WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht COMMENTAAR ltsëmmmmm Onze Kroon- Prinses verjaart Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00. elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen IS DE DIVIDENDSTOP NOG VAN KRACHT MOEILIJK PROBLEEM VOOR EERSTE KAMER TRAGE BEHANDELING FRACTIES VERDEELD LANDBOUWZORGEN U KUNT BIJ NACHT EN „ONTIJ" BELLEN THOLEN HOOGWATER MARIONETTEN-THEATER OUD-THOLENAAR BENOEMD OP DE FILM ZONDAGSDIENST ARTSEN OP 31 JANUARI JAARVERGADERING C.H. KIESVERENIGING GESLAAGD „VROUWEN EN KINDEREN IN ISRAEL" BENOEMING BURGERLIJKE STAND OUD-VOSSEMEER HELPT 't GROENE KRUIS 9e Jaargang No. 10 30 Januari 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Bestaat de wet op de dividend beperking of bestaat zij niet Voor deze vreemde vraag werd dezer da gen de Eerste Kamer gesteld. En de vijftig Senatoren waren niet bij machte die vraag onmiddellijk met een ,,ja" of ,,neen" te beantwoor den. Het moet dan wel een moei lijke vraag geweest zijn. Men schermt zo graag met het gezegde: „iedere burger wordt geacht de wet te kennen", maar wat blijft daarvan over als zelfs de Eerste Kamer niet weet of een bepaalde wet bestaat of niet Het zij toegegeven, de vraag kwam onverwacht. Het was de Friese Senator Pollema (c.h.), die haar opwierp en het was de afge vaardigde uit de Haarlemmermeer, mr. Rip (a.r.), die haar zo moeilijk vond, dat hij voorstelde de beant woording daarvan uit te stellen tot de volgende week. Nu zijn Senatoren geen kinderen. Daarvan kunt U verzekerd zijn. Er zitten enkele hoogleraren in de Eerste Kamer en juristen zijn er bij de vleet. Na enig praten, zou men daarom ook wel tot een conclusie zijn gekomen. Maar er waren ook overwegingen van politieke aard, die het wel wenselijk maakten om de eindstemming over het ontwerp ter verlenging van de dividendbeper king nog even uit te stellen. Meer dan één fractie was verdeeld. De wet op de dividendbeperking gold voor de boekjaren tussen 31 December 1949 en 30 December '52. Minister Lieftinck meende het in strument van de dividendstop nog nodig te hebben voor de voortzet ting van zijn financieel beleid. Daar om had hij op 13 December 1951 aan de Tweede Kamer een verlen- gingswet aangeboden, waardoor de dividendstop tot einde 1955 gehand haafd zou blijven. De behandeling van dit ontwerp liet nog al even op zich wachten. Zo lang, dat het bijna de vuurdoop werd van de opvolger van Minister Lieftinck, Minister v. d. Kieft. Het was een doop, die niet prettig zou zijn, want het ontwerp werd zwaar geamendeerd en het slot was, dat de dividendstop met slechts één jaar, tot einde 1953, werd verlengd. Tot zover was alles nor maal. Op 18 November van het vorige jaar ging het ontwerp in de Tweede Kamer onder de hamer van voorzitter Kortenshorst door. Ook normaal was, dat de Eerste Kamer op 19 December d.a.v. haar Voorlopig Verslag uitbracht. Nu komen we echter aan het abnormale. De Memorie van Antwoord van Minister v.d. Kieft verscheen eerst een maand later op 19 Januari van dit jaar. Op een dag dus, dat de wet op de dividendbeperking reeds was afgelopen. 