Eendrachtbode De Laatste Vergadering VfRIGLEY WEK DE GAL IN UW LEVER OP lY &lt&L tanden Wl tadem FHS m m Sanapinn 3 goede 9e Jaargang No» 41 TWEEDE BLAD 4 Sept» 1953 RAADSVERSLAG ST» MAARTENSDIJK RAADSVERSLAG SCHERPENISSE Het Thoolse Tehuis voor Ouden van Dagen Een mooie schets ENGELMAN RAADSVERSLAG ST, ANNALAND Nieuwe (werkelijk nieuwe) wethouders Het Thoolse Tehuis in het middelpunt RAADSVERSLAG THOLEN Een „oude'' en nieuwe wethouder gekozen Ook Tholen garant voor het Tehuis Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER Ook deze gemeente draagt in de electrificatie bij Een besluit tot garantstelling voor het Tehuis Dezelfde wethouders werden herkozen Er waren nog meer belangrijke dingen, leest II maar Het V.GX.O» is meer voor kunstenaars, zegt de nestor Onriistig, gejaagd* RAADSVERSLAG POORTVLIET Dezelfde (nieuwe) wethouders Garant voor de Oudjes ACHTTIEN WONINGEN VERBETERING HAVEN Ook de laatste raadsvergadering werd op 28 Augustus jl. gehouden, des nm. om 2 uiir. Per abuis was de „pers" niet verwit tigd, zodat we moeten volstaan met een be knopt verslag, dat ons van secretaris-zijde werd toegezonden. Met ingang van 16 Aug. jl. is als gemeente-ontvanger benoemd de heer Th. C. Benou, tevens wnd. secretaris. In deze vergadering werd hij voor eerst genoemde functie beëedigd. De voorzitter stelt aan de orde een voor stel tot de bouw van woningen. Aan B. en W. wordt machtiging verleend voor de bouw van 14 woningwetwoningen en 2 premiewoningen en eventueel nog 1 of 2 woningen van het resterende bouwvo lume. De heer Th. C. Benou werd met algeme ne stemmen benoemd tot secretaris van de woonruimtecommissie. Besloten wordt voorzieningen in de ha ven te treffen, waardoor deze beter bevaar baar wordt. Omwonenden hebben thans last van het gips lossen. Na verbetering zal deze aan de andere zijde der haven gelost kun nen worden. Hoewel dit niet is doorgegeven, nemen we aan, dat tenslotte afscheid genomen werd van de heer N. de Viet, die in de nieuwe raad niet terugkeert. Daarna sluiting. De laatste zitting van het oude college in het openbaar werd eerst Vrijdagmiddag 28 Augustus 1953 gehouden, des namiddags om half vijf. Alle leden waren hierbij tegen woordig. Er was ingekomen een verzoek van de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam om subsidie. Evenals vorig jaar werd ook nu weer een subsidie van 10,toe gekend. Er was een verslag van de schoolartsen- dienst, waaruit het ontslag bleek van dok ter de Kok en de nieuw benoemde school arts. Dit uitvoerig schrijven zal desgewenst bij de leden circuleren. Er bleek wel uit dat men 22 cent per leerling betaalt. De commandant en onder-commandant van de vrijwillige brandweer ter plaatse, respectievelijk de heren Vinje en L. de Graaf verzoeken een vaste bijdrage voor het door hun te verrichten werk, zulks met ingang van 1 Januari 1953. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. De voorzitter wijst er op, dat deze heren veel vrije uren hebben opgeofferd voor het volgen van een cursus, dat aan de brand weer een uurloon is toegekend wanneer ze in werkelijke actie moet komen en dat veel gemeenten een vaste bijdrage geven aan de brandmeesters, variërend van 100.tot 125,per jaar. De heer Bijnagte vindt het nog niet zo weinig. De voorzitter zegt dat het hier meer om het principe gaat dan wel om de grootte van het bedrag. De heer Bijnagte vindt dat men dan wel eens beter voor de spuit mag zorgen. De voorzitter antwoordt dat deze thans uitstekend werkt. „Dat heb ik gezien ja," antwoordt de heer Bijnagte. De voorzitter geeft toe dat er laatst iets aan haperde. