WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND DAT MAG ER ZIJN. Het nieuwe gemeentehuis te O.-Vossemeer officieel geopend WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het St. Filipslands noodgemeentehuis, dat Zaterdag 18 Juli door de Commissaris der Koningin werd geopend. Van het Ambachtsherenhuis naar de pastorie 9e Jaargang No. 35 24 Juli 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Heus, het gemeentebestuur van St. Filipsland zit nu niet meer op een „schopstoel" wat het gemeentehuis betreft. Evenmin de gemeentelijke administrateurs. Wanneer over een barak wordt gesproken moge misschien de gedachte opkomen aan iets wat in een krijgsgevangenkamp thuishoort, aan een bergplaats zonder meer, men zal tot andere gedachten komen wanneer men het comfortabele noodgemeentehuis van St. Fi- lipsland heeft bekeken: de mooie burgemeesterskamer, de ruime raadszaal, de aan alle eisen voldoende secretarie, waarbij nog twee kamertjes voor administratief werk. Dit alles geschonken door de adoptiegemeente Stad en Ambt Delden en daarbij een prima inventaris door de heer Nijenhof, directeur van de N.V. Gietart te Hengelo. Geen wonder dat de danktoon overheerste, nu voor het eerst na de ramp een ogenblik werd stilgestaan bij al hetgeen reeds voor het zwaar getroffen Filipsland werd gedaan: vanaf de Comandotroepen in de eerste dagen tot en met het geschenk van de Genea logical Society uit Salt Lake City: doopregisters in microfilm, niet minder dan 12.000 pagina's, waarop de burgerlijke stand van St. Filipsland vanaf 1750. TOCH EEN TELEURSTELLING Ja, dat moet ons toch eerst even van het hart. Na de voortvarendheid waarmee er in St. Filipsland is aangepakt, die wat dat betreft op het allereerste gelid in de eerste rij plaatst, zoals niemand minder dan de Commissaris der Koningin zelf verklaarde, gaf het ons een teleurstelling, dat het puin er nog niet is geruimd. Al maanden geleden immers was er sprake van dat de plaatse lijke aannemers daarvoor zouden zorgen. Deze teleurstelling houdt geen beschuldiging in t.a.v. de een of andere (gemeentelijke) instantie. We hebben zelf gehoord wetye tegenvallers er geweest zijn, waardoor er telkens weer een kink in deze opruimings kabel kwam, maar een teleurstelling blijft het. Ook nu nog U las het bericht in ons vorig nummer misschien ook over aan besteding puinopruiming. Wellicht dacht U dat het een zetfout was, toen U die ene inschrijving zag van 2695,terwijl de anderen boven de elfduizend gulden stonden, maar het was geen zetfout. Die aannemer uit Rilland schreef inderdaad in voor dit bedrag en kwam daarna tot de ontdekking dat hij zich had vergist. Wat zal die ver gissing weer tot gevolg hebben Opnieuw uitstel van puinopruiming Dat mag heus niet meer. Reeds is men met de herbouw begonnen en voor sommige inwoners stag neert ook dit weer door de nog aanwezige puinhopen. Daarom te meer is het de hoogste tijd dat er een punt achter „uitstel" wordt gezet. En direct aan die opruiming wordt begonnen, hoe dan ook. VELE BELANGSTELLENDEN Er was voor deze plechtigheid grote be langstelling. Terwijl om half drie jhr. mr. A. F. C. de Casembroot de officiële opening verrichtte, waren er 's morgen al vele ge nodigden, waaronder de burgemeester van Hengelo mr. P. J. J. Lambooy, de Henge lose wethouders, de heren D. V/. Stork van de machinefabriek te Hengelo, de iheer Donovan en H. van Dam van de „Genealo gical Society" te Salt Lake City, de districts commandant van de Rijkspolitie de heer W. H. van Ballegoyen de Jong, de heer F. Braam uit Borculo, die dit noodgemeente huis heeft geplaatst, de heer D. Stam van de provinciale directie voor wederopbouw en volkshuisvesting, wethouder H. M. Vos uit Roosendaal, mevrouw H. van Riemsdijk- Philips van het Rode Kruis, afd. Eindhoven, het Polderbestuur van St. Filipsland, de heer Leenhouts als vertegenwoordiger van de