Plaatselijk Nieuws Prins Bernhard had goed nieuws VfRIGLEY PWÜÜflk: vol vaR weldaden T huid WEK DE GAL IN UW LEVER OP THOLEN DOOR DE GROTE OFFERS KAN HET NATIONAAL RAMPENFONDS RUIMERE UITKERINGEN DOEN OOK PERIODIEKE UITKERINGEN AAN WEDUWEN, WEZEN EN INVALIDEN WORDEN IN UITZICHT GESTELD STAVENISSE SCHERPENISSE OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND ST. MAARTENSDIJK Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden De voorzitter zal dit laten bekijken. Die hoek wordt overigens weinig meer gebruikt naar zijn mening. Dhr. C. Ridderhof vraagt hoe of het er nu eigenlijk bijstaat met de toeslag kolen, welke bedragen nog steeds niet zijn uit gekeerd. De voorzitter antwoordt dat er meer te doen is. Weth. Stols is het volkomen eens met dhr. Ridderhof. Er zitten ook nog bedragen in van ten onrechte geïnd vacantiegeld. En dat loopt al vanaf vorig jaar Pinksteren. Het is meer dan tijd dat dit wordt uit betaald. Hij vindt dat men er die mensen nog wel rente bij mag geven ook ,want dit duurt veel te lang. De voorzitter zegt er voor te zullen zorgen, dat het op korte termijn zal worden uitbetaald. Daarna sluiting. RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER Het valt niet mee om een „neutrale" brandspuit te kopen. machinist, die eveneens meegeweest zijn, sterk uiteenlopen. Het ene moment willen ze de pomp voorop en dan weer achterop Dhr. van Driel vindt dat het meer op een Jodenmarkt gaat gelijken. Wij zijn er leek in en moeten op onze mensen kunnen vertrouwen. De voorzitter deelt mede alle stukken in handen van de inspectie te hebben gesteld en vindt, dat het daaruit voortvloeiend advies afgewacht zal moeten worden. Dhr. v. d. Klooster vraagt zich af of de bezichtiging van verschillende spuiten door de raad voor niets geweest is, daar burgemeester en wethouders nadien nog op stap geweest zijn. Wij hebben, volgens spreker, toch in Breda pracht materiaal ge zien, waarover men in kleiner formaat voor Oud-Vossemeer goede verwachtingen had. Dhr. Mees is van mening dat alle daar bij betrokkenen die spuit willen leveren. Het advies van de inspectie is gevraagd en lijkt het ons, dan bestellen. Het gemeente bestuur is volgens dhr. Mees toch capabel genoeg om zelf een spuit te kopen. Dhr. Dane zegt naar aanleiding van de opmerking van dhr. v. d. Klooster dat de raad niet vergeefs is weggeweest. Daarna kwamen nog aanbiedingen. Bij de bezich tiging van die spuiten heeft hij rondgelopen en veel gehoord en veel gezien, wat de een goed vindt wordt door de andere brand weerman weer als ondeugdelijk betiteld. Spreker past er voor, op deze voet de raad een advies te geven. Hij wil het advies van de inspectie afwachten, en dan beslis sen. Het is volgens hem, voor geen Jood doenlijk uit de rapporten van de brandweer lui een vaste conclusie te trekken. Nadat dhr. Istha heeft opgemerkt dat in dit geval de deskundigheid van de meege nomen brandweerlui niet aan bod komt, daar het een handelszaak voor hen is geworden adviseert dhr. v. Engelen „Neem een neu traal iemand, want op deze manier krijg je nooit een vrij advies. Heel het dorp weet het al dat ieder der meegenomen brandweer lui er zijn belang bij heeft welke spuit ge kocht wordt" Het is volgens spreker wel moeilijk een neutraal' iemand te vinden, wantf altijd loopt men het risico dat zo iemand zich tot een handelaar wendt. Dhr. van Engelen zou meer dan een deskundige in de arm willen nemen, maar in de eerste plaats neutraal, anders kan er geen spuit gekocht worden. Openbare raadsvergadering, gehouden te Oud-V<jissemeer op 30 