PRINSJESDAG l Plechtige ontmoeting van Vorstin *en Volk R Plaatselijk Nieuws WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND in de maand OokSpierpijn sr-F*"! 1 WEK DE GAL IN UW LEVER OP VER5CHIJ VR JDAG NT IEDER WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT TERHORST BERGEN CP ZOOM ZONDAGSDIENST ARTSEN "tholen oud-vossemeer WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea-Gelei st. annaland stavenisse engelman st. maartensdijk scherpenisse DE AARDAPPEL EN DE ROOIMACHINE Voor REGENKLEDING st. filipsland 9e Jaargang No. 4^L 11 September 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën /0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00. elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen In Den Haag zal over enkele dagen door vele tienduizenden het „sprookje van de derde Dinsdag" worden beleefd: het ieder jaar opnieuw weer boeiende schouwspel van de gouden koets met H. M. de Koningin, gevolgd door rijtuigen met Hofdames, Ka merheren en Groot-Officieren en begeleid door een indrukwekkende ere-escorte van Marechaussee, een ere-compagnie van het Garderegiment Grenadiers en de Koninklijke Militaire Kapel. In de statige Ridderzaal, in het hartje van oud-'s-Gravenhage, waar de Ministers, de Raad van State, de leden van de Eerste en Tweede Kamer en verte genwoordigers van buitenlandse mogendhe den tezamen zullen zijn, zal Hare Majesteit de Troonrede voorlezen. En na 't uitspre ken van deze Troonrede zal weer het tra ditionele „Leve de Koningin" weerklinken en zullen Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard terugrijden naar het Konin klijk Paleis aan het Lange Voorhout. Enorm is ieder jaar de belangstelling voor deze gebeurtenissen, die in onze moderne, nuchtere wereld iets doen herleven van ver loren gegane romantiek, niet alleen in Den Haag, maar in het gehele land, waar film en televisie en radio het verloop van de plechtigheden zichtbaar en hoorbaar maken voor millioenen. Echter omgekeerd even redig aan die belangstelling is bij velen het begrip voor de eigenlijke zin van wat er op de 3e Dinsdag in Den Haag gebeurt. De betekenis van deze dag gaat ver uit boven de pracht en praal van het sprookje met. de gouden koets en van het uniform- gcschitter in de 7 eeuwen oude Ridderzaal. Op de derde Dinsdag in September opent H. M. de Koningin de gewone zitting van de Staten Generaal, onze volksvertegen woordiging, bestaande uit de Eerste en de Tweede Kamer, die voor deze bijzondere gelegenheid in verenigde vergadering bijeen komen. Voordat H. M. de Koningin de zit ting voor geopend verklaart, spreekt zij de z.g. Troonrede uit, een belangrijk stuk, waarin de toestand van ons land geschetst wordt en waarin, in algemene bewoordingen, de richting wordt aangegeven van het be leid, dat de Regering in het komende jaar zal gaan voeren. Let wel: het beleid van de Regering, dat wil zeggen van de Koningin èn de Ministers. Men treft nogal eens het misverstand aan, dat de Troonrede een op somming zou zijn van wat door de Koningin aan de Ministers wordt opgedragen. Dat is het niet. De Troonrede wordt door de Mi nisters gezamenlijk opgesteld en is dus een soort werkprogramma van de Regering. Niet minder belangrijk dan het uitspreken van de Troonrede in de verenigde vergade ring van de Staten Generaal is de minder spectaculaire gebeurtenis, die onmiddellijk daarna plaats heeft in het gebouw van de Tweede Kamer: de Minister van Financiën overhandigt daar aan de voorzitter van de Tweede Kamer de z.g. „Millioenennota". Het is een uitvoerig stuk, een bijlage bij de Rijksbegroting voor het volgend kalender jaar, waarin, in een breedvoerige beschou wing, een uiteenzetting wordt gegeven van de toestand van 's Rijks financiën. Voorts bevat de Millioenennota een samenvatting van de begrotingen der verschillende depar tementen en ook een overzicht van de wijze, waarop de te verwachten