BevRijöinq. Vergadering Z. L. M. Raadsverslag Stavcnissc. De Wederopbouw aan de orde: Men besloot tot de bouw van 50 Woningwetwoningen. Voor drie jaar een eerste ambtenaar ter secretarie. Een stichting „Financiering Herstel Stavenisse". Er komt heel wat kijken in zo'n getroffen gemeente. 9e Jaargang 1 Mei 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden f 1.00, elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen De eerste dagen van de Mei maand zijn voor ons gedenkwaardi ge stonden. Het zal Zondag 10 Mei dertien jaar geleden zijn, dat de Nazi's ons land binnenvielen en meedogenloos nationaal en interna tionaal recht vertrapten met hun be spijkerde laarzen. En Dinsdag a.s. zullen we gedenken, hoe voor 8 jaren ons land bevrijd werd van deze teutonenhorde. In deze acht jaren is ontzettend veel gebeurd. Nederland, dat dank zij het bondgenootschap met de an dere geallieerde landen, als over winnaar uit deze strijd te voorschijn trad, staat er momenteel economisch en financieel slechter voor dan het totaal verslagen Duitsland, dat de verliezer werd. Duitsland, dat in tweeën gedeeld werd, nadat het eerst geamputeerd was, kreeg een bezetting van vier mogendheden. De Duitsers, die verder keken dan misschien welke andere natie ter wereld, zwegen en hebben hun tijd afgewacht. Dank zij de medewer king van twee der vier bezettende mogendheden (Amerika en Enge land), is Duitsland nagenoeg ge heel hersteld van de slagen die de oorlog heeft toegebracht en West- Duitsland staat er momenteel weer goed voor. Zo goed, dat onze ex porteurs weer met hun hoed in de hand naar onze Oosterburen moe ten gaan om te vragen, of we ze alsjeblieft leveren mogen. En de Duitser beschikte al of niet goed gunstig, want zijn industrie draait weer op volle toeren. Wij hebben Duitsland nodig als achterland omdat Duitsland steeds een onzer beste klanten is geweest. Dat realiseerden wij ons niet op de 5e Mei 1945. Toen hoopten we maar, dat Duitsland nimmer meer zou herrijzen. Misschien zou dit wel de beste oplossing zijn geweest. Doch Amerika beschikte anders. De „viering" van de bevrijding heeft zodoende een bittere bijsmaak. Mede, omdat er nog meer gebeurd is in de afgelopen 13 jaar. Kijk ook, hoe de machthebbers op Java de overeenkomst zijn nagekomen, die aan de ronde tafel te 's Gravenhage werd geboren. Als overwinnaars zijn we uit de Tweede Wereldoorlog te voorschijn getreden, bevrijd van een regiem, dat ten doel had alle persoonlijkheid te doden. Doch we hebben meer verloren dan gewonnen. Dat is mede de reden, dat we de 5e Mei met gemengde gevoelens herdenken, hoe dankbaar we voor de bevrijding zelf ook moeten zijn. De achtste bevrijdingsdag is voor deze omgeving wel een bijzondere. De oorzaak daarvan ligt nog niet ver achter ons. Acht jaar geleden stonden onze landbouwers voor zover reeds terug -op hun verzilte akkers te kijken. Een groot deel daarvan verkeert thans in nog be roerder omstandigheden. Alleen, dit heeft geen mensenhand gewrocht. Opnieuw zijn grote stukken land overspoeld, niet geleidelijk, maar door een alles verwoestende vloed. En zo gaan we de achtste herden kingsdag der bevrijding in sombere omstandigheden tegemoet. Feestge- luid zou thans 'n wanklank vormen. Toch gedenken we 5 Mei de be vrijding. Met blijdschap, wanneer we ons herinneren welk een zware last toen werd afgewenteld. Met be klemming, wanneer we zien, wat na die tijd en nog zo kort geleden over ons kwam. Wij danken hen, die gestreden hebben voor de bevrijding van ons land en ons volk, onze gemeente, ons gezin. Wij gedenken hen, die goed en bloed offerden in die strijd. Wij hopen dat vele beproefden gesterkt worden, verslagenen ge