98.50 OUD-VOSSEMEER STAVENISSE 72.50 89.50 TERHORST BERGEN OP ZOOM ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE ST. ANNALAND POORTVLIET ZOMERJAPONNEN TERHORST ST. FILIPSLAND ANNA JACOBA POLDER THERMIEK EN ZWEEFVLIEGSPORT TRAGEDIE VAN HET ENGLANDSPIEL Geen verraad, maar wel domheden CHR. METAALBEWERKERSBOND In de zaal van dhr. C. P. Plandsoen werd een bijeenkomst gehouden om te komen tot oprichting van een afdeling van de Chr. Metaalbewerkersbond. De leiding van deze avond berustte bij de districtsbestuurder dhr. Lodder. Na een uiteenzetting omtrent de organi satie en de voordelen daarvan lid te zijn, werd meegedeeld dat er ter plaatse reeds 8 leden waren. Er traden nog 4 personen als lid toe, zodat met een 12-tal een af deling werd gevormd. Tot voorzitter werd gekozen dhr. M. M. Minheere Jz. tot pen ningmeester H. de Ruyter en tot secretaris C. Minheere Mz. WEDVLUCHT VANUIT QUIVRAIN (B.) Afstand 134 km. In concours 227 duiven. Aankomst 1ste duif 2.38.40, laatste 3.2.19. Gelost om 12.15 met N.O. wind. J. Geuze 1 12 63 76, J. Vaders 2 43 45, A. Douw 3 11 30 31 35 38 54, C. Ampt 4 71, J. Tholenaar 5 8 17 22 25 29 37 72 75, A. v. Treyen 6 36 47 48 53 57 73, C. v. Tilburg 7 23, A. Lindhout 9, A. Rijnberg 10 19 20, J. Nuts 13 74, Jac. Boogaart 14 18 59, C. Timmermans 15 63, A. v. Dalen 16 62, J. v. d. Zande 21 24 42, J. Vermey 26 58, D. Lindhout 27. Gebr. Klippel 28, A. v. Driel 32 51, M. Boot 33 41 56 67 68, L. M. de Heer 34 46 66, P. Klippel 39, C. Boogaard 40 44 55, H. de Graaf 49 69, C. Aarden 50, G. Havermans 52, A. Geuze 60, G. Hoek 61, M. Hommel 65, D. v. Driel 70. lste hoofdprijs J. Geuze. 2e hoofdprijs Jac. Vaders. GEMEENTE-SECRETARIS ONTVANGER In deze functie is onze oud-dorpsgenoot dhr. Anth. Gunst benoemd in de gemeente Brouwershaven. Tot op heden was hij als ambtenaar ter secretarie werkzaam te Dom burg waar hij tevens ontvanger was. OP DE HAVEN Nu een gedeelte van de nooddam op de haven is afgebroken, de straat hersteld vraagt menigeen zich met ons af, hoe het daar nu verder moet. Men zal zich dat voor lopig nog even blijven afvragen, want van officiële zijde kon men ons daaromtrent niets definitiefs meedelen. Het is wel bekend dat deskundigen voelen voor een muur met coupure en dit plan schijnt nog niet geheel te zijn verworpen. In elk geval is het zo dat in tegenstelling met de zeedijken deze bescherming op goed kopere wijze tot stand kan komen. De zee dijken over de gehele lengte te verhogen is niet bepaald een kleinigheid. Een muur met coupure op de haven is altijd wel overko menlijk. Toch is aan alle te merken ook bij dijkherstel dat men niet erg goed weet, hoe het aan te pakken nu men nog steeds met het probleem afsluiting zeegaten zit. In het wachten daarop zit niettemin een be hoorlijk risico. NUMMERING LIJSTEN De lijsten van gemeenteraadscandidaten zijn als volgt genummerd: Lijst 1: Rechtse lijst. Lijst 2: Arbeiders en Middenst. Partij. Lijst 3: Gemeentebelang. KAMGAREN COSTUUMS in nieuwe dessins en kleuren HET NIEUWE GEMEENTEHUIS Zaterdag a.s. zal het dan zover zijn, dat het nieuwe gemeentehuis wordt betrokken. De officiële in gebruikstelling zal echter nog even op zich laten wachten, daar het ge bouw nog niet volledig klaar is. Het stemt tot grote tevredenheid