Puistjes teRuq in öe moööeR D.D.D. ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND ANNA JACOBA POLDER VEILINGBERICHTEN PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS 1. Diciplin, mars van Goseling Mol; 2. Ouverture Rosalinde van Lureman; 3. Glo- rieuse Rentree, mars van Cori; 4. Le Di- manche aux Champs, ouverture van Rugers; 5. Zonnebloemen, concertwals van S. P. v. Leeuwen; 6. Songparade, populaire pot pourri, arr. G. Vonk. Het concert begint om kwart voor acht, daarna nog een korte rondgang door het dorp. BURGERLIJKE STAND over de maand Augustus 1953 Geboren: 5 Augustus: Cornelis, zoon van I. Scher- penisse en A. A. v. Zetten. 13 Augustus: Willem Johan, zoon van L. P. Goedegebuure en M. L. W. Groot- huijzen. 19 Augustus: Adriana Johanna, dochter van J Moerland en L. H. C. Rijnberg. 30 Augustus: Cornelia Pieternella, doch ter van P. Rijnberg en C. J. Plandsoen. 31 Augustus: Marinus Johannes, zoon v. J. C. Kooijman en C. J. H. Mol. Gehuwd: Geen. Overleden: 6 Augustus: Pieternella C. Voshol, 73 jr., weduwe van W. M. Snoep. 20 Augustus: Maatje van Iwaarden, 81 jr., wed. van M. v. d. Gouwe. Loop der bevolking Ingekomen: geen. Vertrokken: Hendrik G. Gerritsen en gezin naar Sta- venisse. BALLONNEN-BERICHTEN Naar we vernemen zijn de eerste kaarten van de ballon wedstrijd al terug. De aller eerste kwam uit Oud-Gastel, maar daarna waren het er uit Zuid-Limburg, het Rijn en Roergebied in Duitsland. Op 10 Septem ber wordt de uitslag bekend gemaakt. Win naars zijn degenen wier ballon het verste van de startplaats is neergekomen. Er zijn hiervoor 80 prijzen beschikbaar gesteld. De jeugd is vol verwachting. GEVONDEN Een zilveren manchetknoop en 1 jonge kip. Inlichtingen bij de Rijkspolitie alhier. HET IS HEUS EEN NIEUWE MOTORSPUIT Uit ons vorig raadsverslag heeft de aan dachtige lezer wel opgemerkt, dat er be treffende een nieuwe brandspuit opgemerkt werd dat het een gereviseerde spuit is. Blij kens het commentaar en de critiek der raadsleden hebben zij hetzelfde uit de ge geven toelichting opgemaakt als in ons ver slag stond. Zo is het echter niet. De mo torbrandspuit is geheel nieuw, maar de motor van de trekker is gereviseerd. En dit maakt wel een belangrijk verschil. PECH EN GELUK De molenaarsknecht L. v. Poorvliet had pech toen hij onder zijn werk een porte- monnaie verloor met een flink geldbedrag er in, maar toch ook weer geluk dat de landbouwersknecht M. Bazen uit Malland de vinder werd, die ze, zoals betaamde, bij de eigenaar terug bezorgde. Bij zo'n vondst houdt niet ieder zich aan die betamelijkheid en daarom had v. Poortvliet toch ook weer geluk. DE RECLAMEWEEK Deze derde zo genoemde actie van de St. Annalandse middenstandsvereniging „Acti va". Er werd door de 50 gezamenlijke deel nemers niet minder omgezet dan voor een bedrag van circa 70.000,-. Enorm veel dus wel. De oorzaak moet naast het attractieve van zo'n week voor ditmaal ook wel gezocht worden in het vele op 1 Februari verloren gegane huisraad en de deze weken binnenkomende cheque's van het Rampenfonds. Toen de voorzitter der vereniging de heer F. J. Stols deze recla meweek vorige Woensdag opende waren de verwachtingen van de deelnemers wel hoog gespannen, maar niemand had toch op zoiets gerekend. De voorzitter wees bij de ope ning op de vele prijzen, die bij elkaar een zeer hoge waarde vertegenwoordigden. Er waren vele kleintjes, maar ook zeer mooie bij. En het kostte niemand 1 cent meer, om dat op de normale verkoopsprijs de bonnen werden verstrekt. De voorzitter besloot zijn openingswoord met te zeggen, dat het ter plaatse bestede geld voor een gehele ge meente nuttig is. Nu is het zo, dat wanneer men eenmaal meedoet, men ook graag een prijsje bemach tigt, zelfs al kostte het niets dan een wei nig moeite van bonnen invullen. Hoe veel er ook waren, toch nog te weinig om dat voor ieder mogelijk te maken. Iedere avond 8 uur was er trekking en de belangstelling was steeds groot. Record dagen werden op Zaterdag en Dinsdag jl. bereikt. Zeer attractief was de ballonwedstrijd voor de jeugd, die op de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina werd gehouden. 