SNELWERKEND SNEEUWWIT 37 cent! Is veel goedkoper! Deze WAARDEBON brengt dubbel voordeel! Zelfstandige kruideniers L. J. Rijnberg BRILLEN Heden overleed tot onze diepe droefheid na een langdurig en smartelijk lij den nog onverwachts, mijn innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Zuster en Behuwd zuster Adriana Christina DANE Echtgenote van A. J. Moerland in de ouderdom van bijna 68 jaar Overledene was evacué van Stavenisse Oud Vossemeer: A. J. Moerland M. Moerland T. J. E. Moerland- v. d. Graaff Stavenisse: C. Moerland Moerland-Wesdorp J. M. Moerland Amsterdam: Chr. A. Coobs- A. Coobs T. Moerland-van Vliet Moerland Stavenisse: J. Moerland S. P. Moerland- Moerland O.-Vossemeer, 10 Aug. 53 Deze week (en elke andere week) zorgt DE SPAR ervoor, dat U prettiger werkt, lekkerder eet en... guldens bespaart. Door de Sparzegelsl Deze week vooral reinigingsmiddelen. Maar U vindt nog honderden andere voordelen bij DE SPAR r/m Bij een zeer grote doos WRIJFWAS 95 ct - 10% korting en bovendien 1 doos prima SCHOENCREME van 28 voor 1 4 ct, dus voor halve prijs „Versier" Utv boterhammen! Jonge kaas per 100 gram27 ct HftflS Belegen kaas per 100 gram34 ct Boeren-belegen kaas per 1 00 gram35 ct Boterhamworst per 100 gram29 ct DE SPAR Heden nam de Heere tot onze diepe droefheid van ons, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader, de Heer MATTHIJS GEUZE, Weduwnaar van Neeltje Potter, in de ouderdom van 85 jr. en 9 maanden Uit aller naam C. P. Geuze Tholen, 10 Aug. 1953 Kerkstraat 16 De ter-aarde-bestelling zal D.V. plaats hebben op Vrijdag 14 Aug. a.s. des nam. 2 uur. MOEILIJKHEDEN? VRAGEN STAAT VRIJ. 1. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mogelijk. 3. Gewenste hcrkenningsletters aangeven, naam en adres vermelden. 4. De vragen worden in de kopij zo kort mogelijk weergegeven. Elk antwoord geldt dus één bepaald geval. 5. Bij kwesties inzake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeten branche en adres van het bedrijf worden opgegeven. 6. Een postzegel voor doorzending insluiten. D. J. te S. Heeft geweckt, doch de inhoud der flessen bleek na opening zuur te smaken. Men zegt, dat het aan het gebruik der kunst mest ligt. Is dat zo Antwoord-H. Men schijnt het er niet over eens te zijn, dat het gebruik van kunst mest de oorzaak is van het bederven van uw weck. Sommigen zijn van mening, dat een eenzijdige bemesting verkeerd is. In vele ge vallen worden tuinproducten behandeld met bestrijdingsmiddelen en kunnen deze even eens van invloed zijn op de houdbaarheid. Definitief kunnen wij geen uitspraak doen, wel is ons gebleken, dat flessen met andijvie en bonen dikwijls het eerste bedorven zijn. Het is overigens een tegenwoordig veel voorkomend verschijnsel, dat de inhoud der flessen bedorven is, hoewel de flessen nog dicht zijn. Het kan voorkomen, dat bij iemand, die Jaren lang met goed gevolg heeft ingemaakt, dit toch op een gegeven ogenblik mislukt. Dan kan het zijn, dat de groente dat jaar een buitengewoon groot bacteriegehalte heeft, tengevolge van grote regenval. Het zuur worden b.v. wordt veroorzaakt door bepaalde melkzuurbacteriën, die GEEN gas vormen, zodat de flessen dicht blijven. De oorzaak moet dus gezocht worden in on voldoende hygiëne bij het inmaken of niet hoog genoeg of te korte tijd verhitten. Schuilt de fout niet in de bereiding, maar is het bederf te wijten aan de kweekwijze van de producten, dan kunnen wij geen middel aangeven om bederf bij een volgende inmaak te voorkomen. de W. Tenzij U „op eigen goed ge trouwd" is zult U aan Uw verplichtingen moeten voldoen, dus desnoods gezamenlijk. Daar zult U moeilijk van tussen komen. „Vlier" heeft' nogal wat vlierstruiken bij zijn woning