Plaatselijk Nieuws Stavenisse beseft dagelijks meer de gevolgen van de noodlottige watervloed. put-,oh™"s' - Weerpraatjes. THOLEN w-van D-,w bekendmaking schade aan oester- en mosselpercelen aanvoer van materialen voor dijkherstel nu komt van sprang bureau noord-zeeland terreinloos OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND 9e Jaargang No. 16 13 Maart 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden ƒ1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen Ja, men zit in St. Maartensdijk nog met z'n kapotte kaaistraat en nog veel ivater in de Noord- en Middellandpolder, men zit in St. Annaland met de gedeeltelijk verwoeste Suzannaweg en Klippel- straat, in Poortvliet's iveihoek is het water ook nog lang niet weg, men kijkt in St. Filipsland op een grote verwoesting, maar dat alles bij elkaar kent Stavenisse ook. Het zit bovendien nog als op kolen vuurs wat de dijkgaten betreft en het zit bovenal met een officiële lijst van al ruim honderd doden en nog een vijftigtal vermisten. Sta daar als buitenstaander eens even bij stil. Kijk nog eens naar de in dit nummer voorkomende vijfde officiële verlieslijst. Zie hoe het aantal de honderd is overschreden. Neem daar nog ruim vijftig slachtoffers bij; nog niet gevonden, bijna niet meer te vinden, waar van sommigen wellicht nimmer méér gevonden zullen worden. Is het wonder dat de inwoners van Stavenisse, die nu bijna dagelijks naar hun dorp trekken om de zaak schoon te maken, steeds meer gaan beseffen, welk een verschrikkelijke ramp zich over hun gemeente voltrok. Weinigen zijn er die niet treuren om het verlies van een familielid, een kennis of vriend. En dan toch weer verder te moeten! ELDERS LUIDEN DE DOODSKLOKKEN Stavenisse, kan niet eens zijn eigen doden begraven. Klokgelui klinkt in de naburige gemeenten, waar droeve rijen zich naar de kerkhoven begeven. Weer één van de velen ter aardebesteld. En weer één en morgen weer twee. Familieleden, voor zover bereik baar en bekend, ze lopen naar de begraaf plaatsen en zien hun dierbaren wegzinken en dan moeten ze weer terug. Naar Stave nisse om hun boeltje verder schoon te maken. Naar de dijk om de gaten te dichten. Naar hun evacuatieadres omdat er geen eigen huis meer voor hen bestaat, afwachtend of het andere nog vermiste familielid wordt ge vonden, afwachten of het meest dierbare pand nog deze week begraven zal kunnen worden. Stavenissewie durft er in die ge meente mee aankomen dat er nog zwaarder getroffen dorpen zijn: Oude Tonge, Ouwer- kerk, Nieuwerkerk. Wie durft er mee aankomen, dat het getal der doden toch niet boven de 200 is, zoals eerst werd beweerd. De slag is toch al zo zwaar, bijna on- overkomenlijk. EN DAN TOCH VERDER TE MOETEN Stavenisse wordt schoongemaakt. Dage lijks rijden de bewoners met bussen naar hun dorp. Komen ze er voor het eerst na de ramp dan weten ze^ niet hoe te beginnen. Grauw en stinkend zijn de nog niet gerei nigde woningen. Er liggen appels en uien, aardappelen en peen, een ontzette linnenkast een omgeslagen dressoir, kromgetrokken deuren, kapotte panelen en alles zand, klei, modder mest een vuile sloot. En dan moet men toch beginnen. Dan, kan men het even zo aanzien, maar dan moet toch worden aangepakt. Zo teruggaan kan niet. Er is hier in elk geval nog een huis om schoon te maken. Het wordt schoonge maakt. De rommel komt op de straat, hele hopen voor de huizen. Het zal wel worden opgehaald. En dan is het kwart voor vijf, men moet weer wèg. In die éne kamer is dan toch de grootste rommel uit. Eigenlijk ziet men niet