f fittere DA Raadsverslag Stavenisse VIJFDE OFFICIËLE VERUESLIJST t,6RUQ in 6e moööeR ZWITSAL WEK DE GAL IN UW LEVER OP PLEEGZUSTER BLOEDWIJN '!ÏS VALDAMILD ST. MAARTENSDIJK Besluit Uw maaltijd met één of twee Rennies. SCHERPENISSE POORTVLIET In de St. Filipslandse Sluisblok kent men dubbele bewoning. GEVESTIGD Onze vroegere dorpsgenoot, de heer M. J. A. Bil, heeft zich te Vlissingen als arts gevestigd. Geen energie meer nieuwe kracht met DAT STAAT ER BEHOORLIJK VOOR Van de 50.000 kubieke meter zand, die voor een stevige dichting van het gat bij de Grote Nol achter de gelegde dam nodig is, zijn er 30.000 m3 opgespoten. Hierdoor spoelden de golven Woensdag jl. met de vrij harde noordwester nauwelijks meer tegen de zandzakkendam, wat van alle gaten op ons eiland nog niet gezegd kan worden. Getracht wordt dit werk a.s. Maandag klaar te hebben, als tot zolang de zandzuiger kan blijven en het weer niet te ongunstig is. Woensdag kon namelijk niet gewerkt wor den door de weersomstandigheden. Rijks waterstaat wil deze zandzuiger zo spoedig naar Stavenisse zien vertrekken, wat zeer begrijpelijk is, maar wat aan de andere kant weer geen volledige afwerking van dit gat zou betekenen. Overigens staat het er aan de Grote Nol al heel behoorlijk bij. Het plan tot definitieve dichting is goedgekeurd en zal door de N.V. Ballast Mij t.z.t. worden uit gevoerd. In deze gemeente is men voorts bezig aan de doorbraak van de Nieuwlandpolder die nu definitief hersteld wordt. De onderkant van het dijklichaam wordt negen meter breder. Dit vooralsnog alleen bij de breuk. Ook op de Haven doorbraak Suzanna- polder is met definitieve dichting begon nen. Er wordt daar vanaf café W. Rijnberg tot het gebouw van het Centraal Bureau een dijk gelegd, zodanig, dat er achter altijd weer gebouwd zal kunnen worden, indien dat toegestaan en gewenst wordt. Had men Woensdag op volle kracht kun nen doorwerken, dan waren alle St. Anna- landse polders zo goed als drooggekomen, dus zowel Annavosdijk, Breedenvliet- als de Nieuwlandpolder. Door het ongunstige weer moest Woens dag de sluis bij Reigersgat echter worden gesloten, terwijl ook via de Suzannapolder weinig water kan worden afgevoerd. Ver moedelijk krijgt men het deze week nu niet meer geheel voor elkaar. Men neemt zo weinig mogelijk risico meer, zodat Woensdagnacht toen het tegen 1 uur vloed zou zijn en de vrij harde Noord- Noordwester paraatheid voor deze gemeente weliswaar niet persé noodzakelijk maar dan toch gewenst maakte, patrouille werd ge lopen aan paaldijk, Grote Nol en ook op de haven een oogje in het zeil werd ge houden. Gelukkig minderde de wind vrij spoedig. Woensdag bleek toch wel, dat we nog maar heel weinig kunnen hebben wat ongunstig weer betreft, inzonderheid met het oog op de nog nauwelijks gedichte gaten te Stavenisse. Daaruit kon men weer opmaken van welke betekenis de gunstige weersgesteld heid sinds de 4e Februari voor ons is ge weest. DAMPO keert en weert elke verkoudheid en pijn in spier en gewricht HOEVEEL BRIEVEN BRACHT HIJ U? Dat weet U vast niet en dat weet hij zelf ook niet, onze postbode Jan Weyler, die 1 April a.s. 40 jaar in dienst zal zijn bij de P.T.T. Het laatste rukje om tot deze mijlpaal te komen werd voor hem een min der aangename periode, nadat hij op 14 Jan. jl. zijn enkel brak tijdens de toen heersende gladheid. „Maar als het zo goed blijft gaan, kan ik 1 April a.s. toch in dienst zijn", zo deelde hij ons mede. Hij maakt in elk geval dagelijks al een uitstapje naar kantoor, al mist hij nog de vaste tred, die bij een geheel valide postbeambte hoort. 1 December 1910 kwam hij op 20-jarige leeftijd als hulpbesteller bij de P.T.T. Kan toorhouder was toen dhr. P. J. Koene en directeur dhr. Waale. 