E VRIJDAG I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT pasen 1953. Hoe zal de Huisraadschadevergoeding lopen 1 Het Parlementair Overzicht PlaatseEijk Nieuws THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 9e Jaargang No. 19 3 April 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00. elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Ruim twee maanden na de watersnood gaan ook onze getroffen eilanden Pasen vieren. Over de gehele linie zijn nog steeds het juiste aantal slachtoffers niet bekend al is dat weinig meer van de 1800 af. De zee nam bezit van grote stukken land en een zee van leed en droefenis ontstond, ook in onze omgeving. Er is sedert de lse Februari hard gewerkt en vele gaten zijn weer gedicht, maar het gevaar is nog niet geheel en al geweken. En zo zijn we tot de Paasdagen 1953 gekomen. Voor velen kunnen dat geen prettige Paasdagen zijn. De herinnering aan het leed is nog zo vers en juist bij hoogtij dagen verschijnt het gemis weer in dubbele mate. Het lijden van die mensen is nóg groot. En dan worden we in deze dagen ook opnieuw aan een ander lijden herinnerd. Eeuwen geleden werd aan een kruis geleden voor de mensheid. Het is moeilijk te aan vaarden, dat ons verdriet, ons leed nietig is, in vergelijking bij het kruis-offen dat toen op Golgotha werd gebracht. Het is voor ons ontzettend moeilijk voor te stellen, dat het lijden van Hem nog zo enorm veel groter was dan het leed dat ons zo plotseling is overkomen. De gelovige mens, die de achtergrond van de dingen weet te zien, beseft wel dat het lijden een diepe betekenis heeft voor elk leven, maar beseft ook van welke betekenis het lijden geweest is van de Heere Jezus. In de toestand van levensellende en ver worpenheid komt pasen tot ons met een bij zondere boodschap. Deze boodschap is, dat door het lijden van de Heiland, door het volbrachte werk, het levenslijden van de gelovige kan voeren tot herrijzenis. Dat kan alleen hij zien, die de beker tot de bodem gedronken heeft, die weet dat deze aardse dingen voorbijgaan, ook het grootste leed. Dat ziet alleen hij, die zijn blik gevestigd J?oudt op het eeuwig Licht, ook al wordt zijn oog soms verduisterd, ook al is hij ver bijsterd door wat hij rondom te aanschouwen kreeg of wat hem persoonlijk overkwam. Maar die weet ook, dat Christus waarlijk, ja waarlijk is opgestaan. Dan kan het on danks het grote leed dat men overkwam, nog wèl een goede Pasen zijn. IN CIRCULATIE Het is toch wel buitengewoon, wanneer we horen, hoe reeds bijna honderd millioen gulden in het rampenfonds is gevloeid. Daarbij is inbegrepen de ruim 5 millioen, die de radio-actie „Beurzen open, dijken dicht" heeft opgebracht. Het is bij elkaar een enorm bedrag dat ten behoeve van de slachtoffers werd ingezameld. Per 1 April heeft het Nationale Rampenfonds officieel zijn actie gestaakt. Dat wil niet zeggen, dat men nu geen giften meer kan storten op de girorekening van het fonds. Integendeel. De schade, die door de watersnoodramp is'ontstaan, is nog steeds niet nauwkeurig te becijferen, maar vast staat, dat het milliard ver zal worden overschreden en dan rekenen we nog niet eens de indirecte schade, b.v. de bedrijfsstagnatie en het ver lies van arbeidsmandagen. Een bedrag, dat niet in een paar jaren vergoed kan worden. Dit zal, net als de oorlogsschale over een langere termijn uitgesmeerd moeten worden. Voor de leniging van de eerste nood heeft het Rampenfonds echter de beschikking over een kleine 100 millioen gulden. Het is zeer noodzakelijk, dat dit bedrag zo spoedig mo gelijk weer in de circulatie komt, want het onttrekken van 100 millioen uit de staat huishouding is nu al merkbaar. In tal van bedrijven ondervindt men de weerslag van de