WEEKBLOD VOOR NET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Gemeenieraad Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Voor de Raadsverslag Oud-Vossemeer, THOLEN 9e Jaargang No. 25 15 Mei 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Voor het geval U het nog niet wist: in deze Meimaand zult U weer eens naar de stembus moeten gaan om de man te kiezen, die Uw belangen gedurende de komende vier jaren in de raad Uwer gemeente zal behartigen. Of hij dat zal doen is natuurlijk de vraag. Maar zo heet het officieel. Als U erg precies bent, kunt U natuurlijk zelf eerst een programma opstellen en er mee naar Uw hartscandidaat-gemeenteraadslid- in-spé gaan. Als hij zegt: Ik zal het alle maal in de raad kenbaar maken, wel, geeft hem, dan Uw stem maar. Dan komt het ze ker wel in orde. Als gevolg van de ramp kunnen we dit maal niet allen naar de stembus op de 27ste Mei. De inwoners van de gemeenten Stavenisse en St. Filipsland zullen nog moe ten wachten. Voor de laatsten zal dit niet zo heel lang behoeven te zijn. Daar zijn de geëvacueerden zo goed als allemaal terug en alleen de verkiezingsadministratie kon door het enorm veel andere werk niet tijdig voor elkaar zijn, zodat men enkele weken uitstel heeft gevraagd en verkregen. Een juiste datum kunnen we voor de Fliplan- ders nog niet noemen. Voor Stavenisse ligt het nog moeilijker. Daar is ten eerste nog geen vergunning voor algehele re-evacuatie en ten tweede al komt die er, dan kunnen alle inwoners, die thans elders verblijven nog niet vanwege het gebrek aan woonruimte. Het is daarom zeer waarschijnlijk, dat er dit jaar niet veel van raadsverkiezingen in Stavenisse terecht zal komen, zodat de zittende leden zich daarover vooralsnog niet druk hebben te maken, als ze dat in het normale geval zouden hebben gedaan. Behalve dus deze twee gaan de andere eilandgemeenten ter stembus. Telkens weer blijkt de uitslag van de raadsverkiezingen lang niet overeen te stemmen met die van de Kamers. Inzonderheid ten plattelande is het verschil niet gering. Nu ligt dat niet alleen aan het feit, dat bij de raadsverkie zingen de politieke kant niet zo sterk op de voorgrond treedt dan bij het stemmen voor de Staten-Generaal, niet alleen omdat de persoonlijke noot een grote rol speelt. Het komt ook wel vanwege het feit, dat de lijsten niet dat uitgesproken politieke ka rakter dragen. Combinaties van c.h.u. en a.r. zijn talrijk, samenvoegingen van c.h.u., a.r. en s.g.p. evenmin zeldzaam. Onder de lijst „gemeentebelang" kan men in diverse gemeenten namen vinden, waarvan de per sonen tot verschillende politieke richtingen behoren Het is logisch, dat dit alles een zekere politieke versnippering in de hand werkt en hierdoor de gemeenteraadsverkie zingen een heel wat minder politiek ka rakter hebben dan die voor de Tweede Ka mer. Het is daarom wel begrijpelijk omdat de gemeentelijke zaken dikwijls ook anders liggen dan die voor het land. Toch neemt dit niet weg, dat er door die combinaties nog al eens moeilijkheden voorkomen. Zelfs uitsluitend „Gemeentebelang" kan niet kleurloos zijn in politieke zin. Zodat alle kiezers het van een bepaalde combinatielijst met een of ander besluit door hun vertegen woordigers genomen het lang niet altijd eens kunnen zijn, hetzij dat het bijvoorbeeld indruist tegen een principiële, hetzij tegen een materiële kant. Dit komt voor bij com binaties c.h.u., a.r. en s.g.p., dit komt even goed voor bij de lijst „gemeentebelangen". Die