WEEKOLPD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND HERVERKAVELING E VRIJDAG EILAND THOLEN I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT 3 Juli 1953 SPREEKBEURTEN HERVERKAVELING RAADSVERSLAG THOLEN RAADSVERSLAG ST. ANNALND ZONDAGSDIENST ARTSEN 9e Jaargang No. 32 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Deze vraag ligt de laatste tijd bij menige landbouwer op de lippen. En niet alleen bij hen. Andere instanties zijn bij een eventuele herverkaveling van een streek ook nauw betrokken. Neem Waterleiding, P.T.T. of P.Z.E.M. Neem Water- schappen of Gemeentebesturen, allen hebben er in meerdere of mindere mate mee te maken. Maar in de eerste plaats dan toch de landbouwende bevolking. Die bij ons dan ook de grote meerderheid vormt. Hoewel herverkaveling al een en andermaal ergens ter sprake is gekomen, was de mededeling van Ir. Herweijer, Directeur v. d. Rijksdienst voor Landbouw- herstel tijdens de vorige week te Goes gehouden Algemene Vergadering der Z.L.M., toch zeer opzienbarend. Hij immers verklaarde, dat onder het nieuwe herverkavelingswetje dat op stapel staat, ook zullen vallen de eilanden Schouwen- Duiveland en Tholen, benevens enige getroffen gebieden op Zuid-Beveland. Wanneer de Regering zo'n gebied met name noemt, wanneer straks de Volks vertegenwoordiging daarmee kan instemmen, dan staat men practisch voor een „fait accompli". Dan komt het er van. Het is algemeen bekend ook begrijpelijk en te billijken dat er ook velen op Tholen zijn, die niets voelen voor een herverkaveling. Dat weet het Z.L.M.- bestuur ook wel. Maar toch lijkt het ons voor dat bestuur niet eenvoudig om al zou het hier zelf ook afwijzend tegenover staan in deze tegen de Overheid te gaan optornen. Het is immers zo, dat dezelfde Overheid door de ramp grote kosten voor herstel moet maken. Die kosten kunnen zo groot zijn, wat zeker op Schouwen-Duiveland het geval is, dat er beter tegeijlk ook maar verkaveld kan worden. Zo schijnt hef nu ook voor Tholen te liggen. Ga er dan eens aan tornen. Niet de Z.L.M. moet de kosten betalen, maar het Rijk zelf. En als men hiertegenover al te hals starrig is, zou het Rijk bij een voorkomende gelegenheid, wanneer om steun wordt gevraagd op haar beurt kunnen zeggen: toen hebben we willen helpen, maar het werd afgewezen. Het gaat er daarom hier om of U het als „helpen" wilt zien. In elk geval was het door genoemde mededeling gewenst U wat nader in te lichten over herverkaveling. Ir. Geuze van Poortvliet, de Z.L.M.-voorzitter, was gaarne bereid dat te doen en maakt het ons zo gemakkelijk mogelijk. Het leek ons het beste dat in vraag gesprek-vorm weer te geven. Dat vraaggesprek volgt hieronder. Vr. 1. Was het U bekend dat in de herverkavelingswet het eiland Tholen als zodanig zou worden genoemd Antwoord: Nee, dit was een volkomen verrassing. Wij wisten niet beter of er zou den geen gebieden in de wet met name ge noemd worden en daarom zou eerst later overleg plaats hebben. Vr. 2. Is er verschil tussen een herver kaveling en ruilverkaveling Antw.: Zeer zeker. De meeste mensen maken de fout de herverkaveling krachtens een aparte wet en een ruilverkaveling over een kam te scheren. Bij een herverkaveling komen echter de kosten ten laste van het Rijk en deze is dan ook veel tegemoetkomen der dan een ruilverkaveling. Enkel en alleen ten laste van de eigenaren van de grond komen bij een herverkaveling de eventuele waardestijging van hun eigendom, welke in de vorm van een dertig jarige rente kan worden afgedaan. Naar verluidt zal het Rijk aan deze plannen ongeveer 80 millioen gulden ten koste leggen. Vr. 3. Is er ook verschil in het totstand komen tussen een ruil- en herverkaveling Antw.: Ook dat is het geval. Voor de ruilverkaveling bestaat een algemene ruil- verkavelingswet. Het