Vlekken ylufjjglia! WEK DE GAL IN UW LEVER OP T6RUQ in öe moööeR OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND Maak Uw bloed zuiver met Kruschen Salts. Zenuwrust. STAVENISSE POORTVLIET ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE lloor de krachtig SPORTHOEKJE HENK VAN HEESWIJK HOOGWATER in de week van 10 t/m 16 Mei 1953 Zondag vm. 0.48 en nm. 13.16 uur Maandag 1.42 14.08 Dinsdag 2.32 15.00 Woensdag 3.20 15.42 Donderdag 4.04 16.27 Vrijdag 4.50 17.10 Zaterdag 5.32 17.53 Woensdag 13 Mei Nieuwe Maan te 6.06 uur. BENOEMING WIJKVERPLEEGSTER Per 1 Juli a.s. is als wijkverpleegster van het Groene Kruis alhier benoemd Zr. J. d. Nooijer te Dordrecht, welke benoeming door haar is aanvaard. HUISSLACHTINGEN Gedurende de eerste 4 maanden van het jaar werden ter gemeente-secretarie 156 vergunningen voor huisslachting afgegeven. HOOFD SCHOOL m/d BIJBEL In verband met het vertrek van het hoofd der School m/d Bijbel, dhr. G. van Dalen, is in deze functie per 1 Augustus a.s. be noemd dhr. C. P. de Schipper, onderwijzer aan de Chr. School te Uithuizen. EVACUE'S Thans verblijven in deze gemeente nog 77 evacué's, waarvan een niet onbelangrijk gedeelte afkomstig is van'Schouwen-Duive- land, welke voorlopig nog niet zullen kunnen reëvacueren. BRANDJE Maandagmiddag werd de brandweer ge alarmeerd voor een brandje, dat was uit gebroken op de mestvaalt bij de boerderij van dhr. M. Geuze. Daar door de sterke wind gevaar bestond voor de belendende landbouwschuur, werd mede de brandweer van Tholen gewaarschuwd. Tengevolge van het feit dat er geen enkele vrachtauto ter beschikking stond voor het trekken van de motorspuit, duurde het minstens een kwartier voor het materieel, getrokken door een landbouwtrekker kon uitrukken. Bij aankomst bleek ook de spuit van Tholen reeds gearriveerd, zonder dat men echter kans had gezien deze in werking te stellen. Ondertussen was het gevaar reeds ge weken, doordat op de omliggende landerijen werkzame personen de helpende hand boden om de brand met emmers water en schuim- blusapparaten onder de knie te krijgen. Voor de nablussing werd nog even met de motorspuit van Tholen gewerkt. Als reactie op de moeilijkheden, welke bestaan door het ontbreken van een eigen trekker voor de motorspuit, leverden Dins dagmorgen de meeste brandweerlieden hun uniformen in als protest tegen de onbe vredigende gang van zaken. We mogen hopen dat het het gemeente bestuur mogelijk zal zijn eens en voor al op korte termijn een einde te maken aan de moeilijkheden door aanschaf van goed materieel. P.V. „DE ZWALUW" Wedvlucht gehouden door de P.V. „De Zwaluw" te Oud-Vossemeer vanaf Vil voorden (B). De prijzen werden als volgt behaald: A. v. Dalen 1, 69; J. Geuze 2, 38, J. Vermeij 3, 28, J. Tholenaar 4, 14 14 51 66 en le overduif, A. Lindhout 5 20 41 73; H. de Graaf-6 10 60 61 67; D. Vaders 7 9; L. M. de Heer 8 22 44; G. Hoek 11 45; M. Boot 12 23 24 40 46 77; Joh. Nuts 15 19 52 53, A. v. Treijen 16 32 33 39 42 56; G. Havermans 17 64 68; A. v. Driel 18, A. Douw, 21 34 54, J. v. d. Zande 25 50 71 C. Timmermans 26 27 57, A. Rijnberg 29, A. Geuze 30 en 2e en 3e overduif, J. Vaders 31 63; M. Hommel 35; C. Boogaard 36 58; P. Klippel 37; C. v. Tilburg 43 70 79, W. de Leeuw 47, Gebr. Klippel, 47 55 65 74; C. Aarden 49; Jac. Boogaart, 59 75 76; A. Ridderhof 62; D. v. Driel 72 78. le Hoofdprijs A. v. Dalen; 2de hoofdprijs J. Geuze; 3de hoofdprijs J. Tholenaar. VERKEERSEXAMEN Enkele weken geleden namen ter plaatse 69 leerlingen van de lagere scholen deel aan het verkeersexamen, t.w. 24 van de openbare en 45 van de chr. school. Hiervan slaagden er respectievelijk 17 en 18 of in totaal 35. En voorkom zo Itheumatische Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeugdige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekkende onzuiverheden, die zich