P.Z.E.M., afgevaardigden uit Stad en Ambt Delden en verdere plaatselijke ge nodigden. ZUIDDIJK WORDT NIET HERBOUWD Het was wethouder L. J. van Nieuwen- huijzen, die uit naam van de burgemeester een welkomstwoord sprak. Daarnaast gaf hij ook een resumé over de genomen maat regelen en de in bespreking zijnde plannen. Na het droogvallen, aldus weth. v. Nieu- wenhuijzen, is met alle krachten aan de schoonmaak en het verwijderen van het slijk begonnen. De opruiming van het wrakhout en de aangespoelde goederen werd als eerste werk aangevat. Een ontwerp voor de bouw van 35 woningwetwoningen werd kort na de ramp opgedragen. Jammer dat er na aanbesteding moeilijkheden rezen, zodat eerst kortgeleden goedkeuring tot gunning afkwam en met de werkzaamheden een begin gemaakt. Dit heeft strijd en werk gekost. Intussen de desbetreffende medewerkende instanties „hartelijk dank en minzaam aan bevelend." Zolang het afschuwelijke samenwonen nog moet plaatsvinden in te kleine wonin gen of dat jonge mensen, die elkaar hebben gevonden, maanden ja zelfs jaren -hun verbintenis moeten uitstellen wegens gebrek aan woonruimte, mogen we niet stilzitten. Gelukkig zijn er reeds vele herbouw plannen. Particulier initiatief willen we gaarne stimuleren, waartoe o.m. in een hedenmorgen gehouden bijeenkomst werd besloten om toe te treden tot de Bouwkas van de Noord-Nederlandse Gemeenten, waardoor in vele opzichten aan de gedu peerden uit de noodgebieden wordt tegemoet gekomen. Het eigen bezit van een huisje hetwelk hier zulk een grote waarde heeft, kan daarmede een feit blijven. Een verkavelingscommissie werd ingesteld voor de uitgifte van bouwgrond. Intussen is het bezwaar gerezen dat de zeedijk bij de Zuiddijk verzwaard moet worden, zodat de aldaar verwoeste woningen NIET ZULLEN KUNNEN WORDEN HERBOUWD. Deze plotselinge mededeling stelt het ge meentebestuur opnieuw voor grote proble men. Het betekent weer nieuwe grondaan kopen, weer onderhandelen, loven en bieden, overleg, enz. enz. tijd en moeite. SCHOOLBOUW De school is verwoest waarin zowel bij zonder als openbaar onderwijs was onder gebracht. Opdracht tot ontwerp voor nieuw bouw is gegeven en wij hopen binnen korte tijd tot aanbesteding over te gaan. De be doeling is een 7 lokalige school te bouwen, waarvan 4 lokalen voor het bijz. en 2 voor het openb. onderwijs, terwijl 1 lokaal ge meenschappelijk gebruikt kan worden voor handenarbeid, enz. De bedoeling is deze school van centrale verwarming te voorzien. Spreker brengt de architect hulde voor het snel gemaakte ontwerp en meent dat aan besteding, gunning en begin van het bouw werk spoedig kunnen geschieden. Momen teel wordt een groot gedeelte van de kinde ren ondergebracht in een vrijgekomen school te Anna Jacoba Polder (op 5 km afstand), de overigen in het oude gemeentehuis. Weth. v. Nieuwenhuijzen hoopte dat alle bevoegde instanties zullen medewerken tot spoedige schoolherbouw. Een ontwerp voor een gebouw gezond heidszorg is ook in bewerking, maar tot aanbesteding kunnen we nog niet overgaan. We wachten in dit opzicht nog op een gou den zonnestraal die schemerde door een toe zegging tijdens de rampdagen, zodat wij hoopvol gestemd zijn dat een gouden kim verrijst en ook deze bouw eerlang een feit mag worden. De burgemeester krijgt een ambtswoning in de kom der gemeente, zodat het heen en weer reizen (uit de Polder) tot het ver leden gaat behoren. Een uitbreidingsplan, ten dele aan te wijzen als herbouwplan is in voorbereiding. De behandeling hiervan wacht op de vast stelling van de watersnoodwet. Opdracht werd gegeven voor een straten- en riolerings plan. Puinopruiming vroeg reeds geruime tijd de aandacht. Wij vertrouwen dat het nu spoedig verwenen zal zijn. Het wrakhout is verkocht en ten dele ook al afgevoerd. Weth. van Nieuwenhuijzen besloot zijn welkomstwoord en résumé met nog enige aandacht te vragen voor het dijkherstel, (waarover