WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND „Let op Uw saeck, ende dispereert niet" WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT HERVERKAVELINGSVOORLICHTING 9e Jaargang No. 34 17 Juli 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Dit „let op uw saeck" betekent niet, dat U de komende herverkaveling met een geweldige dosis wantrouwen tegemoet behoeft te zien. Men komt er nu eenmaal voor te staan en dan kan men er beter van maken wat er van te maken valt. Nee, dit „let op uw saeck" doelt op de volledige attentie, waarmee U het verloop van de verkaveling moet volgen. Attentie wanneer de lijst van recht hebbenden ter inzage ligt, attentie wanneer de schattingslijst openbaar komt, attentie ook wanneer het tot uitdeling komt. Het is niet zó, dat herverkaveling buiten en zónder U gaat. Daarom nogmaals: Let straks op uw zaken en verzuim niet U van het nodige te overtuigen. Dat is bovenal uw persoonlijk belang. Het is zover Het zal vele eilandbewoners al bekend zijn dat vorige week Don derdag in de Tweede Kamer der Staten-Generaal de verkavelings- wet, waarin ook het eiland Tholen is aangewezen, zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Dit betekent dus dat we hier voor het feit staan dat ons eiland binnen afzienbare tijd daartoe rekenen we ook een maand of zeven in de ,,ban" komt van de verkaveling. Dank zij de bereidheid van Ir. Geuze, de Z.L.M. voorzitter, heb ben we LI hierover al een en ander kunnen meedelen. Er zit meer aan vast dan we toen in die paar kolommen hebben kun nen weergeven al waren daarmee wel de voornaamste punten opge somd. Ja, er zit zóveel aan vast, dat ir. Geuze tot voorbeeld nam een opera tie, die diep ingrijpt in het leven van een mens, maar soms nodig kan zijn tot beterschap van zijn lichaam. En een dergelijk voorbeeld nam de eveneens voortreffelijke spreker en deskundige op verkavelingsge- bied, burgemeester D. Kodde van Zoutelande, toen hij deze week op een tweetal bijeenkomsten (te St. Maartensdijk en te St. Annaland) een voorlichting-causerie hield. Hij vergeleek herverkaveling met het verbouwen van een woning, waarin men tijdens de verbouwing móet Verblijven. Dan zit men midden in de rommel. Daarna kan dezelfde woning heel wat geriefelijker zijn. In elk geval, die wet is aange nomen, het is zover. Daarom is het nodig dat we er hier ook iets van weten. Wat o.m. het Z.L.M. bestuur ook aanvoelde. En een zeer goede keus deed, door burgemeester D. Kodde van Zoutelande te verzoeken hier te ko men spreken. De heer Kodde is in Walcheren lid van de herverkave lingscommissie, een man uit de prac- tijk dus, iemand met ervaring, iemand die vertrouwen inboezemt en iemand met een scherp oordeel. De belangstelling in beide ge meenten was zeer groot. Wij be zochten alleen de vergadering te St. Annaland, maar het verslag zou weinig verschil maken met wat te St. Maartensdijk is verhandeld. Het kwam op hetzelfde neer. Voor deze gelegenheid was de zaal van dhr. I. Rijnberg te klein om alle belangstellenden te kunnen be vatten. Het voltallig Z.L.M. bestuur afd. Tholen en St. Filipsland was aanwezig. Ir. Geuze riep inzonderheid bur gemeester Kodde en de afgevaardig de van de Cultuur Technische dienst een welkomstwoord toe, releveerde hoe Ged. Staten zonder overleg met de Z.L.M. een ruilverkaveling voor het eiland Tholen voorstelde in Dec. jl„ waaruit thans een verkaveling is voortgevloeid blijkens het regerings- en Kamerbesluit. Nu de zaak zo ligt is goede voorlichting gewenst, aldus ir. Geuze. Walcheren was een leer stoel. Juist heden is een rapport ont vangen over het verloop der her verkaveling in dat gebied en door het Z.L.M.bestuur