uitgaven zullen worden gedekt door belastingen. Troonrede en Millioenennota worden wel eens genoemd de thermometer en de barome ter van ons volksbestaan. Men kan er in derdaad op aflezen het wel en wee van ons volksleven, en vooral de millioenennota is als het ware een voorspelling van de te verwachten hogere, of lagere, (belasting)- druk. Vandaar, dat ieder jaar met grote belang stelling naar de derde Dinsdag van Septem ber wordt uitgezien, naar de „Prinsjesdag" zoals dit belangrijke moment in ons staatkundig leven wordt genoemd de dag, waarop Vorstin, Ministerraad, volks vertegenwoordiging en volk elkaar ontmoe ten in een van 's lands vergaderzalen, om mèt elkaar de toestand, waarin ons land zich bevindt, onder ogen te zien. (Nadruk verboden) Nee, we denken niet aan levertraan, maar wel aan het feit, dat we schier ongemerkt in September terecht zijn gekomen. September, de eerste maand van een reeks met de letter r ér in. Er kunnen nog even goed zonrijke dagen komen, we hopen het dat hebben we de eerste Septemberweek wel gemerkt. Maar toch is deze r de aankondi ging van de naderende herfst. En daarachter de winter. Dat moeten we even vasthouden en ons daarop instellen. Dat er in die maanden heel wat gedaan kan worden staat vast. Dat lijkt voor onze landbouwende omgeving misschien wat on gerijmd. Tóch is het zo. De zomer is een nooie tijd, maar wat een mogelijkheden zitten er niet in de herfst en in de winter. Noem het bonte geheel van verenigingen n organisaties. Sommigen vinden dit zelfs il te bont. We beweren niet dat ze ongelijk hebben. Maar dan moeten ze deze mening liet gebruiken als een voorwendsel om zich net het verenigingsleven in het geheel niet n te laten. Er zit namelijk wel heel veel goeds in, naar belangrijk is wat we er zelf van naken. Een vereniging behoort een centrum van actie en activiteit te zijn, waarbij men zich het doel steeds voor ogen behoort te houden. Inderdaad, er zijn wel wat véél verenigin gen. Maar er zijn ook organisaties, die heel nuttig kunnen zijn en desondanks niet de nodige belangstelling genieten. Neem de Groene Kruisverenigingen, neem ook het Roode Kruiswerk, haar colonne, haar E.H.B.O.afdeling. Neem de verschillende cursussen op land en tuinbouwgebied. Neem ook. al mogen we deze misschien niet onder organisaties rekenen de cate chisaties. Kortom, neem dit alles, het gehele ver enigingsleven van welke aard: wat U doet, doe dat goed. Maar het laatste, niettemin het voor naamste wat gedurende de r-maanden zoveel meer tot z'n recht kan komen is: het gezins leven. In de zomer spreekt dit niet zo, trekt men er meer op uit, soms gezamenlijk weliswaar, maar dikwijls afzonderlijk. Lang niet altijd heeft het gehele gezin gelijk vacantie of kan gelijk naar dezelfde plaats. Nu zijn allen weer compleet. En nu zou er toch tijd af moeten om van dat gezin wat te maken. Het is hiermee als met zo veel andere dingen: het is gave en tegelijk opgave. Ook met het gezin moet men maar niet sloffen. We hebben nog de vrijheid om inhoud te geven aan ons verenigingsleven, aan onze geloofsgemeenschap, ja ook aan ons gezins leven. Dan moeten we ook weten wat ons te doen staat in deze en komende maanden, de maanden met de r. Dié een rijkdom aan mogelijkheden betekenen, als we de kansen daartoe leren benutten. Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vosse- meer en Poortvliet hebben Zondag dienst: Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer, tel. 19 en Dr. P. j. Duinker te Tholen, tel. 40. HOOGWATER Hoogwater in de week van 13 t.m. 19 September 1953: Zondag vm 5.50 uur en nm 18.06 uur Maandag vm 6.23 uur en nm 18.40 uur Dinsdag vm 7.00 uur en nm 19.25 uur Woensdag vm 8.00 uur en nm 20.38 uur Donderdag vm 9.25 uur en nm 22.13 uur Vrijdag vm 11.04 uur en nm 23.45 uur Zaterdag vm uur en nm 12.25 uur Woensdag 16 September Eerste Kwartier te 10.49 uur. OPBRENGST COLLECTE De te Tholen gehouden collecte voor de kankerbestrijding heeft 337,19 opgebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: 8 Sept. Christiaan, zn. van M. A. Heijboer en C. M. Dekker. Overleden: 5 Sept. Jan Schot, 88 jr. weduwnaar van C. Geuze. WEDVLUCHT VILVOORDE In concours 127 duiven, afstand 73 km. J. Tholenaar 1, 4, 11, 13, 18; C. Timmer mans 2; A. Lindhout 3; G. Havermans 5, 8; D. Lindhout 6. 