zij de meerderheid van de eigenaren, hetzij de meerderheid van de oppervlakte kan dan vrijwillig voor een bepaald blok ruilverkaveling aanvragen. De herverkaveling Walcheren, thans ook deze herverkavelingsplbnnen, worden ge regeld door een aparte wet en dus min of meer door de Regering onder goedkeuring der Volksvertegenwoordiging voorgeschre ven. Een motief voor de Regering daartoe zijn de grote kosten die voor het herstel toch reeds in de getroffen gebieden moeten wor den gemaakt en waaraan het Rijk, ter be sparing van uitgaven, andere verbeteringen koppelt. Vr. 4. Als we U dus goed begrijpen is deze herverkaveling dus bedoeld voor de overstroomde polders in het eiland Tholen? Antw.: Waar in de publicatie uitdrukkelijk gesproken wordt van het eiland Tholen neem ik aan, dat ook de drooggebleven pol ders daarin mede bedoeld zijn. Vermoedelijk is dit gebeurd omdat veel grondgebruik in droge en natte polders door elkaar ligt en men in een herverkaveling bijvoorbeeld ook een geheel nieuw ontwateringsplan aan de orde kan stellen. Vr. 5. Zal in een eventueel plan ook nog gekeken worden naar een betere be veiliging van Tholen Antw.: Hoewel alles wat U mij vraagt natuurlijk alleen maar naar een bepaalde indruk beantwoord kan worden en niets definitiefs bekend is, meen ik toch wel dat men dit punt zeer zeker niet zal overslaan. Het is bijvoorbeeld niet onmogelijk te achten dat het herverkavelingsplan er werk van zal maken, natuurlijk weer onder goed keuring van Waterstaat de eerste binnen dijken te gaan versterken. Vr. 6. Hoe zit het nu eigenlijk met het verplaatsen en vergroten van bedrijven in een herverkaveling Antw.: De Minister wil in een herver kaveling altijd streven naar vergroting van te kleine bedrijven. Daarvoor moet grond beschikbaar zijn. En die is er niet, tenzij een aantal boeren elders kan worden ge plaatst, voor dit geval in de Noord-Oost polder en misschien ook de Braakman. Vr. 7. In dit verband herinneren we ons dat U al een oproep heeft geplaatst voor overplaatsing. Heeft dit wat opgeleverd. Antwoord: Deze oproep hebben wij ge plaatst omdat, wanneer er geen animo zou zijn om naar elders te vertrekken met in levering van grond, men helemaal niet aan een herverkaveling zou hoeven te beginnen en wij dit aan de Minister kenbaar hadden kunnen maken. Wij hebben echter ruim 30 aanmeldingen gekregen Vr. 8. Betekent dit dat er voldoende grond ingeleverd kan worden om tot een betekenende vergroting van voldoende kleine bedrijven te kunnen komen. Antw.: In de eerste plaats is dit nog maar een voorlopige aanmelding geweest waarbij toch meer dan 300 ha betrokken is. Daarnaast komt er als het plan ooit zou doorgaan nog grond uit de inpoldering van de Pluimpot en eventueel afgraven van ver naar binnen gelegen zoveelste binnendijken. Vr. 9. Hoeveel grond zou er dan uit eindelijk nodig zijn Antw.: Dat weet ik niet. We hebben natuurlijk uit intresse ook wel eens gepro beerd daarover berekeningen te maken en zijn toen tot de indruk gekomen dat met 750 ha de bedrijven allemaal tenminste 10 gemet groot zouden kunnen worden. Daarbij moet men echter rekening houden dat dan de grondgebruikers beneden 1 ha niet voor uitbreiding in aanmerking komen. Op dat standpunt heeft de Minister zich in Walcheren al gesteld. Om voor ver groting van zijn bedrijf in aanmerking te komen moet men de wens daartoe te kennen geven. Vr. 10. Betekent dat dat men dan boven de 4 ha nooit voor uitbreiding in aanmer king komt Antw. De berekening die ik U noem is maar een schatting en in de practijk legt men de grens niet nauwkeurig. Geval voor geval wordt bekeken en er zijn dus meer mogelijkheden. Vr. 11. Krijgt bij een herverkaveling ieder zijn land in één kavel toegewezen. Antw. Beslist niet. Dat kan niet m.i., gezien de verspreiding van de