dat de gemeente-administratie enz. in een eigen, waardig gebouw is gehuisvest. WEDVLUCHT CHIMAY Afstand 170 km. Duiven los 12 uur met Z.O. wind. Aankomst le duif 1.28.32 uur. Laatste duif 1.49.44 uur. Uitslag: G. Havermans 1 42, A. v. Treyen 2 3 22 37, A. Rijnberg 4 6 10 26 32 33 59, J. Tholenaar 5 9 11 12 13 24 62, Jac. Boogaard 7 16, D. Lindhout 8, J. Nuts 14 21 23 44 64, J. v. d. Zande 15 19 54, A. v. Driel 17 29 52 56, P. Lindhout 18 41,, D. Vaders 20 28 46 57, C. Boogaart 25, G. Hoek 27 51 53, Gebr. Klippel 30 31 34 66, D. v. Driel 35 65, H. de Graaf 36 38, C. v. Tilburgh 39, J. Vermey 40, A. v. Dalen 43 50 55 67, A. Geuze 44 47 58 63, C. Timmermans 48, C. Ampt 49 60, P. Klippel 61, L. M. de Heer 68 en lste, 2e en 3e overduif. le hoofdprijs behaalde G. Havermans. 2e hoofdprijs A. v. Treyen. HERBEGRAVING Het gaat er nu wel meer naar uitzien, dat het mogelijk zal worden om de bij de ramp overleden familieleden in Stavenisse te herbegraven. Om dit mogelijk te maken en de kosten zoveel mogelijk te beperken gaven zich reeds een behoorlijk aantal vrij willigers op, meest personen die zelf verlie zen hebben geleden. Ook van de naburige gemeentebesturen wordt in deze de grootst mogelijke medewerking ondervonden. Zo- ver ons bekend kan men zich ook thans nog als vrijwilliger voor het herbegraven opge- NUMMERING LIJSTEN Vorige week was de nummering van de candidatenlijsten voor de gemeenteraadsver kiezing foutief opgenomen. Dit herstellen we hier even. De rechtse partijen komen uit onder no. 1 de Partij van de Arbeid onder no. 2 en Gemeentebelang onder no. 3. JAARVERGADERING CHR. KLEUTERSCHOOL In een schoollokaal van de School m.d. Bijbel werd Vrijdag 15 Mei de jaarver gadering gehouden van de Vereniging tot instandhouding van chr. kleuteronderwijs. Na opening op de gebruikelijke wijze door voorzitter G. J. Breas bleek uit het jaar verslag van de secretaris dhr. Chr. Kalle dat de school door ongeveer 75 leerlingen was bezocht en het aantal leden 72 bedraagt met nog 8 begunstigers. Het meubilair werd dit jaar uitgebreid met 5 tafeltjes en stoel tjes, terwijl weer wat speelmateriaal werd aangekocht. De penningmeester dhr. J. van Luijk gaf een financieel overzicht. Men staat er niet ongunstig voor, maar toch is uiter ste zuinigheid geboden en kan men nog niet alles aanschaffen wat nodig is. Er werden 4 schuldbekentenissen uitgeloot. Bij de rondvraag kwam naar voren of de zomervacantie gelijk op moet gaan met die van de lagere scholen of dat men dit tot twee weken moet beperken. Dit zal nader worden geregeld. Het schoolgeld blijft op 60 cent per week per kind met de ver mindering zoals voorheen wanneer er twee kinderen uit één gezin de school bezoeken. WEDVLUCHT CHIMAY Zaterdag 16 Mei hield de postduivenver eniging „De Gevleugelde Vrienden" een wedvlucht vanuit Chimay. Afstand 173 km. Los 12 uur. Aankomst lste duif 1.43 uur. Abr. J. Soeters Janzn 1 3, C. de Witte 2. VERKOPING HOUT Burgemeester en Wethouders van St. An- naland zullen op Dinsdag 26 Mei a.s. op de bergplaats van hout van 912 en van 25 uur in het openbaar verkopen het aanwezige aldaar opgestapelde hout. Opruiming direct na koop en betaling contant. COLLECTE 1940—1945 De in deze gemeente gehouden collecte voor de Stichting 