30 Dec. 1952 was immers de laatste dag Nu kwam mr. Pol lema in het geweer. Hoe kunnen we een wet verlengen, die niet meer be staat Dat was juridisch geschut, waarvan de Eerste Kamer bijna om viel. Minister v. d. Kieft wist er eigenlijk niet goed raad mee. Hij gaf toe, dat er niets aan te doen is als ondernemingen gedurende de eerste 27 dagen van Januari een hoger divi dend hebben uitgekeerd dan wette lijk is toegestaan. Nu de wet niet meer bestaat, is dit een legale daad. En hij beloofde, om de gemoederen van de „schuldigen" gerust te stel len, deze „legale daad" niet achteraf door een nieuwe wet als „illegaal" te bestempelen. De wet bestaat dus niet meer Zo eenvoudig is het probleem ook weer niet,. De minister beweerde, dat de niet bestaande wet best kan worden verlengd, omdat de verlengingswet als een nieuwe wet te beschouwen valt. Er is dus een stuk nieuwe wetge ving. Wie gelijk heeft, de Minister of de heer Poliema, wist de Senaat niet zo gauw uit te maken. De schorsing van de beraadsla ging kwam ook uit andere overwe gingen niet te onpas. De fracties waren nl. nogal verdeeld. Duidelijk bleek dit bij de a.r. en de k.v.p.. Bij deze laatste fractie sprak een voor stander, oud-Minister Teulings, en ook een tegenstander, Mr. Regout. De nieuw a.r.-afgevaardigde Helle- ma zal wel geen grote aanhang heb ben in zijn fractie. De c.h.u. zeide bij monde van de heer Pollema, geen sociaal-econmische bezwaren tegen het ontwerp te hebben, maar de juridische -of de wet bestaat of niet bleken haast niet te over bruggen. Wij kunnen dus Dinsdag a.s., als de juridische puzzle is op gelost, nog een interessante stem ming meemaken. Tot de verklaarde tegenstanders behoorde uiteraard ook Prof. Mole naar (v.v.d.) Tezamen met Prof. Hellema en de heer Regout betoogde hij, dat de dividendstop niet meer te handhaven is. Economisch be hoeft dat niet meer. Zelfs de socia list Kapteyn kon dit niet ontkennen. Voor hem bestond er echter de vrees, dat de conjunctuur zou om slaan en dan is er aan deze beper king weer grote behoefte. Belang rijker dan de economische motieven waren de sociale overwegingen. Kan men verhoging van dividend toe staan, terwijl er nog een loonstop is? Met andere woorden: mogen de aan deelhouders hun inkomens vergroten en de arbeiders niet De tegen standers van verlenging wezen er op, dat de effectenbezitters er na de oorlog het meest bekaaid van af ge komen zijn. En bovendien achtten zij zich wel in staat om de loontrekkers duidelijk te maken, dat een afschaf fing van de dividendstop geen na deel voor hen zal opleveren. Inte gendeel, een voordeel, want de werkgelegenheid zal er mee gebaat zijn. Voor Minister v. d. Kieft waren de sociale overwegingen beslissend. Men doet een beroep op het gezond verstand van de arbeiders, zo zeide hij, maar kan men niet even goed een beroep doen op het gezond ver stand van de aandeelhouders Is het hun niet duidelijk te maken, dat inkomensvergroting van effecten bezitters moeilijk voor de arbeiders te verteren is Nieuwe aspecten behalve de juri dische kwamen eigenlijk niet naar voren. Het Kabinet en verschillende fracties zitten muurvast, want in de richtlijnen is geschreven, dat de S.E.R. een onderzoek naar de wen selijkheid van de afschaffing der dividendpeperking zal instellen. Het Kabinet heeft daarvoor een jaar de tijd gekregen. En daarom zal een groot deel van de a.r.- en de k.v.p.