troost, dat de tegenslagen overwon nen mogen worden, opdat ook in onze omgeving een 5e Mei weer een échte, blijde dag kan zijn. Met spanning verbeiden ook de Thoolse boeren de ramp- schadewet. Intussen pleiten de voormannen voor integrale vergoeding. Immers, zelfs bij een honderd procents-vergoe ding blijft er altijd nog schade. Tot deze conclusie kwam ook ir. Geuze tijdens de Maandagmiddag te Scherpenisse gehouden Kringvergadering der Z.L.M. afd. Tholen en St. Filipsland. Immers, al krijgt men bijvoorbeeld een zelfde aantal stuks vee terug, daarmee heeft men z'n in vele jaren met grote zorg opgebouwde eigen veestapel niet terug. Vele kanten zitten aan de vergoedingsregeling. Het gaat niet alleen om een regeling voor huisraad-, kleding-, bedrijfs- en gebouwenschade, maar hoe zal het gaan met de rentevergoeding en levensonderhoud. Bij de landbouw mag evenmin over het hoofd gezien worden de zo belangrijke na-schade. Ja, met vele anderen zijn ook wij benieuwd, wat genoemde wet ons zal brengen. We willen bij voorbaat met ir. Geuze een optimistische hoop koesteren, al kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken dat de regering zo op het oog thans reeds al te veel rekening schijnt te houden met wat het volk vrijwillig in het rampenfonds stortte, een bedrag dat in feite toch buiten alle overheidsvergoeding moet staan en zoals het dezer dagen werd uitgedrukt als belegging zou moeten dienen voor deze toch al zo moeilijk te verwerken boterham. GROTE BELANGSTELLING De algemene vergadering van voornoem de Kring der Z.L.M. genoot dit jaar van de zijde der leden grote belangstelling. 83 landbouwers waren aanwezig toen de vice- voorzitter, dhr. C. J. J. Kooijman de ver gadering opende, waar ir. Geuze enige tijd later kon worden verwacht. Een bijzonder woord van welkom richtte dhr. Kooijman tot de aanwezige ambtenaren van de Land- bouwvoorlichtingsdienst, Landbouwherstel, enz. Het was voor spreker prettig te mo gen constateren, dat sedert de buitengewo ne algemene vergadering, die in Februari jl. werd gehouden, weer vele polders zijn drooggevallen en de weersomstandigheden hebben meegewerkt bij de inzaai, waar dit mogelijk was. Overigens kon dhr. Kooijman geen optimistische verwachtingen wekken, al kan het weer in de komende maanden nog veel ten goede doen keren, zoals het dat de afgelopen weken ook deed, wat in zonderheid voor dijkherstel van groot be lang is geweest. Hij hoopte dat het uitein delijk nog zou meevallen. Nadat de secretaris-penningmeester dhr. Abr. Groenewege de notulen had gelezen deelde hij mede, dat de rekening met een nadelige post sloot van 34,36 bij een ontvangst van 964,28 en een uitgave van 998,74. Aan bezittingen heeft men 6374,50. Voorgesteld werd, opdat de kaspositie wat ruimer wordt, een staatsobligatie te verkopen, waarmee de vergadering accoord kon gaan. De begroting 1953 laat een tekort zien van 94,bij een ontvangst van 536, en een uitgaaf van 630,wat krap ge raamd was. Met grote meerderheid werden de aftre dende leden van het hoofdbestuur, de he ren J. F. Brooijmans en C. J. J. Kooijman te St. Annaland en J. A. Stols van St. Fi lipsland, herkozen. Bij acclamatie werden als hun plaatsver vangers benoemd de heren W. C. v. Nieu- wenhuijzen, B. J. Frederichs en A. J. Groe newege. DE SCHADEREGELINGEN Ir. Geuze, die inmiddels ter vergadering was gekomen, besprak na deze huishoude lijke zaken de schaderegelingen. De Z.L.M.