Een arme huid weer rijk'door Purol sb door de heerUl SPORTHOEKJE HOOFDPIJN!^ PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS V) bWjtt l gezonde teRuq in öe moóöeR HET HERSTEL VAN DE OVERSTROOMDE GRONDEN Gipsdistributie als één van de maatregelen Er wordt op het ogenblik hard gewerkt om de door de watersnood geleden schade zo spoedig mogelijk te boven te komen. Wat de landbouw betreft gaat het er niet in de laatste plaats om de met zout- of brakwater overstroomde gronden, waar mo gelijk, weer voor de cultuur geschikt te maken. Dit streven vindt bijvoorbeeld zijn bekrachtiging in de nota van Februari jl. over de watersnood, waarin de Minister- President aangeeft, dat de Rijksdienst voor Landbouwherstel alle daartoe geëigende maatregelen zal treffen om het herstel in natura van de grond met spoed te ver wezenlijken. Eén van de maatregelen, die reeds in het kader hiervan zijn genomen en waarop Ir. S. Herweijer, Directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, één dezer dagen voor de microfoon de aandacht vestigde, bestaat uit het verwijderen van zand en slib van landerijen en uit sloten, zodat de water afvoer in de polders weer normaal zal kun nen functionneren, hetgeen vooral van be lang is met het oog op de ontzilting. De polders en waterschappen zullen dus alle noodzakelijke maatregelen moeten treffen om het slib, dat eventueel tengevolge van de overstromingen in de watergangen is ge komen, te verwijderen. In het Ontwerp van Wet op de financiering van de Watersnood- schade voor Publiekrechtelijke Lichamen, dat al bij de Staten-Generaal is ingediend, heeft de Regering o.a. voorgesteld de kosten van dit herstel geheel aan de polders en water schappen te vergoeden. Daarnaast is met het oog op de aanzienlijke schade in sommige streken en in verband met de veelal slechte verkaveling en ontsluiting door de Regering voorgesteld, de mogelijkheid te openen voor afzonderlijk aan te wijzen gebieden de Her- verkavelingswet „Walcheren" van toe passing te verklaren. In het bijzonder zal dit wenselijk zijn in die gebieden, waar bovendien de economische bestaansbasis van veel landbouwbedrijfjes te zwak is. werking met de arbeidersorganisaties op ver schillende plaatsen in de omgeving van het rampgebied worden gehouden. Deze ten toonstellingen hebben ten doel de vrouw hulp en voorlichting te verlenen bij de wederinrichting van haar woning en de aan schaf van huisraad. Op deze wijze kan men er zeker van zijn, dat de bijdrage, die men voor de geleden huisraadschade ontvangt, goed wordt besteed. DE VOETBALCOMPETITIE Het staat nu wel vast, dat eerst in de laatste wedstrijd van deze competitie het kampioenschap zal worden beslist. Dit, dank zij het feit, dat WHS door de bekende naald kroop en Zaterdag jl. van Smerdiek met 32 kon winnen. En nu gaat het tussen Noordschans en WHS. Eerstgenoemde club met nog 3 wedstrijden te spelen: Kogelvan gers, Seolto en WHS. De laatste 2 zijn voor Noordschans uitwedstrijden. Men mag aannemen dat deze club tegen de Willem stad en Zevenbergen geen steek meer zal laten vallen. Dan staat ze 1 punt voor op WHS en beslist de wedstrijd te St. Anna- land dus reeds bij een gelijk spel tot het kampioenschap van Noordschans. Het komt niet zo vaak voor, dat het juist de laatste wedstrijd is die de beslissing brengt. Zater dag jl. kreeg Noordschans z'n overwinning op eigen terrein tegen Seolto overigens niet cadeau. De Zevenbergers beten krachtig van zich af en met een productiever voor hoede had de thuisclub er met rust niet zo gunstig voorgestaan dan thans het geval was: 21. In de tweede helft waren ze met de wind in de rug de meerdere en wisten