14, 19; A. v. Treijen 7, 9; J. Boogaart 10; D. v. Driel 12; C. Aarden 15; C. Ampt 16; M. Hommel 17; J. Nuts 20. SPIDO-DEMON STRATIE Begunstigd door mooi weer kon Zater dag de demonstratie van de gymnastiek vereniging „Spido" na enkele malen door weersomstandigheden te zijn uitgesteld, doorgaan. Na een rondwandeling door de gemeente, waaraan de muziekvereniging haar mede werking verleende, werden voor het ge- gemeentehuis verscheidene mooie oefeningen gedemonstreerd. BURGERLIJKE STAND over de maand Augustus 1953 Geboren: 4 Aug.: Jan Leendert Keur, zn. van Adr. Willem Keur en Cornelia Wilhelmina Maria van der Werf. 22 Aug.: Willem Pipping, zn. van Willem Marinus Pipping en Pieternella Leendrina Slager. Ondertrouwd: Johannes C. Bosters, wonende te Steen bergen en Francina Anna de Leeuw. Hubertus Nicolaas Franciscus Petrus Brooijmans, wonende te St. Annaland en Maria Petronella Ooms. Getrouwd: 20 Aug.: Marinus J. Koppenhol, wonende te Rotterdam en Johanna Lindhout. 26 Aug.: Franciscus J. P. Verhees en Helena J. A. Havermans. Overleden: 10 Aug.: Adriana Christina Dane 67 jaar, echtgenote van Anthonie J. Moerland. Ingekomen Arjen Rinses, met echtgenote en 2 kin deren uit Zaandam. Willemina van Dijke uit Tholen. Johanna Pipping uit Tilburg. Cornclis P. de Schipper met echtgenote en 4 kinderen uit Uithuizen. Vertrokken: Leendert A. van Dijke, naar Rotterdam Johanna Lindhout, naar Rotterdam. Petrus P. M. Goorden naar Suriname. PROV. SCHIETWEDSTRIJDEN Op Zaterdag 12 en Zaterdag 19 Septem ber houdt de plaatselijke schietvereniging „Prinses Juliana" provinciale schietwedstrij den, waaraan behalve door de eilandschiet verenigingen ook wordt deelgenomen door de Nationale Reserve en het politiecorps. BEJAARDEN OP REIS Enkele St. Annalanders hebben het ini tiatief genomen om de inwoners boven de 65 jaar nog een gezellige dag te bezorgen. Daartoe wordt met een lijst een collecte ge houden om het hiervoor benodigde bedrag bij elkaar te krijgen. Voorheen organiseerde de inmiddels geliquideerde Oranjevereniging deze uitstapjes (tot 2 maal toe). Men neemt aan dat de giften wel voldoende zijn om het plan te kunnen doorzetten. Het is wel jam mer, dat het zomerseizoen al zover is ge vorderd, daar men wel op zo'n mooie dag als we afgelopen en vorige week meerdere hadden, mag hopen, maar zeker niet altijd kan verwachten. Het ligt in de bedoeling dit plan reeds spoedig te doen doorgaan. Van de inkomsten zal het afhangen welke tocht wordt georganiseerd. Het is de bedoe ling ditmaal eens niet de autobezitters las tig te vallen, maar per bus te gaan. Mis schien mag men dan volgend maal weer wel een beroep doen op de autobezitters. Maar dan zeker vroeger in het jaar. MOOIE COLLECTE De voor het Koningin Wilhelminafonds gehouden collecte (kankerbestrijding) bracht het mooie bedrag op van 439, UITSLAG BALLONWEDSTRIJD Dat een ballonwedstrijd wel enig werk mee zou brengen, had ook het bestuur van de pl. middenstandsvereniging wel verwacht. Het zou niet alleen blijven bij het vullen en het uitdelen, maar de uitslag zou ook wel een uurtje vergen. Zo dacht men. Niemand vermoedde evenwel, dat het zo'n uitzoekerij zou zijn. Toen gisteren de einddatum was aangebroken moest de zaak worden uitge zocht. Er bleken op dat ogenblik 44 kaarten te zijn teruggekomen, waarvan 9 uit Neder land en de overige uit Duitsland, ja zelfs één uit Tsjecho Slowakije. De dichtstbij neergekomen ballon, waarvan de kaart was teruggestuurd kwam uit Stampersgat in W. Brabant en