- voorzitter had gehoopt dat de wet op de Rampschade reeds ingediend zou zijn. Dat is evenwel (nog) niet het geval, al heeft ze juist heden de Raad van State verlaten en kan ze binnen enkele dagen wel in de Tweede Kamer worden tegemoet gezien. Maar als gevolg van het nog ontbreken, kon spreker weinig definitiefs meedelen en kon alleen maar trachten de verschillende mogelijkheden te schetsen, al zou men enkele mededelingen hierover wel als ongeveer vaststaand kunnen aanvaarden. Ir. Geuze wees op de vele kanten die aan de Rampschadevergoeding vastzitten. We hebben niet alleen te maken met huisraad- schade, schade aan onze gebouwen, inven taris, maar evengoed met schade aan de grond. Zeer waarschijnlijk krijgen we te maken met de „kale" kostenvergoeding, zo meende ir. Geuze, wat betekent bij onvoldoende op brengst van de geïnundeerde akkers een aanvullende vergoeding voor pacht, zaad, bewerkingskosten, enz. Dan heeft men dus alleen maar de kostenvergoeding. Er dienen echter ook verschillende rentevergoedingen te komen, zowel voor onroerend als roerend goed: woningen, boerderijen, levende have, werktuigen, enz. Doordat U dit alles had, kon U een zekere rente kweken, die men thans derft. Hieraan zit een moeilijkheid vast die lang niet eenvoudig is. Wanneer we deze vergoeding aan Landbouwherstel vragen komt ze met een berekening te zitten, die alles weer op de lange baan zal schuiven. En dan zouden we de rente beter kunnen laten schieten, mits er overigens een snelle afwikkeling komt. Zoals het er thans bij staat, kunnen we daaromtrent nog niet op timistisch zijn. En als het lang moet duren, kunnen we de rente niet laten schieten. Men zit nog met de afwikkeling van de idee van beginsel naar draagkracht is voor ons belangrijk, maar daarmee krijgen we geen volledige vergoeding en daarom stond ir. Geuze hier afwijzend tegenover. Men wil het volgens bepaalde normen doen. Iemand die een ton schade leed kan met een halve ton vooruit, is de mening, maar dat is geen werkelijke vergoeding. Als zo'n beginsel wordt toegepast ben ik bang, aldus spreker, dat er van de ramp misbruik gemaakt zal worden door bezitspreiding toe te passen. Wanneer de meerderheid der volksvertegen woordiging zich daarvoor uitspreekt zullen we er ons bij mbeten neerleggen, maar het tast de evenredigheid aan. We weten niet hoe het zal aflopen. Met klem verklaarde Geuze zich tegen deze „normenvergoe^T^aardoor verschillende gedupeerden waren ding". LEVENSONDERHOUD Na de bevrijding is over een bepaalde periode levensonderhoud uitgekeerd. Zou dat opnieuw kunnen Spreker vermoedt van niet. Wel kan van gemeentewege aan ieder, die zonder inkomsten is, ongeacht bezit of vermogen, wanneer hij niet of on voldoende zijn bedrijf kan uitoefenen, een bedrag voor levensonderhoud worden ver strekt. Hij geeft in overweging, indien nodig van deze gelegenheid gebruik te maken, om dat men anders van het kapitaal inteert, wat straks zo zeer nodig zal zijn. Want er zal altijd schade blijven. Hij hoopt dat de gemeentebesturen aanvragen vlot zullen afwerken. Nieuwsgierig zal men ook zijn naar het antwoord op de vraag of verloren gegane bedrijfs- en handelsvoorraden volledig ver goed zullen worden. Spreker meent dat het ontwerp-wet de laatste maanden over het algemeen een gunstige wending kreeg en ze daarom eer mee dan tegen zal vallen. WAT IS MET HET VEE GEBEURD Er wordt onder de leden nogal gemop perd over wat met het slachtvee gebeurd is, nadat het hier werd afgevoerd. Ir. Geuze verklaart hierbij dat het geleverde vee hier goed en naar recht is getaxeerd, maar dat het vee niet te Rotterdam is geslacht, zoals men verwachtte en ook het beste was, maar door de Commissie daar levend verkocht. Het gevolg was dat het veel minder op bracht dan de taxatieprijs. De voorzitter was over deze handelswijze helemaal niet te spreken, had zich zelfs afgevraagd of het geen overweging verdiend genoemde commissie wegens