wat er die eerste dag is gedaan. Maar toch is het begin gemaakt. En de andere dag is men er wéér de volgende dag ook... tot men zich wat gemakkelijker kan bewegen, tot niet alles meer vuil en vet en vies en modderig is, wat men aanpakt, tot men weer ziet dat de vloer uit planken bestaat en uit een bepaalde klomp klei toch weer een kachel te voorschijn is gekomen. Men voelt dan zelfs weer enige voldoe ning over een leeg huis, met hoogstens nog een ontzette kinnenkast of een kapot dres soir, met amper een paar behoorlijke stoelen, voldoening over dit lege huis, dat in elk geval toch weer „ontmodderd" is. En zijn de persoonlijke verliezen niet te zwaar ge weest, dan kan er zelfs weer een lach af, een kwinkslag, want een mens kan niet altijd in de ellende leven. En men moet weer ver der, nu men er zelf het leven afbracht. Men moet verder met het schoonmaken van de huizen, met het ophalen van het wrakhout, met het dichten van de dijken, ja ook met het identificeren van de slachtoffers. Nee, die enkele lach, die ene kwinkslag betekent niet dat men oppervlakkig of on gevoelig is. O neen, maar dat leven moet weer door gaan en men kan niet blijven staren op wat is geschied. Nee, dat is geen oppervlakkigheid. Spreek ze eens over het portret van moeder dat verloren ging, over zo veel andere innige, al waren het soms maar kleine bezittingen, die voor geen geld zijn terug te kopen. Spreek ze eens over de familieleden, de vrienden, de kennissen, die het leven lieten dan is het niet opgewekt, dan wil men de moed wel eens laten zakken, dan vraagt men zich af, hoe verder te moeten. Maar ze weten er gelijk bij, dat dit moet. Ze gaan om hun boterham bij de Roode Kruispost, in de centrale eetzaal, ze gaan naar de secretarie om inlichtingen over een of ander, ze gaan horen of ze terug kunnen komen, omdat ze weten dat ze waar ook, verder zullen móéten. Laten we niet met holle phrasen aan komen als: „ze houden de moed er in, of ze vechten voor de herrijzenis van hun ge meenten". Nee, laten we het maar een voudiger zeggen: de overgeblevenen in Stavenisse, ondanks hun grote smart, on danks hun zwaar verlies, ze leven zelf nog en daarom moéten ze verder, daarom moéten ze trachten hun gemeente te beveiligen tegen het water, daarom moéten ze hun huizen schoonmaken, daarom moéten ze hun ge meente herbouwen, daarom moéten ze weer vechten voor hun bestaan, hun brood. Ze moéten verder omdat ze niet behoren bij de honderdzeventig die niet meer verder kunnen. neer er in het weerbericht gesproken wordt over „het Noorden'' dan wel over de „Noordelijke helft" van ons land. Met b.v. „het Noorden" wordt een belangrijk klei ner gebied bedoeld dan met de „Noordelijke helft", dit geldt ook t.a.v. de termen „Het Zuiden" en de Zuidwestelijke helft". Op de wereldkaart mag ons land, wan neer wij er een cent opleggen, geheel zijn verdwenen, een af en toe sterk verschillend en lastig klimaat voor de meteorologen, die er een weersverwachting voor moeten ma ken, hebben wij wel. Daar komt nog bij dat het meeste „weer" voor ons uit het westen komt, dus na Engeland over de Noordzee, waar vrijwel geen weersberichten vmi sche pen binnenkomen. Niet zelden worden wij verrast door een boven de Noordzee in activiteit toegenomen regenfrontje enz. Het is dan ook heus geen gemakkelijke taak om bij ons uitermate sterk wisselende zeekli maat altijd een weerbericht samen te stellen, dat voor het gehele land precies klopt. Van daar ook al dat men ons land zoveel moge lijk heeft ingedeeld. Hoe vaak gebeurt bet niet dat men