500 ballonnen werden uitgereikt. Het was een prachtig gezicht de jeugd met de bal lonnen op het schoolplein te zien. Er was echter wel een stadioningang nodig geweest om een goede uitreiking mogelijk te maken. Ieder kind was bang dat ie te laat zou ko men. De oplating mislukte ten dele in zo verre dat de zaak reeds de lucht inging voor het startsein was gegeven. Er restten nog een ballon of 10 uit te delen. Daarna had men „Accelerando" willen verzoeken te spe len „O schitterende kleuren van Nederlands vlag" en bij het begin daarvan alle ballon nen tegelijk de lucht in. Maar toen er drie vier, vijf, tien werden losgelaten was er geen startsein meer nodig. Alle kinderen lieten de ballon gaan en in een prachtig ge zicht stegen ze hoog op en dreven de rood wit en blauwe ballons het luchtruim in. Een zeer mooie attractie. Op 10 September wordt de uitslag van deze wedstrijd bekend gemaakt. Alle kinderen kregen daarbij op het schoolplein nog een attractie. Dank zij vooral ook het gunstige weer een zeer mooie afloop van deze avond. Woensdagavond jl. werd de laatste trek king van 100 prijzen gehouden. Begrijpelijk was nu, behalve dan met de ballonwed strijd, de belangstelling het grootst. Met spanning werd het verloop der trekking verricht door een paar 5-jarige meisjes, ge volgd, temeer daar de eerste prijs er lang in bleef. „Activa" kan met voldoening terugzien op een zeer geslaagde actie. en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood VERDELING Binnekort zal nu wel bekend zijn wie de gelukkige bezitter is van een Zweedse hou ten woning, daar de burgemeester 24 Aug. j.l. op een Roode Kruisvergadering in Den Haag de nodige richtlijnen kreeg. EEN GROENE KRUISGEBOUW Officieus was het al enige tijd in de ge meente bekend, dat er van Zwitserse zijde een geschenk zou arriveren, bestaande uit een Groene Kruisgebouw met badhuis en zusterswoning. Dit kan thans wel officieel worden bevestigd, al komt dit geschenk niet persé in natura, maar het zal gebouwd worden. Het zal op hetzelfde neerkomen en naast vele andere kunnen de inwoners thans ook Zwitserland weer zeer dankbaar zijn voor deze gift. Een gift die het alge meen belang zal dienen. GESLAAGD Op een te Tholen afgelegd examen voor de door de heer Koetsdijk gegeven cursus Alg. Ontwikkeling B slaagden de heren J. de Boef, L. Deurloo, M. de Heer uit Tho len; H. H. Jopse uit Poortvliet en C. Schrier uit St. Maartensdijk. AANSTELLING Onze dorpsgenoot P. Polderman is aan gesteld bij de Ned. Spoorwegen als spoor beambte met Roosendaal als standplaats. De heer N. van 't Veer werd beroeps officier bij de Luchtstrijdkrachten, stand plaats Nijmegen. ajiiibldaiB WAARNEMEND cmbteevr Vanaf 1 September tot en met 16 Sept. zal de wijkverpleging alhier worden waar genomen door zuster Timmer van Oud-Vos- semeer. WEER IN HET WIJKGEBOUW Zeer binnekort zal het wijkgebouw van het Groene Kruis aan de Kerkstraat weer zover zijn hersteld, dat het in gebruik ge nomen kan worden. Dit betekent dat ook tandarts Bolk weer zitting zal houden. BIJNA KLAAR Het zag er in Maart droevig uit om-met het dijkherstel te beginnen. Het werk Igek schier onoverkomenlijk. Thans is het reeds zover, dat de beschadigde dijken eind dezer maand zo goed als hersteld zullen zijn, in elk geval wel voor de winter. BURGERLIJKE STAND over de maand Juli 1953 Geboren: 31 Juli: Dirk Leendert, zn. van Jacobus Maarten Dane en Dina Wilhelmina van Oeveren. 