WEEKBLQD VOOR HET EILQND THOLEN EN ST. FILIPSLflHD Het Parlementair Overzicht WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Raadsvcrslag Scherpenisse Prachtig werk van Hoogwoud voor Poortvliet ZONDAGSDIENST ARTSEN 9e Jaargang No. 28 5 Juni 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen HOE MOET ONS BURGERLIJK WETBOEK HERZIEN WORDEN? Is de tijd er geschikt voor Op 25 April 1947 heeft Prof. Mr. E. M. Meijers van de Regering opdracht gekregen om een nieuw burgerlijk wetboek te ma ken. Eén man moest dit dus doen. Men be grijpt, dat dit een ontzaggelijk werk is. Alle soorten van recht moeten door hem wor den herzien: het personen- en familierecht, vermogensrecht, verbintenisrecht, zee- en binnenvaartrecht, rechten van de schep pende mens, erfrecht, handelsrecht, om maar een willekeurige greep te doen, ten einde aan te tonen dat dit inderdaad een gigantisch werk is. Bijna teveel voor één man, tenzij deze van uitzonderlijk groot for maat is. Gelukkig is Prof. Meijers dat. En wanneer men het juridisch vernuft een maal heeft, is het gemakkelijker om alleen het werk te doen dan zich te moeten sto ren aan een vervelende commissie, die maar remmend werkt. Zo heeft men des tijds ook in Zwitserland geredeneerd, toen men Prof. Huber belastte met het samen stellen van het Zwitserse burgerlijk wet boek. En deze grote, internationaal bekende hoogleraar, die enige jaren geleden een ere doctoraat kreeg aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft zich daar schitterend doorheen geslagen. Ook van Prof. Meijers kan men zeggen, dat hij bijna gereed is. Een herziening van het burgerlijk wet boek is dringend nodig. Het is een oud beestje met vele wijzigingen van kracht sinds 1 October 1838. Daarom is zo lang zamerhand niet meer de tekst van de wet, maar de jurisprudentie, gevormd door de uitspraken van de rechter, het burgerlijk recht geworden. Met het burgerlijk wetboek zonder jurisprudentie doet men niets. Van daar dat de Regering het de hoogste tijd achtte om het B.W. eens behoorlijk te mo derniseren. Hoe verder men komt, hoe moei lijker het wordt. Prof. Meijers is in staat om aan het eind van dit jaar een voor-ont werp klaar te hebben. De moeilijkheid is echter, dat hij niet precies weet welke kant hij met verschillende problemen op moet. Natuurlijk heeft hij zijn eigen gedachten. Maar de grote vraag is op welke wijze de Kamer verschillende problemen wil oplos sen. Want zij is het, die in samenwerking met de regering, de wetten maakt. Zij heeft het laatste woord. En om nu te voorkomen, dat Prof. Meijers vergeefs in een bepaalde richting zal werken, heeft hij in samenwer king met Minister Donker een aantal vraag punten opgesteld, waar de Kamer zich over moet uitspreken. Is dat gebeurd, dan kan Prof. Meijers verder werken. Is deze me thode juist? Men kan er verschillend over denken. Dat is uit de debatten wel gebleken. Prof. Oud (v.v.d.) en Prof. Gerbrandy (a.r.) betwisten de juistheid. Zij meenden dat de verantwoordelijkheid van de Kamer en de Regering daardoor gaan ineenvloeien. De Kamer heeft primair een controlerende taak. Nu maakt de Regering van haar een verlengstuk van de ambtenaren, door haar een advieskarakter te geven, terwijl zij een politiek college is. Het beste is, dat de Ka mer oordeelt over het voor-ontwerp, dat dan voor de volledige verantwoordelijkheid van de Regering komt. Andere fracties, Mej. Zeelenberg (arb.) en de heer van Rijcke- vorssel (k.v.p.) juichten deze methode toe. Men moet voorkomen dat Prof. Meijers on nodig werk doet, zo oordeelden zij. Het is maar hoe men het bekijkt. Een feit is, dat de Kamer deze methode toch wel zal vol gen. Vandaar dat Prof. Oud waarschuwde: doe het dan niet te overhaast. Waarom moeten we aan het eind van het jaar de bijna 50 cardinale vragen besproken heb ben? Zodoende