 millioen gulen kost? Inderdaad, het lijkt er op, maar we kunnen die conclusie toch niet trekken. Ten eerste is een zeker optimisme, ondanks de tekorten gerechtvaardigd. De oorlogsschade afwikkeling en de watersnood zijn welis waar grote posten, maar gelukkig van tij delijke aard. En hiertegenover staat een prachtige betalingsbalans van 1800 millioen gulden en een deviezenvoorraad van ruim 4 milliard gulden. Zo kan men tegen een stootje en daarom verwacht de Regering, dat het jaar 1954 wel zal meevallen. Er zit dus een gokje in, maar het is een kniesoor, die dit gokje niet wil wagen. En bovendien, als we allemaal een beetje harder werken, dan is er helemaal niets aan de hand, want de opvoering van de arbeidsproductiviteit blijft altijd noodzakelijk. Zo gaan we een nieuw zittingsjaar van de Staten-Generaal in met een tevreden ge zicht. Een tevredenheid, die ook afstraalde van de Troonrede. Gematigd optimist zou men haar kunnen noemen. Na al die jaren van pessimisme, van het aanhalen der buik riem, is dit vieren der teugels ongetwijfeld een prettige gewaarwording. Die tevreden heid zullen de politici in de loop van dit jaar wel weer eens vergeten. De een wil meer, de ander wil minder; het is de kunst om ook hier de weg van het juiste midden te bewandelen. Intussen kan voorzitter Kortenhorst hij is weer met grote meerderheid herkozen een druk parlementair jaar aankondigen. Belastingen, looncompensatie, huurverho ging, rampschade en begrotingen zullen voor Kerstmis moeten zijn afgehandeld. Een opgave, die wel niet tot een goed einde zal kunnen worden gebracht. RAADSVERSLAG STAVENISSE Vrijdagmiddag 11 September kwam de voltallige gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester L. A. Verburg in spoedeisende vergadering bijeen. De agen da vermeldde één punt nl.: het zich garant stellen voor een bedrag, nodig voor de bouw Tehuis voor ouden van daqen te Tholen. Na opening werd door wethouder v. d. Slikke een toelichting gegeven over de in laatst gehouden regentenvergadering ge voerde besprekingen. Hierop vólgde een le vendige bespreking, waarbij alle raadsleden wel het nut van zulk een Tehuis erkenden, maar bezwaar hadden tegen de toch wel hoge verpleegkosten, inzonderheid voor echtparen. Men was bang of de exploitatie wel renderend zal zijn. Na deze discussie volgde stemming en daaruit bleek dat het voorstel met 4 tegen 3 was aanvaard, zodat ook deze gemeente aan de gevraagde ga rantstelling zal voldoen. Tegen waren de heren Hage, Tazelaar en De Vos. De voor zitter sloot de vergadering met de hoop uit te spreken, dat de vrees van de raadsleden ongegrond mag blijken en het Tehuis in de toekomst aan de gestelde eisen zal voldoen. Voor Tholen, Oud-Vossemecr en Poort vliet: Dr. P. J. Duinker te Tholen, tel. 40; Dr. A. Kugel te Poortvliet, tel. 10. HOOGWATER Hoogwater in 25 September. Zondag vm Maandag vm Dinsdag vm Woensdag vm Donderdag vm Vrijdag vm Zaterdag vm Woensdag 23 5.15 uur. de week van 20 tot en met 1.00 uur en nm 1.51 uur en nm 2.35 uur en nm 3.17 uur en nm 4.00 uur en nm 4.39 uur en nm 5.23 uur en nm September Volle 13.26 uur 14.13 uur 15.00 uur 15.37 uur 16.18 uur 17.02 uur 17.44 uur Maan te G. AMSING Op 72-jarige leeftijd is Zondagmorgen overleden de heer G. Amsing, eigenaar van de drukkerij, boekhandel en kantoorboek handel Firma J. M. C. Pot alhier. Op 28 Juni 1881 te Leeuwarden geboren kwam hij in 1908 in dienst van de firma J. M. C. Pot. De heer Pot vertrok in 1911 naar Nijmegen, waarna de heer Amsing eigenaar van dit bedrijf werd. In deze zaak werd ook de „Thoolse Courant" gedrukt waarvan de heer Amsing redacteur en uit gever was tot ze aan de Eendrachtbode werd overgedaan. In de drukkerswereld was de overledene een bekende figuur. Bijna 25 jaar was hij voorzitter van het district Zeeland van de werkgeversorganisaties in het boekdrukkers- bedrijf en verschillende jaren hoofdbestuurs lid van deze organisatie. Ook was hij vele jaren lid van de Kamer van Koophandel van West-Noord-Brabant. Het maatschappelijke en culturele vereni gingsleven in Tholen zelf had ook zijn grote belangstelling. Zo was hij vele jaren commissaris en later kassier van de Nuts- spaarbank in Tholen. Bestuurslid van het departement „Tot nut van 't algemeen", voorzitter en later ere-voorzitter van de muziekvereniging „Concordia", erelid van de gymnastiekver eniging „Olympia", terwijl hij voor korter of langer tijd nog in diverse andere plaatse lijke verenigingen een of andere functie be kleedde. Zijn verdiensten voor het werk, dat hij ook in het algemeen belang deed, werden beloond bij het 50-jarig bestaan van zijn bedrijf in 1932, toen hij op 31 Augustus tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd. De begrafenis had Woensdagmiddag in alle eenvoud plaats. De baar werd gedekt door een krans van het hoofdbestuur der Drukkersfederatie en één van het District Zeeland, terwijl er ook bloemstukken waren van de voornoemde verenigingen. Op de be graafplaats waren o.m. aanwezig: burge meester mr. A. J. v. d. Hoeven; jhr. J. van Vredenburch; de gemeentesecretaris V. La- ban; de artsen L. D. A. Looysen en P. J. Duinker; dhr. J. F. J. v. d. Peijl van de N.V. Waterleiding Mij Tholen; afgevaar digden van het hoofdbestuur van de Werk geversorganisatie van het Boekdrukkersbe- drijf; van „Concordia"; het Nutsdepartement en Nutsspaarbank; „Olympia"; de Kamer v. Koophandel W. N. Brabant en anderen. Nadat Ds. Elseman een gedeelte uit de Bijbel had gelezen werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Federatie de heer Cleerdin, door de vice-voorzitter van het District Zeeland de heer F. den Boer, door dokter P. J. Duinker en dhr. J. H. Bal. Daarna bad Ds. Elseman het Onze Va der en dankte een broer van de overledene, de heer H. B. Amsing uit Putte voor het getoonde meeleven. MARINEOFFICIER Naar we vernemen is de heer A. J. Gel derblom Jr., enige zoon van onze oud-stad genoot A. J. Gelderblom Sr., secretaris van de N.V. Philips Gloeilampen Fabrieken, Vrijdag 11 September jl. beëedigd als ma rineofficier. DRUMBAND De drumband van de Nationale Reserve uit Vlissingen maakte Zaterdagmiddag jl. een propagandatocht door deze gemeente en trok behoorlijk veel belangstelling. STRUCTUURVERBETEREND Dat was me Dinsdag jl. wat in Tholen, toen men bezig was een schip met land- bouwgips te lossen. De wind was zodanig dat het gipspoeder van de haven de stad inwoei en in verschillende straten leek het of het had gesneeuwd. Zeker de bewoners rond de haven waren die dag niet best te spreken en voelden weinig voor structuur verbetering op deze manier. DAMMEN Uitslag van de gehouden onderlinge Jeugdcompetitie op 15 Sept. 1953. C. ElenbaasG. Meerman 20 M. TazelaarD. Zwagerman 11 G. de HondS. Bout 2—0 K. DeurlooJ. Elenbaas 02 C. v. d. HovenC. de Jonge 02 G. MeermanD. Zwagerman 20 S. BoutC. Elenbaas 02 J. ElenbaasG. de Hond 02 K. DeurlooC. de Jonge 02 M. TazelaarC. v. d. Hoven 20 DE TROUWE DUIF Wedvlucht vanuit Mons. In concours 70 duiven. Afstand 125 km. J. Tholenaar 1 9, A. v. Treijen 2 8 13 17, J. Nuts 3 20 L. M. de Heer 4 10 18, A. Rijnberg 5, D. Lindhout 6, J. v. d. Zande 7, G. Havermans 11 19, J. Boogaart 12 15, A. Lindhout 14 16. GEVONDEN Een halsketting (schakels). Inlichtingen bij de Rijkspolitie. GESLAAGD Aan de Christiaan Huygenschool te Rot terdam slaagde voor het horlogemakers diploma A. P. Walhout Jzn, alhier. LANDBOUWBELANGEN Die kwamen ter sprake op een algemene vergadering van de plaatselijke vereniging „Landbouwbelang", gehouden op Woensdag 16 September bij de heer W. Rijnberg. De zaal was ongeveer gevuld, zoals er bijna altijd goede belangstelling is voor „land- bouwbelangencauserie's". Ook in de andere gemeenten komen deze bijeenkomsten de laatste tijd nogal eens voor. Het is ons slechts mogelijk daarvan zo nu en dan een meer uitvoerig verslag te geven, daarmee niet bewerend dat niet alle bijeenkomsten van dezen aard, niet van veel betekenis zijn voor belanghebbenden. Dus een verslag voor degenen, die verhinderd waren op z'n zachtst gezegd nuttig is. Er zijn ook zo enorm veel problemen rond de landbouw, zeker na de overstro ming, die de moeilijkheden weer deed ver menigvuldigen. Op deze bijeenkomst, gepresideerd door de voorzitter van „Landbouwbelang" dhr. C. J. J. Kooijman, voerden het woord de heer Meienhuis uit Groningen en de heer Markusse van de Landbouwvoorlichtings- dienst. Hoewel er ook een causerie op de agenda was vermeld, die door de heer L. A. M. Elenbaas moest worden gehouden van Landbouwherstel) kon dit niet door gaan door zijn verhindering. Daarvan gaf

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1