Plaatselijk Nieuws COMMENTAAR Het Parlementair Overzicht Kantongerecht te Tholen* Bij de verjaardag van Koningin Juliana 70.000 Staatlozen worden Nederlander. Kamer aanvaardt ontwerp zonder enthousiasme. THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 9e Jaargang No. 22 24 April 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën /0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen I. DE VLOED Onder de rubriek Katholiek Nieuws van de KRO vingen we het bericht op, dat er door een R.K. instantie een film vervaar digd zou zijn van de watersnood van 1 Februari onder de titel „De Sint Ignatius- vloed". We zijn deze betiteling vaker tegenge komen in de Roomse pers, maar hebben hiertegen bezwaar, omdat er het gevaar in verscholen ligt, dat ze reacties opwekt, die ongewenst zijn in een tijd, waarin we er, juist omdat er zoveel is dat ons verdeelt en gescheiden houdt, dankbaar voor zijn, dat tijdens en na de ramp de nationale een heid zich zo treffend manifesteerde. Ongetwijfeld zal de bedenker van de naam goede bedoelingen hebben gehad en zal hij gemeend hebben, dat de Sint Elisabethvloed van 1421 en de Allerheiligenvloed van 1570 voortzetting van deze naamgevingstraditie ■wettigden. Maar wat in 1421 voor de hand lag en in 1570 nog kon, kan in 1953 niet :meer en kan zeker niet voor een getroffen gebied, dat voor 80' tot 90 niet-Rooms is, al viert men er Sint Nicolaas, al kent men -er Sint Jan en Sint Margriet, en al is de herinnering aan Sint Anna (land) en Sint Maartens(dijk) er nog levend. Er zijn Sinten, die men met enig recht nationaal" zou kunnen noemen, omdat hun ■namen in algemeen spraakgebruik zijn over gegaan (dus ook in het protestantse), maar met Sint Ignatius is dat perse niet het geval. Integendeel, daarom zullen onze Roomse vrienden er beter aan doen de heiligennaam niet meer aan de stormvloed van 1 Febr. -te verbinden. Protestanten denken er ook :niet aan een nationale ramp te noemen naar Luther, Calvijn, Kuyper of Karl Barth. II. VERDELINGEN Toen het op 1 Februari dag werd en we •de aangerichte verwoesting aanschouwden •werden geen vragen gesteld. Daar waar dat zeer gewenst en nodig was werd direct de handen uit de mouwen gestoken. Men schepte zand, men sjouwde zakken, men redde in noodverkerenden, niemand vroeg. Er gingen mensen, er kwamen er. Waar heen? Waarvandaan? Niemand vroeg. Ook de volgende dagen niet. Alles werd beheerst door de vraag: „Hoe krijgen we de gaten dicht, hoe voorkomen we meer onheil". Men mocht dan z'n spa verkeerd vasthouden, een zandzak onwennig op de rug nemen, een kruiwagen onhandig om kieperen, het mocht dan een „ongeorgani seerde bende" zijn men vroeg niet, men deed. Bureaucratisch was spoorloos. Men vroeg zelfs nog niet, toen de eerste kledingnood gelenigd werd, alles nog ge kregen en tweedehands goederen. Maar de vragen bleven niet lang meer •weg. De hoogste nood geleden, de vragen vermenigvuldigden. En tenslotte men was nog geen weken •ouder na 1 Februari of zat er tegen. Het zat er tegen, wanneer men hoorde over verdelingen in een andere gemeente, het zat •er tegen, wanneer men meende dat buurman •één stukje meer had gekregen, het zat er tegen wanneer iemand die er volgens eigen •gedachten geen recht op had, toch zó en zo veel had ingepalmd. De verdelers kregen het zwaar te verduren. Temeer nu er noga! overschot was van de tweedehandsgoederen en ook niet door het water getroffenen mee profiteren, al waren het dan alleen maar „behoeftigen". Toen was het hek helemaal van de dam, vierde het menselijk