staan en vraagt of de bessen ook geschikt zijn voor menselijke consumptie Antwoord-H. Dat zijn ze niet. De vlier (lat. sambucus) behoort tot de Kamperfoelie familie en groeit overal in het wild. De ge wone vlier draagt tuilen van witte of licht gele bloemen, die sterk geuren. Er komt weinig insektenbezoek op deze heesters, daar ze geen honing bezitten. De blauwachtige bessen (steenvruchten) vormen het hoofd- voedsel van trekkende jonge zangvogels. U merkt ook wel, dat de spreeuwen er dol op zijn. Wel wordt de bloesem van de meest be kende vlierheester (sambucus nigra) ge neeskundig aangewend (vlierthee: aftreksel van vlierbloesem). G. Sommige huurders van huizen heb ben hun huur over de evacuatietijd voldaan, anderen nog niet. Toch is aan allen het evacuatiegeld uitbetaald; uitbetaling van de huur berust dus niet op onmacht. Kunnen deze huurders toch worden verplicht om als nog de achterstallige huur te betalen en op welke wijze Antwoord-S. Wij zien het verband niet tussen het krijgen van evacuatiegeld en het al of niet betalen van de huur van wonin gen, die verlaten moesten worden. Voor de nakoming van deze verplichting diende die uitkering zeker niet. In het algemeen menen wij, dat wanneer over de evacuatietijd toch huur betaald werd, dit geschiedde op grond van een morele verplichting, doch niet op grond van de huurovereenkomst. Indien u in uw eigen geval betaling zou willen vorderen, is de kans groot dat u dit niet bereikt, omdat uw huurder zich waarschijnlijk op overmacht zal beroepen. Bij gebreke van nadere inlichtin gen adviseren wij u echter plaatselijk het geval te bespreken met een deurwaarder. Weetgraag 1. Hoe stekt men een klimopplantje 2. Hoe verwijdert men het gras, hetwelk opgroeit tussen de straatstenen Antwoord 1. Een flink ontwikkeld takje schuin afgesneden steekt u in een potje met aarde. Men neme hiervoor goede tuinaarde of bladgrond vermengd met aarde. Een klimopplantje heeft wel' graag veel licht, maar stelt geen prijs op veel zon. Morgenzon kan, maar liefst voor een zon- loos venster. 2. Begiet u dit gras eens met een op lossing van 5 magnesium chloride. G. H. Wil een huis kopen voor zelf- bewoning. De tegenwoordige huurder wil er wel uit, maar dan moet G. H. betalen: de verhuizing, het leggen van balatum, het han gen der gordijnen enz. enz. Is dat wettelijk voorgeschreven Antwoord: Wat dat enz. enz. allemaal is, weten wij niet, maar de eisen zijn niet voor de poes. Wanneer aannemelijk is, dat de nieuwe eigenaar het huis koopt met de bedoeling het zelf te gaan bewonen en hij vordert ontruiming binnen 2% jaar na de koop op grond van het feit, dat hij de woning voor eigen gebruik nodig heeft, dan mag de kantonrechter de vordering alleen toewijzen met de bepaling dat de ontruiming pas 3 jaar na de verkoop mag plaats vinden. Deze termijn geldt dus niet indien de nieuwe eigenaar het huis koopt voor geldbelegging. G. H. zal zich derhalve moeten schikken in de beslissing van de kantonrechter, als de tegenwoordige huurder er niet uit wil. Bij de koop zegt u de huurder gelijktijdig op en kunt u uw huis betrekken na 3 jaren, tenzij de huurder natuurlijk eerder vertrekken wil, eigener beweging. J. A. N. Heeft last van „beestjes" in zijn huis en wil gaarne weten wat het ver schil is tussen houtworm en houtluis. Hoe e.e.a. te bestrijden Antwoord-H. Vliegende houtworm kennen wij niet. De houtworm is de bekende gatenvreter in uw kostbare houtwerk. Hout luizen zijn feitelijk wandluizen; deze kruipen overal in, vermelen de boel echter niet als de houtworm. Is het „heel erg" gesteld met het aantal beestjes in uw woning, dan raden wij u aan u in verbinding te stellen met een ontsmettingsdienst, om uw gehele woning eventueel