WEEKBLAD VOOR HET EILAND TNOLEN EN ST.FILIPSLAND Plaatselijk Nieuws „Lente in het land"» WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De positie van de Middenstand. Over weerrijmpjes en terugblik op de winter» tholen oud-vossemeer st. annaland stavenisse st. Maartensdijk"" scherpenisse Landbouw. 9e Jaargang No. 17 20 Maart 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Er is een tijd geweest, dat het iedereen vrij stond een zaak te beginnen, onverschil lig in welke branche. Wie over een klein kapitaaltje beschikte en verstand had van zaken doen, huurde een winkel, kocht een inventaris, plaatste een advertentie en opende. Was er behoefte aan een dergelijke winkel, dan bleef het bedrijf bestaan, wa ren er al te veel, dan bleef de zaak nood lijdend of ging failliet. Dat was heel nor maal. Men was vrij om te beginnen en even vrij om failliet te gaan. In het laatste geval zaten de schuldeisers met de strop. Maar zaken doen is nu eenmaal riskant. Ook voor de groothandelaren, fabrikanten en grossiers. Er is een tijd geweest, dat men, voorna melijk in de grote steden, z.g. „boks "-win kels zag. Zaken, die schreeuwende reclame, protserige en rommelige etalages maakten en courante en minder courante artikelen en goederen tegen afbraakprijzen verkochten, tot schade van de bonafide middenstander. Zo'n bokser dook dan eens hier, dan weer daar op. Vooral in de textielbranche zag men ze bij tientallen. De economische neer gang in de jaren 19251936 was er tevens oorzaak van, dat er een moordende con currentie werd gevoerd en de lijst van fail lissementen legio was. De toenmalige regering-Colijn heeft zich op deze toestand bezonnen en het resultaat was, dat de Kamer begreep, dat er van hogerhand moest worden ingegrepen. Zij deed het dan ook en zo werd de „Vesti gingswet Kleinbedrijf" geboren. Er kwamen vestigingsverboden en van die verboden werden slechts dispensaties verleend, als men beschikte over het Middenstandsdiplo ma, Vakbekwaamheid kon aantonen en Credietwaardig was. Geleidelijk aan werd de reeks vestigingsverboden uitgebreid tot vrijwel iedere branche en jaarlijks zitten thans enkele tienduizenden jongelieden te transpireren op de Middenstandscursussen ter verkrijging van het zo begeerde diplo ma, dat als een geopende sluis toegang geeft tot de zee van mogelijkheden. De oorlog kwam en in die jaren voelden maar weinig mensen er voor een zaak te openen. Doch na de oorlog was de stroom liefhebbers groter dan ooit. Er was een periode van grote opleving, kooplust en nog niet opgevangen schaarste; een periode, waarin geld verdiend werd. Ook deze is thans voorbij; men kan vaststellen, dat iedereen weer de normale vooroorlogse voorraden heeft en na de hausse kwam er een periode van kopersstaking. De curve van het economische leven had een top be reikt en ging langzamerhand weer dalen. Aan de prijsstijging kwam een einde, er was sprake van onderconsumptie, verzadiging en langzamerhand ook weer gebrek aan geld. De in Korea uitgebroken oorlog gaf nog even een jump naar boven, doch ook dit is voorbij. Men kan in 1953 weer spre ken van een normale toestand. Een normale toestand, waarin de middenstander opnieuw moeite moet doen om zijn waren aan de man te brengen. Dit betekent enerzijds: re clame maken, anderzijds concurreren. Indië ging verloren en de pessimisten voorspelden, dat ons volk er binnen enkele jaren de economische weerslag van zou ondervinden. De dreiging van het commu nisme noodzaakt tot reservering van grote bedragen voor defensieve doeleinden en het is te begrijpen, dat dit alles niet ongemerkt heengaat langs de portemonnaie van moeder de vrouw. En als die leeg is, blijven de winkels ook leeg. Op de pof verkoopt nie mand graag. De laatste jaren periode 19491953 hoort men regelmatig klachten uit de kringen van de middenstand. De te vele be