O 1953.... en de „Eendrachtbode". Ik wense U ij 1. 21 Januari 1952. In het voorjaar verraste Opa Kleizing te Purmerend Nederland door het behalen 7. van het wereldkampioenschap Pijproken. 2. 19 Maart 1952. Burgemeester de Keizer van Urk deed al het mogelijke om een goed resultaat te bereiken voor de Urkervissers in Argentinië en 8. reisde hiervoor per vliegtuig naar Argentinië. Bij zijn vertrek van Schiphol werd hij uitgeleide ge daan door Urker mannen en vrouwen. 3. 7 April 1952. In Kampen moest een oude molen 9. uit het Centrum van de stad verdwijnen en werd hiervoor op een grote truck geladen en enige honderden meters buiten 't centrum weer geplaatst. 10. 5. 30 April 1952. Met veel enthousiasme werd op Soestdijk de verjaardag van H.M. de Koningin gevierd waarbij tijdens het tuinfeest het kleine Prinsesje Marijke tussen de Prinsessen Beatrix en Margriet hard ging lopen om alles te kunnen 11. zien. 4. 19 April 1952. Op de Grebbeberg deed H.K.H. Prinses Beatrix mee aan een miniatuur Military. 12. 6. 21 Mei 1952. De sluizen bij Tiel in het Am sterdam-Rijnkanaal zijn in gebruik genomen door middel van het stukvaren van een lint door „De 13. Piet Hein" met aan boord de Koninklijke Familie. 24 Juni 1952. De Zaanse journalist Hommerson had wegens het verzwijgen van de namen van inlichtingengevers moeilijkheden met de justitie en werd enige maanden gegijzeld. 25 Juni 1952. In Juni zijn de parlementsver kiezingen gehouden waarbij Dr. Drees als win naar uit de bus kwam. Dr. Drees deponeert zijn stembiljet in de bus. 26 Juni 1952. In Bolsward is de „Hooikonin- gin" gezeten op een hooiwagen door de gehele bevolking ingehaald. 20 Juli 1952. De Nederlandse Ploeg die had deelgenomen aan de Tour de France heeft een uitstekend figuur geslagen en is deswegen in de diverse plaatsen van ons land met bloemen over laden. De ereronde in Parijs. 8 Augustus 1952. De beroemde komiek Buziau is met diverse andere kleinkunst-artisten dit jaar nog even voor de Radio verschenen. 25 Juli 1952. De Olympische Spelen te Helsinki werden voor Fanny-Blankers-Koen en sportief Nederland geen groot succes. 3 Augustus 1952. De zwemmers boekten betere resultaten en vooral de Nederlandse Waterpolo- ploeg volbracht buitengewone prestaties. 14. 4 Augustus 1952. Oud-Minister Lieftinck ging in opdracht van de wereldbank naar Turkije. De minister met zijn fez bij het vertrek ou Schiphol. 15. 2 September 1952. Dr. Malan Premiër van Z.-Afrika veroorzaakte met zijn apartheidswetten in Z.-Afrika en ook in de wereld agitatie en ont stemming. 16. 13 October 1952. In Nederland wordt na lange tijd weer een speelfilm gemaakt met in de hoofd rol Johan Kaart (links) productie leider Rudolf Meyer (midden en regisseur Gerard Rutten (rechts). 17. 8 October 1952. In Londen heeft een ontzetten de treinramp plaats gehad waarbij drie treinen in de mist op elkaar zijn gelopen en meer dan 100 mensenlevens zijn te betreuren. 18. 8 September 1952. In Amsterdam gaf men in de Oude Jordaan blijk nog te weten wat feest vieren is. Tijdens het Jordaanfestival gingen de dames in diverse klederdrachten deelnemen aan een viswedstrijd. 19. 15 October 1952. De K.L.M. opende in het najaar een nieuwe lijn naar Mexico ter gelegen heid waarvan Mexicaanse journalisten naar Am sterdam waren gekomen en Dr. Plesman zich tooide met een Mexicaanse hoed. 20. 27 October 1952. Prins Bernhard heeft een Goodwill reis naar Zuid- en Midden Afrika ge maakt en werd op Schiphol uitgeleide gedaan door H.K.H. Koningin Juliana en de 4 prinsessen. 21. 12 November 1952. Het damtournooi om het wereldkampioenschap is in Nederland gehouden en eindigde met een sensationeel slot. Gewonnen is door Piet Roozenburg (links) met op de 2e plaats de Canadees Dagenais (rechts). 22. 5 November 1952. Nederlandse Sportsterren hebben door het geven van handtekeningen mee gewerkt aan de verkoop van Sportsterren-plak- zegels ten behoeve van het „Gebrekkige Kind", v.l.n.r. Abe Lentra, Fanny Blankers-Koen, Cor van Brasem. 