te laten uitgassen. Houtworm kan bestreden worden door de gaatjes in te spuiten met benzine en ze daarna te sluiten met was. Zijn er ontelbaar veel gaatjes, dan moet alles goed ingewreven worden met petroleum, maar dit is niet zo goed voor gepolitoerde meubels. Een goede was, waarmede houtworm bestreden kan worden is: 4 delen cayennepoeder, 4 delen zuivere gele was en 10 delen terpentijnolie. Eerst de was in de terpentijn roeren (koud laten), dan de cayennepoeder er bij roeren. Deze was steeds blijven gebruiken voor al uw meubelen, aangetast of niet. In kleine kastjes, klokken of iets van dien aard, waar (in) dus niet goed gewreven kan worden, legt men gepelde eikels (deze komen weer binnen niet al te lange tijd). Dagelijks ver versen. Na een week is er geen wormpje meer over. Wandluis (in het hout): indien mogelijk alle voegen, reten enz, dichten met vloeibare houtlijn. Salie-bladeren neerleggen is heel goed, verder kunnen wandluizen niet de lucht verdragen van absintalsum (latijns: Artemisia Abcinthium). Dit kruid overal leggen waar u denkt, dat het ongedierte zich ophoudt, dus in en op kasten, langs vensters- banken, in bedden, op de vloer, enz. G. v. d. V. Wil weten wat men tegen kramp in de benen moet doen en ook of het lopen op rubberlaarzen slecht is. Antwoord-Sc. U schrijft zo weinig nadere bijzonderheden, dat ik uw eerste vraag slechts in het algemeen kan beant woorden. Wij willen veronderstellen dat u kramp heeft in de kuit en niet in de voet. Grote vermoeienis van de beenspieren en slechte bloedcirculatie, alsmede slechte stoel gang, kunnen hierop invloed hebben. Ver moeienis mijden, ontlasting regelen (niet door medicamenten en 's nachts hoog leg gen van het onderbeen, kunnen van nut zijn. Korte tijd dragen van rubberlaarzen zal over het algemeen niet schaden. Voor iemand met sterk transpirerende voeten moet het geregeld dragen van rubberlaarzen worden afgeraden. Bovendien wordt een slechte houding van de voet of neiging tot doorzakken, door gebruik van dit soort laarzen waarschijnlijk wel in de hand ge werkt. N. N. Wat zijn de eisen waaraan men moet voldoen voor een betrekking bij de rijks- of gemeentepolitie Is brildragen toe gestaan Antwoord-H. Indien de sollicitant een bril draagt is niet-aanneming voor 100% zeker. Overigens moet een hogere politie-ambte- naar voldoen aan de volgende eisen: 1. Ne derlander zijn; 2. een onbesproken levensge drag hebben; 3. voldoen aan een volledig geneeskundig, psychotechnisch en een psy chologisch onderzoek; 4. minstens 1.75 m. lang zijn; 5. minstens 18 en hoogstens 26 jaar oud zijn; 6. in het bezit van einddiplo ma H.B.S. 5 of staatsexamen of gymnasium A of B zijn; 7. de eerste militaire opleiding hebben voltooid of daarvan vrijgesteld. Sollicitatie-adres: Ministerie van Justitie, afdeling Politie, Bureau Personeel en Orga nisatie, Raamweg 47, Den Haag. Voor een aanstelling tot adspirant-agent van politie moet u voldoen aan de volgende eisen: 1. tenminste 21 en hoogstens 28 jaar oud zijn; 2. lang tenminste 1.75 (bloot- voets); 3. Nederlander zijn; 4. lichamelijk, geestelijk en moreel geschikt zijn; 5. vol doende algemene ontwikkeling bezitten (on geveer gelijk aan eind MULO). Sollicitaties te richten aan de hoofdcom missaris van politie van de plaats uwer keuze. Het liefst moet men ongehuwd zijn, in verband met de woningnood. M. M. Ik heb op iemand een vordering tussen de 5,- en 50,Dit geld kan ik niet binnen krijgen, ook niet na herhaalde maning. Kan dit via een deurwaarder Antwoord-H. - Dit hoeft niet via een deurwaarder. U kunt de kantonrechter ver zoeken een dwangbevel uit te vaardigen. U dient hiertoe uw verzoek met volledige gegevens in drievoud op te zenden aan de