moeilijkheden zijn er veel minder of niet in de grotere plaatsen waar alle „Ka merfracties" ook „Gemeenteraadsfracties hebben. Voor de kiezers in onze gemeenten, die hun eigen politieke candidaten op een lijst zien, is het ook vrij eenvoudig, voor anderen wel wat moeilijker omdat iedereen weet, dat in dit opzicht niets kleurloos is. Overigens hoort men tegenwoordig weinig drukte vóór de stembus open gaat. Zeker niet wanneer het „maar om een gemeente raadsverkiezing gaat. Dat is wel eens anders geweest. Onze grootouders hadden blijkbaar niet zo erg veel vertrouwen in de gemeente- raads- en kamerleden, die ze kozen. Er is een oud rijmpje, dat vroeger nog al eens vaak te horen was, zo lazen we. Het eindigde aldus: En zitten ze eenmaal op hun stoel: dan houden ze vier jaar hun mond. We zullen in dit bestek de rijm maar niet zuiver weergeven. Nu was dat trouwens niet juist, want vroeger kon het soms ook wel eens heet toe gaan in de gemeenteraden. Tegenwoordig gaat het vóór de verkiezingen al zo akelig netjes: geen besmeurde straten meer, geen muurvlakken beplakt. Moet U ze horen over die oude tijd. Of moet U dat lezen. Toen na donker een legertje kladderaars met potten witte of rode verf, al naar ge lang de politieke kleur. Ze werden vooraf gegaan door „verkenners" die opletten of de politie in de buurt was. Want klad deren was toen al verboden, al gebeurde het toch. In het heetst van de verkiezingsstrijd ge beurde in een stad in ons land eens een leuk voorval. Daar was het bekladderen van de straat met allerlei leuzen niet alleen ver boden, maar bovendien het bij zich hebben van potten met verf, kwasten, e.d. na zons ondergang. Daar kon je voor opgepikt wor den en een fikse boete krijgen. Welnu, desondanks ging een politieke kladderaar er met zijn kornuiten op uit om in het hartje van de stad, vlak bij het politiebureau op het wegdek te vermelden, dat Jan Jansen dé man was en dat het vaderland vast en zeker alleen maar door hem gered kon worden. De verkenners waren een honderdtal meters verder aan het uitkijken en konden zodoende niet verhin deren, dat uit een smal zijstraatje plotseling een agent kwam. Het was rond middernacht en de kladderaar, die juist had willen be ginnen, zette de verfpot ijlings op de trottoir hand en ging er op zitten, het hoofd in de handen. De politieman kwam belangstellend naar de nachtelijke straatzitter en vroeg wat er aan de hand was. „Een beetje beroerd", antwoordde de schilder-op-nonactief. De politieman was, zoals U en ik ook geweest zouden zijn, gezien het ver-gevor derde uur: sceptisch. „Een beetje te veel gedronken vroeg hij ironisch. „Nee, agent, geen druppel. Ruik maar". En de zitter hief zijn hoofd op, opende de mond en ademde. De agent boog zich voor over en rook. Hij rook wel wat, maar geen alcohol Aan verf dacht de brave wetsdie- naar blijkbaar niet. Hij kreeg wat meer ver trouwen. En misschien medelijden. „Tja, maar je kunt hier toch niet de hele nacht blijven zitten, hè „Och, het zal wel over gaan." De verfpotzitter dacht intussen: „Ik wou, dat je maar ophoepelde." Edoch, dat zei hij natuurlijk niet. Gelukkig hadden de „verkenners" intus sen bemerkt, dat er wat loos was. Ze ont dekten een agent bij hun maat en ze moesten wat doen. Ze deden ook wat. Begonnen een potje te bakkeleien, onderling. De nachtelijke stilte werd door opgewonden kreten ver stoord, een imitatie-knokpartij ontstond. De zitter keek en de. agent keek. „Dat is een ruzie", zei de eerste tot