Eendrachtbode Nieuwe Zomermantel Modehuis „Rita" Tip Top 5IM0N DE WIT D.D.D. No. 1 van LIJST 4 de heer M. C. VAN AST TipTop Hoe staat het er bij met het dijkherstel! En. dan K, H. Kolber Fa. B. Wolf Fovtuinstraat 13 - Betgen op Zoom SP0RTK0EKEN L0 ct. 250 gram Zaanse rondjes Leverpastei 9e Jaargang No, 26 TWEEDE BLAD 22 Mei 1953 Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. WEK DE GAL IN UW LEVER OP BIJ EXAMENS Voor een goede Bruid fofo na or Voor GoudZilver, Doublé Horloge s en Keltum plate door Zijn ENORME SORTERING KIEZERS VAN POORTVLIET Stemt a.s. Woensdag 27 Mei die bewezen heeft een plaats in de Raad waard te zijn. Vele kiezers reeds vanaf f49.75 Bij „RITA" slaagt U zeker Bosstr. 27, Tel. 769, Bergen op Zoom herenmodes n.v De beste kwaliteiten bij Speciaal ook voor DAMES- en HERENPARAPLUIES eW 4e 4 heerlijke, grote Limonadesiroop per fles 78 89 ct Gazeuse per 3/t Literfles 29 ct Frisse zomerdrups 100 gram 15 ct Gevulde drups 100 gram 18 ct De bekende chocoladerepen Zuid-Afrikaanse pinda's 250 gr. 42 ct Snijworst Tartaar Goed en Goedkoop „Tenzij er zich opnieuw bijzondere omstandigheden voordoen, kan met vertrouwen tvorden aangenomen, dat ook dat deel van het eiland Tholen nog kan worden gered". Dit schreven we in ons eerste nummer na de ramp op 6 Februari 1953. En daarbij ging het over het gedeelte van ons eiland benoordwesten de Breedenvliet PaaldijkDerde Dijk: de polders van Stavenisse dus. Op dat ogenblik waren er 5 dagen achter de rug, die enorme in spanning hadden gevergd van alle weerbare mannen. Weerbaar tegenover de dijkdoorbraken. Men herinnert zich nog ivel de grote strijd aan de Steenlandsesluis bij Poortvliet, een uitermate vitaal punt. Men kreeg het de eerste week provisorisch gedicht. Men herinnert zich nog wel het machtige werk om duizenden zand zakken aan te brengen op de BreedenvlietPaaldijk en de verdere lagere punten teneinde een eerste verdedigingslinie aan te brengen tegen de nog te verwachten winter- en voorjaarsstormen. Het vol gend springtij 16 Februari was men ook daar zo goed als klaar. Honderden herinneren zich nog de strijd aan de Grote Nol, waar twee critieke dagen werden doorgemaakt om het sterke stroom- gat te dichten. Ook dat lukte. En tóen waren de eerste vitale punten afgewerkt. Tóen stond men voor het meest gigantische werk als gevolg van de doorbraak: het herstel van de doorgebroken en afgeslagen dijken over een lengte van bij elkaar 4 kilometer: de zeedijk aan de Mar gar ethap older de Oosthavendijk van Stavenissefveerdijk) de Scheltse- en Nieuw- A n nex-zeedijk. Of dat een eenvoudige opgave was? Dat moet U eigenlijk zelf eerst zien. Want ook wanneer we U vertellen dat hiervoor alleen 270.000 rri' zand onder zeer moeilijke omstandigheden moet worden aangevoerd, dat hiervoor 60.000 m3 vette klei benodigd is, kunt U zich niet voorstellen wat dit voor een reusachtig karwei is. Maar ondanks de grote moeilijkheden, ondanks het feit dat alle aanvoer niet even vlot loopt, zit er lijn in dit werk. Een lijn die een harmonisch geheel vormt en die het vertrouwen wekt, dat men, voor de najaarsstormen verwacht kunnen worden, weer „even veilig" achter onze dijken kan wonen dan voor 1 Februari 1953. Ja: „even veilig". Niet beter, maar ook niet minder. Daarmee zullen we het voorlopig moeten doen. WEINIG HOOPVOL UITZICHT Wanneer men, zoals wij deze- week, bijna vier maanden na de ramp over de daar door zo beroemd geworden Breedenvlietse dijk en Paaldijk fietst, terwijl een naar het Westen gedraaide vrij sterke wind de en kele uren