hebben we geen tijd om de wetenschappelijke litteratuur, die daarover verschijnt, behoorlijk te bestuderen. Is deze tijd geschikt voor een nieuw B.W. te maken? Op dit punt verschilde de Kamer eveneens van mening. Met al weer het resultaat, dat het huidige B.W. toch wel herzien zal worden. Voor Mej. Zeelen berg was dit noodzakelijk, omdat zij een nieuw monument wilde scheppen. De ge leerde hebben wê bij de hand. Wij kunnen nu de wettekst moderniseren, althans aan passen bij de nieuwe verhoudingen. Als ideaal stelde zij, dat het nieuwe burgerlijk wetboek niet zo individualistisch ingesteld moet zijn als het huidige. Neen, men zal de mens daarin moeten duidelijk maken, dat hij zijn medemensen dient te respecteren. Prof. Gerbrandy vond de tijd volkomen on geschikt. Met grote eerlijkheid bracht hij veel hulde aan het duo Donker-Meijers. Hun kennis is buiten twijfel, maar toch had hij tegen hen wezenlijke, principiële bezwa ren. De Minister is socialist, dus lid van een partij, die heeft bewezen in het jongste verleden de grondwet te willen schenden als de meerderheid daar maar voor is. So cialisten zijn utilisten en naar zijn mening, gegrond op verschillende uitlatingen van de hoogleraar, was Prof. Meijers ook een aan hanger van dit utilisme. Zijn bezwaar daar tegen was, dat de utilisten alles van boven af willen regelen. Prof. Gerbrandy nam als richtsnoer dat rechtvaardig is alles wat overeenstemt met de orde van de Schep per. Hij betreurde het, dat nu aan een nieuw B.W. wordt begonnen, omdat er in het buitenland vele denkers zijn, die ernst gaan maken met het begrip „gerechtigheid". Bovendien betreurde hij het, dat de Re gering verschillende uiterst principiële vraagstukken onaangeroerd laat. Eén zo'n principiële hoeksteen, het echtscheidings recht, wordt niet behandeld. Ook voor de heer Oud was dit een punt. De Regering kan zich van principiële vraagstukken ont houden, zo zeide hij, maar de Kamer be hoeft dit niet te doen. Dat is een moeilijk heid. En meteen voor hem een argument om er op te wijzen, dat men beter een gedeelte van het B.W. had kunnen wijzigen dan een geheel nieuw te maken. De Kamergeleerde Prof. Meijers zal nog wel eens vreemd in deze Kamer hebben rondgekeken. Hij zat naast Minister Donker achter de Regeringstafel. Om dit te kunnen doen, was er een speciale ambtelijke functie voor hem gecreëerd, n.l. als raadsadviseur in tijdelijke dienst. In ieder geval wordt het duidelijk welke kant hij op moet en dat hij voor de methode van de vraagpunten voldoende steun krijgt, bleek reeds toen de twee grote fracties, k.v.p. en de p.v.d.a. zich daar vóór verklaarden. (Nadruk verboden) Nog weinig vooruitgang in het schoolbouwplan Benoeming van een havenmeester en schoonhoudster Vrijdag 29 Mei hield de gemeenteraad te Scherpenisse een openbare vergadering onder leiding van burg. D. C. Bouwense. Secr. dhr. v. Doorn. Het raadscollege bestaat na het overlijden van weth. v. d. Werff nog uit 6 leden, die allen tegenwoordig waren. Voor dat het eerste punt aan de orde werd gesteld, werd staande een ogenblik stilte in acht genomen ter nagedachtenis aan wijlen wethouder P. M. v. d. Werff. Naar aanleiding van de gelezen notulen deelde wethouder Kleppe mede, dat men wellicht beter nog even kan wachten met verbetering van de coupure tot bekend is welke verhoging men aan de dijken zal aan brengen. Van welingelichte bron heeft de wethouder vernomen, dat Ged. Staten zullen voorstellen alle dijken te verhogen, men zegt van 5.586.25 m. Dhr. Hartog kan er zich wel mee ver enigen dat men tot zolang wacht, maar zodra het bekend is, kan men toch beginnen en hoeft men niet te wachten tot het ook eens zover zal zijn met de dijken. Die cou pure kan toch wel klaargemaakt worden. Dat blijkt ook de bedoeling te zijn. Het proces-verbaal van de zitting