lastingen, bovendien te hoog, de vérgaande overheidsbemoeiingen en -beperkingen, het zijn alle oorzaken zo zegt de midden stand dat het velen lang niet naar den vleze gaat. Tegenover hen staat een cate gorie landgenoten, die in het minst geen medelijden met de middenstand heeft. Hun standpunt is: Kun je het niet bolwerken? Verkoop je zaak en ga naar een baas. Je deugt er niet voor (voor zelfstandig zaken man namelijk). Op deze kolder, die nota bene nog een dezer dagen als een soort geloofsbelijdenis in een onzer dagbladen werd afgedrukt, gaan we maar niet eens in. De gezichtskring van de schrijver en zijn geestverwanten is wel van een zo bekrom pen engheid, dat discussie bij voorbaat nut teloos is. Gelukkig heerst er nog gezond verstand in ons land. Gelukkig zijn er nog mensen, die weliswaar niet alles geloven, wat men van de zijde der middenstand belieft aan te voeren, maar die toch een open oor willen hebben voor gerechtvaardigde klachten. Niet het axioma: Klagers hebben geen nood, maar: bewijs Uw klachten, wordt aanvaard. Daarom zal het Economisch Instituut voor de Middenstand binnen zeer afzienbare tijd in samenwerking met de Nederlandse Stich ting voor de Statistiek een grootscheeps on derzoek beginnen naar de economische toe stand onder de handeldrijvende middenstand. Dat er geklaagd wordt, is bekend. Doch men beschikt niet over voldoende gegevens, om gegronde klachten even grondig te on derzoeken. Daarom zal men aan 6000 mid denstanders vragen nu de kaarten op tafel te leggen, waarbij men er van verzekerd kan zijn, dat niemand anders van die ge- vens gebruik zal maken. Nu krijgt de mid denstand dus gelegenheid om aan te tonen, waar de schoen wringt in de economische positie. Met de resultaten van dit onderzoek kan men eventueel de regering te lijf gaan. Natuurlijk wordt het: invullen van for mulieren met vragen. Doch als het ook Uw belang is, dan dient U mede te werken. Men ga dus niet van het standpunt uit, dat het invullen van een aantal formulieren geen zin heeft, want op de duur zou men daar wel eens rijpe vruchten van kunnen plukken. Verwacht U niet te vlug resultaat. Doch mèt U zijn wij zeer nieuwsgierig naar het rapport, dat over deze enquête te zijner tijd gegeven zal worden. In ieder geval zal als ieder meewerkt -- de positie van de middenstand duidelijker worden. i o (Van onze weerkundige medewerker) De lentemaand Maart is al drie weken oud, maar volgens de kalender begint de lente eerst 21 Maart. Om precies te zijn dit jaar één uur vroeger, want volgens de Ster- rengids bereikt reeds Vrijdagavond om één minuut over elf de zon het z.g. lentepunt, het tijdstip waarop officieel de lente begint. In de tijd van de Romeinen begon het jaar met Maart. Deze maand, naar de oorlogsgod Mars genoemd, was vroeger de eerste maand van het jaar, nu de derde. Er zijn verschillende weerrijmpjes, die iets zeggen over het komende en het huidige weer met betrekking tot de oogst en land werkzaamheden. Eerst willen we een korte terugblik wer pen op de achter ons liggende winter, dit aan de hand van enkele officiële cijfers ver strekt door het K.N.M.I. Hier wordt de winter berekend op de drie volle winter maanden (December-Januari-Februari). Alle drie waren ze kouder dan normaal, resp. 1.3, 0.7 en -0.1 grC, zodat de winter van 1952'53 in De Bilt een etmaalgemid delde kreeg van 1.7 grC tegen normaal 2.5 grC. In de laatste tien jaar was alleen de lange en strenge winter van 1946-'47 kou der. Het aantal vorstdagen bedroeg in De Bilt 49, normaal 42, en er werden 13, nor maal 10 ijsdagen, genoteerd. De hoogste temperatuur bedroeg in De Blit 15.0 grC op 26 Februari, de laagste temperatuur 7.3 grC op 8 Februari. Op 15 Februari werd van de stations, die dagelijks hun weerrapporten opstellen en verzenden, de laagste temperatuur waargenomen en wel 15 grC op het vliegveld