egoisme weer hoogtij. Overal klonken de kwaadsprekingen, werd geroddeld, ongegronde verdachtmakingen gelanceerd. En de verdelers waren het kind van deze rekening. Of ze nu in Tholen hun best gedaan hebben of in St. Filipsland, te Poortvliet of te St. Annaland, te St. Maar tensdijk of Stavenisse. We zullen de laatsten zijn om te ontkennen dat er onder de „ver deling" geen fouten schuilden en schuilen. Maar de eerste oorzaak van wantoestand moet zeker niet altijd bij de organisatoren of -verdelers gezocht worden. Zelfs te Tholen niet, waar vorige week in de raadsvergade ring nogal een woordje gewisseld werd over •de goederenverdeling. Daar zijn zeer waar schijnlijk fouten gemaakt, misschien zelfs •grote fouten door de verdelers. We weten het niet. We moeten alleen vaststellen dat schier overal de hebzucht van sommigen, niet van de meest getroffenen, de hoofdoor zaak is van wantoestanden op dit gebied. Omdat voor een groot deel op de mentaliteit van de aanvragers vertrouwd moest en nog moet worden. En die mentaliteit bij som migen maar een vreemde kleur heeft. Een hoogst ongezonde kleur, die tot onverkwik kelijke gebeurtenissen aanleiding geeft. Gelukkig wanneer de werkelijk getroffenen daaronder niet behoeven te lijden. En dat was bij deze verdeling zeker niet het geval, juist omdat er een té veel was. Al gaf dit „teveel" dan aanleiding tot ergernissen door het gedrag van sommigen, het is nóg altijd beter dan wanneer er te weinig was, waar door de werkelijk getroffenen dan ook teleurgesteld zouden moeten worden. Vast staat, dat het moeilijk is zonder mankementen te verdelen, ja zeer moeilijk. Dl. AFSLUITING ZEEGATEN ECONOMISCH VERANTWOORD In een te Leiden gehouden bijeenkomst heeft de directeur-hoofding. van de Prov. Waterstaat in Zuidholland, ir. Klein mede gedeeld van mening te zijn, dat de afsluiting van de Zuid-West-Nederlandse zeegaten op de duur het enige economisch verantwoorde middel is om dit deel van Nederland als woongebied te behouden. Betere bescherming van Zuidwest Nederland kan op 2 wijzen geschieden: verhoging en versterking van de dijken, of afsluiting van de zeegaten. Dijk verhoging brengt enorme kosten en moeilijk heden mee. Een van de belangrijkste moei lijkheden is, dat de dijken op sommige plaatsen door bebouwde dorps- en stads wijken lopen, waardoor verhoging slechts mogelijk wordt bij grootscheepse afbraak van woningen en bedrijven en ontwrichting van historisch gegroeide gemeenschap. Bovendien is deze verhoging slechts tijdelijk van nut, omdat over een bepaalde tijd opnieuw ver hoogd en of verzwaard moet worden. Daar staat tegenover, dat de kosten van afsluiting van alle zeegaten, behoudens Nieuwe Waterweg en Scheldemond, ongeveer even hoog zijn als die van een verhoging van de bestaande dijken, op het peil, waarop een gelijke mate van veiligheid zal worden ver kregen. Economisch is het dan slechts ver antwoord om tot afsluiting over te gaan. Immers, die afsluiting zou de dijklengte aanzienlijk verkorten en bovendien is de afsluiting met de moderne middelen technisch mogelijk. Het voordeel van afsluiting is bovendien het verkrijgen van vaste oever verbindingen met de eilanden, landaanwin ning en het ontstaan van nieuwe recreatie mogelijkheden door strand- en duinvorming langs de afsluitdammen. Donderdag 30 April a.s. hoopt Koningin Juliana en met haar het gehele nederlandse volk de dag te herdenken, waarop zij vier en veer tig jaar geleden het levenslicht aan schouwde. Op deze foto zien we onze Vorstin anders, dan zovelen onzer