oplichting te dagen. Het is opgevallen dat de hierop verkregen voor schotten merkwaardige bedragen opleveren. Aan de getaxeerde prijs houden we onher roepelijk vast. Niemand die daar onderuit wil. Wij staan er op dat U t.z.t. de rest uitbetaald krijgt. Een dergelijk geval deed zich voor met de levering van natte en droge aardappe len. De handel was hierin ter goeder trouw, zo verklaarde ir. Geuze en deze kwestie is al onderzocht. Hier kan nog wel veel wor den goedgemaakt en zelfs alles wanneer ook voor de natte aardappelen een 100% ver goeding wordt verstrekt. WERKTUIGEN Men is niet klaar met de landbouwwerk tuigen alleen maar met anti-roestmiddelen te bewerken. Voor alle machines die in het water stonden is ongetwijfeld algehele re visie nodig. De kosten daarvan dient men bij de schaderegistratie op te geven. Ir. Geuze verwachtte trouwens daarna ook nog moeilijkheden met de werktuigen, die later ondanks algehele revisie nog wel eens man kementen zullen vertonen. Daarom mede is het gewenst dat dit met Landbouwherstel en de Voorlichtingsdienst nog eens wordt be keken en zonodig een commissie gevormd, die de machines nog eens gaan bekijken. Blijken ze ongeschikt, dan kunnen ze be ter door Landbouwherstel worden overgeno men, dan dat men er zelf mee blijft tobben. HERVERKAVELING Ook deze kwestie werd door ir. Geuze oorlogsschade en dat is veelzeggend. De aangeroerd. Hij wees er daarbij op, hoe de Regering het gewenst acht de beginselen van de Herverkavelingswet Walcheren toe te passen voor die streken in het rampscha- degebied, welke daarvoor door bijzondere omstandigheden in aanmerking komen. Ook hoe destijds van het eiland Tholen een ver zoek is uitgegaan om tot herverkaveling te komen onder voorwaarde dat men ook voor sanering in aanmerking komt. Onder voor noemde wet zullen Tholen en Schouwen wel komen te vallen. Nu gaat het er om of men eerst het ene dan wel het andere of beide tegelijk aanpakt. Spreker achtte het niet on mogelijk, dat men er hier vlugger aan toe zou zijn, dan men verwachtte. In dit ver band zal in het Landbouwblad een oproep verschijnen, welke landbouwers van het eiland Tholen voelen voor overplaatsing naar de Wieringermeer of Braakman. In zo'n geval levert men z'n grond' her in bij de herverkavelingscommissie. Zijn er geen lief hebbers, dan is dat een duidelijke uitspraak, komen die er voldoende, dan is het een even duidelijk sein om te beginnen. MELKKOEIEN Urgent is ook de vraag of men melk koeien terugkrijgt. De Z.L.M.-voorzitter verklaarde dat er een centrale aankoopcom missie komt, hoewel het nog even zal du ren. Die echter een koe wil hebben dient zich met het kantoor van de Voedselcom- missaris te Goes in verbinding te stellen. Op Schouwen zit nog vee wat geruimd moet. Dat zal men dan op een verklaring kunnen overnemen zonder betaling. Bekend is dat het eiland Tholen voor zover noodgebied geadopteerd is door de gemeenten uit de kop van Noord-Holland en Haarlemmermeer. Zo was er reeds een en andermaal contact met de zustervereni gingen aldaar. Uit de Haarlemmermeer had men desnoods met 100 tractoren willen ko men om de zaak hier zaaiklaar te maken en in te zaaien. Maar dat was niet nodig. Wel zijn er enkele gevraagd, die ongeveer 500 gemeten hebben bewerkt en ingezaaid, geholpen. Voorts kreeg men 7000 zakken. Ir. Geuze kwam terug op het bezwaar, dat de overheid geneigd is deze geschenkzen dingen van de vergoeding af te trekken. De Noord-Hollandse gemeenten hebben gevraagd wat we nog meer konden gebrui ken en geantwoord is, dat hooi, biggen en weidepalen zeker van belang zijn. We moe ten nu afwachten wat het wordt. Spreker deelde mede, dat er natuurlijk niets van komt om de