ramp, doordat de omzetten dalen en de koopkracht is verminderd. Het is dus ook van die kant bekeken nodig, dat alles weer zo normaal mogelijk gaat verlopen en het geld moet dan ook zo spoedig als het kan in de circulatie. Dat is economisch gezien niet alleen een vereiste, maar óók in het belang van de getroffenen zelf. Menig huisvrouw, getroffen door de watersnood, stelt zich momenteel deze vraag. En daaronder zijn er die tegelijkertijd een ietwat angstige onzekerheid voelen opwellen. Niet ieder kan financieel nog wel even vooruit En telkens weer slaat men de handen op een lege plaats, wanneer men in een woning komt, waar zo goed als de gehele inventaris verloren ging. Daar moeten de meest noodzakelijke dingen onmiddellijk worden aangevuld; handveger, blik, wasteil, tafel, maar evengoed een theebusje en een zoutpot. Telkens weer moet dan de portemonnaie open. Ook al is in eerste behoefte van kleding voorzien, er komt zoveel kijken, zodra men de eigen woning weer kan betrekken. Daarom zien vele getroffenen reikhalzend uit naar 'n voorlopige financiële uitkering. Dat dient met spoed te gebeuren. En dat kan met spoed gebeuren. Dit kan temeer omdat de hoogste autoriteit in onze Provincie, jhr. mr, de Casembroot voorstander is van de meeste spoed zonder te veel bijkom stigheden; dat kan ook temeer omdat de burgemeester van Aardenburg, J. M. A. C, van Dongen, secretaris van de Stichting Watersnood Zeeland dezelfde mening deelt als onze Commissaris. Om dit met spoed te verwezenlijken dienen dan ook alle tussenorganen dezelfde gedragslijn te volgen als de Commissaris voor ogen heeft. En dan kan het met spoed gebeuren. Zeker, die eerste 50%. GOED BEKEKEN In ons nummer van 20 Februari, 3 weken na de ramp, vestigden we er in een hoofd artikel de aandacht op, dat herstel in eerste instantie niet zo veel tijd behoefde te ver gen, noch minder de vergoedingsuitkering. Laat men de moeite niet zwaarder, de kos ten niet groter en de tijd niet onnodig rek ken zo hebben we gevraagd. Laat men het geduld niet al te veel op de proef stellen. Het behoeft niet zo lang te duren, zo schreven we verder, wanneer men de zaken zoveel mogelijk in handen geeft of laat hou den bij eigen mensen. Die eigen mensen kennen de situatie ter plaatse. Ze weten in hoofdzaak de omstandigheden waarin de slachtoffers voor 1 Februari verkeerden. Ze weten bij benadering dat er wel of geen, veel of weinig water in de huizen stond. Eigen mensen zullen de zaken niet onnodig rekken, omdat ze er alleen maar belang bij hebben, dat alles zo spoedig mogelijk afgewikkeld is. Daarom verheugt het ons dit blijkt reeds zonneklaar, dat de hoogste overheidspersonen in onze provincie er ook zo over denken. En niet zullen dulden, dat het een langebaan-actie gaat worden. Daarom ook schakelen ze zoveel mogelijk eigen mensen in, ter plaatse bekend. Dit moge de getroffenen blijken uit onderstaan de nog beknopte uiteenzetting van het ver loop der schadevergoeding huisraad. DRIE PHASEN Het is nu wel duidelijk, dat de tegemoet koming en vergoeding aan getroffenen door de watersnood zich in drie phasen onder scheidt. Vele gezinnen op ons eiland en St. Fi- lipsland stonden aan de avond van de 1ste Februari ergens op straat zonder dat er van hun eigendommen iets was overgebleven. Er waren er bij die geen kleren meer had den dan waarmee ze uit bed gesprongen waren. Ze kwamen op evacuatie-adressen en de mensen daar waren goed genoeg om die ellende niet met droge ogen te kunnen aan schouwen, doken in de linnen- en kleren kasten en de gedupeerden werden van de eerste noodzakelijke kleding voorzien. En kele dagen later arriveerden schepen of vrachtwagens met kleding, die spontaan in alle provincie's was ingezameld. Het