haar nog kort geleden gezien hebben, nl. temidden van veel ellende en ver woesting. Door rampzalige omstandigheden hebben vele lezers ondervonden, hoe zij de koninklijke waardigheid waar dan ook weet te handhaven, maar ook voortdurend de genegenheid van ons volk weet te winnen door haar eenvoud en haar van binnen uit komende belangstelling. Zij beseft dat haar volk wars is van opsmuk en gelukkig met de hartelijkheid en eenvoud, die van haar uitgaat. Haar deelneming voor de door de watersnood getroffen gebieden was meer dan koninklijke plicht, zij was koninklijke genegenheid. Zij reisde telkens weer daarheen, omdat haar hart mede lijdt en zij komt er als een zuster van de zeer eenvoudigen. De banden, vooral in onze omgeving, werden steviger, de genegenheid voor het Vorstenhuis groter. Daarom zijn we ongetwijfeld de tolk van allen, wanneer we juist nü onze Koningin langs deze weg nogmaals hartelijk dSïYkën vóór haar grote belangstelling, voor haar innig meeleven met datgene wat ons overkwam. En met ons gehele volk hopen we, dat zij nog vele garen in voorspoed temidden van ons allen mag zijn. Ook vond zij het onjuist, dat men drie jaar uit de gevangenis moet zijn om van deze wet te kunnen profiteren. Zij wilde deze termijn verkorten tot twee jaar, hetgeen haar gelukt is. Met de Heer Koersen (k.v.p.) verzette zij zich tegen de bepaling dat iemand die geen belastbaar inkomen heeft toch 25,moet neertellen om een aanvraag te kunnen indienen. Deze bedragen stijgen, naarmate het inkomen stijgt, tot een bedrag van 1000,Ook dit amendement werd aangenomen, zodat onbelastbare inkomens vrij zijn. De socialis ten hadden hier grote bezwaren tegen, om dat alle normale naturalisatieaanvragen tweehonderd gulden kosten. Waarom deze wapendragers ook geen 200,— laten be talen Bij de bescheiden rol die de a.r. do minee Fokkema in dit debat speelde, zakte de v.v.d. zelfs nog in het niet. Zij deed er niet aan mee. Maar bij de eindstemming bleken er plotseling vier tegen te zijn. Zon der daarvoor een verklaring te geven. Mej. Klompé (k.v.p.) was ook tegen. Zij voelde het meest voor een generaal pardon, zoals Minister Mulderije had voorgesteld. Waar om een duur apparaat in stand houden om enkele twijfelgevallen er uit te halen Bo vendien meende zij, dat de gemeenschap ook een taak heeft t.a.v. de rechtse en linkse elementen. De andere vijf tegenstem mers kwamen uit de communistische fractie. DE VIJFDE MEI Het was ook een communist, Gortzak, die Minister Drees interpelleerde over de viering van de vijfde Mei. De regering heeft n.l. besloten om op deze dag geen vrij meer te geven. Alle nadruk zal op Koninginnedag worden gelegd. Zij heeft daarbij het advies gevolgd van de Stichting voor de Arbeid, die tot de conclusie was gekomen, dat op de nationale bevrijdingsdag niet veel feeste lijkheden plaats vinden. In verschillende delen van het land viert men zijn eigen be vrijdingsdag. Bovendien is het gebleken, dat de dodenherdenking aan de vooravond van de bevrijdingsdag de feestviering op de 5e Mei belemmert. Geen vrij dus op deze dag. Maar wel feestelijk de vlag uit. De omroep verenigingen zullen ook hun best doen. Zon der commentaar verenigde de Kamer zich met deze uiteenzetting. Het was een inter pellatie, die een bredere beschouwing ver diende. Maar geen der leden had daar lust in, nadat zij de Heer Gortzak hadden aan gehoord. Deze ontvouwde n.l. de stelling, dat de regering geen bevrijdingsdag meer wil vieren, omdat zij de onafhankelijkheid heeft geofferd op het Amerikaanse