Plaatselijk Nieuws RANG TWAALFDE OFFICIËLE VERLIESLIJST Jectrificatie voor de buitenbewoners? THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE mat ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE ST. FILIPSLAND PREDIKBEURTEN Landbouw. HOOGWATER Hoogwater in de week van 3 t.m. 9 Mei 1953. vm. 6.00 vm. 6.44 vm. 7.40 vm. 8.44 vm. 10.00 vm. 11.13 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag vm. nm. 18.20 uur nm. 19.15 uur nm. 20.15 uur nm. 21.22 uur nm. 22.35 uur nm. 23.45 uur nm. 12.19 uur Woensdag 6 Mei Laatste Kwartier te 13.21 nnr. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald, op Dins dag, 5 Mei a.s., het eerste gedeelte en op Vrijdag, 8 Mei a.s., het overige gedeelte. Tegen Donderdag, 7 Mei a.s. bestaat ge legenheid tot aangifte voor ruiming van pri- vaatputten. LAATSTE NUTSAVOND Het departement Tholen van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal Maan dag 4 Mei a.s. in de zaal van het Hof van Holland een Nutsavond houden, welke het laatste is van dit seizoen. Na de opening door de voorzitter dr. P. J. Duinker, zal Aafje Top voordragen uit „Eugénie Gran- det" van Honoré de Balzac. DAMSPORT Op Zaterdag 25 April 1.1. speelde de heer Ir. G. E. van Dijk uit Zeist, een Sumeltaan- wedstrijd tegen de Damclub D.O.S. op de Stichting Vrederust, hieraan namen ook deel 5 leden van de Thoolse Damclub. Ir. van Dijk speelde tegen 35 borden, waarvan hij er 28 won, 2 verloor en 5 remise maakte. De heer D. de Vos wist zijn partij te winnen, terwijl de heer M. Kórs man het tot remise heeft gebracht, wat ze ker een mooi resultaat genoemd mag worden. Onder leiding van de Thoolse Damclub is nu ook een jeugdclub opgericht, waar voor 15 jongens zich hebben gemeld. Getracht zal worden de jongens deze mooie sport goed te doen beoefenen, zo dat zij na verloop van tijd ook aan competities kunnen deelnemen. AFSCHEID DISTRICTSOPZICHTER In de keurig met bloemen versierde raads zaal, nam de districtsopzichter van de Cen trale Dienst Zeeland, de heer L. W. Blaas afscheid. In tegenwoordigheid van B. en W., ver schillende raadsleden, de gem.-secr. de heer V. Laban, de heer Argelo, Directeur Cen trale Dienst, verschillende collega's van deze dienst, de Commissie van Toezicht, te weten de burgemeesters van St. Maartens dijk en Oud-Vossemeer en weth. Mol van St. Filipsland, de Directeur der Waterlei ding, de opzichter Monumentenzorg de heer Reder, het volledig gemeentepersoneel, de politie, de commandant der Vrijwillige brandweer de heer S. v. Duivendijk en ver schillende familieleden, nam de heer L. W. Blaas afscheid als districtsopzichter. Als eerste voerde het woord de burge meester van Tholen, Mr. A. J. v. d. Hoe ven, die de blijdschap der gemeente vertolk te dat wij deze dag mogen herdenken, de geboortedag van onze geliefde Vorstin, die door Haar trouwe plichtsbetrachting en me deleven met haar onderdanen, weer zo dui delijk gedemonstreerd bij de grote ramp van 1 Februari j.l. een ere plaats inneemt in de harten van Haar onderdanen. Met de bede dat God Haar nog vele jaren moge sparen, zeide spr. dat 30 April ook een herdenking voor dhr. Blaas is, immers hij neemt op deze dag afscheid van zijn werk, dat hem zo lief is geweest. Spr. memoreerde dat de heer Blaas op 1 Aug. 1933 in dienst trad als opzichter gemeentewerken te Tholen en in 1942 benoemd werd tot districtsopzichter van de Centrale Dienst Zeeland, met als standplaats Tholen. 