was alles gebruikt goed, maar de ergste en eer ste nood kon er door worden gelenigd. Het Roode Kruis werkte dag en nacht op volle toeren en het is in die weken pas duidelijk geworden wat zo'n menslievende organisatie betekent. Het was de eerste phase van tegemoetko ming aan de getroffenen, een phase die alleen maar, zoals gezegd, in de ergste nood kon voorzien en die dan ook als zodanig moet worden beschouwd. Het geschonkene, het ontvangene, komt dan ook in geen enkel opzicht in mindering aan welke schadever goedingsregeling dan ook. Al wat aan 2e hands textiel werd ontvangen, kan ieder als toegift beschouwen. Als de nood wat ge luwd is, zal een enkeling zich misschien afvragen: „Wat heb ik aan dat tweede hands spul". Maar in de eerste dagen was men er mee geholpen en waar het niets afdoet aan de schadevergoeding, kan men de gevers en geefsters plus het Roode Kruis er alleen maar dankbaar voor zijn. DE TWEEDE PHASE. In de eerste en ergste nood was dus voorzien, toen kwam het zover dat velen weer naar hun woning terugkeerden, maar daar tot de ontdekking kwamen, dat er niets of hoegenaamd niets was overgeble ven van hun bezittingen, dus geen bedden, dekens, lakens, geen pannen, alles kwijt. In de lande was de organisatie inmiddels verbeterd, er was meer een overzicht en de provinciale contacten waren hersteld. Voor sommige gemeenten was het toen nog wel beter dat de tweede phase ook recht streeks vanuit Den Haag naar de bestemde plaats was gedirigeerd. Maar het was ook zover, dat de Stichting Zeeland voor Cul tureel en Maatschappelijk Werk in deze een taak kon overnemen en prachtig werk kon leveren en dat ook deed door de tweede phase, welke nog loopt, op poten te zetten. De tweede phase betekende het uitreiken van de zgn. kampeeruitrustingen aan de zwaarst getroffenen ten opzichte van het huisraad, aan de mensen dus die zoals ge zegd terugkeerden, maar niets meer te hun ner beschikking hadden. Daar tussendoor kwamen er ook wel par ticuliere uitdelingen voor, zoals bijvoorbeeld te Poortvliet, waar Hulst daadwerkelijke hulp verleende door een flinke hoeveelheid textielgoederen te zenden. De verhouding moge hierdoor wat scheef komen te liggen ten opzichte van zwaarder getroffen gemeenten dan Poortvliet waar men dit extraatje niet kreeg, zo'n prach tige gave kan men toch ook niet weigeren en men was dankbaar dit te kunnen dis tribueren. De goederen die door de Stichting Zee land voor Cultureel en Maatschappelijk Werk in deze tweede phase van tegemoet koming aan de slachtoffers zijn of nog wor den uitgedeeld, werden eveneens gratis door het Ned. Roode Kruis beschikbaar gesteld en zijn in hoofdzaak goederen door het bui tenland geschonken. Dit betekent dat ook de langs deze weg ontvangen goederen niet in mindering ko men op de eigenlijke huisraadvergoedings regeling. Practisch is er tot op heden in onze ge meenten dus niets uitgereikt, dat vermin dering betekent van de uiteindelijke ver goeding. DE DERDE PHASE Waren de eerste twee phasen dus bedoeld als noodvoorziening, tenslotte komt de eigenlijke vergoeding voor de huisraad- schade. Dat is dan ook het voornaamste en de regeling is zodanig, dat dit zeker niet op de lange baan geschoven behoeft te worden. Hierbij is niet alleen het schadebureau betrokken, maar ook de burgemeesters. Zo dra de burgemeesters van het schadebureau de formulieren ontvangen, waarop naam en nummer van de aangever reeds staat (hier toe heeft men op de secretariën zitting ge houden en is de aangevers een registratie- nummerkaart toegestuurd) verzoekt de bur gemeester enige ingezetenen als enqueteurs op te treden, die de huisraadschade aan tekenen op die formulieren. Daarop komt geen textiel, aangezien dit op een andere