van het Centraal Stembureau is reeds binnen en wordt voor kennisgeving aangenomen. De Min. v. Wederopbouw, enz. heeft richtlijnen gestuurd inzake de premie woningbouw 1953 die de belanghebbende of belangstellende leden kunnen bestuderen. Van de Centr. Dienst Noord-Zeeland - van dhr. Argelo werd een schrijven ont vangen met betrekking tot de opruiming van minder waardige woningen, welke mogelijk heid groter is geworden door de ramp en wat ook voor Scherpenisse zou kunnen gelden. Dhr. Bijnagte zegt de grote koppen niet te kunnen begrijpen. Ze praten over krotten- opruiming, maar van woningtoewijzing hoort men niets. Dhr. Hartog erkent dat er in Scherpe nisse ook wel dergelijke huizen zijn die onder de categorie krotten vallen. Men zal het in elk geval in het oog houden al zag men liever eerst maar eens een behoor- J lijke woningtoewijzing. Een reeds bekend zijnde mededeling dat dhr. A. C. Kievit bedankte voor zijn be noeming als raadslid wordt voor kennis geving aangenomen, terwijl daarna de geloofsbrieven van het vervolgens benoem de raadslid L. A. Polderman worden onder zocht en in orde bevonden. Voorgesteld wordt door het Dag. Bestuur om de ramptoelage voor rijks- en gemeente ambtenaren ook hier van toepassing te ver klaren en daartegen is geen bezwaar. Dhr. Hage vindt zelfs dat deze toelage ook wel zou mogen gelden voor dhr. A. v. d. Werf, die al zo tijdig voor de vloed planken zorgde en waarschuwde. Dhr. Bijnagte vindt dat dit vanzelfspre kend was. Hij is er voor aangesteld. De andere leden zijn van mening dat hierin toch wel verdienstelijkheid zat en de voorzitter betiteld dit met een waakzaamheidspremie. Voorgesteld wordt hem die te verlenen ad. 10.waarmee allen instemmen. De regeling geneeskundige verzorging ge- meentepersoneel en de vacantietoelage gaan onder de hamer door. Ook over het punt: Verkoop gemeente grond, liggende aan de Molenweg wordt niet lang gepraat, daar het gehele college het eerst gaat bekijken alvorens een besluit te nemen. Uitvoering Schoolbouwplannen staat er op de agenda en hoewel het indrukwek kend klinkt is de vordering nog niet zo indrukwekkend. Er was aanvankelijk be sloten om een Daalbouwschool te stichten, maar nu men deze eerst elders eens wou bezichtigen blijkt er de laatste 4 jaar geen van een dergelijk systeem te zijn gebouwd. Men wil dan ook maar op een ander sy steem overstappen en dit behoeft, aldus verklaarde men in Middelburg tot de voor zitter, geen reden te zijn tot vertraging. Met een bouwkundig Inspecteur zal men nu een ander type school gaan bekijken en hiermee is ook dit zevende agendapunt af gewerkt. Een wijziging in de salarisverordening gemeentepersoneel wordt aangebracht in verband met een te benoemen nieuwe havenmeester en nieuwe schoonhoudster van het gemeentehuis. Aangezien dat nog moet gebeuren is het ook nog maar een ont- werp-wijziging van dat salaris. Besloten wordt het salaris van de haven meester terug te brengen van 583,56 op 400.— per jaar in verband met aflopende taak van die functionnaris. In die 400. zal alle begrepen zijn. Daarentegen was het salaris van de schoonhoudster voor het ge meentehuis wel erg laag. Dit kwam alles bij elkaar op 152,80. Voorgesteld wordt daarvoor schoon 250.te geven wat een redelijker vergoeding blijkt te zijn. Nu men het daarover eens is, vraagt dhr. Hartog punt 9 en 10 eerst in besloten zit ting te bespreken. Dit gaat over benoeming van een havenmeester en een schoonhoud ster gemeentehuis. Na heropening wordt meegedeeld dat besloten is beiden een jaar op proef te be noemen. Maar dan weten we nog niet wie die „beiden" zijn. Dat maakt de daarop volgende stemming uit. Voor havenmeester zijn er vier sollicitanten, nl. L. K. v. d. Werff die twee stemmen krijgt, A. v.d. Ree, A. Deurloo en L. J. de Graaf die vier stem men op zich verenigd zodat