20 jaar, aldus spr. heb ik het genoegen gehad met U samen te mogen werken en heb gezien Uw trouwe plichtsbetrachting en gro te eerlijkheid. Door uw plichtsbetrachting, kon U zelf niet knoeien en kon dit ook van anderen niet zien. Door uw plicht te be trachten had U het recht, dit ook van an deren te verwachten. Mede door Uw eerlijk heid heeft U tevens de gemeeschap een grote dienst bewezen en hebt U de dank van ons allen en die der gemeente verdiend. Namens de gemeente bood spr. de scheiden de opzichter een gedenkpenning aan met inscriptie, vrij vertaald: Verdienstelijk ge maakt voor de Thoolse bevolking. De directeur der Centrale Dienst de heer Argelo, dankte namens voornoemde dienst de heer Blaas voor zijn grote verdienste en bekwaamheid in zijn werk, voor zijn collegialiteit, waardoor hij een warme plaats innam in de harten zijner chefs en collega's Allen zijn gedurende de 10 jaar van samen werking op U gesteld en er zijn banden ge groeid, die bestendig zullen blijven. Zwaar zal U dit afscheid vallen, temeer daar U Uw werk zo lief was. De overvolle zaal en de gesproken woorden zullen U overtuigen, dat Uw werk zeer werd gewaardeerd. Als geschenk overhandigde hij een elec- trisch scheerapparaat. Namens de Commissie van Toezicht sprak burgemeester Versluys van Oud-Vos semeer, die zeide: U was opzichter le klas, doch wij mogen wel zeggen een eerste klas opzichter. Spr. was de tolk der Commissie die de heer Blaas dank bracht voor zijn uitstekend opzicht en bood hem een doos sigaren aan. Weth. Mol bracht verder de dank over van het gemeentebestuur van St. Filipsland, waarna de gemeente-secr., de heer V. La- ban sprak namens het personeel der ge meente. Spr. gewaagde van zijn gedegen kennis, de puntige, soms wel eens opmer kingen waar rook van afging, zijn collegiaal optreden en vaak humoristisch optreden. Namens het personeel bood hij een mooie luchtfoto van Tholen aan. De Commandant van de Vrijwillige Brandweer, dhr. S. van Duivendijk, sprak eveneens een woord van afscheid tot dhr Blaas. Als oudste raadslid sprak hierna de heer G. A. de Hond. Namens personeel der waag en reinigingsdienst de heer van Bendem, welke hem een bloemenhulde bracht en tot slot de opperwachtmeester de heer Griep, die namens de politie een geschenk aan bood. Daar de heer Blaas te ontroerd was het woord te voeren dankt de burgemeester namens hem voor de vele woorden van waardering en de practische geschenken. 7 Is laatste spr. bracht de heer Argelo dank aan het gemeentebestuur voor de har telijke ontvangst, waarna onder het nutti gen van enige consumptie, men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. KEURING LICHTING 1954 Van het 2e gedeelte van lichting 1954 werden 9 personen gekeurd. 7 werden ge schikt bevonden, terwijl 2 tijdelijk onge schikt werden verklaard. NUMMERING CANDIDATENLIJSTEN Aan de candidaten voor de verkiezing van de gemeenteraad zijn de volgende num mers toegekend: 1. Alg. Landarbeiders Par tij, 2. A.R.-S.G.P., 3. C.H.U., 4. K.V.P, 5. Plaatselijk Vrijzinnige Richting. GROENE KRUIS-VERGADERING Algemene ledenvergadering van het Groe ne Kruis, gehouden Woensdag 22 April 1953 des avonds half acht in café den Hol lander. Van het Bestuur afwezig de leden J. Ge lok, T.M. Hage, M. Bevelander, M. de Rijke en Fr. Verhees. Aanwezig 34 le den. De Voorz. Dr. Renes opent de vergade ring met to woord van 'welkom. Daarna ontvangt de Secr. de gelegenheid tot het lezen van de notulen der vorige jaarverga dering, welke ongewijzigd worden vastge steld. Ook het door de Secretaris uitge brachte jaarverslag geeft geen aanleiding tot