WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Pinksteren E VRIJDAG I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Gemeenteraads Vergelijking Plaatselijk nieuws 9e Jaargang No. 26 22 Mei 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Deze Jezus heeft God opgewekt, waarvan wij allen getuigen zijn. Hij dan, door de rechterhand Gods verhoogd zijnde, en de belofte des Heiligen Geestes ontvangen hebbende van den Vader, heeft dit uitgestort, dat gij ziet en hoort. (Hand. 2 32-33) Toen de Heere Jezus het verlos singswerk aan het kruis had vol bracht, gestorven en begraven was, heeft God Hem opgewekt en ver hoogd en Hem een plaats gegeven aan Zijn rechterhand, en Hem de belofte des Heiligen Geestes doen ontvangen. Hij had eens tot Zijn discipelen gezegd: ,,En ik zal den Vader vragen en Hij zal u een anderen Trooster geven, opdat Hij bij u zij tot in eeuwigheid: den Geest der Waarheid..." Die Trooster is de Heilige Geest, die de Vader ge zonden heeft in Jezus' Naam (Joh. 14 26). De uitstorting van de Heilige Geest op de Pinksterdag is vrucht van Jezus' vragen aan Zijn Vader, nl. om een andere Trooster te zen den van de Zijnen, als Hij heen zou gaan naar Zijn Vader. Daarom had de Heere Jezus ook gezegd: „Maar Ik zeg u de waarheid: het is u nut, dat Ik wegga, want zo ik niet weg ga, zal de Trooster tot u niet komen, maar zo Ik heenga, zal Ik hem tot u zenden." (Joh. 16:7). De opge wekte Jezus had nu de macht ont vangen om de Heilige Geest te zen den, opdat alle gelovigen Die in wonend zouden ontvangen, en op dat Hij bij hen zou blijven tot in eeuwigheid. Het is de Geest van de Vader en de Zoon, en het is door die Geest, dat wij tot de Vader en tot de Zoon kunnen bidden. Wij zijn hier in volmaakte verbinding met de Drieënige God: Vader, Zoon en Heilige Geest. De uitstorting van de Heilige Geest is een belangrijke gebeurtenis voor de gelovigen en voor de we reld. Die Geest zal de wereld over tuigen van zonde en van gerechtig heid en van oordeel. Hij zal de ge lovigen in de waarheid leiden, en de toekomende dingen zal Hij hen ver kondigen. Zodra iemand tot beke ring komt en gelooft in het vol maakte verlossingswerk van de Heere Jezus, ontvangt hij of zij de Heilige Geest inwonend. Dan wordt het lichaam van zo iemand een tem pel des Heiligen Geestes, omdat de Geest Gods in hem of haar woont. Dat is het wederom geboren wor den, waardoor men inzicht krijgt in de betekenis van het Koninkrijk Gods. Want niemand kan het Ko ninkrijk Gods zien, zo hij niet wedergeboren wordt. We weten nog wel, dat de Heere Jezus dit zeide tot Nicodemus en sprak van een „wederom geboren worden De natuurlijke mens verstaat of begrijpt niet de dingen, die des Geestes Gods zijn. Daarom moet een mens weder om, of weder-geboren worden, ge boren uit God. God heeft dat mogelijk gemaakt door de uitstorting van de Heilige Geest. Elk mens kan die Geest van God ontvangen, zo hij zich maar tot God bekeert en in Jezus Zijn werk gelooft. God gaf ons ook daartoe Zijn Woord: de Bijbel, waarin Hij van al deze dingen spreekt, zoals wij in onze tekst kunnen lezen. Een weder-geboren mens is een zeer gelukkig mens, want zo'n mens heeft gemeenschap met God en met Christus, door de voortdurende lei ding van de Heilige Geest. Zou er iets aan die gemeenschap