Juni 1953. Voorzitter de burgemeester, aanwezig alle leden. Na vaststelling van de notulen der vorige vergadering komen ter tafel de volgende ingekomen stukken. Dankbetuiging van Oud-Vossemeers Mu ziekvereniging voor de over 1953 toegeken de subsidie. Een verslag van de heer G. van Dalen, hoofd van de School m.d. Bijbel over de cursus vervolgonderwijs voor de rijpere niet meer leerplichtige jeugd laan die school over Jan. tot en met Mrt 1953. Over het algemeen is dit tijdvak zeer bevredigend ge- weest. Rapporten van de verificatiedienst met betrekking tot controle van kas en boeken van de Landarbeidersstichting, de gemeente ontvanger en de beheerder van de keurlo nen. Bijzonderheden zijn hierover niet te melden. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. De N.V. Waterleiding Mij. te Tholen gaat over tot vernieuwing van een gedeelte van het buizennet en het aanboren van 2 nieuwe bronnen met aankoop van de nodige pompen. De schade aan het buizen net tijdens de ramp spreekt hierin een belangrijk woord mede. Gestreefd wordt naar uitvoering van het plan in 1953 en 1954, waarvoor in totaal een kasgedllening ten bedrage van 500.000.nodig is, welke per 1 Jan. 1955 zal worden geconsolideerd. Gevraagd wordt een garant-verklaring voor de rente voor de gemeente Oud- Vossemeer tot een maximum bedrag van 75.000.waarmede de Raad zonder hoof delijke stemming accoord gaat. Besloten wordt tot het aangaan van een kasgeldlening m.i.v. 16 Juli 1953 ten bedra ge van ƒ25.000.bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tegen een rente van l3/a Vastgesteld wordt de vacantie-uitkering gemeentepersoneel 1953 ad 2% van de jaarwedde zonder maximum, vborts een wijziging interim-ziekte kostenregeling ge meente-personeel 1953, en de slotwijziging begroting 1952. Daar de verordening reinigingsrechten, per 1 Jan. 1954 afloopt wordt een'nieuwe ver ordening ongewijzigd vastgesteld. Na advies van de commissie wordt beslo ten de nieuw benoemde raadsleden toe te laten. De geloofsbrieven worden accoord bevonden. De kleuterschool welke het in gebruik zijnde lokaal in de Openbare Lagere School zal moeten ontruimen tengevolge van uit breiding van het aantal leerlingen van die school, dient de beschikking te krijgen over een plaats alwaar de door het bestuur aan gekochte barak kan worden geplaatst. Besloten wordt tegen een bedrag van -17.per jaar een gedeelte van het Speelterrein aan de Schoolstraat hiervoor ter beschikking te stellen. De voorzitter deelt mede dat de Commi- saris der Koningin gevraagd is het nieuwe gemeente huis in de periode tussen 13 en 19 Juli te willen openen. Daar de Com missaris echter met vacantie is, is nog niet bekend' wanneer deze datum zal zijn. Dhr. Istha informeert naar de stand van zaken in verband met de brandspuit. De voorzitter deelt mede dat door bur gemeester en wethouders nog spuiten op 3 verschillende plaatsen zijn bezichtigd, waar de spuit op drie verschillende plaatsen was aangebracht. Dhr. Daane zegt, dat de meningen van de brandweercommandant en de le en 2e Dhr. 