-fracties voor dit ontwerp stemmen. Zij worden gesteund door de socialisten, zodat als er zich geen grote moeilijkheden voor doen Minister v. d. Kieft de eindstem ming met een gerust gemoed kan tegemoet zien. Trouwens, niemand had verwacht, dat dit eenvoudige ontwerp zoveel stof zou doen op waaien. Maar de Eerste Kamer heeft haar bestaansrecht weer bewezen. Zij gaat niet over één nacht ijs Nadruk verboden. Wanneer een dominee niet vraagt en een boer niet klaagt, staat men voor vreemde gebeurtenissen. Aldus een bekend Nederlands gezegde. Nou, wat het vragen van de domi- nee's betreft, hoeft men zich geen zorgen te maken. Die vragen meer dan ooit te voren en ieder kan we ten, dat dit ook wel nodig is. Maar het is ook een feit, dat de boeren minder klagen dan vroeger. Het zou ook dikwijls klagen zijn „uit een warm hoofd." Immers, er is al zeer veel verbeterd. Door hun organisa ties, die zeer sterk staan, hebben de Nederlandse boeren al heel wat we ten te bereiken aan beschermende, helpende en regelende wetten en be sluiten van hogerhand om hun be drijven bloeiend en krachtig te hou den. Bovendien, hoeveel meer kennis hebben de boeren, vooral de jonge re de laatste jaren niet vermeerderd door de talrijke cursussen, tijd schriften, bedrijfsvoorlichting, enz. De radio licht hen speciaal in om trent het weer en waarschuwt voor mogelijke nadelige gevolgen daar van en omtrent de bestrijding van ongedierte. Alles bij elkaar zijn er talrijke grote en kleine verbeteringen tot stand gekomen op landbouwgebied. Een bijzonder teken van de ontwik keling der Landbouwjongeren kwam weer eens duidelijk aan het licht te Axel, waar gedurende drie dagen een veertigtal Zeeuwse jongeren hun kaderbijeenkomst hielden en waarbij besprekingen van de we reldproblemen de hoofdschotel vormde. En toch drukt de boeren nog een grote zorg, die nog vele andere zor gen met zich brengt. Daarmee spreken we niet op de hoge belastingen, die voor ieder hoog zijn. Maar de moeilijkheid voor de jonge boer om aan een be drijf te komen. Bij honderden worden ze in een ander ambacht gedwongen, terwijl Nederland voor eigen gebruik en export toch nog wel meer land- en tuinbouwproducten kan gebruiken, dus ook meer land- en tuinbouwbe drijven, dus ook meer boeren. Om dit tot een oplossing te bren gen is al heel wat afgepuzzeld. De emigratie-mogelijkheden lost dit probleem slechts ten dele op. Ook in eigen land is er al veel gedaan. De Zuiderzee is en wordt verder drooggelegd. In onze provincie is de Braakman van de zee afgesloten en daar zal men over enkele jaren weer enige hectaren landbouwgrond bij hebben. In vele streken is men overgegaan tot herverkaveling van de grond om daardoor de kleinere bedrijven rendabeler te maken en zelfs te proberen grond over te hou den voor enkele nieuwe bedrijven. Andere pogingen tot oplossing zijn nog grotendeels een werk van de landbouwgeleerden: studiewerk dus. Het is de arbeid van bodem onderzoek en productieproeven, waardoor nagegaan wordt hoe de gewassen verbeterd kunnen worden zodat men grotere hoeveelheden en betere kwaliteiten maakt; hoe de grond kan verbeterd worden en daardoor meer opbrengt; welke vruchten in iedere streek en op iedere grond het beste kunnen ge teeld worden, zodat niet iedereen alles teelt, maar in de toekomst iedere boer op zijn eigen grond doet wat het meest oplevert en de groot ste verdienste geeft. Het laatst begonnen onderzoek is het onderzoek op bestaande kleine bedrijven of deze wel gevoerd wor den volgens de eisen van de tijd en aangepast aan hun omstandigheden, m.a.w. of daar niet door ondeskun digheid onnodig een slecht bestaan wordt geleid, wat verholpen zou kunnen worden. Het doel van deze en de hiervoor genoemde onderzoekingen