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in het feit dat ze gedurende de maand Februari dikwijls in actie is ge weest, dat er vermoedelijk door het zoute water een roestvorming is ontstaan, maar dat dit nu geheel is schoongemaakt en ver holpen. Nu de Bescherming Burgerbevolking een feit gaat worden, zal van de brandweer ook meer worden gevergd. De heer Bijnagte vraagt hoeveel uren de verzoekers daaraan besteden. De voorzitter antwoordt dit niet precies te weten, maar toch wel heel wat. De heer Bijnagte is er voor, dat die men sen flink worden betaald, wanneer ze moe ten uitrukken en bij nacht en ontij dienst moeten doen, maar anders ook niet. De voorzitter gelooft dat de gevraagde toelage zeker niet te veel is. Allen zijn er daarna voor dit verzoek in te willigen. De Bond van Mobilisatieslachtoffers komt nog eens terug op het „aarzelend" afge wezen verzoek en geeft nadere toelichting op het doel daarvan. Ze vraagt alsnog sub sidie te geven, waartoe na ampele bespre king wordt besloten. GARANTIESTELLING VOOR HET THOOLSE STADHUIS De secretaris, de heer van Doorn en raadslid Hartog zijn naar de vandaag ge houden vergadering van Regenten geweest en geven een summier verslag van het ver handelde. Daaruit blijkt dat de garantie bedragen berekend zijn naar het aantal in woners. De voorzitter meent dat de stichtingsge meente in dit geval Tholen wel beter uit de hoek mag komen. De gebeurde toch ook in Scherpenisse, toen er sprake was van een nieuwe landbouwschool. Deze ge meente nam ook het leeuwenaandeel voor haar rekening. Het moet ze toch wel iets waard zijn, dat het in Tholen komt te staan. De heer Hartog zegt dat Tholen reeds 18.000,— gaf. Dan vindt de voorzitter de verdeling ook billijk, tot hij hoort dat dit bedrag eigenlijk uit een fonds is gekomen. Dan vindt hij de tegemoetkoming van Tholen maar weer ma tigjes. De secretaris wijst er op, dat men dit met het oog op aanbesteding op korte ter mijn wil afhandelen. De heer Bijnagte vindt de verpleegprijs hoog. De voorzitter vindt ook dat er wel klas- severschil mag zijn. Weth. Kleppe is niet gerust op eventuele tekorten. Na nog enige discussie wordt besloten dit verzoek aan te houden tot a.s. Dinsdag 1 September. Aangeboden wordt daarna de rekening van het Burgerlijk Armbestuur 1951 en die van de gemeentebegroting 1954. Beide finan ciële stukken zullen in handen worden ge steld van de nieuwe raad ter onderzoek. Wegens bedanken voor hun benoeming door de heren J. van Dijke en de Goffau en het zich niet meer herkiesbaar stellen van de heer de Viet als lid van de Woon ruimtecommissie moeten 3 nieuwe leden worden gekozen. Benoemd worden de heren P. Kievit, M. IJzerman en D. Quaak. Geen bezwaar is er tegen de voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1950. Tandheelkundige Inrichting Spreekuren Donderdags van 10.30 tot 13.00 uur en volgens afspraak Stationsstraat 42a Telef. 728 Afspraak en inlichtingen Antwerpsestraatweg 431 BERGEN OP ZOOM SCHOOLBOUW Wat dit betreft komt nu aan de orde vaststelling van een schetsplan voor de schoolbouw. En dit aan de raad getoonde plan is prachtig. Het is echter niet bekend of dit alles zo volgens de puntjes kan wor den uitgevoerd, waarom we er hier verder maar het zwijgen toedoen na te hebben meegedeeld, dat niemand bezwaar had te gen vaststelling van dit mooie ontwerp. Voor plaatsing van een petroleumtank op gemeentegrond krijgt de heer A. Jasperse toestemming, wanneer hij daarvoor 7.50 per jaar zal betalen. Tussen de heren Mulder en Robbe is overeenstemming bereikt over de besteding van de aan te kopen gemeentegrond, zodat de raad tot verkoop kan besluiten, onder voorwaarde dat ze de nodige riolering zul len aanbrengen en het noodzakelijk wegge