mankeren door zonden, die de gelovige zou doen, dan is het de Heilige Geest, die waarschuwt, opdat de zonden zouden worden weggedaan en be leden, en de gemeenschap weer zou worden hersteld. Zouden die waar schuwingen te vergeefs zijn, dan zondigen zij tegen die Geest; zouden zij die waarschuwingen afwijzen, dan blussen zij die Geest uit, die in hen wil werken, en dat is een heel erge zonde. Men kan dus ook de Geest uitblussen en er tegen zondigen. Zij die dat doen, brengen alleen maar geestelijke schade aan zichzelf toe, al is het ook waar, dat zij God bedroeven. Zulke mensen kunnen niet gelukkig zijn, vandaar dan ook de voortdurende werking van de Heilige Geest, die in hen is en bij hen blijft, om ze weer in de gemeenschap Gods terug te brengen. Pinkstermensen zijn mensen, die de Heilige Geest hebben ontvangen, en alleen zij kunnen het Pinkster feest vieren. Alle andere mensen staan daarbuiten. Of men heeft de Geest van Christus, of men heeft Die niet, en zo iemand de Geest van Christus niet heeft, die komt hem niet toe (Romeinen 8:7). Als gij u tot God bekeerd en in Jezus gelooft, ontvang ook gij de Heilige Geest en dan pas kan Pink steren een rijke betekenis voor u hebben. S. Belastingvoorstellen niet voor September in behandeling Prof. Anema sprak een minuut Na enige weken rust is de Tweede Kamer deze week weer bijeen gekomen. Het parle mentaire jaar is zelden zo rustig verlopen als nu het geval is. Behalve in de inspan nende begrotingsstijd doen beide Kamers het kalmpjes aan, wetende, dat er nog een zwaar programma te wachten staat, nl. de behandeling van de Regeringsvoorstellen tot huurverhoging en belastingverlaging. Het hele jaar heeft men daar naar uitgekeken. Men verwacht, dat de wetontwerpen onge veer half Juni bij de Tweede Kamer zullen worden ingediend. Deze zal waarschijnlijk niet veel meer kunnen doen dan een Voor lopig Verslag uitbrengen. Tijdens de zomer- vacantie kan de Regering gaan werken aan de Memorie van Antwoord, hetgeen zal betekenen-, dat de voorstellen niet vóór September in openbare behandeling zullen komen. Dit kan zijn vóór of na Prinsjesdag. Het zijn de parlementaire tijdrekenmeesters, die dit programma hebben ontvouwd. Maar in een Parlement is alles mogelijk en het zou niet onredelijk zijn om Regering en volksvertegenwoordiging tot meer spoed te manen. De moeilijkheid is, dat ook de Eerste Kamer de voorstellen nog vóór Januari 1954 moet behandelen. Nu kan zij dat vlugger dan haar jongere collega aan de overzijde van het Binnenhof, omdat zij het recht van amendement mist. Maar iedereen weet, dat de heren Senatoren er op gebrand zijn om de stukken degelijk, dus rustig, te kunnen bestuderen. Zij wensen zich niet door de Tweede Kamer het tempo te laten voor schrijven. Dat zijn zo van die gevoelig heden, waarmee men rekening moet houden. Momenteel is het dus zo, dat naar alle waarschijnlijkheid de behandeling van de belastingvoorstellen naar het volgende zit tingsjaar wordt verschoven. Tenzij men zich met ongekende ijver op de voorstellen zal werpen. We spraken over de Eerste Kamer, die rustig en degelijk zou zijn. En inderdaad, deze eigenschappen kan men haar niet ont zeggen. Zo degelijk dat zij vaak een dou blure vormt van de Tweede Kamer. Zij heeft een revisie-taak. Zij moet