het stellen van vragen. De penningmeester brengt vervolgens ver slag uit van de financiën. De inkomsten bedroegen 5277,98, de uitgaven 6827,80. Totaal was op 31 Dec. in kas en op de Bank een bedrag van 4665,De kas- commissie, welke bestond uit de heren A. Remijn en P- J- Droogers deelden schrifte lijk mede de stukken in orde bevonden te hebben. Op een vraag van de heer M. Daane naar de uitgaven van 1175,- voor achterstallig pensioen zuster Felius, deelt de Voorzitter mede, dat deze post maar een maal zal voorkomen, 9 jaar lang zal nog 175 per jaar betaald moeten worden. De Voorz. zegt de heer Timmermans dank voor zijn arbeid en de kascommissie voor de gehouden controle. De heren M. Beve lander, J. G. de Leeuw en M. J. de Rijke zijn aftredend als bestuursleden. Er worden geen tegencandidaten gesteld. Bij de gehou den verkiezing verkrijgen de heren Beve- lande en de Rijke elk 32 stemmen, de heer de Leeuw 33, worden 3 stemmen blanco uitgebracht en verkrijgen de heren W. van Dijke en Klippel elk 1 stem. De aftredenden zijn herkozen. De heer de Leeuw dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Bij de rondvraag vraagt de heer Daane of er schot in zit in het benoemen van een nieuwe zuster. De voorzitter deelt mede, dat er juist gisteren een sollicitant is ge weest, welke a.s. Vrijdag uitgenodigd is met het bestuur kennis te komen maken. De heer Piasmans zegt dat door de 3 samen werkende bonden besloten is twee avonden te organiseren voor het Groene Kruis tot aanschaffing materiaal. In overleg met Zr. Timmer was gedacht aan een rubberbed, Nu hoort hij echter dat er geld in kas is. De voorzitter licht toe dat van dit bedrag 3000,- moet blijven vaststaan, zodat het aanwezige geldsbedrag niet zo hoog is. Na dat de heer M. J. Daane nog inlichtingen gehad heeft over de vulling van het rub berbed, deelt de heer D. A. van Driel nog mede, dat de avonden Donderdag en Vrij dag van de volgende week gehouden zul len worden bij de heer Lagaay, nodigt het bestuur uit aanwezig te willen zijn en zegt dat wanneer het bestuur meent beter ander materiaal uit de opbrengst te moeten aan schaffen, dit geen bezwaar is. De voorzitter zegt dat elk stuk materiaal dankbaar aan vaard zal worden. De heer Abr. Klippel deelt enkele geval len mede, waarbij een patiënt lange tijd heeft moeten wachten op vervoer naar het ziekenhuis omdat alleen de auto van van der Klundert hiervoor aangewezen is wan neer het het ziekenfonds betreft en vraagt de medewerking van het Groene Kruis om een tweede auto aangewezen te krijgen. De voorzitter wijst er op dat dit een zaak is van het ziekenfonds, terwijl de heer Daane betwijfelt of er nog wel iemand voor te vinden zal zijn, waar men in Bergen op Zoom gauw door de dokter uitgekafferd wordt. Algemeen is men het er over eens, dat hier geen taak ligt voor het Groene Kruis, maar voor de aangeslotenen bij het Ziekenfonds. Nadat de heer D. A. van Driel nog in lichtingen bekomen heeft op zijn vraag of de afwezige bestuursleden met kennisgeving afwezig zijn, sluit de voorzitter de verga dering met een woord van dank tot de aan wezige leden. TIJDELIJK ONDERWIJZER AAN DE O. L. S. Met ingang van 27 April jl. tot tijdelijk onderwijzer benoemd dhr. A. Scherpenisse van St. Maartensdijk, onderwijzer te Sta- venisse. SPEELGOED Het speelgoed van het Amer. Rode Kruis kwam reeds binnen en werd vandaag onder de schooljeugd uitgedeeld. VAN HET AMERIKAANSE RODE KRUIS Vorige week Vrijdag werden in de zaal van dhr. F. Rijnberg een paar filmpjes ge