bedrijfsge bouwen op het eiland. Men probeert natuur lijk wel er met zo min mogelijk kavels te komen. Zo zal een boer die een wei in de Weihoek heeft er daar altijd wel een hou den, omdat het immers onmogelijk is er hem een aan huis terug te geven. Vr. 12. Verwacht U dat er veel egali- satiewerk aan deze herverkaveling te pas zou komen Antw.: Daar sta ik volledig onbekend tegenover. Wel kan ik U zeggen, dat mocht een en ander doorgaan, wij sterk gekant zijn tegen egalisatiewerkzaamheden in die gedeelten van de oude polders in het eiland, met name dus weer de weigedeelten hiervan, waar weinig of geen bouwvoor aanwezig is. Vr. 13. Zullen er ook mensen zijn, die grond krijt raken tengevolge van de her verkaveling.? Antw.: Hierover schijnt op de een of andere manier een gerucht de ronde te doen. Dit kan echter volgens de wet uitdrukkelijk niet. M enkrijgt altijd zijn waarde in grond terug. Ik heb heel wat klachten uit Wal cheren in verband met de herverkaveling ontvangen, maar op dit punt geen, waar we dan trouwens een stokje voor zouden schuiven. Vr. 14. U spreekt daarover die klachten uit Walcheren. Hoe zit dat? Antw.: De klachten uit Walcheren stam men vooral van het laatste jaar en komen voornamelijk uit het rayon Biggekerke en Koudekerke, waar de landmeter vorig najaar ziek is geworden en de vervanger dit voor jaar veel fouten schijnt te hebben gemaakt. We hebben als Z.L.M. een commissie be noemd, die de fouten van de uitvoerder moet nagaan opdat in het vervolg daaruit lering kan worden getrokken en herhaling kan worden voorkomen. Vr. 15. Wanneer men tengevolge van herverkavelingswerkzaamheden zijn land tijdelijk niet kan gebruiken, krijgt men daar dan vergoeding voor? Antw.: Naar ik meen heeft men in Wal cheren daarvoor 2Y2 maal de pachtwaarde gekregen. Vr. 16. Hoe gaat het met de wegen in een herverkaveling Antw.: In Walcheren heeft men veel wegen rechtgetrokken, soms nieuwe aan gelegd, terwijl andere konden vervallen. Alle polderwegen daar zijn geasfalteerd en worden aan het Waterschap in eigendom overgedragen. Vr. 17. Hoe staat U persoonlijk tegen over deze herverkaveling Antw.: Laat ik uitdrukkelijk voorop stellen dat ik meen dat ieder voor zichzelf zal moeten uitmaken hoe hij tegenover dit wetsvoorstel en de daaruit voortvloeiende plannen staat. Als boer heb ik voor m'n eigen bedrijf geen overwegend belang bij herverkaveling. Ik meen echter dat men tegenover de bezwaren in het algemeen be lang ook belangrijke voordelen voor het eiland Tholen zal kunnen plaatsen. In aansluiting op het in dit nummer voor komend vraaggesprek met ir. Geuze over herverkaveling delen we nog mede, dat op verzoek van de Z.L.M. Burgemeester Kodde van Zouteland, lid van de Herver kavelingscommissie Walcheren enkele spreekbeurten over dit onderwerp komt houden. Plaats en data zal nog wel nader worden bekend gemaakt. Men stond even stil bij de verdeling van een eventuele aanvullende subsidie voor het Kleuteronderwijs. Overigens waren het meest hamerstukken. Misschien leende de temperatuur het was Dinsdag jl. wérkelijk een zomerse dag zich evenmin tot uitvoerige besprekin gen, maar zeker ook de aan de orde zijnde agendapunten niet. Daarom was het niet verwonderlijk dat er maar één uurtje lag tussen de eerste en laatste hamerslag van de openbare raadsvergadering te Tholen, die Dinsdag 30 Juni werd gehouden onder lei ding van mr. A. J. v. d. Hoeven. De heren Kot en Verduit waren met kennisgeving afwezig. Na opening op de gebruikelijke wijze en vaststelling der notulen werd kennis ge nomen van verschillende ingekomen stuk ken, zoals een controlerapport van het ve rificatiebureau, goedkeuring van de 25e en 26e wijziging der Alg. Pol. Verordening; op de wijziging verordening beheer gasbedrijf; proces-verbaal van het Stem- en Centraal