19401945 bracht op 229,75. OOK GEADOPTEERD Misschien weet U nog dat dhr. F. Stols wonende in de Oostelijke Achterweg alhier een paar weken geleden een advertentie plaatste in ons blad, waarin hij een geit te koop vroeg. Al spoedig kreeg hij bericht dat er een exemplaar voor hem beschikbaar was, maar nog niet kon worden verzonden in verband met een aanstaande blijde gebeur tenis. Toen dat gebeurd was werd de moedergeit met haar drie jongen franco aan dhr. Stols toegezonden en als gedupeerde kreeg hij moeder en kinderen gratis. Be grijpelijk was de adverteerder hiermee in z'n schik. En de gever een inwoner uit Koudekerke zeer dankbaar. GESLAAGD Zr. D. Geuze Md. slaagde te Leiden in het Diaconessenhuis voor het examen Kraamverpleegster met aantekening Kraam- verzorging. COLLECTE De voor de Stichting 19401945 gehouden inzameling bracht de som op van 252,15 WEDVLUCHT QUIVRAIN Los 2.15. le duif 14.36.47. Laatste duif 14.55.39. Afstand 130 km. K. Lisseveld Pvl 1, J. Hartog Pvl 2, J. v d. Hoek St. M'dijk 3 11 20, Iz. A. Hage Pvl. 4 5 8 16, J. Krijger Pvl 6 15, J. Hage Pvl 7, G. M. Larooy 9 23, A. de Koek Pvl 10 17, H. Koppenhol Pvl 12, C. v. d. Graaf Pvl 13, D. Uil Pvl 14, J. Bevelan der 18, B. Suurland 19 24, P. v. Beveren St. M'dijk 21 22. WEDVLUCHT CHIMAY Afstand 166 km. Los 12 uur. le duif 13.29.57. Laatste duif 13.40.56. J. v. d. Hoek St. M'dijk 1, Iz. A. Hage Pvl 2 8 9 12 13 16 22 23 25, J. Krijger Pvl 3 6 17 19 26, G. M. Larooy 4, J. Hage Pvl 5 11 14 15, J. Bevelander 7, A. de Koek Pvl 10, P. v. Driel St. M'dijk 18 24, C. Lisseveld Pvl 20, C. v. d. Graaf Pvl 21, H. Koppehol 27. SPEELGOED EN BORDUURWERK UIT HOOGWOUD Tot de adopterende gemeenten in de kop van Noord-Holland behoort ook Hoogwoud. Verschillende jeugd- en vrouwenverenigin gen aldaar hebben in de weken na de wa tersnood een zeer behoorlijke hoeveelheid speelgoed, handwerk- borduur- en brei- artikelen zelf vervaardigd. Zo zijn circa 130 poppen voorzien van de mooiste kleertjes. Een en ander is bestemd voor de getrof fen ingezetenen en jeugd van deze gemeente. De officiële overdracht zal plaats vinden op Zaterdag 30 Mei a.s. aldaar, des na middags om 2 uur. 'n zeer uitgebreide collectie in nieuwe stoffen en dessins Bergen op Zoom DE STEENLANDSESLUIS Na de eerste critieke dagen bij de door braak in de Steenlandsepolder, waar toen met man en macht werd gewerkt leek het zwaarste karwei gebeurd. Dat was echter niet het geval. Wel het meest urgente en meest critische, maar daarna kwam het grote werk. Het ligt nl. in de bedoeling de sluis daar 15 meter te verlengen en dat is niet eenvoudig. Toch hoopt men ook hier dit najaar gereed te zijn. AMBTENAAR TER SECRETARIE Voor 2 maanden is hier als ambtenaar ter secretarie gedetacheerd dhr. G. M. Bonga uit Graveland. AANBESTEDING Door B. en W. alhier worden op 2 Juni a.s. 35 woningwetwoningen aanbesteed. Daarmee wordt een begin gemaakt met de herbouw van de vernielde woningen. BEVLOEIING In de boomgaard van de heer Chr. Wisse alhier past men ook de zogenaamde be- vloeiïngsmethode toe. Een achttal pompen, die elk 20 meter in de grond zijn geboord zorgen voor het nodige water. Van de Tuinbouwvoorlichtingsdienst werd medege deeld dat de grond in deze boomgaard 68% zout bevatte. Het bevloeiïngswater