WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND leesbibliotheek, transformator, badhuis, muziektent De Dr J. P. Heije kleuterschool WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT LfO No.Jfr" RAADSVERSLAG ST. ANNALAND Straks is het nuttige en aangename in het oude gemeentehuis verenigd nl. RAADSVERSLAG POORTVLIET 9e Jaargang Augustus 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Er komt nu een werkelijk goede motorbrandspuit De begroting 1954 werd ook al aangeboden Alleen wil het maar niet vlotten met de woningbouwplannen, zelfs niet voor de getroffenen Maar een behoorlijke toewijzing bouwvolume ligt er toch in 't verschiet De „klippelstraters" willen in de Klippelstraat blijven en de „susannaatjes" in het Wegje De electrificatie voor de buitenbewoners aangenomen. Ook bij deze laatste raadsvergadering in deze zittingsperiode was de St. Anna- landse gemeenteraad compleet aanwezig toen burgemeester Boogaard met een wel komstwoord opende. Naar aanleiding van de gelezen en goedgekeurde notulen deelde de voorzitter mede dat het uitbaggeren der havenhoek (bij Keur) zal gebeuren door de mensen die met de motorbakken werkzaam zijn. Goedkeuringen zijn binnen van Ged. Staten op de volgende raadsbesluiten: de 4e en 5e begrotingswijziging 1953, de toe kenning ramptoelage aan gem. ambtenaren, vacantietoelage, interimregeling ziektekos ten, de garantie voor de Waterleiding Mij Tholen. Voor kennisgeving aangenomen een bedankje van havenmeester Weyler. Geen bezwaar was er tegen de nieuwe financiële regeling voor de gemeente ambtenaren, die een geringe verhoging inhoudt. Een redactionele wijziging wordt aange bracht in de verordening reinigingsrechten. ELECTRIFICATIE Er is een schrijven gekomen van de P.Z.E.M. inzake electrificatie van het ge deelte tussen St. Annaland en Oud-Vosse- meer voor zover daar gegadigden voor zijn. Op verzoek van die gegadigden is een en ander door de P.Z.E.M. onder zocht en het rapport van dit onderzoek werd in deze brief verwerkt (zie ook het raadsverslag Poortvliet - red.). Met bij dragen van de andere gemeenten (Poort vliet, Tholen, Oud-Vossemeer) en van de P.Z.E.M. komt het er op neer dat deze gemeente 8842,zou moeten bijdragen wil de aansluiting kunnen doorgaan. Dit bedrag mak ook betaald worden in zo danige termijnen dat het op 740.per jaar komt. De aangeslotenen zelf zullen bij elkaar ook niet minder dan 33.516, moeten dokken. Van de tien in dit rayon in aanmerking komenden hebben 7 in aansluiting toe gestemd, nl. J. C. Heijboer, Joh. Elenbaas, A. de Wilde, J. C. Kooijman met 2 knechtswoningen en Brooijman, terwijl dit voorlopig wellicht nog niet wordt gedaan door Akkermans, M. v. Dijke en Fase). De voorzitter wijst er op, dat de finan ciële toestand der gemeente thans zodanig is, dat genoemd bedrag ineens kan worden voldaan. Voorgesteld wordt dit ook te doen, maar het absoluut als maximum te beschou wen. De heer J. Moerland merkt op dat nu voor een 7-tal percelen ruim 1000 gulden per woning wordt neergeteld. Hij vindt het heel mooi om deze mensen te helpen maar we gaan toch de onrendabele kosten ge deeltelijk voor onze rekening nemen, aldus spreker. Nu verwondert het mij, dat we dit zo grif willen doen, terwijl we er destijds zo huiverig van waren om mee te doen aan onrendabele woningbouw. Daarvoor zijn ■wij altijd teruggeschrokken. Meerdere men sen hebben electrificatie op eigen kosten aangelegd. De voorzitter beantwoordt de laatste op merking door er op te wijzen dat die per sonen heel wat minder onkosten hadden, omdat aansluiting dichter bij de kabel lag. De heer Moerland vindt het toch een hele uitgave om hier te helpen. Weth. Stols kan zich indenken, dat de buitenbewoners het misschien ook wel pret tig vinden wanneer de kom der gemeente wordt opgeknapt zoals met onze straten is gebeurd, maar ze zullen toch