corrigeren, zowel in politiek als in wettechnisch opzicht. Dat betekent, dat zij veel korter van stof kan zijn, omdat zij toch niets aan de voor stellen kan veranderen. Er zijn Senatoren, die niet weten wat kortheid is. Zij spreken lang, zonder vaak in staat te zijn nieuwe argumenten naar voren te brengen. Er is één man, die deze week al zijn collega's beschaamd maakte. We hebben al meer over hem geschreven; het is de nestor van de Eerste Kamer, de grote rechts geleerde en knappe politicus, de 81-jarige prof. Anema (a.r.). Het onderwerp, dat aan de orde was, zal hem geboeid hebben. Als hoogleraar in het internationaal recht heeft hij grote be langstelling voor de vraag hoe onze grond wet aan de internationale verhoudingen moet worden aangepast. In eerste lezing had hij daarover uitvoerig zijn visie ge geven. Nu het voorstel tot grondwetswijzi ging voor de tweede maal in de Eerste Kamer aan de orde kwam, hield prof. Anema een speech, die als volgt luidde: „In vergelijking met de vorige keer is er niets veranderd. Wij zullen gaarne onze stem aan het ontwerp geven". Zo gaf de oudste Nederlandse politicus al zijn collega's een lesje met een speech van één minuut. Het wetsontwerp was tweemaal in de Tweede Kamer geweest en nu voor de tweede maal in de Eerste Kamer. Kan men na vier debatten nog iets nieuws bedenken Ach, velen probeerden het, maar het vermocht weinig indruk te maken. In de Tweede Kamer waren het grote dagen voor Mevrouw Fortanier de Wit (v.v.d.). Zij had tijdens de behandeling van het ontwerp om een tweede Technische Hogeschool op te richten, een motie inge diend over de verruiming van het beurzen stelsel. Een voortreffelijke motie. Maar nie mand kon het verband tussen het wetsont werp en de motie zien. Dat was ook ver te zoeken. En daarom werd besloten de motie afzonderlijk te behandelen. De vraag hoe dat moest gebeuren, was niet gemakkelijk. Minister Cals was de reddende engel. Hij zond een grote nota aan de Kamer over de positie van onze studenten. Daarin kondig de hij tal van verbeteringen aan, zoals de uitbreiding van het aantal beurzen, de ver mindering van de renteloze voorschotten (gelden alleen nog maar voor1 de eerste twee studiejaren en daarna krijgt men een beurs) en verlaging van de collegegelden. Het was een debat, waaraan de prin cipiële grondslagen te pas komen. De rechterzijde der Kamer hield de vaan de verantwoordelijkheid van de ouders hoog. De socialisten bepleitten de invoering van een studieloon, zodat iedereen, die studeert, een toelage krijgt. En mevrouw Fortanier de Wit moest haar motie wijzigen, hoewel deze toch al niet veel kans had. Het was een interessant debat, dat alle aanleiding geeft om er de volgende week nog eens op terug te komen. Niet alleen kwam hierbij de vraag aan de orde of alle collegegelden tot het verleden moeten gaan behoren, maar ook of de student sociale bescherming nodig heeft. Zo bepleitte men de bouw van stu dentenhuizen. Het was de heer Tilanus (c.h.)die de nood der studenten niet wilde overdrijven. Natuurlijk, men moet helpen, maar het feit, dat er veel werkstudenten zijn, vond hij helemaal niet angstwekkend. Deze studenten stalen hun karakter, zo zeide hij. Zij worden bruikbare mensen in de maat schappij. Kortom, hij voelde er niet veel voor om