de stand tot 41 op te voeren, maar voor het eindsignaal klonk had Seolto er nog een tegenpunt aan toegevoegd: 42. -m- Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 ct. Mijnhardt Hoofdpij ntabletten. Koker 80 ct. Een ander onderdeel van de reeks maat regelen, die ten aanzien van het herstel worden getroffen, is de gipsverstrekking. De hoeveelheid gips, die in de komende jaren per ha zal worden verstrekt, zal afhankelijk zijn van het zoutgehalte en de zwaarte van de grond. Op basis van onderzoekingen en practijkwaarnemingen, die na 1945 zijn ver richt, zijn voorlopig de normen opgesteld voor de totale hoeveelheid gips per ha. O.a. is besloten voor zware, zoute gronden namelijk die, welke ongeveer 45% afslib- baar en meer dan 20 gram zout bevatten 14 ton gips per ha beschikbaar te stellen. De middelzware en brakke gronden, die plm. 35 afslibbaar en 610 gram zout bevatten, hebben 5 ton per ha ontvangen. Deze totale hoeveelheid zal voor de zeer zoute gronden over 2 a 3 jaren worden verdeeld. De gronden, die minder dan 3 gr zout bevatten komen evenwel niet voor gipsverstrekking in aanmerking. Deze nor- men hoger dan die, welke in de periode 19451950 zijn toegepast; het moet uit- gaande van normale weersomstandigheden als zeker worden aangenomen, dat het herstel sneller en vollediger en bovendien op economisch meer verantwoorde wijze kan geschieden, indien laatstgenoemde nor men worden aangehouden. Dit neemt niet weg, dat in de komende jaren zal worden nagegaan of de totale hoeveelheid nog zal moeten worden gewijzigd. Bovendien zal voor de inplant van nieuwe boomgaarden en speciale tuinbouwteelten meer gips dan voor de landbouw worden verstrekt. Ook aan landarbeiders, die een klein stukje grond bezitten, zal wat gips beschikbaar worden gesteld. De Rijksdienst voor Landbouwherstel heeft op grond van al deze overwegingen jl. Vrijdag bovengenoemd besluit genomen. Tevens werd besloten van de totale gift per ha al dit jaar 50100% ter beschikking te stellen. Zo zullen in 1953 de zware zoute gronden 7 ton per ha ontvangen en zo af lopend tot niets voor de lichte en weinig zoute gronden. In totaal zullen daarom voor de zoute gronden in 1953 bonnen voor 275.000 ton gips aan de boeren en tuinders worden uitgereikt. Er is tot en met Vrijdag jl. 50.000 ton geïmporteerd; in de komende 4 maanden zal dus nog 225.000 ton worden geïmporteerd en gedistribueerd. De bonnen voor dit najaarsgips worden in de komende weken uitgereikt; het is van groot belang, dat men deze bonnen snel bij de kunstmest- handelaar inlevert. De aanvangsmoeilijk- heden van de gipsdistributie zijn nu voorbij en in de komende maanden zullen de coöpe raties en de handelaren het gips op de uit gegeven bonnen afleveren. De Rijksland- en tuinbouwconsluenten zullen over de opslag en het uitstrooien van het gips nog nadere richtlijnen geven. Spreker wekte tot slot nog de plattelands vrouwen op de tentoonstellingen te bezoe ken, die door de gezamenlijke plattelands vrouwen- en boerinnenorganisatie in samen- We schreven hiervoren al dat WHS op het nippertje kon winnen van Smerdiek. Er zat voor Smerdiek zelfs een goede winst kans in, toen ze tot aan rust tegen wind in de thuisclub niet meer dan een gelijkspel had toegestaan: 11. Het moge in de voorafgaande wedstrijden zo zijn geweest, dat de Smerdiekse verdediging faalde, dit keer was dat zeker niet het geval en zowel Everaars, Robbe als de keeper grepen krachtig en dikwijls op het nippertje goed in. Toch moet het wel gezocht worden in het feit, dat deze verdediging zich in de tweede helft met wind mee teveel op een bepaalde speler concentreerde, en bijgestaan door spil