ook wel van mening zijn dat zij ook eens geholpen moe ten worden. Draagt elkanders lasten. Daarmee is dhr. Moerland het geheel eens. Dhr. den Engelsman wijst er op, dat men rekening moet houden met andere aanvra gen. Dan moeten we ook toestemmen. De heer G. Goedegebuure kan zich de opmerking van Moerland goed indenken, maar men moet ook willen zien, dat de be trokkenen zelf ook heel wat bijbetalen. Wanneer er anderen komen zal .hij zeker ook voorstemmen als het financieel moge lijk is. De heer Moerland zegt er ook niet tegen te zijn. De heer J. L. Goedegebuure legt er nog maals de nadruk op ook anderen te helpen, als het wordt aangevraagd. Daarna gaat het voorstel tot bijstand er zonder hoofdelijke stemming door. VERBOUW OUD-GEMEENTEHUIS Een zeer belangrijk punt komt thans aan de orde, iets waaraan, zoals de voorzitter het uitdrukt al geruime tijd is gedokterd. Bovendien zat de architect van de Centrale Dienst, de heer Wesselo zo boordevol werk, dat het onmogelijk vlugger kon. Vergeet niet dat Stavenisse en St. Filipsland hem ook handenvol werk bezorgen. Maar nu is er dan toch een tekening en een voorstel van B. en W. De voorzitter gelooft dat het een goed voorstel is, te meer nu er, naar hij verklaart, er een zeer goede kans is, dat er een behoorlijke toe wijzing bouwvolume voor woningbouw zal volgen. Het plan bestaat, aldus het voorstel van het dag. bestuur om het oude gemeentehuis, door de vloed zwaar beschadigd, zodanig te verbouwen, dat we achtereenvolgens krijgen: le. een opgeknapt lokaaltje voor uitdeling boeken volksbibliotheek (kant van café Scherpenisse). 2e. daarnaast het reeds bestaande en niet beschadigde transformatorhuisje; 3e. op de plaats van de tegenwoordige gang een 5-tal douche-cellen; 4e. een soort koepeltje of schulp van dat gedeelte waar voorheen de fam. v. 't Hof woonde en wat door de ramp zwaar werd beschadigd als muziektent voor „Accelerando." Aan de zijde Molendijk komen dan twee deuren, 1 ingang leesbibliotheek, 1 voor ingang douchecellen. Het gezin van 't Hof krijgt een andere woongelegenheid toegewezen. De voorzitter vindt het onder punt 3 genoemde iets belangrijks en volgens de be groting zal de badinrichting zichzelf na ver loop van tijd betalen. Tegen een kleine vergoeding zal men dus een bad kunnen ne men en bijvoorbeeld het „koolstof" er ge zwind kunnen afspoelen. (Voorbeelden zijn wellicht overbodig red.). Ook vindt de voorzitter het zeer prettig dat op die manier een ruimte beschikbaar komt voor de 70-jarige muziekvereniging, waarvoor men altijd tevergeefs naar een ge schikte plaats zocht, waar er geen toestem ming was om op het schoolplein een tent te zetten. Daarom ook is de voorzitter over dit plan enthousiast. De heer Moerland vraagt of het de be doeling is die badinrichting de gehele week open te laten, wat toch maar in weinig ge meenten voorkomt. De voorzitter vindt dat men dit altijd kan bezien. Er was ook eerst gedacht en dit plannetje is nog ontworpen ook, om de bovenverdieping van het oude gemeente huis in te richten als vergaderlokaal. De heer Wesselo was evenwel van me ning dat dit te bekrompen en onbeholpen zou worden, waarom daar maar van is af gezien. Vooral nu er een behoorlijke kans bestaat op een goede woningtoewijzing kan men misschien toch nog wel een vereni gingsgebouw zetten. Nu dit niet in het oude gemeentehuis komt is het misschien mogelij_k er nog meer dan 5 douchecellen aan te brengen. In elk geval kan het boven dan zó wor den ingericht dat er woonruimte komt voor degene die dit alles moet onderhouden (wil len we een beter woord gebruiken bad meester red.). .De heer J. den Engelsman vraagt of men met deze verbouwing al spoedig zal gaan beginnen. De voorzitter antwoordt dat dit afhangt van het goedkeuren van het gehele bouw plan, waarover hij thans nog niets kan meedelen. Weth. Stols voegt er