manier is geregeld, waarop we hieronder terugkomen. De door de enquetteurs ingevulde formu lieren worden vergeleken met werkstaten, staten, waarop de vergoedingsnormen staan vermeld tot in de kleinste details. Aan de hand van die normen gaat men na, hoeveel stoelen er bijvoorbeeld nodig zijn voor een gezin van 3 personen. Heeft men er daarvan maar één overgehouden, dan wordt een bedrag aan geld opgezet voor de aanvullende stoelen die geacht wor den nodig te zijn. Had men er dus maar 4 voor deze drie personen en staan er vol gens de werkstaten 6 voor aangegeven als zijnde benodigd, dan wordt vergoeding ge geven voor 5, zelfs al mist men er maar 3. Dat betekent echter ook, dat wanneer er voor die 3 personen 7 stoelen zijn ge weest en de norm maar 6 aangeeft, men ook maar tot 6 vergoed krijgt. Evenals bij de textiel zijn de normen echter zo ruim geno men, dat men hierover in het algemeen ruim tevereden zal zijn. VIJFTIG PROCENT VOORSCHOT Deze schadeloosstelling geschiedt niet meer in natura, zoals de eerste noodvoorzie ning en zoals dat gaat bij textiel. Zodra de enquetteurs de formulieren heb ben ingevuld stelt de burgemeester het scha debedrag vast aan de hand van de bepaalde normen en kan hierop direct vijftig procent aan geld worden uitbetaald. In sommige gemeenten voor zover ons bekend niet op het eiland Tholen die minder zwaar zijn getroffen, is dit reeds gebeurd. Van zeer veel belang ook voor de middenstand is dat deze vergoeding dus in geld geschiedt. En dan is de eerste geldnood ook gele nigd, wat, zoals we bij de aanhef van dit artikel reeds opmerkten, dringend nodig is. Deze regeling moet spoedig lopen. De formulieren zijn in Tholen. Het is voor de gemeenten dus zaak, die zo spoedig moge lijk binnen te krijgen, waarna de burgemees ters de enquetteurs aan het werk kunnen zetten en zo snel mogelijk zorgen, dat de eerste vijftig procent wordt uitgekeerd. Het geld is aanwezig en daarom is snelle af werking geboden. HET TEXTIELPAKKET. Deze derde phase bestaat in feite uit twee delen. Ten eerste de hierboven ge noemde waarbij huisraadschadevergoeding in geld wordt geregeld. En het tweede deel is de verstrekking van textielpaketten, die ook in mindering komen op de schadever goeding. Krijgt men een textielpakket, dan betekent zulks dat hiermee de textielvergoe- ding definitief is afgewerkt. Velen, zo niet alle getroffenen zullen in middels dan ook reeds een formulier heb ben ontvangen, waarop moest worden aan gegeven of er schade aan textiel was en zo ja, wat de hun nog resterende voorraad was. Weer aan de hand van hiervoor gegeven normen wordt een totale uitzet of aanvul lend textielpakket uitgereikt, wat aan ver schillende getroffenen reeds gebeurde en wat anderen nog zullen krijgen. Ook hierbij is het dus weer zo, dat een gezin die van alles erg veel had meer dan de normen aangeven wellicht minder krijgt dan hij tevoren had en een ander, die maar een een eenvoudige uitzet had, die in feite beneden die norm lag, er beter van wordt. Dit is moeilijk te voorkomen, wanneer snel geholpen moet worden. En het zal uiteraard de minste klachten opleveren, al is een mens bijna altijd maar zo lang tevreden, tot hij ontdekt dat z'n buurman toch meer kreeg, zelfs al is dan ook in zijn nood voorzien. Geresumeerd is het dus zo, dat: le. het van het Roode Kruis gekregen goed niet in mindering komt op de normale schadevergoeding; evenmin wat door de Stichting Maatschappelijk Werk is verstrekt. 