laatstgenoemde tot havenmeester is benoemd. Voor schoonhoudster gemeentehuis zijn twee sollicitanten, nl. de echtgenote van A. Deurloo en Wed. Jacob Duijnhouwer. Eerst genoemde krijgt 3, laatstgenoemde 2 stem men, terwijl er 1 blanco uit de bus komt. A. Deurlo's echtgenote is hiermee gekozen. In verband met de schoolbouwplannen wordt een wijziging in de gemeentebegroting 1953 aangebracht. RONDVRAAG* Weth. Kleppe hoopt dat zoiets als 1 Febr. plaats vond nimmer meer herhaald, maar hoopt tevens in dat geval op meer mede werking van de raadsleden De voorzitter vindt daarvoor alles te zeggen. Het heeft een grote steun, wanneer men de leden naast zich weet. Dhr. Bijnagte had hierover al eerder gefluisterd op overi gens goed hoorbare manier en voegt er aan toe, dat hij zich heeft aangeboden, maar Weth. Kleppe kon hem schijnbaar niet ge bruiken. Wnd. Weth. v. d. Jagt zegt dat hij uit eigen beweging naar de dijk is gegaan. Dhr. L. v. d. Werf vindt dat niemand in die tijd hoefde te roepen. De nood zelf riep immers genoeg. Men zal er verder maar over zwijgen. Dhr. Bijnagte wijst op het euvel dat de slagers-afvalbak niet goed gesloten is en buiten de heining staat. Dat brengt een grote rommel mee, omdat honden er van alles uitslepen. Er moet een behoorlijk dek sel op met een steen. Daarvoor moet de gemeentewerkman zorgen. Men is het hiermee eens. Dhr. L. v. d. Werf vraagt of men plan nen heeft om de achterste helft van de begraafplaats langs de schuur van Beve lander nog af te halen en te egaliseren. Weth. Kleppe antwoordt dat dit de be doeling is. Dhr. L. v. d. Werf zou ook graag zien dat de buitenkant van het Kerkhof behoor lijk werd onderhouden. Kan men het hooi niet verhuren. Hij zag voorts dat de heining rond de toren in elkaar ligt. Weth. Kleppe antwoordt dat de Kerkvoogdij er voor zal zorgen dat het in orde wordt gemaakt, zodra het aangespoeld hout weg is. Dhr. Hage vraagt of de grond voor de landbouwschool al is aangekocht. De voor zitter antwoordt dat dit gelijktijdig met de andere grond gaat. Dhr. Hage vraagt of er na de bouw nog ruimte overblijft en of dat groot genoeg zal zijn voor aanleg van een sportterrein, zolang het toch niet bebouwd wordt. Men meent dat het niet groot genoeg zal zijn. De voorzitter zal het eens bekijken als het zover is. Dhr. L. v. d. Werf oppert het denkbeeld het restant grond anders te gebruiken voor volkstuintjes. Daarna sluiting. De vele mooie artikelen hebben 380 inwoners van deze Noord-Hollandse gemeente talrijke uren van inspanning gekost Maar het resultaat was dan ook verbluffend Sommigen halen de schouders op, wanneer over adoptie wordt gesproken. ,,Ach, men meent het wel goed, maar er komt meestal weinig van terecht", wordt dan gezegd. Of een ander vaagt dat alles weg met de opmerking „Dat is maar een wassen neus". Zulke mensen kan men de vraag voorleggen: Als het nu eens omgekeerd was geweest. Als wij eens hadden moeten bijstaan in de nood van anderen, als wij eens hadden moeten adopteren. Zou dan de klok niet langer en zwaarder moeten luiden, eer we zoveel zouden moeten doen als nu voor ons wordt gedaan Die sceptici vergeten dat men de eerste dagen spontaan gaf van rijkdom maar ook van armoe. Die vergeten wat in het rampen fonds is gestort, die vergeten dat onze jeugd gratis een vacantie- week is aangeboden, die weten niet af van het geschenkvee, dat hier kwam en dat de gevers duizenden guldens heeft gekost, die hebben niet gehoord van administratieve hulp, die koudbloedigen hebben zeker geen kijkje genomen in de vml. Poortvlietse raadszaal, waar de gemeente Hoogwoud een ongeëvenaard staaltje van adoptie toonde. Als men dit alles even nagaat, kan het alleen maar tot grote dankbaarheid stemmen, zelfs al is men overtuigd dat niet altijd en niet overal de meest getroffene daarvan profiteert. EEN