1 April 1913 volgde een vaste benoeming en 1 April 1918 werd hij van „hulp" definitief besteller. Ook tijdens de evacuatie liep hij met de posttas, maar toen in Wageningen en Veen endaal. In 1944 werd hij tot besteller 1ste klas bevorderd. Hij werkte achtereenvolgens met Koene, Heijboer, v. d. Linde en de huidige kantoorhouder A. Scherpeniss. Zijn directe chef is dhr. Heese, directeur van de P.T.T. Tholen. Hoeveel brieven en kaartjes hij U bracht weet U vast niet. Hij kan het ook niet bij benadering schatten. Het waren er in die 40 jaar in elk geval heel wat. Veertig jaar de P.T.T. gediend. 1 April a.s. zal de P.T.T. hem dienen door vele kaartjes bij hem te bezorgen ter gelegenheid van zijn jubileum. Vermoedelijk niet alleen kaartjes. NOG NEGENDUIZEND GULDEN De collecten van de beide kerken inbe grepen is men in deze gemeente nog geko men aan een totaal bedrag van ongeveer 9000.voor het Rampenfonds. Dit mede dank zij het feit, dat inzameling, die ge schiedde op initiatief van de landbouw- vereniging „Landbouwbelang" het mooie bedrag opbracht van 5846,Het vol tallig bestuur van genoemde landbouwver- eniging overhandigde een cheque van ge noemd bedrag bij monde van haar voor zitter, dhr. C. J. J. Kooijman Dinsdagavond jl. aan de burgemeester. Dhr. Boogaard dankte het bestuur harte lijk voor de gedane moeite en verklaarde ons het sympathiek te vinden, dat onze toch getroffen gemeente in deze nog zo heeft bijgedragen en degenen die voor grote schade gespaard bleven ook langs deze weg hun dankbaarheid daarvoor toonden in het belang van hun naasten. Het bestuur van „Landbouwbelang" is eveneens dankbaar dat hun moeite op zo succesvolle manier werd beloond en voor de welwillendheid waarmee zij werd ont vangen. BIJ SRI EP PASTILLES OVERLEDEN BIJ DE BEGRAFENIS Maandagmiddag werd tijdens het over brengen van het stoffelijk overschot van Mej. v. Strien naar de laatste rustplaats alhier, één der dragers nl. de 67-jarige A. v. d. Rhee, plotseling onwel. Direct werd geneeskundig hulp inge roepen. De ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. Dit sterfgeval vond dus wel onder zeer tragische omstandigheden plaats. SLACHTOFFERS UIT STAVENISSE BEGRAVEN Op de begraafplaats te St. Maartensdijk zijn deze week weer een zestal slachtoffers afkomstig uit Stavenisse, die in de ramp nacht zijn omgekomen begraven. Vooraf werd in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk een rouwdienst ge houden. Aan de groeve werd gesproken door Ds. J. de Bres en dhr. J. Slager, ouder ling van de Oud-Ger. Gem. te Stavenisse. 2 y2 cm PER DAG De werkzaamheden ter lozing van het nog steeds hoog staande water in de Noord polder onder onze gemeente, zijn thans in volle gang. Via buizen wordt het water thans over de zeedijk geheveld. Ook enkele motorpom- pen zijn thans in werking gesteld. Ondanks het feit dat de gezamenlijke capaciteit behoorlijk is te noemen, zakt het water slechts zeer langzaam. 0m dat snerpend zuurbranden op de maag te blussen. Meer en meer wordt het gewoonte van lij ders aan brandend maagzuur, altijd Rennies bij de hand te hebben. Ze zijn één voor één hygiënisch verpakt en onopgemerkt in te nemen waar U maar wilt zonder water of wat ook. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. TERUG NAAR HUIS De geëvacueerden van Malland en Rand keren langzaam aan terug naar hun wonin gen. Hoewel de wegen nog niet droog zijn zijn er al vele woningen droog en een ieder die daartoe de gelegenheid heeft keert naar zijn woning terug. Ook het vee keert dan naar de oude vertrouwde stal terug. Hoewel dan ook alle moeilijkheden nog niet opge lost, is het toch wel een groot probleem een uitkomst nl. het voederen der dieren. In de schuren is volop eten en behoeft men een ander niet meer lastig te vallen. Langzaam aan komt het gewone leven weer op gang en wanneer straks het land geheel droog is kan de boer het land weer gaan bewerken hoewel dat nog vele pro blemen met zich mede zal brengen. geneest j RUWE HANDEN F SCHRALE LIPPEN GESCHAAFDE HUID VOORUITGANG Naar het bestuur van het Waterschap Poortvliet mededeelt werd deze week het ophogen en verzwaren van het dijkslichaam met zand voortgezet. Een dragline en kip wagens zijn daarmee bezig. Het weer is gedeeltelijk minder gunstig geweest voor het lozen van het water, door hoge buiten waterstanden. Waar het gedeelte van 1500- Gemetenpolder in Tholen thans geheel droog gevallen is, zijn twee buizen gelegd door de Kadijk. De hevel naar Scherpenisse was bij het opmaken van dit bericht nog niet geïnstalleerd. De bewoners van de Anna Jacoba Polder kunnen reëvacueren. Over een week kan het dorp ver droog staan. Er begint steeds meer tekening te komen in het droogvallen van de gemeente St. Filipsland. Terwijl in de Henriettepolder al een huizenblok van 115 stuks bewoon baar is, waar zich dan ook meerdere ge zinnen in één huis vestigden, is er kans, dat na een goede week het gehele dorp* zal droogvallen. De ontwateringssluis is na melijk hersteld, de dijkgaten in de Oude Polder met bekisting gesloten en het spuien gaat regelmatig door. Dat wil niet zeggen, dat over 14 dagen St. Filipsland in z'n geheel bewoond zal zijn, ook al komen er geen onvoorziene te genslagen meer voor. Niet alleen, dat eerst de boel grondig schoongemaakt moet wor den en nog een enorme chaos opgeruimd, maar bovendien zijn er zoveel huizen, die ogenschijnlijk nog in orde zijn, onbewoon baar, dat het straks voor velen nog niet zal meevallen en terugkeer in eigen huis onmogelijk zal blijken te zijn. Verschillende bewoners wier huizen zijn verwoest zijn al in de Steenblokwoningen ondergebracht, maar begrijpelijk is het on mogelijk allen te re-evacueren. Dit laatste is wel mogelijk in de Anna, Jacoba Polder, die droog staat en waar hoegenaamd geen huizen zijn verwoest. Ja, de Anna Jacoba Polder wordt weer be woond en de inwoners zijn zeer verheugd dat het nog zo is meegevallen. Het zag er heus niet naar uit, dat terug keer al zo spoedig zou kunnen plaats heb ben. Zeker, men zit daar nog niet zonder moeilijkheden, er is ook daar nóg heel wat op te ruimen,- maar men beseft het grote voorrecht weer terug te zijn in een bewoon baar huis, ook al kan men nog geen kleedje op de vloer leggen, ook al zijn er nog tien tallen andere moeilijkheden, die elk gerief nog doen ontberen. Weer thuis te zijn be tekent al zo oneindig veel. Dat heeft onze Commissaris jhr. mr. A. F. C. de Casembroot ook zeer goed be grepen en op zijn advies en op dat van Rijkswaterstaat kon deze reëvacuatie van de Polder zo spoedig geschieden, voorname lijk ook omdat de dijkgaten 6 en 7 op 1 a 2 meter boven de steenglooiïng konden worden gebracht. De Commissaris bracht vorige week Donderdag met het voltallige college van Ged. Staten een bezoek aan deze gemeente. Verschillende problemen werden besproken. Het gezelschap maakte een rondgang door het dorp. Ja, zuiver een rondgang, want in het dorp zelf kon men door de 1 meter hoge waterstand nog niet komen. De heren kwamen sterk onder de indruk van de door het water aangerichte verwoesting. De dijkgaten 6 en 7 werden bezichtigd, waar een zandzuiger en dragline bezig is om de nog niet betrouwbare dich ting te versterken. Met belangstelling werd door het College geluisterd naar de uiteen zetting van dé werkleiding aldaar. Na dit bezoek vertrok het College naar Den Haag