altaar. (Nadruk verboden). Een verpleegster bij het Roode Kruis. Vele verkeersovertredingen, waarvan de meeste verdachten zeker van mening waren dat het de moeite niet loonde naar Tholen te gaan en bij verstek werden veroordeeld. Zonder enig enthousiasme heeft de Tweede Kamer deze week met 61 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waardoor het aan ongeveer 70.000 staatlozen mogelijk wordt het Nederlanderschap te herkrijgen. Het betreft hier de groep van wapendragers, van mensen, die in de oorlog in vijandige, Duitse krijgsdienst, zijn getreden. Wie in vreemde krijgsdienst treedt, verliest zijn nationaliteit. Men weet dus waar men aan toe is als men dit doet. Deze bepaling moge gunstig kunnen werken in vredestijd, helaas is het gebleken, dat zij in oorlogstijd on voldoende is. Alle S.S.-ers en N.S.K.K.-ers hebben hun Nederlanderschap verloren. Dat is logisch. Maar naarmate de jaren meer verstrijken, des te groter het probleem van de staatlozen helaas dreigt te worden. Staatlozen kunnen niet bij de zeevaart tewerkgesteld worden, daar zij geen monsterboekjes krijgen. Zij kunnen niet emigreren, daar zij niet in het bezit van een paspoort worden gesteld. Om bij een baas te kunnen werken, hebben zij een werkvergunning nodig. De staatlozen vormen dus een bron van moeilijkheden in onze maatschappij. Daarbij komt nog dat de overheid een omvangrijke en kostbare admi nistratie moet bijhouden. Daarom is het wel te begrijpen, dat de regering van dit probleem af wilde. Het was Minister Mulderije, de voorganger van de huidige Minister van Justitie, mr. Donker, die het eerste wetsontwerp indiende. Dit was echter volmaakt kansloos, daar de Kamer niet bereid was het generaal pardon toe te kennen, dat door Minister Mulderije was voorgesteld. Alle wapendragers moesten volgens hem weer in de Nederlandse familie worden opgenomen. Het ontwerp is nooit in behandeling gekomen en dat was maar het beste, want het zou een ontijdig einde van een ministeriële loopbaan betekend kun nen hebben. Minister Donker, een man met ruime parlementaire ervaring, weet beter met de Kamer om te springen. Hij stelde een aantal voorwaarden waaraan de staatloze moet voldoen alvorens hij een aanvraag tot het verkrijgen van het Nederlanderschap kan indienen. Een daarvan is, dat de aanvrager drie jaar ononderbroken zijn hoofdverblijf, na de detinering, in ons land moet hebben gehad. En vervolgens moet zijn gedrag onberispelijk zijn, terwijl ook de rest van de gepleegde misdrijven bij de beoordeling van de aanvraag in ogenschouw wordt genomen. Tijdens de debatten voegde Minister Donker er nog één belangrijke voorwaarde aan toe: Uiterst rechtse en linkse extremisten zullen kansloos zijn. De regering verwacht, dat het merendeel der aanvragers snel de ambtelijke molen kan passeren. Minister Donker noemde zelfs de tijd van twee jaar. De twijfelgeval len worden voor het laatst bewaard, zodat de „normale" gevallen vlot afgewerkt kun nen worden. Zoals we reeds zeiden, er was weinig enthousiasme voor dit ontwerp bij de Ka mer, die echter wel begreep, dat dit in grijpende wetsvoorstel nodig was. Men be naderde het probleem van geheel verschil lende zijden. Daar was de Heer Scheps (arb.), een man met grote verdiensten in de illegaliteit, die dit ontwerp zag als een laa.tste stuiptrekking van de mislukte be rechting. Alle andere afgevaardigden wa ren het daar niet mee eens. Zij stelden zich op het standpunt, door de bewindsman onderschreven, dat nationaliteitsverlies geen straf is. Hoe men ook over de berechting denkt: na het uitzitten van het vonnis is de straf voorbij. Dat is juist. Want waarom moet een (zeer laakbare) N.S.K.K.