'Bngelën informeert naar de stand van zaken met betreking tot de hoek aan het eind van de Molenstraat. De voorzitter deelt mede dat het advies is gevraagd van de Verkeerspolitie. Deze adviseert de sierheesters tot 1 m te snoeien en ingeval dit niet voldoende zou blijken te zijn nog enkele boompjes te doen rooien Met borden wordt volgens de verkeerspolitie het gevaar niet weggenomen. Dhr. van Engelen zou ook graag het ad vies van de A.N.W.B. vragen. Hij ver moedt, jcjfjt de^ItaU^ep: het snoeien van de heesters niét voldoende zal achten. Ook dhr. v. d. Klooster is van mening dat er nog wel enkele fruitbomen weg zullen moe ten. Dhr. Aarnoudse zou het strandgoed bij het abattoir verwijderd willen zjen. De voorzitter deelt hierop mede dat er nog hout bij is van v. Gaans te Nieuw-Vos- semeer. Deze is aangeschreven het voor een bepaalde datum te ruimen, waarna ver koop van de rest zal plaats hebben. Hierna sluiting. HOOGWATER in de week van 5 t.e.m. 11 Juli 1953 Zondag v.m. 10.00 en n.m. 22.40 uur Maandag 11.16 23.45 Dinsdag 12.35 Woensdag 1.08 13.42 Donderdag 2.09 14.36 Vrijdag 3.00 15.20 Zaterdag 3.40 16.00 Zaterdag 11 Juli a.s. Nieuwe Maan 3.28 u. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op Dins dag 7 Juli a.s., het eerste gedeelte en op Vrijdag 10 Juli a.s., het overige gedeelte. Tegen Donderdag 9 Juli a.s. bestaat ge legenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 1 Juli 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Dr. C. VELTENAAR OVERLEDEN Op 80 jarige leeftijd is te Maassluis overleden dr. C. Veltenaar, emeritus predi kant van de Geref. Kerk te Tholen. Aanvankelijk was Ds. Veltenaar predi kant in de Geref. Kerken te Emmercompas- cuum, Suawoude en Veenendaal. In 1915 promoveerde hij op een proef schrift: getiteld: Het kerkelijk leven der Ge reformeerden in den Briel tot 1816". Later ging hij over naar de Ned. Herv. Kerk en diende hij de gemeente Asperen (N.H.) In 1926 keerde hij terug in de Geref. Kerken en werd hij bevestigd te Tholen. Deze gemeente heeft dr. Veltenaar tot aan zijn emeritaat in 1940 gediend. Verscheidene publicaties zijn van de hand van dr. Veltenaar. Hij was ook een bekend historicus en literator en schreef o.m. „De geschiedenis van Tholen". Geboren: WEDVLUCHT Uitlsag wedvlucht vanuit St. Denis. Af stand 319 km op 20 Juni. Deelname 118 duiven. Los 9.45. Aankomst 1ste 13.38.42, V. Laban 1 13 19 29: J. Deurloo 2 5 17 30: L. Laban 3 14 22: L. Jansen 4; A. C. Bout 6; L. Soomers 7; D. Burgers 8; S. Janssen 9 15 26; Joh. Baay 10 11 18 21 24; C. Soomers 12; R. de Groot 16 23; F. Kop- penhol 20; D. Jansen 25 27 28. BURGERLIJKE STAND Op 28 Juni Leendert, zn. van D. M. Jansen. 28 Juni: Pieter, zn. van P. Nieuwenhuyzen en B. Schot. 1 Juli: Jacobus Marinus, zn. van J. Deur loo en A. J. Lindhout. Huwelijken: Geen. Overleden: Geen. „HELPT ELKANDER" VERGADERDE Onder leiding van haar voorzitter, dhr. J. H. Bal kwam Vrijdagavond jl. de Vis sersvereniging in vergadering bijeen. Na een welkomstwoord memoreerde de voor zitter hoe dé vorige bijeenkomst was ge houden juist voor de ramp. Hij dankte de vissers voor het vele goede werk dat door hen was verricht en herdacht de overleden vice-voorzitter, dhr. A. Schot, die zich voor de vereniging verdienselijk heeft gemaakt. Door voornoemd overlijden en door het bedanken van dhr. D. Bal waren er twee bestuursfuncties vacant. Gekozen werden Anth. Baaij en A. Verkamman, laatstge noemde na loting daar A. Schot Jz. even veel stemmen had behaald. Beiden aanvaardden hun benoeming. De voorzitter deelde vervolgens mede. dat de werkloosheidsverz., die voor de vissers al vanaf 1 Januari jl. van kracht was en 1 April is ingegaan, met ingang van 1 Juli ook voor de deelvissers wordt toegepast. De voorzitter deelde mede, dat men nu dus moest beslissen wat men wilde. Men kan dus hebben schipper en knecht(s). De schipper is dus werkgever met de verplichte premiebetaling of men gaat een maatschap aan, waarbij alle partijen evenveel rechten hebben en er dus geen werkgever is. In dit laatste geval behoeft geen premie betaald te