draaid voor de leerlingen van de lagere scholen. O.a. ook een filmpje van het Ned. Jeugd Rode Kruis en daarnaast enkele te- kenrollen. Wat tenslotte echter nog het meest in de smaak viel bij de jeugd was het pakketje dat ieder kind kreeg van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis, waarin diverse nuttige cadeautjes waren verpakt al werd soms de ,girl" verwisseld met de „boy". Hetzelfde gebeurde te Poortvliet en St. Maartensdijk. Later komt men nog in Stavenisse, waar nu nog te weinig kinderen terug zijn. Na tuurlijk vult ieder kind het antwoordbriefje in om dat vervolgens aan de onderwijzeres of onderwijzer te geven, die verder zorgt dat het op z'n plaats komt. Er is ook nog speelgoed onderweg, zodat de kinderen binnenkort nog iets tegemoet kunnen zien. Ook dit is gewaardeerd meeleven. DAT IS GEBEURD Ter plaatse is de uitreiking van goederen via de Stichting Maatschappelijk Herstel Zeeland zo goed als afgelopen. Het uitrei ken van enkele nieuwe bedden aan de zwaarst getroffenen was in dit opzicht een goede finale. Degenen die zich voor dit werk belangeloos gaven en van wie het menig vrij uur heeft gevergd, komt namens de getroffenen zeker een woord van dank toe. De schaderegeling zal de laatsten ver der uit de nood moeten helpen. DE EVACUE'S Per half April waren er in deze gemeen te in totaal nog 181 personen uit de omge ving of van andere plaatsen geëvacueerd, t.w. 50 gezinnen en J4 alleenstaanden. Om precies te zijn 23 gezinnen en 4 alleen staanden van onder St. Annaland (81 per sonen) en 27 gezinnen plus 10 alleen staanden van andere gemeenten (100 pers.) GEVONDEN 2 portemonnaitjes, waarvan 1 met inhoud Inlichtingen bij de Rijkspolitie alhier. BEKENDMAKING De Burgemeester van Stavenisse maakt bekend dat de Politie in het vervolg weder om zal toezien op de naleving van het be paalde bij lid 1 en 2 van artikel 19 van de o.a. geeft de activa van de balans de vol gende cijfers te zien: Inhoud der kas 42.715,70, Coöp. Centrale Raiffeisen Bank 1.065.205,75, Postcheque en Giro dienst 481,16, uitstaande voorschotten 180.389.39. Tegoed in Rekening Courant 655.332,41. Nog te vorderen rente prov. 4258,33. De passiva bestaat uit: Schuld aan de spaarbank 1.720.687.86. Schuld in Rekening Courant 223.373,33. Nog te betalen div. posten 1.370,30. Saldo Winst over 1952 2952,25. Bij de ontvang sten treft men o.a. aan: Rekening-Courant 1.822.718,64. Coöp. Centrale Raiffeisen- bank 1.269.856,48. Renten en provisie 55.710,99, ƒ851,92. Bij de uitgaven o.a.: uitgaven Spaarbank 1.048.518.58, ver strekte voorschotten 28.950,Coöp. Cen trale Raiffeissenbank 1.371.804,61; uitge geven in Rekening Courant 1.785.063,26, uitgegeven rente 39.781,50. Div. uitgaven 10.168,88. Door dhr. J. v. d. Rhee werd als lid van de financiële commissie verslag uitgebracht en geadviseerd de rekening en balans goed te keuren. De aftredende leden van bestuur en Raad van Toezicht nl. de heren G. J. de Wilde en A. Gaakeer werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. Na nog enige mededelingen door de voorzitter dank te deze het bestuur voor het vele dat ver richt was en de kassier voor de accurate wijze van beheer. Tenslotte hoopte hij dat het jaar 1953 verder een voorspoedig jaar mocht zijn. 151 152, 150. DIJKMAN LENA, geboren 6 Februari 1874, weduwe van de Jongh Hendrik Willem Petrus Alexander, wonende te Stavenisse, Poststraat B 2, was aan vankelijk als onbekend zijnde te Bergen op Zoom begraven, is later geïdentificeerd. HAGE FORA FRANCINA, geboren 3, Augustus 1883, echtgenote van Hage Izaök, wonende te Stavenisse, Kerkstraat A 322, begraven te Stavenisse op 25 April 1953. MOL JACOBUS MARINUS, geboren 23 December 1945, kind van Mol Marinus en van de Graaf Dina Cornelia Johanna, wonende te Stavenisse Kerkstraat A 306a, was reeds eerder geborgen, doch thans geïdentificeerd. 