nog wel aan toe dat de woningtoewijzing inderdaad de moeite waard is (wat maken ze ons toch nieuwsgierig - red.). De heer J. den Engelsman vraagt verder of er voor opberging van het Groene Kruis- materiaal dan geen gelegenheid meer is. En met zijn antwoord maakt de voorzitter de „nieuwsgierigheid" nog erger, want, zegt hij, ook daar zijn we mee bezig, maar daarop kom ik nog wel terug, zodra dat plan vastere vormen heeft. De heer Moerland vindt het plan voor het oude gemeentehuis uitstekend, maar wil voor hij „ja" zegt, toch wel even cijfers horen over de verbouwkosten. Hij vindt dit in principe heel best. Het zijn allemaal dingen waar we gebrek aan hebben en alles staat er prima uit de weg. De voorzitter antwoordt dat hij hier in het openbaar moeilijk cijfers kan noemen, wat de aannemingssom misschien niet ten goede zou komen. De heer den Engelsman merkt op, dat men toch eerst een ander onderkomen zal moeten zoeken voor het gezin van 't Hof, eer begonnen kan worden. De voorzitter zegt dat hij dit gezin in elk geval spoedig onderdak hoopt te brengen, zodat kan worden begonnen. De wethouder Stols zou nu de mu ziek daar straks toch kan spelen en ook voor andere dingen maar een klapbank wil len maken tegen de waterkerende muur. Dit dan voor de Ouden van Dagen. De heer den Engelsman, hoewel vermoe dend dat er niet veel ruimte voor is, geeft toe dat iedere gemeente zo'n bank heeft. De voorzitter vindt dat men dit nog wel even kan aanzien. Met algemene stemmen wordt daarna het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen om tot voornoemde herbouw van het oude gemeentehuis over te gaan. ,C~ EEN NIEUWE BRANDWEERAUTO EN SPUIT Pa is rijk Een volgend voorstel van het dag. bestuur is om over te gaan tot aankoop van een motorbrandspuit. Nee, dat is niet vanwege de rijkdom maar omdat dit drin gend nodig is. Er zijn enkele spuiten beke ken. Er is geadviseerd en B. en W. komen nu met een voorstel een trekker met spuit aan te kopen van de brandspuitenfabriek Van Bergen te Enkhuizen. Deze manschap- penwagen met motorspuit en materieel komt op 12.600,De trekker is nieuw met een gereviseerde motorspuit. De verkoop ster geeft zoals bij aankoop van een nieu we 1 jaar garantie en staat er volledig voor in. Reeds leverde deze firma dit jaar 58 van deze spuitjes. De heer Moerland: We hebben meer een gereviseerde spuit gekocht en daar een en ander door geleerd. De voorzitter antwoordt, dat die niet ge reviseerd was, maar dat moest toen nog ge beuren en de brandweerinspectie gaf een gunstig advies. Daar kon het dag. bestuur toen ook niets aan doen. Deze spuit geeft 1500 tot 2000 liter water per minuut en een opwerphoogte van 80 meter. De wagen kan 10 manschappen bergen. De heer Moerland: Wat kost een geheel nieuwe motorspuit De voorzitter: 20.000,Maar we kun nen met deze 2e hands zeker de eerste stoot opvangen en zonodig hulp vragen in St. Maartensdijk. De heer Moerland is nog niet overtuigd en zegt dat dit toch ook weer een ding is, die door een ander is afgedankt. Zo is het niet, zegt de voorzitter," ze is gereviseerd, maar beslist goed. De heer J. L. Goedegebuure vraagt of men ze binnen 1 jaar terug kan geven als ze niet voldoet, waarop bevestigend wordt geantwoord. Ook dit raadslid denkt aan de vorige maal, toen de aankoop schipbreuk leed door de slechte spuit. De voorzitter zegt dat ook dit bedrag uit eigen middelen kan worden betaald, nu het Rijk met een belangrijke extra uitkering over 1953 komt, nl. van 20.000,En dit krijgt men ook nog voor 1952. Hoewel enkele raadsleden geen brood ge ven op het advies van de inspectie „bakker" van het brandweerwezen wordt toch be sloten na dit advies tot aankoop over te gaan. Daarna wordt de gemeentebegroting 1954 aangeboden, die een bedrag aan ontvangsten en uitgaven laat zien van 192.219,24 met een onvoorziene post van 8944,en