de laatste. De agent stevende er met vlugge passen naar toe. De vecht- en kijflustigen lieten hem tot op weinige meters naderen en namen ver volgens de benen. De agent zag van achter volging af en besloot naar de armzalige zitter terug te keren. Maar ook die was ver trokken. Plotseling genezen? De agent zag geen man meer, alleen de leuze, die met haastige streken op de straat was neerge- kalkt: „Kiest Jansen Of de agent het ge daan heeft, is niet bekend. Zoiets komen we tegenwoordig niet meer tegen. En toch gaan we straks stemmen. Wie, dat moet U zelf uitzoeken. Komt er een schoolgebouwencomplex Subsidie voor de Muziekvereniging. Dit jaar geen kermis. Voor tweedehands brandweermateriaal voelt men weinig. Een nieuwe spuit lijkt de Raad meer. Men zal in deze doortastend optreden. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Na voorlezing worden de notulen van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Als ingekomen stukken komen ter tafel: Goedgekeurde begrotingswijziging le wij ziging Kapitaaldienst 1953, 5e wijziging Kapitaaldienst 1952, goedgekeurde veror dening precariorechten. Goedgekeurd raads besluit tot machtiging van burgemeester en wethouders tot verhuur woning en berg plaats in gebruik bij het Groene Kruis. Goedgekeurd geldleningsbesluit lening 25.000,- bij de Bank van Nederlandse Gemeenten. Dankbetuiging bestuur Chr. Kleuterschool voor verleend subsidie voor 1953. Verslag cursus rijpere niet meer leer plichtige jeugd, waaruit blijkt dat in de af gelopen winter totaal 50 lesuren zijn gege ven, terwijl de cursus nog enkele weken heeft stilgelegen. In totaal bezochten 14 jongelui de cursus, aan 12 werd een rapport uitgereikt en aan 8 een getuigschrift. De voorzitter merkt op dat het verslag minder pessimistisch is dan vorige jaren. Dhr. Daane vindt het jammer dat niet meer cursisten van de gelegenheid gebruik maken, terwijl dhr. Istha het resultaat uit eindelijk niet zo bijzonder vindt, hetgeen volgens hem voortvloeit uit de grote ver scheidenheid in verstandelijke vermogens van de leerlingen. SUBSIDIE VOOR DE MUZIEK Ingekomen is een aanvraag om subsidie vzan Oud-Vossemeer's Muziekvereniging. Hieruit blijkt dat de begroting 1952/1953 een nadelig saldo op de gewone dienst toont van 502,89, waarom over 1953 subsidie wordt gevraagd. Het instrumentenfonds, dat door middel van een bazar op een hoger peil is gebracht, bevat 342,86. Rekening moet, aldus het bestuur, gehouden worden met onverwachte tegenslag, zodat dit fonds in stand gehou den moet worden. Het onderhoud van de muziektent blijft een grote last. Voor 1951/1952 was gere kend deze te schilderen. Tengevolge van het feit dat er door verzakking van de tent een uitgaaf gedaan moest worden van 238,15, moest het schilderwerk weer wor den uitgesteld, zodat over 1952/1953 hier aan 225,- moest worden besteed. Burgemeester en wethouders stellen voor een subsidie van 300,te verlenen. Dhr. v. Engelen meent dat de vereni ging spreekt van 500,-—. De voorzitter merkt naar aanleiding hier van op, dat dit bedrag niet wordt gevraagd. Met 300,wordt de begroting beter. Ieder jaar wordt de tent ook niet geschil derd. Dhr. Istha zou de gemeente de muziek tent graag over zien nemen, waarop dhr. Aarnoudse opmerkt huiverig te zijn voor de grote kosten die hieruit voor de gemeente zouden voortvloeien. Ook dhr. Daane acht subsidie beter. Hij zegt dat de gemeente de vereniging een goed hart toedraagt. Maar daarom laten de gemeentefinanciën zoiets