ir. de Koning nog een uiteen zetting zou geven), waarvan het tempo dagelijks wordt opgevoerd. Er zijn nog vele moeilijkheden te overwinnen. Er kan echter veel meer bereikt worden door eendrachtig samen te werken met als doel het algeheel herstel. Niets zal het gemeentebestuur nalaten om Sint Filipsland te doen herrijzen als een mooi dorp; een vruchtbaar rustig eiland, waarvan de landbouwgronden ontzilt zijn en het structuurbederf door het gebruik van gips is hersteld. Hoewel hij zelf vol van dankbaarheid is voor wat reeds is geschon ken, wil hij erkentelijkheidsbetuigingen aan de burgemeester overlaten. DIJKHERSTEL Daarover en ook over het ontstaan van de doorbraken sprak ir. J. de Koning van de n.v. Amsterdamse Ballast Mij, die met schetsjes en foto's een duidelijke uiteenzet ting gaf. Hij wees er op hoe voor de vloed van 1 Febr. de dijken te laag waren en de golven overspoelden om aldus aan de bin nenkant in de dijk te vreten, die uiteindelijk de kruin deed wegschuiven. De verschillen de phases heeft men ook aan de St. Filips- landse zeedijken kunnen nagaan. De bij A.J. Polder ontstane gaten waren het ge vaarlijkst en de gaten 6 en 7 in de Oude Polder het moeilijkst. Waar zinkstukken een langdurig procédé van dichten is heeft men het met kistdammen geprobeerd wat ook is gelukt. Spreker roemde het werk wat door de Commandotroepen en door de inwo ners is gepresteerd. Donderdag 26 Febr. kon de zandzuiger persen. 7 Maart jl. waren in de Polder de gaten definitief ge dicht, terwijl dat in de Oude Polder op 20 Febr. het geval was. 114.000 m3 zand was er toen verwerkt. Ir. de Koning bracht ook hulde aan de Rijkswaterstaat, die ten opzichte van het herstel zo'n ruim standpunt innam. De dijk is plm 1 meter hoger opge trokken en veel zwaarder door een zand- kern, schorgrond, krammat, enz. Men hoopt dit jaar tijdig en geheel klaar te komen. Ir. de Koning was naast de commando's en arbeiders ook erkentelijk voor het werk van dijkgraaf P. Boudeling en het gehele pol derbestuur. OVERWELDIGENDE STEUN Dgarvan gewaagde burgemeester L. J. de Jonge na de lunch, toen omstreeks half drie de Commissaris der Koningin was gearri veerd en men weer verkwikt (dank zij de goede zorgen en keuken van hotel „De Druiventros") in het noodgemeentehuis bij een was. De bereidheid van de Commis saris de officiële opening te verrichten stelde burgemeester De Jonge bijzonder op prijs, zoals hij ook zeer getroffen was door de Koninklijke bezoeken en die van de andere hoogste Overheidspersonen in den lande onmiddellijk of enige tijd na de 1ste Februari. Ontelbare schenkers van gaven en giften zijn er geweest. Het was zo veel, zo machtig, dat wij er vaak verlegen en ontroerd door werden, Daar was het loffe lijk streven van de Vereniging van Ned. Gemeenten, waardoor onze gemeente werd geadopteerd door Hengelo, Stad en Ambt Delden. Alles wat thans om U ziet, werd door hen geschonken. Dit noodgemeentehuis, een pracht spontane gift, het meubilair waar wij zo trots op zijn en waardoor menigeen zegt: „De raadzaal is mooier dan voor de ramp". Daarnaast kwamen nog vele gaven en steun uit de adoptiegemeenten. Onze technische diensten waren met de pompen van Stork even blij als de vrouwelijke in gezetenen met de Hengelo'se naaimandjes en het secretariepersoneel met de nieuwste kan toormachines uit Zweden. De burgemeester van Vouziers uit Frank rijk kwam op een goede dag met 170.000 frcs en een vrachtauto goederen, Salisbury bleef niet achter en Oostenrijk zond een ambts woning. Daar waren de warm voelende, actieve en helpende comité's en burgers uit Etten en Leur, Eindhoven, Venlo en andere gemeenten. Hun initiatieven stemden ons tot diep ontzag. Naast de vele verre vrienden waren er ook de goede buren: Steenbergen en Roosendaal. Gij hebt voor de ingezetenen de eerste stoot helpen opvangen. Die Chris telijke naastenliefde heeft belangrijke