2e. dat de normale huisraadschade in geld wordt uitgekeerd, waarvan vrijwel di rect na opname 50 3e. dat textielpakketten worden uitgereikt, die wel als volledige vergoeding in textielopzicht, worden aangemerkt. Nogmaals, het is voor de getroffenen, inzonderheid voor degenen, die onbemiddeld zijn van groot belang dat het eerste deel van deze derde phase spoedig wordt afge werkt. En de betrokkenen moeten niet als voornaamste punt aanmerken, dat een buur man of wie dan ook zóveel kreeg, maar bovenal dat ook in zijn noden is voorzien. Hoe en wanneer definitieve afrekening van de huisraadschade zal plaats vinden is thans nog niet bekend, zoals het ook nog onzeker is hoe het verlopen zal met de wo ning- en landbouwvergoeding en andere be drijfsschade. De hiervoor te maken wet zal daaromtrent binnenkort meer klaarheid brengen. De snelst sprekende minister Alle begrotingen aangenomen Eindelijk zijn dan alle begrotingshoofd stukken door de Tweede Kamer goedge keurd. Op de laatste dag voor het Paasre- ces kon minister Van Thiel de begroting van Maatschappelijk Werk in zijn zak ste ken. Dat is laat in het jaar, want het is de qewoonte om de begrotingen vóór Kerstmis af te handelen. Niemand kon hieraan ech ter iets veranderen. Het departement van Maatschappelijk Werk is nog jong. Het is ingesteld tijdens de laatste Kabinetsformatie. Daarover is veel te doen geweest, omdat dit één van die vondsten was prof. Beel komt de eer toe waardoor het mogelijk werd zowel de k.v.p. als de p.v.d.a aan haar trekken te doen komen. Dit product van touwtrekkerij is echter zo slecht nog niet. Voorheen was het zo, dat bijna ieder departement een afdeling Maatschappelijk Werk had. In het bijzonder was dit het ge val voor de departementen van Binnenland se Zaken, Sociale Zaken, Overzeese Rijks delen en Justitie. Helaas is het niet zo, dat deze departementen al het maatschappelijk werk hebben afgestaan aan minister Van Thiel. Op den duur zal het die richting uit moeten, want na deze begrotingsbehandeling kan men erkennen dat daarvoor alle reden is. De bewindsman zelf kon daarover moei lijk spreken. Dit is Kabinetsbeleid, zo zeide hij. Het ligt er maar aan hoe hij zijn werk aanpakt. Bevalt dit de volksvertegenwoor diging goed, dan kan men gerust verwach ten, dat het Departement van Maatschappe lijk Werk zal blijven bestaan. Temeer daar het minister Witte's taak is om zichzelf overbodig te maken. Het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting ziet het merendeel der parlementariërs gaarne zo spoedig mogelijk verdwijnen. Het dehuut van minister Van Thiel was niet slecht. Deze spijkerkoning (hij is direc teur van de bekende Helmondse draadnagel- fabriek) blijkt over een ongekende radheid van tong te beschikken. Als Kamerlid was dit niet opgevallen. Zijn redevoeringen, uiteraard over sociale kwesties, werden door hem meestal voorgelezen. Maar sinds ver leden week verdient hij stellig de erepalm van „de snelstsprekende bewindsman". Prof. Zijlstra van Economische Zaken kan wel licht nog met hem wedijveren. Ook deze minister, die tijdens een kort debat weer uitstekend op dreef was, zit niet om zijn woorden verlegen. Hij heeft een moeilijker terrein te behandelen dan zijn ambtgenoot van Maatschappelijk Werk, maar, al ge bruikt deze zeer knappe hoogleraar dan de economische termen, volslagen duidelijk weet hij de moeilijke vraagstukken uiteen te zetten. Hij is de minister naar wie de Kamers het best luisteren. Men voelt het aan, dat hier een man met grote kennis van zaken spreekt. Zijn voorganger, minister v. d. Brink, was ook het „enfantcherie" van het parlement, maar de jonge Zijlstra is nog pittiger en handiger dan de huidige commis saris van de Amsterdamse Bank en de Ne derlandse Spoorwegen. Het debat leverde niet veel op. Er was een ruime spreektijd uitgetrokken, maar de Kamer bleef in gebreke lijn in het debat te brengen. Een der grote problemen was wel de taak van de Overheid op het terrein van het maatschappelijk