-er zijn nationaliteit verliezen, terwijl mannen als Mussert en Blokzijl (de verrichters van het meeste kwaad) Nederlander zijn gebleven? De Kamer verzachtte het ontwerp op ver schillende punten. Zo vond Jkv. Wittewaall van Stoetwegen het onbillijk, dat men drie jaar ononderbroken in Nederland moet wo nen, alvorens een aanvraag te kunnen in dienen. Zij maakte er bij amendement twee jaar van. Dit werd aangenomen met de stemmen van de socialisten en de commu nisten tegen. Naar haar mening hebben tal loze staatlozen doelloos door Europa ge zworven, juist omdat zij staatloos waren. 17 April werd in de Thoolse raadszaal kantongerecht gehouden, waarbij M. A. G. te Oud-Vossemeer als eerste terecht stond. Hem was ten laste gelegd het vervoer van schapen per auto op zodanige wijze dat dit voor die dieren kwellend was. Dit geval was in Januari aangehouden voor het horen van meerdere getuigen. Zoals bekend waren de schapen in zakken gestoken om gemak kelijker vervoerd te kunnen worden. Als getuige-deskundige trad op dieren arts v. d. Maas te Oud-Vossemeer, die ver klaarde, dat hij na de aanhouding de dieren had onderzocht. Ze waren volkomen in orde. Hij verklaarde voorts dat vervoer van schapen dikwijls op deze manier ge schied eti zag in deze vervoerswijze niets kwellends. De zakken waren ruim en men voorkomt zo dat de dieren op elkander ho pen. De Officier achtte bij de uitspraak in deze zaak dierenmishandeling niet bewe zen en vroeg daarom vrijspraak. De Kan tonrechter ging hiermee accoord. J. E. v. G. te Tholen was de Kerkstraat ingereden, komende van de Markt, terwijl de auto van P. J. de J. uit Bergen op Zoom die straat juist kwam afgereden. Bij het pas seren werd de auto van v. G. beschadigd. Laatstgenoemde wees er op dat hij de tegen ligger te laat had opgemerkt. Toen hij van de Markt kwam was hij juist het voorrangs bord onder aan de Kerkstraat gepasseerd, eer hij de tegenligger zag. Hij meende dat het beter geweest was, wanneer de tegen ligger niet was doorgereden doch even ge wacht tot hij was achteruitgegaan. De Officier hield rekening met de al ge leden schade en eiste 10.of 4 dagen. De Kantonrechter wees er op, dat hij in elk geval voorrang had moeten verlenen en hield zich aan de eis. J. E. v. d. S. te Tholen kreeg voor een verkeersovertreding 4.- of 2 dagen na een eis van 6.of 3 dagen. J. v. G. te Scherpenisse had op zijn zaag machine met cirkelzaag geen bescherming volgens de voorschriften en overtrad daar mee de veiligheidswet. Eis 50.— of 20 d. Uitspraak conform deze eis. K. E. L. te Poortvliet was onbevoegd om een vuurwapen te bezitten, was. daarmee het land ingegaan om zoals hij verklaarde kraaien te schieten. Er was een verklaring bij van de burgemeester dat hij deze man geen jachtvergunning meer zou uitreiken. Eis 2 x 0.50 of 1 dag met verbeurdver klaring van het geweer. Uitspraak 25. voor het vuurwapen en 25.voor de patronen zonder verbeurdverklaring. G. M. H. te St. Maartensdijk had 's avonds zijn wagen geparkeerd zonder deze van de voorgeschreven verlichting te hebben voor zien. Eis 6.of 3 d.. Uitspraak 4. of 2 dagen. Bij verstek werden de volgende personen veroordeeld! J. v. d. J. te Tholen voor dronkenschap 5 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. T. B. te Bergen op Zoom voor verkeers overtreding eis 40.of 4 dagen. Uit spraak conform. A. v. D. te Oud-Vossemeer voor een ver keersovertreding 3.of 3 dagen na een eis van 5.of 5 dagen. J. M. te Tholen voor eenzelfde feit 6. of 6 dagen na gelijke eis. L. v. D. te Oud-Vossemeer idem 3. of 2 dagen. M. S. te Bergen op Zoom tenslotte ook een verkeersovertreding dat hem 6.