153. STOUTJESDIJK WILLEMINA SUZANNA, geboren 20 Juli 1891, echt genote van Riedijk Jacob Dingeman, wonende te Stavenisse, Kerkstraat A 314, reeds eerder gevonden, thans geïdentificeerd en begraven te Stavenisse. Op ons eiland worden na de ramp thans nog 3 inwoners vermist, t.w. MARINA LUIJK, geboren 3 September 1879, wonende te Stavenisse, Kerkstraat A 358 WESDORP ELIZABETH, geboren 1 Januari 1951, kind van Wesdorp Willem Marinus en van Hage Tannetje, wonende te Stavenisse B52; MAATJE DEN HAAN, (Wed. Hendrikse) ingeschreven te St. Maartensdijk, gewoond hebbende aan de Paaldijk. Algemene Politieverordening, luidende als volgt: 1. „Niemand mag vuilnis, puin, steen gruis, zand, sintels, aarde als anders- zinds op een weg neerleggen of doen neerleggen. 2. Hoofdbewoners van gebouwen en eigenaars van onbewoonde gebouwen in de bebouwde kom der gemeente zijn verplicht, indien tengevolge van door hen of op last verrichte werkzaamhe den vuilnis, puin, steengruis, zand, sintels, aarde als anderszins op de weg is achtergebleven, te zorgen dat elke dag de weg binnen de tijd van één uur na afloop van die werkzaamheden ge reinigd zij." Tegen betaling van de daarvoor vast gestelde rechten kan huisvuil e.d. van ge meentewege worden afgehaald. Verzoeken daartoe richte men tot het hoofd van Ge meentewerken, directiekeet, Bos. EEN CADEAU Vandaag is op officiële wijze de heer P. Stoutjesdijk alhier eigenaar geworden van de koe Aagje, een geschenk van de be manning van de Aagtedijk. Deze bemanning wensten aan een gedupeerde inwoner van Stavenisse een koe te schenken en het lot wees Stoutjesdijk aan als de gelukkige. BENOEMING LID VAN DE GEMEENTERAAD Tot lid van de gemeenteraad dezer ge meente is benoemd verklaard dhr. L. A. Polderman, welke zijn benoeming heeft aan genomen zulks door het niet aannemen van zijn benoeming door de heer A. C. Kievit in de vacature welke is ontstaan door het overlijden van de heer P. M. van der Werf. NUMMERING LIJSTEN VAN CANDIDATEN Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen zal de lijst van dhr. v. d. Jagt uitkomen onder nr. 1, de lijst van de heer Hartog onder nr. 2, de lijst van de heer IJzerman onder nr. 3 en de lijst van de heer Kleppe onder nr. 4. IN DE SLOOT Een aanhangwagen van de Groenvoe derdrogerij alhier, geladen met materiaal van metselaar L. M. Andriesse geraakte Dins dagmiddag in de Langeweg in de sloot. Het liep met materiële schade af. INLICHTINGEN De Burgemeester van St. Maartensdijk Z) maakt bekend, dat door de watersnood getroffenen, die niet volledig op de hoogte zijn met de maatregelen, welke te hunnen behoeve zijn getroffen, ter gemeente-secre tarie een door het Nationaal Rampenfonds samengestelde, op bedoelde maatregelen be trekkelijke circulaire kunnen bekomen. VERGADERING COOP. BOERNLEENBANK Woensdagavond 2 April 1953 hield de Coöp. Boerenleenbank alhier haar 39e alge mene vergadering in de zaal van dhr. A. Gaakeer. Er waren 35 leden aanwezig, toen dhr. A. Z. Hage opende met een welkomst woord. Spreker wees er op dat het afge lopen boekjaar voor de Bank gunstig was verlopen. De omzet bedroeg 9 millioen gul den en het reserverfonds is thans gestegen tot bijna 68.000, Na