SHOWKAMER Nu moeten we aan bovenstaande direct toevoegen dat wij tegenover de Hoogwoudse geschenken aanvankelijk ook te sceptisch hebben gestaan. We hebben al meer ge schenkzendingen gezien, spontaan gegeven en uit dat oogpunt zeer sympathiek. Ge schenkzendingen ook voor de jeugd, afge staan door hun kleine collega's in Noord en Oost, zo voor de vuist weg gepakt uit de speelgoedkamer en dus uiteraard niet nieuw. Er mankeerde dan nogal eens wat aan, maar een kinderhand is gauw gevuld en bovendien kon het veelal gegeven worden aan de jeugd die toch lang niet alles kwijt was. Een aardigheidje dus maar. Zo'n aardigheidje hadden we ook van Hoog woud verwacht. Misschien wel wat beters, gezien de voorafgaande berichten, dan tot nu toe. Maar zeker niet datgene wat we zagen. Omdat we daarvan geen idee hadden, kónden hebben, stond we Zaterdagmiddag in de voormalige Pootvlietse raadszaal met vele anderen een ogenblik verbluft. Verbluft over wat we in die als een showkamer om getoverde zaal aanschouwden. Niet alleen een grote hoeveelheid splinternieuw keurig geverfd houten speelgoed; auto's spoor treinen, karretjes, kipwagentjes, enz., niet alleen een collectie aangeklede poppen die de kleine meisjes in de war brachten waar eerst te kijken, maar evengoed kunstzinnig bewerkte kleedjes, prachtig borduurwerk, schortjes, kussens, tassen, fineerwerk, enz. De tientallen Pootvlietse inwoners hebben het later zelf gezien en weten dat hiervan niets overdreven is. Een showkamer, een tentoonstelling die iedereen verraste. En daar nu waren Zaterdagmiddag bur gemeester D. Breebaard van Hoogwoud, burgemeester P. J. Cramwinckel van Groote broek, afgevaardigden van andere Noord- Hollandse gemeenten, vertegenwoordigers van alle Hoogwoudse verenigingen van jong tot oud, die aan de vervaardiging der artikelen hadden meegewerkt, Poortvlietse burgemeester W. J. van Doorn en echt genote, gemeenteraad, dokter en mevrouw Kugel en ook een aantal jeugdige inwoners van Poortvliet. DE ONTVANGST Omstreeks 7 uur was uit Hoogwoud de bus met voornoemd gezelschap vertrokken en even over tweeën sprak de voorzitster van het ontvangstcomité mevr. Kügel het welkomstwoord in genoemde ex-raadszaal. „Het is mij een bijzonder genoegen U allen namens de Poortvlietse bevolking welkom te mogen heten, temeer omdat er zich onder U goede bekenden bevinden uit de tijd, dat mijn man en ik stonden inge schreven bij de burgerlijke stand te Hoog woud", aldus opende mevr. Kügel haar welkomstwoord. „Niemand van ons heeft bij het afscheid in October 1948 kunnen ver moeden, dat U hier nog eens zoudt verschij nen als afgevaardigde van Uw gemeente en plaatselijke verenigingen," Die oorzaak is nu al te zeer bekend en wat U reeds op Uw weg zag tot hier zal in Stavenisse in erge mate worden over troffen. Daarom ook draagt deze ontvangst geen uitbundig karakter, want ook bij ons zijn de herinneringen aan de ramp nog vers en schijnt dagelijks ons hart, wanneer wij zien, hoe het pas ontloken gewas verschrom pelt en boomgaarden na hun bloesemtooi afsterven. Daarna gewaagde mevr. Kügel van de vreugde en dankbaarheid over het behoud van de mensenlevens ter plaatse en de naar verhouding lichte schade aan de wo ningen. Het gemis van veel zo vertrouwde kleinigheden kan alleen verzacht worden door de liefde en het medeleven van mede mensen en die taak nam ook Hoogwoud op zich. „Wij zijn nu wat verlegen met 'wat U ons aanbiedt, want goed beschouwd mis sen wij naar verhouding weinig, maar on danks dat geeft een dergelijk blijk van medeleven ons allen zó'n morele steun, dat wij daardoor de kracht hervinden om te werken aan de bestaansmogelijkheden voor ons zelf en vóór de jeugd." Spreekster wees op de welkomstbloemen die door de kinderen waren geplukt van de drooggebleven plaatsen en verzocht ten slotte burgemeester