niet altijd toe. Dhr. Mees zegt dat het niet mooi is wanneer een muziektent er zo verveloos uitziet. Maar eerst moet hij recht gezet wor den. Zonder hoofdelijke stemming wordt beslo ten 300,— subsidie te verlenen. Vastgesteld worden de voor vergoeding in aanmerking komende kosten voor het bij zonder lager onderwijs over 1952. Dit beloopt voor de School m. d. Bij bel, gerekend naar gemiddeld 921/3 leerling ad 29,26 vergoeding. Voor vergoeding komt echter een bedrag van 2542,59 in aanmerking. Niet in aanmerking komen uit gaven tot een totaal van 220,91, zoals kosten inrichting bestuurskamer, kosten ver- keersonderwiis. Gerekend naar 1082/3 leer lingen ad 29,26 beloopt de vergoeding voor de R.K. Parochiale School ƒ3179,58, de uitgaven belopen echter 2932,34, welk bedrag voor vergoeding in aanmerking komt. Naar aanleiding van een schrijven van de Minister van Binnenlandse Zaken wordt besloten over 1953 de Interim Ziektekos tenregeling voor ambtenaren vast te stellen. Besloten wordt tot vaststelling van een „Ramptoelage" voor het gemeentepersoneel ad 20 van de grondjaarwedde over de periode 15 Februari t.m. 20 April 1953, in minimum tot een bedrag van 150, per jaar, en max. 600,per jaar. Op grond van haar laag inkomen ver zoekt wed. D. Lindhout ontheffing van te betalen reinigingsrechten. B. en W. stellen voor hiertoe niet over te gaan, gezien de daaruit voortvloeiende consequenties, doch een gelegenheid te scheppen in gedeelten te betalen. Z.h.s. gaat de raad accoord met dit voorstel. Ook dhr. M. M. Minheere vraagt onthef fing, echter op grond van het feit dat onder de dijk aan de Molen het huisvuil niet wordt weggehaald. Daar burgemeester en wethouders echter van mening zijn, dat de aannemer ook aldaar het huisvuil moet ophalen, stellen zij de raad voor dit verzoek naar B. en W. terug te wijzen, waarna zij zullen bevorde ren dat ook daar de aannemer zijn plicht zal doen, waarmee de raad accoord gaat. Dhr. Mees kan niet nalaten op te merken dat soms zeer ruw met de vuilnisemmers wordt omgesprongen. Ze worden niet goed geledigd, met het gevolg, dat wanneer ze worden teruggeplaatst, er veel vuil op straat terecht komt. Allen zijn van mening dat wat meer net heid ten zeerste gewenst is. De voorzitter deelt mede dat de Inspec teur van het Lager Onderwijs er op aan dringt dat het oude gymnastieklokaal ver dwijnt en wordt vervangen door een nieuw. EEN SCHOOLGEBOUWEN COMPLEX In dit verband dient mede opgemerkt te worden dat de openbare lagere school voor 3 leerkrachten teveel leerlingen krijgt. Per 1 April waren er reeds 130 leerlingen. Een 4e leerkracht mag worden benoemd. Ver wacht dat dit ongeveer 7 jaar het geval zal zijn. Tengevolge hiervan komt echter de kleu terschool, welke een lokaal van de Open bare School in gebruik heeft, in de ver drukking. Gezamenlijk overleg is er geweest met de inspectrice van het kleuteronderwijs dhr. pastoor, die reeds jaren tracht tot oprichting van een kleuterschool te komen en met het bestuur van de Chr. Kleuterschool. De mogelijkheid is te bezien te komen tot op richting van één gebouwencomplex, waarin ondergebracht 2 kleuterscholen en een gym nastieklokaal, annex met een speelterrein. In dit verband vragen B. en W. machti ging om het plan te laten ontwerpen. Dhr. v. d. Klooster vreest dat dit met geen praatje is goed te maken. Dhr. Istha informeert of het op de weg van de gemeente ligt om kleuterscholen te bouwen, waarop de voorzitter opmerkt dat er 2 mogelijkheden