Eendrachtbode Puistjes Nu ook Caste 11a Bloemenzeep I teRuq in 6e moööeR ZWITSAL D.DJD. 9e Jaargang No» 23 TWEEDE BLAD 1 Mei 1953 Vervolg Raadsverslag Stavenisse. Er is keus in Castella Voor iedere huid en iedere beurs» SPORTHOEKJE LANDBOUW. datum af is, waarop de wethouders terug zijn gekomen. De heer de Vos vindt een bedrag van 65,teveel. De heer Tazelaar zegt, niet te weten wat de wethouders thans presteren. Wethouder van der Slikke zegt, dat het daarom ook m.i.v. 1 Mei 1953 ophoudt. De heer Tazelaar vindt het een schandaal dat de wethouders dit bedrag willen aanne men. Hij vindt het wethouderschap een erebaantje. Hij zou als wethouder zijnde het niet graag willen hebben. De burgemeester kan straks ook wel verhoging vragen omdat het werk uitgebreid is, aldus de heer Ta zelaar. Hij ziet het nut van de toelage niet in. Weth. van der Slikke legt het probleem nader uit. „Wanneer de heren er tegen zijn", aldus de heer van der Slikke, „wil ik het ontvangen geld gaarne teruggeven en mijn arbeidskracht, die ik aan de gemeente ge geven heb, cadeau doen". De heer Tazelaar zegt, dat wethouder van der Slikke helemaal niet weg had moe ten gaan, dan had de burgemeester hem ook niet terug moeten roepen. géttnest VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT DE HUID Wethouder van der Slikke zegt, dat de heer Tazelaar hiermede niets te maken had De voorzitter zegt dat de heer Tazelaar wellicht meer verdient dan 65,per week, maar of hij er meer voor gedaan heeft dan wethouder van der Slikke, is de vraag. De heer Tazelaar vindt het principe ver keerd. De heer L. Hage zegt, dat wethouder van der Slikke terug moest komen, omdat de Molendijk vrijgegeven was. Wethouder van der Slikke zegt, dat hij door de Burgemeester is teruggeroepen. De voorzitter zegt, dat het niet gaat over terugkomen. „De wethouders waren hier no dig om de taak van de burgemeester te verlichten. Ik had waardering verwacht voor het werk dat de wethouders gedaan hebben, aldus de voorzitter. Wethouder van der Slikke zegt dat het hem zeer teleurstelt dat zulke woorden ge sproken worden. „Er wordt dikwijls over samenwerking gesproken, doch het komt thans weer uit, dat er van samenwerking geen sprake is". De voorzitter zegt, dat de heer Taze laar dikwijls het woord schandalig gebruikt., Hij vindt het nu schandalig, dat de heer Tazelaar zulke woorden durft te bezigen. De heer van 't Veer dankt de wethouders voor het vele werk dat zij gedaan hebben voor Stavenisse en in het bijzonder wethou der van der Slikke voor hetgeen door hem is gedaan in de rampnacht van 1 Febr. jl. De heer van der Slikke zegt, dat hij de woorden, die hij zo-even geuit heeft niet ten opzichte van de gehele raad gezegd heeft; hij dankt de heer van 't Veer voor de ge sproken woorden. Hierna wordt tot stemming overgegaan. ~Na stemming blijkt, dat de raad met 6 te gen 1 stem voor verhoging van de wethou derssalarissen is. Tegen dhr. Tazelaar. VIJFTIG WONINGWETWONINGEN Er zijn in deze gemeente circa 125 wo ningen verwoest door de watervloed. Vele gezinnen moesten naar elders worden onder gebracht. De gemeente heeft o.m. de taak aan die toestand zo spoedig mogelijk een eind te maken. Het zal niet iedereen moge lijk zijn particuliere woningbouw te finan cieren; sommigen hebben nimmer een eigen woning gehad, anderen krijgen een te ge ringe vergoeding om tot herbouw te kun nen overgaan. Voor deze beide categoriën zal de gemeente de nodige woningen dienen te bouwen. In afwachting van het gehele herbouwplan stellen B. en W. voor reeds thans een be sluit te nemen om 50 woningwetwoningen te bouwen, waartoe een architect een plan kan