31 Juli: Jacobus Gerard, zn. van Marinus Kornelis de Wilde en Dina Jacoba Nelisse. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Geen. Overleden: 2 Juli: Jacobus Dane, 86 jr. weduwnaar van Maria Catharina Bazen. 29 Juli: Jacoba Izabella Stoutjesdijk, 71 jr. weduwe van Abraham Koeman. Ingekomen personen Francijna M. de Wilde-Geluk, v. Tholen. Leendert Hage, van Zoetermeer. Jacob J. de Wilde, v. St. Maartensdijk Z. Johanna van Oeveren-Monshouwer van Gorinchem. Vertrokken personen: Adriana J Quist-Smits van Voorstraat A 61 naar Breda. Jan J. Kik en gezin van Stoofdijk A 106 naar Poortvliet. Marinus C. den Braber van Oudelandse- dijk A 98 naar Rotterdam. Geertje van Doezelaar-van Tiggele, van Bos A 45 naar Alblasserdam. over de maand Augustus 1953 Geboren: Geen. Ondertrouwd: Jan Willem de Graaf, 20 jr. wonende te St. Maartensdijk en Jacomina Jacoba Goede gebuure, 21 jr. wonende te Stavenisse. Getrouwd: 20 Aug.: Jan Willem de Graaf, 20 jr. wonende te St. Maartensdijk en Jacomina Jacoba Goedegebuure, 21 jr. wonende te Stavenisse. Overleden: 10 Aug.: Adriana Christina Dane, 67 jr. echtgenote van Anthonie Johannes Moer land overleden te Oud-Vossemeer). 19 Aug.: Jacoba Vroegop, 66 jr. weduwe van Marinus Leendert Stoutjesdijk over leden te St. Maartensdijk). Ingekomen personen: Cornelia A. Quaak van Bergen op Zoom. Hendrik G. Gerritsen en gezin van St. Annaland. Vertrokken personen: Cornelis Jacob van den Berg en gezin van Wilhelminastraat A 266 naar A'dam. Anna J. Dorst van Wilhelminastraat A 270 naar Capelle aan de IJsel. Jacob Stoutjesdijk van Havenpad A 140 naar Wieringermeer. Martinus Moerland en gezin van Juliana- straat A 72 naar Scherpenisse. Jacoba H. van den Berg van Molendijk A 225 naar Bergen op Zoom. DE ZILVERWEEK Het is toch werkelijk een „zilverweek' en niet langer dan een week, zoals we in ons vorig bericht gezien de data vermoed den. Die week is van 28 September tot en met 3 October en wordt onder dit motto gebracht door de Smerdiekse middenstand. In een afzonderlijk programma komen de dorpsbewoners wel op de hoogte. Er is nu echter al het een en ander van mee te de len. Zo op het oog lijkt alles wel heel sim pel, maar het is met dit soort dingen als met zovele, er moet heel wat voorbereidend werk worden verricht, eer men zover is. Daarover kan de zilverweek-commissie dan ook meepraten. Een ieder ander, die mede achter de schermen keek. Avond aan avond vergaderen, tientallen telefoontjes, stapels correspondentie, conferenties met officiële instanties, enz. Nu zijn de plannen in grote lijnen uitgewerkt. En begrijpelijk rijst de vraag: waarom zilverweek Dat zit zo. Iedere jongen of meisje bene den de 14 jaar ziet Maandag en Dinsdag 28 en 29 September zilvergeld in de etalages der deelnemers goed zichtbaar gelegd. Er moet minstens voor 3,zijn, maar meer kan ook. Welk totaalbedrag leveren nu alle etalages op Een waardevolle prijs krijgt degenen, die het totaal precies heeft of er het dichtst bij is. Woensdag brengen de zangverenigingen oud-Hollandse volksliedjes en met de Don derdag er bij de traditionele wedstrijd: wat hoort in deze etalage niet thuis. Alle eta lages moeten dan wel zeer goed worden bekeken. We zijn eigenlijk al veel te ver, want ook dë opening op Maandagavond zal zo ori- fgirfefel mogelijk geschieden. „Op Stap" uit Scherpenisse en de gym. ver. uit Poortvliet maken dan een rondwandeling door de ge meente. En de ideeënbus. Wat is dat nu weer? Wel, er is natuurlijk (opbouwende) critiek op de organisatie van zo'n zilverweek. De