worden, mits dit alles op zegel is vastge legd volgens de daaraan verbonden be palingen. Voorts werd nog gesproken over even tuele samenwerking met de gemeente voor de kleine zelfstandigen. De voorzitter deelde mede, dat in verband met eventuele afsluiting van de zeegaten een actie-commissie was opgericht, die de behartiging van de belangen der Oester- en Het Nationaal Rampenfonds heeft twee belangrijke besluiten aangekondigd die in de eerste plaats een belangrijke stap verder betekenen op de weg naar vergoeding van de geleden huisraadschade en in de tweede plaats meer zekerheid geven t.a.v. de finan ciële positie van de nagelaten betrekkingen van de rampslachtoffers. In zijn kwaUteit als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds maakte prins Bern hard gisterenavond in een radiotoespraak, over beide zenders, de nieuwe regelingen bekend. Tot nu toe is voor hen, die weer tot wonen in gezinsverband konden overgaan, volstaan met een eerste uitkering van 50 van het bedrag berekend aan de hand van de verloren gegane huisraadartikelen voor zover die voorkwamen op voor gezinnen van verschillende samenstelling gespecifi ceerde lijsten, terwijl zij die nog niet in staat waren tot zelfstandig wonen over te gaan, in de gelegenheid werden gesteld op die eerste uitkering naar behoefte voorschotten op te nemen. AANVULLING Het Rampenfonds is zich echter van den beginne af bewust geweest, dat dit stelsel lang niet voor alle getroffenen de mogelijk heid opende tot herstel van het huisraad- bezit in de toestand van vóór de ramp. Aangezien het vaststaat, dat onder de werking van de nieuwe regeling geen der getroffenen minder zal ontvangen dan 100% van de oude regeling, heeft het NRF ge meend niet op het in werking treden van de nieuwe regeling te moeten wachten en besloten thans reeds over te gaan tot een tweede uitkering van 50 op basis van de oude regeling om deze voor hen die daarvoor in aanmerking komen, in later stadium te doen volgen door een slotuit- kering op basis van de nieuwe regeling. SLOTUITKERING Het NRF heeft bovendien aan alle ge troffenen, die daarvoor in aanmerking ko men, een slotuitkering verzekerd, welke be rekend zal worden aan de hand van de volgende twee factoren: le. een op te stellen aanvullende norma tieve lijst (met eenheidsprijzen) van practisch aile goederen, welke in de oorspronkelijke lijst ontbreken; 2e. een waardering van het verloren ge gane huisraad naar enkele prijsklassen gebaseerd op het woonmilieu. TWEEDE BESLUIT Een tweede belangrijk besluit is door het NRF genomen ten aanzien van de verzor ging van de nagelaten betrekkingen van de rampslachtoffers en van hen die ten gevolge van de ramp invalide zijn geworden. Besloten is nl. over te gaan tot periodieke uitkeringen aan personen, wier echtgenoot, vader, verzorger of kostwinner door of in verband met de jongste natuurramp het leven heeft verloren of invalide is geworden, als mede aan die invaliden zelf. Voorts om voor dat doel een kapitaal af te zonderen, voldoende om die uitkeringen voor de duur van de noodzaak blijvend te verzekeren. ning hoopt men binnen 14 dagen te begin nen om tijdig gereed te zijn. We geloven dat het uitzicht van de ha ven er hierdoor niet fraaier op zal worden, maar in sommige gevallen moet het fraaie wijken voor het practische, zoals ook hier. EEN LELIJKE VAL De heer Johs. Overbeeke, die in de schuur van dhr. J. J. Mosselman zou helpen een wagen hooi te lossen stapte achteruit en kwam door een gat in de deel op de dors vloer terecht; dat was 3J^ meter lager. Hij kwam hierbij