ban den gelegd. Allen zonder enige uitzondering was hij mede namens de bevolking uitermate dank baar voor het zo enorm vele wat voor St. Filipsland is gedaan. Burgemeester de Jonge wenste niet in her haling te treden omtrent het herstelwerk. Wel sprak hij een woord van respect tot hen, die zich vol ijver voor dit Herculus- werk inzetten en volbrengen. Nog dagelijks wordt er gestreden om der wille van het herstel, met man en macht, in snel tempo. Spreker besloot met een variant op de Zeeuwse wapenspreuk: „Ik worstel en zal er bovenop komen", zodat eerlang St. Filips land weer in de rij van de overige Zeeuwse wapenbroeders een eervolle plaats kan in nemen, hersteld en bloeiender dan weleer met een Luctor et Emergo. DE OFFICIËLE OPENING Toen was het ogenblik daar, dat onze Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot het woord nam en verklaarde zeer verheugd te zijn hier aanwezig te kun nen zijn. Het is voor deze gemeente een dag van vreugde, maar ook zullen meer dan ooit de herinneringen terug gaan naar hen die het slachtoffer werden van de watervloed. Ik kan me volkomen indenken, dat ze nu in het bijzonder in gedachten komen. Graag wil hij zijn dankbaarheid bij die van de burgemeester voegen t.a.v. de adoptiege meenten. Hij heeft persoonlijk ondervonden hoe groot de dankbaarheid ook is van de bevolking voor hen. Inderdaad is dit nood gemeentehuis beter dan het oude. Vele Zeeuwse gemeenten zijn getroffen, velen ook hebben de wederopbouw krachtig kunnen èn aangepakt. Met alle waardering voor die allen, weet ik dat St. Filipsland in het eerste gelid van de eerste rij staat in dit opzicht. Wrakhout geruimd, 35 woningen aanbesteed, schoolbouw in voorbereiding. Ook namens Ged. Staten moge ik U danken voor dit kordate herstel. Dank ook voor de samen werking met de Polderbesturen, waar hier ook het bewijs geleverd is hoe zeer herstel door samenwerking tussen deze en gemeente van invloed is. De Commissaris hoopte dat St. Filipsland op deze weg mag voortgaan, dat onder Gods onmisbare zegen het herstel vlot mocht verlopen en verklaarde hiermede dit mooie noodgemeentehuis voor geopend. HENGELO'S BURGEMEESTER EN ANDERE SPREKERS Mr. R. J. J. Lambooy, burgemeester van Hengelo sprak mede namens Stad en Ambt Delden. Hij wees er o.m. op, hoe hij 26 Februari in St. Filipsland kwam temidden van beproefde mensen, doden, water, puin, chaos en de burgemeester in het groenten- winkeltje met een vertrekje waarin men zich nauwelijks koo bewegen en een toeloop en zorgen die niet te overzien waren. Het leek hopeloos. Wat een grote verandering thans. Nu een beeld van wederopbouw, schone straten, schone huizen, herbouw. Spreker vond het prettig dat zij hebben kunnen helpen. Het was ons zelfs een grote vreugde, omdat we wisten dat het op zijn plaats was. Met de vaste overtuiging dat er ver standige besluiten genomen zouden worden tot heil der gemeente en met de wens dat geluk en voorspoed St. Filipsland s deel mocht zijn, bood mr. Lambooy namens de gemeente van Hengelo nog een mooie elec- trische klok aan, die nog in de raadszaal ontbrak. Hij hoopte dat vanaf heden de raadsvergaderingen niet alleen op tijd zouden beginnen, maar ook tijdig worden beëindigd. Namens de afd. Eindhoven van het Ned. Roode Kruis sprak mevr. H. van Riemsdijk Philips, welke afdeling verheugd was iets te kunnen doen en 3 vrachtwagens goede ren zond, waarmee velen gelukkig werden gemaakt. Zij en haar helpsters kwamen zeer onder de indruk van de flinkheid der bevolking, zoals daarnaast de dankbaar heid ontroerde. Als mooi voorbeeld haalde spreekster aan, hoe een evacué een paar practige bloedkoralen cadeau gaf, het enige wat ze nog had kunnen redden, dit uit dankbaarheid voor de geboden hulp. De heer Stam van Wederopbouw zag deze officiële opening als een eerste steen in de wederopbouw van het geheel. Gaarne deed hij de toezegging van steun voor