WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Bevolkingsoverzicht van onze eilanden. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Burgemeester Boogaard van St. Annaland Plaatselijk nieuws Groei te St. Maartensdijk, St. Annaland en Scherpenisse. WEER EEN LAAG STERFTECIJFER. per 1 Mei a.s. eervol ontslag. ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN 9e Jaargang No. 7 9 Januari 1953 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 u. aangenomen GROVE FOUTEN ERKEND. Ontsnapten grote voorsprong door traag opsporingswerk. De minister wist van niets. Ons parlement zou geen echte volksver tegenwoordiging zijn als het niet die zaken besprak, die juist het volk in beroering brengen. En wat heeft er de laatste dagen meer opschudding gebracht dan de ontsnap ping van de zeven gevangenen uit de „Koe pel" te Breda Het waren geen lieve jon gens, die kans hebben gezien de weg naar Duitsland in te slaan. Het zijn sluipmoor denaars die niet hebben teruggedeinsd voor de ergste mishandelingen. Zij trokken oude Joden de baarden uit, zij doofden cigaretten op de lichamen der gevangenen; moorden en rovend deden zij in de donkere bezettings- dagen hun werk. Dat is de achtergrond van de opschudding. Het Nederlandse volk wordt weer herinnerd aan de gruwelen ook door landgenoten bedreven. Het walgt daarvan. Het gunt zo zeide oud-minister In 't Veld, die in de Eerste Kamer onder zeer grote belangstelling een interpellatie hield deze mensen de vrijheid niet. Voor Gerrit de Stotteraar kan men nog een klein beetje waardering hebben. Een zeker vakmanschap is bij zijn herhaald uitbreken niet te ont kennen. Maar deze S.S.-ers, zij hebben ge profiteerd van verslapte waakzaamheid en van een illegale organisatie. Het was klare taal van de heer In 't Veld. Maar gelukkig de uiteenzettingen van minister Donker waren niet minder duidelijk. Al bleek zonneklaar hij moest dat toe geven dat er onvergeeflijke fouten zijn gemaakt. Fout één; de minister wist pas Zaterdagmiddag de ontsnapping was Vrijdagavond dat er in de Bredase ge vangenis iets was gebeurd. Hij moest dit van zijn chauffeur horen. Ogenblikkelijk ging hij naar Breda. Dat was 24 uur na de ontsnapping. En eerst toen werd op zijn bevel de buitenlandse politie gewaarschuwd, het nieuws over de radio bekendgemaakt en een beloning uitgeloofd. Daaraan was nog niet gedacht. Fout twee: de rijksidentifi- catiedienst was nergens te bekennen. Deze moest een extra-politieblad maken. De des betreffende chef was met vacantie. Dat kan gebeuren met de Kerstdagen. Maar de tele foniste kon eerst Zaterdagmorgen om 4.10 uur zijn plaatsvervanger te pakken krijgen, omdat hij de telefoon die in de woonkamer stond, niet hoorde. Ook dat kan gebeuren. Terecht maakte de Kamer echter een ver wijt aan de leiding van deze dienst, die al het nachtelijke werk laat opknappen door een telefoniste. Het politieblad kwam Zater dagavond klaar. Eerder kon niet, want de Landsdrukkerij was de dag na Kerstmis ge sloten en men moest toevlucht zoeken bij een Utrechtse drukkerij. Daarna werden vooral kalmpjes aan de politiebladen op de bus gedaan, zodat zij eerst in de loop van de Maandag de verschillende bureaux be reikten. HAASTIGE SPOED.,7.. Wie denkt dat hiermee alle euvelen zijn opgesomd, vergist zich helaas deerlijk. Fout drie was, dat de rijksidentificatiedienst wel beschikte over de foto's van de verdachten maar niet over de signalementen. Die moes ten uit Breda komen. Weer tijdverlies. En fout vier: wij vatten het maar samen, de reactie op de ontvluchting was erg lauw. 