bevat 2% zout per liter. De reeds voor de watervloed gesnoeide bomen zijn echter niet meer te redden. WEDSTRIJDEN Door de Oranjevereniging „Anna Jacoba" werd Zaterdag een gezellige middag georga niseerd, waarhij enkele wedstrijden werden gehouden. Behalve de hieronder genoemde wedstrijden zagen we stoelendans en esta fetteloop. Prijzen werden als volgt toegekend: Hardrijden: le prijs A. Goudzwaard, 2e prijs J. Zuidweg Jzn. Ringsteken dames: le prijs Jac. Boudeling 2e prijs W. Hoogstrate. Ringsteken heren: le pr. J. Verhage Azn. 2e pr. A. Goudzwaard. Hoogspringen: le pr. J. Zuidweg Jzn, 1.31 m„ 2e pr. A. Goudzwaard. Verspringen: le pr. J. Zuidweg Jzn. 5 m, 2e pr. A. Goudzwaard 4.70 m. MEI-VERGADERING De afdeling Anna Jacobapolder van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield haar Mei vergadering, waarbij de leden die nog niet in eigen dorp kunnen bijeenkomen werden herdacht. Mevr. de Jong-Bikker sprak over „De moed om ongelukkig te zijn". Opstijgende luchtbellen niet te zien, wel te voelen! (Van onze weerkundige medewerker) Aansluitend op de weersverwach ting, dagelijks door het K.N.M.I. verstrekt, hoort men dikwijls ook een z.g. thermiekverwachting, be stemd voor zweefvliegers. Ieder jaar wordt er door het publiek gevraagd wat thermiek eigenlijk is, en daar om zullen wij in dit artikel trachten het inzicht over dit verschijnsel wat te verruimen. 'Ontstaan Wanneer men in de zomer in de voormiddag tijdens zonnig en wind stil weer op het platteland verblijft en de omstandigheden zodanig zijn, dat er gerekend mag worden op een gehele dag mooi weer, gebeurt het herhaaldelijk, dat men af en toe een fris windje voelt, even later weer gevolgd door windstilte. Wat er dan gebeurt is het volgende. Een hoeveelheid van de zon verwarmde, betrekkelijk dicht boven het aard oppervlak aanwezige lucht, heeft zich losgemaakt en is gaan opstij gen. (warme lucht is lichter dan koude.) Zo'n warme opstijgende „luchtbel", die men niet kan zien, laat een „leegte" achter, die weer moet worden aangevuld. Hiervoor zorgt koude lucht, die van alle zij den, hoofdzakelijk echter uit hogere lagen toestroomt en verantwoorde lijk te stellen is voor het door ons waargenomen frisse briesje. Naar mate de zon hoger komt, neemt het verschijnsel van de opstijgende bel len lucht in het klein kan men ze met een rietje teweeg brengen in een glas water toe en wordt de stijg- kracht ervan groter. De opstijging van hoeveelheden lucht nu, noemt men thermiek. Soorten Er wordt onderscheid gemaakt tussen droge-, natte-, en buienther- miek. Onder droge thermiek wordt verstaan: opstijging van luchtbellen bij rustig, zonnig weer, waarbij zich in de middag z.g. mooi-weer of cumuluswolken vormen. De war me luchtbellen, die opstijgen, komen tenslotte op een niveau, waar het zoveel kouder is, dat de in de lucht aanwezige waterdamp condenseert tot een wolk, die op een hoogte van 600 tot 1200 m of soms nog iets meer, langs de blauwe lucht drijft. Regen valt er niet uit deze wolk, vandaar de benaming „mooi-weer- wolk Onder natte thermiek wordt ver staan: opstijgende lucht bij een vochtiger atmosfeer, waarin de wol- cen tot grotere hoogte uitgroeien en er nu en dan een buitje kan vallen. Natte thermiek komt in Nederland met