deelte zal verharden. Daarna vojgt benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Op de voor dracht staan de aftredende J. van Dijke en als no. 2 N. A. Rijstenbil. Eerstgenoemde wordt met algemene stem men herkozen. Daarna volgde wethoudersverkiezing. In de vacature van dhr. Van Westen werd na 3 stemmingen gekozen de heer H. Jansen, die 6 stemmen kreeg tegenover de heer J. Quist 5. In de vacature De Heer kreeg deze 7 stemmen, 2 waren cr voor de heer J. H. Bal en 2 voor de heer Quist. Beide benoemden aanvaardden hun functie en dankten voor het in hen gestelde vertrou wen. Onder Gods zegen hoopten ze hun taak in het belang der gemeente te mogen verrichten. Voor onderzoek van de gemeenterekening, die van het gasbedrijf en Pot Meijer fonds worden benoemd de leden Wisse, v. d. Velde en Berrevoets. IJ zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Voor het nazien van de begroting 1954 van deze diensten de heren Bal, Gelderblom en Kot. De heer Gelderblom vraagt inlichtingen over de ondersteuning ziekenverpleging. De voorzitter antwoordt dat door de diaconiën geen bijdragen meer worden verleend en nu alles ten laste van de gemeente kcmt, van daar de begrotingswijziging. HET THOOLSE THUIS Dus toch nog een ander belangrijk punt die deze agenda bevatte: garantstelling voor het te bouwen Tehuis voor Ouden van Dagen in Tholen. Ook hier kreeg het ge meentebestuur een schrijven van het Stich tingsbestuur van genoemd Tehuis waarin het verzoek werd gedaan zich voor een bedrag van 61.000 garant te willen stellen, als mede voor een rekeningcourant post ad 18.550.—. De voorzitter zegt dankbaar en verheugd te zijn, dat deze zolang reeds verwachte inrichting er nu zal komen, wanneer de ge wenste medewerking wordt verkregen. In het bijzonder wel dat deze gemeente stand plaats wordt. Het verblijdt hem ook, dat het een Tehuis zal zijn voor de gehele Thoolse en St. Filiplandse bevolking. De bouw kan trouwens alleen door gaan, wanneer deze gehele gemeenschap daaraan meewerkt. B. en W. stellen voor de gevraagde ga rantstelling te verlenen. Na ampele be spreking steunen alle leden dit voorstel. In de adviescommissie woningbouw wordt de heer Gelderblom gekozen. In die van de raad van aandeelhouders der Waterleiding Mij Tholen de heer Berrevoets en in de gascommissie krijgt de heer Drooger zitting. Tot slot merkte de heer Bal op dat het zijn streven zal zijn, de ware belangen der ge meente te behartigen, Daarna sluiting. Wethouder v. d. Slikke dankt namens de raad voor de hartelijke woorden en hoopt dat God de kracht en lust en de wijsheid zal schenken om de zware taak bij vernieuwing of voor het eerst op de schouders te nemen. Ook alle andere raadsleden spreken enige woorden of onderstrepen het gezegde van hun voorganger. Het is niet de gewoonte bij eedsaflegging nog met andere punten aan te komen, zegt de voorzitter, maar onderstaande is wel zn urgent dat hij dit niet kan nalaten. Het betreft nl. ook de garantstelling voor het te stichten Thools Tehuis voor Ouden van Dagen. De garantstelling voor deze gemeente komt op circa 33.230. Over dit punt, wordt breedvoerig van gedachten gewisseld, waarna het voorstel om deze garantstelling te bewilligen me* algemene stemmen wordt aangenomen. Daarna sluiting. Het was 1 September des voormiddags 11 uur dat de St. Annalandse raad vol tallig bijeen kwam om na eedsaflegging de wethouders te kiezen. Tot die eedsaflegging waren allen bereid, welke hoofd voor hoofd werden afgelegd. Daarna zegt de voorzitter dat velen bij ver nieuwing raadslid zijn geworden, slechts bij de heer Snoep is dat voor de eerste maal het geval. Spreker hoopt dat de komende 4 jarige periode