Meeuwis en de kanthalfs het zwaartepunt teveel in de verdediging zoch ten, waardoor in het middenveld een leegte ontstond en vooral de WHS-binnenspelers dikwijls vrij spel hadden. Met die sterke wind was het begrijpelijk dat de eerste helft zich op het Smerdiekse gedeelte afspeelde. Bijna onophoudelijk was de bal terug en het hoge uittrappen leverde dikwijls het resultaat op, dat de bal terug kwam in het strafschopgebied zonder te zijn aangeraakt, Maar de balbehandeling bleek met die wind voor de WHS-voor- hoede te moeilijk en het sterk teruggetrok ken Smerdiek gaf heel weinig kans. De Jong en Kampman op de rechtervleugel wisten het zelfs tot enige uitvallen te brengen. Uit één hiervan ontstond een schermutseling voor het doel. De WHS-keeper aarzelde even en Louis Kampman tikte de bal in het doel: 01. Dit was wel buiten alle ver wachting en gaf de gasten zoveel moed, dat zo goed als alle aanvallen in de kiem werden gesmoord of de bal veel te hard naar voren kwam als gemakkelijke prooi voor de keeper. De gelijkmaker kwam dan ook even onverwacht: een corner van Ver- hoole werd door Bram Rijnberg overgeno men en naar het midden geplaatst, waar Cor Vermaas de bal ook meteen op de schoen in het doel plaatste, te verrassend voor de keeper om z'n misgreep kwalijk te kunnen nemen: 11. Ruststand. Bezorgd moest WHS de tweede helft ingaan, nu tegen wind in. Wellicht was het die be zorgdheid die WHS alles op alles deed zetten om hier nog winst uit te halen. Leek het de eerste minuten, dat Smerdiek al spoedig een voorsprong zou nemen, allengs nam WHS tegen de wind in het initiatief over, speelde laag en plaatste goed. Met Soeters leverde Cor Vermaas en Jaap den Engelsman in de verdediging goed werk, bouwden aanvallen op, die werden overge nomen door de binnenspelers, inzonderheid Mosselman. De linksbuiten gaf vrij snel door en alleen midvoor Heijboer was door twee, soms drie tegenstanders practisch uit geschakeld. Toch was het Smerdiek dat weer het eerst scoorde. Kees v. d. Hoek zond een hoog schot in. Over, dacht ieder een, maar de bal draaide door de wind onder de paal: 2—1. De voorsprong duurde slechts kort. Een voorzet van P. Scherpenisse kon Everaars niet keren, de bal kwam bij Mosselman en de gepasseerde keeper zag Robbe in de juiste hoek staan. Die probeerde te voor zichtig de bal precies op z'n hoofd te krij gen en ze kwam er niet goed op, wat de gelijkmaker betekende: 22. Vanaf die tijd was WHS de meerdere. Weer een voorzet van links werd door Heijboer ingekopt. De keeper slaagde er in de bal uit het doel te slaan, maar voor de voeten van Mossel man: 32. Dit was voor Smerdiek na het 'moedig stand houden in de eerste helft een teleurstelling, voor WHS na het spel in de tweede helft, verdiend. Kogelvangers heeft het thuis inderdaad zover geschopt dat het Chrislandia een ge lijk spel afdwong. Hierdoor is de Heiningse ploeg, die geruime tijd in deze competitie aan de kop stond tot ver in de middenmoot gedaald. Bij deze wedstrijd was er in feite geen voetbal te zien. Beide clubs trapten de bal lukraak weg en met die wind was er dan helemaal geen controle op. Daarom ook geeft de uitslag het spelbeeld wel het beste weer. Het werd 22. De stand in de le klasse A is nu: gesp gw gel v P V t WHS 13 9 2 2 20 52 30 Noordschans 11 8 1 2 17 55 20 NAC li 6 1 4 13 34 36 Seolto 11 5 1 5 11 32 29 Chrislandia 10 3 2 5 8 21 30 Kogelvangers 11 2 4 5 8 26 40 Smerdiek 10 2 2 6 6 27 40 Vrederust 12 1 4 7 6 33 50 In de 2e klasse A handhaafde Smerdiek 2 zich door de over winning op Chrislandia 2 met 20. Nog steeds heeft dit elftal de beste papieren voor het kampioenschap en al is hier de strijd nog