anders vastzetten in spieren en ge wrichten; dat is het wonder dat zich vol trekt bij een regelmatig gebruik van Kru schen; daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chagrijnige pijnen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heil zame kuur. In verband met Hemelvaartsdag worden H.H. Adverteerders en Correspondenten verzocht hun copy één dag eerder in te zenden LAAGSTE INSCHRIJVER Voor riolerings- en bestratingswerken te Klundert was de firma Johs. Moerland Zn. alhier laagste inschrijver voor een bedrag van 178.080. De gunning werd aange houden. EERSTE WEDVLUCHT De P.V. „De Gevleugelde Vrienden" hield Zaterdag jl. haar eerste wedvlucht in dit seizoen vanuit Vilvoorde. Afstand 78 km. Los 13 uur. Aankomst 1ste duif: 14.35. Abr. J. Soeters Janzn 1, 4; C. de Witte 2 en 3. WAARNEMEND BURGEMEESTER Zolang nog niet in de vacature van bur gemeester dezer gemeente is voorzien, blijft de heer F. M. Boogaard deze functie waar nemen. Dit op verzoek van de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. Waar de ambtsperiode van burge meester Boogaard per 1 Mei jl. afliep, is hij vanaf die datum waarnemend en jl. Maandag opnieuw beëdigd. Hoelang dit zal duren is niet bekend, maar op een paar maanden wordt wel gerekend. VOOR 1940—1945 A.s. Zaterdag wordt in deze gemeente de jaarlijkse collecte gehouden voor de Stich ting 19401945. Financieel zijn we er in deze gemeente de 1ste Februari niet zonder kleerscheuren afgekomen, maar alle kost winners zijn weer aan het werk en kunnen het dagelijks brood voor hun gezin ver dienen. Hoevele kostwinners hebben door hun verzet de bezetting niet overleefd Weduwen en wezen bleven achter en heb ben met hun verdriet ook nog de zorg om verder door het. leven te kunnen. Gelukkig worden zij daarbij gesteund door de Stichting 19401945, dank zij ook Uw gave. Laten we hen ook ditmaal niet vergeten. EEN „LEERWEEK" IN BERGEN Het is nu langzamerhand wel bekend dat de gemeenten in de kop van Noord-Holland de getroffen dorpen op ons eiland hebben geadopteerd. Als gevolg daarvan heeft men ook aangeboden van iedere school een groep van 50 kinderen gedurende een week gratis te zullen opnemen in één van die Hollandse gemeenten. Van dit aanbod maakte de chr. school alhier voor zover ons bekend geen gebruik. De openbare school wel en daarom zullen ongeveer 50 kinderen van de vierde tot en met de achtste klasse met het onder wijzend personeel en mogelijk nog een paar andere geleiders in de week van 815 Juni naar Bergen in Noord-Holland gaan. Zo'n week wordt opgevat als een „leerweek", waarbij dus het nuttige met het aangename wordt verenigd. Uit het voorlopig program ma dat het Hoofd der o.l.school te Bergen stuurde stippen we het volgende aan: Maandag 8 Juni komt een bus uit Holland de kinderen hier ophalen. In Bergen wordt het gezelschap dan in de school ontvangen en opgewacht door de ouders van de Bergse kinderen, waar de St. Annalanders voor een week zullen slapen. Met de klassen van de school daar trekt men er verder de gehele week op uit, na 's morgens in de school te zijn bijeengekomen en daar de excursie zoveel mogelijk te hebben voorbereid. Dinsdag zal bijvoorbeeld een wandeltocht worden gemaakt door de duinen, bezichti ging van het Biovacantieoord en naar de Van Speyk's vuurtoren. Woensdag worden de bezienswaardighe den in Bergen zelf bezocht, zoals de Oude Hof, Ruïne, de kerk, een museum, het Rus sisch monument, Waterleiding en Staats bosbeheer. Donderdag gaat het met de bus naar een of andere belangrijke industrie in de Zaan streek of naar de Hoogovens. Vrijdag wordt de kaasmarkt bezocht en de prachtige Grote Kerk aldaar. Zaterdagsmorgens nog naar het Pesie's natuurbad, terwijl ze verder vrij zijn, even als Zondag, die ze bij hun „pleegouders" kunnen doorbrengen. Dit alles gaat geheel kosteloos/maar voor een extra uitstapje wordt het voor de school reis gereserveerde bedrag besteed. Het spreekt vanzelf dat de jeugd over zo'n „schoolreis" bijzonder enthousiast is. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. HUISSLACHTINGEN In de maand April werden ter secretarie 19 vergunningen uitgereikt voor huis slachting. KOE AAGJE IN STAVENISSE OVERGEDRAGEN STAVENISSE, 1 Mei. - Te Stavenisse is vandaag de koe Aagje, die door officieren en bemanning van de „Aagterdijk" was geschonken aan de zwaar gedupeerde melk boer W. Stoutjesdijk, overgedragen. De overdracht geschiedde door kapitein Kruithof uit Tholen, nadat burgemeester L. A. Ver burg een inleidend woord had gesproken. De burgemeester was vol waardering over de spontane hulpverlening door de beman ning van de „Aagterdijk". Nadat de koe in het bewaarschoolgebouw symbolisch aan de nieuwe eigenaar was overgedragen, werd zij door kapitein Kruit hof naar de nieuwe stal gebracht, begeleid door burgemeester Verburg en zijn echtge note, Mevrouw Kruithof, enkele leden van de bemanning van de „Aagterdijk" en ver dere genodigden. De koe was getooid met een lint in de kleuren van de „Aagterdijk". C. G. Hartog heette allen welkom inzon derheid de oud-secretaris-penningmeester dhr. J. M. v. d. Graaf die enkele jaren ge leden deze functie had neergelegd en thans als gast aanwezig was. Nadat de penning meester verantwoording had gedaan, waar uit bleek dat er weer een batig saldo was, dit na enkele jaren gekampt te hebben met een tekort, ging men over tot verkoop der boeken. Uit alles bleek dat het leesgezelschap in een behoefte voorziet en zo kan men met vertrouwen verder gaan. De avond werd verder op gezellige wijze doorgebracht. EMIGRATIE Uit deze gemeente emigreert Vrijdag a.s. dhr. A. S. Hartog met zijn gezin naar Canada. Goede reis en succes. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1953 Geboren: 20 April: Leendert Pieter, zn. van P. Pol derman en M. A. van Burgh. 25 April Neeltje Cornelia, dt. van Joh. de Jonge en E. H. de Haan. Ondertrouwd: Adam den Haan, 24 jr. landarbeider en Jacoba H. P. Franke, 21 jr. zonder beroep. Cornelis A. Bakker, 32 jr. landbouwer te Wissekerke, en Johanna C. Noom, 30 jr. zonder beroep. Johan M. van der Klooster, 24 jr. land arbeider, wonende te Poortvliet en Neeltje W. Heijboer, 22 jr. zonder beroep. Getrouwd: 2 April: Wiebe de Ruiter, timmermans knecht, 26 jr. wonende te Heerenveen en. Adriana Hartog, zonder beroep, 26 jr. 2 April: Marinus J. W. Guequierre, 25 jr. landarbeider en Maria Hage, zonder beroep 23 jr., wonende te Stavenisse. 23 April: Cornelis A. Bakker, 32 jr. land bouwer te Wissekerke en Johanna C. Noom 30 jr., zonder beroep. 23 April: Adam den Haan, landarbeider, 24 jr. en Jacoba H. P. Franke, 21 jr. zon der beroep. 23 April: Joan M. van der Klooster, 24 jr. landarbeider te Poortvliet en Neeltje W. Heijboer, 22 jr. zonder beroep. Overleden: Geen. 25 JAAR LEESGEZELSCHAP In een vorige week gehouden algemene vergadering herdacht het leesgezelschap haar 25 jarig bestaan. De voorzitter dhr. EEN DANKBETUIGING OP KONINGINNEDAG Op Koninginnedag werd voor het Poort- vlietse Stadhuis de dank van de bevolking vertolkt aan allen die zich tijdens de ramp dagen voor het behoud van Poortvliet heb ben ingezet, waaronder inzonderheid ook de burgemeester, de heer W. J. van Doorn. Als symbool, van die erkentelijkheid werd daarom aan deze eerste burger een tegel overhandigd waarop het Poortvlietse ge meentewapen. Voor deze plechtigheid was een comité gevormd als vertegenwoordig ster van de inwoners. In tegenwoordigheid van burgemeester, leden van de raad en vele andere belangstellenden werden de ge voelens van dankbaarheid vertolkt door mevrouw Kugel, die zich hiermee tot de burgemeester, tot mevr. van Doorn, tot de leden van de raad en alle verdere aanwe