de kaart die het meest van het beginpunt verwijderd is gepost bleek uit Rostejow te zijn. waarbij vermeld was Tsjecho Slowakije. Het poststempel was ge lijkluidend. Dit plaatsje zelf bleek echter voor het bestuur onvindbaar te zijn. In elk geval heeft no. 393 de eerste prijs. Daarna volgen er uit Saksen in Duitsland, uit de buurt van Kassei en het merendeel uit het Ruhrgebied. Degene die zo'n controlestrook nog heeft en prijswinnaar is kan die af halen bij de heer J. de Goffau, waar o.a. de uitslag is vermeld. Sommige inzenders verwachten nog be richt. Er was zelfs nog een brief uit Let- mathe, een dorp bij Iserlohn, wat weer ten z.o. van Dortmund ligt waarvan de inhoud zou kunnen dienen als een open brief aan de U.N.O. Er stond o.a. in: „De liefde on der ons mensen moet groter en sterker wor den en zij moet geen grenzen kennen. Wij moeten de poorten van onze harten openen, opdat wij bereid zijn en de vrede ver dienen." Wat een ballonwedstrijd al niet mee brengt BEZOEK UIT BARNEVELD Evenals vorige week kwam er ook nu 1 .eer een autobus uit Barneveld met per sonen, die in de laatste oorlog, toen ons dorp moest evacueren en ook tijdens de waters nood in hun woonplaatsen gastvrijheid ver leenden aan vele Stavenissers. Zij hoorden reeds veel over de ramp die ons dorp trof, maar dat het zo erg was, hadden ze toch niet voorgesteld. Dat de inwoners nu op hun beurt hun deuren gastvrij openden spreekt vanzelf. Volgende week komt er weer een bus. WEER EEN REPORTAGE Menigeen las het Maartnummer van „De Spiegel" waarin een uitgebreide reportage over onze gemeente was opgenomen door de reporter Wim Dussel (die momenteel een wereldreis maakt in een scooter) en daartoe enige dagen in onze gemeente verbleef. Deze week werden foto's genomen van dezelfde straten om de lezers straks een beeld te kunnen geven van de opruimings-, herstel- en nieuwbouwwerken. Tandheelkundige Inrichting Spreekuren Donderdags van 10 30 tot 13 00 uur en volgens afspraak Stationsstraat 42a Telef. 728 Afspraak en inlichtingen. Antwerpsestraatweg 431 BERGEN OP ZOOM SOCIAAL WERKSTER Aanvankelijk aangesteld door de „Stich ting Dorpsgemeenschap", nu echter in sa menwerking met de verschillende kerkelijke- en sociale instellingen, is in deze gemeen te een maatschappelijk wekster uit Amster dam' gearriveerd, nl. mej. Paling om daar waar nodig te helpen. Dorpsgenoten die met sociale moeilijkheden te kampen hebben, zullen zich op een nog nader te bepalen uur kunnen vervoegen in het door haar be woonde houten gebouwtje in het Bos, naast de Wed. Stoel. Hoewel het werk van mej. Paling voor onze gemeente niet zo bekend is, zal dit na verloop van tijd zeker wel gewaardeerd en door velen gewenst worden. Het ligt wel in de bedoeling dat mej. Paling in de toekomst sociaal werkster wordt voor het gehele eiland. EEN SUPERIEURE PRESTATIE Zaterdag 5 Sept. was de plaatselijke zang vereniging „V.Z.O.S." één der gasten van het groot nationaal zangconcours, uitge schreven door de R.K. Zangver. „Oister- wijk" te Oisterwijk. Met voldoening mag zij op deze dag terugzien, vooral wat het resultaat betreft. Dit koor van 45 leden, oriSer leiding van dir. A. L. Riedijk, behaalde op dit con cours in de superieure afdeling de 1ste prijs met lof en 364 punten. De plaatselijke zus tervereniging „De Lofstem" is na dit resul taat dus weer gepasseerd in puntental, daar deze eveneens goede zangvereniging een 1ste prijs in de superieure afdeling behaalde met 323 punten, zoals we vorige week mee deelden. Op het Zaterdag t% Oisterwijk gehouden concours zong „V.Z.O.S.", als vrij werk „Madrigaal van H. Waelrant" en ,,'t Ruist alom" van Isr. J. Olman. Ook het Smalstads mannenkoor met haar 22 leden, eveneens onder leiding van dir. A. L. Riedijk kan met voldoening op het resultaat zien, waar ze een 1ste prijs wist te veroveren in de 2e afd. Mannenkoren met 344 punten. Gezongen werden als vrije