Middenstandsvereniging wil die critiek graag weten. Iedereen die werkt maakt fouten. Nu niet op straat gemopperd, maar zet het op papier en werp het in de ideeënbus. Het wordt beloond met waardebons. Zo democratisch zit deze „zilverweek" in elkaqr. Een centraal bureau houdt de ge hele Veelt zitting waar men alle mogelijke inlichtingen kan verkrijgen. Daarover volgend maal. EEN ZEER GOEDE BEURT Zaterdag was onze plaatselijke Zangver eniging „De Lofstem" te gast bij het groot nationaal muziek- en zangconcours, uitge schreven door het Putten's mannenkoor en gehouden op het prachtige terrein van Hotel Zeek aan de stationsstraat te Putten. „De Lofstem" heeft op dit concours een zeer goede beurt gemaakt. Het kwam uit in de superieure afdeling en behaalde een 1ste prijs met 323 punten. De vrije nummers op dit concours gezon gen waren „Leauda Lion" door H. Altink en „Blijdschap" door Isr. J. Olman. Deze nummers werden op grammofoon platen opgenomen, zodat de leden enige ogenblikken later critisch naar hun eigen stemmen konden luisteren.. Aan het concours namen deel het kinder koor uit Moercapelle, de gem. Zangver. uit Moercapelle, de chr. gem. Zangver. te Alm- kerk, de chr. mandoline ver. te Zuilen, Heerdens Mannenkoor te Heerden, e.a. Geopend werd door Ds. G. C. Roosendaal, Ned. Herv. pred. te Putten. De aanwezigen konden volop genieten van het Veluws natuurschoon. Omstreeks 10 uur was men thuis. CONCERT Ter gelegenheid van de 73ste verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina gaf de plaatselijke Muziekvereniging „M.V.K." op de muziektent enige nummers, terwijl de Zangvereniging „De Lofstem" de vrije concoursnummers zong „Leauda Lion" en „Blijdschap". DEMONSTRATIE Woensdag 2 Sept. hield de N.V. „P.Z.E.M." te Middelburg een tweetal demonstraties electrisch koken in de zaal van „Hof van Holland". Op een electrisch comfoor werd een vol ledige warme maaltijd bereid. Bovendien werd met een electrische oven getoond, welke bakresultaten daarmee te bereiken zijn. In de pauze kreeg men thee en koekjes. Er was goede belangstelling. WIE DOET ER MEE? Zoals in dit nummer meegedeeld organi seert de middenstandsvereniging een zilver week en opent deze o.a. met een wandel tocht. Hiervoor zijn fraaie medailles be schikbaar. De wandelsportvereniging „Op Stap" komt met 3 groepen, waarschijnlijk in het nieuwe uniform. WEDVLDCHT LIBRAMONT Afstand 202 km. Los 11 uur. 1ste duif 14.17.11. Laatste 14.39.58. Jonge duiven: J. Krijger Pvl. 1 13, A. dé Koek Pvl. 2 12, P. v. Driel St. M'dijk 3, Johs. v. d. Hoek St. M'dijk 4 7, G. Larooy 5 8 10, M. Speyer Pvl. 6, B. Suurland 9 11 14. Oude duiven: le 14.5.46. Laatste 14.39.48 P. v. Driel St. M'dijk 1 3 9, G. Larooy 2, M. Speyer Pvl. 4, H. Jansen Pvl. 5, P. Noordijke 6 10, D. Uil Pvl. 7, C. Lisseveld Pvl. 8. COLLECTE De huis aan huis collecte ten bate van het Blindeninstituut Barthimeus te Zeist heeft 68.66 opgebracht. GESLAAGD Aan de Slagersvakschool te Utrecht slaagde de heer Abr. Slager alhier voor het slacht- en slagersvakdiploma. BURGERLIJKE STAND over de maand Augustus 1953 Geboren: Dirk Cornelis, zoon van Dingenus Uijl en Adriana Pieternella van de Graaf. Huwelijken: Abraham Cornelis Schipper, oud 31 jr. en Jannetje Flipse, 29 jr. Willem Jansens, 32 jr en Maria Elizabeth Deurloo, 20 jr. Overleden: Maatje Geuze, 80 jr. te Rijswijk. Ingekomen personen: Abraham C. Schipper, van Oostkapelle. Jan Hage, van Scherpenisse. Vertrokken personen: Abrahamina B. Krijger, echtg. van v. Vugt en kinderen naar Weert. Johannes F. Vroegop, naar Utrecht. Jacoba M. Jagt echtg. van M. Guiljam naar Krabbendijke. Lena Janssens naar Barneveld. i"«j REIS OUDEN VAN DAGËN Donderdag 27 Augustus maakte een 40- tal bejaarde