zigen richtte. Mevrouw Kugel wees er op, dat juist Koninginnedag hiervoor was uit gezocht, temeer omdat men staat aan de vooravond van de maand Mei, waarin de doden uit de laatste wereldoorlog worden herdacht. Juist had het Nederlandse volk, aldus spreekster zich aan de naweeën van dat oorlogsgeweld ontworsteld, toen het 1 Februari opnieuw werd geslagen door een watersnood, die tot ver buiten onze grenzen een golf van medeleven veroorzaak te. Deze gemeente kwam nagenoeg geheel onder water en tal van gezinnen werden van huis en hof verdreven, vonden een on derdak bij familie, kennissen, in school of pastorie. Sinds enkele weken is ieder weer naar eigen huis teruggekeerd en de drooggeval len gronden ingezaaid. Dat hebben wij te danken aan de inzet van alle krachten in die eerste Februari-dagen. Onze gedachten gaan in het bijzonder uit naar de arbeiders die o.l.v. het Polderbestuur dag en nacht zwoegden, waardoor werd voorkomen dat de dijkgaten verder uitsleten en later met behulp van binnen- en buitenlandse strijd krachten afdoende werden gedicht en yer- sterkt. Dit alles was slechts mogelijk door de zegen, die rustte op de noeste arbeid van alle werkers. Dat is de reden, waarom van regeringswege is besloten niemand per soonlijk te onderscheiden voor het werk in die weken verzet. Wel is mogelijk dit te doen in de vorm van een symbolisch ge- genezende en regenererende werking van P u r o 1, blijft de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. aldus mevr. Kugel tot de burgemeester: Opa Anthonisse, Wed. Kurvink, de man en de vrouw en de schoolgaande jeugd. Zij vertegenwoordigen de Poortvlietse bevol king in haar geheel. Wil dit geschenk ont vangen. We hopen dat het een passende plaats zal krijgen. Nadat de burgemeester het tegeltje van mevr. Kugel in ontvangst had genomen dankte hij voor dit geschenk. Het verheugde hem juist dit symbolisch cadeau te krijgen, omdat een gemeentewapen de gehele be volking eert. Met grote dank gewaagde spreker nogmaals van wat in de eerste Fe bruaridagen door de bevolking is gedaan. Zonder onderscheid wil ik U daarvoor dan ken. Met deernis gedacht hij aan de nog veel grotere ramp die Stavenisse trof en verzocht tenslotte allen het nationale volks lied aan te horen om vervolgens een drie werf hoera op de Koningin uit te brengen. Met de hoop dat Poortvliet voor verdere onheilen gespaard zou blijven en dat op de herstel- en opbouwwerken de zege Gods mocht rusten, besloot de burgemeester deze plechtigheid. EEN VERRASSING OP KONINGINNEDAG Gezien de omstandigheden uitte de jeugd op sobere wijze haar vreugde op Koningin nedag. Om 10 uur kwamen de kinderen der scholen bij het gemeentehuis samen waar na het Wilhelmus verschillende andere vader landse liederen werden gezongen. De burge meester kwam met een verrassing voor de dag door mee te delen dat het Roode Kruis voor elk kind een mooi pakketje speelgoed had gebracht. Dit werd door het personeel der school uitgedeeld en de jeugd keerde blij naar huis. JEUGD RODE KRUIS-FILM Onder auspiciën van het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis werden voor de schoolkinderen enkele filmpjes vertoond van het Jeugd Rode Kruis. Men zag hoe elders in het land ook de kinderen hielpen om ge troffenen te helpen, hetzij door hen op evacuatie-adressen te brengen, hetzij door inzamelingen. Na afloop ontvingen de kin deren een cadeautje, beschikbaar gesteld door Amerikaanse scholen. COLLECTE De ten bate van het Leger des Heils ge houden collecte bracht 24.88 op. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE BERGEN OP ZOOM Hemelvaartsdag: 1.30 uur Draverijen en Rennen. 