WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Moederdag. Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht DE BALANS VAN DE 1e FEBRUARI. Schade nog hoger dan aanvankelijk geraamd werd. Om het nieuwe Europa. Directe verkiezingen voor Europees Parlement Raadsverslag Stavenisse, Het wederopbouwplan in principe aanvaard. THOLEN 9e Jaargang No. 24 8 Mei 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Tien Mei is het Moederdag. Die instelling kennen we nu al enige jaren, al vond ze in onze omgeving alleen de laatste paar jaar meer in gang. Trouwens, velen hebben er aanvankelijk wat gereserveerd en zelfs wat spottend tegenover ge staan. Je kan overal wel een dag speciaal aan wijden, zo wordt er gedacht. We kennen al boomplant- dag, meidag, dierendag, er is een vaderdag ingesteld en misschien wordt er ook al gedacht over een zuster-, broeder, opa en omadag. Dat wordt al te bar. En het zou op niets uitlopen, zoals zelfs de vader dag er niet al te best in gaat. Maar met „moederdag" is dat anders. Onze indruk is dat de waar dering voor deze instelling toch wel is toegenomen. Natuurlijk zijn leveranciers van nuttige en zo niet nuttige dan toch fraaie en vooral ook lekkere voor werpen hieraan niet onschuldig. Maar in de geschenken behoeft het toch niet te zitten en zeker niet in de omvang van de geschenken. Ook uit een smalle beurs is nog wel iets op te diepen om van genegenheid blijk te geven. En juist om dat laatste doet „Moederdag" het wel. Het is uiter aard genegenheid geweest, om de Moederdag in stand te houden. Men kan het ook als zovele andere din gen, een symptoom noemen van deze jachtige en voortjagende tijd. Hoe groter snelheid, hoe groter de be hoefte aan rustpunten. Het huiselijk leven is in de roes begrepen. Het draagt niet meer de kenmerken van rust, als waarvan onze ouders ons nog weten te vertellen en waarvan we nog lezen in boeken, die ons nu wat ouderwets aandoen. Wat in ons blijft is een stil heim wee naar die oude tijd. Oude tijd Vinden we daarvan dan niets meer terug Stellig wel. Maar veelal aangepast aan de „nieuwere eisen". Ook de moeders hebben moeten meegaan met de tijd. Het gezin moge veel verloren heb ben van wat het oude gezinsleven kenmerkte, maar het is toch het ge zinsleven gebleven, het plekje waar men zich welkom weet na een drukke dag, waar de kinderen liever zijn dan ergens elders. Het geheim daarvan heeft de moeder. Is het zo, dat het gezin de cel is van het leven, dan is de moe der ongetwijfeld de kern van die cel. Wij zijn nu eenmaal een nuchter volk en staan niet klaar met opdrin gerige gevoelens van liefde en dank baarheid. Maar voor een moeder doen we toch al heel veel. En daar hebben we graag vrede mee om het te doen. Degenen, die haar sedert kort of al lang moeten missen, beseffen dat eerst ten volle. En zouden nog o zo graag iets voor haar doen. Het is te begrijpen, dat Moeder dag er beter in gaat dan welke andere soortgelijke dagen men ook wil instellen. Ook al kunnen we de genegenheid voor moeder evengoed tonen, al is er geen speciale dag voor haar en al zou die speciale dag niets betekenen wanneer we ook de andere dagen van het jaar niet be seffen, wat een moeder is. Maar die speciale dag kunnen we dat extra doen. Dan tonen we onze dankbaarheid voor wat we anders als zo vanzelfsprekend aanvaarden. Dankbaarheid voor de vele dage lijkse zorgen van een moeder. Dan kunnen we ook eens in gedachten toeven bij wie dat alles moeten mis sen, die dat gemis vooral op „Moe derdag" voelen. Zo bezien behoeven we die dag niet als iets belachelijks te zien, er mee te spotten. Dan