voor de omroep hoort Den Helder regen (neerslag b.v. 15 mm), tegen Maastricht licht bewolkt (neerslag enkele druppels). Een bewijs dat het weer in Ne derland op korte afstand grote verschillen te zien kan geven. Een voorbeeld zij een treinreis van mij van Zwolle naar Rotter dam op 2 Januari 1947. Zwolle betrok ken, lichte regen, Harderwijk sneeuw vrij dikke vlokken, Rotterdam, plus mi nus twee uur later volop zon. Ik had meer last van mijn winterjas dan gemak. Zeer zeker zult U iets dergelijks ook al wel meegemaakt hebben. (Nadruk verboden) J.H.P. INDELING VAN ONS LAND BIJ DE WEERSVERWACHTING EN STORMWAARSCHUWING (Van onze weerkundige medewerker) Het komt in ons land dikwijls voor dat de windsnelheid gemiddeld boven de 14 meter per seconde of 50 kilometer per uur uitgaat, hetwelk de grens is waarop bij het K. N. M. I. te De Bilt de stormwaarschuwings- dienst in actie komt. De wind- en storwaarschuwingsdienst onderscheidt vier districten en daar herhaal delijk is gebleken dat er over de indeling van ons land en de zeegebieden bij de weersverwachtingen en bij indeling van de gebieden waar „Harde" wind of „Storm" wordt verwacht verkeerde meningen be staan, laten wij hier deze indeling volgen. Te beginnen bij de wind- en stormwaar- schuwingsdienst voor de scheepvaart. Dis trict NOORD. Dit omvat het kustgebied van de Noordzee en Waddenzee van Delf zijl tot aan Den Helder. District MIDDEN. Dit omvat het kust gebied van Den Helder tot Hoek van Hol land met inbegrip van de vaarwateren naar en in het havengebied van Dordrecht, Rot terdam en Amsterdam. District ZUID. Dit omvat het kustgebied van Hoek van Holland tot de Belgische grens met inbegrip van de Zeeuwse- en Zuid-Hollandse stromen. District IJSSELMEER als vierde district. Indeling van ons land bij de weersver wachtingen. Bij de indeling van ons land in Noord- Midden-Zuid wordt de grens tussen Noord en Midden getrokken van Alkmaar naar Coevorden. De grens tussen Midden en Zuid door de benedenloop van de Maas. Tot het „Zuiden" worden de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg gere kend. De lijnen RoosendaalWoerdenIJssel- meerTerschelling en EindhovenApel doornGroningen delen ons land in het Westen, het Midden en het Oosten. Onder het „Noordoosten" wordt verstaan het gebied binnen de lijn AmelandHee renveenMeppelCoevorden. Onder het „Noordwesten": het gebied binnen de lijn TerschellingHeerenveen LemmerAmsterdam—IJmuiden. Onder het „Zuidwesten": het gebied bin nen de lijn Hoek van HollandDordrecht -RoosendaalBelgische grens. Onder het „Zuidoosten": het gebied bin nen de lijn TilburgDen BoschNijmegen. Behalve deze indeling wordt er in het weerbericht ook gesproken van de Noorde lijke, Zuidelijke helft enz. Deze indeling, die Utrecht als centrum heeft, luidt als volgt. De grens tussen Noordelijke- en Zuidelijke helft loopt van Den Haag—Utrecht naar Zutphen. De grens tussen Noordwestelijke- en Zuid-oostelijke helft loopt van Den Helder Utrecht naar Maastricht. De grens tussen Noordoostelijke helft en Zuidwestelijke helft van ons land van Ber gen op ZoomUtrecht naar Groningen. Het is dan ook een groot verschil, wan SPROKKELMAAND BRACHT NAAST RAMPZALIGE STORM VRIJ NORMAAL WINTERWEER Te veel neerslag en te weinig zonneschijn (Van onze weerkundige medewerker) Het entrée van Februari 1953 zal als één der zwartste bladzijden in onze geschiedenis bekend blijven. 