zijn, nl. dat het bestuur bouwt en de gemeente helpt of de gemeente bouwt en verhuurt. Met de wet op het kleu teronderwijs in zicht zou misschien de laat ste mogelijkheid de voorkeur verdienen. Het gecombineerde plan, kan, aldus de voorzitter, groot financieel voordeel bren gen. Dhr. Istha ziet als beste oplossing één algemene kleuterschool, hetgeen dhr. v. Engelen beaamt. De voorzitter is echter van mening dat 2 scholen in één gebouw practisch niet duurder zijn. Dhr. v. Engelen is van mening dat een kleuterschool nodig is maar hij vraagt zich af of het nu weer nodig is reeds bij die kleine kleuters scheiding te brengen. Bezien we onze gemeente, aldus spreker, dan zien we allerlei gebouwen met verschillende be namingen. En als het er staat is de ge meente goed voor subsidie. Dhr. v. d. Klooster gunt ieder zijn me ning, maar dat neemt niet weg, dat hij een andere mening is toegedaan dan de heer v. Engelen. De voorzitter merkt op dat de scheiding er nu eenmaal is. Men wenst het onderwijs aangepast aan de gevoelens waarin het ge zin leeft. Tracht men het toch in één te doen, dan ontstaat er wrijving. Er valt, naar de voorzitter meent, niet aan te ontkomen, dat in een protestants gezin een kind van de eerste levensjaren af reeds anders wordt opgevoed dan in een rooms katholiek gezin. Wethouder Daane verklaart het volko men met de voorzitter eens te zijn. De eerste indrukken worden reeds door de kin deren meegenomen. Hij zegt, dat toen hij schoolging er ter plaatse nog maar alleen een openbare school was, zodat hij daar het onderwijs heeft gevolgd. Dit doet dhr. Istha opmerken dat dhr. Daane daar toch niet minder om blijkt te zijn. Dhr. Mees ziet de rendabiliteit van meer dan één school minder gunstig dan één ge combineerde. De voorzitter acht dit een punt dat bij het ontwerp door de architect kan worden bezien. Dhr. Mees houdt rekening met hét feit, dat b.v. straks voorstanders van het open baar onderwijs kunnen komen voor oprich ting van weer een school, hetgeen volgens de voorzitter, wanneer er voldoende leer lingen zijn, ook geen bezwaar zou zijn. Ook dhr. Istha is van mening dat indien de gemeente gaat bouwen, zij toch rekening zal moeten houden met openbaar onderwijs. Dhr. v. Engelen blijft het jammer vinden dat kleuters op 3- en 4-jarige leeftijd weer al gescheiden worden. De ouders kunnen toch het godsdienstig onderricht verzorgen, terwijl dit bij het bezoeken van de lagere scholen vanzelf aan bod komt. Na nog enige discussie, waarbij dhr. Istha er op wijst dat, nu misschien straks voor deze bouw en eventueel voor te ontvangen bouwvolumes grond nodig is, het aan te bevelen is dat de gemeente overgaat tot aankoop of onteigening van grond, waarop de voorzitter mededeelt dat dit aanhangig is, besluit de raad burgemeester en wethou ders te machtigen tot het doen ontwerpen van een voorlopig plan. DE KERMIS Thans is aan de orde een voorstel van burgemeester en wethouders tot schorsing van de kermis in 1953. B. en W. zijn van oordeel dat de gemeente het aan de ramp slachtoffers verplicht is om dit jaar geen kermis te houden. Dhr. Istha vindt dat het leven al zijn ge wone gang gaat, misschien behalve in de rampgemeenten. De voorzitter zegt dat het net als in een gezin is. Na een sterfgeval in een gezin gaat men toch ook niet feestvieren. Toch is ook dhr. v. Engelen tegen schor sing. Dhr. Istha is dankbaar dat Oud-Vosse- meer niet getroffen is. Maar er is immers geen mens met schorsing gebaat, dus waarom