is het ook niet gek meer, wanneer moeder een extraatje krijgt van haar kinderen. Als bewijs van erkentelijkheid voor de moederlijke zorgen. En moeder zal daarmee heel dank baar zijn. Omdat juist dat ook een van de kenmerkende eigenschappen van een moeder is, de mooiste moe derlijke eigenschap: dankbaarheid. Zodat we alle moeders graag een goede „moederdag" toewensen. ,,r menteel is het gedeelte tussen Krabbendijke We herinneren ons ongetwijfeld nog wel a - *2 en Goes nog niet per trein, berijdbaar. Uit gedeelte wordt per autobus afgelegd. De tram R.T.M. had op vrijwel alle de dramatische zitting van de Staten-Gene- raal, waarin Minister-president Drees, een paar dagen na de stormramp, het eerste verslag uitbracht van de ramp, die ons land op de le Februari van dit jaar trof. Deze zitting, die ten dele door de Radio werd uitgezonden, maakte gewag van naast het verlies aan mensenlevens een enorme schade, die zeker wel een milliard gulden zou bedragen. Deze oorspronkelijke raming is met de helft overschreven. Hoewel nog steeds niet precies in cijfers de schade is uit te drukken, staat het volgens de laatste ramingen wel vast, dat de totale schade van de ramp rond 1Y2 milliard bedraagt. Dit is een enorm bedrag en de positie van onze staatshuishoudkunde is dusdanig, dat deze schade uitgesmeerd zal moeten worden over vele jaren. Met andere woor den: dit zal niet in korte tijd vergoed kun nen worden. Dat is absoluut onmogelijk. Er is geen verzekeringsmaatschappij ter wereld, die b.v. een land tegen eventuele storm- of waterschade zou willen verzekeren. We moeten deze last dus allemaal, zonder enige uitzondering dragen. Hoe moet dit vergoed worden Momenteel beschikt het Nationaal Ram penfonds over een bedrag van ruim 110 millioen gulden. Rekent men een dagrente van een Yi procent, dan komt er dagelijks ruim 1500 gulden alleen aan rente bij, aan genomen, dat het kapitaal nog onaangebro ken is. Het Nederlandse Roode Kruis heeft op dit ogenblik de beschikking over goede ren uit vele landen tot een totale waarde van 70 millioen gulden. Voeg hierbij nog de giften, die op korte termijn redelijkerwijs verwacht kunnen worden, dan zal er dus van niet officiële zijde voor een bedrag van ca. 200 millioen gulden beschikbaar zijn om de slachtoffers van de ramp te helpen. Dat is dus ruim 13%. Waar moet de overige 87 vandaan komen Daarover hangt thans, drie maanden na de ramp, nog een groot vraagteken. Binnen enkele dagen kan men een wetsontwerp Rampschadevergoeding verwachten, dat bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Op het betrokken Ministerie wordt er thans de laat ste hand aan gelegd. Het staat dus vast, dat het Rijk voor het leeuwenaandeel zal moeten zorgdragen. Er zijn overigens nog tal van moeilijkhe den, die niet met een handomdraai opgelost kunnen worden. Daar is b.v. de schade- taxatie. In totaal zijn er ongeveer 22.000 aangiften voor rampschade gedaan. Daar van is thans reeds ruim de helft getaxeerd en de schatters zullen nog wel drie maan den werk hebben om de overige aangiften te kunnen taxeren, temeer als men bedenkt, dat er nog steeds gebieden zijn, b.v. op Schouwen en Duiveland, welke dag en nacht onder water staan, zodat een enigszins nauwkeurige taxatie onder deze omstandig heden ten enemale onmogelijk is. Nog velen geëvacueerd Hoewel tal van vluchtelingen weer naar hun woonsteden teruggekeerd zijn, bevonden zich per 1 Mei, volgens opgave van de Kringbureaux van het Roode Kruis, nog ruim 20.000 mensen zich buiten hun woon plaats. Zuid-Holland (10.000), Noord-Bra bant en Utrecht herbergen