1 Februari bracht een zware orkaan uit het Noordwesten, hierover schre ven wij reeds uitvoerig in het vorige artikel. De Februarimaand heeft zich overigens vrij normaal gedragen, al viel er vrij veel neerslag in de vorm van sneeuw en bleef het te somber. In De Bilt bedroeg de ge middelde etmaal-temperatuur 2.4 grC tegen 2.5 grC normaal. 13 dagen waren aan de warme en 15 aan de koude kant van de normaal gelegen. In De Bilt kwamen 14, tegen normaal eveneens 14, vorstdagen voor, in het noorden 17. Het aantal ijsdagen be droeg 3, normaal ook 3; in het noorden 5. Dit zijn dagen, waarop ook overdag het kwik niet boven het vriespunt komt. Voor een Wintermaand allemaal, vrij normale pjfers. De neerslag en het aantal uren zonneschijn gaven een grotere afwijking te zien. In de Bilt werden totaal 60 uren zonneschijn gemeten, tegen normaal 77 uren. Er kwamen 11 zonloze dagen voor, tegen normaal 9. Vooral de tweede decade was zeer somber met slechts 9 uren zonneschijn. Op de meeste plaatsen in ons land viel te veel neerslag. Normaal valt er in Febr. 40 tot 50 mm maar dit keer kwamen alle vijf hoofdstations er boven. (Den Helder 71 mm, Eelde 55, De Bilt 77, Vlissingen 60 en Maastricht 73 mm). Na een periode met somber weer vielen vooral de laatste dagen van Februari op. 'Bij stralend weer steeg de temperatuur op 26 Febr. te De Bildt tot 15 grC; zo ook in Twente. Een zo hoge Februaritemperatuur werd in deze eeuw alleen in 1949 en in 1950 waargenomen. De weekeinden van 7 en 14 Febr. waren zeer koud en brachten plaatse lijk 12 a 15 graden vorst; dat zijn de laagste temperaturen van deze winter geweest. MAART-Lentemaand. Enkele jaren geleden schreven wij over het gezegde „Maart geeft negen zomerse dagen". Onder deze zomerse dagen verstaat men dan rustige, zonnige voorjaarsdagen, waarbij de temperatuur nog niet boven de 25 grC uitkomt. Dit is de limit, die moet worden overschreden, wil een dag (meteorologisch) „zomers" genoemd worden. De hoogste Maarttemperatuur in De Bilt waargenomen sedert 1848 bedraagt 22.5 grC op 23 Maart 1871, officieel dus nog geen zomerse dag. Maar ook negen mooie zonnige voorjaars dagen (zoals het gezegde luidt) geeft Maart ons lang niet ieder jaar, zoals de statistiek heeft bewezen. Toen wij twee jaar geleden hieraan een artikel wijdden, bleek dat deze negen zomerse dagen van Maart geen be trekking hebben op het weer, zoals ver schillende lezers schreven, maar dat hiermee worden bedoeld negen dagen, waarop de arbeiders (vroeger) op het platteland meer loon kregen. 22 dagen van Maart werden dus nog uitbetaald naar de winterloon regeling en (let wel) negen dagen van Maart naar de zomerloonregeling. Voor deze arbeiders had Maart dus negen zomerse dagen. Dit moet vooral in Noord-Holland vroeger gebruikelijk zijn geweest. Zijn er onder de lezers die dit van vroeger ook uit hun omgeving kunnen bevestigen, dan zou den wij het op prijs stellen dit te vernemen. Wij willen Maart niet dadelijk lastig val len met vragen naar veel warme en mooie dagen, maar wel hopen wij, dat er behalve enkele koude Maartse buien ook enkele fraaie voorjaarsdagen voorkomen, waarvan wij eind Februari en in de eerste dagen van deze maand al een voorproefje kregen. Nadruk verboden. J.H.P. HOOGWATER in de week van 15 tm 21 Maart 1953 Zondag vm 3.24 en nm 15.44 uur Maandag 4.03 16.24 Dinsdag 4.45 17.05 Woensdag 5.24 17.44 Donderdag 6.05 18.27 Vrijdag 6.49 19.14 Zaterdag 7.38 20.05 Zondag 15 Maart Nieuwe Maan te 12.05 u. Zondag 22 Maart Eerste Kw. te 9.10 u. BURGERLIJKE STAND Geboren: 26 Febr. Baaij, Adriana Maria, d. v. J. Baay en van M. Aarnoudse. 26 Febr.: Baaij, Cornelia Adriana, d. v. J. Baaij en van M. Aarnoudse. 