inwoners een tochtje naar Walcheren maakte, begunstigd door fraai zomerweer. Men vertrok om 9 uur en ge bruikte in Goes de koffie. In Middelburg werd de stad bezichtigd onder leiding van de verkeerspolitie. In Vlissingen werd het middagmaal gebruikt. Daarna via Zoute- lande, Westkapelle naar Domburg. In Veere werd de boterham genuttigd en toen had men het mooiste gedeelte van Walcheren zeker wel gezien. Circa half negen waren ze irfj: ;f?oortvliet terug, waar „Kunst naar Kracht? v6or';êdSa muzikale verwelkoming zorgde. Het was een reuze drukte. Allen gingen achter de muziek. Op de Markt dankte de burgemeester in zonderheid de autobezitters en verdere mede werkers. De reizigers konden toen, na een reuze gezellige dag, naar huis. BEZOEK VAN HULST De voltallige gemeenteraad van Hulst maakte een trip naar Poortvliet onder leiding van burgemeester B. Truffino. In de raads zaal werd het gezlschap door burgemeester Van Doorn en de raadsleden ontvangen. Burgemeester Van Doorn verklaarde zeer erkentelijk te zijn voor dit bezoek en voor alles wat Hulst na de ramp heeft gedaan. Ook weth. Krijger sprak enige dankwoorden en verzocht de Hulster raad deze dank ook over te brengen aan hun mede-inwoners. Burgemeester Truffino vond het prettig hier te zijn eri bood een gedenkplaat als her innering aan wat gebeurd is. Deze gedenk plaat was vervaardigd door de heer de Mooter uit Hulst. In de tweede helft van September zal Hulst een 100-tal kinderen van Poortvliet als gast ontvangen om hen een prettige dag te bezorgen. DE NIEUWE SCHOOL Het schoolprobleem te St. Filipsland na dert een oplossing. Toen in Maart 1953 de reëvacuatie van de bevolking gestadig voortgang vond, werd de Inspecteur van het Lager Onderwijs ge vraagd, het gemeentebestuur machtiging te verlenen een nieuw schoolgebouw te doen laten ontwerpen. Toen deze werd verleend en ook de gemeenteraad zich met een en ander kon verenigen werd half April aan dhr. L. Beije, Architect te Veere, de op dracht tot het vervaardigen van plannen tot de bouw van een 6-lokalige school met gymnastieklokaal verstrekt. Met grote voort varendheid heeft de door het gemeentebe stuur aangezochte architect zich van de ver strekte opdracht gekweten. Inmiddels werden een aantal noodmaatre gelen genomen opdat het onderwijs weer op gang kon komen. Het Bestuur van de Bij zondere School, uitgaande van de Oud-Ge reformeerde Gemeente 'en Gereformeerde Gemeente regelde het schoolbezoek van de aan haar zorgen toevertrouwde kinderen, terwijl de kinderen van de openbare school in het oude gemeentehuis onderdak vonden. Begin Mei diende de Architect reeds een schetsplan in, hetgeen met de desbetreffende autoriteiten werd besproken, en aanleiding gaf tot het doen gereedmaken van de defi nitieve tekeningen en stukken welke eind Juli ten Departemente van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, ter goedkeuring werden voorgelegd. Ook hier werd alle mo gelijke medewerking verkregen, zodat na de aanbesteding van 21 Augustus 1953, onlangs tot gunning kon worden overgegaan. De geprojecteerde school heeft de tradi tionele vertrouwde bouwvormen. Zij zal bestaan uit een lange vleugel, waarin zijn ondergebracht 4 lokalen voor het bijzonder onderwijs en een korte vleugel waarin 2 lokalen voor het openbaar lager onderwijs. Beide scholen vormen een rechte hoek met elkaar. Op het hoekpunt ligt de grote kelder voor de Centrale verwarming met daarboven een gemeentelijk lokaal voor handenarbeid, waarvan de vloer 90 cm hoger ligt dan gang- en lokaalvloeren. De toiletten zijn voor beide scholen in een groep verenigd, zodat geen WC's in de gangen voorkomen. Beide scholen krijgen bij de hoofdingang een kamer voor het hoofd