zijn wisselvallig klimaat meer voor dan droge thermiek, die ge bonden is aan toestanden met sta biel hogedrukweer. Dit is niet het enige verschil tussen deze twee soorten, maar het zou te ver voe ren in dit artikel hierop in te gaan. en derde soort thermiek is de buien-thermiek. Deze soort is voor de zweefvlieger gevaarlijker dan de beide vorige, vanwege de zeer crachtige opstijgende luchtstromin gen, die in en bij buien voorkomen. Stijgwinden met snelheden van 40 tot 50 km per uur treden vaak op en er zijn gevallen bekend, dat zweefvliegers met hun toestel bin nen de tijd van 5 minuten ruim 6000 meter stegen. Dit is wel aanlokke- ijk, maar tevens gevaarlijk. De crachtige stijgwinden kunnen nl. op iet vliegtuig enorme spanningen veroorzaken. Zo is enkele jaren ge- eden van een sportvliegtuig, dat van Leeuwarden naar Vlieland vloog, een vleugel afgebroken! Ver ticale stoten, tienmaal groter dan de versnelling van de zwaartekrachten ïorizontale uitschieters, waarbij de snelheidsmeter sprongen van 100 cm per uur vertoont, zijn in derge- ijke, dikwijls met onweer gepaard gaande buien geen zeldzaamheid. Vorige week Zaterdag bevond ons land zich in een situatie, die onweersbuien met heftige windruk- een mogelijk maakte. Langs de scheidingslijn tussen zeer warme over land aangevoerde lucht met temperaturen van 2427 gr. C. en iets koelere Oceanische lucht, ont stonden in de namiddag verschillen de actieve buien, die plaatselijk slag regens en onweer brachten, terwij! elders soms op verscheidene kilome ters afstand van het buiencentrum, vrijwel alleen hevige windrukken voorkwamen, die hier en daar en kele dakpannen deden sneuvelen. Mogelijkheden voor de zweefvlieger Het is wel aardig te weten, dat lucht boven een zandvlakte veel warmer wordt dan boven een gras veld en boven een korenveld weer warmer dan boven een bos. Ook boven steden wordt de lucht war mer dan in de omgeving en men spreekt in dit verband wel van „stadsthermiek". Het zijn juist de gebieden, waarboven sterke ther miek voorkomt, welke de vlieger opzoekt. Is hij eenmaal in een op stijgende thermiekbel terecht ge^ komen, dan kan hij tot grote hoogte stijgen en vele uren blijven zweven. Ook in ons land wordt de laatste jaren veel aan de zweefvliegsport gedaan. Eén der grootste zweef- vliegcentra is wel Teriet bij Arnhem, aan de weg naar Apeldoorn. Bij gunstige thermiek vliegt men van daar af en toe tot aan het „IJzeren Gordijn", let wel, alleen drijvend op opstijgende luchtbellen en dus zonder motor Verwacht het K.N.M.I. droge thermiek, dan is het ook fraai zomerweer, omdat deze twee met elkaar samenhangen. Wie meer over thermiek wil weten, kan een interes sant werkje op dit gebied worden aanbevolen en wel het door Prof. Dr. W. Bleeker, Dr. J. H. Heiërman en Dr. F. H. Schmidt geschreven boekje „De meteorologische grond slagen van het zweefvliegen", uit gegeven bij de Leidse Uitgeversmij. te Leiden. Nadruk verboden. Dertien jaar geleden begon het oorlogsgeweld. Eer we vijf jaar ver der waren hadden de gebeurtenissen zich meedogenloos op elkaar ge stapeld, waaronder ook de Het Englandspiel Die phase in Wereldoorlog II, pas na de bevrijding in wijder kring bekend geworden, is een duidelijk door de Duitsers gewonnen slag in het spel van