niet beslist, omdat Smerdiek 2 de moeilijkste wedstrijden al achter de rug heeft, zal die grote kans er wel blijven en misschien tot het gewenste doel leiden. Haar mededinger Dinteloord 2 won van Vrederust 2 met 3-4, terwijl Seolto 2 op de voet blijft volgen, nu weer door de over winning op Kogelvangers 2 met 40. DE VERWACHTING Voor a.s. Zaterdag staan de volgende competitiewedstrijden op het programma: lste klasse A. ChrislandiaVrederust. We nemen aan, dat de thuisclub nu wel in zal slagen de 2 punten thuis te houden. Dat zal zeker ook het geval zijn bij Noordschans, dat Kogelvangers verwacht. Smerdiek krijgt het opnieuw lastig, nu Seolto op bezoek komt. Ondanks dat, geven we de thuisclub toch de meeste kans op een overwinning. In de 2e klasse A neemt Dinteloord 2 het nu thuis op tegen Vrederust 2 en ook haar overwinning is zo goed als zeker. WHS 2 kan tonen wat het tegen Seolto 2 vermag, maar zal zeker tevreden zijn met een gelijk spel. Tweede Pinksterdag is er te St. Maartensdijk de grote ontmoe ting in 't kader van 't adoptieplan tegen Maartensdijk 1 en 2 uit Utrecht. Wanneer vertegenwoordigers van die gemeenten con fereren om andere redenen is het niet te verwonderen, dat er onder hen ook sport liefhebbers voorkomen. En van het een komt dan soms het ander. In dit geval een ont moeting op het sportterrein tussen de elf tallen van de adopterende en de geadop teerde gemeente. Men begint om kwart voor twee, terwijl de eerste elftallen om half vier spelen. Nadat er twee elftallen van WHS vorige week Donderdag naar Kapellen in België zijn geweest, waar door het 2e elftal met 40 en door het eerste met 41 van de plaatselijke voetbalclub „Noorse" werd ver loren, zijn op tweede Pinksterdag de rollen omgekeerd en worden er twee elftallen uit België in St. Annaland verwacht. Men speelt daar om 1 en 3 uur. Door „Noorse" werd een wisselbeker beschikbaar gesteld, die over drie jaar z'n definitieve eigenaar pas krijgt, wanneer gebleken is wie de meeste punten heeft behaald. KORFBAL Eendracht bracht vorige week Donder dag een bezoek aan de Swift-series te Mid delburg en kwam daar goed voor de dag. Waar het Thoolse twaalftal geen compe titie speelt was het de eerste maal dat ze binnen de lijnen kwam en nog wel met 5 nieuwe spelers. Hoewel de verwachtingen niet groot waren, won Eendracht toch van Atlas uit Rittem met 2—1 en van B.K.Z. uit Breskens met 20. De laatste wedstrijd tegen Zuid-Westers uit Souburg werd echter verloren met 13. Met een tweede prijs kwamen ze thuis, een verdienstelijk resultaat waarmee de toekomst met vertrouwen kan worden ingezien. TOOGDAG N.C.G.V. Het Nederlands Chr. Gymnastiek Verbond kring Zeeland organiseert op Tweede Pink sterdag a.s. een Toogdag in het Sportpark Rozenoord. Een 8-tal gymnastiekverenigin gen uit Zeeland en N.Brabant zullen dan de gasten zijn van E.E.N. „Genie" uit Bergen op Zoom, waaronder ook „Spido" van Oud- Vossemeer. Om 2 uur begint een mars door de stad en na een défilé voor het stadhuis de mas sale trundemonstraties op „Rozenoord THOLEN Ned. Herv. Kerk Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 10 en 6 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 10 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel In alle diensten collecte voor de G.Z.B. Geref. Kerk Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 10 en 5 uur Ds. J. H. van Halsema Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 10 uur Ds. Koning Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 10 uur Leesdienst 3 uur Ds. J. B. Bel uit Krabbendijke Chr. Geref Kerk Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 10 uur Leesdienst