WEEKBLAD VOOR HET EILOND THOLEN EN ST. FILIPSLQND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT COMMENTAAR Terminologie der W eers ver wachtingen RAADSVERSLAG SCHERPENISSE Dezelfde wethouders met algemene stemmen Garantiebesluit voor het Tehuis werd nogmaals aange houden Twee lokalen van de OX.school voor het bijzonder onderwijs per 1 April a,s. RAADSVERSLAG ST. MAARTENSDIJK Dezelfde wethouders Een raadslid heeft grote plannen, maar dat betalen, wie heeft zoveel geld wie zal THOLEN OUD-VOSSEMEER 9e Jaargang Nr. 41 4 September 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen JAARBEURS» SPIEGEL VAN HET ZAKENLEVEN In korte tijd hebben drie gezaghebbende organen gefulmineerd tegen de te ver door gevoerde overheidsbemoeiingen inzake het bedrijfsleven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Veenkoloniën, mede sprekende namens vele andere Kamers, sprak haar ernstige bezorgdheid uit over de haars inziens te hoge vaak onnodige eisen, die gesteld worden aan degenen, die examen doen voor een vakdiploma; de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage, eveneens sprekende namens andere Kamers, liet enkele dagen later een zelfde geluid horen over de Vestigingswet Kleinbedrijf in het algemeen, en als derde instantie kwam de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, wier scheidende directeur, Mr. Milius, vorige week op een persconferentie op zijn beurt de vestigingseisen hekelen, omdat ze, zo zeide hij, deze een noodzake lijke concentratie "in de detailhandel in de weg staan. Wij mogen deze waarschuwingen, die ge richt zijn aan de regering en aan de volks vertegenwoordigers, niet zonder meer pas seren. Ze zijn namelijk zeer ernstig en men kan er uit peuren, dat de huidige Vesti gingswet-Kleinbedrijf die van 1937 dateert, niet meer passende is in het kader van deze tijd. Nu kan men binnenkort een nieuwe Ves tigingswet verwachten. Het ontwerp zal, naar het zich laat aanzien, in de komende werkperiode van de beide Kamers, door de regering worden ingediend, en gezien de huidige samenstelling van de regering, be hoeft men niet te verwachten, dat dit wets ontwerp verlichting zal betekenen voor het bedrijfsleven in het algemeen en voor de detailhandel in het bijzonder. Integendeel, Mr. Milius, de Jaarbeurs-directeur, zeide reeds, dat meer rationalisatie noodzakelijk is om kostenverlaging te bewerkstelligen. Dit kan alleen tot stand komen, als men een groot aantal artikelen in één winkel con centreert. Maar in Nederland verzet de wet zich tegen zo'n concentratie, door het vra gen van aanvullende vakdiploma's. Deze worden thans nog als minimumeis gesteld, maar in de nieuwe Vestigingswet worden ze zelfs als strikt noodzakelijk gesteld. Het is daarom, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken in ons land hun waarschuwen de stemmen hebben laten horen. Dat Mr. Milius de zijne er bij deed, kan ons slechts verheugen, want hij is een man van gezag en de Jaarbeurs is de spiegel van het za kenleven. Wat doen wij eigenlijk in ons land met een Vestigingswet? Is die noodzakelijk? Welk nut heeft deze wet? In de vóór-oorlogse crisisjaren heerste er een ware chaos in de detailhandel. Iedereen, die een paar centen had en op crediet kon rekenen, begon een zaak, vak kennis of niet. Sommigen slaagden, maar tallozen gingen failliet en derhalve zocht de regering naar een middel, om deze beun hazerij de kop in te drukken. Daar was alles voor te zeggen. Toen, in die dagen. De Vestigingswet kwam en iedereen, die een zaak wilde beginnen, moest of het mid denstandsdiploma hebben, of het Vakdiplo ma. Men moest kunnen aantonen dat men credietwaardig was en natuurlijk de beschik king hebben over een klein kapitaaltje. Het