's Avonds om 7.30 uur was een filmvoor stelling begonnen. Een bewaker kreeg enige minuten na de aanvang daarvan een tip van een gedetineerde, dat er voorbereidingen voor een ontvluchting werden gemaakt. Ogenblikkelijk werden de posten buiten uit gezet. Dat was prima. Alleen, men rekende er niet op, dat de zeven gevangenen reeds verdwenen konden zijn. Dat was reeds het geval. Zij hadden stokersdiensten verricht. Door het forceren van een stortluik en met behulp van twee ladders en een rubberslang, waren zij in de twee gereedstaandstaande auto's gesprongen. Eerst om half negen werd een pauze in het programma ingelast. De directie vreesde door al te scherp op treden onrust te verwekken. Die vrees was terecht, want de gevangenen werden op dat moment bewaakt door negen man. Negen bewakers voor o.a. 111 levenslang gestraften en 63 Duitse oorlogsmisdadigersVier dozen van 50 cigaretten werden voorzichtig opengemaakt. Iedere gevangene kreeg een cigaret. Zeven bleven er over... Het was dus toen reeds half negen. Deze gang van zaken is nog wel verklaarbaar. De minister maakte dan ook de gevangenisdirectie geen al te grote verwijten. Er komen vele tips over ontsnappingen en ook deze was heel vaag. De voorzorgsmaatregelen waren ge troffen om de ontvluchting te voorkomen. Na de ontdekking werden de bevoegde autoriteiten gewaarschuwd. Het wordt een tonig, maar ook nu weer was grote spoed nergens te vinden. Eerst om vijf voor elf ging er een telexbericht de wereld in. Nog later werd de grens gewaarschuwd. Te laat reeds En nog later ging men de buiten muren onderzoeken waar men de trappen en rubberslang vond. Pogingen om de gevan genen langs administratieve weg terug te krijgen, mislukten. Nu is de bewaking uiteraard verscherpt. Een extra-politiemacht, 25 Man met traan- gasbommen, is aangerukt. Bovendien is men van plan om mitrailleursposten op de muren op te stellen. De bezoekregeling, die veel te soepel was en aanleiding kon geven tot afspraken, wordt veranderd. Misschien was het regiem voor deze zware gevangenen wel iets te licht. Waarom moeten zij als stoker fungeren Het was de baan die aanleiding was voor de ontsnapping. Waarom film voorstellingen in het duister Minister Don ker gaat daaraan een einde maken, al is hij er van overtuigd dat het onmogelijk is ook in de toekomst alle ontsnappingen te voor komen. Dag in dag uit verzinnen de ge vangenen een uitweg. En de bewakers zullen altijd een slag achter liggen. HULP VAN BUITEN Drie personen, die behulpzaam zijn ge weest bij de ontvluchting, zijn verhoord en zullen binnenkort gerechtelijk worden ver oordeeld. Helaas laat de wet niet toe hen in preventieve hechtenis te houden. Het staat voor de minister vast, dat er illegale orga nisaties zijn, met vertakkingen in het buiten land, die zich met dit werk bezighouden. Het staat voor hem ook vast, dat zowel de helpers als de ontsnapten over weinig her sens beschikken, zodat mensen met meer hersens dit plan hebben voorbereid. Om de bewaking in de gevangenissen waterdicht te maken, is veel geld nodig. Zo vervolgde