uitwerken en de raad voorleggen. Men kan weliswaar hiermee niet beginnen voor het herbouwplan gereed is, doch men kan hierdoor wel tijd besparen. Daarom geven B. en W. dit in overweging en de 50 huizen in kleine blokken van 4 of 5 woningen bij elkaar te zetten, zodat particulieren ze ge makkelijker kunnen kopen. Het betreffen woningen zo staat er in het door B. en W. aan de raad omschreven voorstel die tegen de 6,huur moe ten opbrengen. Minder kan men nu eenmaal niet voor nieuwe huizen. De financiële re geling is zodanig, dat de exploitatie slui tend is door de van het Rijk ontvangen bij dragen. De plaats waarop de woningen gebouwd zullen worden, moet later door de Raad aan de hand van het herbouwplan worden aangewezen. Daartoe zal dan ook de no dige grond moeten aangekocht. Een en ander wordt nader toegelicht door de heer Stam van de Volkshuisvesting in Middelburg en de heer Boot van de Centrale Dienst Noord-Zeeland, die beide ter ver gadering aanwezig zijn. Dhr. L. Hage vindt 50 woningen veel. Ko men er geen moeilijkheden bij herbouwplicht en hoe loopt de financiering. De voorzitter gelooft dat het wel mogelijk zal zijn bij een eventuele herbouwplicht ont heffing hiervan te krijgen. De heer Stam hierna het woord verkrij gend, dankt de voorzitter voor de gespro ken woorden. Hij gelooft, dat een aantal van 50 woningen voor Stavenisse verantwoord is, gezien de 125 verwoeste woningen. Hij gelooft zeker dat het kan, in andere gemeen ten kan het ook. Wat betreft de herbouw plicht zegt de heer Stam dat hiervoor nog geen voorzieningen zijn getroffen, doch hij gelooft dat dit geen moeilijkheden zal op leveren. Er moet iets gebeuren. Nu is het er de tijd voor, straks met de winter op handen gaat het niet meer. De heer L. Hage zegt veel te weinig te weten. De meeste problemen moeten nog geregeld worden. Hij vindt het voorbarig nu reeds tot woningbouw te besluiten. De heer Stam zegt dat wellicht de rege ling gelijk zal zijn aan de oorlogsschade regeling. „Gebrek aan ruime frisse woningen is hier genoeg". De voorzitter vraagt of er herbouwplicht zal komen. De heer Stam zegt hiervan nog niet te weten. Hij vermoedt van niet. Wethouder van der Slikke zegt, dat er liefhebberij genoeg zal zijn voor de wonin gen. De heer L. Hage vraagt of er veel aan vragen voor particuliere woningbouw zijn. De voorzitter antwoordt 2 of 3. Een be zwaar is dat de mensen niets van de fi nanciële regeling afweten. De heer Tazelaar zegt, dat er 32 gezinnen verdronken zijn. Kan de heer Stam garande ren, dat de erfgenamen voor de vernielde woningen vergoeding krijgen, als er her bouwplicht komt?. „Deze kwestie is te vroeg aan de orde omdat niemand precies kan zeg gen hoe het zal gaan", aldus de heer Ta zelaar. De voorzitter zegt dat met de personen die op de lijst van woningzoekenden staan, ook rekening dient te worden gehouden. De heer Tazelaar zegt het niet aan te durven om 50 woningen te bouwen. De heer de Vos zegt, dat wanneer het nieuwe herbouwplan er is veel mensen zullen moeten verhuizen, omdat er dan wellicht geen landbouwschuren meer in de gemeente gebouwd mogen worden. De heer Tazelaar zegt dat er veel mensen zullen zijn die liever op hun eigen grond willen bouwen. De heer van 't Veer zegt, dat er nu veel besproken is. Burgemeester en Wethouders hebben veel verzoeken voor woningen ge had. Hij vindt dat het de plicht van de raad is thans op een billijke manier tot woning bouw over te gaan. „Als we op de even tuele herbouwplicht blijven staren", aldus de heer van 't Veer, „dan komen we niet veel verder". De heer Potappel is het met de heer van 't Veer eens. Er moeten woningen