accent werd dus in de Vestigingswet-Klein bedrijf 1937 gelegd en op de vakkunde en op de credietwaardigheid. De nieuwe Ves tigingswet wil de schroeven nog iets meer aandraaien en vraagt in de allereerste plaats gedegen (theorethische) vakkennis. In veler ogen tè veel. Ten opzichte van de Waren wet bijvoorbeeld moet men in bepaalde branches voor het examen tal van dingen weten, die men in de practijk in het geheel niet nodig heeft. Er worden dus te veel (theoretische) eisen gesteld. Dat kan voor bepaalde branches wel nuttig zijn. Maar voor een expediteur bijvoorbeeld is in de eerste plaats van belang, dat hij behoorlijke lichaamskracht heeft, dat hij een vrachtauto kan besturen en dat hij in het rayon, waar hij werkt, de weg kent. Voor hem is de theorie zeker van ondergeschikt belang. Maar de vestigingseisen voor de expediteur zijn meer gericht op de theorie dan op de practijk en waar den aspirant-expediteur doorgaans geen geleerde is en op niet meer dan gewoon lager onderwijs kan bogen, ligt het voor de hand, dat hij veel moeilijkheden heeft, om door het examen te komen. Tegen deze dingen waarschuwde de Kamer van Koophandel in de Veenkoloniën. En ook Mr Milius. Deze laatste wenst het accent voor de vestigingseisen te verleggen van de (Theoretische) vakkennis naar de meer practische waarden: verkoopkunde, financiering, voorraadbeheer. Maar daar van is niets te verwachten in het nieuwe ontwerp van de Vestigingswet. De opzet van de Vestigingswet-Kleinbe drijf 1937 was dus goed. Ze was in die tijd hard noodzakelijk. Sedertdien heeft men de eisen steeds meer opgeschroefd. Het aantal candidaten, dat voor het examen Midden standsdiploma jaarlijks slaagt, schommelt de laatste jaren tussen de 55 en 70 Men kan dat voldoende noemen, maar men ver geet dan dat zij, die straalden, aan het examen deelnamen, omdat zij een zaak willen beginnen of wat nog meer voor komt overnemen van vader. De meeste candidaten voor het vakdiploma of het middenstandsexamen kunnen bogen op een jarenlange practische ervaring. Wan neer vader een gevestigde kruidenierszaak heeft, dan komt de zoon daarin op 15- of 16-jarige leeftijd. Tegen de tijd, dat hij aan het diploma moet gaan denken, heeft hij meer practische vakkennis dan alle exami natoren bij elkaar en kent hij de zaak van vader op zijn duimpje. Doch de cursussen leggen het accent nog altijd op de theorie. Wat kan het een kruidenier schelen, hoe groot het soortelijk gewicht van olie is Als hij maar zonder té morsen een liter kan afwegen, als hij er maar aan denkt op tijd zijn gewichten te laten ijken, als hij op tijd zijn belastingen betaalt en zijn klanten be hoorlijk bedient... Is dit niet veel belangrijker dan alle bepalingen van de Warenwet bij elkaar Ons bedrijfsleven, zowel groot- of klein bedrijf, zit in een keurslijf van voorschriften, wetten en bepalingen gewrongen, en het is helemaal niet verwonderlijk, dat de zoon van een bakker zegt: „Verkoop de zaak maar, vader; ik heb er geen zin in. Ik kan een brood bakken en smakelijke beschuit maken; ik weet hoeveel broden er uit een baaltje meel gaan en met onze koekjes zou den wij op een tentoonstelling geen gek figuur slaan. Maar ik pas er voor om ge durende de winteravonden te gaan zitten blokken op de theorie, die ik nodig heb voor het vakdiploma, want ik moet 's mor gens weer vroeg op om deeg te maken en dus val ik 's avonds over mijn boeken in slaap. Ik ga wel als knecht werken. Dan heb ik bovendien vast loon met vacantie en kinderbijslag en geen zorgen." De tijd is daarom niet ver meer, dat bepaalde detail zaken gebrek krijgen aan opvolgers. De animo is sterk dalende, temeer, omdat de sociale voorwaarden voor de werknemer zo uitstekend zijn, dat alle lust om