tevoren broeierige lucht afkoelt en daarmee de kans op een malse bui, waar na zo hard wordt verlangd, tot nul redu ceert, dan is het uitzicht op een eventueel „wonder van Tholen" weinig hoopvol. U weet toch wel, dat er bij de eerste oogst na de inundatie in 1945 gesproken werd van het „wonder van TholenDit moge sterk overdreven zijn geweest, toch was die oogst gerekend naar de verwachting een grote meevaller. Maar tóen ook was het water er in het najaar afgegaan, tóen had den zware regens het zout dieper in de bo dem doen verzinken, tóen was het zoutge halte trouwens niet te vergelijken met wat de grondmonsters nu opleveren. En dan moge een op watersnoodgebied „belustte" tourist teleurgesteld zijn, dat hij al zoveel ziet hersteld in onze polders, dat hij al bewerkte en ingezaaide akkers ziet, dan begrijpen we volkomen dat een inwo ner van Schouwen en Duiveland jaloers is op wat hij hier reeds ziet, dan is het voor ons toch een weinig hoopvol uitzicht op de oogst die over enkele maanden in normale omstandigheden zoveel bedrijvigheid op ons eiland meebrengt. Langs die dijken fietsend doet het wat ironisch aan, dat het gras juist welig opschiet tussen de aangebrachte zand zakken, daar dwars doorheen boort en fris ser aandoet, dan wat men in de onderge lopen polders aanschouwt. Immers, daar ziet men op de meeste akkers de gerst of klaver reeds geel worden, terwijl ze nau welijks boven de grond uitkomt, daar ziet men de dunne plekken op landerijen die maar even onder water stonden en waar gepoogd, gedurfd is om andere gewassen te telen. Beter voor allen was geweest, dat dege nen die tegen de voorschriften van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in andere gewassen op hun zoute gronden hebben ge zaaid straks triomfantelijk hadden kunnen zeggen: ziedaar nog een goede opbrengst. Maar we vrezen dat ze hun hoofd zullen moeten buigen en die deskundigen gelijk zul len moeten geven. Omdat zelfs de taaiste gerstsoort staat te kwijnen in onze zoute landerijen, staat te schroeien in de overigens zo prettige Meizon. Nee, zoals het er thans in onze zoute polders voorstaat, kan men de gedachte aan een meevaller wel weg cijferen. Het uitzicht is wat dat betreft wei nig hoopvol. BIJNA KLAAR Maar het bekijken van de zoute gronden was niet het doel van deze tocht. Dat kwam er ongemerkt bij. Dat ziet men vanzelf, wanneer men in de richting Stavenisse gaat. Dan ziet men ook hoe de mensen van de Ned. Heide Mij al een eind op de goede weg zijn voor wat betreft het uitbaggeren van de dichtgeslibde waterleidingen, dan ziet men in de polders de mensen stenen bikken, dan kijkt men nog op het puin van de huizen bij het Diepe Gat en verwondert men zich over het nog vele wrakhout dat aan de binnenkant van de Oudelandsedijk opnieuw herinnert aan de op 1 Februari aangerichte verwoesting. En die herinnering wordt nog levendiger wanneer men tot aan de Kloetsedijk is genaderd, waar men bezig is de helling naar de Buurtweg, de verbin ding met de polders weer berijdbaar te maken. Die hoek bij de Kloetsedijk, telkens weer valt het op, dat het water hier mis schien wel de meest samengebundelde kracht had van alle doorbraken op ons eiland. Bij het passeren van dat hoekje kan het niet anders of men denkt aan de ruim 40 men sen, die daar dicht opeen gepakt, zijn weg gevaagd, terwijl het veilige punt slechts enkele meters was verwijderd: De Stoofdijk. Daarmee zijn we aan het begin van ons doel: eens gaan kijken hoe het er bij staat met het dijkherstel. Nog gaat het over de ijzeren platen, waar eens