Leeuwarden. Ditzelfde station noteerde tijdens de storm ramp van 31 Januari op 1 Februari de zwaarste windstoot van 144 km per uur. Zonneschijn stelde teleur. Het meest ken merkende van de achter ons liggende winter is wel het sombere karakter. In De Bilt werden totaal 128 uren zonneschijn gere gistreerd (normaal 173). December 43, Januari 25 en in Februari 60 uren. Januari was sedert 1902 niet zo somber geweest. Neerslag viel er in De Bilt vrijwel nor maal, n.l. 186 mm (normaal 182 mm). De neerslag bestond deze winter voor een groot deel uit sneeuw. Vooral in December toen er in De Bilt op 8 dagen tegen normaal op 4 dagen sneeuw viel. In de avond van 15 December viel in 't noorden plaatselijk 12 a 15 cm sneeuw. De totaalsommen bedroegen voor Groningen 159 mm, Den Helder 160 mm, Vlissingen 188 mm en voor Maastricht 173 mm. Ten slotte zij nog vermeld dat er een ongewoon groot aantal dagen met mist voorkwam. Zo wel het weg- alsook het luchtverkeer werd op vele dagen belemmerd of stilgelegd. Maart guur volle schuur, zo luidt één der vele weerrijmpjes, die deze maand rijk is. Deze rijmpjes zijn veelal zeer oud en door ervaring ontstaan. Vele van deze rijmpjes hoort men ook heden ten dage nog noemen. Wij kennen o.a. „Een droge Maart is goud waard" en „Een droge Maart en een natte April is naar de boer zijn zin" of „Droge Maart brengt overal koren Maartse sneeuw is koren waard". Ook in Duitsland, Engeland en Frankrijk kent men vele van deze weerrijmpjes. In Vlaanderen b.v. „Dondert het in de maand van Meert, in Meie dekt de sneeuw de Eerd". In de praktijk kan worden gezegd, dat na de winter, waarin weinig verdamping plaats heeft en na het wegsmelten van de sneeuw een periode met droog weer, zoals die zich dit jaar in de eerste helft van Maart voordeed, zeer gunstig mag worden genoemd. April mag wat meer regen geven, daar alleen bij zacht regenweer een snelle grasgroei is te verwachten en niet bij een schrale droge oostenwind, zoals die dikwijls in het voorjaar voorkomt. Een periode met hoge temperaturen vinden wij in Maart pret tig, maar deze wordt helaas zo vaak ge volgd door kouder en guurder weer, al zijn er uitzonderingen, waarbij na een mooie en warme lentemaand ook April en Mei het goed doen. Verleden jaar roerde Maart let terlijk en figuurlijk zijn staart, want op 29, 30 en 31 Maart kwam uitzonderlijk koud weer voor. Op 29 Maart bleef het kwik lager dan ooit in deze eeuw zo laat in het voorjaar was voorgekomen, plaatselijk vroor het 8 graden en in het gehele land lag een pak sneeuw. Maar laten wij de lente met goede moed ingaan want de dagen worden nog steeds langer en de temperatuur hoger. (Nadruk verboden) J. H. P. HOOGWATER in de week van 22 t/m 28 Maart 1953 Zondag vm 8.36 en nm 21.10 Maandag 9.50 22.36 Dinsdag 11.15 23.45 Woensdag 12.32 Donderdag 1.00 13.25 Vrijdag 1.48 14.05 Zaterdag 2.25 14.42 Zondag 22 Maart Eerste Kwartier te 9.10 u. Maandag 30 Maart Volle Maan te 23.55 u. UITKERING RAMPENFONDS Evacué's, die nog geen uitkering uit het Rampenfonds hebben genoten, kunnen zich hiervoor ter gemeente-secretarie opgeven tot uiterlijk Zaterdag 21 Maart a.s. BURGERLIJKE STAND Geboren op 15 Maart: Marina Barbara, dt. van W. M. Quist en P. I. Jeroense. Huwelijken: Geen. Overleden: Geen. MOOI ZO Rinus ten Hove, Anton Moerland, Jaap Rijstenbil, Danie Vaders, Rien Vos en Leen Voshol hebben eer van hun idee om door de bevolking in de gelegenheid te stellen naar het aantal erwten in een fles te raden, geld te verzamelen voor het Rampenfonds. Ze bracht in totaal het mooie bedrag van 100.55 bijèen. Dhr. P. C. v. As benaderde het dichtst het aantal van 1196 in fles I, dhr. C. W. Droogers de 938 in fles II en A. Lindhout de 1091 in fles III. DODELIJK ONGEVAL Maandagmorgen reed de auto van dhr. Kosten uit Tholen onder de gemeente Hoeven tegen een stilstaande auto op met het