zelf een bedrijf te beginnen of vader in de zaak op te volgen, verdwijnt. Daartegen waarschuwen de Kamers van Koophandel voornoemd en daartegen waar schuwde ook Mr. Milius. Laten we hopen, dat de laatste waarschuwing van de scheidende Jaarbeurs-directeur zal door dringen tot de vertrekken van de Parle- ments- en Regeringsgebouwen. Het is een man van het vak, die gesproken heeft. En hij weet er in zijn eentje meer van dan alle theoretici bij de desbetreffende ministeries Over zomerse en tropische dagen, windrichting, heiïgheid en millibaren Wanneer is het een zomerse dag en wanneer spreekt m^n van een tropische dag? Ons lichaam is een slechte warmtemeter, want als de één het bloedheet vindt, dan spreekt de ander over een middelmatige zomerdag. De thermometer is in deze de beste waardemeter, al wordt zij in de winter als zij in de huiskamer is opgehangen en iemand het koud vindt, terwijl de thermometer b.v. 70 gr F aanwijst, soms niet gelooft, (in de volksmond wordt in de winter altijd de Celsiusschaal genoemd), terwijl in de zomer bij warm weer velen van 80 a 90 graden spreken, weermede men dan echter de af lezing op de Fahrenheitschaal voor heeft. Wanneer het kwik in de schaduw op ruim 2 meter hoogte in de z.g. thermometer hut, die op alle weerstations in gebruik is, tot boven de 25 gr. C of 77 gr F, stijgt, spreekt men officieel van een ZOMERSE DAG. Stijgt het kwik tot boven de 30 gr C of 86 gr. F dan spreekt men van een TROPISCHE DAG. WINDRICHTING Ook de formulering van de windrichting wordt dikwijls niet begrepen. Daarom willen wij hier enkele voorbeelden noemen. Onder „zuidelijke wind" wordt verstaan een wind uit richtingen tussen zuidoost en zuidwest. Onder „wind uit zuidelijke rich tingen" wordt verstaan een windrichting uit al die richtingen waarin een zuidelijke component voorkomt (van oostzuidoost tot en met westzuidwest). Onder „veranderlijke wind' wordt ver staan dat de wind op onberekenbare wijze kan veranderen, bv. wanneer ons land in het centrum van een hogedrukgebied ligt. Ook kan een zwakke veranderlijke wind voorkomen, wanneer ons land juist in het centrum van een lagedrukgebied ligt. Ook kan een zwakke veranderlijke wind voor komen, wanneer ons land juist in het cen trum van 'n lagedrukgebied (depressie) ligt; soms wordt dan ook wel gesproken van „wind uit uiteenlopende richtingen". Onder „ruimen" van de wind wordt ver staan een draaien van de wind in dezelfde zin als de zonsomloop, bijv. van zuid naar west, of van west naar noord. Met „krim pen" van wind wordt bedoeld een draaiing in tegengestelde richting. Van een „buiige wind wordt gesproken wanneer de wind met vlagen waait. ZICHTBEPALING Vooral in het voorjaar kan bij een enigs zins buiig weertype het zicht zeer goed zijn (in enkele gevallen ziet men 's nachts vuur torenlichten tot op een afstand van meer dan 80 km). Wordt het zicht minder als gevolg van vertroebeling door stofdeeltjes die over het landschap een sluier leggen en de kleuren matter maken, maar bedraagt het horizontale zicht altijd nog meer dan 1 km, dan spreekt men van heiig weer. Neemt het zicht nog verder af tot beneden de 1 km, dan spreekt men van „mist". Voor het winterhalfjaar gelden weer ver schillende andere termen, met name voor vorst, maar hierop komen wij tegen die tijd nader terug. MILLIBAREN luchtdruk hoort men in de weerrapporten noemen en geen millimeter of centimeters, zoals op de huisbarometers is aangegeven. De luchtdruk is de druk van de hoeveel heid lucht, die op onze aarde rust. Wij moe ten hiervoor dan ook een gewicht en geen lengte opgeven. Men zegt toch ook niet een varken weegt 300 meter, maar weegt 300 pond. Millibaren geven dan ook het gewicht de druk) van de lucht aan die op