Breebaart te willen ver tellen hoe deze hulpactie tot stand is ge komen met dit prachtige resultaat. LOYALE MEDEWERKING Burgemeester Breebaart wees er aller eerst op hoe spoedig na de ramp in Hoog woud een begin werd gemaakt met de in zameling, zoals elke gemeente buiten het rampgebied dat heeft gedaan. Daarna kwam echter de gedachte op: wat kunnen wij nog méér doen tot leniging van de nood. En toen kwam de idee iets voor de jeugd te doen. Toen het zover was ging het erom welke plaats We herinnerden ons de familie Kügel, die 1J4 jaar bij ons had gewoond en al spoedig was er onderling contact. We stelden ons voor het alles zo vlug mogelijk te doen. En het ging vlug. Het hoofd van onze school nam de leiding en diverse clubs en verenigingen werden ingeschakeld. Het was niet zo moeilijk iets voor de dames te vervaardigen, maar voor de jeugd was het minder een voudig. We hielden het op artikelen van hout en poppen. Direct was een houtleve rancier bereid gratis het afval beschikbaar te stellen, 7 Februari was de eerste zending in Hoogwoud hiervan al binnen. Verffabri- kanten en een poppen fabrikant verleenden eveneens grote en veelal belangloze mede werking, zoals ook onze plaatselijke manu facturenzaak. Van toen af ging alles van een leien dakje. In Poortvliet was begin Februari het motto: „Wij blijven". Ons devies was: „Wij helpen". U kunt nagaan, dat aan dit alles veel vrije en ook wel niet-vrije uren zijn besteed. 380 inwoners van Hoogwoud jong en oud werkten mee. Begin Maart zijn we begonnen en in weinige weken werd een toprestatie geleverd. Vorige week hielden we in Hoogwoud 'n expositie van dit allen en de belangstelling was ook daar zeer groot. Burgemeester Breebaart Idankte daarna de 380 Hoogwoudse medewerkers hartelijk namens het rampcomité aldaar en was ver heugd hier thans gast te mogen zijn, al was het dan geen gast die met lege han den is gekomen; het is met graagte ge geven. Daarna overhandigde de Hoogwoudse eerste burger een album aan de burge meester van Poortvliet Daarin staan de wapens van beide gemeenten, verschillende foto's van de medewerkers en de vervaar digde artikelen plus de handtekeningen van alle helpers en helpsters. Spr. hoopte dat het een veilige plaats zal krijgen op het gemeentehuis en een herinnering aan de vriendschappelijke betrekkingen tussen Poortvliet en Hoogwoud, die naar hij hoopte ook in de toekomst nog hechter zullen wor den. Op symbolische wijze droegen de Hoog woudse kinderen vervolgens de geschenk zending over aan de afgevaardigden van de Poortvlietse jeugd. Zo kreeg Keesje Deurloo een glanzende vrachtauto van Nelly Wilten- burg en Kees was er wat verbouwereerd door. Op die manier gingen nog enige artikelen van een Hoogwoudse naar een Poortvlietse. De massa zal a.s. Woensdag worden verloot. Het hoofd van de Hoogwoudse lagere school noemde dit de mooiste ogenblikken van z'n leven, nu hij het vele werk op deze manier bekroond zag. Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vosse- meer en Poortvliet* Dr. J. Kugel te Poortvliet, tel. 10; Dr. L. D. A. Looysen te Tholen, tel. 49. Mevr. Kügel verklaarde niet te hebben geweten wat het zeggen wil wanneer Hoog woud een hulpactie op touw zet. Het is beter te geven dan te ontvangen, ongetwij feld, maar voor dit onder hoogspanning verrichte mooie werk zijn we toch wel hoogst dankbaar. Spreekster was er van overtuigd dat dit alles bij Poortvliets inwo ners een bijzondere plaats zal krijgen. Burgemeester van Doorn wenste niet in herhaling te treden, maar gevoelde toch behoefte de dank van het gemeentebestuur over te brengen voor dit alles. We wisten, aldus de burgemeester, dat er iets goeds zou komen, dat het echter zo is, verwonderde ons zeer. Hij is er stil van als hij denkt aan de liefde, de moeite en werklust waarmee dit tot stand