gevolg dat de inzittende dhr. M. van Vossen, vee handelaar uit Oud-Vossemeer op slag ge dood werd, terwijl dhr. L. J. v. Vossen uit Oud-Vossemeer en de bestuurder dusdanig gewond werden dat opname in het zieken huis nodig bleek. De auto van dhr. Kosten werd ernstig beschadigd. Omtrent de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Begrijpelijk heerste in deze gemeente over dit zo droevig ongeval grote verslagenheid. SCHOONMAAK Ook Uw huis vraagt iets nieuws. POLLIE wil U hierbij helpen. Gordijnen - Karpetten - Balatum - Vaste vloerbedekking, enz. Deskundig wordt Uw vloerbedekking gelegd. POLLIE betrekt rechtstreeks van de fabriek, daarom lage prijzen. Dat is voordeel voor de klant. adv. ingez. med. WELK EEN ENORM BEDRAG Wanneer men nog maar een heel globale schatting maakt van een gedeelte der op 1 Februari ontstane schade, dan vraagt men zich af, hoe het mogelijk zal zijn om hier in tegemoet te komen, al is het dan nog maar ten dele. In deze gemeente werden alleen al de volgende cadavers verscheept (waarbij ook verdronken vee uit Staveniss, St. Maartens dijk, Scherpenisse en Poortvliet was) 595 runderen, 68 paarden, 167 varkens, 17 scha pen en 2 geiten. De schatting zal niet te hoog zijn, wanneer men de totale schade hiervan raamt op 500.000. Wat de vergoeding hiervan betreft, moet wel van het standpunt worden uitgegaan, dat de overheid niet boven het bedrag zal kunnen vergoeden wat ook bij normale ver zekering wordt uitgekeerd. Eventuele aan vulling zou dan voor degenen, waarvoor dit urgent is, moeten komen uit het rampen fonds. En ook hieruit zullen nog zoveel andere dingen betaald moeten worden. Een vrij nauwkeurige raming van de ver loren gegane kleding, bedden, beddegoed en schoeisel leverde alleen in onze gemeente, die nog tot de minst getroffenen behoort in het rampgebied een bedrag op van circa 100.000.—. Daarbij komt nog de bouw van een 15-tal woningen met volledige inventaris, daarbij komt herbouw van een paar boerderijen (we spreken hier dus alleen over St. Annaland), daarbij komt het verlies aan inventaris op die en andere boerderijen, het verlies aan landbouwmachines, landbouwproducten en de schade op de akkers, bij elkaar is het in onze dus nog maar weinig getroffen ge meente, tegenover bijvoorbeeld St. Filips- land en Stavenisse een zo formidabel be drag, dat men zich af moet vragen, hoe zo'n verlies nog gedeeltelijk goed gemaakt kan worden. VERGADERING CHR. SCHOOL In een lokaal van de school werd Don derdag 12 Maart de algemene jaarvergade ring gehouden, aanvankelijk onder leiding van de voorzitter dhr. P. J. Quist, daarna toen deze werd weggeroepen onder leiding van de ere-voorzitter Ds. D. J. van Dijk. Dhr. Quist opende op de gebruikelij ke wijze en gaf het woord daarna aan Ds. van Dijk, die een korte inleiding hield op het gelezen schriftgedeelte. Na lezing van de notulen en het jaarver slag door de secretaris J. B. van Dijke gaf de boekhouder J. van Luijk een uitvoerig overzicht van de financiële situatie der school en van de vereniging op zichzelf. Het aftredend bestuurslid dhr. C. K. Sla ger werd herkozen, terwijl in de plaats van dhr. Joh. Hage, die niet meer herkiesbaar was als lid van de commissie van toezicht dhr. L. Heijboer Wzn werd benoemd. Bij de rondvraag werd geïnformeerd of alsnog een ouderavond zal worden gehou den, waarop ontkennend werd geantwoord. Ook kwam het v.g.l.o-onderwijs nog ter sprake, dat, zolang hiervoor geen speciale leerkracht kan worden benoemd, aldus ook dhr. Kalle, niet zo tot zijn recht kan komen, als wel gewenst moet worden geacht. Men moet zich thans beperken tot het meer op de practijk gericht zijn normaal onderwijs in wat uitgebreider zin. Van handenarbeid of speciale handwerklessen kan onder deze omstandigheden echter nog niets komen, tenzij er een leerkracht zou kunnen bijko men. Tot op heden