onze aarde rust. 1 Millibaar komt overeen met mm kwik. Wordt dus bv. in de weerrapporten een barometerstand opgegeven van 1000 millibaren dan komt dit overeen met de druk van een kolom kwik van 750 mm (vergelijk met schaalverdeling op de huisbarometer). Mochten er belanghebbenden zijn, die een staatje wensen met millibaren en millimeters, dan kunnen zij dit via de redactie van dit blad aanvragen. Nadruk verboden. De installatie der raadsleden en wethou dersverkiezing noopte ook hier tot 't hou den van een openbare vergadering op 1 September jl. De voorzitter, burgemeester D. C. Bou- wense riep een bijzonder welkomstwoord toe tot de nieuwe raadsleden, die voor het eerst rond deze groene tafel als zodanig zitting hebben genomen. Hij hoopt op pret tige samenwerking en een goede onderlinge verhouding, zoals dat ook bij de vorige raad het geval was. Alle leden legden de eden af. Daarna be noeming wethouders. Beide aftredenden, de heren J. v. d. Jagt en D. Kleppe werden met algemene stemmen als wethouders her kozen. Na aanvaarding van deze benoeming dankte weth. v. d. Jagt voor het in hem ge stelde vertrouwen en hoopte zijn taak naar behoren te mogen vervullen, dat de gemeen te voor rampen gespaard mocht blijven en men Gods bevelen mocht betrachten om in vrede met elkaar de gemeentebelangen te behartigen. VOOR DE BOUW VAN HET TEHUIS Het verzoek van de Stichting voor het Thoolse Tehuis voor Ouden van Dagen kwam opnieuw ter tafel. De voorzitter stelt de raad voor de leden een afschrift van dit verzoek met exploitatierekening te doen toe komen, daar de tijd nog te kort was om het geheel te bestuderen. Ieder kan het dan rustig bekijken. De voorzitter meent, dat het niet op 30,—, maar op 26,per persoon zal komen, per week dus. Wanneer de mensen het nu zelf niet kunnen betalen? vraagt weth. v. d. Jagt. Dan zal de gemeente moe ten bijspringen, meent de voorzitter. Hij vindt deze garantiestelling overigens niet zo gevaarlijk. Een 3-tal inwoners zullen hier denkelijk wel direct gebruik van maken. Weth. Kleppe gelooft niet dat het Tehuis de eerste 25 jaar vol zal zijn. Dhr. Bijnagte meent zelfs dat er niemand van Scherpenisse naar toe gaat. Dhr. Hartog vindt het jammer dat men thans nog niet wil beslissen. Er is haast bij. De voorzitter laat het aan de raad over, zelf wil hij nu wel besluiten. Weth. v. d. Jagt vindt haastige spoed gevaarlijk. Daarna besluit men tot aan houding. RONDVRAAG Weth. v. d. Jagt meende dat de bespre kingen, die jl. Vrijdag zijn gehouden tus sen het lid van Ged. Staten, de heer Schout, Inspecteur Kuijpers van het L.O., B. en W. en het schoolbestuur inzake schoolbouw nu ook zou worden behandeld. De voorzitter vindt het goed. Hij deelt mede dat naar aanleiding van de eerder genoemde bespreking wordt voor gesteld om per 1 April 1954 2 leslokalen van de O.L. school te geven voor het bijz- onderwijs, zodat men zolang de nieuwe school niet klaar is, toch kan beginnen. Mocht er dan nog niet voldoende ruimte zijn, dan kan ook de consistoriekamer der Ger. Gemeente worden gebruikt. De voor zitter stelt voor hiermee accoord te gaan. Gebeurt dit niet, dan is er de kans dat het schoolbestuur overgaat tot bouw van 2 lo kalen buiten ons plan om, daar er bouw volume aanwezig is. Dat zal de gemeente op hoger kosten brengen. Weth. v. d. Jagt merkt op dat het nim mer de bedoeling van het schoolbestuur was de gemeente op extra kosten te jagen. De voorzitter verklaart dat de Inspecteur toestemming gaf het op voornoemde manier in te kleden. Daarna wordt hiertoe met algemene stem men besloten. Weth. v. d. Jagt wijst op de aanhoudende klachten over de onhoudbare toestand der varkensmesterij van C. v. d. Have. De heer Hartog weet dat er nog 5 var