zo ver dat de Dienst Wederopbouw mogelijk was en wenste het gemeentebestuur succes bij de nog zeer moeilijke werkzaamheden. Ook de wethouder van Roosendaal, de heer H. M. Vos verheugde zich over de helpende hand die zijn gemeente heeft kun nen uitsteken en beschouwde het niet meer dan een christenplicht. Hij sprak de op rechte wens uit dat de gemeente spoedig geheel hersteld mocht zijn. Ontroerd betuigde burgemeester de Jonge allen zijn erkentelijkheid voor de vele goede woorden met de daaraan vooraf gestelde daden. Daarmee was deze plechtigheid ten einde en ging het gezelschap naar de auto's voor een rit naar het veer te Anna Jacoba Pol der, waar de herstelde dijk werd bezichtigd, het in één dag geplaatste Palynorm pavil joen en ook de herstelde doorbraken in de andere polders even werden bekeken. Gemeentebestuur en administratief per soneel van St. Filipsland zijn uit de nood door dit prachtig „noodgebouw". Ze behoeven zich yoorlopig geen zorgen te maken over een nieuw ge meentehuis, maar kunnen zich met alle ijver toeleggen op de bouw van wonin gen voor haar ingezetenen. Spoed, veel spoed is daartoe nodig. Alle inwoners zijn er zo goed als weergekeerd, maar vraag ons niet, hoe ze allen gehuisvest zijn. Vraag niet als U voor een pak- huisje staat hoeveel personen daar zijn ondergebracht, vraag niet met hoevelen een zolder moet gedeeld, vraag niet naar de moeilijkheden die dit huisvesten mee bracht. Voorlopig hebben de mensen er een onderdak gevaonden, ze zijn terug in eigen gemeente. Dat is heel wat waard. Maar het is alles waard terug te kun nen in eigen huis. Daarop hopen we met vele inwoners, kon het zijn voor een groot deel nog tijdens de winter. De Tentooonstelling JulicUlci tOt JulicUlci (Vandaag en morgen in St. Maartensdijk, Woensdag a.s. in Tholen) Belangwekkende expositie van voorwerpen uit het Koninklijk Huisarchief Toen in 1949 de Gouden Koets per schip 'n tournée door ons land maakte, heeft deze varende tentoonstelling enorme belangstel ling getrokken, en belangrijke baten opge leverd voor het Koningin Juliana Fonds, onder auspiciën waarvan de expositie was georganiseerd. De tocht kon slechts drie maanden duren, doch in deze betrekkelijk korte tijd hebben 300.000 landgenoten deze 'prachtige koets gezien. En groot was de erkentelijkheid en waardering, dat dit ko ninklijke rijtuig, dat anders slechts op Prins jesdag in Den Haag te zien is, nu bewon derd kon worden door velen, die nooit gelegenheid hadden op de derde Dinsdag in September het „sprookje van de Gouden Koets" te komen aanschouwen. EEN RIJDENDE TENTOONSTELLING Een nieuwe reizende tentoonstelling trekt nu door ons land. H. M. de Koningin heeft goed gevonden, dat een schat van voorwer pen uit het Koninklijk Huisarchief beschik baar wordt gesteld om daarmede deze nieu we expositie te organiseren. De opbrengst hiervan komt dit keer niet alleen ten goe de aan het Koningin Juliana Fonds, Natio naal Fonds ter bevordering van maatschap pelijk werk, doch ook aan het Prins Bern- hard Fonds, Nationaal Fonds voor cultu rele belangen. Deze beide fondsen, hoewel volkomen zelfstandig in de uitvoering van hun arbeid, werken samen op het gebied van fondsenwerving. De nieuwe tentoonstelling reist niet per schip, waardoor het aantal plaatsen, dat bezocht kan worden vanzelfsprekend be perkt is, doch nu in twee grote autobussen, die tot in de kleinste plaatsen kunnen ko men. Tegen elkaar geplaatst vormen deze bussen een prachtige tentoonstellingsruimte. De beide fondsen, ten behoeve waarvan de tentoonstelling wordt gehouden, hebben met grote erkentelijkheid de mogelijkheid aanvaard en met hulp van de medewerkers van het Koninklijk Huisarchief werd een expositie georganiseerd, die het bekijken meer dan waard is. VAN JULIANA TOT JULIANA „Van Juliana tot Juliana" heeft men de tentoonstelling genoemd, Van Juliana van Stolberg, de stammoeder der