voor de gemeente een geze gende termijn zal blijken te zijn en hoopt op dezelfde manier met de leden te mogen samenwerken als met de oude raad het geval is geweest. De heer A. C. Geluk feliciteert hij inzonderheid nu hij 30 jaar lid is van de raad. Veel en velerlei waren de proble men, werkzaamheden en besluiten. Spreker hoopt dat onder Gods zegen alles zal mogen gedijen, dat men van welke richting ook elkanders standpunt zal eerbiedigen en dan is er onder Gods zegen ongetwijfeld veel te bereiken. De heer G. Goedegebuure antwoordt hierop en zegt dat hij 34 jaar geleden voor het eerst als raadslid werd beedigd. Hij aan vaardde toen het lidmaatschap met de bede: God lere en leide mij. Hij wil het thans met dezelfde bede doen. De heer A. C. Geluk dankt voor de ge sproken woorden en wijst op de prettige samenwerking die hij steeds met de voor zitter heeft gehad. Daarna volgt wethoudersverkiezing. In de vacature Geluk komt de volgende uitslag: G. Goedegebuure 4 stemmen. A. C. Geluk 3 stemmen. Eerstgenoemde vervangt dus thans de heer Geluk als 1ste wethouder. De heer Goedegebuure aanvaardt zijn be noeming. De voorzitter feliciteert hem ermee en wijst er op dat het voor Goedegebuure niet voor de eerste maal is. We kennen elkaar al verscheidene jaren en dus ver wacht ik ook wel een goede samenwerking. Hij dankt de heer Geluk namens de ge meente wat deze als wethouder presteerde en persoonlijk voor zijn pettige samen werking. De heer Geluk verklaart op dezelfde wijze de belangen der gemeente voor te zullen staan. In de vacature F. J. Stols krijgt de heer J. Moerland Czn 4 stemmen en de heer F. J. Stols 3 stemmen. Ook de heer Moer land aanvaardt zijn benoeming. sSS AFSCHEID Niemand heeft iets voor de rondvraag, zodat de voorzitter woorden van afscheid spreekt tot de heer Hage, die 7 jaar zitting had, tot de heer L. v. d. Werff, die een 4-jarige periode als raadslid afsluit en de heer Polderman, die nog maar korte tijd in het college zitting heeft. Namens de ge meente dankt hij eerstgenoemden inzonder heid voor het vele wat ze voor de gemeente hebben gedaan en persoonlijk voor de pret tige samenwerking. De voorzitter vindt het jammer van deze leden afscheid te moeten nemen. Hij hoopt dat ze met belangstelling de gemeentelijke zaken zullen blijven volgen. De heer Bijnagte vraagt nog of er door het Rijk geld wordt uitgetrokken voor de Bescherming Bevolking en zo ja of ze dan voor een brandspuit kunnen zorgen. De voorzitter antwoordt dat dit voor een B-rayon niet zo heel veel betekent wat de bijdragen betreft en men zich zal moeten be perken tot aanvulling van het nodige mate riaal. Waar er geen werk meer is voor de con troleur steunverlening of zo goed als geen wordt tot opheffing van deze func tie besloten. Daarna sluiting. Het was wel niet het enige punt op de agenda, maar het was ditmaal toch wel het voornaamste: verkiezing wethouders. Een punt dat Dinsdag 1 September op alle raads- agenda's voorkwam. Alle leden waren tegenwoordig toen de voorzitter mr A. J. v. d. Hoeven met ambts gebed opende, waarna eveneens alle leden de vereiste eden aflegden. Na deze plechtig heid zegt de voorzitter: „Politiek heeft veel al een slechte klank, doch als wij deze ver staan als levensovertuiging, kan zij nuttig en goed zijn en in dit geval ons overtuigen, dat wij geroepen zijn, de belangen onzer goede stad te bevorderen." Niet om eigen belangen of die van een groep gaat het, maar om het dienen van de gemeenschap van Tholen. Die dat niet doen horen in de Raad niet thuis. De voorzitter besloot met allen Gods zegen toe te wensen. Met U, aldus de voorzitter tot laatst genoemde, heb ik al eerder als wethouder