momenteel ca. 20.000 evacué's; ongeveer 1000 bevinden zich in andere provincies, meest bij kennis sen of familie. In Limburg zijn geen eva cué's uit de noodgebieden. Het juiste aantal slachtoffers is officieel nog niet bekend, zodat we ons van een cijfer onthouden. Wel is officiëel reeds bekend, dat ten gevolge van de ramp 18 kinderen wees geworden zijn en 165 half- wees. Schade veestapel Het staat thans wel vast, dat alle ca davers zijn opgeruimd. De destructiebedrij ven hebben 1330 runderen, 2900 kalveren, 5900 varkens, 1500 paarden, 1600 schapen en geiten en 500 katten en honden verwerkt. Het aantal omgekomen pluimvee wordt op 100.000 geschat. Het verlies aan de vee stapel is evenwel nog hoger, aangezien aangenomen kan worden, dat heel wat ca davers door de stroom afgevoerd zijn naar Het verkeer De schade aan de verkeerswegen en de spoor- en trambanen liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch in de practijk is het tamelijk meegevallen. De Spoorwegen had den de grootste schade tussen Dordrecht en de Zevenbergse Hoek. Verder was er vrij aanzienlijke schade nabij Rilland-Bath. Mo- baanvakken veel schade. Het ergste is de toestand uiteraard op Schouwen en Dui veland, waar alle tramverkeer nog stil ligt. Op Goeree en Overflakkee is de schade ten dele hersteld. Op Voorne, Putten en Oud-Beijerland geheel. Hier is het tramver keer weer normaal. Het wegverkeer is op alle belangrijke routes weer mogelijk. Uiteraard is nog niet ieder gebied voor het publiek bereikbaar. Zo is Schouwen en Duiveland geheel ver boden gebied voor onbevoegden. Ook het grootste deel van Goeree en Overflakkee is nog niet voor het publiek toegankelijk, terwijl juist dezer dagen het grootste deel van Oud-Beijerland weer is vrijgegeven. Tholen en St. Filipsland was dit al eerder. Er was kleding genoeg Het Nederlandse Roode Kruis is opgehou den met de sortering van de goederen, die voor de slachtoffers van de ramp waren in gezameld. Er zijn ongeveer millioen kle dingstukken verdeeld over de provinciale opbouworganen. Zeeland krijgt hiervan de helft. Om tegemoet te komen aan het te kort aan werkkleding voor de arbeidende bevolking van de getroffen gebieden, zul len uit de tweede keus nog tien duizend en voor Zuid-Holland nog 3000 stuks wor den gereserveerd. Het overschot zal ter be schikking gesteld worden van sociale en charitatieve verenigingen, welke tijdig de wens daartoe te kennen gegeven hebben. Indirecte schade In het begin van dit overzicht noteerden we als globale schade volgens de jongste schatting: 1 Yï milliard gulden. De indirecte schade is echter ook zeer hoog. We den ken b.v. aan de vele verzamelingen antiek, oud porcelein, postzegels, munten e.d., die door de vloed verloren zijn gegaan. In de noodgebieden bevonden zich b.v. enkele grote postzegelverzamelaars en insiders schatten het verlies aan waarde dezer ver zamelingen alleen al op ca. 20 millioen gul den. Verder de waardevermindering van tal van machines, die door het water geleden hebben. Deze waardevermindering is nog niet bij benadering te becijferen, doch moet eveneens zeer hoog zijn. Dezer dagen heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhprst, zijn eer biedwaardig gestoelte verlaten om deel te kunnen nemen aan de beraadslagingen over het nieuwe Europa. Wie alleen daaruit de conclusie zou trekken, dat dit een belangrijk debat is geweest, zou tekort doen aan de waarheid. Er waren nog andere hoogtepun ten. Maar toch is het waard te vermelden, dat voorzitter Kortenhorst gedurende twee dagen de hamer uit handen heeft gegeven, want dat is in de afgelopen