eerst met z'n hielen op de vloer en de schok bezeerde zijn rug vrij ernstig. Hij moest naar huis worden ver voerd en na doktersonderzoek plat op z'n rug blijven liggen. Uiteindelijk schijnt het nog mee te vallen, daar de patiënt het nu vrij goed maakt. BEKENDMAKING De Burgemeester van Stavenisse vestigt de aandacht van belanghebbenden op het bepaalde bij artikel 1 van de Distelverorde ning Zeeland, luidende als volgt: „Onverminderd het bepaalde in artikel 56, sub f, van het Reglement op de we gen en voetpaden in Zeeland en arti kel 8, par. 2 van het Reglement van Po litie voor de Polders of Waterschappen in Zeeland, is de gebruiker of, bij ge breke van dien, de eigenaar van gronden verplicht deze te zuiveren van distels, behorende tot het geslacht Cirsium en Sonchus, voordat deze tot bloei komen. Onder eigenaar wordt in deze verorde ning ook verstaan degene, die de eige naar bij het beheer vertegenwoordigt en voorts een ieder, die krachtens enig za kelijk recht, bezit daaronder begrepen, beschikking heeft over de gronden." De desbetreffende werkzaamheden moeten vóór 12 Juli a.s. verricht zijn. Nalatigheid is strafbaar. de uienteelt en bestrijding daarvan. Tot slot werd door de Plaatselijke Bu reauhouder van de P.V.C. een aantal mede delingen gedaan over de opgave van de geleden schade bij de watersnood enz., waarna de voorzitter deze vergadering met een woord van dank aan de verschillende sprekers sloot. OPENBARE VERKOPING Dinsdagavond werd door notaris W. L. Blindenbach in het openbaar verkocht een woonhuis met verdere opstallen en tuin gelegen aan de Schoolstraat A 222 ten verzoeke van mevr. de wed. A. Keijzer- waard te Rotterdam. Koper van dit perceel werd de heer G. van 't Slot voor de prijs van 3600. ONGEVAL Woensdag viel het zoontje van dhr. Adr. Langejan van de goederenwagen toebeho rend aan de fa. Cense te Tholen. Dr. Smit verleende eerste hulp en constateerde een arm-ontwrichting. Overbrenging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom achtte hij noodzakelijk. OP REIS De reisvereniging „Ons Genoegen" maakte Woensdag haar jaarlijkse uitstapje. Ditmaal ging de reis naar Hoek van Holland en het Westland. 's Avonds werd een bezoek gebracht aan de schouwburg te Rotterdam. HET WIJKGEBOUW De slotindruk van het vorig bericht over het wijkgebouw alhier was misschien zo, dat de mening is gevormd als zouden de plannen nog vrij vaag zijn. Dit is niet het geval. Het bouwplan is definitief vastge steld en zal zo spoedig mogelijk worden verwezenlijkt. WEDVLUCHT VAN ST. DENIS De P.D.V. „De Reisduif" te Scherpenisse hield een wedvlucht van St. Denis, een af- Mosselcultuur en aanverwante bedrijven zou voorstaan, daar waar nodig is. Daar die commissie toch over enkele con tanten zou moeten beschikken, werd ver- zocht van elke 1000.- omzet 1.in het prop. fonds te willen storten. Na bespreking of men het nog steeds be staande fonds van Bliekvissers al dan niet zou liquideren, werd besloten dit voorlopig nog in stand te houden. Waar de rondvraag niets opleverde volgde sluiting. ZOMERAVONDCONCERT Er was goede belangstelling voor het avondconcert, dat de Oud-Vossemeerse' Muziekvereniging Zaterdagavond jl. op de Markt gaf. Dit concert werd uitgevoerd onder leiding van de heer Oerlemans uit Bergen op Zoom en verliep uitstekend. 