WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLQND Er waren nogal verschuivingen bij de Gemeenteraadsverkiezingen WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Plaatselijk nieuws THOLEN 9e Jaargang No. 27 29 Mei 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden ƒ1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Beurzenstelsel wordt verbeterd. motie Fortanier de Wit (V.V.D.) daarom verworpen. Het pad van een parlementariër gaat niet altijd over rozen. Zelfs niet als die parlementariër behoort tot het geslacht dat door velen als ,,zwak" wordt beschouwd. Mevr. Fortanier de Wit (v.v.d.) heeft dit ondervonden, want haar motie ter verruiming van het aantal beurzen had geen schijn van kans. Was de Kamer tegen dit voorstel Dat was niet het geval. Maar de meerderheid van de Kamer van Honderd nam het de vrouwelijke v.v.d.-afgevaar- digde kwalijk en met haar de gehe le v.v.d.-fractie, dat zij een motie indiende over een vraagstuk waar practisch geen verschil van mening over bestond. Van meer dan een kant is na de oorlog gepleit voor verruiming van het beurzenstelsel, zowel wat betreft het aantal als de grootte van het uit te keren bedrag. Afgezien van de inhoud der motie men kon er terecht enige bezwa ren tegen inbrengen, maar die zou den overwonnen kunnen worden was dus de hele Kamer het eens met de gedachtengang van Mevr. Fortanier. En toch werd de motie verworpen met 51 42 stemmen. Voor stemden slechts de v.v.d., de communisten en de k.n.p. De Kamer had geen lust om achter de v.v.d. aan te lopen. Men gunde deze op- positie-partij dit succes niet. Mis schien werd de motie terecht ver worpen, want de toezegging die mi nister Cals tijdens het debat heeft gedaan, waren eigenlijk zodanig, dat de Kamer aan een motie geen be hoefte meer kon hebben. Wat had Mevr. Fortanier de Wit gevraagd? Ten eerste het omzetten van rente loze voorschotten in beurzen. Ten tweede, de instelling van een com missie die dit probleem zou moeten bestuderen. En ten derde een verho ging van het aantal rijksbeurzen tot 1000. In haar toelichting zeide zij, dat het jaarlijks bedrag, dat via een beurs aan de studenten uitgekeerd moet worden 2000,— kan bedra gen. En wat beloofde minister Cals? Het aantal beurzen zal verhoogd worden; de bedragen eveneens; vrij dom van college-gelden voor allen die met een renteloos voorschot stu deren. Bovendien komt er een stu diecommissie, die zich met vele pro blemen gaat bezighouden. Zij gaat advies uitbrengen over het vraag stuk van de directe en indirecte steun aan de studenten. Ook gaat deze commissie bekijken of het mogelijk is de studiekosten van het belastbaar inkomen af te trekken, terwijl zij tenslotte de voor lichting voor en de selectie van de studenten zal bestuderen. Het ver schil tussen beide standpunten was dus niet zo erg groot. Een totale af schaffing van de renteloze voor schotten wilde de bewindsman niet. Hij stelde zich op het standpunt en de meerderheid van de Kamer met hem, dat men eerst moet zien wat er in de student zit. Na twee jaar studie heeft men dat door en kan men het renteloze voorschot nog al tijd automatisch omzetten in een beurs. De studiecommissie, die Mevr. Fortanier de Wit ook had gevraagd, krijgt dus een veel rui mere taak. Dat het aantal beurzen in zijn redevoering niet werd