Veertig jaar Plaatselijk Nieuws Het Parlementair Overzicht Prijsbeheersing landbouwgronden. Voorkeursrecht voor de pachter Boerenleenbank te St. Annaland. THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE 9e Jaargang No. 21 17 April 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Deze week zijn het in de Tweede Kamer grote dagen voor de bezit ters van landbouwgronden. Na een voorbereiding van vijf jaar kwam eindelijk het wetsontwerp „regeling aangaande enkele rechtshandelin gen met betrekking tot landbouw gronden" aan de orde. Een ontwerp, dat in Juli 1948 was ingediend en dat na wijzigingen op vele punten nog niet de instemming van een deel der Kamer kon verkrijgen. Dit wetsvoorstel bepaalt, dat een overeenkomst tot overdracht van land, tot vestiging, wijziging, ver lenging of overdracht van zakelijk recht (d.i. het recht van erfpacht, opstal, beklemming of vruchtge bruik) op land de goedkeuring be hoeft van de Grondkamer. Bij Alge mene Maatregel van Bestuur zullen algemene regelen worden gesteld voor de prijs welke voor het land of het zakelijk recht op land ver schuldigd is. De minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning stelt, gehoord de Grondkamer en de Centrale Grondkamer, normen vast voor de verschuldigde prijs in het gebied van elke Grondkamer. Voordat de Grondkamer haar goed keuring verleent, gaat zij na of de overeenkomst kan leiden tot een ondoelmatige verkaveling en een ondoelmatige ligging van het land ten opzichte van de bedrijfsgebou wen. Gebeurt dit, dan zal de over eenkomst vernietigd of gewijzigd moeten worden. De andere voor- voorwaarden voor goedkeuring van de overeenkomst zijn, dat de be- drijfsgrootte niet zo gering mag worden dat de ondernemer zijn vol ledige arbeidskracht op het bedrijf niet productief kan maken. Ook mag de overeenkomst niet leiden tot een verkleining van de omvang van het bedrijf tot minder dan de gemiddel de omvang van het bedrijfstype in de streek, terwijl tenslotte niet is toegestaan het land te gebruiken voor neveninkomsten, anders dan voor zelfvoorziening. De goedkeu ring is dus aan deze voorwaarden gebonden. Er is echter een belang rijke uitzondering. Als het duidelijk dat het landbouwbelang wordt is geschaad, mag er van de voorwaar den worden afgeweken. Het belangrijkste deel van het debat liep over de kwestie van de prijsbeheersing. Moet de minister inderdaad normen vaststellen zo vroeg de heer Droesen (k.v.p.). Kan de Centrale Grondkamer dit niet doen en kan de Grondkamer dan de ontworpen regeling niet in de praktijk toetsen? Het was slechts een nevenopmerking, want de k.v.p. -fractie stelde zeer duidelijk, dat zij de prijsbeheersing niet wilde missen. Zouden de koopprijzen van het land omhooggaan dan stijgen de pacht prijzen ook, zo zeide de heer Von deling (arb.). Met de heer Droe sen was hij van mening, dat de re gering een redelijk bestaan voor de boer niet kan j garanderen als de prijzen worden losgelaten. De grote tegenspeler in dit debat was de a.r.