onze studerende jeugd bij het hoger onderwijs in de watten te leggen. Tot zover de besprekingen over dit onder werp in de afgelopen week. Zoals gezegd, zullen wij hierop de volgende week nader terugkomen. (Nadruk verboden) THOLEN JAARVERGADERING CHR. KLEUTERSCHOOL De Chr. Kleuterschool hield op Vrijdag 15 Mei 1953 haar jaarvergadering. De voorzitter ds. v. d. Wiel opende deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze met gebed, het laten zingen van ps. 43, v. 3 en 4 en het lezen van Ps. 62. Spr. sprak hier na een welkomstwoord en bepaalde ons bij de woorden: De goedertierenheid Heere is Uwe. Ds. wees op de grote ramp die ons land en eiland zo zwaar heeft getroffen en op het grote voorrecht, dat hier al ons kinderen en personeel der school gespaard zijn gebleven. Gods goedertierenheid is het, dat wij niet vernield zijn. Niets hebben wij verdiend en Gode moeten wij onzen dank brengen. In het besef, dat wij en onze kiöderen niets zijn, hebben wij toch de roe ping te arbeiden aan de ziel van ons kind. Ieder moet in zijn persoonlijk leven, iets van Gods goedertierenheid hebben leren kennen, zodat er gezien en geleerd wordt, wat rechte dankbaarheid is, die alleen van binnen opkomt." Uit Hem en door Hem alleen zijn dan ook alle dingen. Uit het ver slag van de penningmeester stippen wij aan, dat de uitg. bedroegen 9484,26. de Ink. 9482,78, nad. saldo 1.48. Op de gewone rekening was het tekort ruim 575.doch door b.z. inkom, kon dit worden wegge werkt, eveneens kon het tekort op de exploitatierekening, dat in totaal 1990, bedroeg, worden gebracht op ruim 190, De verkoopavond bracht netto op 891,64. De begroting '53 werd vastgesteld op ink. en uitg. 8174,met een nadelig slot van 692,In verband hiermede werd be sloten dit jaar weer een verkoopavond te organiseren. Uitvoerig werd besproken of het niet mogelijk is straks bij een vacature goedkoper personeel aan te stellen of dit inplaats van 3 op 2 te stellen. Het bestuur zal in de toekomst hiermede rekening hou den. Benoemd werden 4 leden tot controle van de boeken, en het schoolgeld gelaten zoals het is. Herkozen tot bestuursleden ds. v. d. Wiel en de heren Dijkslag en Boender. In de va cature Gebraad en de heer Abr. Kot. Bij de rondvraag werd door enkele leden naar voren gebracht, of het niet mogelijk is, dat ook het Chr. lied wordt ingevoerd op. de school, anderen voelden daar weer niets voor. Het bestuur zal een en ander bezien en bespreken. De leeftijd der aan te nemen leerlingen werd vastgesteld minimaal op 3J/£ jaar, het aantal leerlingen is momenteel plm. 100. Nadat de voorzitter dhr. Gebraad dank had gebracht voor hetgeen hij als bestuurs lid had gedaan, sprak dhr. Gebraad een ernstig slotwoord en wel naar aanleiding van het Schriftwoord „Bewaar het goede pand U toevertrouwd", waarna gesloten werd met gebed en het zingen van Ps. 25 vers 2. POSTDUIVENVERENIGING „DE TROUWE DUIF" Uitslag yan de vlucht vanuit Vilvoorde op 2 Mei 1953. Deelname 179 duiven. Ge lost om 1 uur. Aankomst le duif 2-14-23, laatste duif 2-25-16 uur. L. Jansen 1 14, D. Bout 2 12, H. Cor- nelisse 3, D. Jansen 4, M. Moeliker 5 43, M. Nijs 6 H 16 42, Joh. Baay 7 25 30, L. Laban 8 10 13 27 38 41 45, Ph. Steketee 9 31 33 36 44, R. de Groot 15 19, J. Praat 17 24, J. de Boef 18 39, K. v. Poepelen 