14 Febr.: Janna Johanna, d. v. C. Bur ger en van H. Bogert. 17 Febr.: Leendert, z. v. I. L. Hage en van P. Kwist. Overlijden: 2 Febr':, Jac°ba van Dullemen, oud 76 ?P ,Febr': Rachei Magdalena Johanna, GoigetZV, B- o»?P63',5„?t'v. dT L""™ tr,IviP 15 jebJn SuurIant- Willemina Geer- Klerck. jaar' W6d' Van J' P- de Op 16 Febr.: Stahl, Elisabeth Valesca Victoria Richilda, oud 84 jaar, d v R Stahl en van E. Geiger. Op 21 Febr.: de Korte, Simon, oud 76 n *;'nVÊ F' van Dullemen. P I Fe.br"' van Nieuwenhuijzen, Tan- K- vim Niéuwenhuijzen6 Van Op 26 Febr.: Geluk, Jacoba Cornelia J CW' A' Geluk «vanW. «nd „Tw. 71 maBken9ehmrStf T Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op Dins- VrrJ a'S" eerste gedeelte en op Vrijdag 20 Maart a.s. het overige gedeelte. °onderda9 '9 Maart a.s. bestaat PrivaTtputten0' aa"9 VOor ruimin9 van betonning eendracht herlegd £eTunin,9 in de Eendracht bij Tholen en de Krabbenkreek bij St. Annaland is thans herlegd. In verband met gaten in de dijken is de vaargeul op sommige plaats geheel r£h?P£n'/ u'j j het Varen 9rote voor zichtigheid geboden is. Door de stormramp van 1 Febr. jl. is er op de ihoolse oester- en mosselpercelen aanwezige oesters en mosselen grote schade aangericht, zoals bij gehouden controle is gebleken. Vele percelen zijn bedekt met een dikke laag slik, zodat de schelpdieren als het ware verstikken en niet meer vindbaar zijn. Vooral de percelen vlak voor een gat van een dijkbreuk hebben zeer grote schade, daar ook de perceelgronden zijn uitge- schuurd. a In de haven van Tholen zijn er de laat ste dagen vele materialen aangevoerd voor het herstel van de dijken van het eiland Tholen. Deze week werden 10.000 perkoen- palen gelost en duizenden kilo's stro voor krammatten. De causerie, die door Alfred van Sprang in Tholen zou worden gehouden moest op de vastgestelde datum vervallen. Thans zal hij a.s. Maandag komen, waartoe vanaf St. Annland en St. Maartsendijk bussen rij den, vertrek om 6.45 uur. Naar wij vernemen zal de Centrale Dienst Noord-Zeeland van Bouw- en Woningtoe zicht zich ook tijdelijk in Tholen vestigen. Zoals bekend was dit bureau voorheen te Zierikzee gevestigd. Met de leiding wordt dhr. Boot belast. Dhr. Argelo blijft te Zierizee. De voetbalvereniging Tholense Boys is momenteel terreinloos, waar de eigenaar in Februari de ploeg in het veld zette. Het is moeilijk voor deze club de lopende compe titie te vervolgen. In een gisteravond ge houden vergadering werd besloten alle pogingen' in het werk te stellen om een nieuw terrein te krijgen. BURGERLIJKE STAND over de maand Januari 1953 Geboren: 2- Jan.: van Tilbeurgh, Petrus Cornelis Joseph Adrianus, zoon van v. Tilbeurgh, Cornelis Matthias en van Gunst, Anthonia Johanna (geboren te Bergen op Zoom). 6 Jan.: Piasmans, Geertruida Maria The- resia, dochter van Piasmans, Cornelis en van Steijns, Anna Maria. 15 Jan.: Rijstenbil, Jacoba Karelina, doch ter van Abraham Jochem en van Vos, Maria Pieternella. 16 Jan.: Geuze, Josina Alida, dochter van Geuze, Izak Martin en van van Driel, Din- gena (geboren te Bergen op Zoom). Gehuwd: Geen. Overleden: 20 Jan.: Jochems, Maria Cornelia, 78 jaar, zonder beroep, weduwe van Bosters, Pe trus Cornelis. (Overleden te Bergen op Zoom). 