blijft men echter nog juist beneden het daartoe vereiste gemiddeld aantal leerlingen. Een definitief cijfer om trent het aantal nieuwe leerlingen dat per 1 April naar school komt, was nog niet te noemen, maar men was wel van mening dat dit aantal dit jaar gunstig ligt en er daartegenover ook maar weinig de school verlaten. Na een slotwoord beëindigde Ds. van Dijk de vergadering, waarbij in de pauze koffie en rookartikelen waren gepresenteerd, met dankgebed. GERINGE KOLENAFNAME VAN KOLENBOND In de zaal van dhr. W. Rijnberg hield de Kolenvereniging „Ons Belang" Woens dagavond jl. de uitgestelde jaarvergadering. Er waren 28 leden, het bestuur inbegrepen, aanwezig. Na een kort openingswoord door de voorzitter, W. A. Boogaard, die her innerde aan de ramp van 1 Februari en meedeelde, dat de ere-voorzitter, dhr. v. Dussen, niet aanwezig kon zijn, volgde voorlezing notulen door dhr. Bil en het jaarverslag van boekhouder Kurvink. Uit dit laatste bleek, dat men niet alleen be spaard bleef voor persoonlijke verliezen in de rampnacht, maar dat de vereniging ook geen materiele schade heeft geleden. Be treurd werd dat de afname van brandstof fen zoveel minder was dan in voorgaande jaren, terwijl er toch steeds een flinke voor raad in de pakhuizen lag opgeslagen en de kwaliteit, inzonderheid van de Anthraciet de Sofia Jacoba uitstekend is. Nimmer hoort men op deZe brandstof enige aanmer king, wat ook niet mogelijk is. De vraag naar eierkolen was inzonderheid gering. Steeds meer vraagt men naar An thraciet en esnoten. Ook werden de ge vraagde krieleierkolen aangevoerd. De mutaties in het ledental waren als volgt: 8 leden kwamen te overlijden, waar van het lidmaatschap overging op 2 recht hebbenden, 2 leden verhuisden, 1 bedankte, aan 2 werd het lidmaatschap opgezegd. Eén nieuw lid werd ingeschreven. Door deze mutaties verminderde het ledental van 625 tot 616. De boekhouder wees er op, dat het le dental zich in dalende lijn beweegt vanaf het topjaar 1949, toen er 660 leden stonden ingeschreven. Het spijt het bestuur dat de leden te weinig afnemen, inzonderheid eier kolen, daar bij een minstens gelijke prijs als bij de particuliere handel in elk geval de kwaliteit beslist niet minder is, integen deel, dikwijls beter. Ook zijn er geen klach ten meer over de bezorging. In dit verslag werd er tenslotte op gewezen, dat het ko pen van een lid bij de handel tot eigen schade is. Immers, hoe groter de afname, hoe voordeliger ingekocht kan worden. De totale omzet bedroeg 5442 hl. vaste brandstoffen en 67.795 kg. diverse soorten als briketten, turf, etc. Voor aankoop, bezorgloon, etc. bracht dit een uitgaaf van 39.594,50 en aan in komsten 40.286,78. Met de eigen reke ning was er uiteindelijk een geboekte winst van 628,48. Als bestuurslid werd dhr. J. L. Goedege- buure met algemene stemmen herkozen en als lid van de Raad van Toezicht evenzo dhr. M. J. Moerland. Dezelfde plaatsvervangende bestuursleden werden herbenoemd en het salaris van de boekhouder gehandhaafd op 500,per jaar plus voor bijkomend werk het normale uurloon of 2 cent per mud extra. Boekhou der A Kurvink kreeg voorts een gratificatie van 30,-. Dhr. Kurvink wenste deze functie overigens neer te leggen wegens drukke werkzaamheden. Zestien jaar diende hij de vereniging als zodanig, aldus de voorzitter en dit tot tevredenheid, waar voor hem dank wordt gebracht. Meegedeeld werd dat een advertentie zal worden geplaatst waarin sollicitanten zullen worden opgeroepen naar deze betrekking. Dhr. H. van Oeveren, die ook in 1952 de leden tevoren waarschuwde dat er ko len gebracht zouden worden, kreeg voor deze moeite 20,en tevens een woord van dank. Inleggeld nieuwe leden blijft 2,In verband met deze 45ste jaarvergadering werd een gulden presentiegeld voorgesteld, waartegen geen bezwaren kwamen. Bij de rondvraag vestigde dhr. H. van