gebouwd worden en zo vlug mogelijk. De heer L. Hage zegt, dat de besprekingen gemakkelijker zouden zijn, als de zekerheid bestond, dat er geen herbouwplicht kwam. De voorzitter zegt, dat, wanneer er her bouwplicht komt, de woningbouw nog geen bezwaar is. De heer Tazelaar vraagt of er verschil lende soorten van woningen gebouwd zullen worden. De heer Stam zegt dat er zoveel mogelijk eenvoudige woningen gebouwd zullen wor den, i.v.m. de financiering. De heer L. Hage zegt 30 woningen al veel te vinden, dus 50 zeker. (Aanvankelijk had den ook B. en W. 30 voorgesteld.) De heer Tazelaar zegt dat de gehele raad tot woningbouw dient te besluiten omdat het in het belang van de herbouw van Stavenisse is. De heer van der Slikke vindt het niet alleen kortzichtigheid om niet tot woning bouw over te gaan, doch ook het niet durven nemen van risico. De heer Tazelaar vraagt: „Wanneer tot het bouwen van 50 woningen wordt besloten en de gemeente kan ze niet kwijt, kost het dan de gemeente iets dat ontkennend wordt beantwoord. De heer van 't Veer zegt, dat de kapitaal krachtigen minder zorgen hebben. De heer Stam zegt dat voor huurders woningen gereserveerd worden. De heer Tazelaar vraagt hoe de premie regeling voor deze personen zal zijn. De heer Stam zegt dat een bepaald bedrag door de huurder zelf betaald dient te wor den en de rest wordt door het Rijk gefinan cierd. De gemeente kan de woningen ook verhuren, dan krijgt de gemeente de ver goeding in het exploitatietekort. Hierna wordt tot stemming overgegaan. Alle leden stemmen voor het voorstel van Burgemeester en Wethouders zodat dus met algemene stemmen is besloten over te gaan tot de bouw van 50 woningwetwoningen. De voorzitter dankt de raadsleden voor het genomen besluit namens alle personen, die momenteel met huisvestigingsmoeilijk- heden te kampen hebben. Tevens wordt besloten de heren Rothuizen en 't Hooft te Middelburg opdracht te geven een plan tot het bouwen van 50 woningwet woningen te ontwerpen. RONDVRAAG De heer de Vos vestigt de aandacht op de toestand van de rioolputten. De voorzitter zegt toe, de opzichter hierop attent te zullen maken. Verder vindt de heer de Vos het niet goed dat er door zoveel mensen rommel op de straat gegooid wordt. De voorzitter zegt, dat volgende week de ophaaldienst weer normaal gaat function- neren. De heer de Vos zag ook gaarne dat er weer meer toezicht op het verkeer gehouden werd. „Daar het thans erg druk is, is het noodzakelijk, dat alle borden in acht ge nomen en waar nodig hersteld zullen worden. De voorzitter antwoordt dat de aandacht hierop reeds is gevestigd en dat beschadigde borden hersteld zullen worden, waartoe de opdracht reeds is gegeven. De heer L. Hage zag gaarne de paaltjes in het Bos weer geplaatst, daar nu alle auto's maar door rijden en dit bij de Post- straat gevaarlijk is. De heer Tazelaar vraagt of de mensen in de Margarethapolder nog niet terug kunnen keren; wordt er nog gevaar voor deze men sen geacht De voorzitter zegt dat hij aan de Rijks waterstaat gevraagd heeft of hij aan de Commissaris der Koningin kon voorstellen deze polder vrij te geven. De Rijkswater staat durfde het echter nog niet aan. De heer Tazelaar vraagt of de raad dan toestemming kan geven. De voorzitter zegt dat dit niet kan. Verder vraagt de heer Tazelaar of de voorzitter er wat aan doen kan, dat de Kloetselijk zo vlug mogelijk hersteld wordt. De heer de Vos zegt, dat er misschien wel mensen zijn, die het puin vrijwillig in het gat willen brengen. De voorzitter vraagt aan de heer Tazelaar welke polder hiervoor aangeschreven moet worden. De heer Tazelaar antwoordt de