de grote gaten lagen in de Stoofdijk. Nog is men niet aan het straten toe, maar nu gaat het toch wel in de goede rich ting. Hoeveel zand daar al moest worden aangevoerd, het is ons niet bekend, maar het waren enorm diepe gaten en men is nu bezig met de bekleding van de wal. En daar staat op de haven de directiekeet van de Waterstaat. Dicht bij het werk met een overzicht op de Oosthavendijk ,en de Margretha-werken, dicht bij het water, zo dat iedere afwijking direct kan worden ge constateerd. En in de keet zit de vervanger van dhr. Nortier, bezig met z'n dagelijks Raai ie uit met wortel en tak. Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen be vat, wekken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stram heid, scheuten, steken en pijn... Koop vandaag Kruschen bij Uw. apotheker of drogist en begin morgenochtend die heil zame kuur. rapport over het omvangrijke werk, waar voor hij zich na 16 Maart zag geplaatst. Toen immers moest de waterbouwkundig ambtenaar van Stavenisse, dhr. Nortier hij was er nog net toen de Koningin kwam naar het ziekenhuis en juist vandaag 19 Mei was hij bijna hersteld terug,, al kon hij z'n taak nog niet volledig hervat ten. Zo heeft de Waterbouwkundig Ambte naar van het Waterschap Oud-Vossemeer, dhr. Moerland, een taak gekregen waar hij zelfs na de moeilijke eerste Februari-dagen niet op rekende. Immers, Oud-Vossemeer zelf v/as gespaard gebleven en ernstige be schadigingen behoefden daar aan dijken niet hersteld. Maar het polderbestuur begreep de moeilijkheden voor Stavenisse door Nor- tier's ziekte en dhr. Moerland werd niets in de weg gelegd, om op het verzoek in Stavenisse te vervangen, in te gaan. Zo werkt hij er sinds 16 Maart en hij werkt er prettig, zoals hij ons zelf kon ver klaren, dank zij de soepelheid van de in stanties en zijn meerdere, waarmee hij direct contact heeft, dank zij ook de medewerking van directie, ploegbazen en arbeiders van de n.v. Ballast Mij te Amsterdam, die deze grote karweien uitvoert. Alleen wanneer men het werk zelf bekijkt, kan men een goede indruk krijgen. Daarom deden we dat en zelfs al zijn we niet met de vele technische kanten op de hoogte, toch kan men zien of er lijn in het werk zit of niet. Op enkele plaatsen is men al heel ver gevorderd. Neem bijvoorbeeld de Oostha vendijk, het dijkje naar het Stavenisse-veer. Het was op enkele plaatsen afgeslagen en er zaten twee stroomgaten in. Daar is men bijna klaar. Nog een dag of tien misschien. Op de meeste plaatsen zit de krammat er al op en dan is het laagje teelaarde vanzelf al aangebracht, waarin het graszaad ge zaaid. Nog een klein stukje is er over waar nog wat vette klei op moet worden aange bracht, maar het grootste werk is daar ge beurd. Op het eind daarvan zien we het zonddepöt, waar de zandperser eerst een hoeveelheid zand heeft aangevoerd, dat in het Veerdijkje en voor de gaten in de Stoofdijk is gebruikt, daarna is het weer volgespoten en ligt er een gedeelte als re serve, dat hier en daar nog van pas zal komen. De doorbraak in de Margretha-polder was een groter karwei. Over een lengte van 200 meter, zij het hier en daar onderbroken, was er veel afslag. Eerst een zandzakken- dam, daarna kwam de zandzuiger er ook hier aan te pas, die voor de grote hoeveel heden zand zorgde op de bestemde plaats. En veel eerder dan de door deze doorbraak vernielde huizen aan de Kloetsedijk zullen zijn hersteld, zal deze zeewering weer in orde zijn. Men is er met het zand al op de gewenste hoogte. En sommige gedeelten hebben ook de 60 cm dikke kleilaag