1 Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard maakte de Harmonie Concordia" Maandagavond een muzikale wandeling door de gemeente. VISSERIJ De besommingen van de vorige week binnengekomen Thoolse vissers waren weer niet hoog. Maandag 29 Juni jl. zijn de eerste mos-, selen weer verzonden naar het buitenland en is men in de loodsen begonnen met de inmaak. m Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De hel- •P", der vloeibare D.D.D. dringt UlLSldö dieP in de Pori®n door, zui- 3 vert, ontsmet en geneest de GENEESMIDDEL TEGEN "ETA I B B B HUIDAANDOENINGEN PROMOTIE V.U. Maandag 6 Juli zal aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam de heer J. C. de Vos, geboren te Tholen, ter verkrijging van de graad van doctor in de Wis- en Natuur kunde, een proefschrift verdedigen, getiteld: ,The emissivity of tungsten ribbon, the tungsten striplamp as a Standard source of radiation" Prof. dr. G. J. Sizoo is de promotor. UTRECHT De leden van de N. Herv. Bijbelstudie kring zullen Woensdag 22 Juli a.s. per autobus een reisje maken naar Utrecht, ter wijl voorts een bezoek zal worden gebracht aan de Grebbeberg. DAMMEN Uitslag van de Jeugdcomptitie gehouden op 30 Juni 1953. G. Meerman M. Tazelaar 02 H. Donken W. de Jonge 0—2 D. Zwagerman G. de Hond 02 J. Elenbaas W. Schot 20 W. A. Donken C. v. d. Hoven 02 C. de Jonge S. Bout 20 S. Bout C. Elenbaas 02 NAAR LUXEMBURG EN ALTHENAHR Dat was het doel van de Oud-Vosse meerse reisvereniging, die ditmaal 3 dagen er op uit trok en daarbij het schoons van drie landen zag, nl. in België, Luxemburg en Duitsland. In Brussel stopte men voor het eerst na omstreeks 5 uur te zijn vertrokken. Vandaar ging het naar Namen en door het dal van de Maas naar Dinant. Tenslotte werd in hotel Carlton in Luxemburg de eerste dag besloten en was er een kleine 400 km afge legd. De tweede dag 27 Juni^ging het na een rondrit door Luxemburg's hoofdstad naar Echternach en kwam men in het mooie Ahrdal, bezocht Dumpelfeld een badplaats voor gezondheidsbaden. de Kreuzberg en tenslotte Althenahr het schilderachtige plaatsje in het Ahrgebied. Men logeerde daar in hotel „Zum Weissenkreuz" en be zocht de schitterende bezienswaardigheden. Het grootste deel van de derde dag bracht men ook door in Duitsland om tenslotte via Antwerpen weer in Oud-Vossemeer te ko men na een prachtige 3-daagse tocht. DIPLOMA'S UITGEREIKT Aan de reeds eerder genoemde geslaag den van het Verkeersexamen werden door de burgemeester de diploma's uitgereikt. EERSTE MUZIKALE WANDELING Voor het eerst na de ramp maakte „Ac celerando" een muzikale wandeling door de gemeente. Dit vanwege Prins Bernhard's verjaardag. Door omstandigheden gebeurde dit echter niet op Maandag, maar Dinsdag avond jl. WEDVLUCHT ST. DENIS Afstand 322 km. Gelost 9.45 uur. Aan komst le duif 1.35.45. Laatste duif 2.38.48. C. Boogaard 1 9, L. M. de Heer 2 8, A. Douw 3 4 35, Gebr. Klippel 5 26, D. Vaders 6 31 43, C. v. Tilbeurgh 7 19 24 le overduif, Joh. Nuts 10 15, Joh. Geuze 11 38 41, A. Lindhout 12 33, A. v. Driel 13 3e overduif, A. v. Dalen 14 36. W. de Leeuw 16 34, A. Rijnberg 17 42, J. v. d. Zande 18 40, A. v. Treyen 17 2e overduif, H. de Graaf 21, D. v. Driel 22, A. Poulisse 23, J. Vaders 25 27, J. Vermey 28, J. Boo gaard 29, Adr. Geuze 30 39, J. Tholenaar 32, C. Timmermans 37.1e hoofdprijs C. Boogaard, 2e hoofdprijs A. Douw. WEDVLUCHT ORLEANS Afstand 440 km. Gelost 7 uur. Aankomst le duif 2.52.40. Laatste 4.23.41. J. Tholenaar 1 24 32 39 en le overduif, M. Boot 2 8, J. Vermey 3 29 31 33, G. Havermans 4, D. Vaders 5, C. Boogaard 6 36, A. v. Treyen 7 16 20 28, H. de Graaf 9, A. Lindhout 10 en 3e overduif, A. Geuze 11, L. M. de Heer 12 19 27 41, J. v. d. Zande 13 18, D. Lindhout 14, A. Douw 15, C. Timmermans 17, A. v. Dalen 21 30, J. Nuts 22, Joh. Geuze 23 26 38, C. v. Tilbeurgh 