vernuft tegen vernuft. Doordat een belangrijk agent uit Engeland gestuurd en boven ons land per valscherm gedaald mèt zijn zendcode in handen der Duit sers viel, konden Schreieder en zijn mannen via een zender in contact treden met de „overkant". Lange tijd veel te lang... -is daar niet bemerkt, dat men werd bedrogen, hoewel dat bij groter oplettendheid had moéten worden bemerkt. En Londen bleef doorgaan met het zen den van agenten, die lijnrecht in handen van de S.D. liepen. Er is ongetwijfeld geen ander onderwerp, waar de parlementaire Enquête Commissie haar aandacht aan heeft geschonken, dat méér tot de verbeelding spreekt van de lezers harer lijvige rapporten. De voor tal loze uiterst dapperen en allerbesten van ons volk zo noodlottige afloop van dit Spiel", maakt dit onder werp tot een wrange herinnering, wranger dan menige andere aan de oorlog, omdat in brede kring de overtuiging heerst, dat de offers van deze levens niet nodig zouden zijn geweest als „Londen" geen domheden had begaan. Sommigen, wellicht velen, menen zelfs, dat in Londen verraad is ge pleegd door Engelse of Nederlandse autoriteiten en dat dus de mannen, die aan het Englandspiel ten offer zijn gevallen, door vuig verraad zijn omgekomen. Deze mening nu, die ook in ge schrifte verbreiding heeft gevonden weerlegt de Enquête Commissie duidelijk en ondubbelzinnig. En hier mede heeft zij een stellig uitermate belangrijke taak verricht, daar het de nabestaanden de gelegenheic biedt zonder de bitterheid, die de gedachte aan verraad wel móet wekken, te denken aan degenen, die in Londen de bevelen gaven tot parachutering der agenten, die hier in bezet Nederland prompt in han den der Duitsers vielen. Wél oefent de P.E.C. scherpe critiek op de organisatie van het „Spiel" aan de andere zijde van de Noordzee, want zij toont aan, dat zowel door Nederlandse als door Engelse diensten ernstige fouten zijn gemaakt. De Nederlandse regering ontkomt evenmin aan critiek, aan gezien haar beleid op het punt der geheime diensten veel te wensen heeft overgelaten. Het onderzoek der P.E.C. naar het werk der geheime diensten heeft jaren geduurd: zij wijdt er ongeveer tweeduizend- bladzijden aan in haar officiële rapport. Zelfs een uiter mate beknopt overzicht van het ge heel zou ver buiten het bestek van dit artikel vallen. We moeten vol staan met het aanstippen der aller belangrijkste conclusies. De Engelse regering, zo blijkt uit het rapport, heeft medewerking ver leend aan het onderzoek van Neder landse zijde door de voorzitter van de Commissie, mr. L. A. Donker, de gelegenheid te geven een week lang met gewezen officieren van de Britse geheime diensten besprekin gen te voeren. Met grote openhar tigheid heeft men inlichtigen ver- strekt en de Britse regering heeft zelfs in overleg met de heer Donker een aantal punten in een verklaring vastgelegd. Hoewel er veel overeenstemming tussen de Engelse en Nederlandse inzichten bleek te bestaan, bleef er toch één verschil, aangezien de Brit ten van oordeel bleken, dat er slechts sprake is van begane ver gissingen bij de beoordeling van be paalde situaties, terwijl de P.E.C. als haar oordeel geeft, dat er moet worden gesproken van fouten en soms zelfs van ernstige fouten. De Commissie heeft vele