- afgevaardigde v. d. Heuvel, die ech ter niet werd [gesteund door zijn gehele fractie. Hij wilde van geen enkele prijsbeheersing meer weten, omdat de regering in de afgelopen jaren niet is geslaagd ontduikingen te voorkomen. Zwarte pachtprijzen komen nog steeds voor. En daarom meende hij dat we uit de praktijk een les moeten trekken. Waarom een wet maken, die toch niet wordt nageleefd? Daardoor wordt het ge zag van de Overheid maar ge schaad, zo meende de heer v. d. Heuvel. Is er geen sluitend systeem te vinden? De heer Vondeling meen de van wel, maar zijn voorstel kon bij geen enkele andere fractie ge nade vinden. Hij wilde n.l. de Grondkamer inschakelen bij de ver koopstransactie. Dit betekent, dat zij veel meer bevoegdheden moet krijgen dan alleen maar de goed keuring, zoals dat in het ontwerp is geregeld. De heer Droesen k.v.p. verzette zich daartegen het sterkst. Het speet hem dat de regering deze gedachte uit utiliteitsoverwegingen had afgewezen. Zij had daartegen een principieel bezwaar moeten la ten horen, daar het gebruiks- en eigendomsrecht, naar zijn mening, door dit voorstel met voeten wordt getreden. Zou de regering zich al leen maar beroepen op de onmoge lijkheid om de Grondkamers met deze taak te belasten, daar zij er niet geschikt voor zijn, dan zal de fractie tegen het ontwerp stemmen, omdat er dan altijd nog de mogelijk heid blijft, dat de Grondkamers zul len worden aangepast. De standpun ten stonden dus wel fel tegenover elkaar. Maar dat was ook op an dere punten het geval. De bepalin gen, dat de overeenkomst aan be paalde voorwaarden moet voldoen, was voor de k.v.p.-fractie ook een bittere pil. Vooral die bepaling, die vestiging van kleine bedrijven on mogelijk maakt. Was er voor de heer v. d. Heuvel (a.r.) een onmo gelijkheid om deze bepaling uit te voeren, voor de heer Droesen k.v.p. was het belemmeren van kleine be drijven niet het eind van alle wijs heid. Hoewel deze fractie wel voor het ontwerp zal stemmen, zal deze regeling geen genade in haar ogen vinden. Een ander belangrijk aandeel van de heer Droesen was de indiening van een amendement, waardoor de pachter het voorkeursrecht zal krij gen bij verkoop van het land. Een dergelijke bepaling was ook in het oorspronkelijke ontwerp opgenomen, maar er later weer uitgehaald, om dat de regering deze zaak in de nieuwe pachtwet wenst te regelen. De heren De Ruiter (c.h.), Droesen (k.v.p.) en Vondeling (arb.) be treurden dit. De heer v. d. Heuvel vroeg zich af, of dit voorkeursrecht wel juist is. Een definitieve uit spraak heeft hij nog niet gedaan, maar hij betwijfelde of men op die manier het eigenaarsrecht mag aan tasten. Het is een debat geworden, dat meer tijd in beslag heeft genomen dan menigeen had vermoed. Het aantal amendementen groeide met de dag. Voordat de eerste spreker het woord had genomen, lagen er reeds 25 op behandeling te wach ten, zodat er alle aanleiding is om er de volgende week nog op terug te komen. De Eerste Kamer worstelde zich deze week door de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heen, zonder dat spectacu laire gebeurtenissen zich voordeden. (Nadruk verboden). Hoe uiterst gevoelig het geldwezen, dus ook een Bank, reageert op politieke en economische schommelingen, is het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank te St. Annaland tijdens de veertigjarige „loopbaan" van deze bank duidelijk gebleken. Het is dan ook een zeer bewogen tijdperk geweest, deze periode van 1913 1953. Twee wereldoorlogen een ernstige en langdurige crisistijd, een geldzuivering en tenslotte een watervloed, het zijn allen gebeurte nissen die het bankwezen niet onberoerd laten. Maar ondanks deze belevenissen kon bij deze mijlpaal geconclu deerd worden dat de Coöperatieve Boerenleenbank te St. Anna land in