in studie geno men. Zoals overal geldt ook hier dat een gewaarschuwd man voor twee telt. Eigendomsrecht blijft Daarna verkrijgt de heer Kodde het woord. Hij begint met er op te wijzen dat hij hier niet is gekomen om zich pro of contra een herver kaveling te uiten, maar om te begin nen met een beknopte voorlichting omdat verkaveling zoals hiervoren al aangehaald zeer diep ingrijpt en iedereen daarmee te maken heeft. Voor men tot herverkaveling komt zijn er al grote voorbereidin gen te maken. Ten eerste is er de vraag: hoeveel gronden zijn er wie is de eigenaar wie de ge bruiker. Dit alles komt op een lijst, t.w. alle eigenaren, alle gebruikers, de grootte perceelnummering, pach ters en verpachters. Met de meeste klem raadda spreker ieder aan, wan neer die lijst ter inzage ligt deze ook te gaan inzien. Want op die lijst zijn uw rechten vastgelegd. Is dat niet goed gebeurd, dan dient U zich daarvan te overtuigen, düs dient U zich ten allen tijde te gaan overtui gen. Kunt U het zelf niet, schroom dan niet om een meer deskundige of meer ontwikkelde mee te nemen. Deze lijst immers vormt de Grond slag voor de toekomstige verdeling. Meen niet, dat er helemaal geen recht meer bestaat bij herverkave ling. Dat is er wel. Uw eigendoms bezit moge dan zwevende zijn en U moge straks inplaats van sectie 1000 sectie nummer 100 toegewezen krij gen, U blijft eigenaar van de opper vlakte die U had, al is het dan mis schien ergens anders gelegen na de verdeling. Na toestemming van de commissie is zelfs tussentijdse koop en verkoop mogelijk. Zodra de wet in uitvoering komt kan men niet meer zonder toe stemming ver- of inkopen. Erfop volging heeft weinig moeite. Spreker wijst er op hoe het bij de mensen -omdat het mensen zijn - opkomt om zodra de herverkaveling vaststaat een perceel dat wat ver van huis ligt en waarvan men meent het toch niet terug te zullen krijgen, ietwat te gaan verwaarlozen. Dit komt voort uit het „zwevende recht" Niet alleen dat het wat lijdt aan onderhoud, maar er wordt ook wel eens roofbouw gepleegd. Spreker wijst er dan ook op, dat niet alles goud is wat er blinkt bij verkaveling, waarvan de ene streek meer kan profiteren dan de andere. Waardering van de grond Dat is een tweede stap. Welke waarde vertegenwoordigt de grond Bedoelt men daarmee, de verkoop waarde In het algemeen niet. Er worden schattingscommissies be noemd waarboven staat een super- schattingscommissie. In Walcheren ging men naar sprekers mening daarbij nog wel wat al te veel op theoretische gron den te werk. Spreker wijst er echter ook op, dat de persoon die de grond be werkt ook een woordje meespreekt in zoverre, dat de een van bepaalde grond veel kan maken of weet te bereiken en een ander niets.. De ene grond heeft meer mest nodig, de andere meer of minder bewerking, enz. Ook de ligging dient in ogen schouw te worden genomen. Dat dit enorm veel werk meebrengt spreekt welhaast vanzelf. Wanneer deze schatting dan is verricht, komt er een schattingslijst. Deze wordt ter inzage gelegd. Op nieuw bindt burgemeester Kodde de aanwezigen op het hart niet te ver zuimen die schattingslijst te gaan bekijken, ja te bestuderen. En dan niet alleen naar het eigen land, maar de gehele omgeving te bekijken. De Commissie. Eer dit werk begint wordt een herverkavelingscommissie benoemd door de Kroon. Deze heeft grote bevoegdheid. Daarom komt het op de samenstelling van zo'n commissie erg aan, waarin men een woordje kan meespreken. Vooral is het ge wenst mensen uit de eigen streek graven en dat zonder dat men er iets tegen kan doen. Beleefdheids halve dient men U echter een brief je (waarschuwing) te sturen, wat z.i. aan te bevelen