genoemd, had een staatsrechterlijke achter grond. Duizend, zo eiste Mevr. For tanier. En wel. voor het studiejaar 1953/54. Dat kan niet, zo ant woordde de minister, want het aan tal beurzen kan pas bij de volgende begroting vergroot worden. Een be groting wordt nu eenmaal door de Regering opgesteld. Zou de motie worden aangenomen, dan pent zij de Regering op dit put vast en dat is staatsrechtelijk ontoelaatbaar. Mevr. Fortanier stribbelde wel tegen, maar er was eigenlijk niets verstandigs tegen te zeggen. Als ik een aantal van 1000 noem, zo zeide zij, dan be doel ik alleen maar, dat de selectie minder streng kan worden. Maar dan vergeet dat deze motie 2.4 millioen kost, antwoordde Minister Cals. Men ziet, er waren nog wel zakelijke bezwaren tegen de motie in te brengen. De meerderheid wilde dus van de motie niets weten. Schiet niet op de pianist, want hij doet zijn best", zo zeide de Heer Roosjen (a.r.) tot de v.v.d.-fractie. En de heer Romme voelde er niets voor, omdat hij een uitspraak van de Kamer na de toe zeggingen van de bewindsman niet nodig achtte. Deze toezeggingen noemde hij conclusies. Daar kwam Prof. Oud fel tegenop. De heer Romme trekt persoonlijk conclusies. Romme is de Kamer niet. Hij bleef vasthouden aan het voorstel van zijn fractiegenoot, want „de weg naar succes is geplaveid met ver worpen moties". De grote principiële tegenstellin gen kwamen bij dit debat weer naar voren. Er was echter geen enkele fractie die probeerde haar eigen stokpaardje in een motie om te zet ten, daar deze kansloos zou zijn. Zo had de Heer van Sleen (arb.) een vurig pleidooi gehouden voor het studieloon. Iedere student moet van rijkswege een toelage krijgen, zo redeneerde hij. Want niet de wel stand, maar de begaafdheid moet doorslaggevend zijn voor een studie aan het hoger onderwijs. Daar wa ren alle sprekers het mee eens. Maar van een studieloon wilden zij niet weten. Temeer niet, daar de socia list dit loon uit de belastingen wil laten betalen. Ook de ouders zonder kinderen moeten naar zijn mening voor dit loon aangeslagen worden. In de toekomst zou dit loon ook ge geven moeten worden aan de leer lingen van het middelbaar en het kweekschoolonderwijs. De c.h. afgevaardigde Tilanus kantte zich tegen het standpunt van deze socialist. Hij meende, dat men de student niet al te veel in de wat ten moet leggen. Wat geeft het of hij naast zijn studie moet werken? Dat staalt zijn karakter. Natuurlijk is hij er de man niet naar om mis standen op dit gebied goed te keu ren. Zo kabbelde dit tweedaagse de bat voort, waarna men enige tijd rust nam. Op 2 Juni a.s. komt de Tweede Kamer weer bijeen. Dan komen de eerste vraagpunten over het nieuwe Burgerlijk Wetboek aan de orde. Een zwaar juridisch debat zal dit worden, waarmede ongetwij feld verschillende dagen gemoeid zullen zijn. (Nadruk verboden) dus alleen het aftredend lid J. L. Goedegebuure niet terugkeren, ter wijl de nieuwe zetel voor de Rechtse lijst bezet zal worden door W. Snoep. Overigens zullen vermoede lijk wel terugkeren (zijn althans herkozen) A. C. Geluk (Gemeente- ST. MAARTENSDIJK Rechtse lijst P.v.d.A. Gemeentebelang belang), J. A. den Engelsman, G. Goedegebuure, Jb. Moerland en het nieuwe lid W. Snoep voor de Rechtse lijst, F. J. Stols en C. Rid derhof voor de Arb. en Middenst. Partij. Zo ongemerkt