2e Pinksterdag: Concours Hippique, 10.30 en 14 uur. beslissing gevallen. Alle gezinnen zullen een bericht in de bus krijgen, waaraan een gra tis toegangsbewijs tot de tentoonstelling voor twee personen uit elk gezin. Er zullen bussen naar Roosendaal rijden op 18, 19 en 20 Mei. De tentoonstelling is geopend van 1418 en van 19 tot 21 uur. Ook niet-gedupeerden zijn vanzelfsprekend welkom. Gezien het bijzondere karakter van deze expositie, wordt op een zeer grote belangstelling ge rekend, terwijl niet alleen van de vrouw, maar ook van de man verwacht wordt, dat men deze speciale gelegenheid niet zal ver zuimen. De kosten van de busreis zullen zo laag mogelijk gehouden worden. Nadere bij zonderheden over kosten en vertrektijden zullen volgende week worden bekend ge maakt. schenk, waaraan ieder ingezetene zijn steen tje bijdroeg in de vorm van een cent. In dit geschenk, dat wij de 1ste burger aan bieden, huldigen wij alle werkers van hoog tot laag. Drie generaties staan hier voor U, Dubbel pak 81 cent HUISRAADTENTOONSTELLING VOOR DE RAMPGEBIEDEN Ir. M. A. Geuze schrijft ons: De Stichting voor de Landbouw heeft met Overheidshulp een tentoonstelling inge richt van meubilair en huishoudelijke arti kelen, geschikt voor het weer inrichten van de woningen van hen, die tengevolge van de ramp hun huisraad verloren hebben. De bedoeling hiervan is op deze wijze vdbrlichting te geven aan alle plattelands vrouwen, hoe ze straks hun huis weer zo dégelijk, practisch en goedkoop mogelijk kunnen inrichten. Met alle beurzen is ge rekend. Huiskamer-, slaapkamer-, en keu keninrichtingen zullen worden gedemon streerd, evenals vele practische gebruiks artikelen. Helaas is het tengevolge van geldgebrek niet mogelijk gebleken de tentoonstelling ook op Tholen te krijgen. Zij zal nu bin nenkort geopend worden te Roosendaal in het gebouw van de R.K. Landbouwwinter- school aldaar, welk gebouw daarvoor ter beschikking is gesteld en later in de maand ook te Goes. De Overheid acht het van groot belang dat de uit te keren bedragen voor huisraad- schade zo nuttig en doelmatig mogelijk worden besteed, vandaar ook de financiële hulp van landbouwherstel bij de inrichting van deze tentoonstelling. Waar het dus niet mogelijk bleek, on danks herhaaldelijk verzoek, de tentoonstel ling in ons eiland zelf te krijgen, is be sloten van de nood een deugd te maken en te trachten zoveel mogelijk huismoeders naar Roosendaal te brengen. Het Bestuur van de Bond van Plattelandsvrouwen en het Kringbestuur van de Stichting voor de Landbouw hebben daartoe met Burgemees ters en vertegenwoordigers van de gemeen tebesturen vergaderd en verzocht om een bijdrage voor de reis heen en terug naar Roosendaal. Hierover is uiteraard nog geen U zult 's morgens kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert'uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. WAT IS DE OORZAAK? Enige tijd geleden moesten we berichtten dat de heer Treurniet zijn ontslag had ge nomen als groepscommandant van de Rode Kruiscolonne afd. Tholen. Thans namen 12 van de 16 leden van deze colonne even eens hun ontslag en als gevolg hiervan ziet het er met het voortbestaan droevig uit. Een colonne van 16 mannelijke leden was nauwelijks voldoende. Met de vier overblij- venden is voortbestaan vanzelfsprekend on mogelijk. Het is jammer dat het zover moest komen en het is logisch dat thans sterk be twijfeld moet worden, dat dhr. Treurniet vanwege „drukke werkzaamheden" ontslag nam, nu déze bedankjes zo snel volgen. We wensen ons niet met interne aangele genheden te bemoeien. Maar de Roode Kruiscolonne was een algemeen belang. Hoe men er ook over moge denken, welke fou ten er misschien ook in de rampdagen zijn gemaakt, juist toen is het grote nut van zo'n colonne gebleken zoals het mooie werk van het Roode Kruis in haar geheel de laatste maanden in onze omgeving werd onder streept. Daarom zou het met ons vele an deren genoegen doen, wanneer eventuele interne kwesties konden worden opgelost en zowel dhr. Treurniet als de 12 E. H. B. O.