25, A. Rijnberg 34 35, G. Hoek 37, Jac. Boogaard 40. le hoofdpr. J. Tho lenaar, 2e hoofdpr. J. Vermey. EEN MOOIE EXCURSIE Woensdag jl. werd door een aantal land bouwers van ons eiland, waaronder een groot deel uit Stavenisse, een reis gemaakt naar het sterk gespecialiseerde selectiebe- drijf voor grassen van de Firma N.V. H. Mommersteeg te Vlijmen in Noord-Brabant. Zulks op uitnodiging van bovengenoemde firma en onder geleide van dhr. P. W. A. Mees te Oud-Vossemeer. Na een tocht per autobus door het vooral in deze maanden zo mooie N. Brabant arri veerden de deelnemers ter plaatse waar na het nuttigen van een koffiemaaltijd eerst de aan de firma toebehorende proefboerderij werd bezocht. Iedereen was vol interesse voor wat daar vooral op het gebied van het kweken van elitezaad maar ook in verband met de verdere bedrijfsvoering te zien was Nadat achtereenvolgens de uitgebreide be- drijfsinventaris bekeken was en men aan de hand van lantaarnplaatjes door een deskun dige op dit gebied was jvoorgelicht over het werk en streven van-ae°mha, 'werden de selectieproefvelden bezichtigd, die wat be treft uitgebreidheid en zorgvuldige uitvoe ring, ieders bewondering wegdroegen. Niemand had kunnen bevroeden dat er zoveel variëteiten in een grassoort zoals b.v. Timothee, allen welbekend van de naoor, logse weiden inzaai, aanwezig waren en dat met zulke duidelijke onderlinge verschilen. Vervolgens werd de reis voortgezet naar Den Bosch, waar de Kathedraal bezichtigd werd en na een uitgebreid diner ter plaatse, waarbij de vrolijke noot niet ontbrak, werd de terugtocht aanvaard. Dankbaar waren de deelnemers jegens de firma, die autobussen, voorlichtingsappa raat en twee maaltijden gratis ter beschik king had gesteld voor deze reis, dankbaar ook jegens de heer P. Mees als organisator van deze mooie tocht, die ondanks een korte MUUR-COUPURE OP DE HAVEN Het is nu dan zover, dat er op de haven een nieuwe coupure komt. Vanaf de woning van H. van Dijke wordt een muur van 12 meter lengte gebouwd, terwijl aan de tegen overliggende zijde (aansluitend op het pand van mej. C. Lindhout) een muur van 1 meter lengte komt. Daar tussen blijft dan een opening van 9.50 meter die met schot- balken gesloten kan worden. Bij hoge vloed wordt het dan afgesloten over de gehele havenbreedte, t.w. 22J^ meter. De hoogte van de muur en coupure wordt 5.26 n.a.p. De oude coupure (vloedplanken tussen oude gemeentehuis en hotel Rijnberg kon tot een hoogte van 4.36 n.a.p. worden op getrokken, terwijl de vloed op 1 Febr. jl. een hoogte van 4.70 meter bereikte. Achter de te bouwen muur komt er dan nog een opbergplaatsje voor de schotbalken en een vak voor het opbergen van klei. In het midden van de coupure-opening kan een steunbalk worden geplaatst, zodat de lengte van de schutplanken niet groter dan 4.75 behoeft te zijn. Dit voorkomt vanzelfspre kend doorbuigen met alle daaraan verbon den risico's. Na verwijdering der schotplan ken kan ook de tussenbalk worden uitgeno men en het gat gestopt. Vorige week werd dit werk onderhands aanbesteed. Inschrijvers waren: de Gebrs. Johs. en M. Moerland voor 13.460,K. J. Moerland voor 13.345, en W. van Vossen en Zn voor 12.585, De gunning is nog aangehouden. Na gun periode van plasregen en zwaar onweer op de terugtocht, als zeer geslaagd mag worden beschouwd. En niettegenstaande de propagandistische achtergrond van deze excursie is het een niet genoeg te waarderen geste van deze firma, dat ze de deelnemers die voor een niet onbelangrijk deel uit Stavenisse af komstig waren, in de gelegenheid