grote behoefte voorziet en daarom kan het huidige bestuur en de leden met grote erkentelijkheid terugzien op het destijds door de oprichters genomen initiatief: het stichten van een Boeren leenbank, die met een ledental begon van 34 en een omzet in het eerste jaar van 33.465 om na 40 jaar uit te groeien tot een ledental van 597 en een omzet van 12,456.072,—. Het plantje van 1913 groeide uit tot een flinke gezonde boom. TERUGBLIK Van die groei gewaagde de voor zitter, dhr. A. J. Bergers in zijn her denkingswoord op de 40ste algeme ne jaarvergadering van genoemde Bank, die gehouden werd bij dhr. F. Rijnberg en waarbij 34 leden aan wezig waren. Vooraf had de voor zitter allen een welkomstwoord toe geroepen en stilgestaan bij de bij zondere betekenis van dit welkom na het gebeurde op 1 Februari. Ver geleken bij andere gemeenten mo gen wij hoogst dankbaar zijn, aldus de voorzitter, waar het bij materiele schade bleef, terwijl toch verschil lende onzer inwoners in ernstig le vensgevaar verkeerden. Twee leden met hun gezinnen (bewoners van Stavenisse) zijn het slachtoffer ge worden. De voorzitter brengt hen in aangename herinnering. Terugziende op de afgelegde pe riode wijst de heer Bergers er aller eerst op, hoe op 8 Mei 1913 tot op richting werd overgegaan van de Bank, nadat het toenmalig bestuur van „Landbouwbelang" daartoe reeds tevoren pogingen had aange wend. Hij dankt deze initiatiefnemers zeer. Het eerste bestuur der Bank werd gevormd door de heren J. W. Slager, oud hoofd der school als voorzitter, J. Polderman, gemeente secretaris vice-voorzitter, M. J. Heij boer, secretaris, Chr. Bergers en B. Kodde bestuursleden. Raad van Toezicht: Arie Bierens, voorzitter; J. Zandee, vice-voorzit ter; Joh. Boogaard, secretaris; J. N. Geluk en H. Gaakeer, leden. Kas sier Abr. Goedegebuure Azn. Vóór oprichting der Bank was men aangewezen op particulier cre dit met daaraan verbonden uitwas sen. Daarna releveert spreker de be ginperiode, toen aan het eind van het eerste boekjaar een nadelig sal do van 21,20 moest worden vast gesteld wat zich nadien nimmermeer voordeed, hoe het salaris van de kassier toen 20,— per jaar be droeg, maar men eind 1913 toch al 72 leden had. Verder staat de voorzitter in het kort stil bij de schokkende gebeur tenissen die zich in die 40 jaar voor deden, bij de verdere groei, toen er van uitsluitend spaarders en credit- nemers ook rekeninghouders kwa men, toen naast de Spaarbank een boekhoudbureau werd opgericht, toen het school- en jeugdsparen zich verder ontwikkelde, de noodzaak van mechanisatie der administratie die het personeel bijkans over het hoofd groeide. Er was nog meer dat beroerde: de evacuatie, toen men gedeeltelijk het werk in Bergen op Zoom kon voortzetten, dank zij de bereidwil ligheid van de Boerenleenbank al daar en niet te vergeten de geldzui vering. De groei maakte het ook noodza kelijk een eigen gebouw te kopen en later om de personeelsstaf uit te breiden. De Boerenleenbank in St. Anna land was voor de tweede wereld oorlog in hoofdzaak voor de boeren bevolking met behoorlijk aantal re keninghouders, maar is nu een bank geworden voor practisch de gehele landelijke bevolking met haar 594 leden, 1901 spaarders, 74 voorschot nemers en 455 rekeningcouranthou- ders. Er is vertrouwen gekweekt, mede dank zij het feit ook, dat maar een maal een schuldenaar niet aan zijn verplichtingen heeft kunnen