28 Jan.: Rijnberg, Krijna Jacoba, 86 jaar, zonder beroep, ongehuwd. LOOP DER BEVOLKING over de maand Januari 1953 Ingekomen: Kousemaker, Wilhelmina M. M. uit Krui- ningen naar C 65. Guiljam, Marinus, met gezin, uit Poort vliet naar All. Vertrokken: Goedegebuure, Cornelia, van A 25 naar Rotterdam. Droogers, Dingetje L, van B 119 naar Werkendam. Otto, Jacoba J., van A 45 naar Dintel- oord c.a. Minheere, Marinus J. met gezin van C 77 naar Kapelle. HERVERKAVELINGSWERK HERVAT Nadat door de ramp van 1 Februari jl. het herverkavelingswerk in de Hollairepol- der te Oud-Vossemeer was stil komen te liggen, heeft men dit thans, nu de arbeiders bij de herstelwerkztaamheden aan de dijken weer gemist kunnen worden, weer hervat. Er worden echter geen nieuwe objecten ter hand genomen. EVACUES Thans verblijven in deze gemeente nog ongeveer 150 evacué's, welk aantal con stant blijft doordat vele plaatsen van hen die naar huis teruggaan, ingenomen worden door nieuwe evacué's. Laatstgenoemden komen van verderaf en trachten begrijpe lijker dichter bij hun woonplaats een tijde lijk onderkomen te vinden. VOOR HET RAMPENFONDS Ook de jeugd uit deze gemeente laat zich niet onbetuigd om voor het Rampenfonds te werken. Dezer dagen beginnen nl. een 6-tal schooljongens met de bevolking in de ge legenheid te stellen te raden naar het aantal erwten in een fles a raison van een kwartje. De jongens zijn er in geslaagd een aantal prijzen voor dit doel te bemachtigen. Dit initiatief verdient aller belangstelling. VERGADERING BIJENVERENIGING Op 27 Februari hield de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt, afd. Tholen haar jaarvergadering in deze gemeente. De voorzitter, dbr. L. J. van Popering opende de bijeenkomst met een woord van welkom en wees er vervolgens op, hoe men, gewoon lijk begin December de jaarlijkse bijeen komst houdt. Door verschillende omstandig heden, zoals ziekte kon dat niet en zo werd ze later vastgesteld op 3 Februari jl. Het is nu Maart geworden en het blijkt dat ons mede-bestuurslid dhr. Boon na een ernstige operatie nog niet aanwezig kan zijn. Geluk kig maakt hij het vrij goed, aldus de voor zitter en we hopen dan ook, dat hij vol gende vergadering weer in ons midden mag zijn. Dat het 3 Februari niet mogelijk was te vergaderen behoeft geen nadere uitleg ging. Onze gedachten gaan op deze verga dering uit, aldus de voorzitter, naar hen die bij de ramp het leven verloren. Voor zover ons bekend, is onze afdeling voor verliezen gespaard gebleven, maar onge twijfeld zijn er ook afdelingen, die leden hebben verloren door dit rampzalig ge- beuren. Hen willen we ook hier gedenken Het jaar 1952 was voor de bijenteelt maar een matig jaar. Wij zouden echter geen goede imkers zijn, indien we niet met nieuwe moed 1953 tegemoet zien. Na de notulen, rekening en verantwoor ding door dhr. A. J. Soeters werd meege deeld, dat de bijenfilm deze winter hier niet kon komen, daar ze in Wageningen al te bezet was. Direct na de ramp heeft de voorzitter zich met Wageningen in ver binding gesteld en hierop verschillende me dedelingen ontvangen, die ter vergadering werden besproken. In het kort kwam het hier op neer, dat alle imkers hun verliezen bij Landbouwherstel dienen op te geven terwijl men in Wageningen zal trachten dit voorjaar bijen te sturen. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren A. J. Soeters en A. Boon met algemene stemmen herkozen. Er werd ook weer een verloting gehou den, waaraan mooie prijzen waren verbon den. M. Moerland won daarbij de le prijs, een bijenkast, die hij echter beschikbaar stelde voor een medelid, welke 1 Februari alles verloren had. De voorzitter dankte dhr. Moerland in het bijzonder voor dit gebaar en de aan wezigen voor hun opkomst. Daarna sluiting. HUISSLACHTINGEN Gedurende de maand Januari 1953 werden ter gemeente-secretarie 64 vergunningen uit gereikt