heeft ge steld een dag uit de dagelijkse moeilijkheden te komen en van deze mooie reis te mogen genieten. VERGADERING VEILING Op 29 Juni 1953 hield de veilingsver eniging St. Maartensdijk en omstreken on der voorzitterschap van de heer A. L. Hage haar jaarlijkse algemene vergadering. De opkomst was gezien het ledental, ge ring te noemen. Door de veilingmeester werd een jaarver slag voorgelezen terwijl door de Administra teur uitleg gegeven werd van de Balans per 1 Mei 1953 en de Verlies en Winstrekening over het afgelopen boekjaar. Hieruit bleek dat voor afschrijvingen een bedrag van 8045.werd gebruikt, terwijl het winst saldo bedroeg 2938.De behaalde omzet bedroeg ƒ614.597.De verloren gegane producten door de watersnood welke nog voor de veiling in aanmerking kwamen bedraagt volgens schatting 60.000. Door de assistent der R.L.V.D., de heer Markusse werd vervolgens een lezing ge houden over de voorkomende ziekten bij stand van 318 km. De duiven werden gelost te 9.45 uur en de eerste duif arriveerde te Scherpenisse te 13.47.23 uur en de laatste te 14.24.03 uur. De uitslagen luiden: D. Uil, Pvl. 1; J. Bevelander, Sch. 2. M. Speijer, Pvl. 3; C. Bijnagte, Sch. 4; J. Hage, Pvl. 5; C. v. d. Graaf, Pvl. 6 13; A. de Koek, Pvl. 7 U; J. Hartog, Pvl. 8 16; J. v. d. Hoek, St.M., 9 15; Iz. Hage Pvl. 10 14; P. v. Beveren, St.M. 12; H. Koppen- hol, Pvl. 17. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. MOOI SUCCES VOOR „OP STAP" Bij de Watersnoodtochten van de WSV Kruiningen welke te Kapelle werden ge houden wist Op Stap de 2e prijs te behalen met 74 pnt. direct achter de Padvindsters uit Goes, die 74J^ punt behaalden. De prijs van Op Stap was een fraaie medaille van de Commissaris der Koningin van Zeeland. Laat dit succes een reden zijn U als lid van de W.S.V. Op Stap op te geven. AVOND VIERDAAGSE Woensdagavond begint de Avond Vier daagse. Maakt eens kennis met de mooie wandelsport. U zult er vast geen spijt van hebben. OP REIS Door enkele verenigingen werden de jaar lijkse reisjes ondernomen. De Zangvereni ging maakte een reisje naar Valkenburg. Woensdag 1 Juli ging een andere groep naar Amsterdam en omgeving, terwijl de Reisver. Nooit Gedacht op 2 Juli een reis maakte naar Dinant. Voorts zal de Reisver. Ons Genoegen op 16 Juli a.s. een reis maken naar Valkenburg en omgeving. De ouden van Dagen zullen vermoedelijk op 15 Juli a.s. een tocht maken. ONVOORZICHTIGE KINDEREN Doordat enkele kinderen met vuur speel den ontstond aan de Poortvlietsedijk bij Scherpenisse, waar hooi en stro was neer geworpen, brand, welke gepaard ging met een flinke rookontwikkeling. Daar de rook juist over de verkeersweg trok van de dijk tussen Scherpenisse en Poortvliet achtte men het raadzaam de hulp van de brandweer in te roepen om dit te blussen en eventuele ongelukken te voorkomen. Neem een of twee Rennies, en op 't zelfde moment is dat zuurbranden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennis zijn hygiënisch ver pakt één voor één. Ze zijn smakelijk en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. OPBRENGST VERKOOPMIDDAG De door de Vrouwenvereniging Bidt en Werkt gehouden verkoping van eigen ge maakte handwerken bracht ten bate van het Rampenfonds 84,18 op. MUZIEKVER. EENDRACHT Op 29 Juni jl. werd ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard door de Muziekver. Eendracht op de Spui- dam een concert gegeven. Ook op 8 Juli en 11 Juli a.s. zal Een dracht een concert geven in verband met de openluchtbazar van de W.S.V. „Op Stap".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 2