en in de meeste gevallen wellicht ook onverwachts kwamen er bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen nogal ver schuivingen voor, die we de twee vorige malen (in 1946 en 1949) niet zo hadden. In Tholen bijvoorbeeld was het een spannende strijd, waar tenslotte i/u stem in het voordeel besliste van Gemeentebelang, die ondanks minder stemmen dan in 1949 een zetel meer behaalde ten koste van de C.H.U. die daarvoor dus 2/n tekort kwam. St. Annaland zwaaide naar rechts ten koste van „Gemeentebelang" Scherpenisse zorgde voor een tweede Middenstandscandidaat in de raad en Poortvliet bracht een vertegenwoordiger van de Arbeiders partij in dit college, ook ten koste van Gemeentebelang o[ C.H.U. St. Maartensdijk en Oud-Vossemeer bleven ongewijzigd. Overigens komen er bijna overal nieuwe gezichten in de raad, ook al door het zich niet herkiesbaar stellen van aftredenden. GEMEENTE THOLEN C.H.U. Gemeentebelang A.R. K.V.P. S.G.P. 1946 1949 1953 zetels 430 394 374 2 (was 3) 437 546 529 4 (was 3) 193 219 300 2 (was 1 137 135 115 0 (wasl) 390 428 386 3 (was 3) 1698 1678 1704 11 zetels Van de A.R. komt dhr. H. Jansen terug, terwijl de nieuwe zetel bezet zal worden door P. J. Drooger. Van de S.G.P.; A. de Heer en A. Kot, beiden aftredend, terwijl de heer G. A. de Hond zich niet meer herkiesbaar stelde, wiens plaats zal worden ingenomen door C. Wisse. Afscheid neemt nu ook de heer M. Verduit van de K.V.P. Alles bij elkaar dus 3 nieuwe le- OUD-VOSSEMEER den. Deze uitslag is niet officieel. In de zitting van het Hoofdstembureau zal definitief worden vastgesteld wie gekozen zijn. Niet onmogelijk is, dat nog enkele stembiljetten „gel dig" of „niet geldig" zullen worden verklaard en daardoor nog verande ring zal kunnen komen in de verde ling der zetels. 1946 1949 1953 zetels C.H.U. 211 255 274 - 1 (wasl) A.R. en S.G.P. 257 256 275 - 2 (was 2) K.V.P. 257 271 294 - 2 (was 2) Arbeiderspartij 167 129 156— 1 (was 1 V.V.D. 223 190 176 - 1 (wasl) 1115 1101 1175 7 zetels We merkten fiiervoren al op, dat het een spannende eindstrijd werd in Tholen, waarbij t/n stem de doorslag gaf. Het was nl. zo, toen het ging om de verdeling van de laatste zetel dat Gemeentebelang een overschot had van 643/1:l en de C.H.U. 2/lx. Het gevolg hiervan was dat Gemeentebelang deze zetel krijgt ondanks het feit dat ze wat minder stemmen haalde dan in 1949. En het is bovendien niet zo, dat ze door dit 1/n verschil met eenzelfde aantal zetels uit de bus komt, maar er juist een bij krijgt. Zo heeft hier dit kleine verschil voor Gemeente belang een zeer groot gevolg, zoals het dat ook heeft voor de C.H., die hierdoor een zetel minder kreeg dan in 1949. De K.V.P. zag haar enige zetel verloren gaan, terwijl de A.R. er een tweede bij kreeg. Een grote po litieke verschuiving is er dus niet ontstaan, daar wat „rechts", zoals dat genoemd wordt, aan de ene kant verloor (C.H.) aan de andere kant won (A.R.). Mede door het zich niet herkies baar stellen van enkele zittende le den komen er nogal nieuwe gezich ten in de Thoolse raad. Waarschijn lijk zullen met ingang van Septem ber de volgende candidaten zitting nemen: Van de C.H.U.; J. Quist en J. v. d. Velde (nieuw). Afscheid nemen B. J van Westen en J. Geilings, die zich niet herkiesbaar stelden. Van Gemeentebelang: J. M. Ber- revoets, M. v. d. Sande, A. F. Goe- demondt (3 aftredenden) en de 4e zetel zal worden bezet door dhr. J. H. Bal (voorkeurstemmen). Deze gemeente laat de minste verschuiving zien. De verdeling blijft dan ook bij het oude en ook dezelfde personën zullen vermoede lijk weer het raadlidmaatschap aan vaarden, t.w. P. v. Driel (C.H.U.), J. v. d. Klooster en J. Aarnoudse (A.R. en S.G.P.M. J. Daane en P. W. A. Mees (K.V.P.), L. Istha ST. ANNALAND 1946 1949 Gemeentebelang 362 350 Rechtse lijst 557 598 Arb. en Midd. partij 251 244 P.v.d.A. 70 92 (Arbeiderspartij) en dhr. v. Enge len voor de V.V.D. Terwijl alle eerstgenoemde par tijen ongeveer evenredig groeiden naar mate het kiezertal vermeerder de, liep alleen de laatstgenoemde, de V.V.D. wat terug zoals dat in alle gemeenten het geval was. 1953 294 740- 365- vervalt zetels 1 (was 2) 4 (was 3) 2 (was 2) 1249 1340 Deze gemeente maakte wel de grootste zwaai. En dat niet zozeer omdat het stemmenverschil zoveel groter was dan in 1949, (al zitten er natuurlijk verschillen in) dan wel omdat die ene zetel meer voor de Rechtse lijst ook de meerderheid in de Raad betekent. In 1949 had deze lijst ook een flinke rest, maar toch onvoldoende. Nu stond ze voor de laatste zetel met 140 tegen 94 stem men boven Gemeentbelang, zodat laatstgenoemde partij een zetel moest prijs geven. Dat dit een in grijpende verandering is wordt des te duidelijker wanneer men nagaat 1399 7 zetels dat deze rechtse lijst met haar 3 ze tels geen wethouder had, daar deze waren gekozen uit de lijstaanvoer der van Gemeentebelang en van de Arbeiders- en Middenstanderspartij. Overigens viel de zetelverdeling hier niet zo ongunstig uit als in Tho len, maar conform het stemmen- beeld. Gemeentebelang verloor stemmen, wat haar de zetel aan de Rechtse lijst kostte, die vrij belang rijk groeide. De lijst van candidaat Stols handhaafde zich goed, nam behoorlijk in aantal toe door de ver vallen lijst van de P.v.d.A. Te St. Annaland zal zo op het oog 1946 1949 1953 zetels 521 639 582 3 (was 3) 488 512 599 3 (was 3) 293 227 201 1 (wasl) 1303 1378 1382 7 zetels Ook in deze gemeente kwam dus geen wijziging in de raad. De groei van de P.v.d.A. openbaarde zich ook weer bij deze verkiezing. Het was de enige partij die dan ook over winst kan spreken, ook al kwam dit in het zeteltal niet tot uitdrukking. Toch is er maar een klein verschil meer in, wanneer we nagaan, dat de kiesdeler ruim 197 was en Gemeen tebelang niet verder kwam dan 201. SCHERPENISSE Hier neemt afscheid dhr. N. de Viet. Overigens blijven er dezelfde le den nl. M. J. Langejan, M. L. Koopman en A. P. Geluk voor de Rechtse lijst, A. P. Bout, A. o. d. Brouw en de opvolger van dhr. de Viet voornoemd voor de P.v.d.A., terwijl Anth. L. Hage Gemeentebe langen vertegenwoordigt. Er waren hier ruim 70 stemmen blanco of on geldig. Gemeentebelanq S.G.P. Middenstandsgro Arbeiderspartij 1946 1949 1953 zetels 345 181 155 1 (was 2) 277 310 290 3 (was 3) 124 161 2 (wasl) - 101 129 1 (was 1 622 717 735 7 zetels Ook hier was het „Gemeentebe lang" dat niet alleen stemmen ver loor, maar ook een zetel, die ver overd werd door de Middenstands- groep. Overigens waren de ver schillen tussen deze partijen niet zo erg groot. Zie de cijfers, waarbij men opmerkt dat de Middenstands- groep de zetel behaalde door haar 6 stemmen