Oud-Kem- penhofstedepolder. De voorzitter zegt deze polder een brief te zullen sturen. Daarna sluiting. Voor het kleine bedrag van 20 cent kunt U nu Uw huid verzorgen met een nieuwe creatie van Castella... de CASTELLA BLOEMENZEEP, die U de hele dag om geeft met de zachte geur van frisse rozen en die wordt gebracht in verschillende deli cate kleuren. Er is nu drievoudig keus in Castella. U kent de befaamde Castella Schoonheidszeep (32 ct.), nog altijd de fa voriet van talloze vrouwen. Is Uw huid meer gebaat met zeer overvloedig en rijk schuim... er is Castella Spécial (32 ct.) voor U. En mocht U voor een kleine prijs toch een zeep-van-naam willen kopen, dan is er dus voortaan ook de Castella Bloe menzeep van 20 cent. In waarheid is er nu Castella voor iedere huid en voor iedere beurs terdag is die te Noordschans, waar WHS op bezoek gaat en de uitslag betekent voor beiden evenveel. Voor 15 December zouden we gezegd hebben, dat WHS hier evenveel kans had als de thuisclub, maar na de laatste drie wedstrijden helt de schaal zeker over naar Noordschans. En dat zou voor WHS be tekenen dat het de leidersplaats moet af staan. Daarom zal het zeker met een gelijk spel teverden zijn. En dat zal Chrislandia ook wel, die weer een thuiswedstrijd heeft, nu tegen Seolto. Het zal vechten voor een overwinning, waar de kansen nog niet geheel verkeken zijn, maar het zal daarvoor ook moeten vechten. Tenslotte kan het in Breda wel een ge lijk opgaande strijd worden nu Smerdiek daar op bezoek komt. Het zal in NAC een technisch goede tegenstander vinden, waar bij het alles zal moeten doen om de pun ten niet in Breda te laten. We geloven dat daarop wel de meeste kans is. In de 2e klasse A zal Kogelvangers 2 van Noordschans 2 ver liezen en Smerdiek 2 winnen van Vrede rust 2. Minder zeker zijn we van Seolto 2 dat Dinteloord 2 verwacht. Winst houdt dit Zevenbergs elftal in de running en betekent gelijk voor Smerdiek een duwtje. Maar we houden het voorlopig nog op Dinteloord 2. De wedstrijden beginnen om 4 uur. DE VOETBALCOMPETITIE De ontmoetingen van Zaterdag jl. heb ben geleerd dat men niet kan juichen voor de „beer gevangen is", in dit geval voor men onbedreigd aan de kop staat. En dat stond WHS, ondanks een goede voorsprong nog lang niet. De laatste drie wedstrijden gaat het trouwens heel anders dan in de eerste ronde, want zelfs de op Vrederust gewonnen twee punten konden nauwelijks verdiend genoemd worden. En als klap op de vuurpijl komt voor haar de nederlaag tegen Chrislandia, dat juist tegen deze ernstige kampioenscandi- daat haar evenwicht zo ongeveer terug vond. Het werd haar trouwens niet zo moei lijk gemaakt, want na 10 minuten moest WHS het door uitvallen van v. d. Maas met 10 man verder proberen en die pro beersels mislukten over het algemeen jam merlijk. De 20 voorsprong die Chrislandia bij rust aantekende waren dan ook volko men verdiend, zij het dat keeper v. d. Werf een paar keer goed weg kwam, toen een en andermaal een uitlooppoging zoveel re sultaat had, dat hij het anders onhoudbare schot via z'n been buiten het doel zag stuiten. In de tweede helft, vooral in de laatste 20 minuten werd de thuisclub meer in de verdediging gedrongen, maar de voorhoede van WHS had met haar 4 man onvoldoen de stootkracht om tegen de zich kranig werende Chrislandia-verdediging veel nut tige kansen te krijgen. Enkele minuten keer den de kansen, toen na een 30 achter stand de WHS linksbuiten de bal precies op het hoofd van z'n midvoor kon plaatsen, die v. d. Werf passeerde, maar het was spoedig voorbij, toen de thuisclub de voor sprong tot 41 vergrootte. Zo liet WHS zich machteloos twee