kens zitten. Wanneer zij verkocht zijn, gaat v. d. Have niet door met mesten. En dan houdt het dus vanzelf op. Een soortgelijk geval blijkt er te zijn bij P. v. d. Gouwe, dat nader bekeken zal worden. Ook zijn er klachten van bewoners uit de Bakkerstraat over het vele roet dat ze binnenkrijgen en uit de bakkerij van Moerland komt. Je kan geen raam openzet ten. Laat er een rookvanger opzetten. Men zal ook dit bekijken. De heer Bijnagte vraagt of er bouwgrond is voor de mensen die een bouwplicht heb ben. De voorzitter zegt dat die er niet zijn. De heer Bijnagte antwoordt, dat er bouw plicht te koop is. De voorzitter weet dat hieraan nogal veel vast zit. Bouwgrond is er volgens het bouwplan. Daarna sluiting. Alle leden waren 1 September present. De voorzitter, burgemeester D. C. Bouwen- se riep inzonderheid het nieuwe raadslid, de heer Zwagemaker een welkom toe. Zes le den legden de eden af, de heer op den Brouw hield zich bij de belofte. Tot wethouders werden gekozen de heer A. L. Hage die 4 stemmen kreeg en de heer A. P. Bout die ook 4 stemmen be haalde. De voorzitter feliciteert hen met hun be noeming. De heer op den Brouw wijst er op, dat het van weinig politieke invloed is, wie er wethouders zijn, maar het is niet juist wan neer een wethouder anders doet dan het raadsbesluit aangeeft. Hij had gehoopt dat de voorzitter met plannen was gekomen voor een verenigingsgebouw, sportvelden en een Tehuis voor Ouden van Dagen. Voor dit laatste is zgn. wel een oplossing gevon den, maar dat is alleen voor Tholen en daarmee zijn wij niet gebaat, hoewel ik er voor ben dat het er komt. Er is ook wel wat gebeurd, omdat het moest, zoals ver betering straten. Dan zijn er nog de wo ningproblemen. Hoe het kan zijn, dat er ge brek aan bouwgrond is, begrijpt spreker niet, want er ligt buiten de gemeente toch grond genoeg in de polders om in het bouwplan op te nemen. Niet verkopen aan particulieren, die er later winst van maken. Nu zitten we al omhoog voor de grond van 10 woningen. De heer op den Brouw zou ook graag zien, dat de krotwoningen werden opgeruimd., zoals in de Ark en achter de Wal staan, waar 5 gezinnen met één W.C. moeten doen. Dat zijn dingen die mij na liggen. Die bewoners zouden toch wel ge waarschuwd moeten worden geen duur her stelwerk te laten uitvoeren of een dure wo ning te kopen, zoals laatst gebeurde. Daar zullen wij een oplossing voor moeten vin den. Hij hoorde dat de Minister subsidie verleent voor schilderwerk in de winter. De gemeentewoningen zouden ook opgeknapt moeten worden. De dringende vraag voor ons is, hoe we de gemeente kunnen dienen. De voorzitter zegt tot de heer Op den Brouw, dat hij zijn welsprekendheid weet te waarderen, maar waar moeten we het geld halen voor al die plannen? Wij zit ten met de toren, de school, de markt, de brandweer, de ambachtsschool, die deze maand wordt aanbesteed. Er is al veel ge daan en we moeten er eerst het geld voor kunnen vinden. De heer Op den Brouw heeft ook ge hoord, dat er een opzichter uit Middelburg is gekomen, die de V/est Vest heeft aan gewezen voor de 10 woningen. De voorzit- zegt dat het zo niet is. Wij hadden Achter- bos willen bouwen, maar dat mocht niet en daarom hebben wij toen deskundige in lichtingen gevraagd, zodat wij voor 100 verantwoord zijn. En oude woningen opruimen als ik er geen nieuwe voor in de plaats kan zetten, kan toch al heel moeilijk. Wij hebben nu een grote toewijzing gekregen, dat krijgen ze hier nergens. Weth. Bout wijst er op, hoe er vroeger met opzichter v. Oost fouten zijn gemaakt bij het samenstellen van het uitbreidingsplan en er is gevochten om thans dit bouw volume te krijgen, dus moet er ook bouw grond komen. De heer Koopman vindt wel dat er veel