dit te doen Dhr. v. Engelen zegt dat de ramp voorbij is. Oud-Vossemeer heeft meegeleefd, eva- cu's opgenomen, een prachtig geldbedrag ingezameld, hulp verleend, en nu het leven voortgaat, moeten ook wij weer voortgaan, aldus spreker. De nevengemeenten zullen het ons niet kwalijk nemen. Wij hebben tot en met geholpen. De arbeidersmensen, die toch ook aan de dijk stonden, mogen toch ook wel eens een keer los komen. Ook als hij rondziet in de getroffen ge meenten, wil dhr. v. Engelen toch kermis. Een gemeente die vooruit wil, moet leven tonen, zowel op sociaal-, economisch-, als kerkelijk- en ontspanningsgebied. Wethouder Daane vergeet de door hem opgedane indrukken niet gauw. Dhr. v. Engelen spreekt van de rampgemeenten, maar de wethouder vindt het verschrikke lijk dat in Nieuw-Vossemeer en Halsteren op de puinhopen van de ramp en de been deren van de verdronken mensen kermis wordt gehouden, als hij daaraan meedeed zou hij zich schamen. Hij verklaart zelf kermisgast te zijn, maar nu gaat hij niet van zijn standpunt af. Een jaar schorsen, maar niet afschaffen. Spreker vindt er niets op tegen dat wij ons meeleven tonen, en er voor danken dat wij gespaard zijn en er voor bidden ook in de toekomst gespaard te mogen blijven. Enkele weken liep men met het hoofd naar beneden en zei: „Wat een straf", en dan nu kermis Hij kan het dhr. v. Engelen niet kwalijk nemen, maar dat juist in de rampgemeenten kermis werd gehouden vergeet hij nooit. Zoiets zou dhr. v. Engelen ook niet wil len. Dhr. Istha is van mening dat men, wan neer Oud-Vossemeer rampgemeente was, men het ook niet zou willen, waarop wet houder Daane opmerkt dat men dan toch kermis zou willen houden. Dhr. v. Engelen zegt dat men de jongelui door de kermis te schorsen, nog meer naar de bioscoop in Bergen zou zien gaan, het- geen de voorzitter de opmerking ontlokt, dat daar de raad niet voor verantwoordelijk is, wel voor de kermis. Dhr. Daane vindt dat men zich schamen moet wanneer men,'zoals met Pasen, men sen uit Stavenisse in de beruchtste zalen van Bergen op Zoom ziet, waarop dhr. Istha repliceert: ,,Toch van horen zeggen „Zelf gezien zegt dhr. Daane. De voorzitter hoopt dat het besluit tot schorsing van de kermis de jongeren ook wat zal zeggen. Doen we het niet dan steu nen we de jongeren in een verkeerde opvat ting. Wethouder v. Driel is het met wethou der Daane eens en vindt het vreemd ker mis te houden omdat we voor de ramp ge spaard gebleven zijn. De raad is er voor verantwoordelijk, en daarom zegt hij: „Neen!" Dhr. Daane zegt persoonlijk een kermis gast te zijn, de Katholieke partij verlangt dit jaar geen kermis. Hij moet het doen voor de partij. Dit ontlokt de heer Istha de woorden: „Mag II niet", waarop wethouder Daane rechtzet dat hij geen opdracht heeft gekregen, maar dat men dit jaar geen ker mis wenst, waarmee hij het eens is. Dhr. Aarnoudse dankt burgemeester en wethouders dat zij met dit voorstel zijn ge komen. Met de stemmen van dhr. Istha en dhr. v. Engelen tegen wordt thans besloten de kermis voor een jaar te schorsen. Op verzoek van de heren D. M. van Driel en A. J. Geuze tot beschikbaarstelling van premie tot splitsing van het voormalig diaconie-gesticht der N. H. Kerk wordt gun stig besloten tot de bijdrage van JZ der premie ad 2100, RONDVRAAG Dhr. Istha informeert naar de toestand met betrekking tot de vrijwillige brand weer wat betreft de inlevering van unifor men. Hij zegt dat een jaar geleden besloten werd de nodige stappen