is. Toedeling Wanneer de gronden zijn „ingele verd" na enige (mogelijk) jaren te hebben gezweefd komt er toch weer de tijd, dat U Uw recht terug krijgt Hoe moet zo'n zaakje verdeeld wor den? Hoe moet dat ongeveer in het reine komen? Hoe kan men de ei genaars, gebruikers, pachters en verpachters zoveel mogelijk gelijk waardige grond teruggeven, zo mo gelijk samengevoegd. Niet dat het altijd 1 kavel zal worden, integen deel. Vast staat dat over het alge meen meer rekening gehouden (moet) wordt (en) met de gebrui ker dan met de eigenaar. Ook bij toedeling zijn plaatselijke deskundigen nodig, eer het publiek komt. Spreker verklaart zijn bewonde ring voor een landmeter in Walche ren die het alles tot in details wist. Hij haalt aan, hoe er in Westkap- pelle van de ongeveer 400 gevallen aanvankelijk circa 50 klachten wa ren. In Zoutlande niet meer dan 5, waarvan er maar 1 gegrond was door een abuis. In andere delen liggen deze cij fers weer nadeliger. Nodig is dat het bureau van de WL11SL JULICIJLÖCIJL UIL UC C1UUI ÖL1CCJX 1 -i i i IT -T r vertegenwoordigd te hebben. Mo>f "dmeter voldoende bezet is. Ver deling is een zeer zwaar karwei, niet onmogelijk. Wanneer gelijk komt er nu ook een aparte agrarische commissie. Het moeten vertrouwensmensen zijn, juist om dat het zo diep ingrijpt. Daarom adviseert spreker in die commissie mensen voor te dragen die agrariër zijn en het vertrouwen hebben ook die er bij ingeschakeld kunnen wor den. Sanering Dit wil dus zeggen om de kleinere bedrijven tot grotere te maken. In de wet staat tot „levensvatbare be drijven." Persoonlijk durft spreker niet uitmaken hoever dit gaat. Het is in de eerste plaats God die re geert. Menselijkerwijze kunnen echter normen worden gesteld. Voor sanering is ruimte nodig. Dit kan verkregen worden door bevel van vertrek, maar ook door vrijwillig weg te gaan. Bevelen past men niet gauw toe, is ook in Walcheren niet gebeurd. U wordt nu ook voor de mogelijkheid gesteld'naar elders te gaan. Dat is niet zo eenvoudig. Men zit met de gehechtheid aan de grond, familiekring, millieu, religie, enz. Toch heeft spreker niemand uit Walcheren, die naar de N.O.P. ging, ontmoet die daar spijt van heeft. Daarom behoeft men voor al de jongeren niet al te schuch ter te zijn om naar elders te vertrek ken. Meen nu niet dat het maar zo gaat, om een landarbeider die een klein stukje land heeft een groter bedrijf toe te wijzen. Aanvankelijk stelde men een „levensvatbaar be drijf" op 2 ha, wat wel wat hoog is. Dit ook ligt voor iedere plaats anders. Ook wanneer men grote bedrijfsgebouwen achterlaat is sa nering niet eenvoudig. Dan is er de vraag of men moet saneren of men wil of niet? Nee, meen niet dat men een persoon zijn land ontneemt. Het is de bedoeling hem te geven (in grootte enz.) wat hij tevoren had. De kleine man behoeft niet te verdwijnen. In Walcheren kende spreker maar een enkel voorbeeld daarvan, zoals die persoon die maar 200 m2 bouwgrond had en dat in geld vergoed krijgt. Uitvoering Is het zover dan is het mogelijk dat U ergens op Uw gronden een dragline ziet verschijnen, om een weg aan te leggen, een sloot te maar administratief het toewijzingsplan is voorbereid na agrarische advie zen volgt de Wenszitting, Ieder wordt opgeroepen en ge vraagd welke wensen men heeft met betrekking tot de verdeling. Men mag in uiterste gevallen tot 3 wen sen gaan. Daarmee wordt zoveel mogelijk rekening gehouden. Kosten Bij ruilverkaveling zijn de kos ten voor rekening van het blok land. Bij herverkaveling jvoor Rijks rekening. Maar moet U dan straks niets betalen? Wanneer U geen hogere waarde terugkrijgt niet, an ders vanzelfsprekend wel, maar nog op