-ers spontaan hun ontslagaanvrage intrekken, een ontslag dat, na de langdurige opleiding en goede oefeningen van de le den, door het eiland eigenlijk maar niet zonder meer kan geaccepteerd, moreel na tuurlijk, want practisch is ieder vrij. Hopenlijk komt hierin nog een verande ring ten goede. INDUSTRIËLE ATOOMKRACHT IN NEDERLAND Volgens een bericht in de New York Ti mes heeft een 5-tal leidende ondernemingen, Philips, de B.P.M., de Staatsmijnen, de K.L.M. en de K.E.M.A. besloten samen te werken bij de uitvoering van plannen, welke een spoedige toepassing van atoomkracht voor industriële en commerciële doeleinden beogen. Waarschijnlijk zullen nog dit jaar de contracten worden getekend. DE VOETBALCOMPETITIE NoordschansW.H.S.t 11 De belangrijkste wedstrijd van jl. Zater dag is ook de spannendste geworden. Hoe wel de jeugdige voorhoede der thuisclub met z'n soms verraderlijke en harde schoten meer verdiende dan deze uitslag, was het in deze wedstrijd toch ook de W.H.S.verdediging, die iets van het oude vuur had teruggevon den en tot de laatste minuut pal stond. En al moge dat voornamelijk gelden voor de back Soeters, die in de tweede helft als van ouds speelde, voor Cor v. d. Maas die in de verdediging was geroepen en voor keeper Heijboer die er na een misgreep, vijf andere zekere doelpunten uithield, de verdediging in haar geheel sloot behoorlijk en voorkwam het eerste gedeelte van de tweede helft de nederlaag. Ja, ze deed nog meer en zorgde zelfs voor een redelijke kans op een over winning in het laatste kwartier, toen Noord schans na zoveel prachtkansen te hebben gemist er moedeloos onder ging worden en aan de W.H.S.voorhoede nog enkele even mooie kansen werden geboden. Maar ook die was te ver uitgespeeld. De eerste helft was van beide partijen minder goed. Aan weerszijden wel enkele doorbraken, maar geen behoorlijke afwer king. Toen back van Dam een voorzet van de W.H.S.linksbuiten, met de hand weg sloeg, waardoor hij een zekere kans aan de linksbinnen ontnam, werd het 01 uit de toegewezen strafschop die v. d. Maas inschoot. En deze voorsprong was de eerste helft niet eens onverdiend. Noordschans schoot te veel in het wilde weg, terwijl het toch meer kansen kreeg. In de tweede helft was de thuisclub even wel beslist sterker. Telkens weer ontsnapte W.H.S. aan groot gevaar en alleen lat en paal voorkwam een achterstand. Eenmaal kon dat gevaar niet meer worden voor komen, toen de keeper een ogenblik aarzelde toe te grijpen, de achterstand was ingehaald: 11. En het gevaar voor de gasten duurde voort. Maar het werd gekeerd, zoals hier- voren al gezegd, dank zij een volhouden tot de laatste minuut. En zo zit er voor W.H.S. nog alle kans in, al moet gezegd dat Noord schans er nog wat beter voor staat en qua door naar een motief van L. K. v. d. Linden 10 Een half jaar later kwam hij van zijn volgende reis terug en toen was er net kermis in Groot-Ammers, een dorp, dat enkele kilometers van Streefkerk lag. Mis schien meer voor de grap dan in ernst nodigde hij me uit om met hem kermis te gaan vieren. Ik keek eens met een schuin oog naar vader, want hij hield helemaal niet van kermis. Maar tot mijn grote verwondering gaf hij zijn toestemming. Ik was toen achttien jaar en vader zei: „Welja, meid, ga er maar eens uit. Dan zie je ook nog eens wat- Maar denk er om, dat je niet dronken thuis komt hoor, want dan moet je maar op de deel bij de koeien gaan slapen." We lachten allemaal, neef Arnold niet het minst en hij antwoordde: „Maak je maar geen zorgen, oom, ik zal best voor Elsje zorgen." Dus gingen we dien avond naar Groot-Ammers en het werd een avond, die ik mijn hele verdere leven nooit meer vergeten heb. We genoten van alles, wat er op een kermis te genieten is, hetgeen voor mij alle maal nieuw was, omdat we thuis nooit naar