van de school. Deze 2 vertrekken zijn zeer doelmatig en bevatten tevens een ruimte voor het opslaan van leermiddelen. Een kamer voor de schoolarts is niet opgenomen daar dit perio dieke onderzoek zal plaats kunnen vinden in het binnenkort te stichten wijkgebouw van het „Groene Kruis", ontworpen door de zelfde Architect en dat is geprojecteerd op een terrein gelegen in de onmiddellijke nabij heid van de scholen. Een ruim achterterrein zal als speelplaats kunnen dienst doen. Het geheel is royaal en degelijk opgezet en het zal ongetwijfeld een aanwinst voor de gemeente vormen.. REIS OUDEN VAN DAGEN A.s. Maandag 7 Sept. zullen de Ouden van Dagen een reisje maken met 10 particu liere auto's, voor dit doel gratis beschikbaar gesteld. De eigenaars zullen veelal zelf rijden. Bezocht wordt de Efteling bij Loon op Zand en het Burgers dierenpark in Til burg. Goeie reis. NAAR AMSTERDAM Onze dorpsgenoot de heer H. Bossers is met ingang van 1 S|pt. jl. aangesteld als ambtenaar op het J&ntoor van de P.T.T. te Amsterdam. THOLEN 1 Sept.: Bintjes, ïftfflken 11.71. Gewone 10.09 tot 10,25. Witte eigenh., bonken 9.06. Gewone 10.tot 11.Poters 5.46. Aanvoer 17 ton. 2 Sept.: Bihtjes, bonken 12.06. Gewone 9.90 tot 10.17. Witte eigenh., bonken 8. Gewone 10.45 tot 11.Aanvoer 10 ton. Zondag 6 September 1953 THOLEN Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. B. G. A. v. Wiel Geref. Kerk 10 en 5 uur Ds. J. v. Halsema Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Chr. Geref Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur Ds. Roos uit Zwijn- drecht Ned. Prot. Bond 5 uur Ds. J. U. v. d. Heijden, N. H. pred. te Grave OUD VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. Holst uit Charlois Geref. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. A. Koning Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur Ds. D. J. van Dijk nm. Bed. H. Doop Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Ds. Blok STAVENISSE Ned. Herv. Kerk 10 uur Leesdienst 6 uur Ds. D. J. van Dijk Oud Geref. Gemeente 9.30 uur dhr. Slager, 2 uur Leesdienst, 6 uur dhr. Slager Woensdag 9 Sept. 7 uur Ds. B. Toes uit Kinderdijk. - Bed. H. Doop ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Rehoboth 7 uur Ds. v. d. Ree uit Amsterdam Oud Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur Ds. J. Brons Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Kerk 10 uur Cand. Posthouwer 2.30 uur Ds. J. Brons - Bed. H. Doop Geref. Kerk 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. J. v. Halsema Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur Leesdienst ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Geref. Gemeente 10, '2.30 en 6 uur Leesdienst Vrijdag 11 September 7 uur Ds. Ligten- berg van Rotterdam Oud Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur Ds. de Jong van Kralingen. ANNA JACOBA POLDER Geref. Kerk 2 x cand. Vollenhove van Amsterdam ST. ANNALAND In het kerkgebouw der Ger. Gemeente werd Woensdagavond een ledenvergadering gehouden. De eerst na de scheuring in deze kerkelijke gemeente. De bijeenkomst stond onder leiding van Ds. Dieleman. Als ouder lingen werden gekozen de heren Joh. Elen- baas en Mart. v. d. Klooster en als diaken uit het tweetal M. van Beek en M. van Dijke, eerstgenoemde. Het was een zeer rustige vergadering. COLLECTE CHR. T.B.C.