Onze Koningin bezoekt geteisterd het zwaarst dorp op ons eiland. Plaatselijk Nieuws Maartensdijk gaat St. Maartensdijk steunen met wijkgebouw. En Stavenisse zal dit nooit vergeten Eenvoudig hartelijk ongedwongen ontroerend THOLEN OlID-VOSSEMEER 9c Jaargang No. 18 27 Maart 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G, Heijboer Redactie Kerkring A 473. St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Qudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00. elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Nee, Stavenisse zal dit uur nimmermeer vergeten. Het uur in de namiddag van de 23ste Maart 1953, toen H.M. Koningin Juliana deze zo zwaar getroffen gemeente een werkbezoek bracht, zomin Stavenisse de lste Februari van het zelfde jaar ooit uit haar herinnering zal kunnen verbannen. Beide tijdstippen zullen in het bijzonder gegrift blijven in de gedachten van de Stavenissers, die zo zwaar werden getroffen door het verlies van meerdere dierbaren. Het eerste tijdstip zal een zeer smartelijke herinnering blijven, het andere zal met dankbaarheid vervullen. Dit was dat kwartier toen de Koningin op de raadszaal van het gemeentehuis met die zwaar beproefden van hart tot hart sprak, toen het ontzaglijk leed van hen weer een ogenblik in volle omvang hèrleefde, maar toen ook ervaren werd hoe diep de Landsvrouwe met hen mééleeft. Het was een ogenblik waar ieder ander buitenstond, het was een moment dat alleen Haar en hen toebehoorde. Een samenzijn, dat geen verdere openbaarheid dan deze enkele woorden toelaat. Het moet deze Maandag 23 Maart voor onze Koningin wel een zeer zware dag zijn geweest. Niet alleen dat Zij reeds om half acht te Utrecht in de Koninklijke trein stapte en dit werkbezoek in Rilland-Bath om 10 uur begon, het vandaar naar Krui- ningen, Wolfaartsdijk, Kortgene, Schouwen en uiteindelijk Stavenisse ging, maar mede ook vanwege de ellende die gezien en ge hoord werd, de hele lange dag door. Het was kwart voor zes toen het bootje de Stavenisse-haven binnenvoer en de loop plank werd uitgelegd. Burgemeester L. A. Verburg van Stave nisse verwelkomde even later de Commis saris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die als eerste aan land kwam. Daarna de Koningin. „Het verheugt me, nadat ik tevoren van uit het vliegtuig Uw getroffen gemeente heb gezien, thans ook op deze manier tot U te kunnen komen", zei Hare Majesteit tot bur gemeester Verburg. De beide wethouders J. v. d. Slikke en J. Hage werden daarna voorgesteld, evenals de le luitenant der Rijkspolitie J. W. Buitendijk uit De Bilt en de opperwachtmeester B. C. Blom. De Koningin was vergezeld van mevr. Smit-Aves en majoor Lawick van Pabst, de Commissaris der Koningin, de griffier der Staten mr. J. Pilaar, de leden van Ged. Staten de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes en A. Schout, de burgemeester van Aarden- 'jurg J. M. A. C. van Dongen, secretaris van de Stichting Watersnood Zeeland en de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat en de Provinciale Waterstaat de ingenieurs Th. Heyblom en H. D. J. Swa- ters. Even verder op de haven stonden de raadsleden van Stavenisse, mevrouw Ver "r\ H burg, de echtgenoten van de raadsleden, Mej. M. Bastiaanse en G. v. Dalsen. Ze werden allen voorgesteld aan de Koningin evenals het Waterschapsbestuur met dhr. Nortier als waterbouwkundig ambtenaar. Bij laatstgenoemde informeerde de Vorstin naar de toestand van de dijken op het ogen blik en de vermoedelijke datum van algeheel herstel. Dhr. Nortier durfde niet voor Juli te rekenen, maar jhr. mr. deCasembroot hoopte als optimist op eind Mei. Daarna begaf de Koningin zich naar de raadszaal van het gemeentehuis, waar Zij een kwartier sprak met de zwaarst be proefde Stavenissers. Op de Voorstraat begroette Zij vervol gens nog enige groepen van personen, die sinds de lste Februari bijzondere taken