voor een bijeenkomst, waar opnieuw de be langen van het watersnoodgebied in onze provincie ter sprake zouden komen. Zo heeft ieder zijn taak, waar dan ook, van hoog tot laag, om onze provincie, onze getroffen gemeenten uit de nood te helpen. EEN NOODSECRETARIE. In de nacht van Donderdag op Vrijdag (12 op 13 Maart) arriveerde in deze ge meente een nood-gemeentehuis, een_ zeer ge waardeerde schenking van de gemeente Stad en Ambt Delden. Zoals bekend is het oude gemeentehuis intern zeer zwaar be schadigd. Een noodsecretarie werd gevestigd in een groentenwinkel op de Oostdijk. Dit gebouw is allengs te klein geworden voor het uit groeiende administratieve apparaat. De schenking voorziet dan ook in een grote behoefte. Men kan ervan overtuigd zijn, dat het gemeentebestuur de geste van de adopterende gemeenten zeer waardeert. Vermoedelijk zal het gebouw medio vol gende week volledig in gebruik kunnen worden genomen. Het gebouw wordt ingericht in de Emma- straat op de hoek van de Prins Hendrik straat. Men ziet, St. Filipsland is werkelijk bezig aan haar herstel. Een zonnestraal breekt door in de verwoesting die is aangericht. Een zonnestraal van terugkeer. En dat be tekent zo heel veel. Een herdenkingsbijeenkomst Groot waren de problemen, veel zullen er nog komen Naar eer en geweten gehandeld Getracht zal worden toestemming te krijgen voor reëvacuatie van de bewoners Stoofdijk en Molendijk, Niet in de bekende zaal, noch met ge bruikelijke gewone agendapunten, nee niet onder normale omstandigheden, maar toch een voltallige raadsvergadering de eerste na de ramp in de gemeente Stavenisse. En „voltallig" te zijn betekent op dit ogenblik in die gemeente zo oneindig veel. 30 Januari kwam men ook bijeen. Welk een goede vooruitzichten waren er toen voor de gemeente, die bezig was de inzinking van de naoorlogse jaren geheel te boven te komen. En nu 6 weken later welk een streep werd ook door deze rekening gegeven. Daarvan getuigde burgemeester L. A. Verburg in zijn herdenkingsrede tijdens deze eerste openbare vergadering na de ramp, gehouden in een bovenlokaal van de O.L. school. Hij stond bij het rampzalig gebeuren stil, bij de alarmtoestand, hoe na die donkere nacht toen de dageraad aanbrak bleek, dat niet alleen materiele schade was aangericht, maar dat ook zeer velen waren omgekomen. Men maakte een schatting van ongeveer 200, welk aantal uiteindelijk is terug te brengen, aldus de voorzitter, tot ongeveer 150. Is de aangerichte schade enorm groot, zij weegt niet op tegen het verlies aan mensen levens. Bijna iedere familie in onze ge meente heef tengevolge van de ramp doden te betreuren. Gehele gezinnen of malilies zijn geheel of voor een groot deel in één slag weggevaagd. Het is met grote weemoed in ons hart, dat wij onze omgekomen mensen vanaf deze plaats willen herdenken. Daarna verzocht de voorzitter ale aan wezigen (er was ook veel publiek in de zaal) van hun zitplaatsen op te staan om enkele ogenblikken stilte in acht te nemen ter nagedachtenis aan allen die het leven bij de ramp verloren. De heer van 't Veer betuigde hij zijn deelneming bij het verlies van vrouw, drie kinderen en schoonzoon. Namens de raad bid spreker hem toe, dat God hem sterken mocht om dit zwaar verlies te dragen. Hij bracht dhr. van 't Veer voorts warme hulde voor zijn optreden in die nacht, toen hij Ondanks de zware slag, die hem had ge troffen met vastberadenheid leiding gaf bij het begin der evacuatie. Deelneming betuigde hij eveneens aan wethouder Hage, die ouders en naaste bloed verwanten heeft verloren. Allen die door de dood van familieleden in rouw zitten, be tuigt spreker zijn innige deelneming. Grote dank had hij voor allen die