minister Donker. Een ding is ge lukkig: door het gebeurde zal de moderni sering van ons gevangenisweezen niet wor den stopgezet. Fouten waren er dus in overvloed. Minis ter Donker heeft deze erkend. Maar de heer In 't Veld bleef op maatregelen aandringen om herhaling in de toekomst te voorkomen. Daar heeft het Nederlandse volk recht op. De communist Brandenburg diende twee moties in. In één daarvan werd het aftreden van minister Donker geëist. De Kamer had daarover veel plezier. Zij verwierp beide voorstellen met 282 stemmen. Dit was een groot debat in de Eerste Kamer. Volgende week beleven we daar een nieuw festijn: de Algemene Politieke Be schouwingen. Nog meer dan in de Tweede Kamer is dit debat aan de overzijde van het Binnenhof het summum voor parlementaire fijnproevers. (Nadruk verboden) De eerste dagen van een nieuw jaar is men op de gemeente-secretariën druk bezig met het bevolkingsoverzicht over het voor afgaande jaar. Dat was de eerste dagen van 1953 ook het geval. Dank zij de acti viteit van de ambtenaren en hun mede werking, kunnen we de lezers in het eerste nummer van dit jaar een beeld geven over het verloop van de bevolking op onze eilan den. Degene, die het te veel aan cijfers in dit artikel niet gemakkelijk verwerkt, zal toch minstens aandacht schenken aan het onder iedere plaats voorkomend gemeente lijk overzicht. Hier vatten we meer het ge heel samen. Wanneer U onderstaande totaalstaat be kijkt, zult U geen opzienbare verschillen ontdekken. Het verschil met het inwonertal in het jaar 1903 nu 50 jaar geleden is zelfs niet eens zo bar groot. U vindt die getallen in de eerste kolom. Daarnaast de totalen van vorig jaar. De gemeenten weer gerang schikt naar grootte. In het algemeen is het zo als vorig jaar, nl. dat de vermeerdering door geboorte op onze eilanden werd ge nivelleerd door het vertrek. Ga de cijfers van vestiging en vertrek maar na. U zult zien dat er maar één gemeente is, waar er zich meer vestigden dan vertrokken. Voornamelijk dan ook omdat het verschil tussen vestiging en vertrek te St. Annaland gunstig afsteekt, kwam deze gemeente tot een groei van 27 inwoners, daarmee wat de groei betreft, de leiding nemend in 1952. St. Maartensdijk en Scherpenisse droegen daartoe ook nog een steentje bij, maar de andere gemeenten, met name Oud-Vosse- meer en Poortvliet liepen terug en hierdoor ook is Poortvliet er niet in geslaagd, zoals we vorig jaar verwachten een plaatsje op de „ranglijst" op te schuiven en Stave- nisse onder zich te laten. Zo wordt het overschot tussen geboorte en overlijden door dit meerdere vertrek dus weggewerkt. Met het gevolg dat we op het eiland Tholen op het eind van 1952 dan ook maar 34 inwoners meer telden dan bij het begin, welk aantal tot 23 terugloopt, als we het totaalcijfer zien van het gehele dis trict (Tholen en St. Filipsland). Een vermeerdering van 23 inwoners op de bijna 18.000 is dus practisch te verwaar lozen. Men zou het zo kunnen zeggen: onze eilanden staan stil. En stilstand betekent achteruitgang. De oorzaak hiervan laat zich niet moeilijk raden. Daarover zijn de laatste maanden genoeg woorden gesproken en pen nen in beweging gebracht. Immers, waar ligt de toekomst voor onze jongemannen Mo menteel zeker onvoldoende op onze eilan den. Genoeg. Laten we verder gaan met het beschouwen