meer dan Gemeentebe lang. Drie nieuwe gezichten zullen in dit college verschijnen, terwijl de heer A. Hage na ook al een lange zittingsperiode afscheid zal nemen. POORTVLIET Gemeentebelang A.R.P. S.G.P. Arbeiderspartij Voor /Gemeentebelang blijft nu alleen dhr. A. Hartog en verdwijnt dhr. A. Hage. Voor de S.G.P. blij ven Joh. v. d. Jagt en L. Bijnagte, terwijl de derde zetel voor deze par tij bezet zal worden door C. de Gof- fau. Voor de Middenstandsgroep blijft D. Kleppe en neemt P. M. Kie vit de nieuwe en tweede zetel in. Voor de Arbeiderspartij komt dhr. L. v. d. Werf niet meer terug, maar wordt opgevolgd door M. J. IJzer man. 1946 1949 1953 zetels 331 375 298 2 (was 3) 208 222 174 2 (was 2) 271 263 247 2 (was 2) 150 1 (was 0) 810 860 869 7 In deze gemeente hebben de oude partijen allemaal stemmen ingeboet ten gunste van de nieuwe partij voor de Arbeiders. Het kostte Gemeente belang echter niet alleen stemmen, maar ook een zetel, die straks door de Arbeiderspartij zal worden bezet. De kiesdeler was hier zeker 124 1/7 en dat betekent toch ook wel een zeer gering verschil voor het niet be halen van de 3e zetel voor Gemeente belang tegenover het wel behalen van een tweede zetel voor de A.R.P. Het zal hier op twee nieuwe ge zichten in de raad uitdraaien. Af scheid neemt de heer E. C. W. A. de Graaf nu Gemeentebelang het met een zetel minder moet doen. Hier voor houden zitting J. J. v. d. Slikke en P. J. Vroegop. Voor de A.R.P. blijft G. K. J. Krijger, maar stelde G. K. Krijger zich niet meer herkiesbaar in wiens plaats D. Uyl komt. Voor de S.G.P. houden zitting de heren M. C. v. Ast en P. J. van Houdt, terwijl voor de nieuwe Partij D. M. Bijl in het college komt. Hiermee zijn we dan aan het eind van het overzicht van de verkiezings uitslag voor de gemeenteraad. Het wordt September eer de nieuwe raad geinstalleerd zal worden. De zit tingsperiode duurt ditmaal 5 jaar. We mogen blij zijn, afgezien of de uitslag meeviel of teleurstelde dat we in vrijheid en op democratische wijze onze stem weer hebben kunnen uit brengen. De beslissing viel. En daarbij dient ieder zich de komende vijf jaar neer te leggen. We hopen dat het voor de gekozenen een rustige periode mag zijn, zonder schokkende beroeringen die onze gemeenschap kunnen benadelen. We hopen dat de gekozenen zonder prijsgeving van hun principes mogen werken tot heil van onze gemeenten en wensen tenslotte de twee gemeen ten, die door de noodlottige omstan digheden van 1 Febr.uari niet ter stembus hebben kunnen gaan verder herstel toe, opdat ook haar inwoners zo spoedig mogelijk hun stem kunnen uitbrengen op hun candidaat, daar ook hieruit dan blijkt dat de opbouw gestadig voortgang heeft. BOND VAN OUDEN VAN DAGEN Tijdens de Vrijdagmiddag jl. ge houden jaarvergadering van de af deling Tholen der Bond van Ouden van Dagen sprak hoofdbestuurslid C. M. v. d. Mast. Hij ging de ont wikkeling en de mogelijkheden na van de Noodwet Drees. Daarna werden enige huishoudelijke zaken afgewerkt. Het ledental is door over lijden van een lid en toetreden van een nieuw onveranderd gebleven. Men herdacht het overleden lid en de tijdens de ramp omgekomenen. De vergadering was slechts matig bezocht en aangedrongen werd op een beter bezoek van de bijeen komsten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1