punten ontnemen, die nog hard nodig waren om de verdere tegen slagen te kunnen pareren. Nu gaat het er voor Noordschans veel beter uitzien, te meer omdat deze club het Zaterdag pres teerde Smerdiek met 47 te kloppen. Men kan deze cijfers zien als afkomstig van een productieve voorhoede der gasten, maar evengoed als een te langzaam ingrijpende verdediging van Smerdiek. En dat laatste was inderdaad ook het geval. Enkele blun ders kostte Smerdiek met de rust al een 25 achterstand, die, hoewel de voorhoede na de rust zeker haar best deed, niet meer bleek in te halen. Geweldig groots was het spel der gasten niet eens en Smerdiek in haar normale doen had het zonder te veel moeite tot een gelijk spel kunnen brengen. Maar de Noordschans-verdediging is nog wel in staat een op zo'n gemakkelijke ma nier verkregen voorsprong niet prijs te ge ven. En zo werd het een grote 47 over winning, waarmee Smerdiek definitief van verdere illusies afziet en Noordschans daar entegen de mooiste kans in het verschiet krijgt. Tenslotte beantwoordde Seolto wel aan de verwachtingen door van Kogelvangers met 42 te winnen. En toch was dit mo gelijk de slechtste wedstrijd van de drie in deze klasse. Na 2 minuten tekende de Seolto midvoor door een goed schot nummer één aan. En voor rust werd nog een tweede doelpunt gemaakt door- de linksbuiten, zij het in buitenspelpositie: 20. Na de thee kwam Kogelvangers meer op zetten en toen de Seolto-spil moest uitvallen leek het er op, dat de gasten hun achter stand nog zouden inhalen. Ze trachtten dit zelfs te bereiken met te hard aanvallen. Het werd 21 en het werd ook nog 22. Ongeveer 10 minuten voor het einde maakte de Seolto linksbuiten er 32 van en nog voor het einde zelfs 4—2. Seolto behoudt hiermee een goede plaats in de middenmoot. In de 2e klasse A wist Smerdiek 2 het er heel wat beter af te brengen dan haar „grotere" broer thuis. Zelfs te Dinteloord en tegen Dinteloord 2 gaf het geen krimp en tekende toen het eindsignaal was verklonken een I3 over winning aan op het formulier, een prestatie waarover men begrijpelijk zeer verheugd was en dat Smerdiek 2 wat steviger aan de kop houdt. Noordschans 2 had met Chrislandia 2 niet de minste moeite. Het werd 90 en er blijkt uit, "dat eerstgenoemd elftal zich niet zonder meer zal geven en nog een geduchte candidaat blijft voor Smerdiek en Dintel oord. Seolto weet dat het de leidersplaats niet zal halen, maar houdt toch dapper vol en klopte Kogelvangers 2 thuis met 14. Tenslotte kon WHS 2 de eerste punten in schrijven door Vrederust met 21 te slaan, een overwinning die na een lange reeks van nederlagen een keerpunt moet worden, wil dit St. Annalands elftal de onderste plaats voor goed vaarwel zeggen. DE VERWACHTING De voornaamste wedstrijd van a.s. Za ER STAAT NOG MEER IN HET WATERSNOODNUMMER Veertien dagen geleden gaven we reeds een beknopt overzicht van het Watersnood- nummer van het Zeeuws Tijdschrift. Be halve de artikelen van drs. Verburg schrijft mr. J. L. Nieuwenhuis over de ontwrichting van het verkeer en vervoer, terwijl ir. A. G. Wiersma de betekenis van onze duinen belicht en ir. Post de landbouwkundige en cultuurtechnische herstelmaatregelen nagaat. Hij schat dat de schade aan het productie vermogen van de grond varieert van 50, tot 1000,- per ha en dat terwijl bijna 35.000 ha werden overstroomd. Op niet minder dan circa 40 millioen raamt hij de totale schade aan de grond, productie middelen en producten, waarbij hij de be drijfsschade en de komende verminderde productie nog buiten beschouwing laat. „Herhaling of niet" zet L. W. de Bree boven zijn artikel, waarmee hij een blik werpt in het verleden en waaruit men kan zien, dat een watersnood voor onze provin cie niet nieuws is, maar het herstel toch wel op heel andere manier gaat. Vroeger werden de doorbraken hersteld met korf en kramspade, thans gaat het met draglines en slibzuigers. Men leest hoe Zaterdag 5 November. 