Ned. Prot. Bond Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 5 uur Ds. O. Elseman, N. H. Pred. te Bergen op Zoom OUD VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 10 en 2.30 uur Ds. R. C. van Putten Collecte Zending Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 10 uur Ös. R. C. van Putten Geref. Kerk Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 10 en 2.30 uur Ds. A. Koning Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 10 uur Ds. J. van Halsema Chr. Geref. Kerk Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 10 uur Leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 10 uur Ds. D. J. van Dijk 6 uur Ds. J. de Bres Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 10 uur Ds. van Dijk Collecte voor de Geref. Zend. Bond Donderdag 28 Mei om 3.30 uur Ds. D. J. van Dijk, Huwelijksbevestiging van Leendert Hage en Neeltje Ligtendag Geref. Gemeente Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 9.30 uur Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Kerk Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 10 uur Ds. E. S. de Lint 6 uur Leesdienst Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 10 uur Leesdienst Oud Geref. Gemeente Woensdag 27 Mei 3 uur rouwdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 9.30 uur Ds. de Bres 2 uur Ds. v, d. Wiel Collecte G.Z.B. Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 9.30 uur Ds. de Bres Oud Geref. Kerk Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 9.30 uur Leesdienst Oud Geref. Gemeente Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 9.30 uur Leesdienst Donderdag 28 Mei 6.30 uur Ds. G. v. d. Breevaart Rehoboth Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 7 uur Ds. Mantz. Extra Pinkstercollecte Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) Geen dienst SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 9.30 en 2.30 uur Ds. Brons In beide diensten collecte v. d. Zending Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 9.30 uur Ds. Brons Geref. Gemeente Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 9.30 uur Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Kerk Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 10 en 2.30 uur Eerw. Heer van Teylingen uit Leiden. In beide diensten collecte voor de Geref. Zendingsbond Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 10 uur Eerw. Heer v. Teylingen Geref. Kerk Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. J. H. van Halsema Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 7 Geref. Gemeente Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 10, 2 en 6 uur Leesdienst' Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 10 uur Leesdienst ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Kerk Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 9.30 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Zendingscollecte Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 9.30 uur Ds. E. S. de Lint Geref. Gemeente Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 10 uur Leesdienst Oud Geref. Gemeente Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 9.30 uur Leesdienst ANNA JACOBA POLDER Geref. Kerk Zondag 24 Mei (le Pinksterdag) 2 x Ds. Speelman uit Nieuwkoop Maandag 25 Mei (2e Pinksterdag) 7 STAVENISSE Terwijl men in de Herv. Kerk alhier al gedurende een paar weken bezig is de aangerichte schade te herstellen en dit mogelijk nog wel een paar weken kan aanlopen, eer men zover is dat ook kerk gehouden kan worden, zal op Woensdag 27 Mei a.s. de minder beschadigde en daarom thans reeds herstelde kerk van de Oud Ger. Gem. in gebruik worden genomen met een