— boete of 3 d. hechtenis kostte. S. C. te Tholen had art. 126 van de plaatselijke politieverordening overtreden (was op de zwarte lijst geplaatst voor drankmisbruik) en had zich niet aan de voorwaarden gehouden 12.of 7 dagen hechtenis. D. M. J. te Tholen voor eenzelfde feit (al had deze de drank dan verkocht) kreeg 10.boete of 4 dagen. P. M. de B. te Bergen op Zoom 3. of 2 dagen; J. D. P. te Oud-Vossemeer 3.of 2 dagen; A. v. D. te Oud-Vosse meer 3.of 2 dagen; W. H. te Roosen daal 12.— of 7 d. allen voor een ver keersovertreding. J. M. P. te Tholen kreeg voor dronken schap 15.of 3 dagen. J. E. te Kapell'e voor een verkeersover treding 6.of 3 dagen. B. I. de H. te Oud-Vossemeer voor een zelfde feit 3.of 2 dagen. A. H. te Oud-Vossemeer had de Alg. politieverordening overtreden wat hem 5.of 2 dagen hechtenis kostte. Th. A. P. te St. Maartensdijk voor dron kenschap 25.of 12 dagen. Dan weer voor verkeersovertredingen J. B. te Oud-Vossemeer 10.— of 4 dagen; P. J. M. te Mariaburg 15.of 6 dagen; L. A. G. te St. Maartensdijk 20.of 8 dagen: A. H. te Koewacht 15. 30.- 15.of respectievelijk 6, 10 en 6 dagen. Dit was dus niet bij één over treding gebleven. J. G. de K. te Arnhem had artikel 435 van het Wetboek van Strafrecht overtreden door zich ten onrechte uit te geven als ver pleegster. Tijdens de rampdagen had ze zich als zodanig te St. Filipsland voorge daan en zich verschillende kledingstukken toegeëigend. Rekening houdende met het feit dat zij een soortgelijke daad reeds eerder had gepleegd en daarvoor 7 dagen ge vangenisstraf kreeg, werd zij nu voor 3 dagen gevangeisstraf veroordeeld. C. G. de J. te Tholen voor een verkeers overtreding 6.of 3 dagen. J. M. P. te Tholen zat achter een auto stuur zonder rijbewijs (het was ingetrokken). En dat kwam hem duur te staan: 50. of 20 dagen. G. M. H. te St. Maartensdijk had tenslotte ook een verkeersovertreding begaan en 6.boete of 3 dagen hechtenis was daar van de finale. HOOGWATER BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat, ingaande de eerstvolgen de meteropname, de prijs van het gas met 1 ct per m3 wordt verhoogd. WINKELSLUITING De Burgemeester van Tholen vestigt er de aandacht op, dat de winkels geopend mogen zijn elke werkdag tot 19.00 uur. Winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak textiel-, kruideniers- of vlees- en vleeswaren Woensdag 29 April Volle Maan te 5.20 uur.worden verkocht mogen op Maandag slechts de week van 26 April t/m 2 Mei 1953 Zondag vm 1.42 uur en nm 14.00 uur Maandag 2.19 14.39 Dinsdag 3.00 15.12 Woensdag 3.30 15.46 Donderdag 4.02 16.21 Vrijdag 4.40 17.00 Zaterdag 5.17 17.37 geopend zijn tot 13.00 uur (halvedag slui ting). Na sluitingsuur is het niet geoorloofd om waren ter aflevering aan het publiek uit te zenden, zodat dan geen bestellingen mogen worden uitgevoerd. Kapperszaken mogen geopend zijn van Maandag tot en met Vrijdag tot 20.00 uur; op Zaterdag tot 18.00 uur. Op de handhaving van bovenvermelde verboden, welke toch in het belang van de winkeliers zijn vastgesteld, zal door de Politie nauwlettend worden toegezien. VERGADERING COOP. BOERENLEENBANK Donderdagavond hield de Coöp. Boeren leenbank alhier haar 45ste algemene jaar vergadering in hotel Zeeland. Er waren 38 leden aanwezig, toen dhr. D. v. d. Velde opende met een welkomstwoord. Hij wierp