23. Aan de Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman werd het ere-doctoraat in de Economische Wetenschappen verleend door de Economische Hogeschool in Tilburg. Dr. Drees feliciteert. Voor zover het onze uitgave betreft, mo gen we met dankbaarheid op het jaar 1952 terugzien. Bij de intrede van het jaar waren er al direct moeilijkheden, toen de abonne mentsverhoging door de sterke stijging van de papierprijzen in vorige maanden, niet meer kon uitblijven. Er was een hoogtepunt bereikt. We hadden die verhogingen nog zolang mogelijk uitgesteld. Om hetzelfde peil te kunnen handhaven was die verho ging echter een gebiedende eis. De teruggang hierop in abonné-aantal was zo gering, dat we met voldoening kon den vaststellen, dat men aan ons blad ge hecht is. Te meer reden tot dankbaarheid is er, wanneer we nagaan, hoe vele nieuwsbladen met moeilijkheden te kampen hebben, juist door die sterk gestegen onkosten van de laatste jaren. Evengoed als we destijds de papierprijs verhoging aankondigden, evengoed wensen we de berichten niet te onthouden over de prijsverlaging van het papier. In de loop van het jaar 1952 ontstond deze dalende tendenz. Het gaat langzaam, maar uiteinde lijk wordt die verlaging toch merkbaar. Het spijt ons zeer, dat ook niet te kunnen meedelen voor zover het de andere onkos ten betreft. De toegenomen sociale lasten velen van ons hebben daar ook mee te maken die op onze uitgave drukken nivelleren de nu weer wat lagere papierprijs geheel. Nochtans hebben we door meerdere inleg vellen in de wekelijkse krant getracht de le zers zoveel mogelijk aan te bieden voor hun abonnementsgeld. De laatste twee nummers van 1953 waren hiervan een extra voor beeld. De trouw van onze lezers doet ons gelo ven, dat we met vertrouwen het jaar 1953 kunnen beginnen. Opnieuw zullen we trachten ons blad levendig te houden. Het vervolgverhaal dat we in 1952 heb ben afgedrukt, deed het, wat men noemt, best. Na de vergaderingsdrukte en daar mee verbandhoudende verslagen, die veel plaatsruimte vragen, hopen we met een nieuw verhaal te starten. Van het weerpraatje, waarmee we ook in het begin van dit jaar starten, mogen we, gezien de reacties, nog niet scheiden. De grote belangstelling op het platteland voor de weersomstandigheden en dus ook voor de weerkundige artikelen, blijkt uit de waardering, die we voor die rubriek ont vangen. Het is trouwens altijd moeilijk een be paalde vaste rubriek te laten vervallen. Er zijn altijd een zeker aantal lezers, dat zich daar bij voorkeur aan hecht. Zo heeft ook in ons blad ieder wel zijn voorkeur-rubriek. Het zou interessant zijn die voorkeur eens van enkele tientallen lezers te mogen ver nemen. Graag zullen we in de vorm van een enquête eens van U horen welke rubrieken U altijd en bij voorkeur leest. Zet Uw inte resse eens op papier in voorkeur-volgorde. Soms betekent verandering ook wel ver betering. Voor eventuele suggesties houden we ons ook in 1953 aanbevolen. Steeds weer dringen we er bij de druk kerij op aan, zoveel mogelijk zetfouten te voorkomen. Dat is niet altijd mogelijk, te meer omdat ook wij daar wel eens schuldig aan zijn, door op het laatste ogenblik nog een bericht of overlijdensadvertentie in te lassen. We mogen ook niet vergeten, dat de meeste abonné's ons blad maar niet vluchtig lezen, maar zeer nauwkeurig, waardoor iedere fout wordt opgemerkt. Dat is lang niet altijd het geval bij het dagblad of een ander periodiek, waarin dat euvel niet min der voorkomt, maar waar men het vlugger over het hoofd ziet omdat het dikwijls min der bekende dingen of personen zijn. Ons rest nog allen die in 1952 op één of andere wijze, hetzij als abonné, als adver teerder of als medewerker aan de bloei van ons blad meehielpen, hartelijk dank te zeg gen. Daarbij willen we „tante Pos" niet ver geten, die er voor zorgde, dat ook onze postabonné's hun exemplaar op de vaste tijd in de bus vonden, een enkele uitzon dering daargelaten. Dat 1953 U en Uw gezin in uw persoon lijk en maatschappelijk leven, u datgene mag schenken, wat U er van hoopt, dat U weer evenals het bijna afgelopen jaar met dezelfde of met nog meer belangstelling uit mag zien naar onze uitgave, is de wens van DE UITGEVERS. Ik wense u een jaar, j; dat zacht als zijde is; ij j> ik wense u een jaar, 1) ij dat blank en blijde is; ik wense u een jaar, ij dat ver van krank is; |j een deugdelijk jaar ij zo breed als 't lang is; jl ij ik wense u een jaar, |j dat, als 't voorbij is, ;j een zalig jaar ij jj voor u en mij is; ij ij ik wense u een jaar, Ij zo Gods gebod is, dat in en dat uit ij j; geheel voor God is. GUIDO GEZELLE

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1952 | | pagina 7