voor het verrichten van een huis slachting van een varken. BURGERLIJKE STAND over de maand Januari 1953 Geboren: 1 Jan.: Marinus Gerard, zoon van A. C. Boogert en J. C. van Zetten. Gehuwd: 22 Jan.: Marinus G. van Dijk, 48 jaar en Elizabeth A. Gunst, 31 jaar. Overleden: 8 Jan.: Jeremias K. Westdorp, 89 jaar, weduwnaar van M. de Rijke. LOOP DER BEVOLKING over de maand Januari 1953 Ingekomen: Cornelis P. Fluijt en echtgenote van het C.B.R. Elizabeth A. Gunst van Almkerk. Vertrokken: Jacobus C. van Poortvliet naar St. Maar tensdijk. Cornelis P. Nelisse en gezin naar St. Maartensdijk. Janna Heijboer-geb. Moerland naar Sas van Gent. Elizabeth A. van Dijk, geb. Gunst naar Almkerk. Paulus van Dijk, naar Utrecht. BURGERLIJKE STAND over de maand Februari 1953 Geboren: 7 Febr.: Maatje Adriana, dochter van I. den Engelsman en W. de Jonge. 20 Febr.: Janna Marina, dochter van A. J. Rijnberg en C. Westdorp. 22 Febr.: Jannetje, dochter van J. Snoep en J. A. Overbeeke. 26 Febr. te Rotterdam: Dingenus, zoon van W. v. d. Boogaart en H. F. D. Ram- steijn. Getrouwd: Geen. Overlijden: 5 Febr.: Marinus Mosselman, oud 79 jaar, weduwnaar van P. Scherpenisse. 9 Febr.: Willem Slager, 74 jaar, echtge noot van E. v. d. Klooster. 15 Febr.: Pieter Duijzer (overleden te Oud-Vossemeer) 88 jaar, weduwnaar van K. van Oost. 17 Febr.: Carolia Maria de Moor, over leden Roosendaal en Nispen, 75 jaar, we duwe van J. van 't Westeinde. 20 Febr.: Pieter Hendrik van Hal (over leden te Bergen op Zoom) 75 jaar, echtge noot van A. E. Burgers. Loop der bevolking Ingekomen: Jan Schilperoort van Oud-Vossemeer. Vertrokken: Johannis Kalle, naar Utrecht. HUISSLACHTING In de maand Februari werden 21 ver gunningen uitgereikt voor huisslachting. EVACUE'S Het aantal geregistreerde evacue's per 1 Maart bedroeg in deze gemeente 65 per sonen. Dit zijn dus mensen uit andere ge meenten, hoofdzakelijk uit Stavenisse. Daar naast zijn er nog 230 personen uit eigen gemeente, die niet in eigen huis kunnen wonen en bij andere burgers hun intrek heb ben genomen, waaronder dus de boeren en arbeiders uit de polders en degenen wier woning in de kom der gemeente verwoest of onbewoonbaar zijn. SCHADE-SCHATTERS Van alle kanten tracht men het mogelijke te doen om niet te vervallen in de lang durige schaderegeling van de evacuatie. Een schaderegeling die menig getroffene nog niet is ontgroeid. Die om z'n talloze verwikke lingen voor velen een nachtmerrie werd. Uiteraard kon men de schuld van die lang durigheid ook niet uitsluitend op de over heid schuiven. Menigeen heeft er nog een geveltje of gedeelte daarvan laten bijzetten, dat in feite niet tot de schade behoorde, maar toen gemakkelijk en goedkoper tegelijk kon worden opgetrokken. Opdat zoveel mogelijk voorkomen kan worden, dat er later moet worden „gepingeld", worden thans schadeschatters benoemd, die door onmiddellijke opname bij de getroffenen later hun fiat kunnen geven op de inge diende schade-opgaven. Het treft ook nu weer de Landbouworganisatis, die in dit opzicht in 1945 etc. een leerschool hebben doorgemaakt thans actief zijn. Zo zijn door de Stichting van de Landbouw schade-schat- ters commissies aangewezen, waarbij een beëedigde schatter evenals vertegenwoordi gers van de Prov. voedselcommissaris. Voor de Stichting van de Landbouw heb ben ter plaatse zitting in deze schadeschat- terscommissie de heren J. F. Brooijmans, C. J. J. Kooijman, P. den Haan (Juliana- straat - seer. A.N.A.B. afd. St. Annaland) en M. Ligtendag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1