voorts een terugblik op de rampdagen die achter ons liggen. Enige ogenblikken stilte werden in acht genomen ter herdenking van de slachtoffers. Spreker wees er voorts op, dat het af gelopen jaar voor de Bank gunstig is ver lopen. Er waren 29 nieuwe leden toegetre den, waardoor het totaal is gebracht op 321. Er was veel uitgeleend en verschillende hyptheden waren gesloten. De omzet be droeg 13 millioen gulden. Het reservefonds was na afschrijving gestegen tot 76.025,30. Hierna volgde voorlezing van de notulen door de Kassier der Bank, die ook voor deze vergadering als secretaris was benoemd In grote lijnen werd de aan de leden toe gezonden rekening en balans besproken. De omzet der bank bedroeg 13.084.977,68. Aan spaargelden werd ingelegd 1.393.932, Winst na afschrijving en reservering 862,08, De rente bedraagt voor leden v. d. Spaar bank tot 15.000,2J4 daarboven 1 Niet-leden tot eerstgenoemd bedrag 2.28 en daarboven 1 De rente in lopende rekening voor leden: credit 1%, debet 4%. Voor niet-leden credit en rentevoor schotten 4J4 Bij monde van de financiële commissie bracht de heer B. J. v. Westen verslag uit. Geadviseerd werd tot decharge over het gevoerde beleid. Het aftredend bestuurslid dhr. J. E. v. Gorsel werd herkozen, evenals het aftr. lid v. d. Raad van Toezicht de heer C. H. C. de Wit. Laatstgenoemde was juist 25 jaar bestuurslid, waarmede de voorzitter hem feliciteerde. Als afgevaardigde naar de Alg. verg. te Utrecht werd om gezondheidsredenen van de directeur, de heer J. C. Stoutjesdijk ge kozen, als plv. de Kassier. Waar de rondvraag niets opleverde, dankte de voorzitter voor de opkomst, het bestuur voor het vele werk en de kassier voor de accurate wijze van beheer. Hij hoopte tenslotte dat 1953 voor zover nog mogelijk, een goed jaar mocht zijn. EMMABLOEM A.s. Zaterdag wordt in deze gemeente weer gecollecteerd voor de t.b.c.bestrijding. Dit jaar zal de helft van de opbrengst be stemd worden voor t.b.c.patienten in het rampgebied. „Gezondheid is een grote schat.". GENIET EN SPAAR DE „WANDELING" Het voorjaar vordert en daarmee de groei in de natuur. De Thoolse „wandeling" draagt ook het kenmerk weer van het nieuwe leven. Steeds meer gaan er heesters bloeien. Geniet er van, maar beschadig er niets. We zijn er van overtuigd dat het ook de Thoolse jeugd een eer is deze natuur ongerept te laten. Welke grote verschillen zijn er juist nu op ons eiland: ziltige korstige grauwe polders, en dan hier het mooie Thoolse bosje. GEVONDEN Een kinderportemonnaie, L wieldop Volks wagen, 1 wieldop nikkel met groene rand, 1 gouden armband, 1 gouden broche, In lichtingen te verkrijgen bij de Rijkspolitie. EVACUE'S Thans verblijven in deze gemeente nog 87 evacué's. LEDEN STEMBUREAUX Als leden van stembureau I voor de op 27 Mei a.s. te houden verkiezing van de leden van de raad zijn benoemd P. v. Driel en P. A. W. Mees, en van stembureau II J. Aarnoudse, J. v. d. Klooster en als voor zitter dhr. M. J. Daane. NIEUWE ACHTERWEG Voor het laatste stuk van de Westelijke Achterweg vanaf Postkantoor tot Scher merspad zijn de klinkers gearriveerd en zal men na het gereedkomen van de Lange- straat spoedig beginnen. Zoals bekend zou dit werk ongeveer gelijktijdig gebeuren met vernieuwing van de weg St. Annaland Stavenisse. Dit laatste is evenwel door de omstandigheden voorlopig uitgesteld. En daarvan is ook de Dorpsweg de dupe. Ge noemd Achterweg-gedeelte wordt door de gemeente uitgevoerd door middel van ruiling porfierkeien.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1