algemene vergadering in Zierikzee te houden, zoals in de be doeling lag. Men zal nu de algemene leden vergadering in Goes houden, zonder daaraan iets verder te verbinden, gezien de omstan digheden waarin men kwam te verkeren. En dus hangt alles af van de straks uit komende wet, of het integrale vergoeding wordt of niet, zo besloot ir. Geuze zijn me dedelingen. We weten dat we geen nieuwe schuur vergoed krijgen voor een oude, dat gaat nu eenmaal niet, maar toch is het van groot belang wat we er voor moeten be talen. Er zijn boeren die hün bedrijven voor de tweede maal in 10 jaar kwijt zijn, nau welijks herbouwd, nu opnieuw verloren. Voor hen moet een bijleggen van 25% toch wel als het maximum beschouwd worden. Meer mag men van hen niet vergen. Kost nieuwbouw bijvoorbeeld 50.000,dan is een eigen bijdrage van 12.500 nog niet ge ring, te veel zelfs voor degenen die een tweede maal het slachtoffer zijn. Laten we uiteraard afwachten wat straks in de Ka mers komt. U kunt er van verzekerd zijn, dat we voor onze leden slachtoffers op de bres blijven staan voor een redelijke, bil lijke en gewenste vergoeding. RONDVRAAG Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door verschillende leden gebruik ge maakt. Een lid voerde aan, dat het z.i. be ter is meer aandacht te besteden aan de dij ken dan aan de herverkaveling. Ir. Geuze geloofde niet dat het op stel en sprong mogelijk is de dijken over de gehele lengte 1 a \y2 meter te verhogen. Waar moet de gewenste klei vandaan ko men en al het ander materiaal, nu men met een ramp van zo grote omvang zit. Bovendien is daar de kwestie: afsluiting zeearmen. Gaat dit door dan hangt er nog ontzaglijk veel van af, waar ze beginnen. Ik ben bang dat wij dan niet de eerste zijn, tenzij men onmiddellijk het drie-eilandenplan wil doorvoeren. Dit jaar is van belang, dat voor de winter de doorbraken dicht zijn, de afslag hersteld en gehoopt dat een der gelijke vloed de eerste jaren zeker niet voorkomt. Een ander lid had gehoopt dat men bo ven de „kale kostenvergoeding" 20% on dernemerswinst zou krijgen. Ir. Geuze ge loofde niet dat het zover zal komen. Wel zal voor na-schadevergoeding gevochten worden, die in een aparte regeling tot stand moet komen. Een landbouwbedrijf is geen fabriek, die na volledige installatie opnieuw voor de 100% kan gaan draaien. Uit verdere vragen en antwoorden blijkt, dat het Rampschadebureau zich niet houdt aan een voorschot op de natte aardappelen van 6 cent de kg, maar 40% van het to tale bedrag uitkeert. Dit moet wel op een misverstand berusten. Niet voor de natte geleverde aardappelen, maar voor verdron ken voorraden mag 40% uitgekeerd wor den. Voor verloren pootgoed dient men nota's over te leggen. De prijs van 1 Febr. 1953 zal gelden. GESCHENKVEE Ter vergadering kwam het bericht bin nen dat van de Noord-Hollandse gemeenten binnen enkele dagen geschenkvee te ver wachten is voor de zwaarst getroffenen. Men kan zich daartoe bij de P.B.H. melden, maar moet het vee natuurlijk kunnen onder houden. Klachten waren er over het te lang uit blijven van gips. Het bleek dat ook België een portie moet hebben en daartoe de sche pen charterde. Meegedeeld werd dat het in de bedoeling ligt de gips over meerdere jaren te geven. Dhr. de Ronde gaf voor grasinzaai op erg zoute percelen niet veel kans meer op resultaat. Beter is dan te wachten tot Aug. Sept., al derft men vanzelf ook kostenver goeding. Gevraagd werd verder van Z.L.M.