te ondernemen om tot aankoop van een brandspuit te komen. Hij hoopt dat dit op korte termijn gebeurt. De voorzitter betitelt het als een symbo lisch protest door enkelen. Deze enkelen blijven echter mede ter beschikking indien er onverhoopt brand uit mocht breken. Het woord staking is in dit verband echter foutief. Na een bespreking met de Inspectie van het Brandweerwezen kan men echter nu te Chaam een volgens de inspectie geschikte brandspuit gaan zien, waartoe hij de raad tegen a.s. Vrijdag uitnodigt. Dhr. v. Engelen zou graag weten of het protest alleen het materiaal betreft of dat de organisatie er ook in betrokken is, met name worden ook oefeningen e.d. aan de brandweerlieden vergoed, hetgeen de voor zitter bevestigend beantwoordt. De voorzitter merkt op dat zolang het materiaal slecht is, Tholen bijspringt in ge val van brand. Hij is het er mee eens dat dat bezwaarlijk is, wanneer er geen eigen trekker ter beschikking is. Wanneer, aldus de voorzitter, men echter direct op een trekker was uitgegaan, zou het veel vlotter zijn verlopen. Dhr. van der Klooster meent, dat het tij dens het brandje bij Geuze zeker wel 15 tot 20 minuten duurde voordat de brand weer was uitgerukt. Hij stelt de vraag welke spuit het te Chaam betreft, dit blijkt een trekker met aanhangwagen te zijn. Dhr. v. Engelen voelt meer voor demon stratie ter plaatse, hetgeen zeer goed mogelijk is. Tweedehands zou hij niet willen kopen, maar iets goeds. Wethouder v. Driel zegt tijdens de be spreking met de brandweerinspectie ge vraagd te hebben om verschillende adressen waar onderscheidene soorten van spuiten in gebruik zijn. De inspectie noemt er echter maar één, terwijl er toch overal in gebruik zijn. Wethouder Daane is van mening dat de kranten de schuld op het gemeentebestuur schuiven, hetgeen volgens hem niet juist is. De correspondenten hebben de bladen schijnbaar niet goed ingelicht. Hij is van mening dat het in de organi satie niet goed gaat, terwijl de inspectie een spuit wil, die B. en W. niet zo bijzonder voorstaan. Drie weken geleden zouden ze met een spuit uit Chaam komen, volgens de wethouder, maar dat ging weer niet door. Het is aan de inspectie duidelijk gemaakt, dat men meer voelt voor een wagen met opgebouwde spuit dan voor een trekker met aanhangwagen. Onze plaatselijke adviseur noemt het tot nog toe door de inspectie ge adviseerde tweedehands materiaal niet best. Wethouder Daane wil ook wel eens een volledig nieuwe spuit zien, en niet de door de inspectie genoemde uit allerlei verschil lende materialen opgebouwde, waar ook dhr. Mees voor voelt. De voorzitter verklaart het standpunt van de inspectie, door te zeggen dat deze voor het platteland de voorkeur geven aan een aparte trekker en spuit, waardoor de spuit dikwijls dichter bij het bluswater kan wor den geplaatst. Als te Chaam goede inlich tingen worden ontvangen, kan men meer adressenmateriaal krijgen. De beoordeling welk soort: een spuitwagen of trekker en spuit apart, wil de voorzitter toch aan de inspectie overlaten, als de terzake deskun dige. Wethouder v. Driel vindt, waar op de boerderijen ter plaatse de waterputten dicht bij de gebouwen zijn gelegen, een spuitwa gen het meest geschikt. Dhr. v. d. Klooster heeft echter tijdens een oefening aan de Weele, welke verleden jaar werd gehouden, opgemerkt dat de spuit van St. Maartensdijk door zijn opbouw op een auto niet zo dicht bij het bluswater reservoir was te brengen dan de zoveel ge makkelijker te