voorlezing der notulen werd in grote lijnen de rekening en balans besproken. Aan spaargelden werd ingelegd 1.130.906,90; HET LAATSTE SLACHTOFFER Te Kats op Noord-Beveland is het stof felijk overschot aangespoeld van de bij de ramp omgekomen 18-jarige C. J. Suurland alhier. Het was de laatste vermiste uit deze gemeente van de negen bij de ramp omgeko men personen. Woensdag had de teraarde bestelling plaats in deze gemeente, waarbij Ds. de Lint een ernstig en troostwoord aan de groeve sprak. Het was de eerste maal na de ramp, dat ter plaatse op het kerkhof werd begraven. Het was ook het laatste slachtoffer. DRIE SOLLICITANTEN Voor de oproep als ambtenaar ter se cretarie door B. en W. hebben zich 3 solli citanten voor deze betrekking aangemeld. ONDERSCHEIDING Van de onderscheidingen in Zeeland op 30 April kreeg de commissaris der Koningin Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot de be noeming tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Het is goed dat dit vraagteken achter bovenstaand kopje staat, want het is nog niet zo ver. Maar pogingen daartoe worden er wèl aangewend. Het is logisch dat hier bij het initiatief uitgaat van de buitenbewo ners van onze gemeenten. Momenteel uiter aard nog beperkt tot verschillende boeren en landarbeiders rond de gemeenten Poort vliet, Tholen, Oud-Vossemeer en St. An naland. Al enige tijd geleden had men aan de heer Leenhouts verzocht of die mogelijkheid bestond. De ramp vertraagde uitwerking van een en ander, maar laatstgenoemde Z.E.M.-ambtenaar is ondertussen toch da nig aan het rekenen gegaan. En daardoor weten de belanghebbenden ongeveer waar aan toe zijn. Het is duidelijk, dat aanleg over zo'n uitgestrekt gebied, dat omvat het grootste deel der polders tussen de vier ge noemde gemeenten niet goedkoop kan zijn. Daarbij komt, dat het aantal aansluitingen de 70 niet te boven kan gaan, omdat deze aanvrage zich nog beperkt tot de lijn vanaf St. Annaland Oostzijde, dus bij de landbou wer Elenbaas, P. Fase, M. v. d. Slikke, M. Anthonisse, richting C. v. Dijke, v. Westen, de inwoners van Van Haaften en Hollarepolder tot Simon Smits en op Thool se grond Jos Brooijmans en omgeving. De binnen deze lijn wonenden zijn hierbij inbe grepen. Laten we het maar kort en goed zeggen: Aanleg van deze lijn komt op een 210.000,- Hiervan zou de P.Z.E.M. 56.000,uit het fonds voor onrendabele gebieden put ten. Men kan zo wel nagaan dat deze lijn onrendabel is en niet meer dan de helft van een rendabele lijn kan opleveren. Uitgerekend is dat de belanghebbenden 39.000,bij elkaar zouden moeten bren gen, waarna er nog 49.000,overblijft. Voor dit bedrag wil men bij de gemeente besturen aankloppen, t.w. Tholen, Poort vliet, Ooud-Vossemeer en St. Annaland. Om het eerst over de 39.000,te heb ben, die de maximaal 70 belanghebbenden bij elkaar moeten brengen, vernemen we dat het op deze manier zal worden bere kend. Het gebied omvat 1200 ha. Men be gint er eerst 100,op te zetten voor ieder is dus 7000,waarna er nog 32.000, overblijft. Dit bedrag wil men verdelen over de grondbezitters, c.q. - gebruikers. En dan komt men aan een berekening van ongeveer 25,per ha. Zo is het duidelijk, dat iemand die hiermee accoord gaat en bijv. 5 ha land heeft of bewerkt, voor lichtaan- sluiting betaald 100,plus 5 x 25,— 225,waarna men tot aan de „me ter" klaar is. Laten we vooreerst de mogelijkheid tot en de wenselijkheid van deze electrificatie het midden, wel mag vastgesteld wor den, dat de berekening van de 39.000, zeer