in deze gemeente hebben vervuld, zoals dokter Zoeteman en E.H.B.O.ers, de plaatselijke Rijkspolitie, het personeel van de dienst berging en identificatie. IN DE KERK Op het eind van de straat voor de Ned. Herv. Kerk stond Ds. Enkelaar en echtge note, die H.M. de zwaar beschadigde kerk lieten zien. Die kerk met z'n klei en modder, de opgetilde vloeren, de over elkaar ge smeten kerkbanken, als duidelijke sporen van de kolkende vloed die door deuren en ramen binnendrong op de noodlottige Zondag morgen, waar men nog kan zien aan de laag modder en klei, die het op de traptreden naar de orgel-gaanderij achterliet, hoe hoog het water ook hier stond. De chaos waar boven het orgel met zijn mat-glanzende frontpijpen naar het dak uitsteekt als een beeld van reine ongereptheid. Het was ruim zeven uur toen Hare Majes teit en de Commissaris afscheid namen van burgemeester Verburg om in de auto's te gaan, die in de Poststraat, juist op de hoek van de verwoeste Kerkstraat stonden op gesteld. „Ik hoop van harte," zei de Koningin bij dit afscheid, „dat U en al de inwoners van Stavenisse kracht geschonken mag worden de gemeente op te bouwen." Welmenende woorden van onze Koningin als besluit van een uiterlijk sober bezoek omdat hier geen luidruchtigheid paste, maar een bezoek dat door de eenvoudigheid en hartelijkheid van de Bezoekster menig inwoners diep heeft ontroerd en allen met grote dankbaarheid jegens ons meelevend Vorstenhuis vervult. Hulp door renteloze voorschotten Herstel van de Kaaistraat aangevangen ramp zich ook over deze gemeente en haar polders voltrok. De vele landbouwers, van wie men goede bijdragen had mogen ver wachten zijn nu zelf zwaar gedupeerden. Op hen kan dus geen beroep meer worden ge- gedaan. En het wijkgebouw is ieder inwoner zal dit beamen toch ook drin gend nodig. Voortzetting van de actie, aldus lezen we in de Biltse en Btlthovense Courant, wordt nu gewaarborgd doordat het adop terende Maartensdijk de taak van voor schieten op zich gaat nemen. Negen tiende deel van de St. Maartensdijkers is lid van deze vereniging, zodat met hulpverlening in dit opzicht practisch ook de gehele ge meente gebaat is. ZAND IN DE KAAISTRAAT Deze week heeft men een begin gemaakt met herstel van de zo zwaar geteisterde Kaaistraat. Woensdagmiddag is een schip met zand aangekomen, dat met kruiwagens in de gaten van deze straat wordt gestort. Ook is een begin gemaakt met herstel van de verwoeste percelen. Het zal echter nog wel geruime tijd duren voordat deze straat voor het verkeer kan worden opengesteld. Ietwat optimistischer kunnen we zijn ten opzichte van de waterlozing. Het ging aan vankelijk zo heel langzaam, het gaat nog wel niet bijzonder vlug, maar men kan toch zien dat het werk der pompen en die van de watermachine resultaten opleveren, die steeds duidelijker worden. In de Uiterst Nieuwlandpolder de Noord- en Middel landpolder komen reeds grote stukken land bloot. En dat is een goed teken. Dan lijkt het veel vlugger te gaan. We vernamen dan ook dat binnen 14 dagen, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de verkeers weg St. MaartensdijkStavenisse droog komt. En dat is van veel betekenis. Alles bij elkaar heeft het dan ruim 2 maanden geduurd, eer de vloed van enkele uren van het overstroomde polderland kon worden geloosd. En dat houdt in, dat er heel wat meer schade is ontstaan, dan op de gedeelten waar het er maar één tij is geweest, schade niet alleen aan de landerijen maar ook aan de gebouwen. Het voorrecht dat het bijna 6 weken zeer rustig weer is geweest, kan dan ook niet genoeg naar waarde worden geschat. Meerdere dagen met harde wind en dan met een waterstand als in de St. Maartensdijkse polders de eerste weken het geval was, had de schade aan gebouwen aanmerkelijk ver groot. Na het bezoek van burgemeester mr. H. H. Schuller van Maartensdijk en de beide wethouders van genoemde