al, ITIITII" Niet krabben.De helder vloei- I Er i I R€ bareD.D.D.kalmeert de jeuk IB 1111 li in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HU I DAAN DOENINGEN maar hiervan moet nog meer aangevoerd worden. Nu staat er alleen maar de drag line, maar straks zullen de vrachtauto's er weer meer leven brengen door aanvoer van klei, vlechtwerk, stro, enz. Vast staat wel, dat dit dijkgedeelte tijdig klaar zal zijn en ook hier is de zeewering dan weer op de zelfde hoogte als voorheen, misschien de eerste maanden voor het goed vast zit nog iets hoger, maar overigens gelijk aan de in stand gebleven gedeelten. Het viel ons daarbij op, dat men niet overgaat de bin- nenhelling minder steil te maken, waar 1 Februari bleek dat doorbraken ontstaan door afslag binnenzijde en die afslag eerder voorkomen wordt door een flauwe dan door een steile helling. Hieruit blijkt wel dat de voorschriften luiden: op de oude voet her stellen. Dat is de eis van het ogenblik. DE NIEUW-ANNEX Het is nog een heel rukje vanaf de Mar- grethapolder in Stavenisse naar de doorbra ken aan de Nieuw-Annex-zeedijk, Het is ook het meest afgelegen gedeelte. Er wordt ge praat over de Grote Nol, de Veerdijk en het Schelt, maar men hoort weinig van de doorbraken aan de zeedijk van de Nieuw- Annexpolder. En toch is daar de dijk over een lengte van circa 2 km afgeslagen, zat men daar met 2 stroomgaten en is het her stel de moeilijkste karwei, althans het meest afgelegen werk voor materiaalaanvoer van al de op het eiland voorkomende doorbra ken. Daar is het dat uitvoerder Geldhof met z'n mannen ploetert om het enorme voorbereidende werk klaar te krijgen, eer het grote materiaal kan worden aangevoerd. Het is voor een leek niet te bekijken wat dat voorbereidend werk inhoudt. Men be gon het eerst zandzakkendammen te leggen in een boog om de stroomgaten heen, men zorgde dat er eenzelfde afsluiting kwam tot hoogwaterstand op de afgeslagen gedeelten en nu is men er bezig de stroomgaten te vullen, waartoe de spoorkarretjes worden gebruikt. EEN TUSSENSTATION Het grootste probleem aan dit dijkgedeelte vormt de aanvoer van zand en klei. Vooral het eerste kost veel voorbereidend werk. Men zit bij laag water met een slik van circa 2 km en de zandperser kan het niet verder halen dan 1500 meter, terwijl ze minstens 2x/i meter zou moeten persen om het gehele werk te kunnen voorzien. En daarom is een baggermolen bezig een geul te graven, daarom ook moet er een tussen station gebouwd worden, boven op de dijk. Alleen deze karwij vordert enkele weken, als men nagaat dat een betonnen voet moet worden aangelegd, waarop een 60 pk motor gaat draaien die het zand verder in de buizen door zal stuwen. In de Nieuw-Annex zit men dus nog met de laagste gedeelten; hier moet nog een reuze karwei verricht worden, maar dhr. Kant van de Rijkswaterstaat, die belast is met de algehele leiding van het buitendijk herstel, was vol vertrouwen dat ook hier het werk tijdig klaar zou kunnen zijn. EN TENSLOTTE AAN HET SCHELT In omvang lijkt dit het meest reusachtige werk dat momenteel wordt uitgevoerd. En dat is het ook wel. De over 1800 meter lengte afgeslagen Scheltsedijk is al een heel eind op de goede hoogte, maar het is voor een groot gedeelte alleen nog maar het zand- lichaam met het stro om verstuiving te voorkomen. Slechts een klein gedeelte is er met klei bekleed en nog weinig met kram mat. Dat is na twee maanden ook geen wonder, want dit voor ons eiland gigantisch werk kost enorm veel materiaal. En dat materiaal moet er dan maar zijn. Zo kan het