honderd jaar slechts vier keer voorgekomen. Zijn voor gangers waren baron van Goldstein in 1849, de Heer van Rees in 1882 en mr. Fock in 1919. De eerste en de laatste verlieten het voorzittersgestoelte om deel te kunnen ne men aan Indië-debatten. Zij waren experts en beiden hebben het tot Gouverneur-Gene raal gebracht. Prof. Oud lanceerde de stoute gedachte, dat misschien dr. Kortenhorst wel de eerste Europese Minister-President zal worden. Eigenlijk voerde de Kamer geen debat, maar slechts een bespreking. De tegenspeler, de Regering, ontbrak namelijk. Minister Beyen was wel aanwezig, doch uitsluitend als toehoorder. Men zal zich herinneren, dat krachtens artikel 38 van het verdrag over de Europese Defensie Gemeenschap, ge streefd zal worden naar de oprichting van een Europeese Politieke Gemeenschap. Naar een Europese Regering met een Europees Parlement. Een constitutionele commissie is daarvoor aan het werk geweest. De Assem- blée ad hoc, die dit werk heeft besproken, is in grote lijnen accoord gegaan met de opvattingen van de commissie. Nu is deze Assemblée ad hoe niet veel meer dan de Assemblée van de Kolen- en Staalgemeen schap, uitgebreid met enige leden. Het is be grijpelijk, dat dit lichaam geen directe macht heeft om de Europese Politieke Gemeen schap tot stand te brengen. Daarvoor zijn de Regeringen en de Parlementen van de zes deelnemende landen nodig. Binnenkort gaan de besprekingen tussen de Ministers beginnen. En om te weten hoe de Kamer over de Straatsburgse voorstellen denkt, is verleden week in Den Haag het debat ge houden., Dat kan de onderhandelingspositie van onze Minister van Buitenlandse Zaken vergemakkelijken. Er is nog een andere kant aan deze zaak. De zeven Nederlandse par lementsleden die steeds de vergaderingen in Straatsburg, Parijs en Luxemburg bijwonen, en die dus federalist pur sang zijn, weten officieel niet of zij gesteund worden door hun fracties en dus door de rest van de Kamer. Daarom was het goed, dat nu eens andere afgevaardigden dan de Straatsburgers het woord voerden over de eenheid van Europa. Nu, teleurgesteld zullen zij niet zijn. Is er een Parlement in Europa te vinden, dat zulk een begrip toont voor de noodzakelijkheid van een Europeese eenheid Over de grote lijn was men het eens. Slechts in details verschilde men. Een der strijdvragen was of het Europese Parlement twee Kamers moet hebben. Vol gens het ontwerp-grondwet zullen er twee Kamers komen: een Kamer der Volkeren en een Senaat. De leden van de Kamer der Vol keren zullen direct worden gekozen, dus door de mannen en de vrouwen uit de deel nemende landen. Duitsland krijgt daarin 63 leden, België 30, Frankrijk 70, Italië 63, Luxemburg 12 en Nederland 30. Om de vijf jaar krijgt men verkiezingen. De Senaat wordt gekozen door de nationale parlemen ten. Duitsland krijgt hier 21 leden, België 10, Frankrijk 21, Italië 21, Luxemburg 4 en Nederland 10. Over de verdeling was niet veel strijd. Deze is na zorgvuldig beraad tot stand ge komen. Moeten er echter twee Kamers ko men? De heren Kortenhorst en Schouten ver zetten zich tegen deze gedachte. Waarom twee Kamers, als zij alle twee hetzelfde werk moeten doen? Het is n.l. zo, dat niet de Regering van Europa die is slechts uitvoerend orgaan maar het Parlement de wetgevende arbeid verricht. Voorstanders van de directe verkiezingen waren slechts met een lantaarn te vinden. Dit probleem is niet eenvoudig. Men zal moeten toegeven, dat een Parlement het beste rechtstreeks gekozen kan worden. Maar is de tijd hiervoor rijp? Wie denkt er in Nederland aan, dat we over twee jaar de