Oeveren er de aandacht van het bestuur op, dat hij het gewenst acht de kolen per schip aan te voeren, wat goedkoper moet zijn dan per wagon. De voorzitter ontkende dit laatste, wat voornamelijk ligt aan het feit, dat er in het schip altijd minder aankomen dan zijn ingeladen en dat bij het lossen van een wagon zoiets nooit is gebleken. Ook op het losgeld werd nog de aan dacht gevestigd, waarbij een der leden, die afgelopen jaar ook kolen had gelost het voorstel deed om ieder lid maar z'n eigen kolen uit het schip te laten halen. Dit was dan wel de goedkoopste manier. Maar daar mee kon het bestuur toch niet in zee gaan. Volgde sluiting. DE POLDERS DROOG Nadat eind vorige week de Suzannapol- der (het zgn. „nieuwlandje" dus inbegre pen) droogviel, stond er gisteren ook in de Breedenvliet- en Annavosdijkpolder nog slechts water op de lagere delen. Het gat bij de boerderij van dhr. N. M. Hage blijft voorlopig nog open voor afvoer van het binnenwater tot men kan overgaan tot definitieve aanleg van een nieuwe duiker. De zandzuiger bij de Grote Nol is Woensdag vertrokken, nadat ze een kleine 60.000 m3 zand tegen de aangelegde zand- zakkendam en het daarvoor liggende gat had gespoten, zodat daar de zeewering ruim voldoende is voor de huidige situatie. Versterking volgt nu van het stukje dijk bij landbouwer B. Suurland, waar met een 30 man en dragline aan wordt gewerkt. De nodige klei hiervoor zal vermoedelijk wor den aangevoerd van de schorren bij Krab- bendijke, waar tot op heden de beste grond soort voor dit doel is gevonden. Dit ligt er ook op de schorren achter de Hollarepolder, wat echter wel voor St. Filipsland zal die nen. Uit Duitsland is spoormateriaal aan gekomen, waarmee de werkzaamheden vlot ter kunnen verlopen. Daarmee zal men de verdere bekleding van het Grote Nolgat uitvoeren. Overigens is het niet gemakkelijk om voldoende groot materiaal te krijgen. Het meest critieke punt voor het eiland Tholen blijft dus nog steeds de grote breu ken bij Stavenisse. En daar is een zand zuiger niet zo maar klaar. Dat zal enige weken om nog niet van maanden te spreken - vergen. BEKENDMAKINGEN Burgemeester en Wethouders van Stave nisse maken bekend dat de gemeentesecreta rie van heden af slechts gedurende de daar voor vastgestelde uren, te weten dagelijks van 8.3012.30 uur, voor het publiek ge opend zal zijn. Tot nader order zal voor het stempelen van stamkaarten voor de verstrekking van kleding afzonderlijk ten gemeentehuize zit ting worden gehouden en wel des Dinsdags en des Donderdags van 18.3019.30 uur. Tijdens deze zittingen zal ook gelegenheid worden gegeven om voedingsbonnen te kopen. De Burgemeester van Stavenisse brengt ter algemene kennis dat hij slechts voor dringende zaken voor het publiek te spreken is en wel dagelijks tijdens het gewone spreekuur van 912 uur. Men melde zich vooraf ter secretarie. MATTHEUS-PASSION Naar we vernemen bestaat er ook dit jaar weer gelegenheid tot het bezoeken van de uitvoering van Bach's „Mattheüs Passion", welke Maandag 23 Maart a.s. in de Concert zaal te Breda plaats vindt. Zij, die vorige jaren hieraan deelnamen zullen beslist ook ditmaal niet willen over slaan, terwijl een ieder, die van goede muziek houdt, ten stelligste kan worden aan geraden van deze zeldzame gelegenheid ge bruik te maken. Tot en met Zaterdag a.s. kan men zich hiervoor opgeven bij dhr. A. Kloet, alhier, waar men ook nadere inlichtingen over de reis kan verkrijgen. BEVORDERING Onze vroegere dorpsgenoot I. C. Hengst- mengel, standplaats Soestdijk, werd dezer dagen bevorderd van 3e naar 2e klas mare chaussee, met rang van Korporaal. OPBRENGST COLLECTE Vorige week Zondag werd in de Ned. Herv. Kerk alhier gecollecteerd voor de op bouw van verwoeste kerken in het ramp gebied. Deze collecte heeft 1250.op gebracht. EEN GOED WERK Op initiatief van Mevr. W. L. Blinden- bach