rouwdienst welke om 3 uur aan vangt en waarin ouderling J. W. Slager zal voorgaan. KEURING MERRIEN VOOR STAMBOEK ST. MAARTENSDIJK: Goedgekeurd: Anna, eig. M. J. Buys, Pootrvliet Lona van Welstand, eig. C. L. Geluk, St. Maartensdijk Dorotyna van Broederhof, eig. C. L. Ge luk, St. Maartensdijk Sonja v. d. Blikken, eig. Andr. M. Kloet, St. Maartensdijk Meriëtte van Margaret, eig. J. P. Kloet, St. Maartensdijk Herza, eig. Gebrs. Nelisse, St. Maartens dijk. Cora, eig. Gebr. Nelisse, St. Maartensdijk THOLEN Goedgekeurd: Rozet v. Molenhof, Erna v. Elza en Roza van Suzanna, allen eig. C. en J. A. v. Engelen, Oud-Vossemeer Metha v. d. Karnemelkspot, eig. A. A. Geluk, Oud-Vossemeer Gerda v. d. Vosmeer en Atrid v. Lange- weg, eig. P. J. Goorden, Oud-Vossem. Elly van Stevensbeek, eig. Anth. v. d. Slikke, Poortvliet Ella v. d. Eendracht, eig. Jac. Fr. Brooy- mans, St. Annaland Rita v. Oud-Vossemeer, eig. C. P. Chris- tiaanse, Tholen. Lina, eig. B. G. Friderichs, Oud-Vosse meer Rozette, eig. Gebr. Stoutjesdijk, Tholen. HET VERKEER IN ONS LAND Automobilisten veroorzaken meeste ongevallen Niet bepaald voor de tijd is dezer dagen de Statistiek verschenen over de verkeers ongevallen op de Openbare Weg in het jaar 1950. Uiteraard zouden we niet zoveel aandacht schenken aan een rapport van ruim 2 jaar geleden het verkeer is immers sedertdien veel drukker geworden was het niet, dat de suggesties, die de A.N.W.B. indertijd hebben gedaan: onderzoeken, wat de aard van de ongevallen met dodelijke afloop zijn, in dit rapport voor de eerste maal zijn opgenomen. En daaruit is helaas duidelijk gebleken, dat de automobilisten de meeste ongevallen veroorzaakten, ook de dodelijke. Wanneer men nagaat, dat 252 voetgangers werden overreden, doordat de auto's niet snel genoeg konden stoppen. Nu is het wel zo, dat de maximum snelheid in ons land is opgeheven. Dat neemt niet weg, dat er toch nog remmende bepalingen zijn. Zo mag men b.v. de veiligheid van het verkeer niet in gevaar brengen en een agent van politie kan een automobilist aan houden en verbaliseren, wanneer deze b.v. in de bebouwde kom naar zijn oor deel door te snel rijden de veiligheid van het verkeer" in gevaar brengt. In 1950 bedroeg het aantal bij verkeers ongevallen gedode personen: 1021. Onderverdeeld in.de categorieën wegge bruikers krijgen we de volgende cijfers: Voetgangers: 356; Wielrijders 332; Brom fietsers 37; Motorrijders (inclusief duo passagiers): 113; Personen-automobilisten: 115; Vrachtautomobilisten: 35; Voerlieden van met paard bespannen wagens (-f- in zittenden): 22. Ten aanzien van de bromfietsers moet nog de aandacht gevestigd worden op het feit, dat deze categorie weggebruikers in 1950 nog betrekkelijk gering was. Uit het beschikbare materiaal is geble ken, dat in meer dan de helft der 1021 ge vallen de schuld lag bij de automobilisten, voornamelijk door het niet verlenen van voorrang, te snel rijden, snijden, wagerf on verlicht laten staan, aanrijden van voet gangers in het donker, lichtverblinding e.d. Wat zegt in dit geval de Haagse politie? Den Haag is de stad, waar procentsgewijs de meeste verkeersongevallen gebeuren: de meest ongediciplineerde weggebruikers zijn de automobilisten, niet zozeer in de binnen stad dan wel in de buitenwijken. Wat zeg gen de wagenbestuurders van de trams in onze hoofdstad? Wij hebben de meeste last van de auto's. Om een voorbeeld te noe men: bij verkeersophopingen, open brug gen, rode stoplichten e.d. staan de auto mobilisten bij voorkeur op de tramrails, terwijl er naast minstens evenveel ruimte is. En de Roterdamse trambestuurders doen er nog een schepje op en zeggen: „Als wij niet