redelijk genoemd kan worden. Groot grondbezitters betalen hierdoor een hoog bedrag voor de aanleg, de arbeiders komen er in de meeste gevallen af met 125, aannemende dat ze niet meer dan 1 ha grond bezitten of in eigen gebruik beboeren. Het hangt er nu maar van af of alle 70 ook meedoen en zo niet of het overblijvend aantal nog zodanig is, dat deze kosten niet aanmerkelijk groter zullen worden. Is er een bepaalde hoek die geheel zou afvallen, dan kunnen natuurlijk ook de aan- legkosten verminderd worden door dat ge deelte er buiten te laten vallen. Voor één deelnemer in een uiterste hoek kan men die kosten natuurlijk niet maken. Het is voor de daar wonenden toch wel zaak dit ernstig te overwegen. Het zou wel eens de kans van hun leven kunnen zijn en het is bekend, dat velen onder hen begrijpe lijk snakken naar meer gerieflijkheid dan het petroleumlampje. Daarnaast zijn andere installaties ook niet goedkoop te noemen. Zou deze lijn er komen, dan moeten de niet-deelnemers ook niet verwachten, dat ze het later op goedkopere wijze kunnen doen, integendeel. Nee, goedkoop is het niet, maar ondanks de hoge beginkosten zullen de aangeslotenen al spoedig toegeven, dat het onmisbaar is en die kosten waard als het voor hen tenminste zover komt. Zondag 3 Mei 1953 THOLEN Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel nm. Bed. H. Doop Geref. Kerk 10 uur Leesdienst 5 uur Ds. A. G. v. d. Stoel Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Woensdag 6 Mei nm. 6.30 uur Ds. W. de Wit uit Moercapelle. Chr. Geref Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Ned. Prot. Bond 5 uur Ds. W. C. Metz, Ned. Herv. Pred. te Middelburg OUD VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur dhr. van Helden Onkostencollecte. Geref. Kerk 10 uur Bevestiging van Ds. A. Koning door Ds. A. G. v. d. Stoel 2.30 uur Intrede Ds. A. Koning Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Dinsdag 5 Mei 7 uur Ds. de Keuning van Barendrecht ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds. D. J. van Dijk vm. Bed. H. Doop. Collecte Noodl. kerken en personen. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Kerk 10 uur Leesdienst 6 uur Ds. B. G. A. v. d. Wiel Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. Brons Rehoboth 7 uur Ds. de Veij Mestdagh uit Ede Oud Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst Donderdag 7 Mei 6.30 uur Ds. G. v. d. Breevaart SCHERPENISSE Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds. J. Brons Collecte Kas Chr. Bel. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Kerk 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds. D. J. van Dijk Want we zitten met een derde grote post. Misschien wel de meest onoverkomenlijke. Misschien ook niet. Het is het bedrag van 49.000 dat aan de vier gemeenten gevraagd moet worden. Ook dat is een hele mond vol. En de gemeentebesturen zullen aanvanke lijk met de handen in het haar zitten, wan neer ze het niet onmiddellijk als onaanvaard baar naast zich neerleggen. Maar dit laatste kunnen we niet aannemen. Omdat die buiten mensen uiteraard toch ook inwoners zijn van die gemeenten, omdat ze evengoed hun portie bijdragen in de belastingen en omdat ze toch eigenlijk nog heel wat gerief missen vergeleken bij een dorpskombewoner. Is het niet alleen maar de reinigingsheffing waar ze buiten vallen Maar dan ook wel het enige. Dus verwachten we wel, dat die ge meentebesturen de zaak eens grondig bekij ken. En ook aan het rekenen gaan. Laten we maar aannemen dat iedere