vol doen, wat plaats vond in de 30er jaren. Ondanks het feit dat men steeds voor ogen hield, het hoofddoel der vereniging: dienstbaarstelling en geen winstbejag, is er een reserve fonds van 77.500, Tenslotte dankt de voorzitter nog maals de oprichters, degenen die verder leiding gaven en uitvoering hadden, voor wat zij voor de Bank hebben gedaan. Hierbij denkt hij in zonderheid aan de heren J. W. Sla ger, voorzitter van 19131914, zijn opvolger Joh. Polderman van 1914 1932, secretaris M. J. Heijboer van oprichting tot 1946, de bestuurs leden Chr. Bergers, B. Kodde, N. Bruijnzeel, C. Moerland en Iz. Over- beeke. Van de Raad v. Toezicht: Arie Bierens, voorzitter van 1913—1925, J. N. Geluk 1925.1946, secretaris Joh. Boogaard 1913 1927 en Joh. Elenbaas Jzn van 19271947 en de leden H. Gaakeer, J. Zandee, P. Elenbaas Hzn, P. J. Soeters en S. J. Polderman. Van deze allen leven nog slechts Iz. Overbeeke, Joh. Elenbaas, J. Zandee en S. J. Polderman, eerstge- noemden zijn ereleden. Grote dank betuigt hij aan wijlen kassier Abr. Goedegebuure Abrz. Jr. (19131938), zijn zoon Jacob Goedegebuure (1937.1938) en de tegenwoordige kassier A. D. Goe- Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden ƒ1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen degebuure, die getoond heeft in alle opzichten voor zijn taak berekend te zijn en de grote groei volkomen heeft kunnen verwerken. Ook het overig personeel is hij erkentelijk. Het spijt hem, dat dhr. J. A. Heij boer wegens drukke werkzaamheden als bestuurslid heeft moeten bedan ken. Spreker noemt het een kundig en actief bestuurslid. Met de hoop dat de laatste grote beroering op 1 Februari de opgaan de lijn der Bank niet te zeer zal be- invloeden besluit dhr. Bergers zijn openings- en herdenkingstoespraak. Na toelichting worden rekening en balans 1952 vastgesteld met een totaal bedrag bij de rekening van 12.456.072,96, waaronder aan ont vangen spaargelden 1.503.141,26 en ontvangen van rekeninghouders 5.854.373,74, met een post van terugbetaalde spaargelden ad 1.472,362,30 en uitgaven in lopen de rekening aan rekeninghouders van 5.851.769,59. Herkozen wordt dhr. A. Bergers als bestuurslid en in de plaats van dhr. J. A. Heijboer, die bedankte de heer Anth. A. Geluk uit een voor dracht van laatstgenoemde plus de heren A. J. Groenewege en Anth. de Wilde. Als lid van de Raad van Toe zicht wordt de heer N. M. Hage herbenoemd. De artikels 5 en 6 van het Huis houdelijk Reglement werden gewij zigd met algemene goedkeuring der vergadering. Bij punt mededelingen verklaart de voorzitter dat 17 leden kwamen te overlijden in het afgelopen jaar, 1 lid werd afgevoerd, dat 19 nieuwe leden werden ingeschreven. De rente blijft vooralsnog onge wijzigd. Nadat dit huishoudelijk gedeelte is afgewerkt, toont de kassier A. D. Goedegebuure enkele statistieken en grafieken, waaruit duidelijk de groei der vereniging blijkt, alsmede de ups en downs die zich tijdens bijzondere gebeurtenissen voordeden. De totale omzet in de 40 jaar was 105.481.015,—. Onder dank aan de kassier voor het getoonde en de toelichting sloot de voorzitter deze 40ste jaarverga dering, die in verband met het nog zo kort geleden rampzalig gebeuren, sober was gehouden ondanks de mijlpaal die thans was bereikt. HOOGWATER in de week van 19 t/m 25 April 1953 Zondag vm 7.19 uur en nm 19.44 uur 8.14 20.42 9.15 21.48 10.25 22.00 11.34 23.45 0.0 