samengewerkt, nl. in 1946. Ik hoop van beiden dezelfde medewerking te zullen heb ben als van het vorig college. Hij dankt ook de heer Stols voor zijn bemoeienissen in het belang der gemeente en persoonlijk voor de samenwerking. De heer Stols zegt dat hiermee een voor hem 7-jarig wethouderschap is afgesloten, de vergaderingen waren steeds genoeglijk en gezellig. Hlij hoopt in de toekomst op dezelfde wijze de belangen van de ge meente voor te staan. GARANT VOOR HET THOOLS TEHUIS Dezelfde brief als in de andere gemeenten is ook hier gekomen, inhoudende een ver zoek om garantstelling voor het Tehuis voor Ouden v. Dagen. Waar we de voornaamste punten van dit schrijven elders afdrukken, behoeft hier niet opnieuw over te worden uitgeweid. Het bedrag waarvoor St. Anna- land garant moet zijn bedraagt 34.500, Voorts een bedrag voor rekening courant groot 15.010. De voorzitter zegt, na voorlezing van het verzoek en de exploitatierekening van het Tehuis, dat deze kwestie bij het Dag. Bestuur veel bespreking heeft gevergd. Het is dan ook een verstrekkend besluit, dat ge nomen moet worden. Toch menen B. en W. te moeten voorstellen de gevraagde garant stelling te verlenen, onder voorwaarde dat alle gemeenten er aan meedoen. De heer Stols vindt dit geval voor hem een groot vraagstuk. De instelling is schit terend, maar of er voldoende gebruik van gemaakt zal worden. De heer C. Ridderhof zegt er huiverig tegenover te staan. De heer Stols wijst er op dat men plaat selijk uitzonderlijk hokvast is, zie maar de emigratie. Dat geldt trouwens voor het ge hele eiland. Wanneer de mensen eenmaal op jaren zijn, komen ze meestal bij hun kinderen in en willen St. Annaland absoluut niet verlaten. Men zal er zich daarom niet te veel van moeten voorstellen. Daarom is het voor hem een grote vraag of het geen fiasco zal worden, gezien de St. Annalandse mentaliteit op dit punt. Hij kan niet aan nemen, dat men er van hieruit veel gebruik van zal maken, wel van Tholen zelf natuur lijk. ïleem een of twee Rennies, en op 't zelfde moment is dat zuurbranden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennis zijn hygiënisch ver pakt één voor één. Ze zijn smakelijk en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. De heer Ridderhof vindt juist daarom dat de financiële kwestie zo'n rol speelt. Per bed kost het per jaar 1500. De heer J. Moerland vindt dat ook veel te veel voor een echtpaar, waarvoor het op een 2500.zal komen per jaar. Hij ver moedt dat het alleen maar voor kapitaal krachtigen zal worden. Dat is zijn bezwaar. Daar is de heer Stols het mee eens. Een gepensionneerde komt er niet mee toe. De voorzitter merkt op dat voor armlas tigen er de diaconiën ook nog zijn, die thans toch ook moeten steunen en dat voor een nog betere verpleging toch zeker ook wel zullen doen. De heer Ridderhof meent dat de diaconiën liever plaatselijk zullen steunen. De voorzitter wijst er op, hoe alle Te huizen in Nederland propvol zitten. Dan moet er toch hier ook wel iets uit groeien. Het zal zeker wel enige tijd nodig hebben. De heer Stols wil er toch ook nog even aan herinneren, dat bijspringen in te korten voor armlastigen voor de gemeente ondoen baar zou zijn. De heer J. Moerland: Wanneer we het vol kunnen krijgen zijn er volgens de exploitatierekening geen tekorten. Daar gaat het dus maar om. Hij vraagt of er alleen mensen uit Tholen en St. Filipsland in mogen. De voorzitter antwoordt bevestigend, ten zij het onder bezet zou zijn. Dat is ten minste zijn mening hierover. Weten doet hij het niet. Nadat de heer G. Goedegebuure nog ge vraagd heeft of de exploitatierekening aan de hand van practische voorbeelden is op