soepele manier (desnoods in 30 jaar). Krijgt U minder in waar de, wat men over het algemeen tracht te voorkomen, dan krijgt U ditmaal eens iets van de fiscus. Voorzichtigheid acht spreker ge boden om in oude polders te gaan egaliseren. De heer Kodde besluit zijn glas heldere voorlichtingscauserie met er op te wijzen dat het zeker niet alles goud is wat er bij herverkaveling blinkt, maar dat het toch ook zijn voordelen heeft. En U zult het een wel tegenover het ander moeten af wegen, omdat U niet meer terug kunt. Tracht door de moeilijkheden heen te komen. God geve U daartoe kracht. Vragen Van de gelegenheid tot vragen stellen wordt door enkele gebruik gemaakt. Uit de antwoorden daar op blijkt nog eens duidelijk, dat de kleingebruiker niets wordt afgeno men, zoals wel wordt gedacht, dat sanering afhangt van de beschikbare ruimte en of men zelf wil vergroten. Ir Geuze merkt hierbij op, dat 3 tot 400 bunder beschikbaar is gesteld en dat nu inpoldering van de Pluim- pot toch ook wel op de voorgrond zal komen. Voor herbouw-gevallen (voorn. Stavenissers) is het wel nodig, zo dra er een begin wordt gemaakt zich met de cultuur technische comm. in verbinding te stellen. Wanneer door graverij de zoute grond meer schade lijdt wordt extra gips toe gewezen. Schade door delven, enz. wordt vergoed met een norm van 2Yi maal gefixeerde pacht. Kleine zelfstandi gen kunnen ook bepaalde gedeelten van het verkavelingswerk aanne men. Reeds blijken al de andere Cult. Technische werken op het eiland Tholen te zijn stilgelegd. Conclusie Tenslotte is het de Z.L.M.voor- zitter Ir Geuze die uit het gesproke ne de volgende conclusies meent te mogen voorleggen. 1. Wanneer begint het? Verwacht wordt in de loop van 1954. 2. Ons standpunt is zo mogelijk 1 gemeente tegelijk aanpakken. Of het zal lukken is ons niet bekend 3. Niemand verzuime de lijst van rechthebbenden te gaan inzien. 4. Evenmin de schattingslijst 5. Overweeg sanering, overweeg vertrek vooral de jongeren. 6. Bekijk ook de mogelijkheid die er in zit voor waterleiding op alle weidegronden. De weihoek zal immers wel weihoek blijven. Streven moet dan zijn er water leiding te krijgen. 7. Niemand wordt er uitgerangeerd, niemand uitgestoten. 8. Als het kan krijgt men eigen grond terug. Men,gaat er niet voor genoegen een hutspot van maken. 9. Er komen zeker minder kavels dan nu, maar lang niet ieder zal z'n land in 1 kavel zien onder gebracht. Tenslotte wijst ir Geuze er op, dat de organisatie, dat de Z.L.M. er bij zal zijn, wanneer het gaat om de belangen van haar leden. Daartegen over hoopt hij, dat de organisatie op aller steun kan rekenen bij haar pogen in het ledenbelang tegen be paalde punten van de verkaveling op te tornen dan wel er steun aan te verlenen. Het valt niet mee voor de meeste categoriën onzer bevolking, wan neer men de laatste tijden nagaat: evacuatie, inundatie, herstel, ramp, herverkaveling. Spreker hoopt dat het tenslotte in het belang mag zijn van het jonge en nageslacht. Burgemeester Kodde gaf daarna de verzekering dat of hij of iemand anders, zoveel dat mogelijk was, gaarne hun steun zouden blijven ge ven ter voorlichting aan Tholen. Helpt elkaar als Zeeuw, helpt elkaar als dorpsbewoner. En daarmee was een zeer interes sante voorlichtingsavond ten einde. RAADSVERSLAG STAVENISSE NEGEN EN ZESTIG WONINGEN AANBESTEED IN EEN HANDOMDRAAI EEN KASGELDLENING VAN VIJF TON OMDAT HET MOET BOUWKAS-SPAARSYSTEEM Dhr. Hage vraagt hoever deze grond strekt. De voorzitter ant woordt: tot aan de werf van Van Driel. Aangegaan wordt vervolgens een kasgeldlening per 1 Augustus van 50.000,en per 1 September een van 450.000,wat in een hand omdraai voor