tekort komingen moeten vaststellen aan de kant van de Nederlandse geheime dienst Bureau Voorbereiding Terug keer (B.V.T.), later genoemd Mili taire Voorbereiding Terugkeer (M.V.T.). Deze dienst had een aan deel in de debacle van het England spiel, doch was in sterke mate af hankelijk van de Britten, hetgeen zijn verantwoordelijkheid uiteraard vermindert. Er is geen sprake van kwade trouw of opzet bij de nood lottige beslissingen, die de agenten in een val deed lopen. Vooral het feit, dat het kabinet te Londen zich afzijdig heeft gehouden van de kernproblemen der geheime diensten en dat deze niet zijn behan deld in de ministerraad, ontmoet bij de P.E.C. critiek. Daarbij worden in het bijzonder de namen genoemd van de ministers Gerbrandy (toen malig bewindsman van Justitie). Dijxhoorn (Oorlog) en mr. Van Kleffens (Buitenlandse Zaken), om dat zij aansprakelijk zijn voor de manier waarin in 1940 de Centrale Inlichtingen Dienst werd opgezet. Het aanstellen vooral van de heer F. van 't Sant tot hoofd van deze dienst wordt sterk afgekeurd. De leer van 't Sant was een zeer om streden figuur, waaraan de Com missie zeer veel aandacht besteedt. Er kan o.a. worden aangenomen, dat de heer van 't Sant zich niet ïeeft ontzien informaties aan de Britse dienst te geven omtrent Ne derlandse ministers. Ook heeft hij nagelaten belangrijke berichten, die door de C.I.D. naar Nederland uit gezonden agenten naar Engeland stuurden, door te geven aan het Departement van Defensie. De Commissie betreurt het zeer, dat onze regering deze figuur een jaar heeft gehandhaafd aan het roofd van de C.I.D. Tenslotte heeft minister Van Kleffens een juiste stap ondernomen, die de heer Van t Sant officieel deed verdwijnen. Achter de schermen heeft hij zijn activiteit evenwel voortgezet. De C.I.D. had een onvoldoende topbezetting, gedroeg zich volkomen afhankelijk van de Britten. De B.V. T.-M.V.T., werkzaam ter stimu- ering van het verzet in het vader- and, werd door onvoldoend des kundige officieren geleid. Men was geheel afhankelijk van de S.O.E. een Britse dienst). Het Plan-Hol- and, ontworpen door de M.V.T., dat het verzet in het bezette gebied moest organiseren, is geheel mislukt tengevolge van het door de Duitsers gespeelde Englandspiel. Toen de centrale figuur eenmaal was gepara chuteerd, moesten door de verkeer de opzet van het Plan-Holland, alle na hem naar Nederland vertrokken agenten onafwendbaar hetzelfde lot treffen: in handen vallen der Duit sers. Uiteindelijk stelt de Commissie wel vast, dat de Duitsers er door hun „Spiel" in zijn geslaagd om de Britse sabotage in ons land lam te leggen. En dit geldt ook voor het afzonderlijk georganiseerde inlich tingenwerk. Bovendien hebben zij een aantal groepen van de illegali teit kunnen oprollen en het Plan- Holland in de kiem gesmoord. Hun hoofddoel hebben zij echter niet bereikt: het achterhalen van de plannen der geallieerden voor de invasie in West-Europa en voor namelijk in Nederland. Zij hebben namelijk via het befaamde „Spiel" nooit berichten gekregen, die van gewicht waren voor de oorlogs plannen der geallieerden. De Commissie brengt in haar rap port hulde aan de ongeëvenaarde moed en toewijding, de ongekende zelfopoffering en grote vaderlands liefde van velen van