1530 een noordwester storm, gepaard met hoge vloed de kusten teisterde en treffend is de overeekomst met 1 Februari jl. ge beuren. „In sinte Annen lant overvloeyden sommighe polders en die dij eken braken mede in, maar het werde corts daer na weder beverscht. Tlant van d'Tholen en ontrent Scherpenisse overvloeydet mede, en die dijeken ware seer ghebroken, maar si werden corts daer na weder ghemaect ende gherepareert. Philippus lant overvloeyde mede en die dijeken ware so seer gherampo- neert, dat tlant de geheelen winter uit ende in bleef drijvende," zo citeert voornoemde schrijver de kroniekauuteur Jan Jansen Reygersberch van Cortgene. „En daer waren zo menich hondert men- sche so manne en vrouwen die seer rijck waren, grote familie houdende, en groote dominacie hebbende, die dienaers en boden hielde, die namaels selve hebbe moeten diene en van huyse te huyse gaan mendiceren en broot bidden, twelc seer verdrieteliken was voor de ghenen die in weelde geseten had den. En metter woone comende in dye omliggende lande van zeelant, zijnse met groten hoopen gestorven, die sommighe van rouwe ende melancolie, dye sommighe van hongher ende commer, als veel menschen wel kenlick is." Onder de titel „Metamorfosen" schrijft de heer H. Pieters over de veranderingen, welke zich in de loop der eeuwen aan het „gelaat van Zeeland" voltrokken. We herhalen het: dit watersnoodnummer van het Zeeuws Tijdschrift, dat opent met een gedicht van Lou Vleugelhof en behalve zeer interessante historische voorlichtende en beschouwende artikelen uitstekend ge ïllustreerd is met watersnood foto's, kaartjes, vignetten en talrijke gegevens is voor de geïnteresseerden een waardevol bezit. U kunt een nummer vragen via de boekhandel of aan de administrateur Z. T„ P. J. v. d. Koorde, Veerse Singel 178, Middelburg. PRIJSVRAAG „NEDERLANDS FABRIKAAT" De Vereniging „Nederlands Fabrikaat" heeft 31 Januari een prijsvraag uitgeschre ven onder de „middelbare" schooljeugd ten einde het contact tussen jeugd en industrie te bevorderen. Geschreven kon worden over de volgende onderwerpen: Hoe een zelf te kiezen product tot stand komt. De geschiedenis van een industrieel be drijf. Hoe een bepaalde industriële tak van nijverheid groeide. De huidige betekenis van een bepaald (e) industriëel bedrijf of industriële bedrijfstak voor ons land. Daarop zijn bijna 400 inzendingen ont vangen, waaronder zeer vele uitvoerige, wel verzorgde en geïllustreerde werkstukken, af komstig uit heel den lande. Met de be oordeling is thans een aanvang gemaakt. Als prijzen worden uitgeloofd gemeen schappelijke reizen, waarbij men de gast is van- de Nederlandse industrie. Er zijn 10 eerste prijzen een 5-daags verblijft in „industriële kring"; 25 tweede prijzen een 2-daags verblijf in „industriële kring"; 40 derde prijzen 1 dag verblijf in „industriële kring". Bovendien zal een reis van één dag wor den toegekend als prijs voor de klasse, die verhoudingsgewijs de meeste deelnemers heeft geleverd. Nadere mededelingen volgen t.z.t. VERNIETIG DE BOTERBLOEMEN IN UW WEILAND De tijd komt weer aan, dat vele weilan den geel, behalve in onze omgeving de overstroomde, zullen zien van de boterbloe men. Indien de boer precies zou kunnen be rekenen hoeveel schade dit op het oog on schuldige onkruid doet, zou hij de bestrijding ongetwijfeld met kracht