werk, dat grootdeels wordt verricht door het particulier initiatief. Nu vreesden de verschillende sprekers, dat zo'n departement overal een vinger achter wil steken, waardoor het particulier initiatief tekort zou worden gedaan. Maar minister Van Thiel wilde daarvan niets weten. „De Overheid en het particulier initiatief hebben elk een eigen taak. Het primaatschap is voor het particulier initiatief. De overheid moet zich beperken tot de stimulering van de zelfwerkzaamheid, het wegruimen van ob stakels, die deze zelfwerkzaamheid kunnen belemmeren, het geven van algemene lei ding en zonodig zal zij moeten ingrijpen als het algemeen belang dat vraagt, zo zeide hij. Ook mag de Overheid aan het verlenen van subsidie geen recht ontlenen om in te grijpen, want dit hij herhaalde het nog eens mag zij slechts doen als het alge meen belang dit vordert. Intussen is de Tweede Kamer weer met vacantie gegaan. Haar arbeidstempo ligt dit jaar niet hoog. Verschillende belangrijke zaken liggen nog te wachten. Het voorjaar kan daarom wel eens zwaarder worden dan menig Kamerlid lief is. Voor de verschil lende politieke partijen is echter de tijd aan gebroken om congressen te houden. De p.v.d.a. hield een groot driedaags congres in de Haagse Dierentuin, de v.v.d. hield haar jaarlijkse vergadering evenals de c.h.u., terwijl de a.r. een partijconferentie voor het kader hield. Aan de vergaderingen van de Eerste Kamer storen zich de partijen niet al te veel. Dat is voor een deel de schuld van de Senatoren zelf, die de lust hebben om elke vacantie af te schaffen. Dat kan natuurlijk ook, als men maar twee dagen per week vergadert! Maar vroeger kwam het zelden voor dat de Eerste Kamer in Augustus bijeenkwam. En het vergaderen in de Stille Week behoorde helemaal tot de hoge uitzonderingen. Het regiem Jonk man trekt zich daarvan niets aan. Vandaar, dat we op die verschillende partijvergade ringen de Eerste Kamerleden moesten mis sen. Misschien vonden zij dat wel prettig, want steeds meer hoort men in die deftige vergaderzaal, dat een Kamer van Revisie zo min mogelijk met partij te maken moet hebben. Onafhankelijk zal men moeten oor delen. Dat is echter gemakkelijker gezegd dan gedaan! (Nadruk verboden). REGELING REINIGINGSDIENST IN VERBAND MET DE PAASDAGEN In verband met de Paasdagen zal het op halen van privaattonnen en huisvuil als volgt geschieden: Dinsdag, 7 April a.s., privaattonnen; Woensdag, 8 April a.s. privaattonnen tot 10.30 uur en vanaf 10.30 uur huisvuil. Voor de daaropvolgende dagen geldt weer de normale dienst. Tholen, 1 April 1953. VERGADERING BEGRAFENISBUS Onder voorzitterschap van dhr. L. W. Elenbaas werd Woensdagavond de jaarver gadering gehouden van het bestuur en de commissarissen der begrafenisbus te Tho len. Na opening en notulen werd de reke ning 1952 vastgesteld, die door de commis sie was nagezien. Het materiaal, gecontro leerd, was in orde bevonden. Het aantal leden dat is aangesloten bedraagt 1488. 25 JAAR 1 April was het 25 jaar geleden dat de heer M. Schot in dienst trad bij de firma W. J. Geluk alhier. Vandaag wordt dit feit herdacht en zal het de jubilaris niet aan belangstelling ontbreken. JAARVERGADERING BIJBEL STUDIEKRING De Ned. Herv. Bijbelstudiekring te Tho len kwam Maandagavond jl. in jaarverga dering bijeen onder leiding van Ds. B. G. A. v. d. Wiel. Uit het financieel overzicht bleek, dat er een klein batig saldo was, zodat werd besloten op enkele posten te bezuinigen. Bij de gehouden bestuursverkie zing werd in de vacature van de heer Joh. Geuze, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer C. Gunst gekozen, terwijl de heren B. G. A. v. d. Wiel, Jac. v. d. Velde, C. Zachariasse als bestuursleden werden her kozen. Mej. N. Bijl