Oranjes, zoals zij wordt genoemd, tot Juliana van Oranje Nassau, onze tegenwoordige Koningin. De naam van de tentoonstelling vindt zijn oorsprong in een foto, welke tijdens het verblijf van H. M. de Koningin te Parijs werd gemaakt. Daarop zien wij Hare Ma jesteit, in diepe aandacht verzonken, een oud schilderij bekijken van Juliana van Stol berg, de Moeder van de Vader des Vader lands, Prins Willem I. Direct als wij de tentoonstelling binnentreden zien wij deze foto hangen. Helaas zijn er geen voorwerpen, welke Juliana van Stolberg gebruikt heeft, be waard gebleven. Doch behalve haar por tret vinden wij hier een fotocopie van een brief, welke zij op 16 Juni 1573 aan haar zoon, Prins Willem I, heeft geschreven. Het origineel van deze brief wordt in het Ko ninklijk Huisarcief bewaard. Het stuk zelf is in historisch opzicht te kostbaar dan dat het uit de archieven zou kunnen worden ge nomen en aan deze tentoonstelling toever trouwd. Gaan wij verder, dan vinden wij in chro nologische volgorde een groot aantal voor werpen, welke alle aan Oranjevorsten, hun gemalinnen of hun kinderen hebben toebe hoord of door hen zijn gebruikt. Het is de meest bonte verscheidenheid, welke men zich denken kan. Naast een tin nen bierpul en het zakmes van Willem de Zwijger ligt een jachthoorn van Prins Mau- rits; wij zien eetgerei, sieraden, kledingstuk ken, porcelein en aardewerk en wat niet al. Daar liggen een vork, lepel en mes, voor zien van het stadhouderlijk wapen, reeds gebruikt door de Koning-Stadhouder Wil lem III (16501702). Dit tafelzilver wordt thans nog gebruikt bij officiële hofdiners. Tussen prachtige voorwerpen in ligt daar een eenvoudige brief, spelden, gebruikt voor het inbakeren van Prins Willem IV bij zijn geboorte in 1711. Direct weer daarnaast vinden we de pracht van een aantal onder delen van het costuum van de Orde van de Kouseband, gedragen door Prins Willem V (1748-1806). Dan valt ons oog op een fraaie microscoop uit het jaar 1775, welke ook aan deze Prins heeft toebehoord. DE SABEL VAN WATERLOO Daar hangt een sabel. Deze heeft de Prins van Oranje, de latere Koning Willem II (1792-1849) gedragen in de slag bij Waterloo in Juni 1915. De veldmaarschalk staf van deze vorst wordt ook getoond. Bij dit beeld van strijd een beeld van huiselijkheid: een paar kleine schoentjes, het eerste paar dat Koning Willem I (1772- 1843) heeft gedragen. Zo wisselen steeds de eenvoudige dingen van het huiselijk leven der Oranjes af met beelden van het offici ële leven, de staatsmanstaak en de strijd voor en met de Nederlanden. DE TEGENWOORDIGE TIJD Zo komen we langzamerhand in de tegen woordige tijd. Prachtig is de doopjurk, welke gebruikt werd bij de doop van Ko ningin Wilhelmina, Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Marijke. Wij zien ook de aangifte-jurk, sedert 1851 gebruikt bij de aangifte van de geboorte van een Ko ningskind bij de Burgerlijke Stand. In een grote vitrine staat in alle eenvoud de japon, welke Koningin Juliana heeft ge dragen op de dag van Haar inhuldiging, 6 September 1948. Begrijpelijkerwijze missen wij hierbij de prachtige Koningsmantel en de juwelen, welke deze japon sierden. Wel wordt de japon opgeluisterd door de ver sierselen van de Militaire Willemsorde le klasse. Al meldt de naam van de tentoonstelling ook „tot Juliana", de expositie zou niet compleet zijn wanneer daarin ook Prins Bernhard en de vier Prinsessen niet verte genwoordigd zouden zijn. Van de Prins zien wij een aantal voorwerpen, Welke be trekking hebben op zijn arbeid, in het bij zonder in oorlogstijd. Zo ligt daar het log boek van de Prins als vliegenier uit de oorlogsjaren. Opengeslagen ligt het verslag van de tocht naar Afrika en Italië van Juli 1944. Van de Prinsesjes zijn er opstellen, teke ningen, boetseerwerk ja, zelfs de kleine Marijke is vertegenwoordigd met een boek, waarin zij op de titelpagina haar