20, M. Tazelaar 21 34 35, T. Koppenhol 22 26 37 40, J. Deurloo 23 32, C. Soomers 28, V. Laban 29. Uitlag van de vlucht vanuit Quivrain op 9 Mei 1953. Afstand 130 km. Deelname 163 duiven. Gelost 12.15 uur. Aankomst le duif 2-36-43, laatste 2-51-31 uur. K. B. v. Poepelen 1 15 40, J. Praat 2 20 22, A. Bout 3 9 33, J. Deurloo 4 14 35, D. Jansen 5 37 39, Joh. Baaij 6 13 18 30, L. Laban 7 8 17, S. Jansen 10, T. Koppen- hol 11 19 26 27, G. Soomers 12 38, V. Laban 16 23 28, C. Soomers 21, M. Nijs 24, L. Jansen 25, Ph. Steketee 29 34, R. de Groot 31, M. Tazelaar 32, L. Kegge 36, M. Moeliker 41. HOOGWATER in de week van 24 t/m 30 Mei 1953 Advertentien 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De Pinksterdagen liggen er nog tussen. tta™13 trekken we ter stembus. Woensdag 27 Mei a.s. nemen we de oproepingskaarten mee en krijgen op het stembureau een for mulier waarop de namen van de candidaten zijn vermeld. U weet het: één hokje rood maken is voldoende. zoals eerder bekend doet Stavenisse en St. Filipsland nog niet mee. Bij verkiezingen voor de Provinciale Sta ten en voor de Tweede Kamer geven we gewoonlijk een vergelijkingstabel. Dat is dan vrij eenvoudig, omdat de politieke groepen dan met een afzonderlijke lijst uit komen. Bij de gemeenteraad gaat dat niet. Daarbij zijn te veel combinaties en gaat het niet aan om een lijst „Gemeentebelang" onder het hoofd „V.V.D." te rangschikken zomin het gaat om een combinatie A.R.- S.G.P. alleen onder eerstgenoemde naam onder te brengen. Een tabel met alle ge meenten onder elkaar zou dientengevolge te uitgebreid worden en meer dan een pagina ruimte kosten. Om U toch vergelijkende cijfers te geven, volgen hieronder de uit slagen van de verkiezingen in 1946 en 1949 met ruimte voor 1953 maar dan van elke gemeente apart in verband met de ver schillende lijsten. GEMEENTE THOLEN Zondag vm uur nm 12.25 Maandag 0.53 13.18 Dinsdag 1.42 14.07 Woensdag 2.27 14.48 Donderdag 3.08 15.28 Vrijdag 3.48 16.08 Zaterdag 4.30 16.50 Donderdag 28 Mei te 18.03 uur Volle Maan. BURGERLIJKE STAND Geboren: Geen. Huwelijk: 13 Mei: Anthonie Cornelis van Poortvliet, 22 jr. wonende te Oud-Vossemeer en Jacomina Johanna Schot, 21 jr. wonende te Tholen. Overleden: 13 Mei: Johannes Moeliker, 80 jr. wonen de te Tholen, Wed. van Jacoba Cornoelje. 17 Mei: Cornelia Marina v. Elsacker, 73 jr. wonende te Tholen, dt. van Jan van Elsacker en Anna Maria Meerman. JEUGDIGE INWONER KREEG STRAALJAGER-BREVET In het opleidingscentra voor vlieger op „Williams Ar Force Base" te Chandler in de Amerikaanse staat Arizone heeft de 24-jarige Tholenaar Willem van Elsacker zijn brevet van straaljagerpiloot in ontvangst genomen en daarmee het belangrijkste ge deelte van zijn vliegeropleiding in Amerika met succes beëindigd. Ook is hij in het be zit gesteld van de zilveren „wings" van de Amerikaanse luchtmacht, alsmede van de begeerde „vink" der Nederlandse lucht strijdkrachten. Op 8 April 1952 vertrok Van Elsacker als reserve-korporaal in opleiding vlieger bij de Nederlandse luchtmacht per vliegtuig naar de Ver. Staten. Daar werd hij met een aantal collega's uit België, Frankrijk, Neder land en Amerika in het kader van het Programma voor Wederzijdse Militaire Bij stand (M.D.A.P.) tot volwaardig oorlogs vlieger opgeleid. Zo'n