-zijde adhaesie te betuigen aan het verzoek van de buitenbewoners van Oud-Vossemeer, Poortvliet, Tholen en St. Annaland om tot electrische verlichting te komen. Een schrij ven zal aan de gemeentebesturen worden gericht. Mogelijk dat de waterleiding onder de herverkaveling valt. Men hoeft niet altijd een volledige verkaveling toe te passen. Zo zou bv. St. Filipsland kunnen volstaan met het ontwateringssysteem te herzien, wat toch wel van belang is. Toen niemand meer het woord verlangde werd de belangrijke vergadering door ir. Geuze gesloten met een woord van dank voor de tegenwoordigheid, met de wens dat de Volksvertegenwoordiging de ver beide rampschadewet zal vervolmaken, maar ook met de erkenning, dat er in vergelijking met 50 jaar geleden al heel wat is veran derd, toen men bij zo'n ramp naar de be deling kon gaan en nu toch een redelijke vergoeding verwacht kan worden. De Raad van Vrijdag 24 April was vol tallig toen burgemeester Verburg met een welkomstwoord opende en merkt op dat het een belangrijke vergadering is i.v.m. de we deropbouw van deze gemeete. Voor de agenda af te werken, reikt de voorzitter aan het raadslid C. L. Potappel een Rode Kruis pakket uit. Hij zegt ver heugd te zijn om dit als bestuurslid van het Nederlandse Rode Kruis, afd. Tholen te mogen doen en hoopt dat de heer Potappel van de inhoud nog lang plezier mag heb ben. De heer Potappel dankt voor het pak ket en de gesproken woorden. Over een aan de leden gezonden schrij ven van B. en W„ waarin een uiteenzetting wordt gegeven over de in de haven gele gen slaapschepen merkt dhr. L. Hage op dat die uiteenzetting voldoende was. Er is nog 'n verslag ingekomen van het Hoofd der School betreffende de toestand der o. 1. school van voor 1 Februari jl. Het is heer de Vos opgevallen dat er nu reeds klachten over het nieuwe school plein zijn, o.a. dat het te klein is. De voorzitter vindt dat men dan maar in twee groepen speelkwartier moet houden, want groter kan het niet gemaakt worden. Goedgekeurd is het raadsbesluit herziening bebouwingsvoorschriften, terwijl aan de uitkeringsregeling en kindertoelageverorde ning op verzoek van Gedep. Staten nog en kele wijzigingen worden aangebracht. Dhr. J. Groeneveld te Rotterdam vraagt ontslag als onderwijzer aan de o.l. school alhier wat hem eervol wordt verleend met ingang van een door het Dag. Bestuur te bepalen datum. Niemand wenst het woord over een rap port van opname kas en boeken 1ste kwar taal 1953. De haven en kadegeldverordening is ook goedgekeurd, terwijl het raadsbesluit tot aankoop van gronden t.b.v. de verbete ring van de weg StavenisseSt. Annaland ook door Ged. Staten werd bekrachtigd. Ook de bepaling van de burgemeester tot vaststelling avondklok werd bekrachtigd. Dhr. Hage is tevreden, wanneer de voor zitter hem antwoordt dat voor de agrarische bevolking een uitzondering geldt, t.w. van 46 uur. Het rapport van het bevolkingsonderzoek is ook binnen. Daarna wordt aan de agenda een punt toegevoegd, nl. het aangaan van een kas geldlening van 50.000,De kaspositie maakt zulks noodzakelijk en niemand heeft er bezwaar tegen. DE RAAD ALS FINANCIERINGS- COMMISSIE Als 4e punt der agenda komt in behan deling een voorstel van B. en W. tot fi nanciering herstel van door de watervloed beschadigde panden. Nu in een vorige ver gadering het voorstel door de raad is ver worpen om te komen tot een Combinatie herstel Stavenisse (eigen ambachtsmensen) maar wel de renteloze kasgeldlening van Alkmaar ad 30.000 werd aanvaard, zal men dit geld een bestemming moeten geven in dezelfde richting door bijvoorbeeld in voorkomende gevallen renteloze overbrug- gingscredieten te verlenen. Hiertoe zou dan telkens een raadsvergadering moeten worden belegd. Om dit te ondervangen stellen B. en W. thans voor een „Stichting Financie ring Herstel Stavenisse" in het leven te roepen, die het adoptie-crediet voor drie maanden krijgt 