Stembureau inzake de gemeenteraadsverkie zing, een mededeling dat de nieuw gekozen raadsleden hun benoeming aanvaarden, wel ke personen bij de verkiezingsuitslag door ons reeds zijn genoemd. De besturen van de chr. en algemene kleuterschool vragen over 1.952 een aan vullende subsidie ad 10,per leerling. De voorzitter stelt voor om deze adressen aan te houden tot de gegevens der rekening 1952 bekend zijn om dan te kunnen na gaan of het mogelijk is subsidie te ver strekken. Tegelijkertijd wenst hij echter een hier mee verband houdende kwestie ter sprake te brengen, nl. hoe de subsidie te verdelen. De mogelijkheid bestaat immers ja is zelfs zeer waarschijnlijk dat de ene school een groter nadelig saldo heeft dan de andere. Daarom is de vraag bij het Dag. Bestuur gerezen, wanneer er een batig saldo op de rekening mocht zijn en ver moedelijk is dat het geval hoe men de toe te wijzen subsidie zal verdelen. Ten eerste kan men het kleinste nadelig saldo geheel dekken. Stel dat dit 100, is. Deze krijgt dan het nadelig saldo geheel gesubsidieerd. Bij de ander is het nadelig saldo 500,die dan eerst de 100, krijgt en daarboven nog een zeker bedrag per leerling verhoudingsgewijze. Men kan het obk anders doen en zoals voorheen bijvoorbeeld het bedrag voor beiden op 5,per leerling stellen. Het gevolg daar van is dat de school die een groter tekort heeft hiermee beter geholpen zal zijn, maar een gevolg is ook dat de andere school daarvan over houdt. Dan zou het op den duur zo zijn, dat men er geen belang meer bij heeft (althans betrekkelijk niet) om zuinig te zijn. Het gaat toch eigenlijk niet aan om meer dan het tekort te dekken. De voorzitter acht het niet nodig, dat men hieromtrent al een beslissende uit spraak doet, maar geeft het de leden in overweging. Zijns inziens is de eerste verdeling het meest billijk en minst gevaarlijk. Dhr. Quist acht het beter dit eerst even te bekijken dan nu reeds uitspraak te doen. Dhr. Jansen wil er ook nog geen oordeel over vellen, maar vraagt zich af of de ge lijkstelling van het onderwijs ^er niet door in gevaar komt. Dat zou niet de weg zijn van de overheid. De ene exploitatie zal duurder zijn dan de andere en wanneer dat niet te voorkomen is, is het wat anders. De voorzitter is er van overtuigd, dat men momenteel zo zuinig mogelijk te werk gaat, maar gaan we ons op een minder gevaarloze weg begeven, dan wordt het oppassen. Besloten wordt dit in een volgen de vergadering opnieuw aan de orde te stellen. Mej. J. F. van Hemel te Hilversum vraagt subsidie voor de door haar gegeven mu zieklessen. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken daar uit de cijfers niet blijkt dat dit muziekonderwijs noodlijdend is en even min dat zulks in de naaste toekomst het geval zal zijn. Dhr. J. de Boer heeft bezwaar tegen de laatste schoolgeldheffing. Het blijkt na on derzoek dat hij alleen maar recht heeft op teruggave van de laatste maand, waartoe wordt besloten. Dhr. PI. de Heer, gemeentewerkman, vraagt loonsverhoging. Dit behoort tot de competentie van B. en W., naar welk col lege dit adres wordt gerenvoyeerd. Goedgekeurd werden de besluiten tot ver huur van grond aan de Stichting Centraal Verkoopkantoor van Mosselen, tot verhuur van een tuin aan de Z.L.M., tot verhuur van stukjes grond aan het voormalig slacht- veld aan M. M. Oerlemans en H. van Dijke. Van de N.V. Waterleiding Mij „Tholen" een schrijven waarin garantie wordt ge vraagd voor een som van 103.000,op een totale lening van 500.000,die no dig is voor verbetering van materieel en noodzakelijk uit te voeren werken. Dhr. Berrevoets meende dat al eerder een dergelijk verzoek was ingediend ter verbe tering watertoren. De voorzitter antwoordde dat het toen slechts een mededeling betrof. Allen gaan accoord met het verlenen van de