werken: „Moe der en Kind" door J. P. J. Wierts en „Be- nedictus" van Isr. J. Olman. In hun rapporten hebben ze hun bewon dering niet onder stoelen of banken ge stoken. Een bijzonderheid was namelijk, dat beide koren het hoogste aantal punten behaalden van alle deelnemende verenigingen. Dit nationaal zangconcours werd gehou den in het schoon gelegen Oisterwijks na- tuurtheather, gelegen in een soort dal, om geven door boomgewas. Kan het nog „Excelsior" met onze prima zangkoren DE ZILVERWEEK Er doen wel fantastische geruchten de ronde omtrent de zilverweek, maar daar kan men zich het beste maar niet te veel van aantrekken. Wat we er over hebben mee gedeeld, was toch begrijpelijk genoeg. Er was geen woord „frans" bij. Intussen werpt de nog te plaatsen ideënbus al vruchten af. En het zijn voornamelijk oud-Smerdiekers, die, op de hoogte gebracht door ons be richt daaromtrent, met originele ideën uit de bus voor de bus kwamen. Voor de „geldtelactie" zullen formulieren worden uitgegeven. Nieuws is, dat zeer waarschijnlijk ook het brandweercorps in deze zilverweek zal demonstreren teneinde nog meer belangstelling voor dit vrijwillig corps op te wekken. Donderdag zal er weer marktdag worden gehouden. Een marktdag, die groots van opzet zal zijn en al is het dan in October al wat vroeger donker, het zal voor deze attractie niet hinderen, want er komt overal licht plenty. Spandoeken zullen het geheel opvrolijken. Het volledige en uitgebreide programma zullen He inwoners kunnen vinden in de uit te geven „zilverweekkrant", waarin ook diverse mededelingen komen van de deelne mers zelf. Op de markt zullen verschillende demonstraties worden gegeven, terwijl ook voor de Zaterdag nog verrassingen in petto worden gehouden. De Smerdiekse midden stand poogt door samenwerking iets te be reiken. En als dat het geval is, dat samen gaan, dan lukt het wel ook. en rheumatische pijnen wrijft U weg met LICHTE HERSENSCHUDDING Het dochtertje van de heer A. Deurloo had het ongeluk bij het spelen te vallen. Het scheen goed te zijn afgelopen, maar later moest toch nog geneeskundige hulp worden ingeroepen. De dokter constateerde een lichte hersenschudding. TEERWEGEN Woensdag jl. werd weer een gedeelte van de niet te beste polderwegen geteerd. In verband met de herverkaveling werd van het oorspronkelijke schema afgeweken, waarom de Dorpsweg, Platteweg en gedeeltelijk de Julianastraat een beurt kregen. Voor de bewoners een zeer goede verbetering. CONCERT De muziekvereniging „Eendracht" gaf Zaterdag jl. een concert op de kiosk te Poortvliet. „Kunst naar Kracht" zal op 19 September een tegenbezoek brengen aan deze gemeente. BENOEMING Tot tijdelijk onderwijzer aan de Herv. School te Biezelinge is benoemd onze dorps genoot de heer J. Zandee. LAGERE LANDBOUWSCHOOL AANBESTEED Door de Stichting Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland te Middelburg werd helpsters verrichtten dit werk geheel belan geloos. We kunnen het niet mooi vinden, dat er na de moeite die zij deden, derge lijke praatjes worden verkondigd. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. RUIM 70 BIGGEN Zaterdagmorgen om 11 uur stopte een grote expeditiewagen uit Hengelo (O.) in deze gemeente. De wagen had een levendige geluidgevende inhoud, nl. 73 biggen. Mee gekomen waren ook vertegenwoordigers van de landbouwverenigingen uit deze adoptiegemeente, die zorg hadden gedragen, dat dit buitengewoon mooie geschenk werd ingezameld voor de inwoners van St. Fi- lipsland, die hun varkentje door de water snood hadden verloren. De burgemeester sprak de deputatie toe en de wethouder van Hengelo, de heer Roberts bood namens het gemeentebestuur en de ingezetenen van Hengelo dit geschenk aan de Fliplanders. Het was een vrolijk gezicht de biggen in de armen van de nieuwe eigenaren te zien spartelen, die begrijpelijk zeer ingenomen waren met dit cadeau. De afgevaardigden van