beschikten over een grote dosis zelfbeheer sing, dan gebeurden er ongelukken aan de lopende band, voornamelijk door het roe keloos rijden van de auto's". Niet dimmen: een groot gevaar Beslist onbeschoft is de houding van de meeste aufomobilisten in de avonduren. Om een voorbeeld te noemen: de weg Amster damHaarlem is geheel van neonverlichting voorzien en wel zodanig, dat de gehele weg behoorlijk is verlicht. Men kan dus gevoeg lijk met de kleine lichten rijden. Desondanks hebben de meeste automobilisten de grote lichten op. Men dimt alleen voor tegenlig gers, die nog sterkere lichten hebben. Dim men voor kleinverkeer: wielrijders en brom fietsers is er helemaal niet meer bij, noch op de wegen, waar afzonderlijke rijwiel paden naast liggen, noch op de wegen, waarop al het verkeer zich bevindt. Het is voor de motorrijder, bromfietsers en fietsers beslist levensgevaarlijk, om 's avonds op de weg te rijden. Verkeersdicipline bestaat er nagenoeg niet meer. Men raast en rost maar raak en dat desondanks tal van ongelukken voorkomen kunnen worden is te danken aan de zelfbeheersing van de minderheid fatsoenlijke weggebruikers. Het wordt steeds erger Over 1951 en 1952 zijn nog geen offi ciële cijfers bekend. Maar het staat wel vast, dat de kurve der verkeersongevallen zich snel opwaarts beweegt. Het aantal ver keersongevallen is legio. Wie op Maandag morgen zijn krant openvouwt, leest de ba lans van het weekeinde: doden op de weg, zwaar- en lichtgewonden. In het achter ons liggende weekeinde: 7 doden, 2 zwaar- en 2 lichtgewonden. Het is vooral het langzame verkeer, dat de dupe wordt van de verkeersvlegels, met name de voètgangers, wielrijders en niet te vergeten bromfietsers. Deze laatste catego rie is, sedert de uitspraak van de Rotter damse rechtbank (voor een bromfietser hoeft onder geen enkele omstandigheid voor rang te worden verleend, ook niet als men hem moet passeren als hij zich op een voorrangsweg bevindt!) helemaal vogelvrij verklaard, waarmede de verkeerschaos nog meer in de hand wordt gewerkt. Nee, op de openbare weg is niet veel meer te mer ken van ons fatsoen... door Jf HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v, d. Linden 12 Nog diezelfde dag gingen we met een rijtuig naar Schiedam, want in Rotterdam durfde hij niet met me op de trein te stappen. In Schiedam hadden we geen moeilijkheden en in Amsterdam aangenomen, liet hij zich inschrijven in een hotel, als man en vrouw. Het was de enige mogelijkheid om geen argwaan te wekken. Hoewel het mij tegen de borst stuitte, vond ik het goed, temeer, omdat hij zei: „Elsje, je hoeft je nergens zorgen over te maken, ik dut even gemakkelijk in een leunstoel als in het fijnste bed. Bovendien, morgen ga ik meteen kijken, of er niet ergens een huisje te huur is en dan gaan we dat meteen meubileren. Het is dus misschien maar voor één nacht." De volgende morgen gingen we de stad in en na lang zoeken vonden we een huisje in de St. Nicolaassteeg leeg. Dit, waar jij en ik nu op het ogenblik zitten, Nol. We kochten de meest noodzakelijke meubelen en andere benodigdheden en hier kwam ik, nog geen twintig jaar oud, te wonen. Toen we hier de eerste avond zaten ik vergeet het nooit, Nol, zei Arnold: „Zo, meisje, en nu gaan we eens proberen, of we je vader kunnen bewerken, want ik houd teveel van je om nog bijna anderhalf jaar te wachten, tot je meerderjarig bent". Ik keek hem eens aan en vroeg: „Hoe wil je dat klaarspelen Hij lachte: „Laat dat maar aan mij over, meid. Ik ben in mijn leven al over heel wat hoge zeetjes heen gevaren zonder averij te krijgen." 