gevraagde garantie. Z.h.st. wordt de gemeenterekening 1951 voorlopig vastgesteld met de volgende cij fers: Gasbedrijf gewone dienst 90.613,76 in ontv. en uitgaaf. De kap. dienst in ontv. en uitg. 62.244,08. De gemeenterekening in ontvangsten 401.706,84 en uitgaven 537.640,02. Er is een nadelig saldo van 135.933,18, de kapitaaldienst inbegrepen, maar dit wordt nog gereduceerd na ont vangst van achterstallige bedragen tot een nadelig saldo van 8431,96. Enkele begrotingswijzigingen gaan onder de hamer door. Geen bezwaar is er tegen verhuur van 2 lokalen in het gemeentehuis bovenverdieping) aan het Rijk ingericht voor het rampschadebureau. Ook met uitgifte van grond aan de firma Stoffels en Schot-Sturis gaat men accoord, daar beide firma's het onderling ook eens zijn voor zover deze grond betreft. Als vierde ambtenaar van de Burgerlijke Stand (onbezoldigd) wordt uit een voor dracht C. Heijboer en D. de Vos, eerstge noemde gekozen met 6 tegen 3 stemmen. Dhr. Heijboer is ambtenaar ter secretarie alhier. Het bedrag vergoeding bijz. scholen over 1952 is als volgt: Voor de Chr. Nat. School 2436,of 25,20 per leerling. Voor de school in de Doelweg 3099,60 voor het gewoon en 690,44 voor het Voortgezet Lager Onderwijs. Men gaat accoord met de wijziging uit keringsverordening en met de verlenging van de ziektenkostenregeling en met toe kenning van de ramptoelage voor de ge meente-ambtenaren. Daarna sluiting. Herziening uitbreidingsplan voor woningbouw. Een nieuwe havenmeester. Straks nieuwe motorspuit met trekker. Dinsdagmorgen 30 Juni kwam de voltal lige gemeenteraad te St. Annaland in open bare vergadering bijeen. De ingekomen stukken worden na ope ning en vaststelling notulen behandeld. Dat is ten eerste een schrijven van de Commissaris der Koningin, waarin het be sluit wordt vervat, dat dhr. F. M. Boo gaard tot wnd. burgemeester is benoemd zolang in de per 1 Mei jl. ontstane vaca ture niet is voorzien. Een goedkeuring op de gewijzigde begro ting 1953. Een dankbetuiging van de bond „Pro Rege" voor verleende subsidie. De rekening van „Het Groene Kruis" over 1952, waaruit blijkt dat de gemeente 783,97 bijdraagt in het tekort, wat ook betaalbaar is gesteld. Een mededeling van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim dat in haar laatste vergadering de heer A. A. Goedege- buure Azn. is benoemd tot voorzitter en dhr. C. J. C. Boot tot secretaris. Voorts een verslag over 1952 van deze Commissie, waaruit het minieme ongeoor loofde verzuim blijkt, nl. 0 nadat 1 oproep was gedaan, welk verzuim geoorloofd bleek. Het stemt de commissie tot grote voldoening dat men slechts 1 geval moest behandelen. Geen bezwaar is er tegen toekenning van de ramptoelage aan de gemeente-ambtena ren. De salarisverordening is ook gewijzigd en na een kleine opmerking goedgekeurd. Evenzo het ambtenarenreglement. Er is ook geen bezwaar tegen de va- cantie-uitkering 1953 die nu 2 bedraagt zonder limiet, terwijl het voorheen tot een maximum van 75,was. De ziektekostenregeling is ook 2% maar dit met een maximum van 60,waarmee de Raad ook kan instemmen. De Z.L.M. steunt het (nog niet ingeko men) verzoek van een aantal buiten de kom der gemeenten wonende eilandbewoners die electrificatie wensen en pleit er voor dit wel te willen bevorderen en steunen. B. en W. stellen voor, waar nog geen nadere gegevens bekend zijn, zoals prijs en kosten voorshands in principe te besluiten tot het verlenen van medewerking. De heer G. Goedegebuure is van mening dat de kosten niet klein zullen zijn. De heer J. Moerland vraagt of het niet bezwaarlijk is om een principebesluit te nemen. Het zou dan te meer tegenvallen wanneer het straks niet aanvaardbaar blijkt en het valt dan ook moeilijker tegen te stemmen. Weth. Stols zou het zeker steunen, wan neer het maar enigszins