dergelijke feesten mochten gaan. Toen we 's avonds weer naar huis liepen fietsen had je in die tijd nog niet in onze streek gingen we, zoals de gewoonte in onze streek was, nog een poosje in het gras aan de dijk zitten. Hij nam me toen in zijn armen en kuste me. En op dat moment werd het me duidelijk, dat ik van hem hield en hij van mij, ondanks het feit, dat hij bijna tien jaar ouder was dan ik. Doch ik dacht met schrik, wat vader wel zou zeggen, als hij dit te horen kreeg. Want vader had in stilte al een man voor me uitgezocht, een boerenzoon in Brandwijk, een dorp niet zo ver van Streefkerk vandaan. Zijn vader was al tamelijk oud en ik wist, dat die naar Schoon hoven zou gaan om te rentenieren, als zijn zoon trouw de. Maar Piet, zo heette die jongen, was een verve lende kwal, bovendien verschrikkelijk gierig en ook nog foei-lelijk, althans in mijn ogen, zodat ik er niets voor voelde. Ik vertelde hem dit alles en hij antwoordde: „Elsje, wacht rustig af. Je bent nog jong en ik moet over een paar dagen weer naar zee. Maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ik weldra kapitein zal zijn, welis waar op de wilde vaart, maar dan zal ik genoeg kun nen verdienen om een gezin te onderhouden. Zodra ik bevorderd ben, kom ik bij je thuis en vraag ik aan je vader en moeder om toestemming. En dan zullen we wel eens zien, of oom Gerrit weigert. „Vergeet ook niet," antwoordde ik hem, „dat we familie van elkaar zijn. Als dat maar mag." Arnold informeerde hiernaar en kon me al spoedig gerust stellen: de wet liet het toe. We hielden onze liefde dus geheim en hij ging weer naar zee. Hetgeen hij voorspeld had, gebeurde: toen hij van een reis naar Canada terugkwam, werd hij be vorderd tot kapitein en zijn schip, een kolenboot, zou voortaan kortere reizen gaan maken, zodat hij vaker in ons land zou zijn. Toen ik negentien jaar was, kwam Arnold in uni form bij ons thuis. Het liep tegen het najaar en de erg ste drukte was voorbij. Zoals gewoonlijk had hij voor iedereen weer een cadeautje. Voor mij bracht hij een gouden zegelring mee, die hij zelf aan mijn vinger deed. Ik weet het nog als de dag van gisteren en ik bloosde zo verschrikkelijk, dat de anderen het ook merkten. Hij vertelde van zijn laatste reis, maar was stiller dan gewoonlijk. Vader had het in de gaten en zei: „Ik heb zo het idee, dat neef Arnold op zijn laatste reis verliefd is geworden." Arnold keek vader doordringend aan en antwoordde: „Dat klopt, oom, maar niet op mijn laatste reis: al eerder." „Nou, jong," zei vader, „trouw dan maar gauw, want het is niet goed, dat de mens alleen zij." Vader kon altijd te pas en te onpas met bijbelteksten aanko men. Dat was zo z'n gewoonte. Ik wist nu, dat Arnold die avond met vader over onze verhouding zou spreken, dus ik was ook erg ze nuwachtig. En toen mijn broer en zus naar bed waren, kwam het hoge woord er uit. Nou toen kwamen de poppen aan het dansen. Va der kon soms verschrikkelijk driftig worden, maar zo woedend als die avond had ik hem nog nooit gezien. Hij ging tekeer tegen Arnold en tegen mij, en schold ons uit voor alles, wat hem maar in de gedachten schoot. Ten slotte nam hij een stoel en schreeuwde te gen Arnold: „En nou er uit, of ik sla je er uit. En je komt hier nooit meer binnen. Mijn dochters trouwen met boerenzoons en niet met zwervers op zee! D'r uit, zeg ik je!" Ik begon te huilen en zocht m'n troost bij moeder, die lijkbleek dit alles had aangehoord. Arnold stond echter rustig op, onbevreesd voor vader's dreigementen en toen hij bij de deur stond, zei hij nog: „Ik had ge dacht, dat U verstandiger zou zijn, oom Gerrit." Meer zei hij niet, maar hij keek me nog even aan, knikte vriendelijk en ging toen weg. Mij stuurde vader meteen naar bed, waar ik me in slaap heb gehuild. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 2