een kapitaalinkomste van 19.000, Het is de 35ste begroting die de burge meester klaar maakt en nooit te voren kon hij met zulke gunstige cijfers voor de dag komen. Proficiat Ook het Wezen Armbestuur biedt haar begroting 1954 aan met aan beide zijden een bedrag van 8205,85. De rekening 1952 geeft een tekort aan van 512,79. RONDVRAAG De heer J. den Engelsman vraagt hoe of het nu eigenlijk zit met het bouwen van woningen voor degenen wier huizen zijn verwoest. De voorzitter antwoordt dat dit in be werking is. De heer den Engelsman: Ja, dat is al zo lang in bewerking, maar zodoende komt er dit jaar niets van en zal het de gemeen te door evacuatiegeld veel kosten, terwijl de mensen moeilijk blijven zitten. 'De voorzitter wijst er op, dat de heer Wesselo eerst met de zeewering overhoop zat. Hij wou op de haven niet herbouwd hebben, maar een coupure waardoor hij meteen ontsluiting kreeg van het Suzanna- wegje. Daarmee ging de raad niet accoord. Er kan dus op de haven worden herbouwd (waar het filiaal van de Shell stond, enz.). Maar nu wil dhr. Wesselo een ontsluiting krijgen voor het Wegje op een andere ma nier. Hij wil bijvoorbeeld de gehele Klip pelstraat en het Wegje opgeruimd zien en dan bouwen in de Cureelanden. De voorzit ter ziet daar het nut niet van in, nu de mensen er persé weer willen wonen. In elk geval, als de heer Wesselo hier weer komt zal hij de hele raad bij elkaar roepen. Dan kunnen stekken worden geslagen. De heer den Engelsman zegt dat hij zeer optimistisch was, toen de raad een be spreking had met de heer Boot van de dienst Noord-Zeeland. Hij meende dat het toen wel spoedig voor elkaar zou komen. Dat is hem lelijk tegengevallen. De voorzitter zegt nogmaals met nadruk, dat hij er hard achter zit. Weth. Stols vindt dat men het niet moet bekijken als in een stad. Die mensen willen daar persé wonen. Afijn, men zal nog moe ten afwachten. AFSCHEID In de nieuwe raad zal de heer J. L. Goede gebuure niet terugkeren. De voorzitter dankt hem hartelijk voor het werk in zijn 8-jarige zittingsperiode gedaan, dit namens de ge hele raad en gemeente. Hij hoopt dat het hem verder goed mag gaan. De heer Goedegebuure antwoordt hierop met eveneens woorden van dank voor de samenwerking. Hij meent fouten gemaakt te hebben, maar weet ook dat hij getracht heeft in het belang der gemeente te werken. Vele belangrijke besluiten zijn gevallen, waaronder deze laatste vergadering niet in het minst. Hij hoopt dat het de gemeente wel mag gaan en nog veel goede besluiten zullen vallen. Daarna sluiting van deze vergadering. Verordening Kleuteronderwijs - Exploitatievorm en toelating Electrificatie voor de „Blauwe Bloem Ook de burgemeester komt onder de pannen. De Poortvlietse raad was voltallig, toen op Woensdagavond om half acht een open bare vergadering werd gehouden onder leiding van burgemeester W. van Doorn. De notulen van 2 vorige vergaderingen werden na lezing onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt naar aanleiding van het daarin voorkomende mede, dat het voor het L.O. uitgetrokken bedrag nog even aange houden zal worden op advies van de Inspec teur, dat het „plandsoentje" is opgenomen door Bosbeheer en nu het rapport moet worden afgewacht omtrent de schadevergoe ding. Met opruiming kan spoedig begonnen worden. Na het ingekomen rapport kan men zien hoe het opnieuw in te richten. OVER DE KLEUTERSCHOOL Aan de orde is dan vaststelling van een verordening voor het kleuteronderwijs. De voorzitter zegt ter inleiding dat hij o.m. daarom nog in deze zittingsperiode deze verordening wil voorleggen omdat nog in deze raad tot de al bekende vorm van exploitatie is besloten. Het beste lijkt hem de verordening nog eens voor te lezen, waarbij men artikelsgewijze opmerkingen kan maken. Hiertoe gaat de voorzitter over. Er blijkt onder meer uit dat wordt voorge steld