Europese verkiezingsstrijd zullen moeten voeren? Is daarvoor internationale partijvor ming niet noodzakelijk? Zover zijn we nog lang niet. Bovendien hebben directe verkie zingen het nadeel, dat men ongewenste ele menten in het Europese huis binnenhaalt. Wat doet men met de communisten in een Europees parlement? De Nederlandse Re gering voelt niets voor deze directe verkie zingen, zodat zij op dit punt gesterkt aan de onderhandelingen zal kunnen beginnen. Ook in ander opzicht ondervond zij steun van de Kamer. De politieke integratie zal niet los mogen staan van de economische eenwording. De Nederlandse afgevaardigden in Straatsburg hebben op dit punt hun wensen duidelijk gemaakt. Zij hebben iets bereikt, maar nog niet voldoende. Uit de bespreking in de Tweede Kamer is wel gebleken, dat de E.P.G. in de lucht komt te hangen, als de economische integratie niet volgt. Moties zijn er niet uit deze bespreking voortgevloeid. De heer Kortenhorst waar schuwde daarvoor. Want een motie zou be tekenen, dat de Regering tijdens de onder handelingen geen vrije positie kan innemen. (Nadruk verboden) Glerum, de heer Boot van de Centrale Dienst Noord-Zeeland, de nieuwe tijdelijke Stavenisse gemeenteopzichter van Kloppen burg en later ook de heer Argelo. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend met een bijzonder welkomstwoord tot de gasten, wees hij er op, dat het een belangrijke vergadering was, nu het her bouwplan van Stavenisse ter sprake zou komen. Hij hoopte dat de besprekingen een vruchtbaar verloop zouden hebben. Ir. Glerum, het woord verkrijgend, wees er in de eerste plaats op, hoe in een vorige week gehouden bijeenkomst met het Dage lijks Bestuur het door dhr. Argelo ontworpen stedebouwkundig plan reeds even onder de loupe was genomen, een plan dat zou kun nen uitgroeien tot het wederopbouwproject voor deze gemeente. Aan de hand van een gekleurde schets kaart gaf spreker een toelichting op de in deze gemeente geheel vernielde, zwaar en licht beschadigde woningen en de gelijk opgenomen krotwoningen. Dhr. Glerum wees er op, dat van rege ringswege al enkele jaren geleden een plan is ontworpen tot het opruimen van krot woningen of zo men wil minderwaardige huizen. Dat zijn de woningen die zelfs niet meer aan de minimum eisen van tegenwoor dig kunnen voldoen, zoals onvoldoende ver lichting, lucht, geen W.C., nog bedsteden, vochtige panden, vloeren, enz. Het is logisch dat, nu men hier voor wederopbouw van de gemeente staat dit tegelijk wordt bekeken. Vanzelfsprekend voelt de overheid er weinig voor om in die woningen grote bedragen te gaan vergoeden, dat is goed geld naar kwaad geld gooien. Daarom bestaat de mogelijkheid, dat de ge meente die woningen aankoopt, waarop ze van het Rijk de helft in de aankoopsom ver goed krijgt en vanzelf ook de lopende premieregeling voor de nieuw te bouwen woning die hiervoor in de plaats komt. Wat minderwaardige woningen betreft, ligt deze gemeente nog niet eens zo erg ongunstig. Van de 72.000 woningen, aldus ir. Glerum die we in Zeeland hebben zijn er circa 7000 krotten: wanneer er ter plaatse 450 woningen waren, komen we met de plusminus 40 nog niet aan de 10 De eigenaren zouden dus op voet van vrijwillig heid die minderwaardige woningen aan de gemeente kunnen verkopen en er momenteel dan zeker beter mee zijn, dan wanneer men hier werkelijk aan krotopruiming toe zou zijn, dus van overheidswege opgelegd. Dhr. Hage wijst er op, dat de mensen van die minderwaardige huizen toch in elk geval schadevergoeding krijgen. Wanneer de bewoners het zelf willen zou hij er geen bezwaar tegen