hanteren spuit van hier. Het voornaamste is voor hem dat men voor een trekker niet op een ander is aangewezen. Dhr. Mees stelt het op prijs te weten of de gemeente aan het advies van de in spectie is gebonden. Kunnen wij zelf beslui ten of moeten wij dansen naar de pijpen van de inspectie? De voorzitter verklaart dat Ged. Sstaten bij de beoordeling wel degelijk letten op het advies van deze instantie. Dhr. Mees is er voor om te kopen wat het meest geschikt lijkt en dan maar af te wachten. Dhr. Istha: „Hoe is het nu met de orga nisatie van de brandweer?" Dit wordt nader onderzocht deelt de voorzitter mede. Het moet goed onderzocht worden zegt weth. Daane. De voorzitter zegt het personeel te heb ben aangeschreven dat eventuele wensen of klachten kenbaar gemaakt dienen te worden. Op een vraag van dhr. v. d. Klooster of de brandweerlieden de commandant om oefe ningen hebben gevraagd, hetgeen ook een der gewraakte moeilijkheden schijnt te zijn, wordt geantwoord: „voor zover bekend wel". Wethouder Daane is in tegenstelling met de voorzitter van mening dat een protest briefje aan burgemeester en wethouders te zwak zou zijn geweest. Zonder wat nu ge beurd is, zou het geen resultaat hebben ge had, waarom hij de brandweermannen die hem opzochten op hun vraag wat te doen, heeft geantwoord te doen zoals zij van plan waren en dus hun uniformen in te leveren. Na nog enige discussie, waarin allen la ten blijken door te willen tasten, wordt be sloten Vrijdag naar Chaam te gaan ter be zichtiging van de genoemde spuit. Dhr. v. d. Klooster heeft meermalen op gemerkt dat wanneer 's Zaterdagsmorgens de goten langs de straten worden geveegd, de Kalisbuurt nimmer een beurt krijgt, ter wijl de aldaar wonenden toch ook bewo ners der gemeente zijn en evenzo hun be lastingen betalen. Wethouder Daane zegt dat het in de be doeling ligt hierin beter te gaan voorzien. Op een desbetreffende vraag van dhr. Mees wordt geantwoord dat de oude stenen uit de Achterweg voor zover overbodig, zullen worden verkocht. Het strandhout zal over ongeveer een maand verkocht worden, waarmede een vraag van dhr. Aarnoudse is beantwoord. Het zint dhr. v. Engelen niet dat het punt op de hoek bij dhr. Remijn onder de molen weer steeds gevaarlijker gaat wor den, niettegenstaande hij het voor dhr. Re- mijn vervelend vindt hierover te moeten spreken. Maar op de duur zullen de in de tuin van dhr. Remijn staande bomen toch weg moeten om nog enig zicht over te houden. De voorzitter zegt op korte termijn een plannetje van de opzichter te zullen vragen. Naast dhr. Daane zijn ook de andere le den van mening dat een afdoende verande ring op dit punt de enige remedie is. Hierna sluiting. RIDDER L. K. VAN DIJK TEN GRAVE GEDRAGEN Onder grote belangstelling werd Zater dagmiddag jl. de op 97-jarige leeftijd over leden heer L. K. van Dijk te Tholen op de Alg. Begraafplaats ten grave gedragen. De baar was gedekt met enkele kransen in lila kleuren. Aan de groeve sprak Ds. O. Else- man, N.H. Predikant te Bergen op Z. waarna de heer L. v. Dijk, zoon van de overledene, het woord voerde. Deze releveerde in het kort het leven van zijn vader en dankte, mede namens kinderen en kleinkinderen, allen voor de betoonde eerbewijzen en be langstelling. Vervolgens werd nog gesproken door de heer Odink, namens de Rijksnor maalschool; door de heer Jac. Geluk, als neef van de overledene; door dr. P. J. Duinker, namens het departement Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1