7 12.32 1.00 13.20 Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Dinsdag 21 April Eerste Kwartier te 1.40 u. OPNEMING VAN WEGEN, VOETPADEN EN KUNSTWERKEN Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen ter openbare kennis, dat, te begin nen op Vrijdag, 24 April 1953, vanwege de gemeente een algemene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de daarin gelegen kunstwerken in die ge meente. VERGADERING KORFBAL In de zaal van dhr. D. v. Zanten hield de Korfbalvereniging „Eendracht" haar algemene vergadering. Voorzitter Bal stond een ogenblik stil bij de ramp en deelde daarna mede, dat het bestuur om die reden heeft afgezien van het houden van een gezellige avond. Hij dankt mej. M. Verstraate voor het vele werk dat ze in het belang van deze sportvereniging deed en betreurt het dat ze als bestuurslid gemeend heeft te moeten be danken. In haar plaats wordt als penning mees teresse mej. T. Duine met algemene stemmen gekomen. Eendracht zal dit seizoen niet aan de competitie meedoen, daar er grote reismoei- lijkheden zijn en men over geen goed veld beschikt en te weinig oudere spelers zich voor de verre reizen kunnen vrijmaken. Wel zullen er deze zomer veel wedstrijden tegen Brabantse clubs gespeeld worden. Ook is het de bedoeling wanneer de avonden wat langer worden tegen de vete ranen te spelen. Is er voldoende animo dan wil men dit jaar ook nog een korfbaltour- nooi organiseren. De trainingsavonden die op 13 April be ginnen zijn bepaald op de Maandag. Men zal proberen wat nieuwe leden bij te krijgen. Daarna sluiting. BURGERLIJKE STAND Geboren: Geen. Huwelijken: Geen. Overleden: 4 Febr.: Kornelis Uijl, 20 jr wonende te Tholen, zn. van D. C. Uijl en J. Jansen. 9 Maart, Marina Cornelia Uijl, 13 jr. wonende te Tholen, dt. van D. C. Uijl en K. Jansen. CANDIDATEN GEMEENTERAADSVERKIEZING Als candidaten voor de op 27 Mei a.s. te houden gemeenteraadsverkiezing zijn gesteld: door de Chr. Hist. Unie de heren: P. v. Driel Mz., 2. P. W. C. v. Westen, 3. J. W. den Engelsman, 4. J. L. van Dijke, 5. Abr. Klippel, 6. Chr. Lobbezoo. door de alg. Landarbeiders Partij de heren: 1. L. Istha, 2. C. Aarnoudse, 3. J. W. Vroegop, 4. J. P. den Hollander, 5. J. J. Vroegop, 6. A. van Burgh. door de Plaatselijke Vrijz. Richting de heren: 1. A. M. v. Engelen, 2. J. C. Geuze, 3. H. van Gorsel, 4. C. M. Ridderhof, 5. J. M. van Vossen, 6. J. C. Ampt, 7. T. M. Hage. door de KVP de heren: 1. M. J. Daane, 2. P. A. W. Mees, 3. C. P. Timmermans, 4. C. Piasmans, 5. C. A. van Dorst en 6. C. P. de Koning. door de AR, in combinatie met de SGP zijn gesteld de heren: 1. Jac. v. d. Klooster, 2. J. Aarnoudse, 3. J. D. Droogers, 4. I. J. v. Gorsel, 5. P. J. den Hollander, 6. Matth Minheere, 7. L. de Wilde. GESLAAGD Te Utrecht slaagde aan de Veeartsenij- kundige school voor het examen Rijks gedi plomeerd hoefsmid dhr. J. Lanooy alhier. CANDIDAATSLIJSTEN GEMEENTERAAD Hoewel we in ons vorig nummer reeds 1 lijst konden opnemen geven we hieronder thans alle ingediende candidaatslijsten weer: Lijst 1: Arbeiders- en Middenstanders- partij: 1. F. J. Stoels, 2. C. Ridderhof, 3. P. den Haan, 4. Matth. v. d. Boogaard, 5. Adr. de Witte, 6. J. M. Voshol, 7. Abr. Ligtendag, 8. Gerard C. Goedegebuure, 9. J. M. den Engelsman. Lijst 2: Gemeentebelang: 1. A. C. Geluk, 2. J. L. Goedegebuure, 3. M. Moerland, 4. H. Overbeeke, 5. J. J. Mosselman, 6. L. J. Breure Lijst 3: Rechtse lijst: 1. J. A. den Engels man, 2. G. Goedegebuure, 3. J. Moerland, 4. W. Snoep Jaczn., 5. A. Dorst, 6. A. J. Kurvink, 7. I. Gunter, 8. L. I. Goedegebuure. GEVONDEN VOORWERP Een khaki kinderpakje. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. AL EEN HEEL EIND Met definitief herstel van de buitendijk breuken Grote en Kleine Nol is men in deze gemeente al een heel eind gevorderd. Misschien is men zelfs in dit opzicht alle andere wel voor. Het is nl. al zo ver, dat men bezig is de buitenbermen en het buiten beloop van deze gedichte gaten te bekleden met klei, die vanuit Moggershil en de schor ren wordt aangevoerd. Zo had men bij de hoge waterstand van Zondag jl. niet de minste last of gevaar wat de dijken betrof. Het materiaal dat op de benedenberm lag liep wel wat schade op, maar ook van weinig betekenis. Met het definitief herstel van de Lange- straat en Schoolplein is men ook bijna klaar. Het meeste oponthoud voor de finale van eerstgenoemde straat ondervindt men tegen de Haven aan, waar vooraf nog een muurtje moet worden gezet tegenover het oude ge meentehuis en dan via trapjes naar het normale beloop van deze straat moet worden gewerkt. Zowel dijk- als straatherstel gaat dus vrij vlot. Maar van huizenbouw hoort men nog heel weinig... liever gezegd helemaal niets. BOEKHOUDER KOLENBOND Woensdagavond werd in de vacture Boekhouder Kolenbond voorzien, die ont staan was door bedanken van dhr. A. J. Kurvink. Er waren 3 sollicitanten. Van hen kreeg dhr. P. I. den Haan, Julianastraat 117 van de 185 uitgebrachte geldige stem men. Waarmee het meteen een uitgemaakte zaak werd dat deze candidaat was gekozen. NOTA'S INDIENEN Burgemeester en Wethouders van Stave nisse verzoeken hun, die vorderingen hebben ten laste van de gemeente Stavenisse, welke verband houden met de watersnood, de des betreffende nota's ten spoedigste, in elk ge val zo spoedig mogelijk vóór 1 Mei a.s., ter gemeentesecretarie in te dienen. UITSTEL GEMEENTERAADSVERKIEZING Burgemeester en Wethouders van Stave nisse maken bekend dat, blijkens een van hoger hand ontvangen mededeling, mag wor den verwacht dat de gemeente Stavenisse, met het oog op de buitengewone plaatse lijke omstandigheden, zal worden aangewe zen als gemeente, waar de candidaatstelling en de stemming voor de gemeenteraadsver kiezing, in afwijking van de algemene rege ling, zullen plaats vinden op nader door de Minister van Binnenlandse Zaken vast te stellen dagen, welke ter openbare kennis zullen worden gebracht. LOGIES IN HET SLAAPSCHIP De burgemeester van Stavenisse brengt ter openbare kennis dat m.i.v. 19 April a.s. van gemeentewege in het daarvoor inge richte slaapschip uitsluitend tegen over legging van bonnen die op werkdagen ver krijgbaar zijn bij de centrale keuken, nacht- logies zal worden verstrekt. De prijs der bonnen bedraagt 0.50 (voor 1 nacht). WIJZIGING AVONDKLOK Terwijl het verbod om tussen zonsonder gang en opgang geinundeerd grondgebied in deze gemeente te betreden onveranderd van kracht blijft komt er een wijziging in de ingestelde avondklok, nl. dat het thans ver boden is zich tussen 22 en 6 uur op de openbare weg te bevinden, wat voor 16 April 21 en 6 uur was. 's Avonds gaat het verbod een uur later in. BUSDIENST KRIJGER Naar de vernemen ligt 't in de bedoeling vgn de firma Krijger, autobusondernemer

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1