wel eens voorkomen dat men omhoog zit met "vlechtwerk of met klei, met teeltaarde of anderszins. De „Boulogne" heeft hier al duizenden kubieke meters zand aangevoerd en de lange pijpleiding boven op het zand- lichaam ligt er als bewijs van wat hier no dig is om de zaak hersteld te krijgen. Ook hier wordt een tussenstation aangelegd om over het gehele werk zand aan te kunnen voeren en we zagen de betonnen voet waar op straks de machtige 60 pk motor zal draaien, We zagen de arbeiders die de stroomgaten verder opvullen met de zand zakken en de vlechters en de kleiverwerkers, ieder z'n taak. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Zo wordt er hier overal aan de Stavenis- ser doorbraken gewerkt. Dan lijkt het mis schien hier en daar of het niet opschiet, maar als men er dieper in doordringt en weet welke voorbereidingen voor sommige objecten getroffen moeten worden, dan eerst ziet men dat er in het grote dijk herstel te Stavenisse een lijn zit die in haar geheel harmonieert, die vertrouwen wekt en geloof in de uitspraak dat men eer de najaarsstormen komen zover kan zijn, dat men de „oude" beveiliging in „nieuwe" dijklichamen terug heeft. Ja, een dijklichaam, het is sinds de lste Februari iets levends geworden, iets waarop we daarvoor geen acht meer sloe gen, zoals zelfs deskundigen en water schapsambtenaren droomden in hun onge stoord bestaan. Een dijklichaam waarbij zoveel verschillende producten te pas moe ten komen, eer het werkelijk „lichaam" is: het zand, de vette klei, vlechtwerk, teel- aarde, krammat, graszaad om van de glooiingen met, stortsteen en basaltblokken nog niet te spreken. Machtige werken worden er uitgevoerd op ons eiland. Men werkt er met 8 drag lines, twee zandzuigers, met spoormateriaal, met vrachtwagens en schepen. Gelukkig dat ook voor de Nieuw-Annexdoorbraken de vette klei uit de Polders gebruikt kan wor den, gelukkig dat de eigenaren daarin on middellijk welwillend hebben toegestemd, gelukkig nog dat uitvoerder Bas aan het Schelt, uitvoerder Geldhof aan de Nieuw- Annex, Klaasse of Pieterse, hoe ze ook mo gen heten, van welke diensten het ook ambtenaren zijn, gelukkig dat leiding en uitvoerder, arbeider en vlechter, chauffeur en dragline-machinist met elkaar trachten de zo in enkele uren tijds aangerichte enorme schade te herstellen, ook al kost dit alles wellicht meer dan alle Stavenisse en St. Annalandse polders waard zijn. Gelukkig, dat men al zo ver is en ver trouwen heeft het geheel voor elkaar te krijgen, eer het October is. Gelukkig zijn er er dan nog afgekomen wat dit betreft, als men staande op het zandplateau van de Scheltsedijk naar de overkant van het water kijkt, naar Schou wen, waar de vloed nog steeds over de akkers spoelt, waar het water nog immer tegen de overgebleven huizen spoelt. Gelukkig dat het bij ons al zover is als we kijken naar wat er op Schouwen-Duive- land nog moet gebeuren eer men hetzelfde kan zeggen. spelen zenuwen een grote rol Een rustig examen doetU met Mijnhardt Zenuwtabletten 50 JAAR CONCOURS HIPPIQUE TE BERGEN OP ZOOM De zo bekende concours hippique Ver eniging te Bergen op Zoom hoopt met Pinksteren haar gouden jubileum te vieren. Het Bestuur heeft langen tijd overwogen of het op 2e Pinksterdag wederom het jaar lijkse concours zou geven; immers de trouwe bezoekers aan dit traditionele jaarlijkse paardenfestein komen voor een groot ge deelte uit de overstroomde gebieden. Maar in het vertrouwen dat de vaste be zoekers met Pinksteren voor het eerst weer eens uit zouden gaan en mede het feit dat de