van onderstaand cijfer materiaal. GEBOORTE Tegenover 335 geboortes in 1951 werden er 341 in het afgelopen jaar aangegeven. Dus maar een verschil van 6. Het geboorte cijfer was daarbij gunstig in St. Maartens dijk en Scherpenisse. In eerstgenoemde ge meente steeg dat zelfs met 15. Maar het totale gemiddelde van het eiland ligt toch niet hoog en bereikt het landelijk gemiddelde niet (circa 30 per 1000 inwoners.) OVERLIJDEN Wat het sterftecijfer aangaat, staan we op onze eilanden niet boven het landelijk gemiddelde (ongeveer 8 per 1000). Dat is hier werkelijk zeer laag en bedroeg dit jaar nog weer minder dan in 1951. Toen zijn er 148 overleden, thans 134. In Poortvliet, St. Filipsland en Tholen is dit cijfer naar verhouding wel het laagst. Opmerkelijk bij voorbeeld is, dat er in Tholen gedurende de maanden Juli, Augustus en September niemand kwam te overlijden, iets wat voor zover wij hebben kunnen nagaan daar niet eerder is voorgekomen. Dat er in Februari maar 1 inwoner in Tholen kwam te over lijden (zie het betreffende staatje onder de gemeente Tholen in dit nummer) is even eens iets wat tot de zeldzaamheden gerekend moet worden, daar meestal in de eerste 4 maanden van het jaar het sterftecijfer het hoogst is. Ook Oud-Vossemeer is dit jaar laag. Alleen St. Maartensdijk heeft in dit opzicht een ongunstig cijfer. VESTIGING Een juist beeld omtrent vertrek en vesti ging krijgt men eigenlijk door deze cijfers niet. Immers, hierin zijn ook die personen opgenomen die maar tijdelijk uit de ge meente zijn en zich later weer laten in schrijven. Dat kan in hetzelfde jaar voor komen. Toch is het verschil met 1951 ook maar heel gering. Over het gehele district be draagt dit maar 4 meer gedurende 1952. Ook dit cijfer tekent de eilandensituatie. Er is namelijk geen enkele reden waarom de vestiging sprongsgewijze omhoog zou gaan in een jaar. Dat krijgt men alleen door industrialisatie en daarmee verband hou dende uitbreiding. VERTREK Er zijn dit jaar 41 personen meer ver trokken op Tholen en St. Filipsland dan in 1951. Dit aantal is hoog in Tholen, Oud- Vossemeer en Poortvliet. En in St. Fi lipsland niet te vergeten. HUWELIJKEN Het kan beslist niet aan de vele nieuwe huizen liggen, die er jaarlijks te St. Anna land bijkomen, dat deze gemeente nu al twee jaren achtereen aan de kop staat met het aantal huwelijken. Was het vorig jaar in die gemeente 27, thans stapten 33 paar tjes in het bekende bootje. Hiertegenover steekt Poortvliet ongunstig af. Vorig jaar wisten 14 paartjes elkaar daar nog op het stadhuis te vinden, maar in 1952 kwam men niet verder dan 9. We kunnen toch niet aannemen, dat de burgemeesterswisse ling hierop van invloed is. In het geheel werden er op het eiland Tholen 17 huwelijken meer gesloten dan het vorige jaar en in St. Filipsland 4. DE MANNELIJKE EN VROUWELIJKE BEVOLKING Dit jaar willen we U nog wat meer cijfers geven. Hieronder treft U namelijk nog een staatje aan, waarop de in bovenstaande tabel genoemde totalen van geboorte en overlijden zijn gesplitst in de mannelijke en vrouwelijke. Miniem is, zoals li kunt zien, het ver schil tussen de mannelijke en vrouwelijke geborenen op het eiland Tholen. 