gemaakt en in prijs niet hoger ligt dan bij andere Tehuizen, waarop hij een bevredi gend antwoord krijgt, stemmen allen voor inwilliging van het garantieverzoek. Daarna wordt de begroting 1953 nog ge wijzigd, omdat er een „potje" inkwam van het Rijk, groot 20.000. Daarna sluiting. Openbare raadsvergadering gehouden te Oud-Vossemeer op 1 September 1953. Aanwezig alle leden, voorzitter de bur gemeester. Op een desbetreffende vraag zullen alle leden met uitzondering van dhr. Istha de eed af leggen, terwijl dhr. Istha zich bij de be lofte bepaald. Vervolgens wordt de eed en de belofte door de leden afgelegd. De voorzitter merkt op dat de samen stelling van de raad onveranderd is en hoopt dat 't ook innerlijk zo zal zijn gebleven; 'dat er voortdurend waardering van elkanders principes zal zijn. Hij hodpt dat God, die kracht gaf dit zittingstijdvak te beginnen, ook verder bij voortduring zijn steun zal blijven geven. Hierna worden de notulen onveranderd vastgesteld. Aan de orde komt de verkiezing der wethouders. Na opening der stembriefjes blijkt bij de e verkiezing te zijn verkozen dhr. M. J. Daane met 5 stemmen, terwijl dhr. v. d. Klooster er 3 ontving, bij de 2e verkiezing verkreeg dhr. P. v. Driel het wethouder schap met 5 stemmen, terwijl de 2 overige voor dhr. v. d. Klooster waren. De voorzitter wenst hierop de herkozenen geluk en merkt op dat men elkander kent en als het ware op elkaar is ingesteld, hij hoopt dat dit bestendigd mag blijven tot heil van de gemeente. Dhr. Daane dankt voor het bewezen ver trouwen, en merkt op dat het voor hem waarschijnlijk de laatste periode zal zijn, hij vindt zich er te ou voor gaan worden. Hij wil zijn beste krachten geven de zo juist gegeven eed gestand te doen, en hoopt dat God hem de kracht wil geven ten dienste der gehele gemeente De heer v. Driel hoopt dat men in de toekomst de kracht van boven mag ontvan gen ter oplossing van de moeilijke proble- :n, die in de toekomst ook wel zullen komen, zoals ze er ook in het verleden geneesmiddelen in elk fablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen Als ingekomen stuk wordt melding ge maakt van een rapport van het bureau be volkingsonderzoek. Van een totale bevolking van 2187 inwoners werden er 1366 onder zocht en 50 nader onderzocht. Van het ontdekken van eventuele besmet tingshaarden blijkt niets uit het rapport. Voorts een schrijven van de brandweer lieden, doch behorend bij burgemeester en wethouders, waarom het wordt doorgegeven. Als vijfde agendapunt wordt een veror dening „Toelage 1953" vastgesteld. De bezoldigirigsverordening voor de ge meentebode wordt i.v.m. meerder werk nu het gemeentehuis in gebruik is gewijzigd door een verhoging van salaris. Als leden van de Commissie ingevolge de Woonruimtewet worden herkozen de heren A. Aarnoudse, J. Boonman, J. L. v. Dijke, L. Istha en J. J. Quist. De commissie ter onderzoek van de ge meentebegroting 1954 zal bestaan uit de heren J. Aarnoudse, A. M. v. Engelen en P. A. W. Mees, de comm. van onderzoek van de begoting 1954 en de rek. 1952 van het Alg. Armbestuur uit de heren J. Aar noudse, M. J. Daane en A. M. v. Engelen, en voor het Wezen Armbestuur uit de heren J. Aarnoudse, A. M. v. Engelen en J. v. d. Klooster, idem Fonds Huyssen van Katten- dijke de heren J. Aarnoudse, A M. v. Enge len en L. Istha. Ter tafel komt een verzoek tot steun door de gemeente bij de electrificatie van de Noordelijke polders van de gemeente. Het gebied dat zal worden geëlectrificeerd omvat gedeelten van deze gemeente, Poort vliet, Tholen en St. Annaland. Uit de 4 gemeenten worden thans 57 percelen ter aan sluiting aangeboden. Uit het PZEM-fonds voor onrendabele