ter hand nemen. Wij menen er dan ook goed aan te doen U op de nadelen van een grote boterbloem bezetting te wijzen. Proeven hebben uitgewezen, dat per ha gemaaid gras de boterbloemen 10.000 kg of meer kunnen uitmaken van het totale ge wicht. Vanzelfsprekend betekent dit niet, dat na een bestrijding van boterbloemen het gewicht aan gras- met dezelfde hoeveelheid zal toenemen. Het zal een ieder evenwel duidelijk zijn, dat deze grote „oogst" boter bloemen een behoorlijke meeropbrengst aan gras had kunnen geven. Indien men voorts bedenkt, dat het „prachtige gewas boterbloemen" gegroeid is van de voor het grasland bestemde be mesting en andere voedingstoffen, zal het duidelijk zijn, dat na een boterbloemenbe- strijding alle meststoffen voor 100% aan gras ten goede komen. Boterbloemen worden door het vee niet gegeten, zodat zeer veel gras tussen de boterbloemplanten blijft staan en voor het vee verloren gaat. Het gevolg hiervan is, dat men een „bossig" slecht afgeweid weiland overhoudt. Het is. niet mogelijk in dit korte artikeltje in details te treden, doch ongetwijfeld zult U inzien, dat het mooie boterbloempje een der meest ongewenste onkruiden in de wei de is en daarom is een volledige bestrijding alleszins verantwoord. Boterbloemen zijn zeer gevoelig voor de groeistof M.C.P.A. en een éénmalige be spuiting met b.v. Nolachiet heeft tot resul taat, dat, indien op het juiste tijdstip ge spoten wordt, het weiland zeker 3 jaar vrij is van boterbloemen. De betrekkelijk gerin ge kosten van een dergelijke bespuiting worden ruimschoots goedgemaakt door de hogere grasopbrengst, terwijl tevens 100% rendement van de bemesting wordt verkre gen. GIPSVERSTREKKING In verband met het definitief verstrekken van gips, is het nodig dat kleine grondge bruikers die geen organisatienummer hebben, maar toch prijs stellen op een toewijzing, hun naam, adres, oppervlakte (bouwland, grasland, tuingrond) opgeven voor 10 Mei bij de Plaatselijke Bureauhouder en de Amb tenaren van de Voorlichtingsdienst. en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood door if HEN K VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden 9 Zaterdags ging hij met verlof naar huis en na de begroeting ging hij meteen zijn karretje bekijken. Doch daar was niet veel meer aan op te knappen. Wilde hij er weer een behoorlijke fiets van maken, dan zou dat zeker een paar tientjes kosten en dat was de fiets niet meer waard. Moeder van Veen, die hem nieuwsgierig had gade geslagen, vroeg wat er aan de hand was. Nol zei: „Als ik in Rotterdam een fiets had, zou ik wat vaker ergens heen kunnen gaan. Nu moet ik haast altijd met de bus of met de tram en dat kan Bruintje niet trekken. Ze knikte begrijpend. „Kom," zei ze, „laten we even de stad ingaan en eens kijken, of er een geschikte fiets voor je te koop is." Hij lachte en keek haar spottend aan. „Zeker van m'n soldij Nee, mam, laten we dat voorlopig maar uitstellen." „Niks ervan. Je hebt volkomen gelijk, en daarom krijg je een fiets. Al verdien je op het ogenblik niets, ik heb wel een paar centen overgehouden van je loon in de afgelopen jaren en dus kopen we er een". Samen gingen ze de Kinkerbuurt in en daar bekeken ze de verschillende etalages van rijwielzaken. Ten slotte waren moeder en zoon het er over eens, dat een merk- fiets toch wel het beste zou zijn. Dus ging men ergens naar binnen en nadat de winkelier enkele fietsen had laten zien, werd een stevig rijwiel met alle toebehoren gekocht. Nol was opgetogen, toen hij naast haar met de mooie fiets aan de hand huiswaarts liep. „Weet je wat je doet, Nol?" zei ze glimlachend om de vreugde van haar