de besten van ons volk, bij haar beschrijving van de belevenissen der uitgezonden agenten. Alle speculatieve theoriën, die uit gingen van verraad of opzet, heeft de Commissie nagegaan en naar het rijk der fabelen moeten verwijzen. Zelfs heeft zij de zaak van een der ontwerpers van zulk een theorie, die zich voor de Commissie schuldig maakte aan meineed, bij de justitie aanhangig moeten maken. Zij hoopt, dat er een einde zal komen aan publicaties, die pogen het vertrou wen in de Britse en Nederlandse overheid te ondermijnen en de op vatting te verspreiden, dat in de oorlog bij het werk der geheime diensten alleen de laagste menselijke instincten, ook bij de overheid de doorslag geven. (Uit '40—'45) TUBERCULOSE EN HAAR BESTRIJDING Speurwerk Tuberculose is een besmettelijke ziekte, veroorzaakt door de tuber kelbacil. De eerste vraag, die de arts van een consultatiebureau zich dan ook stelt is: waar is de patiënt besmet En dan komt het defectieve werk op gang. In de eerste plaats worden de huisgenoten van de zieke opgeroepen. Om twee redenen. Eén van hen kan de besmettingsbron zijn geweest. Bovendien kan, omge keerd, ook de patiënt zijn omgeving hebben aangestoken. Ook wanneer verder niemand van het gezin tuber culose heeft, worden ze toch nog van tijd tot tijd voor controle op geroepen. Want in tegenstelling tot verkoudheid of griep, is tuberculose een sluipende ziekte, waarbij het lang kan duren eer er duidelijke verschijnselen zijn. En hoe eerder de behandeling begint, hoe beter en sneller veelal het resultaat ervan. Besmetting op het werk Heeft de besmetting niet thuis plaats gevonden, dan worden de mensen opgeroepen, met wie de patiënt dagelijks in aanraking kwam Dus zijn collega's op werk of kan toor. Ook in dat geval is het in het goedbegrepen eigenbelang van de opgeroepenen meteen aan die op roep gehoor te geven. Want de patiënt kan ongeweten en onge wild door een der collega's be smet zijn, maar die collega's op hun beurt kunnen ook door de patiënt weer zijn aangestoken. De consul- tatiebureaux werken dus in het be lang zowel van de gezonden als van de zieken. Met andere woorden: voor Uw persoonlijke gezondheid Ook op school Op de scholen werken de school artsen voor de gezondheid van Uw kinderen. Daarbij speuren zij o.a. ook naar besmetting met tuberculose door middel van de tuberculineproef. De tuberculine wordt dan b.v. door een krasje in de huid gebracht. Ge beurt er in twee of drie dagen naderhand niets, dan spreken we van een negatieve reactie. Het kind is dan niet met tuberculose besmet. Wordt de omgeving van het krasje na enkele dagen rood en gezwollen, dan is de reactie positief. Dit bete kent nog lang niet altijd, dat de onderzochte ook werkelijk ziek is. Maar het is wél een reden tot een nader onderzoek op een consultatie bureau. Voor Uw gezondheid Zo werken artsen en consulta- tiebureaux in het belang van het gehele Nederlandse volk om de tuberculose te bestrijden. Gelukkig met heel goede resultaten. Maar zo- ang er nog besmettingsgevaar is in 1952 werden circa 15.000 nieuwe gevallen van tuberculose ge constateerd is het werk nog steeds hard nodig. En dus ook: Uw medewerking, als U weer zo'n op roep mocht krijgen 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 2