problemen gedurende de laatste jaren zijn opgelost. Als je in Rotterdam kijkt zie je de krotwoningen van 4 verdiepingen ook niet opgeruimd worden, daar is het nog erger dan hier. Wat hier gebeurd is in de laatste jaren is in geen enkele andere gemeente ge beurd en daarin kan ik het dag bestuur prij zen. Je moet er eerst maar geld voor heb ben. Laat de eigenaar z'n woning zelf op knappen. Je zou eens moeten zeggen tegen een eigenaar, je woning moet opgeruimd en dan krijg je een gemeentewoning, dat zou huilen worden. Weth. Hage zegt dat men het uitbrei dingsplan moet aan- en vasthouden. Ach- terbos mag niet gebouwd worden. Kijk naar Stavenisse, daar mag de Kerkstraat ook niet herbouwd. Op de grond onder de Linde komt de landbouwschool volgens het uit breidingsplan. De heer Op den Brouw: Wij moeten het gevoel hebben meer te kunnen doen. De heer Langejan is er blij mee dat er weer woningen komen. Hij vindt ook dat er al veel gedaan is. Dhr. Geluk vraagt hoe het komt dat er door een persoon al een jaar gewacht is op een bouwvergunning. De voorzitter antwoordt dat het betref fende verzoek voor 1 Augustus ingediend had moeten zijn en dat is niet gebeurd. „Dan is er iets niet in orde", vindt de heer Geluk. De voorzitter zegt, dat betrokkene eerst met een plan moet komen, maar degenen op wie wordt gesproken had een ander plan. Hij zou nl. een woning kopen en dan ver viel het bouwvolume. Na nog enige discussie hierover volgt sluiting. ZONDAGSDIENST ARTSEN Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vosse- meer en Poortvliet hebben Zondag dienst Dr. A. Looysen, Tholen, tel. 49, Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer, tel. 19. HOOGWATER in de week van 6 t.m. 12 Hoogwater Sept. 1953. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Dinsdag 8 8.46 uur. vm 2.20 uur en nm 14.38 uur vm 2.53 uur en nm 15.11 uur vm 3.26 uur en nm 15.42 uur vm 3.55 uur en nm 16.09 uur vm 4.23 uur en nm 16.37 uur vm 4.50 uur en nm 17.04 uur vm 5.18 uur en nm 17.33 uur September Nieuwe Maan te CONCORDIA Ondanks het slechte weer gaf de Thoolse Harmonie Zaterdagavond jl. op de kiosk een concert onder leiding van de directeur, de heer A. Verswij veren uit Halsteren. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina maakte Con cordia Maandagavond een muzikale wande ling door de gemeente. P.V. DE TROUWE DUIF Kampioenschap Fondt le D. Jansen met 2.989 meter 2e J. Baay met 2.930 meter Hokkampioen oude duiven: D. Jansen met 10.730 meter. Uitslag wedvlucht vanuit Libramont: le duif 2.03.16. Afstand 197 km. Deelname 163 duiven. F. Koppenhol 1; A. de Jonge 2 23;; L. Laban 3 28 33 39; L. Jansen 4 26 29 40; J. Deurloo 5 6 13 16 21 41; C. Sbmers 7 36; A. Wagemaker 8 10 17 22 25; G. Soomers 9 20 30 34; J. Baaij 11 18; K. v. Poepelen 12 15 27; D. Jansen 14 32 35; J. Praat 19; A. Bout 24; J. de Boef 31; P. Steketee 37; S. Jansen 38. VERKOPING Door notaris E. v. d. Velde alhier werd Dinsdagavond in hotel Zeeland in het openbaar verkocht het woonhuis met werk plaats van wijlen de heer Math. Geuze. Het werd door de heer L. C. de Jonge gemijnd op 6600, BURGERLIJKE STAND Gehuwd: 28 Augustus: Abraham v. Zetten, 23 jaar, wonende te Tholen en Johanna W. van Dijke, 19 jaar. 1 September: Jan Tichem, oud 24 jaar en Sara W. Zachariasse, 21 jaar. MOTORRIJDER AANGEREDEN Op de overweg nabij de Wouwseweg te Bergen op Zoom reed de heer J. uit Tholen op zijn motorrijwiel met zijn verloofde op de duo, toen hij werd aangereden door een luxe auto. Deze wagen kwam uit Wouw en de bestuurder wilde de Parallelweg inrijden, doch verleende geen voorrang aan de mo torrijder. Deze werd van de motor afgeslin- gerd en liep een hoofdwonde en hersen schudding op. Hij werd bij omwonenden binnengedragen, door dr. Bruijnzeel verbon den en per ambulance-auto naar Tholen vervoerd. De duo-rijdster kwam er met en kele schaafwonden af. HANDBEENTJE GEBROKEN Bij het korfballen kwam de heer J. Ti chem door de gladheid van het terrein in botsing met een tegenspeler en brak een paar handbeentjes. WEDVLUCHT VAN ARLON In concours 126 duiven. Afstand 240 km. G. Havermans 1. 