zoon, „breng jij de fiets naar huis en kom dan weer terug in de stad. Dan gaan we gezellig wat drinken, waar een stukje muziek is. En dan eten we er ook." Nol keek haar verwonderd aan. „Zeg eens, heb je soms de honderdduizend gewonnen?" riep hij uit. „Eerst zo'n prachtige fiets en dan nog aan de boemel!" Hij schudde niet-begrijpend zijn hoofd, maar de vrouw drukte even zijn arm en antwoordde: „Ik heb maar één kind, een reus van een zoon en ik wil ook wel eens een avondje met een soldaat uit. Met dit verschil, dat ik je vrij houd inplaats van omgekeerd. Doe het nu maar, dan kun je je fiets meteen proberen. Ik wandel intussen wel naar de Munt. Om zes uur bij de kiosk, afgesproken?" Hij lachte en antwoordde: „Mam, je bent een bo- venstebeste; dat doen we dan." Hij sprong op de fiets, wuifde nog even en was wel dra tussen het verkeer verdwenen. 's Avonds zaten ze op het Rembrandtplein achter een glas bier te genieten van een bandje, dat de nieuwste mopjes speelde. Op een gegeven ogenblik zei Nol: „Zeg, mam, waarom ben je eigenlijk, altijd alleen ge bleken? Ik bedoel: waarom ging je niet hertrouwen?" Ze keek hem eens even aan, enigszins verbaasd over die vraag. Toen keek ze rond en antwoordde op zachte toon: „Dat is iets, wat ik je thuis wel eens zal vertel len. Daarover spreek je niet in een gelegenheid als deze." In stilte hoopte ze, dat hij er verder niet op zou in gaan, maar toen ze 's avonds tegen elven thuis waren en moeder van Veen nog even een kopje koffie had in geschonken, vroeg hij hét opnieuw. De vrouw ging tegenover hem aan tafel zitten en roerde in haar koffie. „Nol, je bent nu onderhand twintig jaar en geen kind meer. Ik zal je eens iets uit mijn jeugd vertellen, iets, dat jij moet weten. Je hebt altijd in Amsterdam gewoond en van het platteland weet je maar weinig af. Maar ik ben een boerendochter, Nol, en je grootouders leven nog. Ik ben dus opge groeid op een boerderij." Ze dronk even en vervolgde: „Mijn ouders kochten een boerderijtje onder de gemeente Streefkerk, dicht bij de Lekdijk, toen ze trouwden- Daar werden drie kin- deren geboren, waarvan ik de oudste ben. Ik heb nog een broer, Jan, en een zuster, die ongeveer tien jaar jonger is dan ik, Grietje. We hadden een zonnige, zor geloze jeugd en als kind speelden we veel op de dijk, die langs de rivier loopt. Af en toe kwam bij ons wel eens een neef op visite, een zoon van een oudere broer van vader. Hij was stuurman op de wilde vaart en als hij ging vertellen van het zeemansleven, dan zaten we allemaal rond hem in de grote keuken en dan was het laat, voor je er erg in had. Hij was altijd erg gul, nam cadeautjes mee voor vader en moeder, maar ook voor ons, de kinderen. We mochten neef Arnold erg graag en als hij van een van zijn reizen weer terug was in Holland, dan wisten wij: neef Arnold zal vandaag of morgen wel weer komen aanwaaien, zoals vader dat zeide. En dat gebeurde ook vast en zeker. Kwam hij, dan werd het werk op de boerderij even stilgezet, want dan was het feest en zelfs vader, die nooit veel ophad met dat ruwe zeemansvolk, zoals hij dat zei, luisterde naar zijn verhalen. Toen'ik ouder was geworden, ging ik eens een keer met hem naar Rotterdam. Daar gingen we naar de ha ven en hij vertelde van de schepen, net als jij laatst hebt gedaan, toen wij er samen waren. Ik luisterde altijd vol belangstelling, want neef Arnold kon prettig vertel len. We hadden een prettige dag en toen hij me 's avonds weer thuisbracht, gaf hij me een zoen, wat ik helemaal niet erg vond, want per slot van rekening waren we familie van elkaar. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 5