gemeente hieraan 12.000 zou moeten bijbrokken. Niemand kan ontkennen, zelfs degenen niet die er het meeste bij gebaat zijn, dat dit een respectabel bedrag is. Wanneer alle 70 huizen in die polders aansluiten betekent het voor de gemeente, dat ze voor iedere aansluiting 700.op tafel moet leggen. En dat is op het eerste gezicht al te bar. En toch willen we het hen ook langs deze weg in overweging geven. Niet alleen omdat men er met dit bedrag ineens ook vanaf is, niet alleen omdat deze post over 15 jaar verdeeld kan worden, maar vooral toch wel omdat dit gaat om een aantal mede-eilandbewoners die dikwijls alleen maar te vinden zijn, wanneer er betaald moet worden. Omdat die belanghebbenden er toch ook een bijzonder geldelijk veertje voor moeten laten vallen, omdat de P.Z.E.M. in deze toch ook niet van achter staat en moeilijk meer kan doen bij deze overigens toch onrendabele 23,5 km lange lijn. Ongetwijfeld, het blijft een hoog bedrag, sommige van deze gemeenten hebben zelfs nog wel meer rendabele kernen, die voor electrificatie in aanmerken komen denk maar aan Strijenham voor Poortvliet. en toch menen we, dat men een eventuele aan vrage niét zonder meer naast zich neer kan leggen - „voor kennisgeving aannemen", zoals dat heet, maar ernstige de mogelijkheid tot deze bijdrage onder oog zien en als het maar even kan de hand over het gemeente- hart strijken voor degenen die dat orgaan mede op gang helpen houden en dat al jaren lang doen, omdat het hier niet van één kant komt, maar men evengoed in eigen beurs gaat tasten, ja behoorlijk diep zelfs. Geref. Kerk 10 en 5 uur Ds. J. H. van Halsema Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur Leesdienst ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Voorbereiding H. Avondmaal Extra collecte Kerkvoogdij. Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst Oud Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur Leesdienst ANNA JACOBA POLDER Geref. Kerk 2 x Leesdienst LEES DE EENDRACHTBODE VAN A TOT Z Er staat ook voor U nieuws in Of van belang zijnde publicaties Of een bijzondere aanbieding in de advertentiekolommen. NIEUWE VLOERBEDEKKING VOOR DE STAL Er is voor de boeren weer eens goed nieuws: de laatste jaren is in Nederland een nieuw type stalvloer op de markt ge komen, dat grote voordelen boven de ge wone cementen vloer heeft. Het betreft hier een speciaal mengsel van cement en latex, dat volgens de ondervindingen van talloze boeren in Engeland, Denemarken en in ons eigen land, bijzonder voldoet. Deze latex- cementvloer kan op iedere harde onderlaag zonder voorbewerking worden gelegd. Het is een opvallend voordeel van deze stalvloer, dat hij warmer en zachter is dan een gewone cementen vloer en bovendien geen poriën heeft, waardoor deze vloer niet vochtig blijft. Omdat het materiaal ook nog naadloos gelegd is, kan er dus geen water en vocht indringen. Verder is het bestand tegen urine. Deze kan niet in de vloer drin gen en zal dus wegtrekken naar de groep. Dat zal te eerder het geval zijn, als men weinig stro gebruikt, hetgeen mogelijk is doordat de vloer warm is en slipvrij. Een sterk verbeterde hygiëne is dus het gevolg. Voorts komen gewrichtsbeschadigingen na genoeg niet meer voor. Men kan het latex- cement mengsel zowel voor koeien- als var kensstallen gebruiken. De toepassing van dit soort stalvloeren kan bijdragen tot een verbetering van de conditie van het vee. En dót is tenslotte het ideaal van iedere boer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 2