hebben zich een 20-tal meisjes spontaan aangeboden om in Stavenisse woningen schoon te maken van bejaarde lieden, die daarvoor ongeschikt blijken te zijn. BURGERLIJKE STAND Januari 1953 Geboorten: Geen. Ondertrouwd: Hubrecht C. van der Werf, 26 jr. en Grietje J. Kleppe 19 jr. Johannes van Tiggelen, 31 jr. en Wilhel- mina H. Suurland, 28 jr. Getrouwd: Hubrecht C. van der Werf, 26 jr. en Grietje J. Kleppe 19 jr. Johannes van Tiggelen, 31 jr. en Wilhel- mina H. Suurland 28 jr. Overleden: Johanna C. Geuze, 71 jr. echtgenote van Cornelis Deurloo. Loop der bevolking: Ingekomen: Geen. Vertrokken: Maria A. Duijnhouwer naar Rotterdam. Anthonia S. de Jong, naar St. Maartens dijk (Z). David A. Bolier, naar St. Maartensdijk Z Wilhelmina H. Suurland naar Halsteren. Februari 1953 Geboren: Anthonie Cornelis, zn. van Kornelis Leen- dert Boer en Leentje Markus. Marinus Dingman, zn. van Dingman Jo- hannis Anemaet en Lena Keur. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Geen. Overleden: Machelina Adriana de Graaf, 66 jr. echt genote van Gerard Jozua Quaak. Loop der bevolking; Ingekomen: Geen. Vertrokken: Willem Adriaan Beeke naar Gilze c.a. Wouter van der Graaf en gezin naar Leiden lm en 3 vr). BEKENDMAKING De Plantenziektenkundige Dienst maakt bekend: De verplichte vruchtwisseling voor aard appelen, als voorgeschreven in het Besluit Bestrijding Aardappelmoeheid, zal in 1953 ook in de getroffen gebieden van Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland in principe van kracht blijven, echter met dien ver stande dat ontheffing wordt verleend, aan al diegenen van wie de grond geheel of ge deeltelijk ongeschikt is geworden voor de aardappelteelt, en voor degenen binnen het rampgebied die bovengenoemde personen grond voor de aardappelteelt ter beschikking stellen. Nadere berichten zullen nog volgen. De Directeur van de Plantenziektenkundige Dienst AARDAPPELMOEHEID De Contactcommissie voor de Aardappel moeheid in Zeeland besprak Woensdag avond met vertegenwoordigers van de Plantenziektenkundige Dienst uit Wagenin- gen de uitvoering van het Besluit Bestrijding Aardappelmoeheid in 1953. Gelet op de grote exportbelangen en mogelijk misbruik van speculanten bij een streeksgewijze ontheffing werd in gezamen lijk overleg besloten om het Besluit Bestrij ding Aarappelmoeheid in Zeeland onvermin derd te handhaven. Een zo straf mogelijke toepassing voor zover mogelijk in de rampgebieden blijft een nationaal belang. De telers wordt daar om dringend aanbevolen om de 1 en 3-ver- houding te handhaven. Ten behoeve van hen, die slachtoffer zijn van de ramp, dat wil zeggen waarvan het bouwland geheel of gedeeltelijk onder water staat, zijn individuele ontheffingsmogelijk heden vastgesteld voor 1953. Dit geldt ook voor hen, die de hiervoor bedoelde gedupeerden willen helpen door be schikbaarstelling van bouwland. Personen die deze ontheffing aan willen vragen, kunnen hiervoor op het kantoor van de P.B.H. in hun district een aanvraagfor mulier invullen. De assistent van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst zal de telers adviseren. Er dient rekening mede gehouden te wor den dat de ontheffing eerst is verleend als het betreffende ontheffingsbewijs door de aanvragende teler is ontvangen. Wij wijzen er nog op, dat bij voorkeur ontheffing kan worden aangevraagd voor percelen, waarop in 1951 voor 't laatst aardappelen zijn geteeld. Voorts moet een grondmonster worden genomen. De ontheffingsmogelijkheid geldt uitslui tend voor landbouwpercelen; voor de volks tuinen blijft van kracht hoogstens een derde gedeelte om de drie jaren. De controle op het Besluit Bestrijding Aardappelmoeheid door de kartering van de percelen vindt in 1953 normaal doorgang. Provinciale Contactcommissie Aardappelmoeheid in Zeeland

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1