kwam. Nog pas hersteld van de oorlogsgevolgen is het economisch gezien voor de gemeente weer een verschrikking geworden. Hij hoopt dat de betrekingen met Hoogwoud verstevigd zullen worden en zal met het gemeentebestuur graag in die plaats zelf persoonlijk zijn dank komen betuigen. IN STAVENISSE Na de thee in Poortvliet ging het gezel schap per bus naar Stavenisse en werd door wat het daar zag zeer getroffen. In de ook beschadigde o.l.school werd het gezelschap door burgemeester en mevrouw Verburg ontvangen en de daar uitgestalde speel goederen, ingezameld door de bevolking uit Den Helder en omgeving bezichtigd. Dit was weer een van die spontane inzamelingen geweest en daarom voornamelijk gebruikt speelgoed. Burgemeester Verburg verklaarde het bij zonder op prijs te stellen, dat men zijn zwaar getroffen gemeente bezocht. Voor de derde maal kwam nu burgemeester Bree baart en vanaf het begin is er van hem en zijn gemeente hulp gekomen zoals ook van de andere Noord-Hollandse gemeenten. Prachtig noemde hij het aanbod van alle scholen uit Den Helder om de Stavenisse Jeugd gedurende enige dagen op te nemen en hen van een mooie vacantie te laten genieten. Als lid van de werkcommissie „kop van Noord-Holland" voerde burgemeester P. J. Cramwinckel hier het woord, nadat burge meester Breebaart de goederen had over gedragen. Door een gesprek met collega Verburg, aldus eerstgenoemde burgemeester wist ik dat ook de filmprojector was teniet- gegaan. Met medewerking van de Rijks voorlichtingsdienst kan ik U thans een 16 mm filmprojector aanbieden voor gebruik gedurende 1 jaar. Spreker hoopte dat men ook daarvan profijt zou hebben. De Rijks voorlichtingsdienst zal ook gratis films be schikbaar stellen. Burgemeester Verburg was voor dit alles zeer dankbaar. Alleen maar een bedrag aan geld overhandigen kan niet zo veel be tekenen als dit alles. Juist hierdoor wordt het medeleven meer beseft en ontstaat een hechte band. Spreker was zeer verheugd dat niet alleen om de ouderen, maar ook en wel in het bijzonder om de jeugd wordt gedacht. Het lijkt mis schien zo, maar de jeugd is aan het grote gebeuren niet zonder meer voorbij gegaan. Integendeel, ze is diep geschokt, wat hier wel gebleken is, toen ze tekeningen maakten van de ramp. Spreker is er van overtuigd dat deze schenking niet maar alleen naar de speel kamers gaat, maar dat er ook wat van in de harten der kinderen zal leven. In grote dank wil hij het aanvaarden, zoals hij ook erkentelijk is voor de filmprojector. Burgemeester Breebaart verklaarde nog dat het duidelijk was, dat er voor de Noord- Hollandse gemeenten nog werk te verrichten is voor de Stavenisse jeugd en dacht hierbij aan een Sinterklaas-actie. Verwacht kan dus worden dat nog betere zendingen voor Stavenisse zullen volgen. Daarna maakte het gezelschap nog een korte rondrit door de getroffen gemeente, waarbij dhr. Gideonse toelichting gaf. In Poortvliets raadszaal werd tenslotte een koffietafel gebruikt, waarna het Noord- Hollands gezelschap weer vertrok, overtuigd van de dankbaarheid voor dit mooie werk. En ook men kende ze in Hoogwoud niet voorzien van een behoorlijk aantal bolussen. Er valt niet veel meer aan toe te voegen. Omdat het na boven staande ieder wel duidelijk zal zijn, dat deze hulpactie een grootse hulpactie was. Neem maar 1 stukje van de vele tientallen. Neem het presenteerblaadje van fineerwerk, dat mevr. van Doorn als een extraatje kreeg. 40 uur arbeid had dit ene stukje gekost. Neem die mooie pop van Tinneke Jonker, die er zelf zo moeilijk van heeft kunnen scheiden, maar het uiteindelijk toch over had voor een Poortvliets vriendinnetje. Neem heel deze actie, bekijk dit mooie gebaar en laten we dank baar zijn, dat er zulke gemeenschappen bestaan in ons goede vaderland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1