'In Oud- Vossemeer deed men het gelijk op. Daaren tegen waren het in Poortvliet hoofdzakelijk jongens, die het levenslicht aanschouwden: 20 tegen 9 meisjes. Ook in St. Filipsland 10 jongens meer. Hierdoor boekte het man nelijk deel ook winst in het totale district: 176 j. en 165 m. Gering is ook het verschil tussen het aan tal mannelijke en vrouwelijke overledenen, voor zover het totaal betreft. Plaatselijk is er wel verschil. Neem bijvoorbeeld Tholen. Tenslotte de totalen: 8988 mannen en 8843 vrouwen. In ons district is er dus een mannen-overschot in tegenstelling met de wereldsituatie in dit opzicht. Hiermede achten we dit cijfermateriaal voldoende toegelicht. Mogelijk vinden de lezers nog meer bijzonderheden. Hopenlijk brengt 1953 geen stilstand, dus achteruit gang, maar naast bevolkingsgroei ook meer werkgelegenheid. Misschien heeft die hoop thans enige grond. Overzicht van het aantal mannelijke en vrouwelijke geboortes, overlijden en totalen van mannelijke en vrouwelijke inwoners per 1 Januari 1953 GEMEENTEN geboren overleden totalen m vr m vr m vr Tholen 34 22 8 14 1621 1662 St. Maartensdijk 28 31 16 13 1375 1333 St. Annaland 22 24 12 10 1338 1342 Oud Vossemeer 21 21 6 9 1124 1106 Stavenisse 13 17 9 5 891 846 Poortvliet 20 9 4 6 878 827 Scherpenisse 13 19 4 7 677 675 Totaal Eil. Tholen 151 150 59 64 7904 7791 St. Filipsland 25 15 7 4 1084 1052 Totaal District 176 165 66 68 8988 8843 De meeste St. Annalanders wisten het al, dat burgemeester Boogaard in April 1953 om precies te zijn de 25ste de pensioengerechtigde leeftijd hoopt te bereiken. En dan legt men in onze huidige samenleving op 65-jarige leeftijd een taak als ook de burgemeestersfunctie is, neer. Reeds direct in het nieuwe jaar kreeg burgemeester F. M. Boogaard bericht van de Minister van Binnenlandse Zaken, dat op zijn verzoek bij Kon. Besluit van 16 December 1952 met ingang van 1 Mei 1953 aan hem eervol ontslag wordt verleend als burgemeester van de gemeente St. Annaland. Nog enige maanden en St. Annaland staat dus voor een burgemeesterswisseling. Men hoort zo nu en dan reeds over die gebeurtenis spreken en zoals het dan altijd gaat, men is het meest benieuwd wie de eerste burger van St. Annaland in de toekomst wordt. Precies eender stond men er vorig jaar te Poortvliet voor. Daar is het nu geen vraagteken meer. En ons inziens is daar het vraagteken zeer bevredigend opgelost. We hopen dat het ook in St. Annaland zo moge zijn. Het is voor een gemeente toch altijd nog een gewichtige zaak. Dat is het voor Amsterdam, Den Haag of Rotterdam, evenredig is dat ook zo voor een platte landsgemeente, al is ze zelfs niet groter dan St. Annaland. Het moge dan geen gemeente zijn, waar men als burgemeester grote moeilijkheden tegenkomt, ook voor haar is leiding met vaste hand nuttig, en voor haar inwoners gewenst, dat hun burgemeester op het platteland geen vreemdeling is. Echter, dit zal nog enkele maanden een vraagteken blijven. Daartoe zal men tot ongeveer eind April geduld moeten hebben. EEN DORPSGENOOT Burgemeester F. M. Boogaard was zeker geen onbekende voor St. Annaland, toen hij bij Kon. Besluit van 4 December 1945 met ingang van 16 December d.a.v. als eerste burger van St. Annaland werd benoemd. Integendeel. Hij is er zelfs geboren op 25 April 1888 en getogen, toen hij na het lager onderwijs 4 jaar naar Tholen ging om de „normaallessen" te volgen. In Juli 1915 kwam hij als volontair ter se cretarie en werd