tekenta lenten ontplooit I Zo geeft deze tentoonstelling een beeld van het leven, van het lief en leed van ons Oranjehuis. Deze voorwerpen zeggen ons oneindig veel meer dan lange verhalen en geschiedenisboekjes. DE INRICHTING VAN DE TENTOONSTELLING Ten slotte nog een enkel woord over de inrichting. De Nederlandse Spoorwegen stelden twee grote autobussen, z.g. opleg gers, beschikbaar, welke door de N.V. Hypsos te Bilthoven in een voortreffelijke tentoonstellingsruimte werden omgetoverd. Met de ruimte is gewoekerd, doch er is dan ook een expositie verkregen, waarin ieder een, klein of groot, de tentoongestelde ar tikelen goed kan zien. De reizende tentoonstelling wordt door 'n tweetal dames begeleid, die de ganse dag bezig zijn om uitleg te geven, waar dat nog nodig mocht zijn. Voor het bezichtigen van de tentoonstel ling wordt een geringe vergoeding gevraagd ten behoeve van beide fondsen; voor vol wassenen 25 cent, voor kinderen 10 cent. Deze zo bij uitstek nationale tentoonstel ling zal zeker veel bezoekers trekken omdat zij ons de gelegenheid biedt uiting te geven aan onze belangstelling voor ons Vorsten huis. Om heel andere oorzaak dan te St. Filipsland werd er te Oud-Vossemeer een nieuw gemeentehuis in gebruik genomen. Was het in de eerstgenoemde gemeente door de watersnood, in Oud-Vossemeer was het de tand des tijds die het nodig maakte. Die tijdtand had een verbetering echter al zo urgent gemaakt, dat de nood er bijna even hoog was dan te St. Filipsland. In Oud-Vossemeer zat men al jaren zeer ongemakkelijk. Er was niet het minste gerief. Bovendien liep men vast met het opbergen van het archief. Gelukkig is nu het verschil tussen oud en nieuw gemeentehuis zeer groot: een machtige verandering ten goede. Van twee bouwvallige vertrekken naar een pand waarin een raadszaal, burgemeesterskamer, secretarie, kamer voor de ontvanger, kluis, W.C., opbergkamertje en boven nog een woning voor de wijkzuster. En dat alles keurig geschilderd, mooi gemeubileerd en van een prima verlichting voorzien. Het was onze Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot een genoegen dit vooral intern mooie gebouw Maandag 20 Juli jl. officieel te openen. DOELMATIGE INRICHTING De meeste onzer Oud-Vossemeerse lezers hebben meerdere malen het oude gemeente huis van binnen gezien. Met vreze hebben ze de krakende deur opengedaan, die tot de secretarie toegang gaf. Daar was niet alleen de secretarie, maar ook de vergaderzaal, de trouwzaal, de b. en w. kamer. Alleen op de „Roosevelt'schoorsteen kon men trots zijn, maar daarmee was alles gezegd. Om er te werken was het er heus geen doen meer. En dan nu de doelmatige inrichting van het nieuwe gemeentehuis: een brede gang voert rechtstreeks naar de prachtige raads zaal, waar de mooie dubbele deuren voor zien zijn van fraaie glaspanelen en figuren. Men ziet er een mannenfiguur met een zand zak en één met een schop, strijdend tegen het water. Op het boven deze ingang aange brachte fraaie paneel staat: „Saevis tran- quillus in Undis": „Rustig temidden der woedende golven Zowel de betimmering, beschildering en niet te vergeten de meubilering maakt dit tot een fraaie raadszaal, waarin de ontvangst heel wat minder hoofdbrekens kost dan in het oude gebouw. Recht van de gang is de burgemeesters kamer, daarachter een kleine keuken en toilet Links van de gang de toegang tot de secre tarie met een voortreffelijke, practische meubilering. Daarachter de kluis en achter de raadszaal het kamertje voor de gemeente ontvanger. Boven heeft men nog twee archiefkamers en zoals opgemerkt een wo ning voor de wijkzuster, die alleen van bui ten af bereikbaar is. De zacht aandoende pasteltinten; waarmee het geheel is be schilderd maakt er een fraai en prettig aan doend geheel van. Van dit woonhuis, van deze pastorie is ontegenzeggelijk een mooi

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1