zoveel, soms onbegrijpelijk veel hebben gedaan in de rampnacht ter leniging van de grote nood. Dankbaar was spreker en de raad voor de gemeenten, die bereid waren Stavenisse te adopteren, dankbaar ook voor het bezoek van H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Wilhelmina en Z.K.H. Prins Bernhard, evenals voor de grote belangstelling, die door de Commissaris der Koningin in deze provincie aan de dag is gelegd voor Sta venisse, aan de Minister van Justitie en vele andere autoriteiten. Een nog moeilijk te omschrijven, maar buitengewoon omvangrijke taak wacht ons, aldus burgemeester Verburg. Moeilijke weken liggen achter ons. Ingrijpende beslis singen moesten worden genomen, beslissin gen die soms zeer onplezierig waren, maar steeds zijn genomen met het algemeen be lang voor ogen. Zeer erkentelijk was hij de beide wet houders, de Commandant en manschappen van de Rijkspolitie, en alle anderen die maar op enigerlei wijze hun medewerking hebben verleend. In deze noodtoestand moest gehandeld worden en kon geen minuut tijd verspild worden om de te nemen maatregelen door de raadsleden te laten goedkeuren. Al heeft men de redenen van het gevoerde beleid niet altijd begrepen, wees er ten volle van over tuigt, dat steeds naar eer en geweten is U zult morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardigs CARTER'S LEVER PILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Bist Carter's Leverpilletjes. gehandeld. Met de wens dat God de arbeid in de naaste toekomst moge zegenen en Hij de inwoners in staat zal willen stellen hun zo zwaar getroffen gemeente te herbouwen, opdat Stavenisse uit de golven zal verrijzen in oude glorie, opdat de medeburgers we derom naar de eigen gemeente zullen terug keren besloot burgemeester Verburg zijn herdenkingsrede na nogmaals allen te heb ben opgewekt de arbeidskracht ten volle aan te wenden voor die herbouw, gedachtig aan de Zeeuwse wapenspreuk: „Luctor et Emergo". Beknopt kunnen we thans nog enige pun ten van bespreking laten volgen, waarover in ons volgend nummer een uitvoerig verslag. Een verzoek van schippers voor gebruik van schepen werd gerenvoyeerd naar B. en W. B. en W. stellen voor om via de Commis saris tot oprichting van een barakkenkamp te komen in een naburige gemeente, hetzij St. Annaland of St. Maartensdijk. Beter is wellicht in Bergen op Zoom, zo menen enkele raadsleden. Men zal advies vragen aan de Rijkswater staat en in elk geval pogingen aanwenden een barakkenkamp te krijgen voor de ver geëvacueerden. Gevraagd zal worden aan de Commis saris der Koningin te willen toestaan dat de bewoners van Molendijk en Stoofdijk mogen reëvacueren naar Stavenisse. Zij zul len dan andere mensen, die hier nodig zijn moeten innemen. De overige straten, die droog zijn mogen nog niet bewoond worden dan na vergun ning en bij uitzondering. Een beroep zal worden gedaan op de Bond van Plattelandsvrouwen om de wo ningen schoon te komen maken van de zieken en bejaarde echtparen of alleen- wonenden, die daartoe zelf niet in staat zijn. Dhr. de Vos betreurde het, dat Zondag jl. zoveel toeristen kwamen en dat toen zelfs nog gecollecteerd is. Dit eerste is niet te voorkomen, zo meent de voorzitter. Gevonden voorwerpen worden door de politie de Voogd in de woning van dhr. Koetsdijk opgeslagen en kunnen bij defini tieve herkenning en bewijzen van eigenaar tegen ontvangstbewijs worden verkregen. De meeste raadsleden zijn er voor t.z.t., zodra dat mogelijk is, alle mensen die terug kunnen komen, ook de gelegenheid daartoe te geven. (uitvoerig verslag volgt.) Deze bevat weer alleen die namen die ter gemeentesecretarie Stavenisse zijn geregistreerd na de publicatie van de vierde lijst. 