-ORGANISATIES De maand September is altijd een belangrijke maand voor de fondsen „Draagt Elkanders Lasten" en de Interkerkelijke Protestantse Stichting „Zuid Nederlandse Sanatorium". In deze maand namelijk mogen ónze fondsen met toestemming van de gemeente besturen over het gehele land een collecte organiseren en zwermen in de periode van 1420 September onze collectanten uit om door middel van een lijst- en/of buscollecte een beroep op Uw offervaardigheid te doen. Elk jaar opnieuw doen wij dit met grote vrijmoedigheid, omdat wij weten dat het Nederlandse volk altijd bereid is een offer te brengen voor hen die lijdende zijn, want tuberculose is, hoe onprettig het ook moge klinken, nog steeds een volksziekte, waar een ieder bevreesd voor is. Alhoewel het aantal nieuwe t.b.c.-patien- ten wel enigszins dalende is en wij van harte hopen, dat dit zo zal doorgaan, is het toch zo, dat de vele zieken waarvan „Draagt Elkanders Lasten" en het „Zuid Neder landse Sanatorium" ruim 1500 patiënten verzorgden, onze hulp dringend nodig hebben. Daarnaast worden rustbehoevende patiën ten opgenomen in een rusthuis en wel speci aal in het Zendingsdiaconessenhuis „Oranje- stein" te Amerongen. Door de goede ver zorging hier vonden velen herstel van krachten en nieuwe moed voor hun taak in de maatschappij. Vervolgens neemt onze Kinderuitzending een belangrijke plaats in bij ons fonds. Het aantal kinderen van onze leden, dat hiervan op advies van de huis- of schoolarts gebruik maakt, wordt steeds groter en dit komt ook de gezondheidstoestand in de gezinnen ten goede. En tenslotte mogen wij de toekomstige plannen van onze fondsbesturen niet ver geten, Zij hebben reeds geruime tijd plannen om ook hulpverleningen op het gebied van de rheumabestrijding ter hand te nemen. Zo als een ieder weet, kost ook de bestrijding van deze ziekte handen vol geld. Wij zijn er van overtuigd, en de ervaring heeft dat geleerd, dat naast de bestrijding van de tuberculose ook de bestrijding van de rheuma de sympathie en medewerking zal hebben van ons gehele volk. Helpt dus allen mee door Uw gift te be werken, dat ook dit jaar onze collecte weer een succes zal worden, waardoor weer vele zieken geholpen kunnen worden. ooor HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden 25 Dan verlang ik weer naar de dag, dat ik mijn uniform zal kunnen uittrekken en dat ik weer in m'n werkkleren naar een werf zal kunnen gaan. Dat is leven En nu stel je mij die vraag. Ik geloof, dat het me niet mogelijk zou zijn. Ik denk niet, dat ik geschikt zou zijn voor kruidenier of wat voor winkelbranche ook. De hele dag achter de toonbank staan: Alstublieft, mevrouw, nog iets van Uw dienst Hebt U niets ver geten Mooi weertje vandaag, niet Ja, een beetje winderig, maar dat heb je gewoonlijk in deze tijd van het jaar. Zal ik het maar opschrijven? Of wilt U het bezorgd hebben? Ja, de jongen gaat over een halft uurtje Uw wijk in. Goedenmorgen, mevrouw en dank U wel. Ja, gaat Uw gang maar... Nee, ik geloof niet, dat me dat zou lijken. Maar... om een volledig ant woord te geven op jouw vraag: Wat zou er op tegen zijn, dat -laten we aannemen, dat we het eens zouden worden jij je zaak houdt en beheert en ik blijf scheepsklinker Dan hebben we allebei onze eigen zin." Nora keek hem eens aan en kneep een oog half dicht. „Je bent een diplomaat, marinier. Je zou dus de kool en de geit willen sparen. Maar je vergeet, dat in een grote zaak als de onze, ook een man nodig is. Er komen kisten met flessen, balen met suiker en meel, collies met blikgroenten, vaten met azijn en meer van die dingen. Die moeten uitgepakt worden en dat is geen vrouwenwerk. Niet dat ik het niet zou kunnen, maar in de winkel is vrijwel doorlopend publiek." „Och, je zoudt er een bediende bij kunnen nemen, niet Ze schudde energiek het hoofd, zodat haar blonde lokken rond schudden. „Dat is het 'm nu juist, dat wil ik niet. Peters, dat is onze tegenwoordige bediende, is min of meer een protégé van vader. Hij is als jongen van twaalf of dertien jaar bij ons in de zaak gekomen, vrwijel van het