lijkheden kan krijgen, indien de gemeente recht heeft op de helft van de sloot en men tot daar een trottoir aan wil leggen met de heining voor de woning van dhr. Polderman. Genoemde heining staat verder naar Je straat van het midden van de sloot verderop. Dhr. Mees wijst op de andere sloten in de gemeente die bij woningen zijn gelegen. Het gevraagde verlof wordt verleend ter wijl men algemeen bij b. en w. de aandacht vestigt op verscheidene andere moddersloten in de gemeente. Ingekomen is een verzoek van de school m.d. Bijbel over te mogen gaan tot aanschaf van 3 kachels, 2 lessenaars en leermiddelen voor handenarbeid ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet. Genoemd verzoek is in de vorige verga dering aangehouden daar het advies van de inspecteur nog niet was ingekomen. Dhr. Daane heeft weinig met handen arbeid op, dit is volgens hem enkel van nut voor toekomstige kunstenaars, hij vindt dit vak misschien wel op zijn plaats wanneer het na schooltijd zou worden gegeven. Mijnhardt's Zenuwtabletren «terken en kalmeren Uw zenuwen. Onder protest gaat hij er mee accoord daar de lager onderwijswet de mogelijkheid voor dit onderwijs openlaat. De heren Aarnoudse en v. d. Klooster menen dat het de andere vakken niet zal schaden, alle onderwijzers zijn volgens hun dezelfde mening toegedaan. Dhr. Daane vindt het logisch dat een onderwijzer zo denkt. Dhr. Aarnoudse is van mening dat toch juist de op dit gebied deskundigen hierover kunnen oordelen. Besloten wordt de gevraagde medewerking te verlenen. Ingekomen is een schrijven van de Stich ting voor de oprichting van een Tehuis van Ouden van Dagen voor het Eiland Tholen en St. Filipsland, waarbij verzocht wordt garant te zijn voor betaling van renten en aflossing van een gedeelte van het bedrag benodigd voor de bouw van het Tehuis. Na ontvangst van Rijkssubsidie is voor Je bouw nog nodig een bedrag van 345.000, tot welk bedrag een in 40 jaar af te lossen geldlening zal worden aangegaan. De door Oud-Vossemeer te verlenen ga rantie zou zijn voor een aan te gane reke ning-courant-overeenkomst tot een bedrag van 12.000.en voor de daarna af te sluiten vaste lening na vervallen van de rekening-courant-overeenkomst, tot een be drag van 43.790. Het tehuis dat aan 50 personen plaats verschaft, zal te Tholen worden gebouwd. Dhr. v. d. Klooster vindt een bedrag van 30.per week per persoon veel te hoog. Voor mensen die van de Noodwet-Drees leven is dit veel te veel, daar is hij tegen. De voorzttter zegt dat andere tehuizen tegen deze prijs wel vol zitten. De Diaconiën kunnen voor onbemiddelden het ontbrekende aanvullen. Dhr. Daane zegt dat in het college van B. en W. 2 meningen bestaan. Persoonlijk is hij van mening dat de gegoeden er niet naar toe zullen gaan, doch alleen de Drees- trekkers, terwijl de anderen juist de tegen overgestelde mening huldigen. Dhr. v. d. Klooster ondersteunt de me ning van dhr. Daane. Dhr. Daane vindt het gevaarlijk, omdat wanneer de rentabiliteit onvoldoende is, de gemeente zal moeten schokken. Het is vol gens hem net zo moeilijk als indertijd met de AVO. Dhr. v. Driel meent dat wanneer alle ouden van dagen Drees-trekkers zouden zijn, het niet zou kunnen. De Diaconiën kunnen het financieel, ook al zouden die 't willen, nooit. Dhr. v. d. Klooster verklaart niet tegen de er van komen dat slechts een bepaalde be volkingsgroep er gebruik van kan maken. Dhr. v. Engelen wijst op het voordeel van de woonruimte, welke in die gevallen stellig Vanzelfsprekend ook op 1 September, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Na het lezen van het ambtsgebed heet de voorzitter inzonderheid de nieuwe benoemde raadsleden, de