is om de ZATERDAG 31 JANUARI viert prinses Beatrix haar vijftiende verjaardag. Natuurlijk is het groot feest in het koninklijk gezin wanneer de oudste dochter jarig is. Op deze dag zullen velen in Nederland terugdenken aan eind Januari 1938 toen het heugelijk feit zou plaatsvinden. Zou het een jongen of een meisje zijn Zou het koninklijk kind nog in Januari of in Februari geboren worden Heel Nederland wachtte in spanning en toen; gebeurde het precies op 31 Januari. Beatrix werd zij genoemd en deze naam betekent: zij, die gelukkig maakt. Wij geloven wel, dat prinses Beatrix haar ouders en haar volk gelukkig heeft gemaakt. Dat onze kroonprinses nog vele jaren in voorspoed bij ons mag zijn, wensen wij allen. manier te vinden waarop met zo weinig mogelijk grond toch zoveel mogelijk boerengezinnen een goed bestaan zouden kunnen vinden. Tot op heden is men dit onderzoek in onze provincie nog niet begonnen. Wordt dat alles uitgewerkl, dan kan men nog wel eens voor vreemde conclusie's komen te staan. En zullen de te nemen maatregelen lang niet overal instemming vinden. Zoals dat ook het geval niet is bij her- of ruil verkaveling. Het ligt voor de hand dat er ook in onze omgeving bijzondere aan dacht aan deze problemen zal wor den besteed. Wij zijn er zelfs van overtuigd dat de via Gedeputeerde Staten gevormde eilandcommissie met een en ander in aanraking zal komen, dan wel er de aandacht op zal vestigen. Ook wel met het oog op landaanwinning, met name dan de schorren grenzende aan de Van Haaftenpolder. Dikwijls zal het dus op een nieuwe koers uitdraaien, wat op zijn minst individuele tegenkanting zal uit lokken. Maar de te nemen maatregelen zullen nu eenmaal noodzakelijk zijn gezien in het gemeenschappelijk be lang. Daaraan zullen noch de boe ren, noch de arbeiders, noch de burgerlijke organisaties zich mogen onttrekken. Omdat het geheel er slechts wel bij kan varen. In zijn gebruikelijke jaarrede heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilan den enkele bijzonderheden mede gedeeld over het telefoonverkeer in 1952 in het district van de Kamer. Het aantal telefoonaansluitingen vermeerderde in 1952 in onze pro vincie met 607 en bedraagt thans 10.203. Waar er dit jaar een ge deelte van Zuid-Beveland verder wordt geautomatiseerd, wil men de gemeenten met meer dan 100 aan sluitingen in onze omgeving niet ge heel voorbijgaan. Vandaar dat o.m. de kantoren van St. Annaland, Oud- Vossemeer en Tholen voor rijks rekening doorlopend zullen worden opengesteld. Dit betekent dus, dat op die kantoren ook gedurende de nachtelijke uren steeds een telefo nist (e) bij de hand zal moeten zijn en dit betekent ook dat U, zodra dit werkelijkheid is, op ieder uur van de nacht de telefoon van de haak kunt pakken en het gewenste num mer aanvragen in eigen gemeente of in alle geautomatiseerde gemeenten. Hoogwater in de week van 1 t.m. 7 Februari 1953. Zondag vm 5.00 nm. 17.10 uur Maandag 5.23 17.36 Dinsdag 5.50 18.04 Woensdag 6.20 18.35 Donderdag 6.49 19.06 Vrijdag 7.24 19.48 Zaterdag 8.12 20.46 Zaterdag 7 Februari 1953 Laat ste Kwartier te 5.09 uur. Zaterdag 24 Januari jl. werd ten bate van de Alg. Kleuterschool een middag- en avondvoorstelling ge houden met het door dhr. J. Busch eigenhandig vervaardigde marionet ten-theater. Vertoond werd als hoofdprogramma een vrije bewer king naar het sprookje van Grimm „Piggelmee". Zowel de kinderen tijdens de