training duurt van 14 tot 16 maanden. Door het halen van dit brevet is Van Elsacker bevorderd tot reserve-sergeant in opleiding vlieger. Hij ontving zijn diploma en het daarbij behorende onderscheidings teken uit handen van kolonel James D. Mayden, zijn commandant. Ter ere van de geslaagden werd de plech tige ceremonie op de militaire vliegbasis „Williams" voorafgegaan door een demon stratie formatievliegen door 24 Lockheeds van het type T-33 en door een parade van alle cadetten, die permanent of tijdelijk in dit Amerikaanse vliegkamp zijn onder gebracht. HET NIEUWE KERKGEBOUW VAN DE NED. PROT. BOND IN GEBRUIK Nadat jaren in de zaal van hotel Hoek werd gekerkt kon de afdeling Tholen van de Ned. Prot. Bond Zondag 19 Mei een eigen gebouw ingebruik nemen aan de Oudelandsestraat. Dit pand is een geschenk van de heer D. Joppe alhier. Voor kerkelijke bijeenkomsten is het be neden gedeelte practisch en aantrekkelijk ingericht en men beschikt er over ruim 110 zitplaatsen. 1946 1949 1953 C.H.U. 430 394 Gémeentebelang 437 546 P. v. d. A. 111 A.R. 193 219 K. v. P. 137 135 S.G.P. 390 428 Totaal geldig 1698 1678 GEMEENTE OUD-VOSSEMEER» 1946 1949 1953 C.H.U. 211 255 A.R. en S.G.P. 257 256 K.V.P. 257 271 Arbeiderspartij 167 129 V.V.D. 223 190 Totaal geldig 1115 1101 GEMEENTE ST. ANNALAND 1946 1949 1953 Gemeentebelang 362 350 Rechtse lijst 557 598 Arb. en Midst.p. 251 244 P. v. d. A. 70 92 vervalt Totaal geldig 1249 1340 GEMEENTE ST. MAARTENSDIJK 1946 1949 1953 Rechtse lijst 521 639 Gemeentebelang 293 227 P. v. d. A. 488 512 Totaal geldig 1303 1378 GEMEENTE SCHERPENISSE 1946 1949 1953 Gemeentebelang 345 181 Gecomb. Ger. Herv. lijst 277 310 Middenst.groep 124 Arbeiderspartij 102 Totaal geldig 622 717 GEMEENTE POORTVLIET 1946 1949 1953 Gemeentebelang 331 375 A.R.P. 208 222 S.G.P. 271 263 Totaal geldig 810 860 ZONDAGSDIENST ARTSEN Met ingang van 24 Mei a.s. zal er weer een Zondagsdienst voor Artsen worden ingesteld. Zoals bekend was dit voorheen met de gemeenten Tholen, Oud- en Nieuw-Vossemeer en St. Filipsland. Thans geldt het voor de gemeenten Tholen, Oud- Vossemeer en Poortvliet en de vol gende artsen werken daaraan mee» P. J. Duinker en L. D. A. Looysen van Tholen, R. C. Renes van Oud- Vossemeer en J. Kugel van Poort vliet. De Zondagsdiensten gaan in des Zaterdags om 15 uur en duren tot des Maandags 9 uur (Pasen en Pinksteren tot Dinsdags 9 uur). Visite's in spoedgevallen dienen steeds te worden aangevraagd bij de eigen dokter. Daar kan men dan te weten komen, wanneer de eigen dok ter terugkomt als hij inderdaad af wezig is of welke arts hem vervangt. Voor beide Pinksterdagen hebben dienst» Dokter Renes van Oud-Vossemeer, tel. 19 Dokter Duinker van Tholen, tel. 40 (Thans zittende leden) B. van Westen, J. Quist en J. Geilings J. M. Berrevoets, A. F. Goedemondt en M. v. d. Sande H. Jansen M. Verduit A. de Heer, G. A. de Hondt en A. Kot (Thans zittende leden) P. van Driel J. v. d. Klooster en J. Aarnoudse M. J. Daane en P. W. A. Mees L. Istha W. A. van Engelen (Thans zittende leden) A. C. Geluk en J. L. Goedegebuure J. A. den Engelsman, Jac, Moerland Czn. en G. Goedegebuure F. J. Stols en C. Ridderhof (Thans zittende leden) M. J. Langejan, M. L. Koopman en A. P. Geluk Anth. L. Hage A. P. Bout, A. o. d. Brouw en N. de Viet (Thans