elkaar is. Allen voor. Het is nodig. Voorgesteld wordt over te gaan tot het verlenen van een opdracht aan Ingenieursbureau Vereniging van Ned. Gemeente tot vervaardi ging van een riolerings- en straten plan. Dit is voornamelijk te doen voor het nieuwe gedeelte en de aanslui tingen daarop van oude delen. Ook de Wilhelminastraat zal wel een vernieuwing moeten ondergaan. Zo dra het plan er is komt het weer wel in de raad. Daarom is niemand ook tegen dit voorstel. De laatste van een vrij lange reeks vergaderingen waar we deze week van hebben kunnen „profiteren" was die te stavenisse, waar de vol tallige raad Woensdag 15 Juli jl. in openbare vergadering bijeen kwam. Een zeer belangrijke bijeenkomst, waar onder meer aanbesteding van 69 woningen plaats had. Na opening en goedkeuring der notulen werd medegedeeld dat de kasgeldlening was goedgekeurd, werd een brief van de Architecten- bond voor kennisgeving aangeno men en een verzoek van de Kalk- fabriek v.h. Van Dijk Co die ont heffing kadegeld vroeg ging dezelf de weg op. En dan is daar gelijk ook het ver zoek van de Technisch Ambtenaar van Rijkswaterstaat te Tholen die ook al ontheffing kadegeld vraagt vanwege de grote hoeveeheid mate riaal, die via de haven moet wor den aangevoerd. Het zat de voorzitter bepaald wat dwars, daar hij de Rijkswaterstaat te Middelburg hierover nog had op gebeld, waar men er om lachte dat Stavenisse kadegeld durfde te hef fen. We maken de dijk daar bij jullie toch ook weer mooi in orde, klonk het over de lijn. Nou, dat is geen gunst, maar een recht, repli ceerde de voorzitter eveneens tele fonisch. Afijn, ze blijven er in Mid delburg om lachen. En de voorzitter kan niet begrijpen dat ze zo'n (wrang) plezier hebben over de tientjes die ze voor havengeld moe ten betalen, terwijl er aan de andere kant tonnen gelijk worden uitbe taald. Dhr. Hage wijst er op, dat de polder en gemeente de gevolgen nog best zullen ondervinden van het drukke verkeer dat over wegen en haven rijdt. En allen zijn het er over eens dat de belachelijkheid maar aan één kant zit, daar een verordening nu eenmaal wordt gemaakt om ook door het Rijk te laten nakomen. Geen bezwaar is er tegen de vacantieuitkering 1953. Voorgesteld wordt over te gaan tot aankoop bouwgrond, t.w. een gedeelte van een boomgaard, toe behorend aan mevr. A. Bernhardi- Lukaart. Mondeling heeft laatst genoemde zich daarmee accoord verklaard, wat ze schriftelijk zou bevestigen. Voor l.<per m2 wordt dit aangekocht. Aanbesteding stenen huizen Om 10 uur precies volgt aanbe steding van 50 stenen huizen. Hier van zijn 30 middelmatige woningen en 20 kleinere. Alle woningen krij gen woonkamer, keuken, 3 slaap kamers, doucheruimte, W.C. met spoeling en gang, schuurtje, speel plaats (tussen woning en schuurtje). Bij de kleinere woningen zijn alleen de afmetingen wat geringer. Achter beide soorten woningen komt een mooi tuintje, voor de woningen een kleine bloementuin. De kleinere wo ningen komen in de nabijheid van de zgn. Nieuwe dreef te staan. De andere in het blok achter de Wilhel minastraat. Er waren 5 inschrijf- biljetten voor deze aanbesteding, die door de voorzitter werden geopend, waaruit het volgende bleek. Fa. Korteweg Bouw Mij n.v. te Breda in massa 525.000, Aannemers Mij Gouda Z.H. te Gouda voor de 30 won. 316.800, voor de 20 won. 195.000, in massa 510.000,-. Bouwbedrijf P. de Raad te St. Fi lipsland 30 woningen 290.180, 20 woningen 194.870,in massa 485.050,—. n.v. „Continent" den Haag 30 woningen 285.750. 20 woningen 183,840.in massa 469,590, Schoonewil Jonker, Alkmaar in massa 452.400, De gunning moest worden aange-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1