kantonrechter. Gelijktijdig stort u 5,op de girorekening van de griffier van het Kantongerecht. Gaat u naar de griffier, dan hoort u meteen het gironummer. VIJF MILLIOEN DAGEN... Een blik in vogelvlucht over vijf tig jaar tuberculosebestrijding in Nederland is ook een beetje geschie denis van het sociale gevoel. Toen in het begin dezer eeuw de eerste Nederlandse sanatoria werden op gericht en ook aan particulieren hiervoor een bijdrage werd ge vraagd, schetste een boze meneer dit in een artikel als ,,eene ziekelijke philantropie". „Want", zo ging hij voort, „wat den strijd van het be staan niet kan volhouden, moet niet kunstmatig gesteund worden, doch moet liever vallen..." Maar ondanks dit cynische geluid zijn de sanatoria er tóch gekomen. Koningin-Moeder Emma gaf een vorstelijk voorbeeld: bij het neerleg gen van het regentschap stond zij het landgoed Oranje Nassau's Oord in Renkum af om het tot sanatorium te doen inrichten. En nu vindt U in ons land sanatoria in soorten. Er zijn er, die speciaal ingericht zijn voor kinderen en we kennen ook het Nederlands Studentensanatorium. De vakbeweging heeft eigen sanato ria en het spreekt vanzelf, dat er ook speciale inrichtingen voor pro testanten en rooms-katholieken zijn. In 1952 hadden de gezamenlijke sanatoria vijf millioen verpleegda- gen: bijna 14.000 patiënten, die drie honderd vijf en zestig dagen werden verpleegd. En daarbij rekenen wij dan nog niet die patiënten, die thuis of in een ziekenhuis werden ver zorgd, waarvoor ook nog ruim 2.000.000 dagen worden gerekend. Was vroeger het verblijf in een sanatorium vrijwel uitsluitend een langdurige rustkuur, gepaard met goede voeding om tot genezing te komen, nu spreekt ook de chirurgie en de behandeling met de modern ste geneesmiddelen een duchtig woordje mee om de gevreesde ziekte onder de knie te krijgen. De kansen op genezing zijn dan ook zéér groot. Maar nog steeds geldt, dat de sana torium-patiënt geduld moet hebben: de verpleging duurt lang 1 Niet minder dan 11 sanatoria in ons land hebben scholen voor lager onderwijs. De kinderen raken op deze wijze door hun ziekte niet ach ter bij hun gezonde leeftijdsgenoten en bovendien zijn bezigheid en ont spanning van groot belang voor het herstel. Dit geldt evenzeer voor vol wassenen. Een tienjarig patiëntje uit het Rot terdams Zeehospitium in Katwijk aan Zee heeft in zijn bed een mooie rebus ontworpen ter ere van het vijftigjarig bestaan van de georga niseerde tuberculosebestrijding in ons land. Voor de goede oplossers zijn vele mooie en kostbare prijzen beschikbaar. Kaarten met de rebus kunt U gratis en franco toegezon den krijgen op aanvraag bij de Ne derlandse Centrale Vereniging tot bestrijding van tuberculose, Riouw- straat 7, Den Haag. In vijftig jaar is de sterfte aan tu berculose van 189 per 100.000 in woners afgenomen tot 12. Maar de Nederlandse tuberculosebestrijding zal eerst tevreden zijn als de tuber culose tot het verleden behoort, zoals thans reeds in West-Europa het geval is met cholera, melaats heid en andere besmettelijke ziekten. GRONDONDERZOEK EN BEMESTING Hoewel reeds veel gepubliceerd is over de betekenis van het grond onderzoek en de hierop gebaseerde bemesting, lijkt het ons toch wense lijk in het kort de grote betekenis hiervan weer te geven. Nu van vele percelen bouwland de stoppel weer geploegd moet wor den, is het de tijd aan grondonder zoek en bemesting de nodige aan dacht te schenken. Deze twee be grippen zijn niet van elkaar te schei den. Bemesten zonder dat men iets weet van de voedingstoestand van de grond, is dikwijls paarlen voor de zwijnen werpen. De analyse van het grondonderzoek leert hoe in vele gevallen bezuinigd had kunnen wor den, terwijl