zittende leden) A. Hartog en A. Hage Joh. v. d. Jagt, L. Bijnagte en D. Kleppe L. v. d. Werf (Thans zittende leden) J. J. v. d. Slikke, P. J. Vroegop en E. C. W. A. de Graaf G. K. J. Krijger en G. K. Krijger M. C. van Ast en P. J. van Houdt Uiterlijk verschilt dit pand niet van een gewoon huis, maar inwendig ligt er de bijbel opengeslagen. Hierop wees ook Ds. O. Else- man, Ned. Herv. predikant die deze openingsdienst leidde en sprak naar aanlei ding van 1 Cor. 3:11: „Want een ander fundament, dat er ligt, kan niemand leggen." In zijn voorrede herinnerde spreker aan de oprichting van de afdeling, nu ruim 65 jaar geleden. Niet alleen zijn we dankbaar voor dit nieuwe gebouw, doch bovenal aan God voor deze blijken van liefde. Daarna sprak hij de gever toe, de heer D. Joppe: „Gij hebt hiermee uw ideaal vervuld en uw voor beeld strekke allen tot navolging en wijzen ons op onze verantwoordelijkheid. Onze dank gaat in het bijzonder uit tot U." Het college van B. en W. werd eveneens dank gebracht voor de verleende mede werking en de aanwezigheid, evenals de heer Schóne van het hoofdbestuur der Ned. Prot. Bond. Mede aanwezig waren vertegen woordigers van de Ger. Kerk, de kerkeraad uit Bergen op Zoom, afgevaardigde Vrijz. Herv. Gemeente te Goes en van de ver eniging „Kerkelijk Leven" uit Tholen. Spreker was teleurgesteld dat de Ned. Herv. Kerk ter plaatse geen blijken van mede leven gaf. Verder dankte spreker allen die door hun gave, werk en medeleven hun deel hebben gehad in de oprichting van dit gebouw. Ook mevr. Hoek die haar zaal zovele jaren voor het houden van de bijeenkomsten had afgestaan, architect Reeder en de verdere ambachtslieden. Vooraf had Ds. Elseman gelezen Ps. 138 en uit de 1ste brief van Paulus aan de Corinthers het derde hoofdstuk van 10-20. Hierna volgden toespraken door de heer Schóne, door ouderling Dijkslag namens de Geref. Kerk, door burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven, door afgevaardigden van de kerkeraad te Bergen op Zoom en Goes, door architect Reeder die voor het in hem gestelde vertrouwen dankte en tenslotte door het bestuurslid der afdeling dhr. Bal die zijn toespraak verdeelde in de volgende hoofdpunten: Het waarom het hoe en het waarheen. Zo was het voor deze afdeling een blijde en goede openingsdienst. VERGADERING „CONCORDIA" In de laatst gehouden jaarvergadering van de Muziekver „Concordia" onder wnd. voorzitterschap van dhr. J. H. Bal bleek uit het jaarverslag van de secretaris dat de vereniging zich goed had kunnen handhaven, dat de financiële situatie wat gunstiger was dan vorig jaar en materieel door revisie van de instrumenten aanmerkelijk gun stiger. Het verslag van de penningmeester was dan ook zeer uitgebreid met een uit stekende toelichting. Men kon geen candidaten voorstellen die de functie van voorzitter zou waarnemen, zodat verkiezing daarvan werd aangehouden daar ook niemand uit de leden een candi- daat naar voren bracht. Bij acclamtie werden de heren W. Blaas en J. H. Bal als bestuursleden herbenoemd. Men zal zoveel mogelijk concerten geven op de kiosk en ook een keer met Vrederust uitwisselen. Vermoedelijk wordt het 1ste zomerconcert 30 Mei gehouden. Na sluiting werd de Thoolse film vertoond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1