deze kleuterschool de naam te geven van de oude dichter van vaderlandse liedjes, zoals „Ferme jongens, stoere knapen", enz. Dr. J. P. Heije, een dichter die in de Haar lemmermeer is begraven van welke gemeente Poortvliet deze kleuterschool cadeau kreeg. En daartegen heeft niemand bezwaar. Uit de verordening blijkt voorts dat de grondslag van het onderwijs is de Drie formulieren van Enigheid, dat het bestuur wordt gevormd uit de raadsleden en het dag. bestuur uit B. en W„ dat er maximaal 50 kinderen mo gen worden toegelaten, waarvan de leeftijd minstens 3 jaar moet zijn. Het schooljaar loopt vanaf 1 Mei tot 1 Mei. Zaterdags wordt er geen school gehouden, terwijl de vacanties uniform zullen zijn aan die van de lagere school. De schooltijden zijn be paald op vm, van 911.45 uur en nm van 1.303.30 uur, aangepast aan de lag. school. Benoemd zal worden een hoofd, bij voor keur met het diploma B (voor hoofd), in elk geval met diploma A of iemand met dat diploma in de nabije toekomst. Benoeming geschiedt door de raad evenals ontslag. In aanmerking zal daarbij komen dat de ene kerkelijke groep niet boven de andere zal worden bevoorrecht. Eenmaal per jaar wordt een oudermiddag gehouden en 1 x per jaar brengt het hoofd verslag uit over het school jaar. Omtrent de toelating verklaart de voor zitter nog, dat men na aanmelding dus vanaf het 6e jaar zal toelaten en zo jonger (boven de 3 jaar) tot men aan de 50 is. De heer van Houdt gelooft dat één „man" personeel wel te weinig zal zijn en een helpster nodig is. De voorzitter meent dat men het wel even kan aanzien. Allen stem men daarna' voor goedkeuring van deze verordening, zoals ook voor de instructie van het personeel en de schoolgeldver ordening. In het laatste stuk komt voor dat per leerling per week 75 cent moet worden betaald, voor het tweede kind 50.en voor het derde uit eenzelfde gezin 40 cent. In bijzondere gevallen kan B. en W. ont heffing schoolgeld geven. Het schoolgeld wordt eenmaal per week door de kinderen meegebracht en aan het hoofd afgedragen. De heer v. Ast vraagt of het niet beter zou zijn het door de gemeenteontvanger te laten innen. Volgens de personeelsinstructie heeft het Hoofd het druk genoeg, dus zal het er op neer komen dat administratief werk na schooltijd gedaan zal moeten wor den. Daarvoor en om wanbetaling te voor komen zou het hem beter lijken als de gemeenteontvanger het deed. De voorzitter is een andere mening toe gedaan. Wat wanbetaling betreft, is hij van oordeel dat zulks eerder voorkomen zal worden dan wanneer het over een langere termijn gaat lopen en het bedrag voor de mensen weer hoger wordt. De heer v. Ast vreest dat het schoolgeld ook te hoog is, maar wil het wel pro beren zo. De voorzitter heeft naar de salarissen ge- informeerd. Voor een kleuteronderwijzeres met het B diploma (hoofd) staat een norm tussen de 1600.en 2000.voor een onderwijzeres met diploma A 1300 tot 1700.en voor een helpster 500.- per jaar. Deze normen wil men ter plaatse ook aanhouden. De voorzitter zegt dat er wel al 3 gegadigden uit de streek zullen zijn, maar eerst nog een advertentie zal worden geplaatst om ieder gelegenheid tot sollici tatie te geven. Half September zal de school wel in zo verre klaar zijn, dat ze door Haarlemmer meer kan worden overgedragen, waartoe dat gemeentebestuur gaarne zal worden uit genodigd. De leermiddelen uit Zweden worden even wel pas eind October verwacht. De overige inventaris, zoals vloerbedekking, enz. is al ontvangen. Door een en ander zal het echter nog wel een paar maanden aanlopen, eer de Kleuterschool kan beginnen. Zoals hiervoren al opgemerkt, werd ook de schoolgeldverordening goedgekeurd. Be sloten werd advertenties te plaatsen voor aangifte leerlingen en oproep onderwijzeres. AMBTSWONING BURGEMEESTER De vergunning voor de ambtswoning voor de burgemeester is