96. HAGE CORNELIS, geboren te Stavenisse, 25 April 1903, echtgenoot van Klaasse Pieternella, gewoond hebbende B 24 aldaar, begraven te St. Maar- - tensdijk. 97. HAGE ABRAHAM CORNELIS, geboren te St. Maartensdijk, 28 April 1928, gewoond hebbende te Axel, Nieuwendijk 70, tijdens de rampnacht verblijvende te Stavenisse, begraven te St. Maartensdijk. 98. HAGE CORNELIS PIETER, geboren te Stavenisse 7 November 1934, gewoond hebben B 24 aldaar, begraven te St. Maartensdijk, 99. STEENDIJK GEERTRUIDA KAATJE, geboren te Stavenisse, 26 Sept. 1908, echtgenote van Wielaard Willem Anthonie, gewoond hebbende Kerkstraat A 307, begraven te St. Maartensdijk. 100. OVERBEEKE JANNETJE, geboren Stavenisse 6 December 1904, echt genote van Moerland Johannes, gewoond hebbende Oudelandsedijk A 93, hegraven te Bergen op Zoom. 101. LÈENHOUTS MARTINA JOHANNA, geboren te Stavenisse 28 Juli 1947, gewoond hebbende Kerkstraat A 306a, begraven te Bergen op Zoom. 102. BROUW HENDRINA, geboren te Stavenisse, 2 Mei 1925, gewoond hebbende B 26, begraven te St. Maartensdijk. 103. OOSDIJK MARINUS, geboren te Stavenisse, 10 October 1947, gewoond hebbende Kerkstraat A 345, begraven te St. Maartensdijk. 104. QUIST ARIE CORNELIS, geboren te Stavenisse op 24 Maart 1909, gewoond hebbende Oudelandsedijk A 94, begraven te St. Annaland. 105. HAGE JOHANNES JACOB, geboren te Stavenisse 4 Juli 1896, echtge noot van Van Iwaarden Jannetje, gewoond hebbende Buurtweg A 91, begraven te St. Annaland. 106. DEN BRABER MARINA CORNELIA, geboren te Stavenisse 20 Juli 1939, gewoond hebbende Oudelandsedijk A 98, begraven te St. Annaland. 107. HAGE JANNETJE, geboren te Stavenisse 4 October 1940, gewoond hebbende Stavenisse, Stoofdijk A 136, begraven te St. Annaland. 108. GOEDEGEBUURE JAN CORNELIS, geboren te Stavenisse op 28 Aug. 1917, echtgenoot van Wesdorp Paulina Pieternella, gewoond hebbende Voorstraat A 56, begraven te St. Maartensdijk. 109. GAAKEER CORNELIS JACOBUS BART, geboren te St. Maartensdijk op 17 Januari 1900, echtgenoot van Van Dalen Geertruida Danetta, ge woond hebbende B 53, begraven te St. Annaland. 110. STOUTJESDIJK JAN, geboren te Stavenisse op 26 Juli 1893, gewoond hebbende Wilhelminastraat A 252, begraven te St. Annaland. 111. STOUTJESDIJK MARTINUS, gehoren te Stavenisse, 5 November 1900, echtgenoot van Potappel Damina, gewoond hebbende te Vlissingen, be graven te St. Annaland. Tijdens de rampnacht verblijvende te Stavenisse. 112. GOEDEGEBUURE JANNETJE NEELTJE, geboren te Stavenisse op 4 November 1937, gewoond hebbende Kerkstraat A 365a, wordt begraven te Bergen'op Zoom. 113. JOHANNA HELENA DE VRIES, geboren te Stavenisse, 24 Maart 1881, gewoond hebbende Kerkstraat A 313, wordt begraven te St. Maartensdijk. door )f HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden „Jongere wel, mam „Nou, eigenlijk ook niet." „Dus je mag niemand plagen „Nee, dat is veel beter. Dan kun je ook geen ruzie krijgen." Nol knikte, veegde met de mouw van zijn bloesje de laatste tranen weg en verdween toen weer naar de straat. Alwaar hij even later aan het vechten was met een veel oudere buurjongen, omdat deze hem getreiterd had over het feit, dat hij huilende naar zijn moeder was gegaan. Nol was bijna zeven jaar oud, toen zijn moeder hem naar school bracht. Dat stond hem maar matig aan. Moeder van Veen had verteld, dat hij daar zou gaan leren en als hij goed zijn best deed, zou hij later verder mogen leren. Voor zeekapitein, als hij er zin in had. „Wat is dat mam, Zeekapitein „Dat is op een schip, als je gaat varen. Dan ben je de baas en krijg je een heleboel geld. „O, net als De Vries op het pontje van de Nassau- kade Moeder van Veen schoot in een lach. En ze