werd herkozen als bibliothecaresse. De verdere avond werd gevuld met voordrachten en besprekingen. VERKEERSEXAMEN Dinsdagmiddag 31 Maart jl. werden er te Tholen door de Verkeersinspectie uit Middelburg verkeersexamens afgenomen van de leerlingen der lagere scholen. Van de 32 leerlingen van de O. L. school slaagden er 23; van de 17 van de Chr. Nat. school 15 en van de 24 leerlingen der Chr. School op Geref. Grondslag slaagden er 22. OPENBARE LESSEN IN DE CHR. NAT. SCHOOL Er was weer grote belangstelling van de ouders voor de openbare lessen, die Vrijdag jl. werden gegeven in de Chr. Nat. School. De bedoeling hiervan is de ouders enig inzicht te verschaffen in de werkwijze der school. 's Middags werd de kleintjes van klas 1 en 2 de nodige wijsheid ingegoten door Mej. Jansen. In vergelijking met hun eigen schooljaren moesten de ouders constateren dat de on derwijsmethoden belangrijk zijn veranderd en een veel beter resultaat afwerpen dan in vroeger jaren. Op verrassende- wijze gaven zelfs de kin deren der eerste klas blijk, dat zij in korte tijd heel wat kennis hadden opgedaan. Vrijmoedig kwamen de kleinen voor de klas om eens even te laten horen, wat zij wisten. Met grote aandacht volgden de ouders deze verrichtingen. Alle lessen ver liepen vlot. 's Avonds waren het de kinderen der ho gere klassen. De lokalen der school waren te klein om alle belangstellende ouders te bevatten. In klas 3 en 4 werd onder grote aandacht van kinderen en ouders geluisterd naar de Bijbelvertelling, die de heer Brusse naar voren bracht. Bij de taal- en leesles kwam duidelijk naar voren, waartoe de kinderen in staat bleken. Vermakelijk was het te zien hoe vlot op het bord gemaakte fouten door de leerlingen werden vastgesteld. Zelfs voor de ouders was de nieuwe on derwijsmethode, die bij Aardrijkskundeles werd gevolgd zeer interessant om te volgen. In de hoogste klassen vertelde dhr. Rol een zendingsgeschiedenis. De fantasie der leerlingen leefde zich uit in een door een der ouders opgegeven onderwerp „De Lente". Men was verrast te horen hoe bij de zangles de leerlingen in staat waren de no ten te lezen. Dhr. Rol wees in zijn toelichting op het belang en de kracht van het goede lied in het leven van de mens. Men ging voldaan over deze interessante bijeenkomst huiswaarts. BURGERLIJKE STAND Geboren: Geen. Huwelijken: Geen. Overleden: 26 Maart, Marinus van Oos tende, 79 jr. echtgen. van Geertje Lakerveld. HOOGWATER in de week van 5 t.e.m. 11 April 1953 Zondag vm 6.45 uur en nm 19.11 uur Maandag 7.38 20.14 Dinsdag 8.51 21.38 Woensdag 10.25 23.10 Donderdag 11.45 Vrijdag 0.25 13.00 Zaterdag 1.22 13.48 Dinsdag 7 April Laatste kwartier 5.58 uur Maandag 13 April Nieuwe Maan 21.09 uur SLACHTVERGUNNINGEN Over het le kwartaal werden ter gemeente secretarie 125 vergunningen voor huisslach tingen afgegeven, EVACUE'S In deze gemeente verblijven thans nog 104 evacués. NAAR SCHOOL Woensdag 1 April was het hier weer „verzetdag". Voor weinigen van de St. An- nalandse jeugd betekende die dag een streep onder het lagere schoolgaan, voor velen be tekende het de eerste stap op de lagere school. Het was dit jaar een zeer grote lichting die naar school moest. Zo groot het aantal vindt U hieronder dat men de eerstvolgende jaren niet meer zal tegen komen. Op de Openbare Lag. school kwamen 20 nieuwe leerlingen en verlieten er 9 de school; bij het Chr. onderwijs waren deze cijfers respectievelijk 33 en 13. In totaal zijn er dus 53 kinderen naar de lagere scholen ge gaan, een zeer groot aantal, al zijn er hier onder dan ook nog een paar leerlingen van elders. Op de Chr. school gaan er thans 201, op de openb. school 108 leerlingen. f WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1