vereniging haar 50-jarig bestaan moest vieren, deed het besluit vallen het concours toch te laten doorgaan. (Tussen twee haakjes Zaterdagmiddag vóór Pinksteren recipieert het Bestuur in Hotel de Draak). Naast de bekende nummers voor Spring en Trekpaarden wordt het programma dit jaar beëindigd met een sensationele jachtrit over hindernissen over de renbaan over een afstand van 3000 m om de grote prijs van het snelste paard van ons land, terwijl tussen de nummers door des namiddags een bestuurslid van de vereniging uit Oud- Vossemeer, weer enige staaltjes van zijn langzamerhand bekende circusdressuur zal laten zien. Al met al de moeite waard om er met Pinksteren weer een „tussen uit te gaan". Door Gods goedheid werden we heden verblijd met de geboorte van ons dochtertje en zusje LEUNTJE JOZINA NEELTJE LEUNTJE C. van Winkelen J. A. van Winkelen-Duijzer Aart Rien St. Annaland, 18 Mei 1953 Dorpsweg A 41 Zo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Oom en Tante M. SLAGER en J. W. SLAGER-HAGE op 29 Mei a.s. te St. Maar tensdijk, Oostsingel C 67, hun 40-jarige echtvereni ging te herdenken. Dat zij voor elkaar en voor ons nog lang gespaard mogen blijven wensen hun nichtjes Bep en Jannie van den Berg Neem voor het Liefste het Beste Neem een Riemersma KINDERWAGEN bij MELSE Zo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde Broer en Zuster J. B. van Dijke en A. van Dijke-van Luijk op 22 Mei hun 40-jarige Echtvereniging te herden ken. Uit aller naam Familie van Dijke St. Annaland. Met ingang van 1 JUNI 1953 wordt de praktijk van Mevr. G. Nauta-Ebens Lerares spraak- en stemverbetering waargenomen door Joop van Dixhoorn Burg. Vergroesenstraat 4 (bij 't Ravelijn) Tel. 1302 Spreekuur: iedere Donderdag van 11.30-12.30 Hiermede vervullen wij de treurige plicht U kennis te geven van het overlijden van onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Pieternella van 't Hof- geb. Quist in de ouderdom van 71 jaar en 9 maanden. Uit aller naam J. van 't Hof St. Annaland, 20 Mei '53 De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 23 Mei a.s. des nm. om 2 uur. Hiermede vervullen wij de droevige plicht U kennis te geven, dat na een smar telijk en langdurig lijden in het Diaconessenhuis is overleden onze geliefde Schoonzoon, Zwager en Oom Hendrik Houke Echtgenoot van Pieternella C. Hogerheide in de leeftijd van 46 jaar en 9 maanden J. Hogerheide A. C. Hogerheide- Jansens Lena en Frits Breda, 15 Mei 1953 „Zoudtlandt" 11 De begrafenis heeft plaats gehad onder zeer grote be langstelling op de Prot. Be graafplaats „Zuilen", Breda v.h. v. Melle's Fotohandel Lievevrouwestraat 28 BERGEN OP ZOOM Telefoon 640 is het adres De grootste sortering gladde ringen van West-Brabant en Zeeland Nu wordt het tijd voor een Wij brengen U een zeer uitgebreide sortering in verschillende modellen en kleuren Een ruime keuze in Zemerjaponnen en Deux-pieces vanal 129.75 Let op het adres Fortuinstraat 21, Bergen op Zoom Tel. 1298 welke GRATIS VERZEKERD zijn melk of puur, per stuk M ct ook houdbaar voor 2e Pinksterdag 100 gr. 41/ ct Extra aanbiedingen t/m Zaterdag 23 Mei de bekende tafelkoekjes van 52 voor 45 ct per 100 gramsblikje van 35 voor 32 ct KIJKT tijdens de JAARMARKT ook even bij ONS. Wij hebben voor U Gouden dames monogramringen vanaf (11.50 Gouden dames steenringenvanaf 11 2.00 Gouden heren monogramringen vanaf 17.00 Gouden heren steenringenvanaf f 29.00 Ook een grote sortering byouterieën Kremerstraat 20 J. DIKHOFF Bergen op Zoom

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 5