hebben, maar het moet op vrijwillige basis blijven. Dhr. Tazelaar vindt dat men die minder waardige woningen dan wel stuk voor stuk zal mogen bekijken. Dhr. van 't Veer gelooft toch dat in vele gevallen de meerdere huur wel verantwoord zal zijn tegenover de veel geringere onder houdskosten die men aan een nieuwe woning heeft. Oplappen van de oude minderwaar dige woningen blijft oplappen en de onkos ten keren jaarlijks terug, zelfs in een niet onbelangrijke mate. Uiteraard zou men voor een 3300,een nieuwe woning hebben (na aftrek rijkspremie, enz.) en 'n nieuwe huurwoning zal procentsgewijze niet minder De openbare raadsvergadering van 1 Mei jl. was maar van korte duur, voor zover het de „openbaarheid" betrof. Na een half uurtje werd de wenselijkheid om het ontwerp wederopbouwplan in gesloten zitting te be spreken overgenomen en zat men twee en half uur achter gesloten deuren uiteen te zetten, te wikken en te wegen. Dat is althans het vermoeden, want na heropening kon de voorzitter slechts meedelen, dat de raad zich in principe accoord had verklaard met het ontwerp, hetwelk uiteraard nog niet aan openbaarheid kon worden prijsgegeven. Vermoedelijk omdat 't alleen in hoofdzaken was aanvaard en nog verschillende bespre kingen gehouden zullen moeten worden met de verschillende instanties, eer men het plan openlijk op tafel kan (wil) leggen. Bij deze raadsvergadering waren behalve alle leden ook aanwezig de hoofdingenieur directeur van de Wederopbouw en Volks huisvesting in Zeeland de heer M. D. A. vergen. Daarom lijkt het hem niet eens zo veel duurder inplaats van die beschadigde oude woningen op te lappen een nieuwe te bouwen en veel geriefelijker is het natuur lijk. Dhr. Tazelaar vraagt vervolgens aan dhr. Glerum tot welk maximaal bedrag aankoop minderwaardige woning men kan gaan. Dhr. Glerum verklaart dat er in de gun stigste gevallen niet meer dan 1300, tot 1400,voor wordt uitgekeerd. Dan is er ook geen enkel huis in deze gemeente die als „krotwoning" staat aangeduid, die minder waard is dan die maximumovername prijs, concludeert dhr. Tazelaar. Dus vindt hij het logisch, dat men daarmee zo maar geen genoegen zou nemen. Er zullen weinig vrijwilligers te vinden zijn. Nadat hierover nog even is gediscusieerd wordt overgegaan in besloten zitting. WAT ER VERNIELD OF BESCHADIGD IS Aan de hand van het overigens nog globale schetskaartje van Stavenisse hetwelk aan de raadsleden werd voorgelegd kon men opmaken dat er van de 450 woningen die Stavenisse voor de ramp bezat 150 ver woest zijn. Deze waren op de schetskaart in rood aangegeven. De in blauw aangegeven woningen als zijnde zwaar beschadigd: 180 en de lichtbeschadigde (in geel aangegeven) 120 stuks, in totaal dus weer 450 stuks. Hieruit blijkt wel, dat er in deze gemeente practisch geen woning overblijft, waar hele maal niet aan is beschadigd. En inderdaad kan men die er geen tien vinden, ook al zijn er bij die 120 nog wel enkele (Molendijk en Voorstraat onder anderen) die alleen wat schade hebben aan deuren, panelen, behang, enz. In elk geval zijn de lichtbe schadigde woningen niet zodanig aangetast, dat herstel de 3000,te boven gaat. Maar voor de 150 verwoeste en een deel van de 180 zwaar beschadigde zal er toch nieuw bouw moeten komen, vandaar ook een nieuw wederopbouwplan. En bij die nieuwbouw zal men vanzelfsprekend naar een aangesloten geheel streven, een centrumbouw. Welk ont werp hiervoor precies is gemaakt zullen we later nog wel bekend kunnen maken. WONINGBOUW Te Bergen op Zoom werd Woensdag middag jl. een bespreking gehouden door het aannemersbedrijf „Continent", dat mo menteel ook te Stavenisse werkzaam is met een aantal personen uit deze gemeente, wier woningen verwoest zijn. De burgemeester was hierbij mede tegenwoordig. De globale kosten voor een particuliere woning werden hierbij genoemd en de rijkspremie's die be schikbaar worden gesteld. Burgemeester Verburg, die aan de uiteen zetting van de „Continent' -directie overigens niets wenste af te doen, bracht hierbij toch naar voren, dat particulieren ook van de gemeente een woning kunnen kopen op dezelfde voorwaarden wat de premies be treft. Belanghebbenden kunnen zich hiertoe reeds tot het gemeentebestuur wenden, daar, zoals wellicht bekend is, de gemeente gaat beginnen met de bouw van de eerste 50 woningen. Deze worden weliswaar door de gemeente gefinancierd, maar zijn direct door particulieren over te nemen. REGELING REINIGINGSDIENST i.v.m. HEMELVAARTSDAG In Verband met Hemelvaartsdag zal het ophalen van privaattonnen als volgt ge schieden: Vrijdag 15 Mei a.s. Privaattonnen: Zaterdag 16 Mei a.s. privaattonnen (geen huisvuil). Voor de daaropvolgende dagen geldt weer de normale dienst. BURGERLIJKE STAND Geboren: 29 April: Jan, zn. van F. Braai en C. E. v. d. Gouwe. 2 Mei: Marijn, zn. van H. G. v. Poppel en J. D. Perestam. 5 Mei: Simon Leendert, zn. van N. P. Schot en W. Faasse. Huwelijken: 30 April: Cornelis Abraham Heijboer, 34 jr. wonende te Tholen en Maria de Vos, 25 jr. wonende te Tholen. 30 April: Anthonie Hoechard Friderichs, 31 jr. wonende te Tholen en Geertje Eliza beth Dingena Geluk, 27 jr. wonende te Tholen. 1 Mei: Adriaan Jumelet, 27 jr. wonende te Tholen en Maria Johanna Verspoor 24 jr. wonende te Rotterdam. 6 Mei: Cornelis Gilles de Jonge, 23 jr. wonende te Tholen en Willemijna Maatje van 't Hof, 21 jr. wonende te Poortvliet. Overlijden: 30 April Jan Marinus Schot, 70 jr. wonen de te Tholen, wed. van Dina Cornelia Russcher. DE OUDSTE INWONER OVERLEDEN In de nacht van Dinsdag 5 op Woens dag 6 Mei is in zijn woning alhier op 97 jarige leeftijd overleden de heer L. K. van Dijk. Deze oudste inwoner van Tholen heeft na een werkzaam leven nog vele jaren van een goede rust mogen genieten. Lang was het een zeer krasse grijsaard. De laatste jaren namen zijn krachten geleidelijk af. Ja, het was een zeer werkzaam leven van wijlen van Dijk. Dat moge blijken uit onder staande functies, die hij bekleedde: Oud Hoofd der Openbare U.L.O.school, Oud- Directeur der voormalige Rijks Normaal school, Oud-Landbouwonderwijzer, bestuurs lid van diverse verenigingen, waarvan hij op latere leeftijd ere-lid werd, zoals hij ook ere-voorzitter was van de Nuttsspaarbank. Koninklijk was hij onderscheiden als Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Alleen onder de oudere lezers zullen er zijn, die hem nog als hun leraar herinneren. Een mensenleven van bijna een eeuw is een bijzonderheid. A.s. Zaterdag zal wijlen L. K. van Dijk te Tholen worden begraven. MUZIKALE WANDELING Zowel op Koninginnedag als op de 5e Mei maakte „Concordia" een muzikale wande ling door de gemeente. EEN LANDBOUWERETEKEN De oud-Tholenaar P. Blaas, al 40 jaar trouw werkzaam bij jhr. J. v. Vredenburgh te Kapellen in België werd begiftigd met het Belgische Landbouwereteken eerste klasse voor zijn 40 jarige trouwe dienst bij dezelf de meester. DAMSPORT De Jeugdclub speelde Dinsdag 5 Mei haar eerste onderlinge competitie. De uit slag was: C. Elenbaas C. de Jonge 20 M. Tazelaar W. de Jonge 20 G. de Hond P. Laban 2—0 W. Schot H. Donken 2—0 D. Zwagerman T. Tazelaar 20 J. Elenbaas M. Potappel 20

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1