's Avonds vertrok hij naar zijn kamer, die twee straten hier vandaan lag en ik wist niet, wat hij de dagen daarna uitvoerde. Later hoorde ik de hele ge schiedenis. Ook van de consternatie, die mijn vlucht uit Streefkerk teweeg had gebracht. Toen ik die bewuste avond in Januari om tien uur nog niet thuis was, werd men ongerust. Vader en mijn broer zijn toen de dijk opgegaan om me te zoeken, maar begrijpelijkerwijs vonden ze me niet. Ze zijn toen nog .met het koetsje naar Brandwijk gegaan, omdat ze veronderstelden, dat ik misschien naar Piet was ge lopen, maar ook daar wist men natuurlijk van de Prins geen kwaad en Piet moet nogal tamelijk nijdig geweest zijn, dat vader hem uit bed had gepord. Toen ik de volgende dag, de trouwdag, nog niet boven water was, werd in allerijl de trouwerij uitge steld. Het moet toen een heen en weer geren geweest zijn van Brandwijk naar Streefkerk en terug en ieder een zat met de handen in het haar. In de consternatie was men vergeten de gasten af te zeggen en die waren voor het merendeel om negen uur 's morgen al present. Maar als er geen bruid is, kan de bruidegom ook niet trouwen en dus had de burgemeester die morgen ook een slechte bui, want zoiets was in de geschiedenis van Streefkerk nog nooit voorgevallen. Op de een of andere manier had een kranteman deze historie ver nomen en de volgende dag stond het hele geval in geu ren en kleuren in de Schoonhovensche Courant. Piet Heikoop moet een beroerte nabij geweest zijn, toen hij eindelijk tot de conclusie kwam, dat Elsje van Veen 'm gesmeerd was en eigenlijk nooit van plan was geweest om met hem in het huwelijksbootje te stappen. Hij heeft het zich blijkbaar erg aangetrokken, want enkele maan den daarna zijn z'n oudelui toch gaan rentenieren en het spul werd verkocht: Piet zelf is naar Brabant ver trokken. Nadat Arnold me in Amsterdam had geïnstalleerd, besprak hij de kwestie met een kennis van hem, een gepensionneerde kapitein. Deze vond het maar een interessant geval en zoals hij zeide, wilde hij het wel eens proberen, of hij als bemiddelaar kon optreden. De oude varensgezel lachte erom en antwoordde, dat al een hele reis was, want je kon met de stoomtram tot Schoonhoven en daarna moest je maar zien, dat je in Streefkerk kwam. Doch hij kwam er, hoe, dat ben ik nooit te weten gekomen. Toen hij thuis het doel van zijn komst vertelde, begon vader opnieuw op te spelen. Hij maakte me uit voor al wat mooi en lelijk was en dreigde de politie te zullen waarschuwen. Maar de oude varensgezel lachte rom en antwoordde, dat al dat schelden geen zin had en dat hij gekomen was om spijkers met koppen te slaan. Hij fantaseerde er nog een beetje bij en zei, dat het jonge paar in Engeland zou gaan trouwen, als vader geen toestemming zou geven voor een huwelijk tussen mij en neef Arnold. Maar vader hield voet bij stuk en zei, dat hij een derge lijke gedwongen toestemming nooit zou geven. „Ze moet thuis komen," hield hij koppig vol, „en zich onder het wettige ouderlijke gezag stellen. Daarna zullen we wel weer zien." Met deze boodschap kwam de oude baas bij ons terug. Maar ik wist wel, wat er zou ge beuren, als ik weer thuis was. En dan zou ik geen tweede keer meer een kans hebben om te vluchten. Bovendien zou vader er dan wel voor zorgen, dat ik Arnold voorlopig althans niet meer zou zien. Ik voelde daar dus niets voor, temeer, omdat ik al aardig gewend raakte aan „mijn huisje", zoals ik dit noemde en bovendien toch het vooruitzicht had, dat ik binnenkort de vrouw van Arnold zou worden. De oude baas is nadien nog tweemaal als bemiddelaar naar Streefkerk geweest, maar alle pogingen stuitten af op vader's koppigheid. f (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 6