Agent van de Arbeidsbe middeling. Misschien was U het vergeten, dat er toen ook al aan sociale zorg gedaan werd. Op 1 Januari 1916 werd hij ambte naar ter secretarie, terwijl hij vanaf 1 Juli 1920 tot op heden de functie van secreta ris der gemeente St. Annaland bekleedt. Zeer verrast werd hij in November 1944, toen hij als tijdelijk burgemeester-secretaris van de gemeente Stavenisse werd benoemd, waarvan hij 22 December 1945 werd ont slagen na zijn benoeming als burgemeester alhier. Daarbij komt dat dhr. Boogaard se dert 1919 Ambtenaar is van de Burgerlijke Stand, al heeft hij deze functie in 1943 tij delijk neergelegd, toen de omstandigheden minder prettig waren. Tijdens de evacuatie woonde hij in Bergen op Zoom en kwam dagelijks naar zijn hulp-secretarie in Tho len. Hij kreeg er in de loop der jaren meer werk bij door zijn functies als ontvanger griffier van het Waterschap St. Annaland (sedert 1 Nov. 1923) en werd 1 Nov. 1932 in gelijke functie benoemd van de polder MoggershiL Ook als zodanig heeft burge meester Boogaard er dus bijna 30, resp. 20 jaar opzitten. Zijn bestuurslidmaatschap van het Groene Kruis maakte dat hij ook voor deze vereniging steeds op de bres kon staan, zoals hij ook altijd de muziekvereniging „Accelerando" een warm hart toedraagt. Als ambtenaar of als secretaris heeft hij achtereenvolgens gediend onder Commissa ris der Koningin mr. H. J. Dijckmeester, jhr. Quarles van Ufford en de huidige Commis saris jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zoals hij ook 3 door H. M. benoemde burgemees ters als chef heeft gehad, nl. wijlen dhr. A. J. Bierens, dhr. C. M. P. W. Hanssens en de wnd burgemeester, notaris A. J. Bie rens. Ingrijpende veranderingen hebben zich tijdens zijn ambtsperiode als burgemeester in deze gemeente niet voorgedaan. Het was ook meer een tijd van de na-oorlogse we deropbouw dan van nieuwbouw. Als „amb tenaar van de oude garde" heeft hij altijd een zuinig beheer voorgestaan. Hierdoor is het hem gelukt de gemeente van noodlijdend in zijn eerste na-oorlogse jaren tot zelfstan dig op te werken, werd onder zijn bestuur de begraafplaats aanmerkelijk verbeterd, evenals de kleuterschool, waaraan de ge meente 1500,heeft bijgedragen. Kwam er maar een geringe woninguitbreiding tot stand, wel werden de scholen successievelijk opgeknapt en inzonderheid mag dit van de Inwonertal Iageschrevenen op 1 Januari 1953 GEMEENTEN 50 jaar geleden 1903 1 jaar 1952 geboren overleden vestiging vertrek totaal 1—1-'53 meer minder huwe lijken in 1952 Tholen St. Maartensdijk St. Annaland Oud-Vossemeer Stavenisse Poortvliet Scherpenisse 3066 3284 63 22 83 125 3283 1 28 2778 2687 59 29 52 61 2708 21 29 2390 2653 46 22 52 49 2680 27 33 2046 2243 42 15 51 91 2230 13 18 1675 1737 30 14 34 50 1737 13 1562 1716 29 10 34 64 1705 11 9 1381 1341 32 11 37 47 1352 11 17 Totaal Eil. Tholen 14.898 15.661 301 123 343 487 15.695 59 25 147 St. Philipsland 1873 2147 40 11 42 82 2136 11 26 Totaal District 16.771 17.808 341 134 385 569 17.831 59 36 .173 Dr. P. J. Duinker Tholen, tel. 40 Dr. H. Menger St. Filipsland, tel. 20. St. Annalandse straten worden gezegd, vooral de laatste paar jaar kwam er in dit opzicht veel goeds tot stand. Nu er aan het eind van zijn periode ook nog een begin kan worden gemaakt met de Dorpsweg, kan men gerust