30.000). Een lopende re kening kan dan bij de Boerenleenbank wor den geopend. De heer Tazelaar zegt, dat het dus de bedoeling is een stichting in het leven te roepen en een bedrag van 30.000,in de kas van deze stichting te storten. „Hoe had U de stichtingscommissie ge dacht?" De voorzitter zegt: alle raadsleden. De heer Tazelaar zegt, dat hij hiermede accoord kan gaan, „maar zijn de raadsleden daar deskundig genoeg voor?" De voorzitter antwoordt dat er ook wel een technisch lid bij benoemd kan worden. De heer Tazelaar kan hiermede accoord gaan, een juridisch en een technisch lid met een adviserende stem. De heer van 't Veer vraagt of er zulke gewichtige problemen aan de stichting ver bonden zullen zijn, dat er zelfs een juridisch adviseur benoemd moet worden. Wethouder van der Slikke acht een juri disch adviseur niet noodzakelijk, daar de burgemeester wetskennis genoeg bezit, om als juridisch adviseur op te treden. De voorzitter stelt voor, eerst te beslui ten tot het in het leven roepen van de stich ting. De heer L. Hage acht het ook niet nood zakelijk dat er een juridisch lid benoemd wordt. De voorzitter zegt, dat de benoeming van adviserende leden later rustig bekeken kan worden. Hij vindt het nu wat voorba rig om tot benoeming over te gaan. In principe heeft niemand bezwaar tegen de oprichting van de stichting, met de ge hele gemeenteraad als stemgerechtigde leden en de burgemeester als voorzitter. Tevens wordt z.h.st. besloten de stichting een renteloze kasgeldlening van 30.000, te verstrekken. UITBREIDING SECRETARIE- PERSONEEL Vanzelfsprekend zijn ook de secretarie werkzaamheden door de ramp enorm veel uitgebreider. Door beschikbaarstelling van enkele ambtenaren hebben de gemeenten uit Noord-Holland en Maartensdijk hulp ge boden, maar dit kan vanzelf niet blijven duren. Na overleg te Middelburg stellen B. W. thans voor een eerste ambtenaar ter secretarie te benoemen, daarnaast heeft men dan de 2e ambtenaar, de typiste en de vo lontair. De extra kosten van de eerste ambtenaar zal men kunnen declareren bij het bureau Financiering Wederopbouw Publiekr. Licha men. De heer L. Hage zegt, dat het dus de bedoeling is het salaris van het Rijk terug te krijgen. „Is indienstneming voor 3 jaar niet wat lang? Zal het Rijk de kosten wel zo lang vergoeden?" De voorzitter zegt, dat G. S. met een benoeming voor de tijd van 3 jaren op de hoogte zijn. De heer L. Hage vraagt of het 3 jaar zal duren, dat er meer werkzaamheden zullen zijn door de ramp. Hij hoopt dat het herstel niet zo lang zal duren, want dan ziet het er volgens hem niet mooi uit. De voorzitter zegt, dat er o.a. door wo ningbouw heel veel werk zal komen. Allen zijn daarna voor benoeming van een tijdelijk le ambtenaar ter secretarie voor de duur van 3 jaar. Hierna komt aan de orde een circulaire van het Ministerie van Binnenlandse Zaken betreffende regeling geneeskundige verzor ging personeel in dienst der lagere organen. Voorgesteld wordt deze regeling voor het gemeentepersoneel van overeenkomstige toe passing te verklaren. Z. h. st. wordt hiertoe besloten. SALARIS WETHOUDER Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat er opgebeld is van de Provinciale Griffie om de wethouderssalarissen tijdelijk op te voeren. Het gevoelen van de raad moet echter ingewonnen worden. B. en W. ad viseren voor het tijdvak 1 Februari tot en met 30 April 1953 65,per week te be talen. De heer L. Hage vraagt of hierbij het vaste salaris is inbegrepen. De voorzitter antwoordt toestemmend. De heer van 't Veer vraagt, of dit van 1 Februari 1953 af is. De voorzitter antwoordt, dat dit van de (Zie vervolg blad 2)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1