er andere percelen grond zijn die jaar op jaar te kort komen. Voor een organische bemesting is het thans de meest gunstige tijd om stalmest te strooien, terwijl daar naast en in niet mindere mate de kalktoestand van de grond de no dige aandacht" verdient. Van de kalkmeststoffen staan verschillende goede soorten ons ten dienste. Ook is de tijd om Thomasmeel te strooien weer aangebroken. Deze meststof die in vergelijking met vo rig jaar aanzienlijk in prijs is ge daald, wordt verkocht op fosfor- zuurgehalte. De hoeveelheid werk zame kalk (40 kg per 100 kg pro duct) hebt U er dus gratis bij. Boer en Tuinder, raadpleeg Uw land- en (of) tuinbouwconsulent en assistenten. Het is in de eerste plaats Uw eigen voordeel. COR VERMAAT maakt een kapsel wat staat. Dames- en Herenkapper Grote Markt 31 Bergen op Zoom - Tel. 896 TE KOOP LUZERNE HOOI KLAVERHOOI WIT HOOI Het hooi is van prima kwaliteit; en wordt los geleverd van de ruiter. Vraagt inlichtingen bij A. 365 St. Annaland Tel. 9 SPIERINKJES J. NAGELKERKE's Goesse Geneeskruidenhuis „Z e 1 a n d i a" Natuurgenezing ('t Boertje van Zeeland) houdt geen zitting meer in Tholen. Wel overal aan huis te ontbieden. Discretie aanvragen - Postbus 62 - Goes. Alles staat onder leiding en controle van Dr. v. As. Huisadres 's Gravenpolder, Tel. K 1103-366. Een GOED ADRES om zaken mee te doen voor al uw papieren zakken, rollen en andere papier waren is: Papier groothandel J. A. Weststrate, Dorpsstraat 30, Tel. 204, Wemeldinge. VOOR reparatie en vernieuwin gen van kinderwagens: Boschman, Koevoetstraat 51, Bergen op Zoom. Tevens zo goed als nieuwe wagens te koop. Voor HERFST- en voorjaarsleve ring aan te bieden, desgewenst voorgekiemd in bakken, de vol gende soorten pootaardappelen: Doré, Eersteling, Gele- en Blauwe Eigenheimer, Bintje, Koopmans Blauwe, Furore, Meerlander en Alpha. Maten 28/35 en 35/45 mm. Tevens prima Rijnsburger Uien zaad N.A.K.G. gekeurd. J. K. Poot Scherpenisse, Tel. 4. Voor KWALITEITSuurwerken en vakkundige reparaties aan alle uurwerken naar J. Walhout, tel. 106, St. Annaland. Voor scherpe nisse opgeven bij M. Bolier, Veer- weg. BRILLEN - alle soorten, ook op recept met de gebruikelijke korting Vakkundig en accuraat bij J. Wal hout, St. Annaland. Scherpenisse: M. Bolier, Veerweg. KAYSER handnaaimachir.e 258, Kayser handcentraal 294. Inzinkmeubel centraal 388. Salonmeubel 446,Kayser evenaart het beste. J. Walhout, tel. 106, St. Annaland. Bovendien koop je elk pak Snel werkend Sneeuwwit met de kwa- liteits-garantie van de fabrikanten! Je kunt het dus zonder enig risico proberen. Als het je niet zou be vallen, krijg je je geld notabene zomaar terug. Zoiets doet geen enkele andere wasmiddelenfabriek. Dus kunt U zelf wel nagaan, dat Snelwerkend Sneeuwwit onover troffen moet zijn. Trouwens... al m'n kennissen gebruiken al Snel werkend Sneeuwwit. U moet hun wasgoed eens zienze zijn op getogen! Allemaal! Waarom zou U Sneeuwwit volgende keer niet nemen? U spaart er geld mee. U wast er sneller mee. En Snelwerkend Sneeuwwit is het enige wasmiddel dat met kwaliteits garantie wordt verkocht. Niet goed Geld terug S 753 A.l.KAMPMAN üagivia «huist». Iedere Donderdag van 93 uur te Tholen Groene Kruisgebou» Profiteert U ook van deze besparingen! Driespanzeep (een staaf met 3 stukken)25 ct Zachte zeep per pot48 ct Alkalivrij wasmiddel per fles38 ct Bleekwater per fles24 ct Kachelglans per tube25 ct Metaalpoets per busje50 ct Schuurpoeder per grote bus35 ct Toiletzeep extra kwaliteit per stuk32 ct Hier zijn ze: bij het werk Uiv koekje en snoepje! Eierbatons 100 gram28 ct 10% korting Vruchtenrol per stuk1 O ct 10% korting Alles met 10% korting

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 6