begin af. Aanvakelijk hadden we maar een klein bedrijfje, dat bovendien nog noodlijdend was. Papendrecht was een kleine vijf en twintig jaar geleden maar een gat. Tegenwoordig is het een halve stad en onze zaak is gelukkig uitgegroeid tot de grootste van het dorp. Die groei heeft Peters geheel meegemaakt. Dus is hij min of meer een deel van onze zaak geworden. Het is een zuinige Piet, bijna op het gierige af, gaat nooit uit, bemoeit zich niet met vrouwen en heeft een aardig kapitaaltje bij elkaar gespaard. Als hem nu blijkt, dat ik toch niets van hem weten wil, zie ik het er van komen, dat hij vandaag of moren ontslag neemt en zelf een zaak begint, hetzij bij ons in het dorp, dan wel ergens anders. Het kan me niet schelen en hoe eerder hij opkrast, hoe liever het me is, want ik kan hem nu eenmaal niet uitstaan. Hierbij komt nog, dat vader ik zei het je Zondag avond reeds een man van de dag is. Hij is ver sleten en dat kun je hem niet kwalijk nemen. Hij heeft, voor hij met moeder trouwde, jarenlang gevent in de omgeving van ons dorp, door weer en wind met een hondenkar. Moeder had een paar centen, vader ook en zo zijn ze samen de zaak begonnen. Vader heeft altijd hard gewerkt, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat was hij in de weer. Altijd maar voor de zaak. En nu nog gunt hij zich geen rust, sjouwt maar door en of je nu één keer of hondermaal zegt: Vader, doe een beetje kalmer aan, je bent zo jong niet meer, het helpt niets. Hij wil de zaak niet uit handen geven en neem het hem eens kwalijkMaar ik zie er van komen, dat hij van daag of morgen plotseling ziek komt te liggen en dan kon het wel eens een doodsbed worden. Daarom moet ik verder kijken dan vandaag. Als vader eenmaal komt te overlijden, sta ik geheel alleen voor deze grote zaak. Dan kan ik wel zeggen: ik verkoop haar. Maar het is met mij al net als met vader: ook ik heb de zaak groot zien worden en het is ook een deel van mijn leven ge worden. Ik houd er van, zoals jij van je schepen houdt. Daarom kan ik het me zo goed begrijpen, dat jij niet zo één-twee-drie kunt zeggen: Top, ik neem ontslag van de scheepswerf, trek een wit jasje aan en ga pondjes suiker afwegen. Daar zit meer aan vast. Daarom kan ik ook niet zeggen: als het zover is, verkoop ik de zaak en ga wat anders doen. Ik ben vastbesloten verder te bouwen aan wat vader en moeder begonnen zijn. De Firma Mansink is in ons dorp een begrip geworden en de firma heeft, gelukkig, een goede naam.*) We ver kopen geen rommel, zijn ook niet bepaald goedkoop, maar wat we leveren, is eerste kwaliteit en we zorgen er ook voor, dat de service aan de klanten honderd procent is. Daarom hebben we niet alleen onze vaste klanten in Papendrecht, maar zelfs ver daarbuiten, tot in Sliedrecht Wijngaarden en Oud-Alblas, ja zelfs in Bleskensgraaf en aan de overkant van het Veer komen we eens in de week met boodschappen. Bovendien heb ik nog meer plannen, waar vader niet goed aan wil. Ik zie ook verdiensten in een grossierderij van bepaalde artikelen. Maar dat komt allemaal later wel. Zo zie je, dat ik rekening moet houden met de toe komst. Ik ben vier en twintig jaar en de tijd is niet ver meer, dat ik alleen zal staan voor ons bedrijf. Tegen die tijd wil ik, zo mogelijk, getrouwd zijn, opdat ik een steun zal hebben aan mijn man. Die me zal respecteren en De schrijver vestigt er nog eens bizonder de aandacht op, dat ook dit verhaal louter fantasie is en dat hij noch ini Papendrecht, noch elders bepaalde zaken of personen op het oog heeft gehad. Het trekken van conclusies of het maken van gevolgtrekkingen of veronderstellingen heeft dus niet de minste zin. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 2