plaats in de Provincie Utrecht aan onze eilandgemeente St. Maartensdijk heeft genoemd college de Maartendijkse gemeenteraad van de noden der geadopteerde gemeente op de hoogte gebracht. Hieruit is het initatief voortgevloeid om te trachten van particulieren een bedrag bijeen te krijgen van 18.000 voor de bouw van een wijkgebouw voor het Groene Kruis werk. Dit bedrag zou dan aan St. Maartensdijk worden verstrekt als renteloos voorschot. Zoals de lezer zich misschien nog uit één onzer berichten herinnert, had men in St. Maartensdijk reeds 6000, bijeen voor de HOOGWATER Hoogwater in de week van 29 Maart tan. 4 April 1953. vm. 3.00 en nm. 15.12 uur vm. 3.30 en nm. 15.42 uur vm. 4.00 en nm. 16.11 uur vm. 4.27 en nm. 16.41 uur vm. 4.56 en nm. 17.12 uur vm. 5.30 en nm. 17.46 uur vm. 6.04 en nm. 18.24 uur Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag 30 Maart Volle Maan te 13.55 u. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maan den op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is neergelegd en te gen betaling der kosten algemeen verkrijg baar is gesteld: de Verordening tot wijziging van de Verordening op de heffing van keurloon in de gemeente Tholen, vastgesteld bij raadsbesluit van 12 December 1952, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 23 Februari 1953, no. 39. Tholen, 24 Maart 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris BEKENDMAKING De Burgemeester van Tholen maakt be kend, dat voor geëvacueerden, die met moeilijkheden zitten van maatschappelijke aard, voorlopig elke Dinsdag van 19—20 uur vm. spreekuur zal worden gehouden in de raadszaal van het Gemeentehuis. Tholen, 24 Maart 1953. De Burgemeester voornoemd. EEN DROEVE PLECHTIGHEID Hoewel deze gemeente door de water snood zelf niet werd geteisterd moet ze er toch twee van haar jeugdige inwonres door missen. Het zijn Cornells Uyl 20 jaar en Rina Uyl van 13 jaar, kinderen van de familie D. Uyl-Jansen alhier, die op 1 Februari op het zo zwaar geteisterde Schouwen, in Osterland logeerden. Het water kwam ook daar zo onverwacht dat naast de vele eilandbewoners van Schouwen ook deze twee jeugdige Tholenaars zijn omgekomen. Vrijdag 13 Febr. werden de stoffelijk overschotten in Tholen teraarde besteld. Een uitgebreide familiekring, het Hoofd der Chr. Nat. School, waarvan Rina leerlinge was en de leerlingen der hoogste klas volg den met een grote schare de lijkkoets. Diep ontroerd zagen allen de kisten in de graven neerdalen, waarna Ds. J. H. van Halsema, Geref. Predikant, familie en omstanders toe sprak. Woorden van troost, die op die ogenblikken ook zo moeilijk te vinden zijn. Namens de voorzitter der Z.L.M. voerde de heer De Ronde, landbouwassistent het woord, die er op wees met hoe grote ijver Kees als leerling van de Landbouwwinter- cursus en als bedrijfsleiderassistent op de proefboerderij te Bruinisse zijn plicht vervulde. De heer Rol sprak namens het personeel en het school bestuur woorden van deelneming bij dit grote verlies. Namens de familie dankte een oom van de slachtoffers, dhr. P. Jansen voor de ge sproken woorden en de vele aanwezigen voor hun blijken van deelneming. Het was een aangrijpende plechtigheid, één van de vele die schier dagelijks in onze eilandgemeenten voorkomen, als gevolg van de rampnacht op 1 Februari jl. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Geen. Huwelijken: Op 19 Maart, de Lange, Jacob, oud 25 jaar, wonende te Wissenkerke en de Jonge Machelina Adriaana, oud 18 jaar, wonende te Tholen. Overlijden: Op 22 Maart: Geluk, Cornelis Leendert, oud 70 jaar, wonende te Tholen, e. v. Hage, Hendika Johanna. WEERVISSERIJ. De Thoolse schippers zijn weer begon nen met het klaar maken van de weervis- serijen op de Oosterschelde. Honderden bos sen rijshout zijn reeds op de verschillende percelen uitgezet. MOSSELENINDUSTRIE De inmaak van mosselen is deze week te Tholen beëindigd. De kwaliteit was dit seizoen over het algemeen goed. De export van geschoonde mosselen wordt 3 April a.s. beëindigd. STAATK. GEREF. PARTIJ In de dezer dagen gehouden ledenverga dering van de Thoolse Kiesvereniging der Staatk. Geref. Partij werden de heren: A. de Heer, Aftr.; A. Kot, aftr.; G. A. de Hond, aftr.; M. Goedhart, A. Wisse, L. de Jonge, Jzn,; J. Melse, W. Moerdijk, A. Schot Johzn., C. v. d. Jagt, M. Lindhout Anth. Bogert en A. J. v. d. Weele tot can- didaat gekozen voor de a.s. gemeenteraads verkiezing. NUTSAVOND Het departement Tholen van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal op Dinsdag 31 Maart a.s. in de zaal van het Hof van Holland een Nutsavond houden, waarbij door de United States Information Service een filmvoorstelling zal worden verzorgd. Vertoond zal worden „Dit is New York", Appassionata van Beethoven, Problemen van een kleine gemeente; Scheepsbouwers uit Essex; Tennessee Ho liday en Tanglewood. EVACUES Thans verblijven nog te Oud-Vossemeer 128 evacué's, waarvan er regelmatig en kele weer huiswaarts keren, terwijl ander zijds weer anderen uit verder verwijderde plaatsen het dichter bij huis zoeken, zodat een grote daling van het aantal voorlopig nog wel niet te wachten zal zijn. TOCH VOORUITGANG Niettegenstaande de sombere verwachtin gen omtrent de snelheid waarmede het her stelwerk aan de dijken te Nieuw-Vosse- meer vordert, is men nu aan het gat aan de Heerepolder flink boven hoog water. Ook aan het gat bij de molen vordert men. Woensdag kwam hier het 3e zinkstuk op zijn plaats. HET NIEUWE GEMEENTEHUIS Voor zover gezien kan worden, mag men verwachten dat in de loop van de maand Mei het nieuwe gemeentehuis betrokken zal kunnen worden. GEVONDEN Een dassenhouder. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. GENEESKUNDIGE DIENST EN RIJKSPOLITIE VOORGESTELD AAN DE KONINGIN Dit was op de Voorstraat te Stavenisse, waar de kern van twee afdelingen waren opgesteld om onze Vorstin te begroeten. Twee afdelingen die in de tijd van nood meer deden dan van hen gevraagd kon worden, zoals zovele anderen. Dokter Zoeteman en zijn helpers hadden hun eigen speciale taak en voor wachtmeester de Voogd en de zijnen lag dat niet anders. De beloning voor hen was groot, evenals voor vele anderen ook van Hare Majesteit zelf woorden van erkentelijkheid te mogen horen voor het gepresteerde, voor de grote opofferingen, voor de hulp aan de naaste. Op de foto van links naar rechts in de rij: Dokter H. Zoeteman, arts van Sfauen/sse, zuster E. Florijn, L. J. van Dalsen, daarnaast de post- commandant der Rijkspolitie J. de Voogd, vervolgens wmr. J. C. Geuze en de reservist A. J. v. d. Slikke. Op de foto is niet meer zichtbaar de daarnaast staande reservist G. Quaak. Links van deze groep burgemeester Verburg, de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Achter de boom majoor Lawick van Pabst, mevrouw Smit-Aves de particulier secretaresse van Hare Majesteit plus verschillende ingezetenen van Stavenisse en andere belangstellenden. BETSY LETZER WIL DE KONINGIN OOK GRAAG ZIEN De Hoogste Bestuurster van deze zwaar getroffen gemeente Hare Majesteit Koningin Juliana begroet de laagsten op deze hiërarchieke weg: de Raadsleden. Van links naar rechts: A. J. J. Tazelaar, L. Hage, A. van 't Veer, Iz. de Vos en daarachter niet zichtbaar raadslid C. L. Potappel. Burgemeester Verburg stelt deze heren voor. Hij en de beide wethouders J. W. v. d. Slikke en J. Hage verwelkomden de Koningin reeds bij het betreden van de Stavenisse grond. De vijfjarige Betsy Letzer wil de Koningin ook graag zien en dat kan moeilijk van ver af. Dat ze een en al belangstelling is, toont deze foto ook. (Beide foto's van dhr. W. Cornelisse Tholen, die het jammer vond dat de zon al zo ver was weggezonken, waardoor de afdrukken aan scherpte inboetten.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1