mogelijk is. Dat wil dhr. Moerland ook wel, maar terug te moeten is beroerder. Dhr. G. Goedegebuure zou het liever niet bij een gedeelte laten, maar alle buitenbe woners electrificatie geven. De voorzitter wijst er op, dat er nog geen kosten bekend zijn, en men dus niet verder kan gaan dan een principebesluit zoals voornoemd. Daar zijn tenslotte allen voor. Uit een schrijven van de Waterleiding Mij Tholen blijkt dat een deel van het bui zennet moet worden vernieuwd, nieuwe bronnen aangeboord en pompen bijgeplaatst. Door de gebeurtenissen op 1 Februari werd e. en a. weliswaar vertraagd, maar daarom niet minder noodzakelijk; in tegen deel. Dit aan te vullen en te vernieuwen is nodig om in 1953 en 1954 voldoende ca paciteit te krijgen. In totaal zal er 500.000 voor worden geleend en de gemeenten wor den als aandeelhoudsters gevraagd zich voor een gedeelte van dit bedrag garant te stel len. Zo bijv. St. Annaland voor een be drag van ƒ81.000,—. Niemand heeft er be zwaar tegen. Nadat de voorzitter de uitslag van de gehouden verkiezing heeft meegedeeld on derzoeken twee raadsleden de geloofsbrie ven van de nieuw benoemden en advise ren tot toelating. Aangeboden wordt vervolgens de ge meenterekening 1951. TREKKER EN SPUIT Dan is aan de orde het voorstel tot ver lening en machtiging aankoop 2-wielige mo torbrandspuit met trekker-manschappenwa- gen. Hierbij leest de voorzitter een brief van de Brandweerinspectie waarin op de noodzaak van uitbreiding en verbetering wordt gewezen. De voorzitter merkt op, dat dit „grapje" wel een 12.000,zal kunnen kosten. Hij heeft verschillende aan biedingen gekregen, maar zag liever eerst dat de Raad het dag. bestuur machtigde om in overleg met de brandweerinspectie deze zaak eerst te bekijken en dan een conclusie voor te leggen. Dhr. J. L. Goedegebuure vraagt of hierop dan alle manschappen ook geplaatst kun nen worden. De voorzitter antwoord bevestigend. Het is niet de bedoeling, om een uitermate duur ding te kopen als het eenvoudig ook kan. Dhr. J. L. Goedegebuure stelt voorop dat het hard nodig is en dhr. G. Goedegebuure vindt het evenmin een overbodige luxe. vindt het evenmind een overbodige luxe Er moet nu maar goed materiaal komen. Dhr. J. den Engelsman vraagt of de oude spuit nog wat waard is. Dat blijkt niet zo heel veel te zijn, maar ze kan nog wel gereviseerd worden. De voorzitter is het er echter mee eens om nu goed materiaal te nemen. Er is nu lang genoeg getobt vindt dhr. J. L. Goedegebuure. Laten we dan niet op duizend of tweeduizend gulden zien knikt weth. Stols, anders zitten we straks weer met de stukken. Dhr. J. Moerland erkent dat trekker en spuit niet goedkoop zullen zijn, maar door snel ter plaatse te zijn is het wel eens mogelijk in één keer een zodanig pand te redden, dat bij onvoldoende materiaal de schade meer zou bedragen dan de kosten van het materiaal. Het dag. bestuur wordt vervolgens gemachtigd zich in deze nader te oriënteren. HAVENMEESTER Door het overlijden van dhr. M. J. Boo gaard is de betrekking van havenmeester vacant. De voorzitter wijdt woorden van dank aan de overledene, die ook dit werk steeds met grote accuratesse deed en steeds bereid was te helpen. Dhr. G. Goedegebuure wenst deze woor den te onderstrepen. Er blijken 5 sollicitaties te zijn ingeko men, nl. J. Scherpenisse, rustend schipper, Dr. A .KUGEL te Poortvliet, Tel. 10 Dr. L. D. A. LOOYSEN, Tholen, Tel. 49 BIJ DE HERBEGRAVING SLACHTOFFERS STAVENISSE Door storm en watervloed verzwolgen In 't donker van het nacht'lijk uur. Na bange strijd in grauwe golven Vernielend dijken, huis en schuur, Verkleumd van koude op de daken, Geen redding mogelijk voor 't oog, Dat angstig blikte naar omhoog En snel een wisse dood zag naken. Door storm en watervloed verzwolgen. Wreed gescheiden van elkaar, Nam