heren Uijl en Bijl welkom. Allen, hoofd voor hoofd, leggen de ver eiste eden af. Bij de verkiezing wethouders volgt eerst stemming ter vervulling van de vacature J. J. v. d. Slikke. Deze krijgt 4 stemmen, terwijl er 2 op de heer M. C. van Asten, 1 blanco uit de bus komt. Eerstgenoemde is dus opnieuw loco- bur gemeester. De wethouder dankt voor het in hem ge stelde vertrouwen, en spreekt de hoop uit dat hij zijn beste krachten weer aan tot wel zijn der gemeente zal mogen geven. In de vacature G. K. J. Krijger verloopt de stemming als volgt: 4 op G. K. J. Krijger, 2 voor de heer v. Ast en weer 1 blanco. Ook eerstgenoemde is dus herkozen. De voorz. feliciteert in de eerste plaats de leden met hun benoeming en hoopt dat de heren Uijl 'en Bijl zich spoedig zullen in werken. Allen mogen bereid zijn tot opbouw der gemeente. In het bijzonder zal hun aan dacht worden gevestigd op de kleuterschool en nieuwe bestrating. Met de wens dat de Raad onder Gods zegen mag werkzaam zijn verklaart de voorzitter de leden voor ge- installeerd. gebieden zal een bijdrage verstrekt worden tot 'n bedrag van 46032,terwijl belang hebbenden 33516.zullen hebben te be talen. Voor de onderscheidene gemeenten rest dan nog een bijdrage van 41278, waarvan voor rekening van Oud-Vossemeer een bijdrage ineens van 23091,zou ko men, ofwel 15 jaar lang een bijdrage van 1935.—. Dhr. Aarnoudse zag liever een integrale aansluiting over het gehele eiland. De voorzitter merkt op dat dit te duur zal worden, men moet helpen waar zo nodig gewerkt kan worden. Dhr. v. Engelen licht toe dat men kan profiteren van de omstandigheid dat er een kabel komt van St. Annaland naar Poort vliet. Dit drukt de kosten. Naar aanleiding van de vraag van dhr. Aarnoudse over electrificatie van de Oud- Vossemeerse polder merkt dhr. v. Engelen op dat er velen zijn die niet willen aanslui ten. Men is het er over eens dat een voor stel tot aansluiting van dit deel der ge meente van de personen zelf zal moeten moeten komen. Besloten wordt z.h.s. de gevraagde bij drage ad 1935.gedurende 15 jaar te verlenen. Burgemeester en Wethouders vragen de raad machtiging een plan op te maken en contact op te nemen met het polderbestuur in verband met de mogelijkheid tot demping van de sloot aan de Achterweg. Dhr. Aarnoudse merkt op dat men moei- vrij zal komen. Men moet volgens hem in de toekomst zien. Later is het best moge lijk dat de mensen er niet meer zo van stichting als zodanig te zijn, maar hij ziet houden om zo zeer zelfstandig te zijn. De voorzitter merkt op dat er in de inrichting zelfstandigheid bestaat. Ieder heeft een eigen kamer en gezamenlijk heeft men een recreatiezaal. Na nog enige discussie gaan allen met het voorstel accoord dat behelst garantverkla ring tot het gevraagde bedrag indien de gemeenten ook medezeggenschap verkrijgen, dat de begroting en rekening door de raden wordt goedgekeurd, en dat vervreemding van eigendommen door de stichting goed keuring behoeft van de colleges van burge meester en wethouders met beroep op Ge deputeerde Staten. Bij de rondvraag wordt er op gewezen dat meermalen kinderen op de raamlijsten van het gymnastieklokaal aan de Openbare Lagere School staan om de oefeningen van de gymnastiek- en muziekvereniging gade te slaan. Dhr. Daane meent dat er op Oud-Vosse meer geen politie is. In de Schoolstraat wordt de heg afgebroken. Uit deze opmerkingen resulteert dat be sloten wordt beter toezicht te verzoeken. Op een desbetreffende vraag van dhr. Istha wordt medegedeeld dat voor een sport terrein een oplossing gezocht wordt in het kader van een groot plan. Hierna sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 5