middagvoorstelling als de volwassenen tijdens de avondvoor stelling hebben het gebodene zeer weten te waarderen, zoals uit het gulle applaus overduidelijk bleek. Een woord van lof aan het adres van dhr. Busch en zijn medewer kers is hier zeker op zijn plaats. Als staatssecretaris bij financienn is benoemd Mr. Dr. H. W. v. d. Berge. Hij werd in Tholen geboren op 19 Februari 1905 alwaar zijn vader brievenbesteller was. Onder auspiciën van de muziek vereniging „Concordia" werd Woensdagavond jl. in de zaal van „Hof van Holland" de destijds in Tholen opgenomen film gedraaid, i Dr. L. D. A. Looysen, Tholen, Tel. 49 Dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer, Tel. 19 Er was zeer grote belangstelling voor deze avond, die geopend werd door de wnd. voorzitter van „Con cordia" dhr. J. H. Bal, die in het bijzonder burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven een welkom toeriep. Na een toelichting door de film operateur zag men de „thoolse film". Men zag niet alleen de markantste punten, maar bijna geheel Tholen op de film met vele bekende per soonlijkheden, verenigingen, bedrij ven, enz. Een leuk gezicht al die bekende dingen zo voor je te zien. Mooi was ook de kleurenfilm over de Engelse parken, terwijl men een klucht als toegift kreeg. Ook 's middags was er tijdens de kindervoorstelling goede belangstel ling, terwijl beide voorstellingen des avonds een volle zaal te zien gaven. Voor „Concordia" een geslaagde stunt. zal „Concordia" geen muzikale wandeling maken door de gemeente. Dit was althans niet de bedoeling in tegenstelling met de hieromtrent heersende geruchten. Ook werd vo rige week geen serenade gebracht bij het echtpaar van Dijke-Mol, om dat daarop geen prijs werd gesteld. Vrijdagavond jl. hield de C.H. Kiesvereniging haar algemene jaar vergadering. De voorzitter, dhr. J. v. d. Velde opende met gebed en heette vervolgens allen hartelijk welkom. Na voorlezing der notulen en verslag penningmeester werd als bestuurslid herkozen dhr. J. J. v. d. Zande, terwijl in de vacature H. Rol dhr. J. Geiderblom in het be stuur werd benoemd. Gesproken werd vervolgens over de a.s. candidaatstelling voor de ge meenteraad. Daarbij deelde dhr. B. J. v. Westen mede, dat hij in ver band met zijn leeftijd geen candida- tuur meer wenst, terwijl ook dhr. J. Geilings te kennen gaf daarvoor niet meer in aanmerking te willen komen. Besloten werd op een volgende vergadering de nieuwe candidaten- lijst te bespreken. Daarna sluiting met dankgebed. Aan de Ned. Modevakschool te Haarlem slaagden mej. B. Quist Hd. en M. Quist Johd. alhier als coupeuse-lerares. Over dit onderwerp spreekt Ds. Grolle uit Utrecht met lichtbeelden verduidelijkt in de zaal Hoek op 6 Februari a.s. Een avond, die geor ganiseerd wordt door de Ned. Chr. Vrouwenbond, waarbij men vrije toegang heeft. Bij beschikking van de Minister van Financiën is de heer Adr. Ju- melet uit Bruinisse benoemd tot mo- tordrijver-deknecht in vaste dienst bij de Visserijpolitie op de Zeeuwse Stromen met standplaats Tholen. Huwelijken: 23 Jan.: Pieter Duinkerke, 26 jaar en Catharina Pieternella Schot 24 jr. In de zaal van dhr. Lagaay wordt Donderdag 5 en Vrijdag 6 Februari een uitvoering gegeven door de to neelgroep „De Plankeniers" uit Ber gen op Zoom. Deze avonden zijn ten bate van het Groene Kruis al hier en worden gegeven onder 't

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1