maakte zich er maar van af met te zeggen: „Zoiets, maar dan op een veel grotere boot." Nol knikte begrijpend. „Op een pont naar de Over kant van het IJ, he mam Leuk is dat. Maar ik weet nog niet, of ik ga varen. Ik wil liever fietsenmaker worden." Opnieuw schoot de vrouw in een lach. Nol's liefde voor het fietsenvak was wel terug te brengen tot de vriendschap, die de jongen gesloten had met de oude Maas, die op het hoekje een fietsenwinkel had en allerlei reparaties verrichtte. Maas had de jongen eens op een oude fiets gezet en Nol had toen, onder stevige be geleiding van de grinnikende fietsenmaker, een rondje door de stegen gemaakt. Na afloop had Maas gezegd: „Je kent het al bijna. Vraag maar aan je moeder, of je een fiets mag kopen." De vraag was doorgegeven, maar moeder van Veen besliste, dat hij daarvoor nog te jong was en Nol gaf haar al gauw gelijk. Hij was op dit punt niet lastig en evenmin veeleisend. Doch de school trok hem niet bijster aan. Hij begreep zeer wel, dat het nu uit was met z'n vrije leventje en dat er van spelen in de steeg met de andere kinderen alleen nog maar voor en na schooltijd sprake kon zijn. Doch mam zei, dat het nodig was en Nol berustte. Bovendien had de school ook wel iets aantrekkelijks voor hem. De klas, waarin hij werd geplaatst, was al vol met jongens en meisjes, waarvan de helft min of meer luid zat te snotteren. En toen Nol zijn moeder zag weggaan, drongen bij hem ook de waterlanders naar voren, maar hij hield ze in. Dat janken had je ook niks aan, dacht hij en daarom wijdde hij zijn aandacht aan al die mooie platen, die er aan de muur hingen. De aardigheid was er voor hem al gauw af. Hij leerde evenwel plichtmatig en verrichtte de opgedragen taken. Hij leerde gemakkelijk, maar niet met plezier. Dikwijls zat hij door de hoge ramen naar buiten te kijken, naar de bomen, die langs de gracht stonden en waarin de mussen speelden en vochten. Zo'n mus had toch maar een bruin leven, dacht hij; die is altijd maar vrij en niemand commandeert hem. Een paar vleugels en hup... je vliegt ergens anders heen, als het je in zo'n boom niet bevalt. Kon hij ook maar vliegen, dan smeerde hij 'm om nooit meer terug te komen. De schooljaren van Nol van Veen gingen onbewogen voorbij. Hij kwam met matige rapporten thuis, zonder evenwel ooit één onvoldoende te hebben. Wat hij moest leren, leerde hij, maar hij deed het machinaal en zonder enige interesse. Wat kon het hem schelen, hoeveel rivieren er* in Engeland waren en waar Karei de Groote geboren was. Dat was allemaal lariekoek, zei Maas, de fietsenmaker, goed voor prefesters en dokters, maar Jan Boezeroen had er toch niks meer an, als-ie van school ging. Evenwel openbaarde zich in de schooljaren Nol's liefde voor de waterkant en dat zag zijn moeder met genoegen. Zelf had de jongen daar niet zo erg in. Hij slenterde op vrije Woensdagmiddagen wel eens met zijn vriendjes over de Westerdoksdijk en dan gingen ze pootje baden in Klein-Zandvoort, zoals de jeugd het smalle strookje zand noemde aan de boorden van het IJ. Daar zag je de grote schepen varen. En op een andere keer liep hij langs de grote dokken aan de Overkant van het IJ en luisterde naar het klinken van de nagels. Als je er geregeld kwam, zag je de schepen komen, her steld worden en weer gaan. En ook liep hij wel eens naar de werven, waar de nieuwe schepen gebouwd werden. Dan zag je de schepen groeien tot op een dag... dan was het weg van de helling gevaren. Misschien al op zee. Maar meteen was de kiel al weer gelegd voor een ander schip. Dat ging daar steeds maar door, het ene schip na het andere, soms klein, soms heel groot. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 2