13, A. Rijnberg 2, G. Hoek 3 10, M. Boot 4 12 18 19 24 28 30, D. v. Driel 5, C. Boogaard 6, C. Timmer mans 7 26 29, J. Boogaart 8, J. v. d. Zan- de 9 11, P. Klippel 14, J. Tholenaar 15 16 17, A. Douw 20 21, A. v. Treijen 22 23, D. Lindhout 25, C. Ampt 27. AANBIEDING PANEELSCHILDERING RAADZAAL In verband met het feit dat de gemeente in het bezit is gekomen van een eigen ge meentehuis heeft de burgerij gemeend ter ge legenheid van de opening een geschenk aan het gemeentebestuur te moeten aanbieden. Dinsdagavond was het dan zover dat in het gemeentehuis de overdracht van dit ge schenk kon plaats hebben. Een fraaie pa neelschildering van de in 1631 gevoerde zee slag op het Slaak. De burgemeester riep in zijn openings woord een welkom toe aan de aanwezigen, en in het bijzonder aan de kunstschilder dhr. Schipper uit Ossendrecht, de heren Argelo en Boot van de Centrale Dienst Noord Zeeland, respectievelijk directeur en hoofdopzichter van deze dienst, welke de verbouwing van het voor gemeentehuis aan gekochte pand heeft geleid. De voorzitter van het uit de burggrij ge vormde comité dhr. P. A. W. Mees, droeg hierop de paneelschildering over aan het gemeentebestuur, waarbij hij er op wees dat dit geschenk gerealiseerd is door de mede werking van alle bevolkingsgroepen in de gemeente, terwijl de grote giften ontvangen van het Algemeen Armbestuur en van dhr. Smit uit Kinderdijk zeker vermelding ver dienden. Dhr. Smit is eigenaar van de Hol- laerepolder, welke polder voor zijn bedijking na 1800 het terrein uitmaakte van de zee slag. Dhr. Schipper noemde enkele aan het maken van het paneel verbonden bijzonder heden op. Het paneel is 2.25 m bij 1.30 m groot en bond de maker aan het feit dat het geheel gebaseerd moest zijn op histo rische gegevens en harmoniëren met de in richting van de raadszaal. De zeeslag ontbrandde tussen Hollandse schepen onder bevel van Admiraal Marinus Hollaer en Spaanse schepen die het vermoe delijk op Antwerpen hadden gemunt. Bekend is dat kustbatterijen op de plaats die men thans nog „De Batterij" noemt zich verdienstelijk maakten tijdens de slag. Op het moment dat de vloot van admiraal Hollaer de overhand krijgt is het schilderij gebaseerd. De hoofdkleur van het paneel is grijs ge bleven dit in verband met het architectoni sche van het geheel, verder is fragmenta risch blauw, rood en geel verwerkt. De band van de schildering met Oud- Vossemeer is uitgedrukt door het op de achtergrond gelegen dorp met een aantal fortificaties. Dhr. W. van der Ploeg gaf vervolgens nog enige gegevens welke bekend zijn over admiraal Hollaer, waarna de burgemeester er in zijn dankwoord op wees, dat er aan vankelijk enige vrees bestond dat de voor stelling de benaming „modern" zou gaan verdienen. Niets is, aldus de burgemeester, minder waar, verleden en heden worden hier op een schitterende wijze ineengevlochten. Sa menvattend is hij van mening dat een kunst stuk van deze kwaliteiten alle verwachtin gen heeft overtroffen. GEVONDEN Bij de Rijkspolitie zijn inlichtingen te ver krijgen omtrent een gevonden schakelarm band. CONCERT VAN CORCORDIA Bij gunstig weer zal in 't kader van een vriendschappelijke uitwisseling de harmonie „Concordia" uit Tholen a.s. Zaterdagavond een concert geven op de kiosk. Het pro gramma is als volgt:

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1