zeggen, dat het St. Annalands stratenplan zo goed als voltooid is en dat op zeer bevredigende wijze. We hebben bij dit ontslag even stilge staan. Aan het afscheid zijn we nog niet toe. We hopen dat de St. Annalandse burge meester de hem nog resterende maanden als zodanig in gezondheid mag volbrengen. En concluderen 'thans, dat de gemeente St. Annaland aan deze functionaris „geen kwade burgemeester heeft gehad en de burgemeester evenmin een beroerd dorp". Wie zou ook zijn geboortegrond verloo chenen LOOP DER BEVOLKING OVER 1952 geb. overl. ingek. vertr. m v m v m v m v Januari 2 2 1 3 1 1 3 4 Februari 1 2 1 2 1 2 4 Maart 2 4 3 2 2 3 3 9 April 5 2 .3 4 11 13 Mei 3 6 3 4 .3 5 6 Juni 3 1 1 1 1 2 2 Juli 3 3 2 7 1 1 Augustus 2 3 3 .3 6 5 September 5 7 2 3 6 October 3 2 8 7 6 11 November 3 4 1 1 8 5 6 10 December 2 4 1 1 2 3 3 3 Totaal 34 29 8 L4 43 40 51 47 Aantal inwoners op 1 Jan. '52 1603 m 1681 vr 3284 inw. Geb. en ingek. overl952 77m 69 vr 146 inw. 1680 m 1750 vr 3430 inw. Overl. en vertr. in 1952 59 m 88vr= 147 inw. vm. 11.45 nm. 23.49 vm. 0.30 nm. 13.11 vm. 1.14 nm. 14.11 vm. 2.36 nm. 15.02 vm. 3.24 nm. 15.47 vm. 4.08 nm. 16.29 vm. 4:50 nm. 17.11 15 Januari Nieuwe Maan te 1621 m 1662 vr 3283 inw. of 1 minder dan bij de aanvang van dit jaar. 28 huwelijken werden voltrokken, 2 echt scheidingen uitgesproken. HOOGWATER in de week van 11 t.m. 17 Januari 1953. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Donderdag 15.08 uur. BEKENDMAKING Aan belanghebbenden wordt ter kennis gebracht, dat de aangiftebiljetten voor de hondenbelasting in de loop van Januari worden verzonden. Er wordt met nadruk op gewezen, dat houders van honden, die geen aangiftebiljet ontvangen, dit ter gemeente secretarie moeten aanvragen voor 20 Febr. a.s. Zij die in de loop van 1953 houder van een hond worden moeten hiervan binnen 14 dagen op dezelfde wijze aangifte doen. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op Dins dag, 13 Januari, het eerste gedeelte en op Vrijdag 16 Januari, het overige gedeelte. Tegen Donderdag, 15 Januari, bestaat ge legenheid tot aangifte voor ruiming van pri- vaatputten. Burgemeester en Wethouders van Tholen, De Secretaris. RATTENBESTRIJDING De Burgemeester van Tholen maakt be kend, dat vanaf Maandag 12 Januari a.s. tot Zaterdag 17 Januari van 912.30 uur aan de waag gelegenheid bestaat tot het afhalen van lokaas ter bestrijding van de bruine rat. Het middel is ongevaarlijk voor mensen en huisdieren. Knaagdieren, als konijnen, maken hierop evenwel een uitzondering. Om de bestrijding zo algemeen mogelijk te doen zijn, wordt ieder aangeraden het nodige lokaas af te nemen. De prijs bedraagt 3 ct. per portie. Tholen, 8 Januari 1953. De Burgemeester voornoemd. VOOR DE ALG. KLEUTERSCHOOL Door de spontane medewerking van vele Tholenaren is het mogelijk geworden om op Zaterdag 24 Januari a.s. in zaal „Hof van Holland" te Tholen een marionettenspel ten tonele te brengen. Opgevoerd wordt „Pig- gelmee", een vrije bewerking van het be kende sprookje van Grimm: „van de Visser en zijn vrouw". De duur van het stuk is ca. 2 uur. Het bestaat uit 3 bedrijven van 8 tafrelen. De opbrengst komt ten goede van de Alg. Kleuterschool te Tholen. Vele Tholenaren zullen waarschijnlijk een

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1953 | | pagina 1