U de zee, op 't hoogst verbolgen Tot prooi in d ure van 't gevaar. De dierbren, ach, werden begraven Nu hier, dan daar in vreemde grond Waar soms een enkle slechts bij stond Die uiting aan hun droefheid gaven. Door storm en watervloed verzwolgen Thans hier weer bijeen gebracht Tezamen door de vloed bedolven In die rampzaalge droeve nacht Tezamen zult gij hier nog rusten Tot Hij U roept op 's jongstendag. O, dat Hij eens U brengen mag Daarboven aan de Hemelkusten. Want, nacht, wie zal het ons verhalen De strijd gestreden in deez stond. Wie onzer hier durft te bepalen Wat tussen Hem en U plaats vond. Hij, van Wie toch staat geschreven Dat Hij een bidder niet laat staan. Die smekend tot Hem komt gegaan, Zal Hij gewis genade geven. Stavenisse, Juni 1953. v. V. A. Weijler, gemeentebode, D. A. v. d. Klooster, Achterweg, Johs. Keur Wzn, A239 en Arie Rijnberg voorheen Haven 246. De voorzitter wijst er op dat het loon 15% van de opbrengst havengelden be draagt en benoeming per I Juli a.s. valt. Dhr. G. Goedegebuur merkt op dat er vijf sollicitanten zijn en dat er maar één nodig is. Hij stelt voor in besloten zitting even van gedachten te wisselen, waartegen niemand bezwaar heeft. Na heropening wordt gestemd en krijgt J. Scherpenisse 1, A. Weijler 5 en Johs. Keus Wzn ook 1 stem. A. Weijler ls dus als havenmeester benoemd. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN Voorgesteld wordt een besluit te nemen inzake herziening van het uitbreidingsplan in de Suzannapolder. De voorzitter licht dit nader toe door er op te wijzen hoe er 1 Februari een 8-tal huizen in genoemde polder zijn vernield. Voor tot bouw kan worden overgegaan is het in het belang van de inwoners gewenst, aldus de voorzitter, dat herziening van genoemd deel van het uitbreidingsplan wordt voorbereid. Dhr. Wesseloo is al bezig met de voorbereidin gen daartoe. Dit moet eerst, eer het andere kan volgen. Men zal trachten dit zo vlug mogelijk te doen plaats hebben, want hoe eerder begonnen kan worden hoe prettiger voor de mensen. Daarmee is de raad het eens, die dan ook accoord gaat met genoemde herziening. De wijziging begroting gemeente over het dienstjaar 1952 en 1953 gaan onder de hamer door. RONDVRAAG Heeft B. en W. al een aanwijzing gehad dat zij kunnen gaan bouwen en wat is het plan met het oude gemeentehuis, zo vraagt dhr. G. Goedegebuure. De voorzitter antwoordt dat hij daarop straks na de openbare raad wel even terugkomt, wat trouwens zijn bedoeling was. Voorts vraagt dhr. G. Goedegebuur of er nu al definitieve plannen zijn met betrekking tot afscheiding op de haven, wat toch ook voor de gemeente van belang is. De voorzitter antwoordt dat aanbesteding vorige week plaats had, maar men daar overigens (financieel) niet mee te maken heeft, daar het tot het Waterschap behoort. Weth. Stols heeft een grief tegen het parkeren op de Langestraat. Niet wanneer dat behoorlijk gebeurt, maar wel zoals de laatste tijd aan beide kanten van de straat, waar dan tussendoor vrachtauto's rijden wat voor de jeugd hoogst gevaarlijk is. Een parkeerverbod aan één kant is z.i. gewenst. De voorzitter begrijpt niet waarom weth. Stols daarmee in deze bijeenkomst komt aandragen, waar er vorige week wethou dersvergadering was en waar hij het even had kunnen zeggen en men dan de politie maatregelen had kunnen laten nemen. Weth. Stols zegt er Vrijdag jl. geen erg in te hebben gehad. De voorzitter vindt dat men de mensen niet geheel kan weren, dus was het vol doende dat even te zeggen tegen te politie. Weth. Stols ziet niet in, waarom hij dat hier niet te berde zou brengen. Dhr. J. den Engelsman vraagt of er nog wat gaat gebeuren in de haven. In de hoek bij Keur ligt er veel modder en er zijn nu toch modderschuiten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1