Hengelo werden door het gemeentebestuur een lunch aange boden in „de Druiventros". Daarna werd een rit door de gemeente gemaakt eh een boottoch naar het dijkgat bij Ouwerkerk. Een ingenieur gaf een toelichting op de on dervonden teleurstelling van de laatste we ken bij dit moeilijk dijkherstel en de vorde ringen van het dichten der andere gaten. Omstreeks 7 uur verliet het gezelschap onze gemeente weer. Wanneer aardappel- en rooima- chine naast elkaar worden genoemd, het bouwen van een lagere Landbouwschool te Scherpenisse aanbesteed voor rekening van de Z.L.M. Inschrijvers waren: J. C. van Driel te Oud-Vossemeer voor 39.900,: B. Suurland en L. M. Andriesse te Scherpenisse voor 40.422, A. Muiier-Franke te St. Maartensdijk voor 40.730, J. van Gorsel te Scherpenisse voor 43.350, WEDVLUCHT VENLO Afstand 144 km, los 13 uur. 1ste duif 16.03.49, laatste 19.15.22. Het was slecht vliegweer met regen. Jonge duiven: A. de Koek (Pvl) 1, 5; M. K. Speijker (Pvl) 2, 3; G. Larooy 4; J. Hage (Pvl) 6; B. Suurland 7. Oude duiven: lste 16.20.40. Laatste 20.06.51. M. K. Speyer (Pvl) 1; Iz. A. Hage (Pvl) 2, 4; J. Krijger (Pvl) 3, 5, 6; G. Larooy 7. BURGERLIJKE STAND over de maand Augustus 1953 Geboren: Johannes Cornelis, zn. van H. C. van der Werf en G. J. Kleppe. Ondertrouwd: Jacob van der Jagt, 31 jr. en Catharina A. van As, 24 jr. Getrouwd: Pieter Bot, 28 jr. en Naomi van As, 23 jr. Overleden: Adriaan de Graaf65 jr. echtgenoot van Johanna G. Jansens. Cornelia van Houdt, 65 jr., echtgenote van Jacob Blom. Ingekomen: Willem A. Beeke van Velsen. Martinus Moerland en gezin van Stave- nisse (2m en 1 v). Vertrokken: Jan Hage naar Poortvliet Jacob A. Duijnhouwer naar Delft. RAADSVERKIEZING De gemeenteraadsverkiezing, destijds van wege de omstandigheden uitgesteld, zal ge houden worden op 28 October aanstaande. De candidaatsstelling moet op 15 Sept. ge schieden. DAT IS ONJUIST Hoewel de goederenuitdeling van het Roode Kruis ten behoeve van de ramp slachtoffers al enige tijd tot het verleden behoort, lopen er nog telkens geruchten, dat de vrouwen en meisjes, die daarbij behulp zaam waren in loondienst zijn geweest bij de gemeente. Dit is geheel onjuist. Deze zal iedere teler onmiddellijk begrij pen, waar het om gaat: De beschadigingskansen die ma chinaal rooien voor de aardappel oplevert. Dit probleem is algemeen bekend en nog steeds voorwerp van studie op menig proefbedrijf. De aardappel is immers als pootgoed een belangrijke deviezenbron en als volksvoedsel vooral ook in ons land onvervangbaar. Vanzelfsprekend veroverde de rooimachine zich direct een grote plaats in de verbouw van een zo belangrijk product. Maar als nu blijkt, dat deze mechanisatie de kwaliteit van de aardappel kan schaden, moet aan elke verbetering van de machine, die beschadiging vermijden kan, volle aandacht wor den besteed. Dit gebeurt in ons land nog steeds te weinig. In de Verenigde Staten heeft men een oplossing gevonden en wij zullen, willen wij onze positie bij de levering van aardappels hand haven, aan deze nieuwe methode een voorbeeld moeten nemen. Hoe is deze nieuwe mogelijkheid? Zij schuilt in het voorkomen van elke kans op beschadiging. Elk onderdeel van de machine, dat met de aardajJpel in aanraking komt, bekleedde men met rubber. Sinds kort heeft deze vernieuwing, die zich uitstrekt tot de bekende stalen manden toe, ook in ons land intrede gedaan. Bedriegelijk is, dat de beschadi gingen niet direct zichtbaar zijn en dat daarom velen nog menen, dat deze voorzorg overbodige luxe is. Zodra de aardappels uit de bewaar plaatsen komen, ziet men echter, hoe noodzakelijk deze verbetering is. Verschillende fabrikanten bren gen reeds machines van rubberbe kleding voorzien in de handel; het is echter zaak, dat ook iedere teler zich inspant elke beschadiging van de aardappel bij machinaal rooien te voorkomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1