binnengekomen en open bare aanbesteding kan plaats hebben op 15 September a.s. De premie is ook in orde, die op een rijksbijdrage zal neerkomen van 4408,wat een meevaller is. Het huur bedrag is op 600.per jaar geraamd. De heer G. K. Krijger zag liever dat de mogelijkheid bestond ook in percelen aan te besteden, dus metselwerk, timmerwerk, enz. apart of in massa. De kans voor de inge zeten vakmensen wordt daardoor groter en dikwijls de aannemingssom lager. Daar zijn allen voor. De begroting 1953 wordt gewijzigd, dank zij de verblijdende mededeling, dat nog een rijksbijdrage zal worden toegekend van 18.300,uit het gemeentefonds. Later zal wel bekeken worden hoe dit bedrag te be steden. Een 2e wijziging is noodzakelijk door de uitgaven van de watersnood die reeds ten dele zijn gedeclareerd en anderzijds begroot. Uitgegeven is hiervoor 8245,18, welk be drag weer door het Rijk is terugbetaald. Met nadeclaraties zal het totaal op 9421. komen, welk totaal bedrag door het Rijk wel zal worden terugbetaald. Zo, aldus de voor zitter, mogen we ons nog gelukkig prijzen er op deze manier te zijn afgekomen. Wethouder Krijger prijst de voorzitter voor zijn activiteit, zodat een snelle decla ratie mogelijk was, waarvoor hij hem dank brengt. Tenslotte vindt nog een normale begro tingswijziging plaats. Door dit alles staat de gemeente er financieel heel wat beter voor dan te voren en hoeft men niet aan nood lijdendheid te denken. LICHT IN DE BLAUWE BLOEM Men zal zich herinneren dat er destijds een verzoek werd ingediend bij de Raad van enige buitenstaanders om een bijdrage in de kosten voor aansluiting op het elec- trisch net. Dat werd toen nog aangehouden, omdat er geen berekening van de P.Z.E.M. was ingekomen. Thans komt dit verzoek opnieuw ter sprake. De voorzitter wijst er op dat de buiten de kom wonenden voor het volle pond de gemeentelijke lasten moe ten betalen, maar lang niet van alle „lusten" kunnen profiteren. Daarom is dit verzoek wel een ernstige overweging waard. Het is voor die buitenbewoners van een groot belang. Wanneer de gemeente daaraan haar steun verleend ziet men weliswaar niet zo de vruchten van haar activiteit als wanneer bijvoorbeeld een toren wordt gerestaureerd, het spreekt niet zo zeer tot de mensen maar is nochtans van zeer groot belang. We moe ten voor de buitenstaanders toch ook iets doen. Menig inwoner in de kom zou liever een kapotte straat hebben dan zonder electriciteit te zitten, terwijl het voor het oog meer zegt wanneer die straat zou wor den hersteld. Ook dit wenst spreker nog in de oude raad te brengen, omdat deze eerder een principe-besluit nam hierin bij te dragen. Het traject Blauwe Bloem zou een ge meentelijke bijdrage vergen van 4190.De totale kosten die door de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Poortvliet en St. Annaland Na 1948 vieren we op 31 Augustus geen Koninginnedag meer, maar toch is het nog wel een bijzondere dag omdat deze ons telkenjare weer her innert aan de zegenrijke 50-jarige regering van Koningin Wilhelmina. Als Prinses der Nederlanden heeft de grootste figuur van ons land zich bescheiden teruggetrokken. Zij wijdt zich nu geheel aan haar liefhebberijen en godsdienstige overdenkingen. Zij treedt niet graag meer op de voor grond, tenzij in dagen van nood als Februari. Toen stond zij onmiddellijk temidden der getroffenen en sprak zij woorden van troost en bemoediging. Vele Zeeuwen en Brabanders, bewoners van Texel en de Zuid-Hollandse eilandan hebben in die dagen na de stormvloed Prinses Wilhelmina leren kennen zoals zij nu is: groot nog als Vorstin van den bloede, maar eenvoudig en hartelijk als mens Een grote Vrouw verjaart. Zij wordt drieënzeventig jaar. Nederland hoopt en bidt, dat zij nog lang voor haar volk èn haar gezin gespaard moge blijven I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1